Fabriekspariijen Koopt nu. het is Uw voordeel 't Mooiste en nieuwste tevens Spotgoedkoop 175 5.50 7- m- AGENDA LAND- EN TUINBOUW STADSNIEUWS HIJDAG 7 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 8 DE CRISISZUIVELWET. De datum van ingang van de verhooging van de uitkeering uit het Crisis-Zuivelfonds. Vanwege den algemeenen Ned. Zuivel- bond wordt het volgende gemeld: In de ochtendbladen van 4 October is een bericht van de Crisis-Zuivel-Centrale verschenen, waarbij deze mededeelde, dat de bijs'.ag op de melk van 25 September af 2 cent per K G. zou zijn. Dit strookte met de algemeene verwach ting, daar de vorige periode tot dezen da tum liep en het algemeen bekend was, dat de bijslag voor de nieuwe periode in de op 30 .September gehouden vergadering van het bestuur der Crisis-Zuivel-Centrale be sproken zou worden. In de bladen van 5 October verscheen echter een bericht van de Crisis-Zuivel- Centrale, dat de verhoogde bijslag niet op 25 Sentember, doch eerst op 2 October zou ingaan. Hierdoor is in sommige gedeelten des lands verwarring en ontstemming bij de zui velfabrieken ontstaan, daar deze bij het be palen van den melkprijs reeds rekening hadden gehouden en ook mochten houden met den verhoogden bijslag van 25 Septem ber af. Mede in verband met de in het tweede bericht aangehaalde mededeeling van den regeenngscommissaris voor de hulpverlee ning aan de melkveehouderij in de vergade ring van den Alg Ned. Zuivelbond op 28 September j 1., deelt het dagelijksch bestuur van den bond mede. dat het op enkele wijze verantwoordelijk is voor deze tegenstrijdige en verwarring stichtende berichten, die het, als scheppende een groote onzekerheid on der de veehouders, ten zeerste betreurt. Georganiseerd overleg in onderwijzerszaken Tot dusver bestond voor het georgani seerd overleg in onderwijzersza.ken een bij zondere commissie, welke omtrent den rechtstoestand van de onderwijzers uitslui tend ad\ies uitbracht aan den minister van Onderwijs. Deze bijzondere commissie is on langs opgeheven en in haar plaats is inge steld een commissie voor georganiseerd overleg in onderwijzerszaken, welker taaie tweeledig is, n.l. in zuivere onderwijzers aangelegenheden te adviseeren aan den mi nister van Onderwijs, en in aangelegenhe den, die geleidelijk den rechtstoestand van onderwijzers en ambtenaren betreffen, haar gevoelen kenbaar te maken aan de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Door dezen nieuwen vorm is een nauwe band gelegd tusschen de Centrale oommissie en de on derwijzerscommissie, waarin de zeven groote onderwijzersorganisaties zijn verte genwoordigd. Laatstbedoelde commissie is gisteren aa- mens minister Terpstra geïnstalleerd door den heer P. Laban, waarnemend secretaris generaal. waarna de commissie een aan vang heeft gemaakt met de bespreking van de salarisvermindering, welke door de Re geering aan de Centrale commissie is voor gelegd en die eveneens voor de onderwij zers der openbare en gesubsidieerde bij zondere scholen zal gelden. Raden van Arbeid. Naar bet H-aag9che.Corr.-Bur. verneemt is benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam mr. dr. J. van Brug gen, thans voorzitter van den Raad van Ar beid te Dordrecht. Verkeersonderwijs op de scholen. Verleden jaar heeft de A N. "W. B., Toe ristenbond voor Nederland, een serie van 18 gekleurde zegels doen aanmaken, welke, in den trant van de schoolplaten van den A. N. W. B., naast elkander afbeelden een verkeersfout en de overeenkomstige goede opvolging der verkeersregels. Alle afbeel dingen hebben betrekking op verkeersfou- ten van kinderen, te voet of per fiets; een. onderschrift verduidelijkt de afbeelding. De A. N. W. B. heeft deze zegels bestemd voor het verkeersonderwijs op de lagere scholen en heeft in 1931 aan alle gemeente besturen zóóveel series van 18 zegels ge zonden ais noodig waren om aan alle leer lingen der hoogste klasse van alle openbare en bijzondere scholen zulk een serie zegels uit te reiken. Daarvoor waren meer dan drie millioen stuks noodig Bovendien stelde de A. N. W. B. voor het met het verkeersonderwijs belaste onderwij zend personeel een boekje beschikbaar, waarin de afbeeldingen dezer zegels voor komen, voorzien van een aantal wenken, vragen en opmerkingen over de afgebeelde verkeersfout. Aldus had de onderwijzer stof om over het zegel een les te geven en ten overvloede zijn in het boekje ook opgeno men de'indertijd door den A. N. W. B. op gestelde en thans nog aangevulde „Regels van den Weg", waaruit de onderwijzer zoo noodig gegevens kan putten voor zijn ver keersassen. Het geheel is bedoeld als een middel om in een 18-tal korte lessen de kinderen de beginselen der verkeersvoorschriften bij te brengen, terwijl de raad gegeven wordt, de zegels te doen inplakken in een schrift, zóó dat bij elk- zegel plaats is voor een bij schrift of opstelling. Aldus stellen de leer lingen dan als 't ware zelf een boekje met verkeerswenken samen, dat hun eigendom blijft. Met 't oog op de groote blijvende vraag naar deze zegels, welke in vrijwel het ge- heele land op de lagere scholen gebruikt worden, heeft de A. N. W. B thans een nieuwe oplaag doen aanmaken en aan alle gemeente- en schoolbesturen meegedeeld, deze voortaan beschikbaar te zullen blijven stellen voor het onderwijs in de verkeers regels tegen een uiterst geringe tegemoet koming in de kosten (l cent per vel van 18 zegels Daardoor zal het mogelijk blijven in alle daarvoor in aanme?fcing komende klassen elk jaar opnieuw met behulp van deze nuttige zegels het verkeersonderwijs te geven, dat zoo hoog noodig is. Gedurende de voor de fabrieken zoo stille zomermaanden gaven wij voor onze cliëntèle extra partijen in het werk. De grondstoffen werden op het voordeeligst moment ingekocht, de goederen zijn met de allergrootste zorg vervaardigd en nu bieden wij deze inderdaad prachtige artikelen bovendieu nog bijzonder voordeelig ten verkoop aan. 34 Gestreepte Flanellen Dames Nachthemden Heeren Overhemden Engelsche Percal Prima Zephir Wol wit en alle kleuren 50 gram-knotten. Manchester Weikbroeken Mansmaten VELOURS TAFELKLEEDEN 130 X 150 C.M. 150 X 180 cM. Partij Wit Wollen Dekens 150 x 200, spotgoedkoop Partij Fantasie Medaillon Dekens, 150 200 Legerhemden jj ytj Wollen Heeren Slip-Overs Pluchette Gordijnen CA per paar Velours Divankleeden 150 X 280 c.M Partij zeer zuiver witte Wollen Dekens, 170/216 Partij extra zware Fantasie Dekens 165/210, gewicht 4^ k 5 pond Haa rlemmersiraai 130-136 LEIDEN - Telet. 2360-2361 Stichting Ned. R..K. Bond van Kappers bedienden. Op Zondag 16 October zal te Utrecht in huize „St. Jan" de oprichtingsvergade ring plaats hebben van den Ned. R.-K. Bond van Kappersbedienden. Deze vergadering, uitgeschreven dooi het bestuur van het R.-K. Werkliedenver bond, dat sinds begin des jaars met de voorbereidende werkzaamheden bezig was, zal geleid worden door den Verbondsvoor zitter. De 2e secretaris van bet Verbond, de heer Jos Veldman, zal ter vergadering van de voorbereidende werkzaamheden een overzicht geven. Behandeld zullen worden de aan de af- deelingen rondgezonden ontwerp-statuten en een concept-reglement voor een te stichten werkloozenkas. Door den heer C. Th. Zorn uit Utrecht zal een inleiding gehouden worden over ,,De katholieke kappersbedienden en hun program van actie." Ten slotte zal een bondsbestuur gekozen worden. Tot dusverre kwamen afdeelingen of correspondentschappen tot stand te Am- steidam, Delft, Dordrecht, Den Haag, Haarlem, Leiden, Nijmegen, Rotterdam, Tilburg, Utrecht en Zaandam, terwijl in en kele andere .plaatsen aan de oprichting "ar een afdeeling gewerkt wordt. Aangenomen mag dan ook worden, dat de stichtingsverga-dering van den nationa- len bond. zal slagen. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Door voorzitter en secretaris van boven- genoemden bond is volgend adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid: „Nu weldra uw wetsontwerp op de be- dtrijfsraden in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal in behandeling zal komen, achten ondergeteekenden, namens het hoofdbestuur van den Nederl. R. EL Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den „St. Franciscus van Assisië" het ge- wensekt, nog eens in het bijzonder uwe aan dacht te vestigen op de positie, welke het administratief personeel in de diverse be drijven inneemt. Ons bondsbestuur heeft allereerst kennis genomen van de toelichting bij het voor ontwerp van Wet op de bedrijfsraden en het kwam daarbij tot zijn bevreemding tot de conclusie, dat daarin ten aanzien van het administratief personeel werd vermeld, dat „het gewoonlijk minder gewenscht zal zijn ook dit personeel een plaats in den bo- drijfsraad toe te kennen", slechts werd daarbij vermeld, dat het ontwecp die mo gelijkheid geenszins uitsluit. Intussohen hebben wij in de memorie van toelichting op het laatste ontwerp van wet de bovenbedoelde passage gemist, hetgeen ons eenigermate heeft gerustgesteld. Ons bondsbestuur is van meening, dat positief de belangrijke functie van het ad ministratief personepl in de diverse bedrij ven tot uiting dient ie kómen in de samen stelling van eiken bedrijfsraad. Het administratief1 personeel neemt we zenlijk deel aan de voortbrenging en dis tributie en vormt eéii volwaardig deel van de werknemers daarbij betrokken. Het kan niet inzien op grond van welke principieele- of praktische overwegingen het administratief personeel, hetwelk zich reeds met de overige werknemers tiental len jaren in sociale organen schoolde, voor zijn maatschappelijke taak bij het werk van de bedrijfsraden als sociaal-economisch minderwaardig zou mogen worden be schouwd en bij de samenstelling van be drijfsraden bij anderen achter zou moeten worden gesteld. Het zal uwe Excellentie bekend zijn, dat deze meening wordt gedéeld door zeer vooraanstaande personen in het sociale leven, terwijl ze onder meer sterk tot uiting kwam in de motie, aangenomen op het con gres van onzen bond in September j.L te Den Bosch gehouden. Deze motie werd inmiddels aan uwe Ex cellentie ter kennisneming toegezonden en wij mogen uwe Excellentie beleefd naar de desbetreffende passage \erwijzen. Wij verzoeken uwe Excellentie derhalve met aandrang alsnog art. 2, lid 2 van uw ontwerp van Wet zoodanig te wijzigen, dat worde gelezen: „Wanneer een bedrijfsraad voor een be drijf wordt ingesteld, bepalen Wij, zoo noo dig, welke administratieve- en technische werkzaamheden naar den aard van den ar beid moeten worden geacht tot dat bedrijf te behooren en tot welke werkzaamheden m dat bedrijf de taak van den bedrijfsraad zich uitstrekt", tenzij uwe Excellentie op andere wijze aan ons verlagen zou meenen te kunnen voldoen. De hemmetjes. De „Avondpost" schrijft: De hemmetjes zijn weer bij de Staten- Generaal gearriveerd. Men weet toch wat de hemmetjes zijn Telken jare, bij den ingang van het nieuwe parlementaire seizoen, krijgen de wets ontwerpen, die nog niet door de Tweede Kamer zijn afgedaan, die dus nog behan deld moeten worden, een sohoonen om slag. Deze omslagen heetten in het parle mentaire leven: De hemmetjes. Dus: hoe langer een wetsontwerp blijft liggen, hoe meer hemmetjes het heeft aan getrokken. Het is de gewoonte van de meeste leden, om, als het nieuwe, frissche hemmetje ar riveert, het oude, afgedragene, weg te gooien. Maar wij hebben leden gekend, die alle oude hemmetjes lieten zitten, en som mige patiënten hadden zoodoende door de rustkuur een geweldige corpulentie gekre gen. Wij hebben eens nagegaan, welke ont werpen de meeste hemmetjes hebben ge kregen. De hemmetjes-kampioen is het wetsont werp houdende maatregelen tot regeling van de administratieve rechtspraak. Dit draagt 30 hemmetjes het werd dus onge veer 30 jaar geleden ingediend. De kam pioen wordt op den voet gevolgd door ©en ander ontwerp inzake de invoering van de administratieve rechtspraak met 27 hemmetjes. En dan komen de wijziging van de Hinderwet (25 hemmetjes) de voorzie ning tegen waterverontreiniging (22 hem metjes) de Zondagswet (14 hemmetjes), de wijziging van de Begrafeniswet (14 hem metjes), de instelling van Gezondheids diensten (13 hemmetjes), de ratificatie van Washington inzage den arbeidsduur (13 hemmetjes), de wijziging van de Zee-onge vallenwet (12 hemmetjes). De rest laten wij nu maar sluimeren. Er zijn er onder deze verpleegden in bet sanatorium der Tweede Kamer eenige van belangwekkenden aard. De nieuwe Zondagswet bijvoorbeeld, die al een rustkuur van 14 jaar doet, en de wij ziging van de Begrafeniswet, die al even lang wordt vetgemest. Deze twee patiënten hadden er eigenlijk al lang uit moeten zijn, en er is dan ook dikwijls door allerlei kennisen naar hen ge vraagd, maar de naaste familie heeft ze lie ver niet thuis, omdat ze bang is hevige onderlinge ruize te verkrijgen over de ver dere lotsbestemming van de beide bloed verwanten, en dus blijven ze maar rustig in het pension-Binnenhof. En het volgend jaar krijgen ze fijn weer een nieuw, frisch hemmetje aan Naar het Corr.-Bureau verneemt mag worden aangenomen, dat in de vacature van voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht zal worden voorzien door de be noeming van mr. G. Snoeck Henkemans, voorzitter van den Raad van Arbeid te Delft. Voorts verneemt bet Corr.-Bureau, dat ernstig wordt overwogen de opheffing van den Raad van Arbeid te Delft en de ver deeling van het desbetreffend gebied tus schen de Raden van Arbeid te 's-Graven- hage en te Rotterdam. Mori Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat J. Paats, te Leiden, een veyzoek diend ter bekoming van ien vt den verkoop van aloohol rij ei gebruik in het perceel 12, alhier. B. en W. van Leiden br ngen'terj algemeene kennis, dat P. J, Bremmet te Leid rdorp, verzoek heeft ingediend, t< ff bekoming a verlof A voor den verkoojl van jrvak-alcoho- lischen drank in het klein^ia'het perceel Beestenmarkt no. 34, «IhféV. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 October 1932, EinE.Ni Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeni- ging. Zitting. St. Vinoentiushuis Hoogl. Kerkgracht 32. 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 4 tot en met Zondag 9 October 1932, waar genomen door: apotheek G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 502 en apotheek D. J. van Driesum, Mare 76, T&lefoon 406. ALLERLEI. De maand October is in den regel de maand der herfstbloemen, welke alsdan uit de kassen komen en uitmunten in hoedanigheid. Tal van sporten chrysanten worden thans aangeboden. De noteeringen blijven zeer goed. Gladiolen, Sprengen, Dahlia's, An jers, trosrozen enz. zien wij thans in flinke hoeveelheden aangeboden. Voor de meeste soorten is nog veel vraag. Onder de aardbeien-soorten namen dit jaar „Madme Lefébre", „Ju liana" en „Evern" een zeer voorname plaats in. Het laatste soort wordt vooral voor de vroege teelt gebruikt. In vele tuinbouwcen tra zijn in dit plantseizoen de soort Secun- da voor de late teelt uitgezet. Dit soort is, hoewel de vruchten niet bijzonder groot worden, zeer vruchtbaar. Wanneer dan de middelvroege soort heeft afgedaan, is de vraag naar deze late aardbeien meestal vrij goed, waardoor de prijzen uiterst strak zijn. Thans komen zeer flinke partijen ta felperen op de veilingen. „President Roosevelt" munt uit in grootte en prijs. Van verschillende variëteiten is soms een lang niet onbeduidende voorraad op de veilingen; de noteeringen loopen zoo- on geveer van 10 tot 25 ct. per K.G. Zeer weinig partijtjes worden, zooals voorheen, nog per stuk verkocht. De laatste tomaten, welke nog in de warenhuizen voorradig zijn, lijden sterk aan scheuren der huid. Het komt soms door te felle belichting, daar nu de planten on geveer geheel van het blad zijn ontdaan. Doch ook te veel vocht werkt dit verschijn sel in de hand. De eene soort is sterker dan de andere, doch de schade is hier en daar nog vrij aanzienlijk. De oogst der late aaardappe len is hier en daar nog in vollen gang. Tengevolge van het zeer natte weer wordt het rooien sterk belemmerd. Ook vreest men voor ziekte in enkele soorten. Zoo is de variëteit „Bravo" al sinds lang niet meer vrij bevonden. Eigenheimers, welke zeldzaam snel door de ziekte kunnen wor den aangetast, waren dit seizoen juist vóór de vele regens gerooid, daar deze tot de middelvroege soorten behooren. De be schotten zijn enorm, doch de noteeringen zijn en blijven geweldig laag. Het spitten van den grond voor de a.s. bakteelten is nu in vollen gang. In de volgende maand gaat men ook al aan het planten van sla en bloemkool en het uitzaaien der vroegere peen. De bodem is zeer doorweekt, vooral de paden zijn tusschen d© rijen totaal onbegaanbaar. Mij hoopt, dat de éerste helft van deze maand het weer droog zal worden; dit scheelt veel in het najaars werk. Nederlandsche roos in Canada bekroond. Na tweejarige beoordeeling op het proefveld voor nieuwe rozen van The Rose Society of Ontario (Canada) is de gouden medaille toegekend aan de nieuwe roos I Comtesse Vandal, van de firma M. Leen- j •Iers en Co., te Steyl-Tegelen (Limburg). Dit is de eerste gouden medaille door de j Canideesche Rozenvereeniging toege- j kend. Wat Nederlanders van naam zeggen over het Esperanto. Zich zooveel mogelijk aansluitend aan be- staande vormen in de moderne talen, doch daaruit een geheel vormend, dat eenvoudig en logisch is en toch in hooge mate soepel, is Esperanto voor mij de ideale wereldtaal Het kan en wil ook niet de moedertaal ver vangen. Het wil een der slagboomen wegnemen, die menschen van menschen scheiden. Als zoo- danig verdient het de belangstelling van ieder, I wien de toekomst van onze planeet ter harte gaat. Mr. S. J. R. DE MONCHY, Juli 1932, Burgemeester van Arnhem. Fascisten-vergadering. In Hotel Den Burcht heeft gisteravond de Algemeene Ned. Fascisten-bond een propagan- da-vergadering gehouden, waar het, als over al elders, vrij rumoerig is geweest. Er heerschte in en om ae Burcht een drukte van nieuwsgierigen, waaronder natuurlijk de communisten een goede plaats innamen. Alge meen verwachtte men -elletjes en er heersch te, wat men zoo noemt, een zekere spanning, die eenigermate verhoogd werd door ge schreeuw en gejoel, doch tot handtastelijkhe den is het niet gekomen. Daarvoor zorgde de politie, die vrij sterk vertegenwoordigd was. De vergadering had een rumoerig verloop, hetgeen niet kon uitblijven als men weet, dat er minstens evenveel roodè (communistische en onafhankelijke socialistische) elementen aan wezig waren als fascistische, terwijl het derde deel der aanwezigen werd gevormd door „be langstellende" nieuwsgieiigen. Nog voor de vergadering begonnen was, even een klein vechtpartijtje, maar dit werd onmid dellijk den kop ingedrukt en daar bleef het bij, want het werd „bekvechterij". Als spreker trad op de heer Jan Baars, die de fascistische beginselen uiteenzette, terwijl er na de pauze gelegenheid was tot debat, waarvan door communisten en O.S.P.-ers een vrij druk gebruik werd gemaakt. De communistische elementen roerden zich druk en af en toe brak de Internationale los, genaard met het omhooggaan van vuisten. Een oogenblik dreigde het tot een uitbar sting te komen, toen een der communisten het over mevrouw van Mecklenburg had. Toen ging n.l. dreigend de rijzweep van voorzitter Stark omhoog, maar tegelijkertijd sprongen de com munisten van hun stoelen op! Verder kwam het evenwel niet. Te elf uur was de vergadering ten einde en de communisten verlieten zingend de zaal. Buiten stonden velen de fascisten op te wach- te. Ook de politie was echter aanwezig en zij zorgde zoo g">ed mogelijk voor de orde. Op een gegeven moment moest de opdringende massa wat hardhandiger worden aangepakt en moest de politie een kleine charge uitvoeren. Vanuit de Nieuwstraat stoven de menschen uit een de Hooigracht op en naastliggende ste gen in. Daarmee was het afgeloopen. De fascisten trokken ongehinderd naar den Haag. 350 vermist. Toen hedenmorgen de studente J. Q. op het postkantoor haar collegeld wilde betalen, liet zij haar tasch een oogenblik liegen. Even later was deze verdwenen. Er zat 350 in. Op het Rapenburg is gisteren de 20-jarige mej. T. M. door het defect raken van het spatbord van haar rijwiel gevallen. Zij viel vier tanden uit den mop den bekwam een bloedende wonde aan de kin. Door de politie is aangehouden de 21-jarige juffrouw M, L., verdacht van diefstal van een koffertje goederen gepleegd in dienstbetrek king. Aan het overzicht der vervoeropbrengsten van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg- Maatschappij N.V. gedurende September 1932- 3 (ongecontroleerd) ontleenen we de volgende cijfers: 1932: ScheveningenLeidenKatwijk Noordwijk (incl. stadslijn Leiden) 110.167, LeidenHeemstede 7.194, AmsterdamZand- voort 91.785, Stadslijnen Haarlem 57.996, 1931: 293 036; ner dn*km. 1932 resp.: 9000, 999, 109.27, 87.08, 1931: 9086.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2