DONDERDAG 6 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. ■aar waarnemingen verriebi in da* morgen van 6 Oct. 1932, medegedeeld éoor bet Kon. Ned Meteor, inttituat te De Bildt: Hoogste barometerst.: 768.2 te Warschau. Laagste barometerst.: 740.4 te Seydisfjord Verwachting tot den avond van 7 óct..: Meest matige Zuid westelijke tot Zui delijke wind, zwaar bewolkt of betrok ken, waarschijnlijk 'regenbuien, zachter des naohts. De depressie bij IJsland heeft zich uit- gediept en ongeveer Zuid-Oostwaarts ver plaatst. Over Duitschland en Scandinavië is de barometer aanzienlijk gestegen, het geen ten deele het gevolg was van een verder wegtrekken van de depressie in het Oosten en anderdeels aan temperatuur daling is toe te schrijven. Het ziet er naar uit, dat over Frankrijk, waar het over een uitgebreid gebied windstil is, de druk zal dalen, terwijl de depressie zich verder over de Britsehe Eilanden en het Noordzeege bied uitbreidt, zoodat in ons land Zuid- Westelijke tot Zuidelijke wind is te ver wachten, waarschijnlijk met regen en met vooral des naohts hoogere temperatuur. In het afgeloopen etmaal viel slechte op en kele plaatsen meer dan lichte regen. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 12.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ti.au: Van Donderdagnamiddag 5.55 uur tot Vrijdagmorgen 5.40 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Vrijdag 7 October voorm. 7.45 uur en nam. 8.10 uur. D. V. BIJZONDERE ONDERWIJZERS „ST. AUGUSTINUS". Gisteravond kwam in de Jacobazaal van „Den Burcht'' de diocesane vereeniging van bijzondere onderwijzers en onderwijze ressen bijeen. Na opening met gebed door den geestelijk adviseur Prof. P. Heskes en een welkomstwoord van den voorzitter, den beer H, de Beer, las de secretaris, de heer N. Vreeburg, de notulen, welke on veranderd werden goedgekeurd. Onder de mededeelingen was een schrij ven van het hoofdbestuur betreffende de viering van het 20-jarig bestaan. Voorts een schrijven van het O. I. Z. tot het aan stellen van een correspondent, een schrij ven van het Sonnaville-Rusthuis betref fende den verkoop van katéffders. Hierna sprak de voorzitter, traditioneel na de zomervacantie,^c.ver de^ salaris-actie en begon met te constateeren, 'dat de actie tegen het rapport-Weiter niet tever geefs is geweest. Spr. behandelde de sala risverlaging in verband met andere re- geeringsplannen. Sommige bladen zouden willen aantoonen, dat de actie tegen het rapport-Weiter overbodig zou zijn geweest. Maar wat kan nu nog bereikt worden? Veel, misschien niet, maar men vergete niet, aldus spr., dat er nu andere bronnen moeten worden aangeboord. Spr. pleit weer voor een goedkooper financiering van het onderwijs, zooals bij steeds deed en geeft de verzekering, dat het federatiebe stuur niets zal nalaten om bij de Kamer te redden, wat er te redden valt. Ten slotte zegt spr., dat men van een Kamerfractie niet meer moet verlangen, dan zij geven kan. De eenige weg om meer te verkrijgen is, een verandering in de sa menstelling der Katholieke Kamerfractie. De heer van Heteren stelt hierop voor als volgend studiepunt te nemen de vraag: Hoe kan ons onderwijs goedkooper wor den. Hierna was het woord aan Anton van Duinkerken over „Hedendaagsche geloofs verdediging". Analoog met zijn boek „Katholiek Ver zet" wil spr. in deze rede over „Katholieke Geloofs verdediging" uiteenzetten, hoe onze apologie moet zijn en zegt al aanstonds, dat iedere apologie, die direct of indirect wordt gevoerd tegen aanvallen een apolo gie is ad hominem. De eenige werkelijk ideale vorm van apologie is daarom, dat degene, die haar voert zelf een heilige zij. dat het beginsel tot hoofd en hart van den hoorder komt. En iedere apologie, hoe redelijk ook, zal altijd moeten afhangen van anderen, zoo als de „Pensees" van Pascal blad voor blad geschreven zijn, nadab hij bad. Want de kracht der overtuiging kan bij een dwa lende zoo sterk zijn, dat zij een genade lijkt tegenover de met begaafdheid uiteengezet te waarheid. De geloofsverdediging van vandaag, al dus spr., is niet meer de verdediging van het Godsbestaan tegen een zuiver Atheïs me. De tijd van de brute ontkenning is vrijwel voorbij. Do ketter is niet meer als vroeger een theoloog, hij is niet meer de M. E. ketter, die katholiek geboren werd, neen, zijn ketterij is nu dikwijls de eenige belangstelling, die hij voor het Geloof heeft. Spr. noemt in dit verband de namen van Havelaar, Schweitzer. Wij moeten onze apologie tegen iemand als Schweitzer, rich ten, ofschoon wij tegen hem, als mensch, hoog opzien. Wanneer hij zoo dicht bij ons komt, is deze edele mensch gevaarlijker voor de overtuiging onder de onzen, dan wanneer hij gebleven was, waar hij stond. De apologie zal allereerst echter rekening hebben te houden met de psychologie van den mensch. Eerst moet de apologeet zich de vraag stellen: hoe kwam deze mensch tot het aanhangen van deze leer en haar gevol gen, en dan zal het antwoord dikwijls voor ons beschamend zijn. Op den bodem van onze oudste ketterijen vinden wij onze eigen oudste fouten. Dat heeft de apologeet ten allen tijde te bedenken. Wat ons land betreft, zegt spr. vervolgens, zijn er bijna geen omschreven stelsels van ketterij. In hun kern zijn. zij vrij beperkt, en weinig dogmatisch. In tegenstelling b.v. met Luther, die op zeker oogenblik zijn stellingen aan plakte is er na 1870 geen stelsel aanwijs baar, dat dogmatisch in strijd is met onze leer. Als Bergson of Schweitzer over God schrijven is het zeer moeilijk hun interpre tatie daarvan te doorgronden. Er bestaat geen buitenkerkelijke dogma tiek, wel een buitenkerkelijke vroomheid. Dus is er eerst de vraag: hoe bereik ik do vroomheid van deze menschen, hoe door voel ik hun mentaliteit? Hoe kan de apologeet die liefdedienst bewijzen door zichzelf te zijn? Als* ant woord hierop leest spr. het eerste hoofd stuk „Cultus en Cultuur" voor uit zijn nog te verschijnen boek, als laatste der trits over geloofsverdediging, dat heeten zal: „Welaan dan, Beminde, Geloovigen". Wij moeten, aldus spr., een katholieke cultuur ontwikkelen in degenen, die tegenover ons gesteld zijn in onze apologie. Waarin bestaat in ons land zulk een cul tuur? Die cultuur komt niet uit het altijd een en hetzelfde katholieke geloof, maar uit het katholiek leven, uit kleine milieux zooals vroeger uit de omgeving van Ruus- brouck en Thomas Kempis. uit de kamer van Stalpaert van der Wielo in het Begij nenklooster en uit die van Broere op het Seminarie. Het was misschien een wat al te brui- schende, overdadige cultuur, maar als men 200 jaar gezwegen heeft is het vanzelfspre kend haast, dit de stem overslaat. Die cultuur ligt in ieder van ons, niet in ons getal op papier, maar ieder van ons moet medecultuurbouwer zijn of niet. Een tusschenweg is er niet. Wie dat wel zijn vormen de sterkste apolo gie, omdat dit de waarheid der Kerk is heilig te zijn en heiligen voort te bren gen. Zij zijn het bij wie de Kerk ten al len tijde triomfeert. Tot slot las spr. dan een gedeelte van Vondel's „Heer- lyckheyt der Ivercke" voor. Door den geestel. adviseur prof. P. Heskes en den voorz. den heer H. de Boer werd dan met den spreker gede batteerd, waarna de voorz. den heer van Duinkerken op hartelijke wijze dank bracht. Daarna vestigde de voorzitter nog eens den aandacht op de mogelijkheid van cursussen voor acte Wiskunde en Handelskennis, waarna de vergadering met gebed werd besloten. R. K. STUD. VER. „S. AUGUSTINUS,". Het bestuur der R. K. S. V. „Sanctus Augustinus" heeft zich voor het jaa-r 1932 1933 als volgt samengesteld: J. F. M. Mol- kenboer, praeses; raej. M. E. G. Buhrs, ab-actis Ia; S. Th. M. Hooij, quaestor; E. Janssen, ab^actis II; H. J. Klementkow, assessor. R. K. BOND VAN K. J. M. V. BISDOM HAARLEM. De Jaarvergadering. De R. K. Bond van Kath. Jonge Mid- denst. Yereenigingen m het Bisdom Haar lem hield gisteren in het café-rest. „In den Vergulden Turk" zijn algemeene jaarver gadering. Aanwezig waren behalve het vol tallige bondsbestuur, de moderator en af gevaardigden van de afdeelingen Alkmaar, Amsterdam, Delft, Gouda, Den Haag, Haarlem, Heemstede, Leidschendam, Lisse, Loosduinen, Noordwijkerhout, Rotterdam „St. Franciscus Xaverius", Rotterdam „Ka tholiek Leven" en Schiedam. De afd. Dordrecht had bericht van verhindering gestuurd. De K. J. M. V. „St. Peter Ka nis" was vertegenwoordigd door den mo derator, den weleerw. heer L. Gudde, den voorzitter, den heer P. Knaap, den secre taris den heer B. Vreeburg en enkele an dere leden. Verder was als vertegenwoor diger van het hoofdbestuur der Dioc. On derwijzers ver. de heer Speller aanwezig. Wegens plaatsgebrek moeten wij een uit voerig verslag tot morgen laten liggen. BEGRAFENIS DR. N. J. BEVERSEN. Op de begraafplaats te Voorburg is gis termiddag het stoffelijk overschot van dr. N. J. Beversen, oud-rector van het gymna sium te Leiden, begraven. Er was groote belangstelling en deelne ming en tal van vrienden, studie- en ambt- genooten van den overledene, alsmede een aantal oud-leerlingen had zich op het kerk hof verzameld om dr. Beversen uitgeleide te doen. Wij noemen den heer P. Visser, chef van de afdeeling kunsten en weten schappen van het ministerie van onder wijs enz.; dr. O. J. Vinkestoyn, oud-inspec teur van de gymnasia; prof. Muller uit Leiden, vertegenwoordiger van curatoren van het Leidsche gymnasium; dr. D. Bossc- laar, den tegenwoordigen rector van dat gymnasium; de leerares mej. dr. M. M. Assmann en de leeraren dr. A. A. van Rijn- bach, dr. Buffin, H. van Batenburg en L. van Beek; den oud-conrector dr. D. H. A. vail Eek, den oud-leeraar dr. J. S. G. Gleuns, dr. G. E. W. van Hille, rector van het tweede openbare gymnasium te 's-Gra- venhage; dr. C. Spoelder, rector van het gymnasium te Arnhem; dr. J. W. Ie Grom, oud-rector van het gymnasium te Tiel; dr. J. C. Schalkwijk, directeur van de H.B.S. te Leiden; de professoren van Wijk, Enk, Hesseling en Buffin; dr. Edward B. Kos ter, leeraar aan het eerste openbare gym nasium in Den Haag; dr. K. H. de Raaf uit Rotterdam, mr. A. Pak, procureur-generaal bij den Hoogen Raad; mr. L. J. Plemp van Duiveland; de besturen van den Leidschen gymnasiastenbond U.S.A., van de Leidsche Kunstvereeniging en van de openbare leer zaal te Voorburg, de schilders S. Moulijn, Dirk Nijland en Willy Sluiter, de dichteres Giza Ritschl, den heer Cornelis Valk, se cretaris 'van de Vereeniging van Letter kundigen en dr. J. Ph. Makkink, Luther sell predikant te Leiden. In den stoet kwam o.m. de heer Phs. van Ommeren mede. Deze voordo aan do groeve het eerst bet woord, aldus het verslag in de „N. R. Crt.". Hij herdacht in een gevoelige rede de vriendschap, die hij van dr. Beversen heeft ondervonden en die is gebleven ondanks hun verschil van levensrichting. Prof. Enk uit Groningen, herinnerde aan de jaren, gedurende welke hij onder het rectoraat van dr. Beversen te Leiden werk zaam is geweest, een tijd, rijk aan aange name en prettige dingen, dank zij de per soonlijkheid van dr. Beversen. Voor zijn leerlingen'was hij een vader lijk vriend, de verhouding tusschen hem en zijn leeraren was ideaal. Een goed en edel mensch, een voortreffelijk echtgenoot en vader is met hem heengegaan. In overeenkomstigen geest sprak prof. Muller, voor het curatorium van het Leid sche gymnasium. Voor hem is dr. Beverseu als leeraar een aangename mentor geweest, de gaven van dr. Beversen's geest hebben hem menigmaal verkwikt. Als classicus had hij buitengewone, wellicht niet geheel tot hun recht gekomen gaven. Sipr. bracht hul de aan zijn nagedachtenis en getuigde van zijn eerbied en hartelijkheid voor hem, die met zooveel liefde ziju werk voor de jeugd heeft verricht. Dr. Bosselaar, de tegenwoordige rector te Leiden, wees op de bezielende kracht, die er gedurende zeventien jaar van dr. Be versen over het gymnasium te Leiden is uitgegaan en waarvan men thans den groo- ten invloed nog bespeurt. Hij heeft in zeer moeilijke jaren ontzaglijk veel gepraesteerd. Het vele goede, dat aan het Leidsche gym nasium is tot stand gebracht, is zijn werk. Uit naam van de leeraren bracht spr. dank aan dr. Beversen voor de hartelijke tege moetkoming en sympathie, die zij van hem ondervonden hebben en de gelegenheid, die hij hun, door hen vrij te laten, heeft gebo den zioh te ontplooien. Hieraan voegde h'ij in opdracht van het Genootschap van Lee raren, waarvan dr. Beversen eerelid was, een woord van dank toe voor hetgeen dr. Beversen voor dit genootschap heeft ge daan. Dr. Vinkesteyn voerde het woord in de plaats van den inspecteur der gymnasia, die door ambtsbezigheden verhinderd was. Hij prees dr. Beversen als een van de beste rectoren van den laatsten tijd en als voor treffelijk leeraar,' aan wien jonge leeraren veel ce danken gehad hebben. De heer M. de Wildt, schoonzoon van den overledene, sprak een afscheidsgroet uit namens de kinderen. Een zoon heeft voor de belangstelling bedankt. Andreo Cseh in Leiden. Andreo Cseh, de Hongaarsqhe geestelijke uit Roemenië, die de vfelgende week Dins dag een openbare proefles zal geven in den Foyer van de Stadsgehoorzaal, deed dit de vorige week in Den Haag. De aula van het gymnasium in de Laan van Meerdervoort was tot den laatsten stoel bezet. „Het Vaderland" waaraan wij dit ontlee- nen, schrijft dan verder: „De heer Andreo Cseh gaf daarop een demonstratie van zijn methode, die opnieuw groot succes verwierf. Na eenige minuten antwoordden de aanwezigen in koor op de geestige vragen van den leeraar, tot groot genoegen van allen Merkwaardig is, dat na een uur iedereen de vragen van den heer Cseh niet alleen goed kon volgen, maar zelfs onmiddellijk beantwoorden in het Es peranto. Het hoogtepunt van den avond werd be reikt toen de heer Sig. Pragano en de heer Denz, een neger-Esperantist, ondervraagd werden door den heer Cseh en door het pu bliek over Nederland en hun eigen landen. Alles ging in vlot Esperanto. Naar het Comité Cseh-cursus, Cobet- straat 70, ons mededeelt zijn reeds talrijke aanmeldingen voor den cursus binnengeko men, zoodat óók het aantal een succes be looft te worden. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g 1436. Naamlooze Ven nootschap Hotel-Pension Noordzee. Noord- wijk aan Zee, Noord-Boulevard 8. Vest. fil. Noordwijk aan Zee, Noord Boulevard 17, (Hotel, Café Rest., „Seinpost"), d.d. 15 Juni 1932.' N. Adj. dir.: P. van Beelen, Noordwijk aan Zee. N. Comm.: A. van Beelen, Noordwijk aan Zee. Wij herinneren aan de eerste der serie wetenschappelijke lezingen over de Ge schiedenis van 1700, a.s. Dinsdagavond in het Botanisch Laboratorium. Prof. dr. J. Huizinga zal alsdan een cultuur historische inleiding houden. Voor het examen politie-diploma van den R, K. Politiebond ,,St. Michaël" is te 's-Hertogenbosch geslaagd de heer H. Mul der, agent van politie alhier. De 1ste luit. H. A. Luitwieler van het 6e Reg. Veldart. alhier, wordt aan het einde dezer maand gedetacheerd bij het 2e batal jon van de Genie te Utrecht tot het volgen van een cursus in den verbindingsdienst. BIOSCOPEN. Casino: Afgekeurd City: Volwassenen. Luxor: Volwassenen. Trianon: Volwassenen. Met nummer 193 der St.Crt zijn verzon den de afdrukken van de koninklijk goed gekeurde statuten dor N.V. „De Leidsche Courant". Door de politie te Lisse is aangehouden de lS-jarige F. O. uit Beverwijk, die zich in do week van 3 October hier ter stede aan diefstal van verschillende rijwielen zou hebben schuldig gemaakt. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Voor het candidaats-examen geneeskun de de dames W. A. Thomee, Oegstgeest C. P. van der Grinten, Den Haag; A. J. Sil- fevis, Den HaagJ. G. Goethart, Leiden; O. E. G. Gorter, Oegstgeest en G. A. Rauws, Oegstgeest; en de heeren J. van Buren, Rotterdam; D. B. Abegg, Haar lem; A. O, Coors, Oegstgeest; J. E. Willems, Haarlem; A. F. Deutman, Den Haag; F. P. C. Prud'homme van Reine, Den Haag; N. Bostocn, Leiden en D. Rollema, Koudekerk. LAATSTE BERICHTEN PASTOOR W. DESSING. De Zeereerw. heer W. Dessing, pastoor te Haarlem-Noord, die, zooals gemeld, de zer dagen in de Mariastichting te Haarlem ter verpleging werd opgenomen, is giste ren voorzien van de laatste H.H. Sacra menten. Vandaag was de toestand van den zieke onveranderd. N00RDWIJKERH0UT. Paard op hol. Hedenmiddag om half drie sloeg alhier een paard voor een wagen gespannen op hol en rende de spoorbaan op juist op het oogenblik dat de sneltrein naar Amster dam zou voorbijkomen. Door zekere Van der V. bloemist, alhier, werd het paard gegrepen en nog bijtijds op den weg ge bracht. Een kleine jongen, de 13-jarige v. D. die op den wagen zat, was er onder weg evenwel afgeslingerd en werd met een gebroken been opgenomen en naar Leiden vervoerd. KIND IN HEET WATER GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. Het 2y,-jarig jongetje H. B„ dat Maan dag j.i. in een onbewaakt oogenblik in de ouderlijke woning aan de Cora. v. d. Lijn- straat te 's Gravenhage in een teil met heet water was gevallen, is den volgenden den dag in het Ziekenhuis aan den Zuid wal aan de bekomen brandwonden overleden. Motorongeluk. Hedenmorgen te ongeveer tien uur had op den Rijksstraatweg tusschen Lexmond en Vianen een motorongeluk plaats. De voorband sprong, waardoor de motor over den kop sloeg. De bestuurder de heer Van Dalen en de dame die op de duo zat, wer den hierdoor*over den weg geslingerd. De motorrijder werd met een zware hersen schudding opgenomen en spoedig daarna met een ziekenauto naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De dame bekwam slechts enkele lichte verwondingen. Doodelijk ongeluk op Grieksche boot. V anmorgen is de 27-jarige Grieksche matroos Leo Livanos, thuis behoorend aan boord van het Grieksche stoomschip „Neatil" liggend aan de werf van Wilton te Rotterdam, door een touw van een winch geggrepen. Voordat men de winch kon stopzetten was de man reeds vermor zeld, Het stoffelijk overschot is naar de begraafplaats Krooswijk overgebracht. Aan den grond geloopen. Te Schiermonnikoog is hedenmorgen voor het Friesche Gat een Engclsche stoomboot aan den grond geloopen. Nadat de boot^ eenige uren had vastgezeten, is hij op eigen kracht vlot gekomen. Wrak in zee gevonden. Het Nederlandsche stoomschip „Honte- stroomdat hedenmorgen te IJmuidcn is binnengekomen, heeft op gegist bestek, 52 graden 15 min. N. B. en3 graden 55 min. O. L. rechtopstaande afgebroken mast gepasseerd ongeveer 8 Meter boven water, waarschijnlijk nog aan wrak vast. Brand in een woonschuit. Gisteravond even na elf uur is in een in de haven te Breda liggende woon schuit brand ontstaan. Het betreft hier een oude stoomboot, die ongeveer een jaar geleden door den kunstschilder Dio Rovers Jr. te Dordrecht was 'gekocht. De eigenaar was thans bezig het schip eigenhandig zoo comfortabel mogelijk in te richten. Over vier weken zou hij zijn werkzaamheden aan het drijvende atelier voltooid hebben, waarna hij in het hu welijk zou treden en het schip betrek ken. Hij was voornemens er mee door Nederland te gaan reizen. Gisteravond was hij bezig, bij het licht van een pe troleumlamp, de wandbetimmering aan te brengen. .Door een ongelukkig toeval viel de lamp om en kwam terecht in een partij krullen. De brand, die ont stond, greep snel om zich heen. In kor ten tijd was het schip een vuurzee, waaruit weinig viel te redden. De brand weer, die met veel materiaal uitrukte, tastte het vuur met twee stralen aan. Zij kon evenwc' niet voorkomen dat het schip totaal uitbrandde. Slechts do sta len romp is overgebleven. Het schip was slechts laag verzekerd. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren Marianne Thorese, dochter van M. J. Heemskerk en M. C. A. Braun Petrus Maria, zoon van P. J. M. Fleur en J. C. C. de Groot Elisabeth Maria Anna, dochter van W. ee Wildt en A. J. Mai. Getrouwd W. F. Verlcuijlen wodn. en E. I. M. Stilckelmian jd G. Kluivers jm. en J. M. van Rossen jd ,T. Kromwijk jm. en M. Neutehoom jd F. J. F. M. Proot jm en E. M. König jd K. Visser jm. en I. D. Hes jd P. D. Voois jm en M. Hollebrandse jd P. van der Zwet jm en E. van 't Zand jd J. H. J. van der Stok jm en J. Th. M. Croon jd. Overleden: M. Goxdecka vr. 24 j. TELEGRAMMEN DE PLANNEN VOOR EEN CONFERENTIE TE LONDEN MISLUKT Conferentie te Londen gaat niet door. LONDEN, 6 Oct. (V. D.). Uit do be richten in de Londensche pers blijkt, dat het thans vrijwel vast staat dat de Vier Mogendheden Conferentie te Londen niet zal worden gehouden Alleen Italië heeft tot nog toe de uitnoodiging aanvaard. In dien do conferentie toch nog de volgende week zou worden gehouden, zal MacDo- nald naar Londen terugkeeren. Voorge steld was de Conferentie op 11 October a.s. te houden, voor welken datum het in middels reeds te laat is geworden. Aange zien de Amerikaansche regeeing niet on middellijk bij de Duitsche gelijkgerechtigd heid geïnteresseerd is, was Amerika niet uitgenoodigd, doch had men Washington verzocht, een waarnemer te willen sturen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 Oct. Groentenveiling. Per 100 stuks: andijvio 0.501.40, kroten 1 1.50, komkommers 15.10, bloemkool I 5.4011.80, bloemkool II 1.004.40, roodekool 4.106.savoyekool 7.40— 9.90, groenekocl 2.505.40, meloenen 3 15, pieterselie 0.500.80, prei 1.40 2.50, radijs 0.501.40, kropsalade 0.50 2.00. selderie 0.501.50, bleekselderie 20—23, knolselderie 2.404.40, worte len 1.405.per 100 kg.: kreten 12, kroten gek. 4—8, snijboonen 330, stokboonen 844, pronkboonen 26, stamboonen 530, postelein 610, spinazie 5—13, tomaten A 4.80, B 5.90 C 4.30, CO 2.10, uien 4.10—5.40, sprui ten I 815, spruiten II 3—6. Melkveiling. Aanvoer om in de week van 1017 Oct. a.s per dag te leveren 20620 liter. Hoogste prijs 7.laagste 5.60. GOUDA, 6 Oct. Vee. Aangevoerd in to taal 1935 stuks, waarvan 176 slachtvarkens vette 1213.5 cent per pond mot 2 pet- korting, 630 magere varkens 614, 1069 biggen 3—5, 6 runderen 150200, 16 nuchtere kalveren 36 en 35 bokken en geiten 25 per stuk. Handel stug. Kaas. Aanvoer 335 partijen. Prijzen le kwal. met rijksinerk 2832, 2c kwal. 2437, zware 35. Handel vlug. Boter. Aanvoer 599 ponden. Goebo- tor 8090 cent en Weiboter 7580 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 61.500 stuks. Prijzen: kippeneieren 4.75—5.25, eendeneieren 3.504.00 en kleine eieren 3.603.80 per 100 stuks. Handel vlug. DEN HAAG, 5 Oct. Melkveiling. Op de heden gehouden melkveiling werd van 265 aanvoerders verkocht, om in dc week van 1017 Oct., dagelijks te leveren 57.200 liter melk. Hoogste prijs 7.50 en laagste prijs 6.80 per 100 liter. WI8SELNOTEER1NGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.09 Londen 8.58>/? New York 2.48H/lfl Pa"i» 9 751/. BruMel - 34.531/2 Zwitserland 47.98 Milaan 12.77 Madrid 20.35 Oslo 43.25 Kopenhagen 44.60 Stockholm 44.20 Weenen Praag - 7.371/2 Boedapest Prolongatie 1 pet BEURSOVERZICHT. De Amsterdamsche fondsenmarkt onder ging lieden den invloed van do scherpe koersdaling, die in Wallstreet plaats had, van het mislukken der Vier-tnogendhedon- conferentie en het. sombere beeld, dat door den heer Colijn in Genéve is ge schetst omtrent den internationalen toe stand op handelsgebied. De handel bleef desniettemin kalm en al was het aanbod wat grooter dan gewoonlijk, het bleef bin nen nauwe grenzen. De kooplust was zeer gering, hetgeen verantwoordelijk is voor de belangrijkee verliezen, die overal ter beurzo moesten worden aangetoond. Kon. Olies hadden een kalm verloop. Na 6 pel. lager inzet brokkelde de noteering nog iets af. Ook de Amerikaansche oliewaarden verkeerden in reactie. Industrieelen liad- den een rustig voorkomen; 11a lager inzet werd in het verder verloop een verdere reactie meegemaakt. Rubbers sloten zich bij de algemeene stemming aan; Amster dam Rubbers 4 pot. lager. Suikers brachten het er niet beter af. Tabakken, Mijnw. en Scheepv. moesten zich zonder uitzondering verliezen getroosten. Amerikanen flauw, terwijl Duitsche obligaties lager noteerden. Do Nederlandscho soorten bleven op peil.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3