ZATERDAG 1 OCTOBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND De krachten der natuur tegen den zwakken mensch. De kracht van de zwakheid. De onmachtige Volkenbond en de ijzige wind van pessimisme, wel ke waait over het meer van Genève. Duitsche neigingen tot isoleering. De a a r de beeft. In de afgeloopen week heeft de menschheid twee natuur rampen over zich heen moeten laten gaan. Een aardbeving schudde Griekenland en speciaal het schiereiland Chalcidice, dat tweemaal door de aardschokken werd ge teisterd. Huizen stortten in en bedolven de inwoners onder balken en puin, duizen den werden dakloos. Zooals het gewoon lijk gaat, loopen de berichten omtrent het aantal slachtoffers uiteen, doch in ieder geval zijn er een paar honderd dooden. Aan het andere einde van de wereld, op Portorico, heeft een orkaan geducht huis gehouden en eveneens een kleine 200 slachtoffers gemaakt. Volgens het Roode Kruis zijn 9.000 woningen vernield en 75.000 mensohen dakloos geworden. Er schuilen in de natuur enorme krachten, waarvoor de mensch het hoofd heeft te bui gen, als zij los breken. Gandhi. 's Menschen kracht ligt dikwijls in dat buigen van het hoofd, kracht wordt vaak in zwakheid volkomen. Gandhi kent als weinigen de macht van de lijdzaamheid en heeft er dezer dagen gebruik van gemaakt. Deze oude Britsch- Indische leider heeft een van de grootste overwinningen behaald, welke een leider maar behalen kan en dat alleen door een tijdje niet te eten. Men kent het oude Hindoesche kasten stelsel, dat de Hindoe-maatschappij ver deeld houdt in ontelbare hokjes en groep jes, en waarvan de onderste trap wordt ge vormd door de paria's, de „onaanraakba- ren", die door de Hindoes der hoogere kas ten worden vermeden en overal worden uitgestooten. Bechten heeft de paria zoo goed als niet; in den tempel mag hij niet komen; wat hij aanraakt wordt onrein, hij mag niet uit dezelfde bron drinken als de andere Hindoo's; onderwijs kan hij niet genieten enz. enz. Oude tradities zijn ongelooflijk taai en reeds vroeger heeft Gandhi er naar ge streefd, het lot van de paria's te verbete ren. De Hindoes verzetten zich echter en bij de vorming van een nieuwe constitutie voor Indië konden zij o.a. over de verte genwoordiging der paria's in de wetge vende lichamen niet tot overeenstemming komen De Engelsche regeering heeft toen zelf een kiesstelsel voor de paria's uitge dacht, doch daarvan wilde Gandhi niet hoorenhij wilde iets beters. De Engelsche regeering had n.l. een afzonderlijke verte genwoordiging aan de paria's toegedacht waarvan Gandhi een verzwakking van het saamhoorigheidsgevoel der Hindoes tegen over de Mohammedanen vreesde. Met zijn lijdelijk verzet beoogde hij meer pressie uit te oefenen op zijn mede-Hindoes dan op de Britsche regeering, die dan ook dade lijk bereid bleek om haar bedenksel terug te nemen, zoodra een overeenstemming bereikt was tusschen de Hindoes onder ling. Door zijn vasten heeft hij een bres ge schoten in het kaste-stelsel, een overwin ning, welke misschien het begin is van een sociale revolutie in de taai-conservatieve Hindoe-maatschappij. De onmachtige V. B. Gandhi's voorbeeld moest eens worden nagevolgd door de diplomaten van den Volkenbond. Ga-ndhi is groot geworden doordat hij weet te vasten en te zwijgen. De Volkenbond echter eet en kletst en komt geen stap verder. „Er waait thans een ijzige wind van pessimisme over het meer van Genève" constateerde Herriot in zijn redevoering in de Volkenbondsassemblée. Ontelbare ge delegeerden van alle landen komen telkens en telkens bijeen 'in conferenties, welker FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN DICTATOR ROMAN VAN EDGAR JEPSON. Vertaald door F. van Velsen. (Nadruk verboden). 33) „Ik hoorde u een aanmerking maken op de manieren van dien bierbrouwers zoon". :,0, u kunt gemakkelijk schertsen", zei zij schamper, ,,'t Heeft immers geen zin om de woor den van dien onhebbelijken melkmuil voor ernst te nemen." „Dat kunt u makkelijk zeggen." „Maar men kan een sujet van zijn soort toch niet au sérieux nemen. Op mijn woord van eer, hij is uw toorn niet waard, hij is een vlegel van het soort dat men negeert." Wij zwegen eenige oogenblikken, toen zij het hoofd boog en op zachten toon zei: „Hoe durfde hij Zie ik er naar uit om zoo iets uit te lokken?" „Natuurlijk niet! Dat weet u zelf ook wel', zei ik met warmte. Nadat wü weer enkele oogenblikken zwijgend naast elkaar hadden gezeten, zei ik, met de bedoeling om haar aandacht af te leiden en haar gevoel van eigenwaarde weer wat steun te geven: „Het is jammer dat ik er zoo oud uit zie." „Waarom.... wat heeft dat met deze kwestie te maken?" „Als ik er jonger uitzag zou ik u tegen aantal niet meer bij te houden is. Zij oon- fereeren en delibereeren en het eind van het liedje is altijd weer, dat een nieuwe conferentie noodig is, om de zaak nog weer nader te beschouwen. Zij zijn als ket- ting-rookers en steken de eene conferen tie met de andere aan. Het merkwaardigste daarbij is, dat iedereen van goeden wille zegt te zijn en dat redenaars, die met de vuist op tafel slaan en uitroepen, dat er nu eindelijk eens wat gebeuren moet, steeds op een alge meen applaus kunnen rekenen. En toch ge beurt er niets, toont de Volkenbond zich onmachtiger dan ooit. De ontwapenings conferentie is een sofMandsjoerije wordt de doofpot in gestopt, als Amerika dat niet verhindert; de a.s. economische we reldconferentie wordt al bij voorbaat als een doodgeboren kindje beschouwd. De wereld komt met haar geweldige problemen bij den Volkenbond en deze vergadert, praat in de ruimte en ver daagt de problemen tot er ergens andere oen nieuwe conferentie bijeen zal komen, die op haar beurt, de zaak in commissies laat doodbloeden. Werkelijk er waait een ijzige pessimis tische wind, maar 't is ook geen wonder. D u i t s c h 1 a n d's isolatie. Is het wonder, dat bij dezen stand van zaken Duitsohland zich hoe langer hoe meer van de gemeenschap der volkeren terugtrekt? Zoowel op economisch gebied als op be- wanoningsgebicd is Duitschland bezig zich te isoleeren. Wat de bewapening betreft, kent men de Duitsche pariteitseisch, de eisch tot ge lijkgerechtigdheid met de overige landen. Frankrijk heeft op die eisch afwijzend be schikt in een redevoering van Herriot, waarin deze minister-president allerlei be schuldigingen lanceerde aan het adres van Duitschland, hierop neerkomend, dat Dmtschland er naar streven zou, zijn oude legersterkte weer terug te krijgen. Waarop von Papen weer geantwoord heeft: Als er éón militaristisch land ter wereld is, dan is het Frankrijk. Dientengevolge zijn de verhoudingen dergelijke individuen kunnen beschermen." „Hoe bedoelt u dat?" „Wel ik zou een natuurlijke bescherming voor u zijn alsalsu, als umijn vrouw wilde worden", zei ik aarzelend. „UMet u trouwen riep zij uit, hoe wel haar toon niet verrast klonk. „Ik was er bang voor, dat mijn idee u zoo verbazen „Mij verbazen? Wel 't is belachelijk!" Ik werd zeer ernstig en zei: „Ik begrijp dat het u op deze wijze treft. Ik ben eenigs- zins ruw en onbehouwen geworden door het leven dat ik in Soedan leidde. Maar door uw goede zorgen zou dat er gauw af zijn. En ik zie er weliswaar ouwelijk uit, maar dat zou eveneens spoedig veranderd zijn." „Och neen, dat is het niet „Maar wat dan? Ik houd werkelijk veel van u, dat hebt u wel gemerkt, natuurlijk. En ik heb mij altijd verbeeld, datu van mij geen afkeer hebt. Werkelijk ik zou een goed echtgenoot voor u zijn, ik zou in elk geval probeeren 't te zijn." „Neen, neen, daarom gaat het niet! Hee- lemaal niet „Maar mijn hemel, wat is het dan „De kroon, mijnheer Hulston, die kroon. Die onderneming waarin u betrokken bent. „Dat ben ik geheel vergeten. Ik denk niet meer aan de kToon. Het geheele plan raakt uit mijn gedachten." „Maar hoe kunt u mij vragen om met een dief te trouwen." Daar stond ik weer voor die moeilijke vraag. Moest ik haar deelgenoot maken van mijn eigen geheim of moest ik mijn rol ten einde toe uitspelen Het laatste leek mij onder de gegeven omstandiheden het beste. „O, mijn beroep moet u er niet in be tusschen beide landen er niet beter op ge worden, waardoor de koude wind van pes simisme nog ijziger is geworden. Op economisch gebied is Duitschland bezig zijn landbouw zóó te begunstigen, dat deze in de toekomst in staat zal zijn, om de voedselvoorziening van dat land zelfstandig te verzorgen. Deze „autarkie", zooals men dat noemt, wordt voorbereid door een stelsel van contingenteeringen, waardoor de chaos op handelspolitiek ge bied nog grooter dreigt te worden. Zoo ziet het perspectief aan den voor avond van de economische wereldconferen tie er niet bepaald gunstig uit. Er gaan geruchten, dat von Papen en Herriot inzake de Duitsche pariteitseisch tot overeenstemming zouden zijn geko men, doch deze geruchten zijn op het oogenblik dat wij dit schrijven, nog niet bevestigd. SPORT VOETBAL I. V. O. B. OVERZICHT. Nog is bet wedstrijprogramma voor de eerste klasse G niet volledig, want ook op den derden oompetitieZondag is voot S. J. C. geen wedstrijd vastgesteld. We kunnen dus rustig de.uitslagen van de overige ontmoetingen afwachten. In de tweede klasse O zijn thans all© clubs in actie. De Leidsche Rood-Zwarten gaan op be zoek bij Excelsior in Schiedam. Deze club verloor vorigen Zondag met 43 van de Spartaan, zoodat de Leidenaars eenige conclusies kunnen trekken, wijl ook zij de Spartaan-reserves reeds tegenover zich hadden en verloren, 't Zal moreen alweer niet gemakkelijk zijn en daarmede dienen de Leidenaars rekening te houden. Immers het wordt tijd, dat er eindelijk eens een puntje binnenkomt. De goede geest is er wel, gelukkig, maar thans geestdrift en kracht. Tijdig dienen de zoo hoog noodige punten verzameld te worden. Aan het eind van het seizoen is het te laat. Teijlingen gaat op bezoek bij de Spar taan-re se rven. De Sassenheimers mogen met een gelijk spel al tevreden zijn. Blauw Zwart ontvangt Lenig en Snel, Afwachten is hier wel de boodschap, wat ook gezegd kan worden van den wedstrijd tussohen Wilhelmus en Lisse. R. K. S. V. „LEIDEN". Leiden heeft morgen een druk program af te werken. Niet minder dan vier elftal len komen in het veld. Het eerste speelt in Schiedam tegen Excelsior I. Zal dat morgen het eerste succesje worden. We hopen 't, want zooals 't nu gaat, gaat het verkeerd. Het kan, dat hebben genoeg wed strijden bewezen. Spelers en supporters worden vriendelijk doch dringend verzocht uiterlijk 12.15 uur op het Stationsplein aan wezig te zijn. Leiden II krijgt bezoek van de Alph. Boys I. Reserves gaat door op den inge slagen weg, maar denkt niet: „we winnen toch wel". Heel veel nederlagen zijn daar het gevolg van. Aanvang 2.30 uur. Leiden III gaat op bezoek bij D. O. S. III. Derde elftalspelers, een overwinning kan geen kwaad. Vertrek 11.30 van Doeza- straat per autobus. Aanv. 12.30 uur. Als leider gaat mee de heer H. E. v. Haasteren De Junioren spelen hun eersten compe titiewedstrijd tegen de V. V. L. junioren te Voorschoten. Jongens, zet de compe titie goed in. Maar dan moet er ook ge werkt worden. Op de uitnoodigingskaarten staat vermeld: aanvang 2.30 uur. Dit moet zijn 12 uur. Het vertrek ia daarom vastge steld op 1 uur van de Doezastraat per fiets. Als leider gaat mee de heer W. Visser. R. K. S. V. „TEIJLINGEN". A.s. Zondag gaat Teijlingen I op bezoek bij Spartaan in Botterdam. Dit lijkt ons een geduchte tegenstander, daar reeds van Leiden en. Lxcelsior is gewonnen. Het wordt tijd, dat de reeks overwinningen go- broken wordt. Zou Te ijl. daartoe bij machte zijn? Wij gelooven van ja, maar dan moet er gespeeld worden van begin tot einde met een .asten wil van „wij kunnen win nen", „wij kunnen veel beter". Dan geloo ven wij; dat Spartaan nog niet gewonnen heeft, dus '-lingers uw best gedaan. Ver trek per bus om 12 uur van de K. S. A. Er is nog al belangstelling voor deze reis, daarom is er een grootere autobus, dooh er kunnen nog 4 personen zich opgeven. Dit moet n Zaterdagav >nd gedaan worden bij den secretaris, Lindenlaan 7, Sassen- heim. Denkt er om ail»op tijd aanwezig. Teijlingen II s>peelt thuis tegen D. O. S. II om 2.30 uur. Deze elftallen hebben elkaar nog nimmer ontmoet, zoodat wij niets durven voorspellen, doch reserve's flink aangepakt. Teijlingen I Jun.R. W. D. 1 Jun. om 1 uur op Sporthof. Wij zullen hopen, dat de Jun. wel geleerd hebben in hun laatste SP0RTC0PIE. We vestigen er nogmaals uitdrukkelijk de aandacht op, dat. sportcopie zoo spoe dig mogelijk en zoo beknopt mogelijk moet worden ingezonden. Dit geldt zoowel voor het Zaterdagnummer als voor dat van den Maandag. nederlaagwedstrijden. Thans behoeft er niet meer op een nederlaag van 7 of 80 gerekend te worden. Indien ook elk zioh maar aan de bepalingen houdt. Hoofdzaak is het vlugge samenspel. Wedstrijprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A: Sifct. BoysV. V. H.; K. N. V.Kirabria; ChévremontR. K. V. V. L.; KerkradeCaesar; Volhar dingValkenburg. Eerste klasse B.: BrabantiaR. K. T. V. V.; W. I. K.—Mulo; R, A. C— Union. Eerste klasse C: BoxmeerVenl. Boys; Best VoortuitS. V. B. Eerste klasse D: S. D. O. U. O.— Altior. Eerste klasse E: QuickN. E. O.; De n e kampA chi'l 1 es. Eerste klasse F: Fortitudo—V. V. Z.; D. E. M.-V. I. C.; De Meer—H. M. S.; VolendamWilskracht; LimvioE. M. M. Eerste klasse B: D. H. L.Sant poort; T. Y. B. B.Spartaan; Leonidas D. O. N. K.; Gr. Willem II—G. D. A. Tweede klasse O: ExcelsiorLei den; Spartaan IITeijlingen; Blauw Zwart Lenig en Snel, 2.30 uur; Wilhelmus— Lisse; Graaf FlorisP. F. C. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. UIT.HET LEIDSCHE DISTRICT. De Junioren-Competitie. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag? A f d. A: Teijlingen IR. W. D. I, 1 uur J. GraafmansS. M. C. I—V. V. L. I, 1 uur M. Heuzen; N. V. O. IS. N. A. 1 uur, G. E. Bakker. Afd. B.: V. V. L. II—Leiden I, 2 uur H. v. Veelen; Meerburg IV. V. B. 1 uur N. J. v. d. Akker. Afd. C: R. W. D. UI-S. M. C. II, 2 uur, Jac. Tetteroo. H.H. Secretarissen. Voor de Junioren moeten ruilformulieren gebruikt worden, (dezelfde als bij de hoogere elftallen in den D. H. V. B. gebruikt worden). Deze moeten op straffe van 1 boete 36 uur na afloop van den wedstrd in het bezit zijn van den oom petitieleider. Voor den 26sten van iedere maand, ie iedere vereeniging, welke met méér dan één elftal in de competitie uitkomt, ver plicht een elftalopgave aan den competi- tioleider te zenden. Overtreding hiervan wordt beboet met 1 voor iedere week verzuim. C. J. v. LEEUWEN, Secr.-Penningm. H. v. HAASTEREN, Comp.leider. Wedstrijd programma voor a.s. Zondag. Tweede klasse' D: D. O. S. IN. V. C. I; S. M. C. I—B. S. M. I. Res. tweede klasse B: Geel Wit IILisse II. Derde klasse E: Leiden IIAlphen- sche Boys I; Teijlingen IID. O. S. II. Res. vierde klasse PConcordia III—1T. Y. B. V. V; Lisse V—T/ Y. B. B. VI; B. S. M. IIISantpoort V; Geel Wit HI—N. A. S. II. Res. vierde klasse Q: N. V. O. nMeerburg II; St. Bernardus IIV. V. L. II; D. O. S. IIILeiden III (12.30 uur) Blauw Zwart II—S J. C. IV, 12.30 uur. Res. vierde klasse R: Meerburg HIN. V. C. Ill; Kolping Boys IIAlph. Boys II; R. W. D. II—S. M. G. III. Res. vierde klasse S: V. V. P. II S. D. C. II; A. V. V. II—D. V. S. II; R. L A. Ill—Velo ni; V. A. C. II—St. Michael II. Res. vierde klasse U: G. D. A. IV—A. V. V. III. Res. vierde klasse V: A. V. V. IVSt. Michael in, 12.30 uur. wenscht nu voldoening. Hij stelde een duel voor, maar je begrijpt, dat ik op zoo n dwaas studentikoos voorstel niet inga. Ik heb geantwoord, dat ik bereid ben met hem te boksen. Zou jij mij als Peeke er op in gaat, willen assisteeren „Wat is er feitelijk aan de hand?" vroog Wyse. „Beste vriend", antwoordde ik, „lord Peeke is niet voldaan over de wijze waar op ik hem een les in goede manieren heb gegeven." Wyse keek mij vragend aan. „In vertrouwen gezegd, Wyse", vervolg de ik. „Peeke beleedigde een dame op de allergrofste manier." „Dat weet ik reeds ©n als hot daarover gaat, dan zal ik je zeker assisteeren. Het zal voor mij zelfs een eer zijn, dat te mo gen doen." „Hartelijk dank." „Hoewel ik moet bekennen, dat ik wei nig verstand heb van boksen vriend Hul ston." „Dat is geen bezwaar, want d'Estorges zal je wel op de hoogte brengen en verder alle maatregelen nemen. Maar het is nog de vraag of lord Peeke op mijn tegenvoor stel ingaat." „Dat zullen we waarschijnlijk spoedig genoeg vernemen." „Hoe eerder deze geschiedenis achter den rug is, hoe beter", antwoordde ik. Het bal zou nog ongeveer een half uur duren; ik kon dus ruim halftwee aan boord van de „Snowdrop" zijn. Mocht Peeke reeds den volgenden ochtend willen boksen, dan zou dat het beste in den vroegen ochtend kunnen geschieden en zou ik eenige uren tijd hebben om te slapen. (Wordt vervolgd). MET HET se. AMSTELKERK ZIJN DONDERDAG YAN AMSTERDAM 10 MISSIONARISSEN UIT HET MISSIEHUIS OADIER EN KEER NAAR AFTRIKA VERTROKKEN. trekken", zei ik eenigszins aarzelend. Wat heeft het beroep van iemand te beteekenen als men van hem houdt." „U hebt toch waarlijk weinig gevoel. Hoe hebt u een oogenblik kunnen veronderstel len dat ik ooit met een dief zou trouwen." „Natuurlijk zoudt u dat doen als u van hem hield „Neen, dat zou ik niet, volstrekt niet, ik kan geen achting hebben voor een dief." Ze stond op. Ik bleef in gedachten nog even zitten. „Maar", zei ik, „als ik mij kon ont trekken aan die onderneming wat slechts mogelijk zou zijn, als uw vader mij mijn woord terug gaf zoudt u dan met mij willen trouwen?" „Neen, neen, duizendmaal neen. Dat zou ik niet willenU hebt niet het recht 'om aan zoo iets te denken", riep zij uit in een opwelling van toorn. Maar ik meende te bemerken, dat haar toorn sterker was dan haar overtuiging. Zij maakte aanstalten om heen te gaan. „Ach, zei ik op droeven toon, „ik wilde, dat ik in Soedan niet zoo verouderd was." Ik volgde haar en troostte mij met de hoop, dat ik haar gedachten aan dien Pee ke in elk geval verdreven had. Toen wij de zaal wederom binnentraden keerde zij zich naar mij om en keek mij strak aan. Zij scheen den droeven trek op mijn gelaat te zien. ,,'t Spijt me werkelijk mijnheer Hul ston." „O, bekommer u niet om mij", antwoord de ik. „Ik zie te goed in, dat u veel te goed voor mij bent. Maar ik zou graag het recht gehad hebben om u in moeilijke omstandig heden te beschermen. Zag ik er toch maar niet zou ood uit", zuchtte ik. „Maar u ziet er niet oud uit. heusch niet", zei ze op een toon van vergoeilijking. Zij danste met een der gasten en ik ging mij was verfrischen bij een der buffetten. In een stil hoekje ging ik zitten en dacht na over hetgeen zoo juist tusschen ons was voorgevallen. Teleurgesteld of bedroefd was ik door haar afwijzing niet. Het was immers geen nederlaag. Ik had in elk ge val kans gekregen om haar mijn gevoelens te zeggen. Ik beschouwde het als een pret tige afwisseling toen ik d'Estorges naar mij toe zag komen. Hij keek ernstig, ern stiger, dan ik van hem gewend was. Hij kwam zeggen, dat Peeke voldoening eischte voor de slagen, die ik hem in het zijzaaltje had toegebracht. „En hoe zou dat moeten geschieden, mijnheer d'Estorges", vroeg ik lachend. „Peeke wenscht een duel", antwoordde deze ernstig. Ik barste in een hevigen lach uit. „Een duelvroeg ik. „Kom, kom, mijnheer d'Es torges, hebt u dan een oogenblik kunnen veronderstellen, dat ik ooit zou duellee- ren?" Ik dacht even na en vervolgde toen: „Zeg aan dien dwaas, dat ik met hem bok sen wil. Wij beoefenden deze sport reeds op school en als goed© Engelschen zijn wij er beiden in bedreven. ft Is bovendien ongevaarlijk. Ik zou niet graag de verant woording op me nemen, om dat jong- mensch misschien voor «ijn geheele leven ongelukkig te maken. Al.s hij voldoening zoekt, welnu, laat hij trachten mij te over winnen en als hem dat niet voldoet, zal ik hem overigens zeer tot mijn spijt zonder voldoening moeten laten. Wilt u hem dat zeggen, mijnheer d'Estorges?" d'Estorges ging heen en ik zocht Wyso op, die ergens in een vensternis van de grocte balzaal zat. „Zeg Wyse". zei ik, „je zult me mis schien een dienst kunnen bewijzen. Lord Peeke voelt zicb door mij beleedigd en

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13