IETS OVER WOLLEN DEKENS! 2.10 LAND- EN TUINBOUW 1 Mijn Wollen Dekens moeien van WAALS zijn 1 ACADEMIENIEUWS STADSNIEUWS AGENDA TELEGRAMMEN VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 GEMEENTERAAD VAN GOUDA. Werkverschaffing voor honderd man gedurende een jaar. De gemeenteraad van Gouda kwam Woensdagavond bijeen ter behandeling van het belangrijke voorstel tot ophooging van een uiterwaard aan den Rotterdam- schen dijk ten einde aan ruim honderd wcrkloozen gedurende een jaar werk te verschaffen. Nadat de raad gedurende een uur in geheime zitting had beraadslaagd, werd het voorstel van B. en W. aangeno men. Met inbegrip van de kosten voor uit voering, controle door de Heidemaatschap pij en de bedrijfskosten voor gemeentewer ken, zal dit werk een uitgave vorderen van 237.000. Voor de loonen wordt 75 pet. be taald door het rijk. Een bedrag van rond 140.000 zal ten lasto van de gemeente blijven en door geldleening moeten wor den gedekt. Ook het voorstel van B. en W. om aan do heer A". Bunnik en W. Molenaar, beiden te Gouda, een terrein te verhuren, gelegen aan den Bodegraafschen straatweg, vöur het doen bouwen van een wielerbaan word met de stemmen van de protestant-christe lijke leden tegen, aangenomen. De huur prijs werd bepaald op een vast bedrag van 250 per jaar, vermeerderd met 'een pro gressief percentage van de bruto-ontvang sten, tot een maximum van 1500 per jaar. Besloten werd tot het aangaan van een geldleening van 150.000 tegen 5 pet. per jaar. Veel waardeering ondervond het voorstel om een crediet te voteeren voor de ontwik keling en ontspanning van jeugdige werk- loozen. De hoeren Middelweerd (R.K.) en Van der Endt (C.H.) bepleitten subsidieering van de bijzondere cursussen. De burgemees ter gaf zijn teleurstelling te kennen over de geringe animo, die er voor de bedoelde cursussen bestaat. aVan de 800 jeugdige werldoozen gaven zich slechts 25 op voor het volgen van onderwijs. De loonsverlaging bij de N.V. Arbeiderspers De anti-rev. „Rotterdammer" deelt het volgende mee: Naar wij vernemen is het personeel van de af deeling Rotterdam van De Arbei ders pers, hetwelk dus werkzaam is aan het sociaal-democratische dagblad Voor waarts, Dinsdagavond in vergadering bijeen gekomen in het gebouw van den Metaal- bewerkersbond aan den Hofdijk. Van uit het personeel werd een voorstel ingediend om de zoogenaamde medezeg gingschap, welke, naar betoogd werd, toch maar een wassen neus beteekent, op te heften. Dit voorstel werd vooral verdedigd door den heer Romeyn, voorzitter van <ie afdeeling Rotterdam van den Alg. Ned. Typ. Bond. Als bestrijder van dit voorstel trad op do heer A. Pleysier, redacteur van de „Voorwaarts", de overzichtschrijver van de raadsvergaderingen, welke ook bekend staat als mr. Punch. Tenslotte werd het voorstel verworpen met 46 tegen 32 stem men. De toestand van het bedrijf in verband met de loonsverlaging bij de typografen en de chemigrafen werd aan een breede be spreking onderworpen en zeer sterk becriti- seerd. L. T. B. „Onderlinge Hagelverzekering". Deze instelling hield Donderdag haar jaar vergadering in een der zalen van het gebouw „Amicitia", Westeinde te Den Haag. De voorzitter, de heer J. D. de Kok te Loos duinen, opende om pl.m. half drie op de ge bruikelijke wijze de vergadering, waarbij hij _niet naliet op de treurige tijdsomstandigheden voor de tuinders te wijzen. De toestand van onze Hagelverzekering is echter zeer gunstig en stellig is da» een ding van groote beteekenis voor het geval bij alle zorgen van dezen tijd nog een hagelslag ramp zou treffen. Spreker hoopte, dat spoedig betere tijden voor den tuinbouw mogen aanbreken Voorts wees spreker er op, dat door het heengaan van den Commissaris, den heer A. A. Kester te Honselersdijk, thans als nieuwe Com missaris aan de bestuurstafel aanwezig is de heer P. J. Barendse te Honselersdijk, die hij van harte welkom heette. De heer Barendse is zeker voor niemand een onbekende en wij hopen, dat hij nog vele jaren met ons zal kunnen samenwerken in het belang van deze instelling. De secretaris, de heer A. C. van Ruyven te Poeldijk, las daarna de notulen, welke onver anderd werden goedgekeurd. Na verschillende mededeelingen van huis- houdelijken aard, werd de balans, en verlies- en winstrekening over het afgeloopen boek jaar behandeld. Dit uitvoerig verslag was reeds in druk verschenen en de directeur, de heer Nico van Ommen te Leiden, gaf voor zoover noodig nog nadere toelichting. Hieruit bleek, dat het verzekerd kapitaal aan broeiglas was gestegen tot een bedrag van 5.580.635.60. Het boekjaar sloot met een voordeelig saldo van ƒ24.895.70 (vorig jaar ƒ22.467.20), welk bedrag evenals het vorig jaar geheel aan het reservefonds werd toegevoegd. De directeur deelde mede, dat hij erin ge slaagd was, het Herverzekeringscontract zoo danig te verbeteren; dat dit voor onze Verze kering een jaarlenksch voordeel beteekent van pi.ra. ƒ2000. De voorzitter deed voorlezing van het rap port der Financieele Commissie, waaruit bleek, dat de administratie ten kantore was onder zocht en in de beste orde was bevonden. De Commissie stelde daarom voor dank te bren gen voor het uitstekende beheer en volledige décharge te verleenen. De vergadering hechtte Reeds omdat WAALS WOLLEN DEKENS veruit de beste zijn, daarom zijn zij óók veruit de voordeeligste. Bovendien bieden wij U de mooiste ZUIVER WOLLEN DEKENS If zóó laag geprijsd aan, dat U steeds weer S tot het zelfde besluit zult komen: Witte Wollen Dekens 150 x 200 c.M., Witte Wollen Dekens 170 x 215 e.M., zware kwaliteit Medaillon Fant. Dekens 150 x 200 cM., zuiver wol Veelkleurige Medaillondekens !65x220cM.zeergoede en mooie Dekens Bijzondere aanbieding van Fabriekspartij van omstreeks 300 prima WOLLEN DEKENS, gew. 47» a 5 pd., 165 x 225 cM. prachtdekens. normale lf| Cfj waarde 15.75, nu lu.üU Steeds vindt U bij ons een zeer uitgebreide sorteering in SPECIALE GROOTE MATEN, tot zelfs 2 Meter breed en 2.50 Meter lang. HAARLEMMERSTRAAT 130-135 LEIDEN, TELEFOON 2300,2301 hieraan onder applaus hare goedkeuring. Met groote meerderheid van stemmen werden herkozen tot leden van het College van Com missarissen, de heeren A. J. Vijverberg te Naaldwijk en A. W. Hendriks te Veur, welke beiden de herbenoeming onder dankzegging we derom aannamen. Aan de Financieele Commissie werd een nieuw lid toegevoegd. Bij het voorstel tot bet houden van één jaarlijksche algemeene vergadering van alle Verzekerings-instellingen van den L. T. B. werd uitvoerig van gedachten gewisseld, waarbij bleek, dat dit plan ook de volle instemming van deze vergadering had. Zoo mogelijk zal dus reeds het volgend jaar op één da£ door alle verzekerings-instellingen worden vergaderd in hetzelfde lokaal. Het voornemen is dan, om 's morgens de jaarvergaderingen te houden van de Brandver zekering en de Hagelverzekering en des mid dags de jaardvergadering van de bedrijfsver- eenigingen, welke belast zijn met uitvoering van Ongevallen- en Ziektewet. Aangezien al deze instellingen onder dezelf de directie staan, is het stellig van groot be lang op deze wijze eenheid en samenwerking tot stand te brengen. Het doet natuurlijk aan de zelfstandigheid van elke instelling apart niets af. doch deze samenwerking kan alleen alle instellingen ten goede komen. De vergadering hechtte daarom aan het voorstel hare goedkeuring. Bij de rondvraag werden verschillende in lichtingen gevraagd en tot aller tevredenheid vanaf de Bestuurstafel beantwoord, waarna de voorz. op de gebruikelijke wijze de vergadering sloot. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuur kunde, op proefschrift getiteld: „De geologie van den Cimone di Margno en den Monte di Muggio", de heer W. L. Buning, geboren te Djokjakarta; idem, op proefschrift getiteld: „La géologie de la Valsassina et de la région adjacente au Nord", de heer R. D. Crommelin, geboren te Leiden. Geslaagd: doctoraal-examen rechtsgeleerdheid de hee ren Q. Rovers (Den Haag), J. A. James (Sche- veningen) en dr. W. S. Gelinck (Haarlem; econom. doctoraal-examen Indologie de heer K. Roth (Leiden); econm. candidaats-examen Indologie de hee ren J. C. A. M. van Hal (Den Haag) en W. J. Klijn (S assenhei m); candidaats-examen rechtsgeleerdheid de hee ren F. C. A. Eenhorst (Den Haag); J. G. Tak ken (Den Haag); J. P. Vogelspoel (Den Haag); F. C. Kleyn (Scheveningen) en A. W. Ham ming (Leiden); arts-examen le gedeelte mej. P. de Regt (Den Haag) en de heeren C. Deelder (Schie dam); A. A. J. Nieuwenhuis (Leiden); A. van der Sar (Zwartewaal)F. van Iterson (Delft) en Oey van Gwan lOegstgeest); bevorderd zijn tot arts de heeren E. L. Nauta (Leiden) en P. A. F. van der Suek (Delft). Ver. tot Bev. d. Bel. v. S. H. Nu de zomer weer voorbij is en de tijd aanbreekt om in gezelligen kring bijeen te zijn, heeft de afd. Leiden van de Ver. t. Bev. d. Bel. v. Slechthoorenden gisteravond weer voor het eerst in het nieuwe seizoen haar bijeenkomst gehouden in het Leidsche Volkshuis. Gelet op het mooie weer en de feestelijk heden in onze stad, was de opkomst zeer groot en mag daaruit wel opgemaakt wor den, dat de leden de bijeenkomsten waar- deeren en verheugd waren de oude beken den weder eejis bij elkaar te zien. Wij troffen ook veel nieuwe gezichten, die blijkbaar eens kwamen kennis maken, om zich aan te sluiten. De pres., mevrouw Kranenburg, opende te ruim 8 uur dc bijeenkomst met een har- lijk welkomstwoord en ving aan met het succes te memoreeren wat een der jongste leden behaald had op een lipleeswedstrijd te Amsterdam. Ter herinnering daaraan bood mevr. Kranenburg een boek aan geti teld „Naar het Volle Leven", van Mej. Muller. Spreekster bracht verder dank aan de heeren Christina noe, Laman en de Rui ter voor de toewijding en werkzaamheden door hen verricht om wederom een nieuwe Pantomime-club op te richten. Bij de ten toonstelling, die men zich voorstelt in Febr. te kunnen houdenj'wordt wellicht op de hulp van V.O.D.O. gehoopt, Tevens merkt spreekster op, dat in dien tijd op krachtige hulp der leden wordt gerèkend, zoowel voor den verkoop van loten als voor andere werkzaamheden tijdens de tentoonstelling. Allen zullen steeds op de hoogte gehouden -worden van de vorderingen van voorberei dingen. De verloting, in dit voorjaar gehouden, blijkt een groot succes voor de afdeeling geweest te zijn. De presidente dankt allen, die daaraan meewerkten. De prijzen, die niet werden afgehaald worden deze avond op Amerikaansche wijze verkocht. Het lip- lezen vervalt omdat de liedster afwezig is wegens ongesteldheid. Daarna wordt het woord gegeven aan den heer De Ruiter, die een keurig verslag uitbracht over alle werkzaamheden voor de opirchting van V.O.D.O.eenige lan taarnplaatjes van een pantomimeclub uit een zusterafdeeling werden daarbij ver toond. Spreker eindigde met de beste wen- schen voor V.O.D.O. Vervolgens kwam de heer Mater aak het woord, die uiteenzette, hoe de von Sieboldtrtentoonstelling in dit voorjaar tot stand gekomen was en hij had een korte NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Oponluchtfilmvsorstellingen. A.s. Zaterdag, Maandag, Dinsdag en Woensdag zullen wederom filmvoorstellin gen gehouden worden op het Kaasmarkt terrein. De voorstellingen 'vangen aan om 8.30 uur nam. en eindigen om 11.00 nam. Op Maandag 3 October aanvang 8 uur nam en eindiging 9.30 nam. Do voorstellingen worden opgeluisterd door muziek terwijl het programma in het op dien dag verschijnende blad bekend ge maakt zal worden. LAAT UW HOOFG NIET OP HOL BRENGEN BLVF REGELMATIG A^VERTEEREN 11 levensbeschrijving van den grooten geleer de von Siebolt. Ook deze voordracht werd verduide lijkt door lantaarnplaatjes. De pauze brak hierna aan, waarin een geurig kopje thee door hulpvaardige leden werd aangebo den. De pauze kon echter dezen keer maar kort zijn, want de heer Christiaanse moest nog een kort verslag uitbrengen van de algemeene vergadering te Lanteren, waar heen hij als afgevaardigde der afd. Leiden geweest was. In gloedvolle woorden gaf de heer C. zijn bewondering te kennen over het werk, wat daar bleek door de Ver. van S. H. gedaan te worden. Spr. bracht tevens een woord van hulde aan de Dooven-Moeder Tine Marcus. De pres. bracht den sprekers haren dank. Nu moest de verkooping nog plaats vinden. Er bleek te weinig tijd over te zijn om alles te verkoopen en de helft bleef bewaard voor een volgenden keer. De koopers bleken enthousiast en de op brengst was mooi. Ruim half elf sloot de pres. dezen avond. Allen hopen elkaar Dinsdag 25 October weer te zien. De Leidsche winkelstand. Hedenmiddag te 6 uur opent de heer C. H. van der Voort in perceel Morsch- weg 103 een zaak in bloemen en planten. Hoewel het pand als gesloten huis geen verandering heeft ondergaan, is tooh een aardige bloemenwinkel ingericht, die een goede collectie bevat van diverse soorten planten en bloemen. Waar de heer v. d. Voort bovendien door degelijke vakkennis in staat is zijn klanten deskundig te be dienen, gelooven we, dat hij dit zich steeds uitbreidende stadsgedeelte wel een afzet gebied kan vinden. Den heer v. d. Voort wenschen we daarbij veel succes. Inauguratie V. V. S. S. Gisteravond heeft de jaarlijksche inau guratie plaats gehad van de oandidaat- leden der Vereeniging van Vrouw. Studen ten. De vereenigingspraeses, mej. van Hille, heeft daarbij de gebruikelijke toespraak ge houden. Na afloop van de inauguratie had een gemeenschappelijk souper plaats in café rest. „In den Vergulden Turk", waarbij ook H. K. H. Prinses Juliana aanzat. Heden is de Prinses weer naar het Loo vertrokken. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 15. Peka-Fabrieken, firma C. Bloot en Zonen, Leiden, kunt.: Galgewater 18, handel: Kloksteeg 7, limo- nadefa-br., bier-, wijnhandel, fabr. van engrosh. in puddingssausen, enz. Vest. li- monadefabr.: Leiden, Galgewater 18. 3408. A. J. van Zijp, Leiden, Heeren straat 31, kruidenierswaren en wijnen. Uittr. E.A. J. van Zijp, Leiden, d.d. 20 Febr. 1932. Wijz. handelsn. in: C. Planje. 656. Firma M. den Duik, Katwijk aan Zee, Zuidstraat 71, makelaar in reederij- artikelen en baring. Wijz. handelsn. in: Firma M. den Duik, Haring Import- en Exporthuis „Katwijk". 5216. G. A. Schoonwater, Leiden, Haarlemmerstraat 185, sigaren- en siga retten winkel. Uittr. E.: G. A. Schoonwa ter, Leiden, d.d. 19 Sept. 1932. Wijz. han delsn. in: J. A. Otten. 288. Naamlooze Vennootschap Hout handel v.di. firma Jacob Sprey, Alphen a. d. Rijn, Wijk Hoorn 194. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. in: N.V. Hout handel v.-h. Firma Jacob Sprey. Gistermiddag omstreeks 2 uur werd de 16-jarige A. C., wonend aan den Wijten- bachweg te Oegstgeest, in het Noordeinde alhier opzij geworpen door een openslaand portier van de auto, bestuurd door den 56-jarigen J. Ph. De jongen viel tegen een juist paaseerende vrachtauto en bekwam ernstig inwendig letsel, als een breuk van het stuitbeen en beschadiging van den wervelkolom. Gistermiddag heeft de agent van politie le klasse C. Bruinsma wegens het verlaten van den politiedienst in de theoriezaal van het politiebureau afscheid genomen van superieuren en collega's. Hij werd daarbij toegesproken door de heeren J. Dragt namens den Alg. Bond van Pol. pers. in Nederland en J. Swart namens het politiecorps. Zij boden hem resp. een eleo- trische salonlamp eü een buffet aan. Daarna sprak de heer L. Duval namens de superieuren nog een afscheidswoord, waarop de heer Bruinsma met enkele hartelijke woorden dankte. Voor het examen politiediploma van den Ned. R.K. Politiebond „St. Michaël" met aan- teekening zijn geslaagd de heer E. Boersma, voor het gewone diploma de heeren J. Ba- rends, M. van Dijk en W. v. d. Hoeven, allen alhier. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te ge ven aan genoemden Commissaris van Po litie (bureau Vreemdelingendienst Zonne veldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. Vrijdag, Rattenbestrijdingsavond in de Stadsgehoorzaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt xan Maandag 26 Sept. tot en met Zondag 2 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313; Maan- d a g 3 O c t. neemt waar apotheek D. Pello Kort Rapenburg 12, tel. 594. DE LICHT-WINKELWEEK. De drukte voor de Verlichting en de Winkelweek-attracties wordt nu zoo lang zamerhand gewoonte, men raakt aan de drukte gewend. De Winkelweek-commissie zorgde gister middag in een twaalftal buitengemeenten voor verspreiding van de bekende ballon nen en hedenmiddag gaan de laatste weg. Gisteravond gaf de brandweer in samen werking met de Lichtfabrieken de tweede demonstratie, welke evenals de eerste uit stekend slaagde en natuurlijk weer talrijke belangstelling trok. De muziek zorgde voor de noodige af wisseling en trok veel hoorders. Hedenavond wordt de muziek-ommegang gehouden door de muziekvereeniging „Werkmans Wilskracht". Wederom te 8 uur, aftocht. Do route is als volgt: Hooge Rijndijk (bij Rijndijkstraat), Hoo- gewoerd, Gangetje, Botermarkt, Visch- markt, Hoogstraat, Haarlemmerstraat, Prins ess ekade, Kort Rapenburg, Noord einde, Noordeindsplein (kecren), Noord einde, Breestraat, Maarsmanssteeg, Nieu we Rijn, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarl.straat, Steenstraat, Stationsweg, Stationsplein (keeren), Stationsweg, Steen- straat, Haarl.straat, Donkersteeg, Hoog straat, Nieuwe Rijn, Hartesteeg, Hoogl. Kerkplein. Ter gelegenheid van de Winkelweek heeft de heer Guasenhoven, Oude Rijn 2, in sui ker vervaardigd geëxposeerd den molen met bijstaande loodsen Van de firma D. D. Noordman aan den Haagweg. 't Is een mooi product, dat vele belangstellenden trekt. WENKEN IN HET BELANG VAN DE GOEDE ORDE TIJDENS DE 3 OCTOBER-FEESTEN Niet medeloopen met den optocht. Tijdens het passeeren van den optocht niet op bruggen of tegen brugleuningen plaats ne- Niet met serpentines werpen of iets anders doen, waardoor paarden, bij den optocht aan wezig, kunnen schrikken. Den weg voor den optocht vrij houden, waar door ongelukken worden voorkomen. Zich houden aan de bevelen der politie. Vópr of tijdens het afsteken van het vuur werk zich niet ophouden op het terrein van de Haarlemsche Tram, de daarachter gebouwde remise, den spoorwegovergang of -brug. De Eerste Hulpdienst bevindt zich in de school Schuttersveld; de Politie bevindt zich mede in die school en in een houten gebouw tje op het gereserveerde gedeelte tegen het hek tot afscheiding van het gereserveerde terrein, nabij den tuin van café Zomerlust. PAST OP DE ZAKKENROLLERSI POLITIE-MAATREGELEN. Ter kennis van het publiek wordt gebracht, dat voor de a.s. feesten door de politie de na volgende maatregelen zijn getroffen: le. Het Van der Werfpark wordt Zaterdag 1 October des namiddags 8 uur voor het pu bliek afgesloten. Alleen de lichtstoet trekt door het park van de zijde Doezastraat in de richting Garenmarkt. Deze maatregel is genomen in het belang van het behoud van het plantsoen. 2e. Maandag, 3 October is de toegang tot het Van der Werfpark voor de deelnemers aan de Koraalmuziek uitsluitend het voetpad langs het water vanaf de zijde Garenmarkt. Het voetpad langs het water van de zijde Doezastraat wordt afgesloten. Het publiek heeft toegang tot het achterpad uitsluitend langs den weg naast het Gymna- DE OPSTAND DER CH1NEESCHE SPOORWEGTROEPEN. Geheel gebied tusschcn Mandsjoeria en Hailar door de opstandelingen bezet. CHARBIN, 30 Sept. (V.D.) De opstandige Ohinee>sche spoorweg-beschermingstroepen hebben thans het geheele gebied tusschen Mandsjoeria en Hailar bezet en overal de Mandsjoerijsohe vlag neergehaald. Alle douanekantoren, post- en telegraafkantoren zijn in handen van de opstandelingen, die alle verbindingen met de buitenwereld heo- ben verbroken. Het douanekantoor te Mandsjoeria werd door de opstandelingen geplunderd, terwijl eenige Japansche amb tenaren werden gedood en de overigen ge vangen genomen. Na hevige straatgevech ten met de regeeringsgetrouwe Mandsjoe rijsohe troepen werden kazernes en regee- ringsgebouwen in puin geschoten. Volgens betrouwbare schattingen be draagt het aantal opstandelingen slechts ruim 3000. De Mandsjoerijsche regeering is voornemens 5000 cavalleristen naar het ge bied vaa den opstand te dirigeeren. NEGEN SCHOLIEREN VERDRONKEN. MOSKOU", 30 Sept. (V. D.). Op dc Kama geraakte een boot met 9 scholieren in een storm en sloeg om. Alle 9 inzitten den verdronken

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2