LEIDENPAPENSTRAAT T UIT DE OMGEVING AK BE DR'JF 'AUCHERU DAGELIJKS INWENDIG SCHOONHOUDEN UUNDERDAG 29 SEPTEMBER 1932 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 WASSENAAR. Kiesvereeniging. De R. K. Kiesver- eeniging Recht en Plicht alhier hield gis teravond een ledenvergadering in het Pa tronaatsgebouw. De vergadering werd ge leid door den tweeden Voorzitter den heer J. J. van Duuren. Deze heette de aanwezigen welkom en sprak er vervolgens zijn bedroeven over uit, dat de vereeniging haar Voorzitter, de heer P. M. Wesseling, wegens vertrek uit de gemeente heeft verloren. De heer Wes seling was een uitstekend voorzitter, wiens leiding niets te wenschen overliet en die zich voor de vereeniging zeer verdienste lijk heeft gemaakt. Hij stelde daarom voor hem voor zijn leiding schriftelijk dank te brengen, waartoe werd besloten. Vervolgens wilde de Voorzitter in een kort woord her denken, den grooten Nederlandér, die on langs door den dood is weggerukt. Kardi naal van Rossum. Zijn hoofdtaak was de missioneering in nieuwe banen te leiden en daarvoor heeft hij hard gewerkt. Toen hij Kardinaal was geworden, vroeg de Paus hem, wat zijn program was. Hij heeft toen geantwoord: „Werken H. Vader en mij offeren in dienst van de Kerk". Spreker hoopt dat de Katholieken steeds hieraan zullen denken, ook ten opzichte van de politieke vraagstukken. Want als zij zich niet met de politiek bemoeien dan zal de politiek zich met hen bemoeien, meer dan hun lief is. Medegedeeld werd, dat alhier een R. K. Vereenigingsbureau is opgericht. Besloten werd dat de Kiesvereeniging daarbij zal aansluiten. Medegedeeld werd, dat op 15 October a.s. de vergadering der Kamer-Centrale wordt gehouden. Aangezien een der afge vaardigden is verhuisd, wordt besloten alsnog een plaatsvervanger aan te wijzen. Hierna is aan de orde de verkiezing van een Voorzitter. Bij eerste stemming wordt als zoodanig benoemd de door het Bestuur voorgedragen candidaat de heer H. J. Arts. Tot bestuursleden worden geko zen de heeren L. A. v. d. Berg en A. van Oyen en tot afgevaardigde naar de verga dering der Kamercentrale de heer 0. A. van Leijenhorst. Hierna was aan de orde de bespreking van het concept-program der R. K. Staats partij. Op verzoek van den Voorzitter gaf de heer van Berkel een korte uiteenzetting Deze deelde mede, dat het program was gericht op de crisis-omstandigheden en enkele punten voor de allernaaste toe komst. Daarna werd het program punt voor punt besproken. Dit lokte een geani meerde discussie uit. Men wees erop, dat het verkeerd is to bezuinigen op het loon in werkverschaffing. Ook werd gehekeld de bezuiniging fing. Ook werd gehekeld de bezuiniging op onderwijs, welke door de Commissie Weiter wordt voorgedragen en van meer Liberale opvattingen getuigt, op het Nij verheidsonderwijs wil zij 17 pet. bezuini gen op het onderwijs voor de minder goed gesitueerden, op het hooger onder vijs maar 6 pet en op het lager 11 pct~, ook was men huiverig voor het opleggen van nieu we lasten. Men meende, dat te weinig een rechtvaardige verdeeling wordt nage streefd. Men vond, dat door een z. g. n. noodoffer nog wel wat te halen was bij de beter gesitueerden. Op punt 3 zal een amendement worden voorgesteld. Men wenscht besoherming niet enkel van den Nederlandschen Land bouw, maar ook van den Tuinbouw. Bij punt 4 werd betreurd de stopzetting der Zuiderzeewerken. Over het algemeen kwam sterk naar voren de meening dat er van toepassing van het program in het algemeen weinig terechtkomt, terwijl er vooral onder de arbeiders groote ontevre denheid over maatregelen der Regeering heersoht. Men vond het goed, dit naar vo ren te brengen, om te trachten alsnog een ander inzicht ingang te doen vinden, want vooral in arbeiderskringen in den lande is de ontevredenheid zeer groot. Bij de rondvraag bepleitte de heer van Leijenhorst de vorming van een goed ge schoolde propagandaolub. Hij meende, dat deze in dezen tijd meer dan ooit noodig was, om de kiezers in te lichten, vooral op het oogenblik, nu de ontevredenheid hoog is gestegen. Staande de vergadering gaven zich hier voor reeds eenige personen op. Getracht zal worden dit aantal uit te breiden, ter wijl mede een beroep zal worden gedaan op de menschen van hooger standing. Tenslotte gaf de Voorzitter aan de aan wezige raadsleden in overweging, om waar binnenkort de bespreking van de be- drijfsuitkomsten en de tarieven ter sprake komen in den Gemeenteraad, aandacht te schenken aan een tarief, dat de groote ge zinnen tegemoetkomt. Hij haalde als voorbeeld aan het tarief in Bussum, wat heel goed werkt. Hierna werd de vergadering gesloten. Geboren Maria, dochter van P. G. Westgeest en G. van Leeuwen Jaco bus, zoon van D. van Keulen en E de Wilt Pirn Albert, zoon van P. A. Woest en M. Th. Vogel. Overleden Cornelia Maria There- sia van de Coolwijk 37 jaar ongeh. Ger- rit Jan ten Raa, 82 jaar, echt-gen. van M. A. de Roos Femmetje Cornelia van Beek, 74 jaar, wed. van J. Nodelijk. Ondertrouwd: N. van Eenige en E. E. Blase R. Pander en J. A. v. Wijn gaarden T. J. v. d. Kleij en F. H. M. v. d. Aa A. M. van Egmond en J. H. Meuwsen A. J. Slats en J. M. C. van Zon. Gevestigd: A. Giesen uit Lintfort G. Els-beek uit Recglinghausen K. Jung uit Den Haag M. C. Wolf uit Den GEMEENTERAAD VAN SASSEN HE1M De Raad dezer gemeente kwam gisteravond te 7.30 uur in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: burgemeester Gouverneur. Af wezig de heer A. Warnaar. De voorz. opent de vergadering, waarna de notulen worden goedgekeurd. De voorz. was het een vreugde, de heer Van Zonneveld na zijn ernstige ongesteldheid weer aanwezig te zien. De heer Van Zonneveld dankte den burge meester en den Raad voor de hartelijke be langstelling bij zijn ziekte ondervonden Medegedeeld werd, dat een familie hier ter plaatse 12 per week had bijgedragen voor de verpleging van den vader in een krankzin nigengesticht. De Raad bracht unaniem hulde aan deze navolgenswaardige daad. Een adres was binnengekomen van de Kas tanjelaan-bewoners, dat het toegezegde hek aan de gedempte Nieuwe Haven nog steeds niet is geplaatst. De voorz. zeide, dat hiertoe nog niet is over gegaan, omdat de grond nog niet bezonken is. De heer Van Breda drong erop aan, voor de vorstperiode intreedt, de riolen in de Kastan jelaan opnieuw aan te sluiten en den weg te herstraten. B. en W. namen dit denkbeeld in overwe ging. Een schrijven was ingekomen van den heer Joh. Speelman, dat hij ontslag neemt als lid van de commissie van toezicht van de woning- bouwvereeniging. De voorz. bracht den heer Speelman dank voor zijn werkzaamheden. Aangeboden werd de gemeentebegrooting 1933 en de bedrijfsbegrootingen. Het is een voldoening voor B. en W. de begrooting wederom sluitend te hebben kunnen maken met behulp van de reeds goedgekeurde opcenten gemeentefondsbelasting. De post steun werkloozen en behoeftigen wordt schrik barend hoog geraamd, de post werkverschaf fing lager, omdat er bijna geen objecten van werkverschaffing meer zijn. Hierna was aan de orde vaststelling der ge meenterekening. De gemeenterekening sloot, wat betreft den gewonen dienst in ontvangsten op 355.234.94, uitgaven ƒ311.696.09, batig sal do ƒ43.538.85. Wat betreft de kapitaaldienst: ontvangsten f 163.259.36, uitgaven ƒ217.397.48, nadeelig slot ƒ54138.12. De commissie van onderzoek heeft de reke ning in orde bevonden, doch wenscht nog en kele opmerkingen te maken. Namens de commissie drong de heer Van Breda erop aan, zich toch te houden aan de raming der posten op de begrooting. De post wegen en voetpaden (geraamd 2000) is geste gen tot 5000. De post onderhoud plantsoe nen evenzeer. Deze overschrijdingen zijn wel iswaar door den Raad goedgekeurd, maar eeni ge toelichting is wel gewenscht. Aan boomen is 1400 uitgegeven; het heeft de commissie verwonderd, dat geen enkele gemeentenaar voor levering in aanmerking is gekomen. De prijs was 40 pet. te hoog. De voorz. lichtte toe, dat de hooge boomen rekening is veroorzaakt door den aanleg van een boomenkweekerij bij het park; dit is in het voordeel der gemeente. Er wordt steeds een prijsvergelijking gehouden. Of levering door plaatsgenoten mogelijk is, zullen B. en W. bezien. Wat de andere opmerkingen betreft, zegde de voorzitter toe in de volgende vergadering toelichting te geven, had nog meer opmerkingen, den schoolartsendienst (waar blijft de bijdrage van de provincie?) en de be drijven. Er is heel veel geschilderd dit jaar; het werk kan beter over verschillende jaren verdeeld worden. De post „oninbaar" is wel wat lichtvaardig goedgekeurd; er wordt van de hondenbelasting teveel vrijstelling verleend De voorz. zal op deze vragen eveneens de volgende vergadering antwoorden. B. en W. stellen voor een presentiegeld van 2 per vergadering te geven aan de leden van het Steuncomité. De heer Van Zonneveld is tegen dit voorstel I wegens het principe, dat commissie-vergaderin gen niet behooren te worden gehonoreerd. Het werk dezer commissie dient belangeloos te worden verricht. De heer Verkley verdedigde het voorstel. De werkzaamheden van het steuncomité hebben zulk een omvang aangenomen, dat men kan spreken van een orgaan. Weth. Bader heeft diep respect voor het werk van het comité; deze vergoeding is eigen lijk veel te klein. Het werk der commissie is uiterst ondankbaar. Weth. Warnaar zag niet in, dat hier gebro ken werd met het principe van niet-gehono- reerde commissies. Het is hier een zaak van tijdelijken aard. Een precedent wordt niet ge schapen. Het voorstel werd daarna met alg. st, aan genomen. Verhuring terrein kantoorgebouwtje haven terrein. Goedgekeurd. Punt 8. Herziening huurprijzen landerijen grondbedrijf werd van de agenda afgevoerd. Reclames hondenbelasting. Algemeene vreug de! Het hondje van Van Tol zal behandeld worden in de financieele commissie.... Bij de rondvraag vestigde de heer Speelman er de aandacht op, dat er groote ontevreden heid heerscht bij de werkloozen boven 65 jaar, die zooals bekend geen steun ontvangen. Wat kan voor deze menschen worden gedaan. Spr. kent 3 gezinnen, waar groote nood heerscht. De voorz. antwoordde, dat B. en W. voor noodlijdenden advies vragen bij het Steun comité, en dienovereenkomstig besluiten. Er is niemand, die geen steun ontvangt. De heer Van Breda lichtte toe, dat de ge vallen door den heer Speelman genoemd, reeds steun ontvangen. De voorz. deelde mede, dat van een van deze gevallen niettegenstaande hem uitdrukke lijk werd gevraagd, of hij geen steun van een kerkelijk armbestuur ontving, op welke vraag deze persoon pertinent verklaarde van neen, later gebleken is, dat wel steun van de kerk werd ontvangen. Daarom hebben B. en W. be sloten voor deze persoon de steun in te trek ken. Men moet bij het Steuncomité niet met onware mededeelingen voor den dag komen. De heer Van Breda drong erop aan, dat de kerkbesturen met het steuncomité zullen samenspreken. De voorz. beaamde dit. De voorz. deelde terloops mede, dat er een verbinding zal komen tusschen Wilhelminalaan en Julianalaan. De firma Gebr. Van Zonne veld zullen dezen weg aanleggen. De heer Schraróa acht de tijd gekomen, om een burgerlijk armbestuur in te stellen. De instellingen van weldadigheid zijn niet meer bij machte om b.v. verplegingskosten van arme t.b.c.-patiënten te voldoen. We moeten hebben een instelling, waarbij niet meer behoeft te worden gesoubat en gesmeekt. De heer Speelman achtte de liefdadigheids zin nog groot genoeg, dat de persoon, die de heer Schrama bedoelt, verpleegd kan blijven. Dat is geen reden om een Burg Armbestuur in te stellen. De heer Van Breda merkt op, dat het ge val door den heer Schrama bedoeld, toch nooit zal behooren onder de werkzaamheid van een Burgerl. Armbestuur,. Spr. acht echter voor dit speciale geval steun van het gemeentebestuur zeer gewenscht. De voorz. deelde mede, dat B. en W. reeds gunstig beslist hebban. De instelling van een Burgerl. Armbestuur kan niet in eenen keer. De heer Hoogervorst vraagt verlichting aan de achterzijde van de huizen van de Zuider- De voorz. voelde er niets voor. Weth. War naar raadde aan, dat de huurders zich wenden tot den verhuurder. Hierna ging de Raad in geheime zitting. Haag E. C. Schilfers uit Den Haag L. J. Onderwater uit Voorhout M. Els beck uit Den Haag J. G. van Tongeren en gezin uit Den Haag J. Houtman uit Den Haag N. P. v. d. Pouw Kraan uit Woubrugge W. C. v. d. Krogt uit Schie dam K. Andraszak uit Buer H. G. Grunau uit Buer A. Heidinga uit Heem stede M. J. Willemsen uit Nijmegen W, van Hoorn uit Oegstgeest G. I. Scharff, wed. M. H. Schmidt uit Bandoeng E. Blunck uit Duitschland E. A. M. Praevcke uit Den Haag M. M. Sluy- ter uit Den Haag I. Sprotte uit Den Haag G. A. Brinkers uit Hengelo (O.). Vertrokken: A. H. A. Oudshoorn naar Den Haag A. Gardinaal naar Rot terdam E. Freihoff naar Bottrop M. Winkler naar Oostenrijk A. Doornik naar Muiden H. Franzen en vr. naar Den Haag E. J. Bruyn naar Rotterdam M. Sohmid naar Den Haag Ph. H. Huls- wit naar Den Haag J. M. van Aken naar Den Haag H. van Treeck naar Den Haag Jkvr. J. T. E. von -Weiier naar Amsterdam M. Bökél naar Leiden M. Trombrink naar Papenburg (Did.) A. M. Mulder naar De Bilt E. Purghart naar Den Haag J. Mulder naar Gronin gen J. v. d. Bovenkamp naar Den Haag K. A. E. Chris tof ski naar Den Haag P. Wirth naar Rotterdam E. H. v. d. Bijl naar Den Haag C. C. M. Broo- ken naar Leiden G. H. Ruhaak naar Boskoop G. Hessels naar Amsterdam M. Semmler naar Den Haag I. Kolinski naar Den Haag E. J. M. Zonneveld naar Rotterdam. Werkloosheid. Het aantal ingeschre venen werkzoekenden bedraagt deze week 330. VOORSCHOTEN. V. V. L. Vrijdag 30 Sept. houdt V.V.L. haar 7de jaarvergadering in het eigen huis. Niemand verzuime deze belangrijke verga dering. De vergadering vangt te 8 uur aan voor alle leden Na negen uur is het uit sluitend voor senioren. Nieuwe leden zijn ook welkom. VOORHOUT. Kiesvereeniging. Maandagavond ver gaderde de R.-K. Kiesvereeniging „Eens gezindheid" in het Parochiehuis, alhier. De heer H. A. Allard, voorzitter, open de vergadering met den Chr. Groet en heette de aanwezigen welkom. De secretaris, de heer F. M. Angevaare, las hierop de notulen der vorige vergade ring, welke onveranderd werden gearres teerd. Vervolgens bracht de heer J. H. van der Voet, verslag uit van de j.l. gehouden ver gadering van de R.-K. Staten-Oentrale, waarvoor hij den dank van de vergadering in ontvangst had te nemen. Hierna ging men over tot de behandeling en bespreking van het concept van de R.-K. Staatspartij. De voorzitter doet voorlezing van het voornaamste van dit program en licht een en ander toe. Hierop zijn verschillende amendementen ingekomen van den heer G. Bulten en wel de navolgende met de toe lichtingen: Amendemnt I. Toevoegen aan Program van Actie I, 4, b: Hieronder met name te verstaan voort zetting van reeds ondernomen werken, zoo als de verdere drooglegging van de Zui derzee en dergelijke. De toelichting hierop luidt: Het Pro gram treft door zijn groote vaagheid. Men kan alle kanten uit! Teneinde te voorko men, dat er misverstand ontstaat over die niet aanstonds productieve werken, moeten hier de Zuiderzeewerken met nam* worden genoemd. Het is immers een der groote dwaasheden van het Weiter-Rap A'DAM VELSEN HAARLEM LEIDEN OEN HAAS DE L FT R'DAM UTREtHT VAN ELK SOORT GEBOUWEN TELEFOON 3297 BUITEN KANTOORTIJD TELEFOON 3326 port, dat in dezen tijd van aJgemeene werkloosheid en van lagere kosten dan men in afzienbaren tijd ooit mag verwach ten, tot stopzetting wordt geaviseerd. Amendement II. Toevoegen aan Pro gram van Actie I: 6. Als concrete uitwerking van punten 1 en 2 worden tot behoud van het finan cieel evenwicht en ter bestrijding van de kosten aan de noodzakelijke crisispolitiek verbonden eenerzijds de volgende bezuinigingen in gevoerd a. de Staatschulden worden geconver teerd in leeningen van een lager rente type; b. de aflossing van Staatsschuld wordt uitgesteld tot de conjunctuur is hersteld of althans aanzienlijk verbeterd c. de jaarlijksche lichting voor leger en vloot wordt verminderd tot ten hoogste tien duizend man; anderzijds de volgende lasten geheven: a. progressieve crisisbelasting op de in komens b. verhooging van de dividend- en tan tièmebelasting c. een belasting op weelde-uitgaven d. heffing ineens van één percent der vermogens. De toelichting hierop luidt: Het gat in de begrooting moet worden gestopt, voor veel crisispolitiek zal nog een groot be drag moeten worden opgebracht. Het zal dus noodig zijn een aantal bezuinigingen aan te brengen en meerdere rijksinkom sten te scheppen. Het komt er nu maar op aan, die bezuinigingen zóó aan te bren gen en die lasten zóó op te leggen, dat zij de minste schade voor het algemeen wel zijn en dus inzonderheid voor de maat- schappelijk-zwakken beteekenen. Daarom moet ons program zeer nadrukkelijk uit spreken, dat de bzuinigingen moeten worden gevonden in die objecten, die het best de bezuiniging kunnen velen, dat is op de eerste plaats de rente der staats schulden. Vervolgens moet de Staat niet in dezen tijd zijn schuld verminderen, maar daarvoor betere tijden afwachten. Eindelijk moet worden tegemoetgekomen aan het gerechtvaardigd verlangen van zoovelen, vooral onder de Katholieken, dat het militair apparaat zoo bescheiden mogelijk zij. Wat de lasten betreft: zij, die het best den stoot van dezen tijd kimnen opvan gen, moeten het eerst de behulpzame hand bieden. Dat zijn natuurlijk de hoogere in komens, dat zijn degenen, die thans nog winsten en tantièmes trekken, dat zijn zeer zeker zij, die over een vermogen beschik ken. Amendement III. Toevoegen aan Pro gram van Actie I: 7. Niet dan in het geval, dat op de on der 6 genoemde wijze geen evenwicht in de Rijksfinanciën is te verkrijgen, worde overgegaan tot verdere verlaging van de salarissen en loonen van het overheidsper soneel, tot verminking van de wetgeving op het onderwijs, tot verawakking van de grondslagen der sociale verzekeringen en tot inkrimping van de sociale wetgeving, van de zorg voor de volksgezondheid en van de Rechtsbedoeling. Mochten onverhoopt maatregelen als in dit punt als uiterste aangeduid toch nood zakelijk zijn, dan hebben zij in ieder geval een tijdelijk karakter. Toelichting. Nadat door de toevoeging van punt 6 een waarschijnlijk geheel vol doend schema is aan de hand gedaan om het financieel evenwicht te behouden en de nieuwe lasten op de best draagkrachti- gen te leggen, is nu nog noodig een nieuw punt, waardoor de bescherming van groo te volksgoederen en van de maatschappe lijk zwakken als een voorwerp van zeer bijzondere zorg der R.-K. Staatspartij in deze ernstige tijden wordt aangeduid. Noodzakelijk is het daarbij vast te stel len, dat indien de financieele toestand des lands zoodanig wordt, dat toch naar deze maatregelen moet worden gegrepen, in ieder geval deze maatregelen een tijdelijk karakter hebben en bij een gunstige kente ring zoo spoedig mogelijk worden te niet Amendement IV. In plaats van II, 4, te lezen: De wet scheppe de omgelijkheid om de bedrijven te vormen tot publiek rechtelijke lichamen. In deze lichamen komen colleges tot stand waarin de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers gelijkelijk zitting hebben en die onder toezicht van de overheid de bevoegdheid bezitten: a. regelen te stellen voor arbeidsvoor waarden en bedrijfspolitiek; b. recht te spreken over bedrijfs- en arbeidsgeschillen c. de onder a. bedoelde regelen uit to voeren. Toelichting. Het wordt meer dan tijd, dat de R.-K. Staatspartij zich krachtig zet tot het verwezenlijken van de publiek rechtelijke bedrijfs-organisatie. Juist in deze ernstige tijden ligt daar een van do meest doeltreffende middelen tot verbete ring van den toestand in het bedrijfsleveü en van de daarvoor noodzakelijke verhou dingen tusschen werkgevers en werknemers De bestaande chaos in het bedrijfsleven kan veilig als een van de belangrijke fac toren worden beschouwd, die de crisis van zoo langen duur 'doen zijn en die een op nieuw optreden van de crisis ten zeerste in de hand werken. Daartegenover moet de bind end-verkla ring der collectieve arbeidsovereenkomst worden geacht een niet doeltreffend mid del te zijn tot verbetering van bestaand© toestanden. Wat in de kringen van theo rie, en practijk vooral in de latere jareu daarover te voorschijn kwam, moet ons noodzaken van dit middel af te zien. Amendement V. Punt 8 van II worde geschrapt. Toelichting. In een program van Actie is „verlaging van belastingen" in dezen tijd geheel zinneloos. In afzienbaren tijd kan aan geen verlaging worden gedacht. Bo vendien: kon aan verlaging worden ge dacht, dan helpt de formuleering „recht vaardige verhouding" in het geheel niet. Indirecte belastingen zullen dan altijd het eerst aan de beurt moeten tomen. Amendement VI. In plaats van het ver vallen punt 8 van II te lezen: De vorming van een Rijkskinderfonds worde onverwijld ter hand genomen. Toelichting. Reeds te lang werd de her haaldelijk beloofde hulp door de wetge ving aan de groote gezinnen uitgesteld. Een bescheiden begin kan worden gemaakt door do instelling van een Rijkskinderfonds waaruit aan kinderrijke gezinnen steun kan worden verleend. Amendement VII. In plaats van II, 9, te lezen: Verbetering van de zorg voor ouden van dagen en maatregelen ten behoeve van die ouderen, die ontijdig uit het produc tieproces worden gestooten. Toelichting. Het behoeft weinig betoog, dat de zorg van de overheid voor de ouden van dagen nog maar uiterst gebrekkig is. Veel te veel moeten dezen nog aan de zorg van de particuliere liefdadigheid voorziening in de nooden van den ouden dag heeft ontbroken. Een ander vraagstuk is intusschen het bestaande vraagstuk ko men verscherpen. Algemeen is de klacht, dat zooveel menschen, die nog werken kunnen, bij de voortgaande rationalisatie in het bedrijfsleven van de arbeidsmarkt worden weggestooten en daar geen plaats meer kunnen vinden. Hier ligt ongetwij feld een belangrijke taak voor d© over heid. Amendement VIII. Punt 9 van II wordt punt 10. Genoemde amendementen werden door den heer Bulten, die ter vergadering was nader toegelicht en kwamen daarna in Na deze discussie werden de amende- menten allen aangenomen. Voorts was nog ingekomen een amende- j ment van een lid der kiesvereeniging be- i treffende: 1. om stappen aan te wenden tot ver krijging van een verlaagde hypotheek rente voor de landbouwers en boeren; 2. om pogingen in het werk te stellen j om voor deze menschen vrijstelling te krij- j gen van de grondbelasting. Na discussie werd punt 1 aangenomen, terwijl punt 2 werd verworpen. Hierna volgde de rondvraag, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Aanrijding. Gistermorgen reed de meelwagen van den heer O., alhier uit een pad gelegen bij de schuur van de fa. Zon neveld en Filippo aan den Jacoba van Beiereaweg, terwijl van de richting Lisse kwam aangereden op denzelfden weg een vrachtauto van den heer H. uit Noordwij- kerhout die geheel links van den weg reed. Door dit linksrijden was het voorkomen van een aanrijding onmogelijk geworden en botsten beide wagens tegen elkaar. De auto van den heer O. bekwam een aanzien lijke materieele schade, terwijl die van den heer H. defect raakte aan de stuurinrich ting. Wonder boven wonder kwamen de chauffeurs met den schrik vrij. De politie maakte van het gebeurde proces-verbaal op.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6