WAALS DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 BUITENLAND VOLKENBOND DE ONMISBARE VOLKENBOND. Overdreven pessimisme. De Zwitser Motta, heeft gisteren in de Volkenbondsvergadering een rede gehou den, waarin hij waarschuwde tegen over dreven pessimisme. Terwijl zoovelen hun pessimisme over den tegenwoordigen toestand zoo ver drij- ven, dat zij reeds een spoedig uiteenvallen van den volkenbond voorspellen, heeft de Zwitsersche president- daarop geantwoord, dat hij me, kan aannemen, dat ook maa- één regeering de verantwoordelijkheid zou op zich durven nemen voor de vernietiging van wat wij beschouwen als den grootsten vooruitgang van onzen tijd, n.l. den volken bond, die ondanks zijn onvolmaaktheden nog steeds de grootste hoop der mensch- heid is voor het behoud van den vrede en tevens een onmisbaar instrument voor in ternationale samenwerking geworden is. Motta betreurde het ben zeerste, dat bij de volkeren zooveel verwarring bestaat over de verantwoordelijkheid van den vol kenbond voor de tegenwoordige crisis en die van de regeeringen. Het is niet de vol kenbond, doch het zijn de regeeringen, die den volkenbond vormen, die de schuld voor den tegenwoordigen toestand dragen en geen redding brengen. Onder diepe stilte luisterden de volken bondsvergadering en de goed bezette tri bunes naar het krachtige woord van Motta over de noodzakelijkheid van het blijven voortbestaan van den volkenbond. Een langdurig applaus volgde op zijn rede en zeer velen, onder wie ook minister Beelaerts van Blokland, haastten zich hun instemming met zijn rede te betuigen. Motta heeft door zijn betoog, waarin hij vooral erop wees, welk een verlies het ver dwijnen van den volkenbond zou zijn, de deur geopend voor een ingrijpen van Her- riot in de algemeene discussies. Herriot zal heden spreken en ongetwij feld verzekeren, dat de volkenbond steeds op den steun van Frankrijk zal kunnen blij ven rekenen. Van Neurath gaat heen. Freiherr von Neurath, de leider der Duit- sche delegatie, is overeenkomstig zijn oor spronkelijk voornemen, gisteravond om zes uur naar Berlijn vertrokken. Het vertrek van von Neurath wordt te Genève vrij algemeen als een onhoffelijk heid jegens Frankrijk beschouwd. Geduren de de afgeloopen twaalf jaar heeft zich na melijk een zekere traditie gevestigd, welke eischt, dat de leidende staatslieden Genève niet verlaten, alvorens de groote redevoe ringen achter den rug zijn. Von Neurath onderstreept door zijn vertrek, zoo zegt men, nog eens de onverschillige houding, die het kabinet^von Papen, ten aanzien van Genève aanneemt en laat duidelijk uitko men, dat de huidige Duitsche regeering voornemens is, zich meer en meer van den Volkenbond te verwijderen. Het wordt intusschen niet uitgesloten ge acht, dat von Neurath a.s. Woensdag naar Genève zal terugkeeren, na met de overige leden van het kabinet-von Papen overleg te hebben gepleegd over de besprekingen, die hij te Genève met Henderson heeft gevoerd. Wellicht zal de Duits che minister van Bui- tenlandsche Zaken dan toch nog vóór het sluiten der Assemblée namens zijn regee ring een verklaring afleggen. De reis van Freiherr von Neurath naar Berlijn, aldus meldt Wolff, stond reeds vast toen bekend werd, dat Herriot heden te Genève het woord zou voeren. Ongetwijfeld heeft minister von Neurath betreurd, dat hij daarbij niet tegenwoordig kon zijn, doch in de getroffen besluften kon geen wijziging meer worden gebracht. Of von Neurath naar Genève zal terugkeeren, hangt af van de vraag, wat Herriot zal verklaren. ARGENTINIë WEDER IN DEN VOLKENBOND. De Argentijnsche Kamer heeft met groo te meerderheid van stemmen de weder toe treding van Argentinië tot den Volkenbond goedgekeurd. ENGELAND DE KABINETSCRISIS. Drie nieuwe ministers benoemd. Officieel wordt gemeld, dat Sir John Gilmour (conservatief) is benoemd tot mi nister van Binnenlandsohe Zaken en God frey Collins (liberaal) tot minister voor Schotland, in de plaats van de afgetreden ministers sir John Samuel en sir Archibald Sinclair. Walter Elliott (conservatief) is tot mi nister van landbouw benoemd in de plaats van Gilmour, die deze portefeuille in de 'huidige regeering bekleedde, waarin ma joor Walter E. Elliott de functie van finan cieel secretaris der schatkist bekleedde. Er is geen opvolger van burggraaf Snowden benoemd, doch de bladen meenen te weten dat deze functie met een andere ministersfunctie zal worden gecombineerd. Gelijk werd verwacht zijn gisteren, naar Beuter meldt, de zeven liberale leden der regeering van de richting-Samuel eveneens uit de regeering getreden, terwijl Lord Al lendale en Lord Stanmore, de liberale whips in het Hoogerhuis, ook hun ontslag hebben genomen. De liberalen zullen niet tot de oppositie overgaan, doch de regeering steunen in al le quaesties, waarin zij het met haar eens zijn. MODERNE ENG. MANTELSTOF, 140 cM. breed, zeer chique, vele I kleuren en dessinsI./O VELOUR IMPRIMé, solide kwaliteit, AA moderne dessins4*4* CRêPE DIAMANT, 130 cM., zeer I O apart artikel, fraaiste kleuren I«£U FLAMENGA, 90 cM., Wol met Zijde I AC combinatie, nieuwste modetinten I»UJ VELOUR COTELé, 140 cM.,Elegante Q rtO Mantelstof, fijne herfstkleuren. O.UU BREITSCHWANZ - 120 cM., zeer modern en chique, speciaal voor korte 2.10 HAARLEMMERSTRAAT 130—136 LEIDEN - TEL. 2360-2361 De verliezen, die de Engelsche katoen industrie ten gevolge van de staking in Lancashire heeft geleden, worden geschat op ongeveer zes millioen pond sterling. De vakbonden hebben voor ongeveer 200.000 pond sterling aan stakingsgelden uitge keerd. AMERIKA VL00TB0UW IN AMERIKA? Volgens een te Londen uit Washington ontvangen bericht zou de Amerikaansche minister van marine aangekondigd hebben, dat de regeering terstond met den bouw van drie torpedojagers zal beginnen. De bouw hiervan was indertijd om be zuinigingsredenen uitgesteld. Thans wil men met den bouw beginnen om de werkloos heid te bestrijden. BUITENL. BERICHTEN. DUIZENDEN DOODEN OP PORTORICO? OOK HET BINNENLAND ZWAAR GETROFFEN. Verklaring van een ooggetuige. Volgens de mededeelingen van enkele personen, die van de binnenlanden van Por- torico naar de kust zijn gevlucht, blijkt dat ook daar de verwoestingen ongemeen groot zijn. Een employé van een suikerfabriek, die er eerst na een tocht van acht uur in slaagde te kust te bereiken, deelde mede, dat in het gebied, waar hi] doorheen ge trokken was, duizenden menschen zijn om gekomen. Verscheidene dorpen zijn zoo goed als van den aardbodem weggevaagd. Ook de hoofdstad San Juan zelf biedt een beeld van verwoesting van ongekenden omvang. De stad is zonder water, licht en telefoonverbindingen. De groote masten van het draadlooze station vormen een ver warde massa van verwrongen staal. In een bioscoop-theater dringt het daglicht binnen door de gescheurde muren. Door de gewel dige slagregens, welke den orkaan verge zelden, is het meteorologisch instituut over stroomd. Het personeel moest barrevoets door het water waden om de waardevolle meteorologische gegevens in veiligheid te brengen. WAT ER GRIEKENLAND WERD VERWOEST. De lijst der slachtoffers bij de aardbe ving in Griekenland vermeldt thans 141 dooden en 403 gewonden. Vijf dorpen zijn geheel met den grond gelijk gemaakt. In tien andere dorpen is de helft der gebou wen ingestort, terwijl in zeven dorpen de woningen groote schade hebben geleden. In het geheel zijn 2400 families dakloos. In de geteisterde gebieden zijn veldhospitalen ingericht. De eerste zending levensmidde len is uit Saloniki vertrokken. SALONIKI DOOR AARDBEVING GETEISTERD. Te Saloniki is gisteren een ernstige aard beving waargenomen, die thans de stad zelf heeft geteisterd. De ambtenaren van het telegraafkantoor moesten hun posten ver laten, zoodat de gevolgen van deze beving nog niet bekend zijn. In Chalcidice werden, voor zoover thans bekend, 328 personen gedood en meer dan duizend gewond. GEWELDIGE AARDGAS-ERUPTIE. Geluid 20 K.M. ver hoorbaar. Naast de herberg van de bij Debreczen gelegen beroemde Pusta Hortobagy is men begonnen met het boren van een artesische bron. Op een diepte van 148 meter stiet men plotseling op aardgas. Er had 'n geweldige eruptie plaats. De buizen van de boorma chine werden teruggeduwd en de geheelo machine met zand en modder werd dertig meter de lucht in geslingerd. Het sissen van het uitstroomende gas was twintig kilometer ver in den omtrek te hooren. Uit zekere aanwijzingen meent men te mogen concludeeren, dat men te doen heeft met een zeer rijke aardgasbron. Noodweer in Toscane. In geheel Toscane is het buitengewoon slecht weer. De rivieren zijn buiten haar oevers getreden. In een textielfabriek in de omgeving van Prato zijn twee arbeiders door het woedende water TREINBOTSING IN HONGARIJE. Drie dooden en twee zwaar gewonden. Uit Temesvar wordt gemeld: Bij een botsing tussohen twee goederentreinen op den spoorweg naar Orsova ontspoorden de beide locomotieven en drie goederenwa gens en storten langs de zich daar bevin dende helling omlaag. Een machinist en twee leden van het treinpersoneel wenden hierbij gedood. De machinist van den anderen trein en een remmer liepen ernstige verwondingen, op. BUIKTYPHUS IN GARNIZOEN TE KATTOWITZ. Vijf doodelijke gevallen. Onder de te Kattowitz in garnizoen lig gende troepen is een buiktyphus-epidemie uitgebroken. Tot dusver zijn 88 gevallen ge constateerd, waarvan 5 met doodelijken af loop. DE BULGAARSCHE BEUL VERMOORD. Bij een politieke botsing te Sofia is de beul Hussein Sajara gedood. Sajara had vooral na den dynamietaanslag op de ka thedraal in 1925 talrijke terechtstellingen voltrokken. Men heeft de moordenaars tot heden nog niet kunnen opsporen. GROOTE BRAND IN BRUSSELS CENTRALE. VERLICHTING, CINEMA'S, KRANTEN EN ANDEREN BEDRIJVEN IN HET ONGEREEDE. Ruim 100 millioen francs schade. De Brusselsche correspondent schrijft: Op het oogenblik dat wij dit melden, Woensdagnamiddag, staan verschillende gebouwen van de electrische centrale van Brussel, gelegen op het grondgebied van Laeken, in brand. De vlammen worden door een nogal hevigen wind aangewakkerd. Reeds is een deel van de machinekamers ingestort en het is zeer waarschijnlijk, dat vanavond en wellicht ook nog de volgende dagen, Brussel zonder electriciteit zal zijn. De namiddagvertooningen van do cine ma's, die geen eigen centrale hebben, zijn niet kunnen doorgaan. Kaast de gebouwen, die in brand staan, verheft zich een serie nieuwe gebouwen, die men nog volop van binnen aan het montee- ren was. De inspanningen der brandweer zijn er vooral op gericht om deze gebouwen te beschermen. Duizenden menschen verdringen zich in de omgeving van de plaats des onheils, die men wegens de nabijheid van het kanaal van Brussel naar Willebroeck, gemakkelijk heeft kunnen isoleeren. Men weet vooralsnog niet, of zich per soonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Het optreden der brandweer wordt zeer bemoeilijkt door verstikkende rookwolken, die door den wind naar beneden worden ge slagen. Persoonlijk hebben wij, op honderd meters van de vuurzee, de plaats moeten perlaten, die wij daar een tijdlang hebben Ingenomen, omdat het ademen er zoo goed als onmogelijk geworden was. Het hoofdstedelijk krantenbedrijf en ge heel industrieel Brussel, is door dezen brand leelijk in het gedrang gekomen. Bij het verzenden van dit bericht, doet het gerucht de ronde dat tal van werklie den door de spoedige uitbreiding der vlam men zouden zijn verrast en in het vuur om gekomen; men sprak zelfs van enkele ver ongelukten, doch wij geven dit gerucht vooralsnog alleen met het grootste voorbe houd weer, omdat het ons nog niet mogelijk is geweest, er bevestiging van te krijgen. Kader wordt gemeld: De schade, door den brand aangericht word op ruim 100 miliioen francs geschat. De brand is ontstaan in een der turbines van een afdeeling, waar ongeveer 100 per sonen aan 't werk waren. Gelukkig zijn er, naar achteraf gebleken is. geen dooden te betreuren. Slechts enkele arbeiders liepen kwetsuren op. Experts zijn van meening, dat de brand ontstaan moet zijn door ontploffing van een turbine, waarvan de olie heèft vlam gevat. Dank zij de technische vaardigheid van het betrokken personeel en de aanwezig heid van een andere felectrische centrale in de omgeving van Brussel kon 4 uren na het uitbreken van den brand weer volop elcc- trisch licht verstrekt worden, Wat den omvang der verwoesting betreft, valt te melden, dat het hoofdgebouw met de turbines geheel verbrand is. Slechts een kleine hulpfabriek kon behouden blijven. Naar Rteuter seint, zijn de Brusselsche bladen, behalve de „Soir", om 5 uur 's mid dags niet verschenen. Tegen 6 uur had de hoofdstad weer elec- trischen stroom. Er werd een beperkte dienst gehandhaafd. POLITIEKE MOORDEN OP CUBA. Reeds vijf dooden. Door een onbekenden dader zijn op Cu ba vijf personen vermoord. De eerste Vaa- quez Bello, president van den Cubaanschen Senaat en leider van de nationaal-liberale partij, werd met een revolver zwaar gewond en stierf in het ziekenhuis. De onbekende moordenaar wist te ontkomen. Twee leden van het Huis van Afgevaardigden, n.l. Aguiar en De Andrado, zoomede twee broers van laatstgenoemde zijn op even geheimzinnige wijze om het leven gebracht. Gonzalo de Andrado werd in Vedado, een voorstad van Havana, doodgeschoten en Aguiar werd door zeven kogels doorboord toen hij zioh in zijn woqing bevond. Hij verkeert in hopeloozen toestand. De broers van Andrado ben slotte wer den onder vuur genomen en neergeschoten, toen zij het huis naderden, waar de moor denaars bezig waren hun broer dood te schieten. In verband met de politieke moordon is door den president Machado de staat van beleg afgekondigd, ten einde te beletten, dat de vrienden der vermoorden represail les nemen. In een boodschap aan den Se naat spreekt de president zijn leedwezen uit over den dood van Vazquez Bello en de andere slachtoffers der aanslagen, terwijl de burgerij tot kalmte wordt aangemaand. Wat anderen er van zeggen De redevoering van den heer Donders voor de Volkspartij. M. de B. Nu wordt het toch al te bar. Eerst wordt door U ontkend, wat door den heer v. Stralen werd geschreven als door Prof. Veraart gezegd, terwijl toch in meerdere bladen letterlijk het aangehaalde voorkomt. Dan krijgen wij een verslag te lezen van onze propaganda-vergadering waarin tal van onjuistheden voorkomen en zelfs zeer pertinente leugens. Nu wordt weer een ar tikel geschreven met als opschrift „In de kou'' waarin op een uit zijn verband gerukt en niet juist weer gegeven citaat een nog onjuistere redeneering wordt opgezet. Zeer terecht merkt U zelf al op, dat noch het Leidsch Dagblad noch de Vooruit deze zin hebben opgenomen. Moest U dit niet tot nadenken stemmen Er waren in de zaal meerdere „Katholieken, die het hart op de rechte plaats hebben" en zij protes teerden niet, omdat er geen reden voor was. Het geheele verslag is een verdraaiing van de feiten om slechts een voorbeeld te noemen: In het verslag wordt gevraagd waar en wanneer pater Vrijmoed gezegd zou hebben dat de R, K. Staatspartij is het „summum van conservatisme''. Wij herinne ren ons niet, dat dit pater Vrijmoed in den mond werd gelegd en vervolgens wat spre ker pater Vrijmoe>d liet zeggen, werd steeds letterlijk geciteerd uit bladen, die met naam en datum werden vermeld. Niet de heer Donders, doch Uw verslag gever heeft veel te herroepen, en, wanneer de leugens in den laatsten tijden meer in het bijzonder in verband met deze vergade ring geuit niet worden teruggenomen, dan zul.en zij, die doze vergadering bezochten, Katholieken en niet-Katholieken Uw blad. niet meer .„au serieux" kunnen nemen. Hoogachtend, C. Hensing. Naschrift. De geachte inzender had werkelijk beter gedaan, dit ingezonden stuk niet te schrijven, want hij heeft op de eerste plaats het verslag niet goed gelezen en op de tweede plaats geeft hij antwoord (en wat voor antwoord!) op vragen, die niet tot hem gericht zijn. In het verslag zouden „pertinente leu gens'* staan. Dat is heel makkelijk gezegd, maar waaruit blijkt dit? De heer Hensing kan van alles beweren, b.v. dat de aarde vierkant is, maar dan moet hij zijn be wering toch b e w ij z e n. Geen oogenblik hebben wij er aan ge twijfeld, en dit ook uitdrukkelijk in ons arti kel vastgesteld, dat de Katholieken in de zaal van Concordia" het hart op de rechte plaats hadden méér zij hadden tegen de schandelijke uitlating van den heer Don ders moeten protesteeren. Dit is wèl ge schied op een vergadering van de Kiesver- eeniging daags daarna, door een lid, dat de vergadering van de Volkspartij had bijge woond. Wij tarten ieder te bewijzen of te bewe ren, dat het bedoelde citaat niet precies en woordelijk weergaf, wat de heer Donders dien avond met veel pahtos heeft uitgebazuind. Dat noch „Leidsch Dagblad" noch „Voor uit" de gemaakte passage in hun verslagen hebben opgenomen, heeft ons inderdaad tot nadenken gebracht. Het blijkt intusschen, dat de reden waarvoor deze bladen ge noemde passage (over de priesters, die ge loofsafval bevorderen) niet hebben afge drukt, een andere is, dan wij vermoedden. Dit moeten wij eerlijk toegeven want het is nog veel ergerEen der verslaggevers verklaarde ons namelijk, dat hij bang was dat zijn blad van ant i-R oom- sche hetze beschuldigd zou worden, indien de woorden van den heer Donders werden opge nomen. De heer Hensing schrijft verder: „Het geheele verslag is verdraaiing van de fei ten om slechts één voorbeeld to noemen'*. Moet uit dit ééne voorbeeld blijken, dat het gehééle verslag „verdraaid" is? En dat ééne voorbeeld is in 't geheel geen voorbeeld. Als er iemand aan 't draaien is, dan is 't de heer Hensing. Hier volgt het, verslag: De R. K. Staatspartij is voor den heer Donders het summum van con servatisme Zelfs in principioole zaken is do Staatspartij er vlak naast. Vol gens de heer Donders heeft Pater Vrij moed die meening geuit. (Waar? Wan neer Staatspartij! roept spr. uit gij zijt door uw politiek oorzaak van groote geloofsafval Leest iemand hieruit dat Pater Vrij moed heeft gezegd, dat de Staatspartij „het summum van conservatisme" is? Het is wel verbazend toevallig dat de heer Hen sing de woorden „voor den heer Donders'' over 't hoofd ziet. De „rede"* van den heer Donders was niet de moeite van 't aanhooren waard maar van den heer Hensing hadden wij toch ver wacht, dat hij scherp zou luisteren om allo woorden van den Volkspart ij-proagpandist als hemelsch manna op te vangen. De vragen „Waar? Wanneer?" zijn ge richt tot den spreker, den heer Donders. Hoe komt. de heer Hensing op 't idee te trachten die vragen te beantwoorden? Die vragen hebben wij gesteld, omdat bij ons twijfel bestaat, of de spreker wel juist ge citeerd heeft uit een redo van Pater Vrij moed, wolke deze voor de vereen. „Petrus Canisius'' heeft gehouden. De heer Donders heeft in den loop zijner toespraak wel ver schillende citaten van Pater Vrijmoed met bronvermelding gegeven, maar het bedoeld citaat niet. Op onze vraag hebben wij dus nog steeds geen antwoord gekregen. Laten wij er onmiddellijk bijvoegen, dat dit zui ver zakelijke vragen zijn, omdat wij ver moeden, dat de lieer Donders zich vergiste en de uitdrukkingen „kapitalisme" en „Staatspartij" dooreen haspelde. Hiermede hebben wij uitvoerig onze „leu gens" tot waarheid gemaakt. Wij zijn ech ter niet van plan aan allerlei lukrake be schuldigingen van Volk&partijors dezelfde eervolle begrafenis te bewijzen. Dat zou te veel tijd kosten.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5