Nieuwe Duitsche maatregelen tegen den Nederlandschen invoer BUITENLAND DINSDAG 27 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 CONTINGENTEERING VAN KOOL, TOMATEN, VEE, VET, BOTER EN ERWTEN. FRUIT, De rijksminister van Voedselvoorziening von Braun, heeft ©en rede gehouden, waar in hij het economisch program der regee ring uiteenzette. Hij verklaarde ojn. het volgende „Do sterk gedaalde koopkracht is een agrarisch probleem. Het ia gemakkelijk met cijfers te bewijzen, hoe sterk door dit gebrek .aan koopkracht het verbruik van melk, boter, kaas, fruit en groente is ge daald. De ondraaglijke rentelasten en do lage prijzen der landbouwproducten, waar mede de wereldmarkt Duitschland over stroomt, maken het voorts den boeren op den duur onmogelijk, de onafhankelijkheid van heb Duitsche volk op het gebied der voedselvoorziening te waarborgen. De te genwoordige economische toestand is niet in de laatste plaats een gevolg van de een zijdig op bevordering van de export-indus trie bedachte noodpolitiek van den tijd na de inflatie. De overstrooming van de bin- nenlandsohe markt met buitenlandsche agrarische productie was het resultaat. De Duitsche landbouw heeft, aldus spre ker, bew ezen, dat hij voor de levensmidde lenvoorziening zonder meer kan zorgen, indien hij wordt beschermd tegen over strooming met buitenlandsche goederen. Helaas heeft men dezelfde maatregelen die voor graan zijn genomen, niet ook ge troffen voor vee en veeproducten, bij groen ten en fruit. In dit verband wees de minis ter er op, dat het indexcijfer voor vee thans op 68 pet. van den prijs van voor den oor log staat, die der artikelen echter,welke de landbouw voor het uitoefenen van zijn bedrijf noodig heeft met uitzondering der meststoffen op 110, en die der so ciale lasten op 300 pet. van het peil van voor den oorlog. Wanneer het volgend jaar de oogst be vredigend is, staat Duitsohland voor het gevaar van een overproductie aan graan, hetgeen ook in dezen tak van den land bouw tot een catastrofe zou leiden. Dat men, in tegenstelling tot hetgeen anderen beweren, den uitvoer niet in de hand heeft, blijkt wel hieruit, dat de waarde van den uitvoer van 1929 tot 1932 gedaald is van 14 y2 tot 6 milliard mark. Intusschen, aldus de minister, mag de beteekenis van den uitvoer niet onderschat worden. Contingenteeringsmaatregelen. Ten einde echter de productie van het binnenland te beschermen tegen den over- matigen buitenlandschen invoer, welke niet door douane-rechten kan worden bedwon gen, heeft de regeering besloten, tot con- tingenteering van de volgende landbouw producten: Verschillende soorten kool, tomaten, de belangrijkste soorten fruit, eenige hout soorten, slachtvee, reuzel, vet, boter (on der voorbehoud van het resultaat der on derhandelingen, welke thans met verschil lende landen worden gevoerd) erwten en rijstafval. De regeering heeft voor deze producten reeds bepaalde contingenten va-stgesteld. Alvorens deze te publiceeren heeft zij zich in verbinding gesteld met de betrokken landen. De aangelegenheid zal zoo spoedig mogelijk worden afgewikkeld. Daarna zal de rijksregeering onverwijld de maatrege len treffen, welke wegens den buitengewo- nij noodtoestand in den Duitschen land bouw geen uitstel gedoogen. De rijksregeering begrijpt, aldus de mi nister, dat vele buitenlandsche producen ten de beperking van den invoer hunner artikelen in Duitschland met leede oogen zullen aanschouwen. Het gaat echter niet aan, dat Duitsche groente, zooals dat m vele gevallen is voorgekomen, door de boe ren moet worden weggeworpen, daar de markt dermate met buitenlandsche pro ducten was overstroomd, dat hun eigen waren niet verkocht konden worden. De regeering wil de situatie verbeteren door het bevorderen van een grooten oogst en een regeling der oude door het rijk gege ven credieten. De regeering beseft, zoo eindigde von Braun, dat haar maatregelen niet volko men met alle wenschen rekening kunnen houden. Haar maatregelen vormen slechts een begin, doch de regeering kent haar plicht, er voor te zorgen, dat de werk- loozen in den winter geen honger behoevon te lijden. De regeering hoopt het bewijs geleverd te hebben, dat zij streeft naar vreedzame samenwerking der volken en daarvoor groote offers wil brengen, maar zij is niet van zins 'het Duitsche volk te ver anderen in een cosmopolitisohen mengol- moes, waarin alle nationale kracht en ge- loof-aan-zichzelf wordt verstikt". Nadere toelichtingen. In aansluiting op zijn groote rede over de op handen zijnde agrarische noodveror dening, heeft minister von Braun een aan tal détails per communiqué bekend ge maakt. Hij verklaart daarin dat de rijksregee ring na een consciëntieus onderzoek van alle argumenten en tegen-argumenten heeft besloten, om op de gebieden, waar een snelle en afdoende hulp mogelijk is, door een ingrijpende regeling van den iu- voer aan den landbouw do voorwaarden te verzekeren, noodig om weer rendabel te worden. De contingenten zullen voorloopig tot het einde van dit jaar gelden. Het ligt niet in de bedoeling, eeh starre, voor het geheele jaar en voor alle producten gelijkmatige invoerbepaling tot stand te brengen. Veeleer zal deze beperking voor bepaalde perioden worden voorgeschreven, opdat rekening zal kunnen worden gehouden met behoefte en verbruik. De contingentee- ringscijfers zullen elastisch zijn, óók bin nen de afzonderlijke perioden. Iedere firma, die het recht van invoer wil hebben, moet zich daartoe wenden tot het bevoegde plaatselijke „Hauptzollamt". Door deze regeling wordt elke willekeur in elk afzonderlijk geval uitgesloten. Het wordt aan den handel overgelaten, van waar deze zijn waren wil betrekken, zoo dat de concurrentie der afzonderlijke vreemde landen blijft bestaan. (Is de bedoeling hiorvan, dat de Duit sche regeering een algeméén©, dus niet naar landen van herkomst gespecificeerde en op hun normalen export naar Duitech- land gebaseerde contingenteering wil gaan toepassen (vraagt het „Hbld."). Verder deelt het exposé mede, dat Duitschland zonder meer in 6taat is, om zich zélf van vleesch te voorzien, doch dan moet' de veehouderij rendabel zijn. Ten aanzien van de boter is het een eisch, dat door regeling van den invoer de Duitsche markt verschoond blijve van „Er- schütterungen", voor schommelingen, die zoowel voor de Duitsche consumenten als producenten onaangenaam zijn. In geval de loopende onderhandelingen over den boterinvoer met Nederland, Fin land en Denemarken tot een positief re sultaat zouden voeren, zou een invoerre geling worden getroffen overeenkomstig de met die landen alsdan getroffen overeen komst. Voor de kaas-markt geldt hetzelfde als wat van de botermarkt is gezegd. De Duitsche tuinbouw is, volgens het exposé, mits hij zijn volle productiekracht kan ontplooien, hetwelk mogelijk moet wor den gemaakt door doelmatige handelspoli tieke bescherming, in staat, om de Duitsche behoefte in sommige tijden van het jaar geheel en in andere veel meer dan tot dusver, te dekken. Behalve de invoer van tuinbouwproduc ten, die in Duitschland voortgebracht kun nen worden, zal óók de import van ba nanen worden gecontingeerd, teneinde voor het Duitsche fruit betere afzetmogelijkhe den te soheppen. Met het oog op de akkerbouwers, die Duitsohland geheel moeten voorzien van, suiker en graan, is het noodig, dat hun bedrijf loonend is en daarom is het nood zakelijk, dat den invoer van rijstafvalien niet verder stijgt. Nog deze week? Ten slotte wordt nog uit Berlijn geseind, dat de afkondiging der agrarische nood verordening (tweede deel der economische noodverordening) nog deze week wordt verwacht. Deze zal nog geen bijzonderhe den (contingent-cijfers) bevatten, aangezien deze pas vastgesteld zullen worden na overleg met de buitenlandsche mogendhe den. De rijkspresident heeft de verorde ning reeds op alle punten goedgekeurd. Om de inwerkingtreding te bespoedigen, heeft de Duitsche regeering zich telegra fisch met de buitenlandsche regeering in verbinding gesteld. Het zijn in hoofdzaak: Nederland, Italië, Frankrijk en België. Men verwacht, dat de oontingenteerin gen reeds over 14 dagen in werking zullen treden. Ten bate van iets, wat niet is. Met verbazing zal men bij ons vernemen, aldus de N. Rott. Cr t., dat wederom de invoer van een reeks van Nederlandsche voortbrengselen uit Duitschland zal wor den beperkt, ten gunste van een Duitsche productie die in werkelijkheid niet, of slechts in geringen omvang bestaat. Deze producten konden totnogtoe zelfs met geen deviezenregeling uit Duitschland worden gehouden, omdat Duitschland in zijn op het oogenblik overigens zeer geslonken be hoefte aan de meeste dezer dingen, met geen mogelijkheid kon voorzien. Terwijl Duitschland aan Hongarije en Boemenië preferentieel© verlaging van reohten toekent op hun invoer van graan, om den invoer van dat hoofdproduct van den Duitschen landbouw te bevorderen, vindt do Duitsche regeering het betamelijk, tegenover ons, den besten klant die Duitschland voor zijn eigen producten heeft, maatregelen ai te kondigen, die ver de verdediging van de belangen van eigen landbouw te boven gaan, en er alleen op berekend kunnen zijn om te trachten kunstmatig een productie in Duiteakland op te wekken, die, zooals gezegd, niet, of slechts in zeer gebrekkige mate bestaat. Zij neemt niet eens de moeite de voor dit doel reeds zoo vaak misbruikte deviezen- kwestie als voorwendsel te bedenken, maar gebruikt een argument waarvan de plomp heid zelfs de naïefste ziel in het oog moet vallen. Het lijkt erop alsof wij den invoer van Duitsche wijnen gingen oontingentee- ren en als reden de bescherming van eigen wijnbouw opgaven. Meer willen wij er op dit oogenblik, on middellijk na ontvangst van het bericht, niet van zeggen. Men schijnt te Berlijn vol maakt vertrouwen te hebben in de onuit puttelijkheid van ons geduld. Intusschen rekenen wij erop, dat in Duitschland zelf vele belanghebbenden nog wel wat te zeggen zullen hebben tegen dit brutale staaltje van behandeling van Ne derlandsche, maar tegelijk waarschijnlijk toch ook van Duitsche belangen. Het zal menig Duitsoher. die deel heeft aan den uitvoer van zijn land, duidelijk zijn, dat men Nederlandsche belangen niet tot in het oneindige als voeder kan aanbieden aan de naar autarkie hongerende natio- naal-socialisten of als lokaas aan door dwaze leuzen verblinde kiezers. DE GEVOLGEN VOOR DEN NEDER LANDSCHEN TUINBOUW. Veel zal afhangen van het contingen- tceringspercentage. Naar aanleiding van de aangekondigde maatregelen van de Duitsche regeering, waarbij de invoer van een reeks van Ne derlandsche tuinbouwproducten en fruit zal worden geoontingenteerd, heeft het Ned. Correspondentiebureau zich gewend tot mr. L. Niemöller, secretaris van het centraal bureau der tuinbouwveilingen in Nederland, teneinde te informeer en, welke gevolgen de doorvoering van deze maatre gelen voor den Ned. tuinbouw zou hebben. Mr. Niemöller wees er op, dat de per centages van de contingenteeringen hier te Lande nog niet bekend zijn. En daar hangt natuurlijk zeer veel van af. Wanneer de Duitsche regeering, zooals de Neder landsche, contigenteert op ongeveer 100 pet., behoeven de gevolgen niet zoo catas- trophaal te zijn. Maar hij vreest, dat het percentage aanmerkelijk kleiner zal zijn. De Duitsche agrarische bladen dringen sinds geruim en tijd geregeld aan op een contingenteering op 30 pet. Nu verwacht de heer Niemöller niet, dat de regeering hieraan gevolg zal geven, maar wanneer er een contingenteering zal plaats hebben op 50 k 60 pot., dan is de slag aan onzen tuinbouw toegebracht, toch reeds buitengewoon ernstig. Wij moeten daarbij niet vergeten, dat de export van tuinbouwproducten zeer be nadeeld is door de deviezenregeling. Komt er nu ook nog een hoeveelheidscon- tingenteering, dan kan men de gevolgen niet overzien. Als voorbeeld noemde mr. Niemöller roode en savoye kool, welke vooral tegen den winter een zeer belangrijk exportpro duct is. Wanneer wij van dit product 100 milioen kg. naar Duitsohland uitvoeren en er komt een contingenteering op 50 pet. dan blijft de Ned. tuinbouw met 50 mil- lioen kg. kool zitten, waarvoor geen afzet gebied te vinden is. Wat het gevolg zal zijn voor de prijzen op de veilingen is natuurlijk licht te be grijpen. Mr. Niemöller uitte dian ook zijn groote bezorgdheid voor de naaste toekomst van den Nederlandschen tuinbouw, wanneer de Duitsche regeering inderdaad tot zulk een ver gaande contingenteering zou overgaan. In het algemeen, zoo besloot mr. Nie möller zijn mededeelingen, leidt oontin- gienteering tot vernietiging van den han del. De Nederlandsche tuinbouw heeft bij den minister meermalen gevraagd er toe mede te werken, dat de Nederlandsche markt vrij blijft voor het inheemsche fruit in verband met de exportmoeilijkheden. Echter hebben de belanghebbenden nooit bij den minister aangedrongen op contin genteering van het Amerikaansche fruit. Wel is het heffen van een hooger invoer recht op dit fruit aanbevolen. Dit heeft tengevolge, dat het artikel duurder wordt en alleen de betere soorten geimporteerd worden. Op die wijze wordt de handel eenigszins intact gehouden. bond gericht, om sterk te zijn bij de aan staande bespreking van de Mandsjoerijsche kwestie. Ofschoon hij dit woord niet uitdrukkelijk noemde was het voor niemand twijfelach tig, dat het belangrijkste deel van zijn redo op het Chineesch-Japansöhe geschil betrekking had. De Volkenbond, zeide hij, zal thans een bewijs van zijn kracht moeten geven om daardoor zich zijn voortdurenden groei te kunnen verzekeren. Eén zwakheid thans zou slechts als voorbode voor de toekomstige ontbinding van den Volkenbond kunnen beschouwd worden. Het beste middel om het scepti cisme en het cynisme der volkeren te ver nietigen zal zijn een hooghouden zonder eenig compromis van het (volkenbondsver- drag. Dan zou ook zulk een gevoel van na tionale veiligheid bij de volken gejvekt worden, dat daardoor een groote ontwa pening inderdaad mogelijk zou worden. De Valera sprak zijn overtuiging uit, dat geen staat, hoe machtig deze ook is, langen tijd weerstand tegen den Volken bond zou kunnen bieden, indien de Vol kenbond en de regeeringen inderdaad be sloten zijn, den Volkenbond hoog te hou den. VOLKENBOND DE V. B. ASSEMBLEE BIJEEN. Waarschijnlijk een onbelangrijke bijeenkomst Gistermorgen is de gewone Septem'ber- assemblée van den Volkenbond geopend door den huidigen voorzitter van den Vol kenbondsraad, den Iersöhen minister-pre sident. de Valera. Ondanks het feit, dat 54 mogendheden vertegenwoordigd zijn, waaronder voor de eerste maal Turkije en Mexico, belooft deze dertiende Volkenbondsvergadering de on belangrijkste van de reeds lange reeks van -Volkenbondsvergaderingcn te worden. Gisteren heeft zij reeds besloten de der de commissie, die ieder jaar de ontwape ningsbesprekingen houdt, dit j»ar i* het geheel niet in het leven te roepen daar de ontwapeningsconferentie genoeg gele genheid tot ontwapeningsbeschouwingen biedt. Eveneens probeert het volkenbondsse- cretariaat de gedelegeerden er toe te be wegen, de tweede commissie, waarin ons land door dT. Colijn vertegenwoordigd is, zich van beraadslagingen over de econo mische crisis te doen onthouden, daar de ze kwestie toch bij de economische we reldconferentie grondig zal besproken worden. Door deze omstandigheden zal het voor naamste werk van de dertiende volken- bondsvergadering liggen in de vierde com missie, waar de vraag van de reorganisa tie van het volkenbondssecretariaat, na het heengaan van sir Eric Drummond en in dit verband over de kwestie van de ver mindering der volkenbondsuitgaven be- sproken zal worden. Uit de openingsrede van de Valera van gisterochtend was het voornaamste zijn j vermaning vol overtuiging tot den Volken- j BRITSCH-1NDIE GANDHI STAAKT ZIJN HONGER STAKING. Na een vasten van zes dagen en vijf uren. De Engelsche regeering heeft het ac- coord tusschen de leiders der kaste-Hin- does en die van de paria's in Indië, waar aan Ghand'hi Zaterdag zijn goedkeuring heeft gehecht, aanvaard. In het antwoord der Britsche regeering op de ter harer kennis gebrachte overeen komst van Poona wordt verklaard, dat de Britsche regeering met groote voldoening kennis ervan heeft genomen, dat overeen stemming is bereikt tusschen de leiders der onderdrukte klassen en die der overige Hindoe-kasten met betrekking tot de ver tegenwoordiging der onderdrukte klassen in de nieuwe wetgevende lichamen en eeni ge andere aangelegenheden, welke op de belangen dezer klassen betrekking hebben De regeering wijst erop, dat de door haar voorgestelde regeling was ontworpen bij gebrek aan overeenstemming tusschen de betrokken groepen. Nu deze groepen ge zamenlijk een voorstel doen, zal dit voor stel, overeenkomstig de indertijd door de regeering gegeven belofte, aan het parle ment worden voorgelegd. Gandhi hoort het nieuws, zwijgt, en... eet. Toen aan Gandhi het telegram overhan digd werd, waarin de Engelsohe regeering meedeelt, dat zij de "overeenkomst tusschen de kaste-Hindoes en de paria's aanvaardt, waren behalve de vrouw en de zoon van Gandhi ook vele zijner aanhangers, o. a. de dichter Tagore, bij het veldbed van Gandhi aanwezig. Gandhi luisterde zwijgend toe, toen het telegram werd voorgelezen, en sprak daar na gedurende drie kwartier geen woord. Toen begon hij te glimlachen en fluisterde nauwelijks hoorbaar: „Mijn gelofte is ver vuld, het lijdelijk verzet heeft overwon- Hij verzocht allen aanwezigen, met hem te bidden en enkele liederen te zingen, o.a. eenige op muziek gezette liederen van Tagore. Vervolgens nam hij het glas met sinaas- appelensap dat hem aangeboden werd en dat hij langzaam opdronk. Ook vandaag zal Gandhi slechts sinaasappelensap ge bruiken en daarna eerst eenige vruchten en geitenmelk. Gandhi heeft door de hongerstaking tien pond van zijn gewicht verloren. De zes ge- neesheeren verklaarden na het Laatste on derzoek van gistermorgen, dat er levens- gevaar begon te bestaan, aangezien do reservekracht reeds verbruikt was. Ondanks de wet betreffende de beper king van de uitoefening van den eeredienst, hebben de autoriteiten van het federale district Mexico toestemming gegeven, om honderd kerken voor den Katholieken eere- dienst open te houden. Een ander toeken van verbetering ziet men in het feit, dat het ministerie van bin- nenlandsohe zaken aan de Britsche en Amerikaansche katholieken toestemming gegeven heeft, om in een eigen kerk den eeredienst ongehinderd uit te oefenen. Terwijl de reohtstreeksche aanvallen op de kerken langzamerhand verminderen, schijnt zich de actie der regeerings-autori- teiton in den laabston bijd steeds meer op de scholen te conoentreeren. In het federale district Mexico zijn alleen reeds 300 katho lieke lagere en middelbare scholen. Veel vertrouwen hebben de Katholieken in de katholieke actie, welke thans in 15 van de 32 Mexicaansche diocesen georgani seerd is en 70.000 leden telt. Verbannen Mexicaansche communicantjes. Naar Kipa uit San Francisco meldt, ont vingen honderd Mexicaansche kinderen hun eerste H. Communie in San Isidro in den staat Galifornië uit de handen van den verbannen aartsbisschop van Guadalajara, mgr. Francesco Orozeo y Jimenez. Daar in Mexico het godsdienstonderwijs verboden is, hadden de kinderen hun voor bereiding eveneens op Amerikaansch grondgebied ontvangen. MEXICO DE GODSDIENSTSTRIJD IN MEXICO. De Katholieken krijgen weer hoop. De toestand der Katholieke 'Kerk in Mexico is reeds jaren lang afhankelijk van de machinaties van eerzuchtige staatslie den, voor wie de anti-Katholieke wetten zeer dikwijls alleen middelen waren, om persoonlijke doeleinden te verwezenlijken. Sinds enkele wegen echter kregen de Mexicaansche Katholieken weer eenige hoop, dat de toestand der Kerk in een niet al te verre toekomst eenigszins ver beteren zal, daar in de revolutionnaire par tij een splitsing merkbaar wordt. Naar Kipa uit Mexico City verneemt, kan men weliswaar in bepaalde staten, zooals Vera Cruz en Tabasco, constateeren, dat de revolutionnaire leiders nog radi caler worden dan de revolutie zelf, maar in andere staten, zooals Aguas Calientes, Nueva Leon, Chihuahua, San Luis Potosif enz. wordt inderdaad een meer conserva tieve strooming merkbaar. Hiermede leeft ok de hoop weer op, dat de Katholieke Kerk in laatstgenoemde staten in de toe komst menschelijker behandeld zal wor den. In den staat Tabasco bijv., waar de kerkvervolging zeer fel was, kan men vast stellen, dat met de verzwakking van de po sitie van den gouverneur Garrido, wien9 dagen geteld zijn, ook de anti-godsdienstige verbittering afneemt. Als bewijs, dat in verschillende staten van Mexico een mildere interpretatie van de godsdienstweigering valt waar te ne men, diene het volgende: BUITENL. BERICHTEN. ONTPLOFFING OP EEN FRANSCHE DUIKBOOT. Een tiental gewonden. Aan boord van de Fransche duikboot „Persée" heeft, toen het vaartuig zich tus schen de Britsche Kanaal-eilanden en het vasteland bevond, een ontploffing van de accumulatoren plaats gehad. Een tiental opvarenden moet gewond zijn. Een sleep boot brengt de duikboot naar Cherbourg. BRITSCH OORLOGSSCHIP OP EEN ROTS GEL00PEN. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het oorlogsschip „Challenger" Vrijdag ter hoogte van de kust van Labrador op een rots gestooten is en daarna is ge strand. Na verloop van eenigen tijd kon het schip weer vlot worden gemaakt en licht beschadigd, zijn reis vervolgen. Zeven Belgische soldaten door auto gewond. Uit Bourg Leopold wordt vernomen, dat op deu weg naar Hechtel bij het kamp Beverloo een auto op een groep van zeven soldaten is ingereden. Alle zeven werden ondersteboven geworpen en moesten ge wond naar het ziekenhuis worden overge bracht. Een hunner heeft een schedel breuk opgeloopeh. Volgens de „Nation Beige" zou de automobilist niet geheel nuchter zijn geweest. AARDBEVING TE SOFIA. Gisteravond 21.20 uur werden in de Bul- gaarsche hoofdstad Sofia twee hevige ver ticale aardschokken gevoeld, welke een paniek onder de bevolking verorbaakten. Nadere bijzonderheden omtrent de aange richte schade zijn nog niet bekend. NISJNI NOVGOROD ZAL VOORTAAN GORKI HEETEN. Ter gelegenheid van het veertigjarig ju bileum als dichter van Maxim Gorki heeft het Centraal Comité der Communistische Partij besloten te Moskou een speciaal li terair. instituut met den naam Gorki te scheppen. De Moskousche schouwburg zal voortaan heeten academische sehouwburg- Gorki. Ten slotte werd het besluit geno men de geboortestad van Gorki Nisjni Nov gorod om te doopen in Gorki. Nieuwe goudvondst in Noord-Zweden. Volgens berichten in de bladen zijn in de bladen zijn in Noord-Zweden opnieuw groote hoeveelheden goud gevonden. Vol gens het rapport van een Zweedschen mijn ingenieur zijn de nieuwe ertslagen bij Lockne reeds aan het aardoppervlak goud houdend. Op een diepte van twee meter is het goudgehalte grooter dan in de Boliden. Behalve goud en koper is ook lood gevon den. Waarom mevrouw Weetgraag zooveel familie-aangelegenheden van haar buren kent.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6