'AME!) RUBRIEK ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen kunnen per giro (125025), per postwissel of per brief met bij gesloten postzegels worden besteld bij de redactrice Damesrubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. Maat en nummer van het ge- wenschte model duidelijk vermelden. De bestelde patronen worden binnen 3 a 6 dagen aan de aanvraagsters toegezonden. HET MANTELPAKJE. Onze teekening no. 341 geeft u een mantelpakje te zien van warme Engelsche wollen stof, een buiten gewoon geschikte herfstdracht. Heb ben de lange mantels nog niet af gedaan en zullen die zich ook wel steeds kunnen blijven handhaven, de meeste vrouwen vinden haar kieerenvoorraad niet volledig als zij er niet minstens ook een mantel pakje bij hebben. En terecht, want men heeft zooveel gelegenheden, dat juist het mantelpak een zoo ge schikte dracht is, veel beter dan een lange mantel met daaronder een half gekleede of gekleede japon. Vooral bij het winkelen 's mor gens voor twaalf uur staat het man telpakje vlug en is het doeltreffend. Het manteltje op de teekening heeft een aansluitend rugpand, waar in twee naar elkaar toe slaande rugnaden zijn aangebracht. De hals afwerking bestaat uit een niet te breede kraag, die van achteren met ten punt toeloopt en van voren overgaat in kleine, betrekkelijk hoog eindigende revers. De voorpanden sluiten over elkaar met twee knoo- pen, terwijl een smalle ceintuur met een gespsluiting om het middel wordt gedragen. De rechte nauwer toeloo- pende mouw heeft een ingezet mo tiefje bij wijze van manchet zooals ook de kraag laat zien, terwijl de opgenaaide zakken met een punt opzij eindigen. De rok is een aardig vlug sport- model, niet te lang met naar elkaar toe geslagen plooien, die tot den on derkant van het heupstuk vastge- stikt zijn en naar onderen toe wij der openvallen. Patroon verkrijgbaar a 0.58 (L. v. Meerdervoort 45a, Den Haag). EEN JONGENSJAS. Voor onze zonen hadden wij al wel een paar pakjes gegeven en een gezellig werkpak, maar een jas je voor van den winter is toch ook onontbeerlijk. Voor moeders, die handig zijn of die misschien een han dige naaister hebben om haar te helpen, is het best te doen, deze jas zelf te maken. Maar u moet de afwerking en de snit wel van dien aard laten zijn, dat men niet, als uw jongen aankomt, dadelijk het idee krijgt, dat hij in een eigengemaakt jasje loopt, niet dat dit erg is, inte gendeel, maar u hebt er veel meer voldoening van als uw kennissen aan u vragen: „Waar heb je dat keu rige jasje voor je jongen gekocht?" Dat bent u toch zeker met mij eens? Welnu het jasje no. 342 is van don kerbruine of donkergrijze wollen stof of zoo u hieraan de voorkeur geeft heel goed te maken van don kerblauw ratine. Het is een jasje met een goed sluitend rugpand en wijde voorpanden, wat iets vlugs aan het geheel geeft. De sluiting be staat uit zes heerenknoopen. De kraag en revers, die maar klein zijn, eindigen vrij hoog. U doet het best bovenaan bij den hals een knoop en knoopsgat aan den kraag te maken, zoodat de jas bij erg guur weer ook hooggesloten kan worden gedragen. De zak is opgestikt met een apart overhangende klep. Het verdient wel aanbeveling de jas te voeren, doch houdt u er dan rekening mee, dat de voering vooral niet te krap mag zitten, want de zwaardere wol len stof zou de voering doen trekken en al heel spoedig doen scheuren. Een pet van dezelfde stof als de jas geeft wel een aardig geheel, hoe wel het maken van een pet nu niet zoo heel eenvoudig is. U kunt ech ter een lap van de stof bij een pet tenmaker brengen, als u er zeker van wilt zijn, dat het model goed zit. Dit jasje is als patroon verkrijg baar voor jongens van 57 jaar a 0.58 (L. v. Meerdervoort 45a, Den Haag). EEN NIEUW MODEL ROK. Bij een van de laatste modeshows droegen de mannequins verschillen de sportpakken, die meestal beston den uit een goed zittende rok en daarbij een blouse, die of in de rok werd gedragen, of een pullover, die over de rok hen viel. De hier afgebeelde rok no. 343 is vervaardigd van donkerbruine tweed- stof. De verschillende panden van de rok zijn allen zoo geknipt, dat de plooien tot even boven den knie vastgestikt zijn, terwijl de daaron der vrijhangende plooien iets ruimer toeloopen naar beneden, i Eerstens heeft men bij het beoefenen van sport daardoor voldoende speling om hard te kunnen loopen zonder hinder van den rok te hebben. In den linker zijnaad is de sluiting aan gebracht, n.l. een „ripssluiting", die naar boven toe wordt dichtgetrok ken, doch zoo verborgen is in de plooien, dat men van de sluiting niets merkt. Het oog van de sluiting wordt verborgen onder een smalle ceintuur, die met een eenvoudig knoopje sluitend om het middel wordt gedragen en aan de rok is vastgehecht. Patroon verkrijgbaar a 0.58 (L. v. Meerdervoort 45a, Den Haag). DE NIEUWE HANDSCHOEN. Niet alleen voor het uitgaan heelt men de allermooiste modellen van handschoenen, maar ook voor dage- lijksch gebruik wordt er veel werk van gemaakt. Zoo zag ik eenigen tijd geleden op een modeshow hand schoenen dragen, die uit twee zeer verschillende materialen bestonden, de hand en vingers waren n.l. van leer terwijl een breed uitstaande kap van fluweel was gemaakt pre cies in de kleur van het leer. Deze samenstelling was in verschillende kleuren te zien, doch in het wit, zwart en parelgrijs was het wel het mooiste. Wij toonen u hier een van de al lernieuwste snufjes op het gebied van handschoenen. Het is een prac- tisch model, de handschoen heeft n.l. geen sluiting, doch bij den pols is het materiaal wat wijder en heeft aan den voorkant een paar ingezette elastiekjes, waardoor de handschoen om vingers en hand toch goed aan gesloten blijft zitten. De kap, die ruim klokkend is en opgestikte naar elkaar toeloopende richels heeft, die louter als versiering dienen, kan over den mantel- of japonmouw ge dragen worden, naar verkiezing. Voor den winter^ is deze goed ge sloten handschoen wel een aan te bevelen dracht. DE TROUWJAPON. Hoewel men niet meer leeft in een tijd zoo vol van romantiek als voor den grooten wereldoorlog, toen het voor de vrouwen nog gold als iets verhevens om te trouwen in een wit zijden japon met een mooie tulle sluier om het hoofd en vaak vele meter achter zich aan sleepend, zijn er toch nog wel enkele families die de overlevering getrouw blijven en indien er een dochter uit hun huis trouwt, dit nog doen met volle pracht en praal. Uit een doelmatig oogpunt gezien is bet waar, dat een bruidsjapon veel geld kost en eigenlijk slechts een maal gebruikt kan worden, omdat de meeste vrouwen na hun huwelijk niet meer in haar trouwjapon willen uitgaan. Maar dat ligt eigenlijk aan de vrouwen zelf. Als het model zoo bijzonder is, dat de japon voor ge wone dracht niet is te gebruiken, dan blijft zij vanzelfsprekend jaren lang in de kast hangen, doch als u een trouwjapon neemt, die geheel gemaakt is volgens de allerlaatste mode, dan is er heelemaal geen be zwaar, dat u hem na uw huwelijk afdraagt als avondjapon of hem laat verven en dan als avondjapon ge bruikt. Onze tèekening no. 340 laat u een bruidsjapon zien, waarvan het mid delstuk van wit zijden kant is ge maakt, gevoerd met witte zijde, ter wijl de rok geheel van dezelfde witte zijde is vervaardigd. De blouse sluit róndom aan het middel aan, terwijl de goed strak zittende mouw met een punt op de hand uitloopt. Als halsgarneering dient een wit zijden lint, van voren eindigend in een strik. De rok valt over de heup glad en naar onderen toe ruim klokkend uit en tipt rondom precies op den grond. De sluier kan of zoogenaamd afgepast zijn en dan is hij rondom geborduurd of van het stuk, en dan valt hij veel wijder uit. Voor de huwelijksplechtigheid is volbracht is het gezicht half met den sluier be dekt, daarna, dus bij den maaltijd wordt de sluier of geheel afgelegd of anders opgespeld zoodat het ge zicht geheel vrij is. De sluier kan gewoon over het hoofd worden gelegd en bevestigd met kleine parelspeldjes of, zooals u op de teekening ziet, men kan eerst een klein kapje opzetten van zilvercamée en daarover heen den sluier doen en aan het kapje beves tigen. Patroon verkrijgbaar a 0.58 (L. v. Meerdervoort 45a, Den Haag). DE WERKKAST IN DE KEUKEN. Dikwijls is in een kleine keuken het inrichten van de verschillende kasten op een zoo doeltreffend mogelijke ma nier een vraagstuk, dat heelemaal niet zoo eenvoudig op te lossen is. Heeft men weinig ruimte, dan worden de ve gers dikwijls achter de deur gezet, en dat maakt ze, vooral als er in de keu ken veel gebakken en gebraden wordt, vanzelfsprekend niet schooner, doch op den duur worden de materialen vet. Dit nu kan voorkomen worden door alle werkmaterialen in een kast te hangen, die b.v. zoo smal is, dat zij voor niet veel anders dienen kan. Zooals het plaatje u laat zien, heeft iedere veger en borstel een vasten spijker en u weet bij het opruimen dan ook dadelijk of een van de materialen, die u dien dag hebt gebruikt, nog er gens slingeren en u doet het verstan digst dadelijk er naar uit te kijken en alles op zijn plaats te hangen. Zoo'n kast brengt dus niet alleen het voor deel, dat uw materialen in de keuken niet vuil worden, maar tevens ziet u met oogopslag of alles daar is. Het is erg handig om bovenin een paar plan ken te hebben, die niet te ver van el kaar af behoeven te worden gemaakt, zoodat er voldoende ruimte voor de lange stelen van de vegers enz. over blijft. Op de plank worden dan allerlei pakjes en potjes en doosjes neergezet voor schoensmeer, zeep, was, enz. enz. Ook daar ziet u dan dadelijk of de voorraad nog voldoende is of dat u noodzakelijk een doos schoensmeer, een pot was of wat dan ook moet be stellen. As u door uw geheele huis op de zelfde manier te werk gaat en in iedere kast elk voorwerp een vaste plaats geeft, houdt u dan ook regel matig toeicht of alles op zijn plaats ligt en niet alleen een vaste plaats heeft. Als u daar eenige weken achter elkaar op let, dan bent u er aan ge woon geraakt en u zult dan eens kun nen vaststellen, hoeveel tijd, die u an ders met het zoeken naar dit of dat hebt verknoeit, overhoudt om eens een goed boek te lezen of een paar aller noodzakelijkste brieven te schrijven, die steeds uitgesteld worden, omdat dan dit en dan weer dat op den loop is en eerst moet worden teruggevonden. Op deze manier zijn er in de huis houding nog versch'llende verbeterin gen aan te brengen. Zoo zoudt u er b.v. een groote lappenmand op na kunnen houden. Komt er b.v. een laken uit de wasch, dat heelemaal kapot en versle ten is, ach, dan zijn er nog allerlei stukken, die uitstekend kunnen dienen als verband,als stofdoek, poetsdoek, enz. Laat u nu het laken bij de andere lakens in de kast liggen, tien tegen een dat u herhaaldelijk dat kapotte laken pakt en steeds weer moet u het opvou wen en wegleggen. U doet daarom veel beter dadelijk de goede stukken er uit te scheuren, en ze al naar hun bestem ming op te bergen. Men hoeft niet da delijk te zoomen, maar kan gemakke lijk al de goede stukken in de lappen mand leggen totdat u toch eens aan de machine zit. Dan is het een werk van een half uurtje om verschillende stof doeken en poetsdoeken te zoomen, ter wijl u de rollen verband, dje alleen maar in reepen behoeven te worden gescheurd, al dadelijk opgerold in den verbandtrommel kunt doen, want o, 't is zoo lastig, als er met een van de huisgenooten iets gebeurd, en men heeft zoo gauw geen lapje of een rol letje verband bij de hand. Daarom zal de handige huisvrouw van te voren al deze enkele mogelijkheden bekijken en zorgen, dat in enkele verloren oogen- blikken al dergelijke huishoudelijke zorgen worden gedaan. FILETS VAN TONG MET GARNALENSAUS. Filet van vleesch is iets, dat de meeste huisvrouwen wel kunnen ma ken, maar van visch zult u het nog niet allen hebben geprobeerd. Om ze te bereiden snijdt men de fi let jes, of wel lapjes vischvleesch van de visch af. U kunt het ook door uw vischhandelaar laten doen, daarna wasch u ze flink, waarna zij worden afgedroogd en met zout en witte peper bestrooit aan de zijde, waarop het vel zit. Filet van tong vouwt men met het vel naar binnen op, omdat deze zijde altijd groezelig is. U besmeert nu den bodem van een platte lage pan of braadslee met boter, daarop legt u een fijngesneden uitje en een paar takjes frissche peterselie en schikt u de filets naast elkaar in de pan. Over de filets heen druppelt u een stukje citroen uit, waarna de filets even worden bevoch tigd met een weinig water of witte wijn, bouillon of gesmolten boten, zoo, dat ze juist onder liggen. De inhoud wordt nu even aan den kook gebracht en daarna laat u alles verder toegedekt langzaam gaar stoven of op het fornuis of in den oven. In het laatste geval moet u er om denken dat u een deksel of en met boter besmeerd papier over den pan heen legt, daar de filets an ders bovenop droog zouden worden. Is alles goed gaar, giet dan het kooknat af en zeef dit, omdat u dit voor de saus moet gebruiken. Men kan bij tongfilets allerlei vischsausen of ragouts opdie nen. Filet jes van visch moeten vooral smoren en niet hard koken, anders worden ze te droog. Een eenvoudige manier om filet jes van visch van de graat te doen is de volgende. De ongekerfde tongen wor den niet te gaar gekookt, uit het kook nat gehaald en men laat ze nu geheel koud worden. Dan neemt u voorzichtig de filets van de graat en leg ze op een schotel, doe er warm vischwater over om ze warm te maken, en wanneer zij moeten worden opgediend giet u het vischwater er af en doet er de saus overheen. DE GARNALENSAUS. Deze saus wordt als volgt klaarge maakt, Maak een niet te dunne room- of melksaus van bloem, boter, room of melk, laat het kooknat van de tong tot eenderde inkoken, giet ze door een zeef in de melksaus, doe er daarna de garnalen en de gehakte peterselie bij. Men kan de garnalensaus ook zonder het kooknat van de gesmoorde visch maken en de garnalen zoo in de meik of roomsaus doen met gehakte peter selie, een beetje witte peper en wat nootmuscaat.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11