DE NOOD IN DEN KOMENDEN WINTER MEDEDEELING! 23ste Jaargang ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1532 No. 7313 3)e£eiddeliel£ou/&wit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port #f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij ▼ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. J' Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Naar een betere toekomst. Zooals vorige jaren heeft de voorzitter der Tweede Kamer mr. v. Schaik ook dit jaar het voorzitterschap aanvaard met een rede, keurig verzorgd en frisch van inhoud. Hij zeide o.m.: Van ons als volksvertegenwoordi ging wordt verwacht, dat wij op de bres zullen staan voor de bevordering en als het moet, verdediging der recht matige volksbelangen. Maar nu de om standigheden dwingen tot sterk ingrij pen op allerlei levensterrein is het trekken van de grenzen tusschen ver meend en waar volksbelang minder eenvoudig dan sommigen, die geen ver antwoordelijkheid hebben te dragen, ons wel zouden willen doen gelooven. Zij, die zoo gemakkelijk op volksvergade ringen weten te vertellen, wat het volksbe lang eischt en hoe hoe moeilijk de tijd ook is het volksbelang door de regeering kan en moet worden behartigd, zij mogen -deze les ter harte nemen: „De grenzen tusschen vermeend en waar volksbelang (zijn) minder eenvoudig, dan sommigen, die geen verantwoordelijkheid dragen, ons wel zou den doen gelooven'' Verder zeide de Kamervoorzitter o.m.: Hopen wij, dat de menschheid spoe- die de diepe inzinking, waaraan zij ten prooi is, zal weten te boven te ko men. Slechts moeizaam zal de weg naar een betere toekomst kunnen wor den gebaand. Maar als het sterk ont wikkelde voortbrengingsvermogen ook gevolgd wordt door de overwinning van het beginsel van betere ordening van den arbeid en van het economische leven, zal met Gods hulp de volkswel vaart zich geleidelijk kunnen herstellen en meer dan dat. Een betere ordening van den arbeid. Zonder deze zal de economische opleving n i e t de gewenschte volkswelvaart bren gen; maar bij een betere ordening van den arbeid mogen wij, met Gods hulp, hopen op en verwachten een herstel van de volkswel vaart en meer dan dat. Moge in het Nederlandsoh Parlement, voorzoover dit daartoe in staat is, geleide lijk maar ook krachtig en effectief warden medegewerkt, om te verkrijgen een „betere ordening van den arbeid", noodzakelijke voorwaarde voor een. zoo groot mogelijke volkswelvaart! BINNENLAND VERMINDERING VAN HET AANTAL ONDERWIJZERS. En de opschuiving van den toelatings leeftijd voor de lagere school. De minister van onderwijs vestigt er de aandacht op, dat de tot stand gekomen op schuiving van den leeftijd van toelating tot de scholen voor gewoon Lager onder wijs op 1 Jan. 1933 een vermindering te weeg brengt van het aantal onderwijzers, ihetwelk voor rij ka vergoeding in aanmer king komt. Immers zal de met 16 Juli 1932 ingetreden opschuiving van de leeftijds grens tot vijf jaren en negen maanden reeds haar invloed doen gevoelen op de gemid delde schoolbevolking over 1932 en dus ook op het aantal onderwijzers, dat over 1933 aan de scholen voor gewoon lager on derwijs moet verbonden zijn. Ook als gevolg van de voorgestelde ge wijzigde leerlingenschaal zal vermindering van het aantal onderwijzers plaats heb ben. Wat het Leidsch Crisis-Comité reeds deed Aan de deelnemers van de te houden winkelweek, van 27 Sept. tot 6 Oct. e.k. verleenen wij t/m October 10% reductie op alle advertentieprijzen. De Administratie. MAAR ZONDER HULP KAN HET COMITÉ NIET HELPEN. Daarom collectrices gevraagd en financieelen steun. Het weer der laatste dagen doet wel terdege merken, dat we den zomer gehad hebben, den zomer met zijn zonnige dagen, zijn dagen van vacantievreugd en uitgaan, van pleizier en jolijt, althans voor diege nen, die over de middelen daartoe beschik ken. Die tijd is voorbij en we staan aan den vooravond van den winter met zijn zorgen en nieuwe nooden. Er moet weer gewerkt worden, want zelfs al zou het waar zijn, dat de crisis bin nen afzienbaren tijd zou zijn opgelost, de gevolgen er van zijn nog niet weggenomen. En dus zal er weer van alle kanten een beroep worden gedaan op het Leidsch Crisis-Comité. Maar ook dit comité heeft een achter stand in te halen, want er is een zomer- slaap gehouden, die geen geld meer in het laadje van den penningmeester bracht, wel echter voortdurend uitgaven en onder steuning vroeg. Daarom, met het winterseizoen in het vooruitzicht, heeft het Leidsch Crisis-Co mité weer een beroep op de Pers gedaan om het pubïiek"nog eens opnieuw aan té sporen hart en hand te openen voor de nooden, die weer opnieuw de aandacht vragen. Ernstiger crisisgevolgen. Nood der kleine zelfstan digen. Het Comité heeft nog geen speciaal winterprogramma opgemaakt, doch met het oog op de reeds vele binnengekomen aanvragen, meent het Comité té mogen concludeeren, dat steun in den komenden winter nog meer noodig zal zijn en dat de aanvragen ernstiger zijn dan tot heden het geval was, hetgeen te wijten is aan een verder doorwerken van de crisisgevolgen. Velen, kleine zelfstandigen vooral, die ge wacht hebben met het aanvragen van steun, in de hoop op betere dagen, kunnen zich niet meer staande houden. Zij ver- keeren nu in nood en hebben zich tot het Comité gewend. Dit heeft overwogen waarmede die menschen geholpen kunnen worden, met wekelijksche steun of bijdrage ineens. Het gevoelen is, dat met bijdra gen ineens, onder de noodige waarborgen natuurlijk, dat het goed besteed wordt en in de hoop, dat het geld nog eens terug komt, beter geholpen wordt. Door een be hoorlijke bijdrage toch zullen velen weer in de gelegenheid zijn 'hun voorraden aan te vullen en crediteuren té voldoen. Daarvoor is veel geld noodig. Die hulp echter gaat groote bedragen vertegenwoordigen. Daarom wordt opnieuw een beroep ge daan op het publiek. Zonder hulp toch van de ingezetenen kan het CrisisComité zijn taak onmogelijk volbrengen. De wekelijksche Woensdag-collecte is hard aan het térugloopen. De steun van collectrices zoowel als van bijdragen is veel verminderd en wij doen weer een beroep op allen, die van goeden wil zijn, om té helpen en te steunen. Dan alleen kan het eens begonnen werk worden voort gezet. Daarnaast heeft het Crisiscomité ge meend, zulks als onderdeel van de lande lijke actie van het Nationale Comité te moeten beginnen met een groote straat collecte. Deze Groote collecte op 3 October zal worden gehouden in den vorm van een bloemjesverkoop in de nationale kleu ren, welke bloempjes door het Nat. Com. beschikbaar zijn gesteld. Deze landelijke collecten zullen worden ingeluid met een radiorede van den Na- tionalen voorzitter, jhr. de Citters, op Zaterdagavond 1 October. Over beide zen ders zal deze rede te kwart voor acht worden doorgezonden. Getracht zal voorts worden de ver schillende plaateelijke collecten 's avonds tevoren door de radio aan te kondigen. Leiden heeft dus op 1 October zijn groo- tén crisisdagOp dien dag moet met één slag de achterstand van het Crisis Comité worden opgeheven. Daarvoor wordt de hulp ingeroepen van de geheele burgerij. In de eerste plaats van de dames bo ven 16 jaar en h e e r e n boven 18 jaar, die op den ochtend van 3 October eenige uren in dienst willen stellen van de lief- daigheid ten bate van den noodlijdenden evenmensch. Het moet een heerlijk idee zijn op den 3dert October de duizenden feestgangers te bestormen, om een offertje van hen te vragen De penningmeester van het Leidsch Crisiscomité, de heer G. R. D. Crommelin, Twentsche Bank, Breestraat 81, ontvangt gaarne drommen dames en heeren om te collecteeren. Al komen er 200zij zijn welkom. Daarom, jongelui, vormt groep jes, maakt van uw 3 Octoberochtend voor ons een echten liefdadigheidsfeestdag, des te meer pleizier zult go des middags en des avonds hebben. En.... velen zullen er u dankbaar voor zijn Hoe de steunverleening geschiedt. Wat het steunverleenen zelf betreft is het goed te vermelden, dat dit geld zoo maar niet zonder meer wordt uitgegeven, b.v. aan den crediteur .lie het den debi teur het meest 1!r,st,ig Y ?kt. Met het oog daarop heeft het comilE' zich ook Verze kerd van de medewerking van een jurist, die de levensvatbaarheid zal onderzoeken van het bedrijf, waarvoor steun gevraagd wordt en voorts dat, zoo hulp verleend wordt, de crediteur er geen misbruik van make. Zoo hoopt men te bereiken, dat de geholpene weer eenigen tijd zal kunnen ademhalen. Intusschen is ook. bij het Crisiscomité het besef levendig geworden, dat men met harde maatregelen niets bereikt. Ge lukkig is er bij crediteuren ook een stre ven waar te nemen ons te helpen. De bedragen, die aldus worden beschik baar gesteld, worden evenwel alleen gege- van als leening, om ten minste gelijk te staan met crediteuren. Mocht het dan al eens fout loopen, dan heeft het comité bij e.v. baten ook nog kans iets terug te krij gen. Voor de beschikbare gelmiddelen van het comité leveren deze bedragen natuur lijk niets meer op. Tot heden werden geen bedragen boven 300 gegeven. In den komenden winter is het misschien wel eens noodig daarboven te gaan. Immers de nooden van deze ca tegorie van menschen is verergerd, omdat in eigen kring niet meer geholpen kan worden. Wat tot heden gedaan is. Het Crisiscomité is thans bezig met het samenstellen van een verslag over de werkzaamheden vanaf de oprichting op 4 December tot 1 Augustus. Dit verslag zal zoo uitvoerig mogelijk en voor ieder ter beschikking zijn. We werden in staat gestéld reeds eenige globale cijfers uit dit verslag té lichten en laten ze hier volgen, omdat het wel noo dig is hierover ecnig licht té laten schij nen. Voor den A-steun (steun aan niet-onder- steunde werkloozen) werd ontvangen: Van Nat. Crisiscomité 3500. Vrijwillige giften 10308.48 Woensdagcollecten 19003.05 Tezamen 41811.53 De uitgaven bedroegen: Giften in geld 6824.50 Rechtstreeksche leeningen 7610.45 Daarnaast werd uit het Crisis Waarborg fonds aan leeningen verstrekt 8926. Verder werd een kapitaal bedrag be steed aan verstrekkingen in nature, het- gen men kan begrijpen als men weet, dat verstrekt werden: 650 paar schoenen, 503 stuks voor dekking en ligging, als bedde- goed, dekens, ledikanten, ongeveer 800 stel- ondergoederen, 198 stuks costumes, man tels en japonnen, enz. De B-steun (steun aan ondersteunde werkloozen. die door langdurige werkloos heid getroffen, werden), wordt gefinancierd door rijk en gemeente. Hot rijk heeft hier voor 750.000 ter beschikking gesteld yan het Nat. Crisiscomité, dat 10 cent per inwoner aan de gemeente afdroeg. Tn het komende jaar zal weer eenzelfde bedrag NAT. HANZEB0ND VAN SIGARENWINKELIERS. Veertiende jaarvergadering. Onder voorzitterschap van den keer P. J. Hol uit Utrecht werd te Delft de veer tiende jaarvergadering van bovengenoem- den bond gehouden. Blijkens het jaarverslag van den secreta ris, den heer Corn. Goedemaas uit Amster dam, werden in het afgeloopen vereeni- gingsjaar opgericht twee nieuwe afdeelin- gen, nJ. Venlo en Eindhoven. Uitvoerig werden in het jaarverslag de door den Bond in het afgeloopen jaar ge voerde acties gememoreerd. De contributie voor het jaar 1932'33 werd vastgesteld op ƒ4.per lid. De penningmeester, de heer P. J. M. Luyke uit Rotterdam, werd voor zijn be heer over het afgeloopen jaar gedechar- geerdo. Als bestuursleden werden herkozen de heeren P. J. Hol (Utrecht) en G. v. d. Wa ter ('s-Hertogenbosch), terwijl in de va cature ontstaan door het bedanken van den heer J. v. d. Pigge uit Haarlem geko zen werd de heer Bas Sluis uit Delft. Uit het voltallig bestuur werd als voorzitter herkozen de heer P. J. Hol (Utrecht). Op voorstel van de afdeeling Delft werd besloten tot instelling van een commissie een rapport uit te brengen over reor ganisatie van het orgaan „Ons Dekblad" tot weekblad. Besloten werd tot het verzenden van een request aan den Minister van Financiën met het verzoek, om binnen de Tabakswet, zoodanige maatregelen te willen nemen, dat in het vervolg geen bedrijfsvergunning voor den detailhandel meer wordt ver strekt aan die zaken, waarop de Zondage sluiting niet van toepassing is. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuurslid den heer G. v. d. Water, het hoofdbestuur uitnoodigend tot de fabri kanten een verzoek te richten om den wer- kelijken verkoopsprijs op de sigaretten doosjes te vermelden. Voorts werd nog aangenomen een voor stel van de afdeeling Utrecht om er bij do Regeering met alle kracht op aan te drin gen, om door strenge wetsbepaling het misbruik, dat ontstaan is door verkoops- automaten, onmogelijk te maken, opdat aan de automaten-chaos ten spoedigste een einde kome. Nadat besloten was, de volgende jaarver gadering te Rotterdam te houden, werd na rondvraag de vergadering door den voorziter met een woord van opwekking tot propaganda gesloten. De vergadering werd bijgewoond door den Bondsadviseur J. Bots uit Amsterdam, de afgevaardigden van tien afdeelingen en door eenige verspreide leden. BEMOEIINGEN DER COMMISSIE VOOR WERKVERRUIMING. Het gebruik van Ned. steenkolen. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Rijksoommissie voor Werkverrui ming werd een overzicht gegeven van de werking van de regeling ter bevordering van het gebruik van Nederlandsche cement. Enkele bezwaren, welke ten gevolge van de toepassing van die regeling zijn gere zen, zullen nader onder do oogen worden gezien. Eveneens werd een overzicht gegeven van de regeling betreffende de bevorde ring van het gebruik van Nederlandsche steenkool. Hoewel over gebrek aan mede werking om meer Nederlandsche mijnpro- ducten hier té lande te gebruiken niet te klagen valt, zal het binnenlandsch gebruik worden toegestaan, doch nu zal de af dracht aan de gemeente geschieden naar het aantal werkloozen. Het Leidsch Comité ontving dus in het afgeloopen jaar 14.000 7000 van. het rijk en 7000 van de gemeente). Daarvan was per 1 Augustus uitgeven 10.661.21, zoodat er op dien datum nog 3400 onge veer over was. Dit bedrag is inmiddels weer erg geslonken. Dit geld wordt alleen gebruikt voor het geven van steun in na- tura. Als zoodanig werden verstrekt 1051 paren schoenen, 923 stel ondergoederen, 448 andere kleedingstukken, 368 stuks bedde- goed en o.m. 400 aan versterkende mid delen. De aanvragen voor A.-steun bedroegen 1135, waarvan werden afgewezen 237 aan vragen. Voor den B.-steun waren deze cij fers 1378 en 342. Dat is het resultaat van het werk in het afgeloopen jaar. Er is dus wel gewerkt en het comité wil niets liever, indien het maar hulp heeft. Daarom collactanten voor. collectanten voor de Woensdag-collecte (hoe meer hulp, hoe korter arbeidstijd), maar thans vooral COLLECTANTEN VOOR DE 3-0CT0BER COLLECTE. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Duitsche pariteits-eisch inzake be wapening houdt de gemoederen te Genève nog altijd bezig. (4e blad). Von Papen zal voor de Rijksdag-commis sie verschijnen. (4e blad). Nog geen accoord met Gandhl. (3e blad). BINNENLAND. Mededeelingen uit de begrootingen van oeconomische zaken en arbeid, van het wegenfonds en van het Zuiderzeeforvdt. (lste blad). toch nog belangrijk moeten toenemen, ten einde het nadeel, dat de verminderde ex port veroorzaakt, ©enigszins te neutralieee- ren. Besloten werd aan de regeering mede te deelen tot welke conolusie de bestaande regeling, nu zij eenige maanden heeft ge werkt, de commissie heeft geleid. Uitvoerige beraadslagingen hadden plaats over de nadeelen, welke onder de tegenwoordige omstandigheden ontstaan, indien als regel moet worden aangenomen, dat aan den laagsten inschrijver moet wor den gegund. Het bureau zal voor de vol gende vergadering ©en nota opstellen, waarin de vraag behandeld zal worden, op welke wijze die nadeelen zouden kunnen worden ondervangen. Besloten word een sohrijven te richten aan 3e regeering in zake de Nederlandsche vliegtuigindustrie. DE COMMUNISTISCHE DEMON STRATIE TE DEN HAAG. Vragen aan Ministers. Het Tweede Kamerlid Boon heeft de volgende vragen gesteld Aan den Minister vac Binnenlandsch© Zaken: L Heeft de Minister kennis genomen van het bericht, dat op den dag van de opening der Staten-Generaal door het Gemeentebe stuur van Amsterdam ontheffing zal wor den gegeven van do verplichting tot stem pelen aan een zekere categorie van on dersteunde werkloozen, teneinde bon in de gelegenheid te stellen communistische de- monstratievergaderingen te bezoeken, op voorwaarde, dat zij in het bezit zijn van een retour kaartje Amsterdam's Graven- hage. 2. Heeft de Minister op energieke wijze aan het Gemeentebestuur van Amsterdam van zijn afkeuring doen blijken en welke consequenties heelt hij daaraan verbonden! 2. Aan den Minister van Waterstaat: 1. Was het den Minister bekend, dat een extra trein zou worden ingelascht om ele menten, die op don dag van de opening dei Staten-Generaal van hun revolutioniiaLre gezindheid wilden doen blijken naar 's Qia- venhage te brengen, niettegenstaande er een uitdrukkelijk verbod van demonstratie door den burgemeester van 's Gravonhage was uitgevaardigd! 2. In welken vorm en door wie is be doeld verzoek om een of meer extna trei nen te doen loopen, gedaan! 3. Heeft de Minister tegenover de di rectie der Spoorwegen zijn afkeuring over dezen maatregel te kennen gegeven! VERZOUTING VAN WATER EN BODEM DOOR BRONGASINSTALLATIES. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zonden aan de besturen van alle polders en waterschappen in de provincie ©en cir culaire over bovenstaand onderwerp. Naar aanleiding van- een klacht is ©en onderzoek ingesteld, waarbij is komen vast te staan, dat verzouting en veront reiniging van water en bodem door de loo- zing van het water uit zoogenaamde Nor- tonputten, brongasinstallaties e.d. niet on belangrijk is. Tevens is bij dit onderzoek komen vast te staan dat door het gebruik van dit water schade aan sommige cultu res wordt toegebracht. Gedeputeerde Staten wijzen op de wen- schelijkheid om in de keur of politieveror dening bepalingen op te nemen, welke der gelijke schadelijke loozing tegen kunnen gaan, bijv. ©en verbod om zonder vergun ning van het polderbestuur het water uit brongaeinstallaties to loozen. Bij het ver- leenen van een vergunning kunnen dan de noodige voorwaarden worden gesteld ter voorkoming van schade.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1