KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING ACADEMIENIEUWS AGENDA SPORT STADSNIEUWS VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE TWENTSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Naar wij vernemen is uit de onlangs in gestelde Commissie van Advies nopens be vordering der economische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië een 6ub-commissie gevormd met het spe ciale doel te rapporteeren over het Twentsch textiel vraagstuk in verband met de afzetmogelijkheden in Nederlandsoh- lndië. KANUNNIK TH. F. EBBINKHUIJSEN t Hedenmorgen te 6 uur is in het St. Jo- seplusgesticht te Hillegom overleden de hoogeerw. heer Th, F. Ebbinkhuijsen ka nunnik van het Kathedraal Kapittel, oud regent van ,Hageveld", in den ouderdom van 69 jaar. De Metten zullen worden gezongen Maandagavond te 7 uur; de Lauden Dins dagmorgen te 8 uur, waarna te 10 uur de Pontificale H. Mis van Requiem in de St. Martinuske«rk, op te dragen door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem. Hierna zal de begrafenis plaats hebben op het katk. Kerkhof te Hillegom. Met Kanunnik Th. F. Ebbinkhuijsen is een priester van edel gehalte heenge gaan. Geroepen tot hooge kerkelijke waardigheden bleef hij de nederige, wij mogen ook zeggen, heilige priester, die in zijn eenvoudig, sober leven slechts daoht aan zijn plicht. Zoo was zijn leven als Ka/pelaan, als Rector van „De Heybloem", zoo was zijn leven als Deken van Alkmaar, toen hij Pastoor was der St. Lauren- tiuskerk aldaar. Zoo was het mogelijk nog meer, toen hij benoemd werd tot Regent van het Seminarie „Hageveld" te Voorhout, waar hij de verantwoorde lijke taak kreeg het hoogste toezicht te houden bij de opleiding der studenten tot het H. Priesterschap. De eenvoud en nederigheid verlieten hem niet, maar verdiepten zich zoo mo gelijk nog meer, toen hem als Kanun nik een plaats werd toegewezen in het Kathedraal Kapittel van ons Bisdom. Nimmer heeft hij de eer, die hem fei telijk door zijn groote kwaliteiten toe kwam, gezocht, veeleer hield hij zich im mer op den achtergrond, werkend in 't verborgen, alleen voor God en het heil der zielen. Want daar slechts zag hij zijn plicht en daarvoor zocht hij geen belooning, juist omdat het zijn plicht was. Dat was het ook, wat hij tijdens zijn Regentschap van het Seminarie „Hage- veld" zijn studenten steeds voorhield: altijd hun plicht te doen, heel hun lc- Zelf ging hij daarin voor en zulle een voorbeeld moest wel stimuleerend wer ken, op de jonge menschen vooral, die hem dagelijks zagen bij het vervullen van zijn eigen plicht. Toch bleef hij "de eenvoudige en nede rige priester, die streng was voor zich zelf, vergevingsgezind voor anderen. Zich zeiven zocht hij nooit en de hooge eervolle ambten, die de Overheid hem op de schouders legde, aanvaardde hij, het eervolle ervan als een kruis, de arbeid ervan als een plicht, dien hij iederen dag opnieuw zich zeiven en hun, over wie hij gesteld was, voorhield. Zoo was hij als jong priester, zoo als Pas toor, zoo als Rector, zoo bleef hij als Deken, als Regent, als Kanunnik. Hij was daarbij een man met een ge zond inzicht, die de vervo'raaking niet zocht met buitengewone middelen of in een buitengewone levenswijze. De ver volmaking van zijn leven zocht hij in het aanvaarden en punctueel uitvoeren van wat hem op de schouders werd gelegd en dat hield hij anderen steeds voor. Wie de kleine, gedrongen figuur van dezen man gekend heeft in zijn dagelijk- schen arbeid, die hij 's morgens heel vroeg, altijd als eerste, aanving, moet het gevoel hebben gekregen, dat hier een priester ging, die groote kwaliteiten verborg achter eenvoud en nederigheid. Bij zulk een levenswijze, die hoofdza kelijk bestond uit arbeid en gebed, kan het geen verwondering baren, dat ©en 12-jarig Regentschap teveel van zijn krachten gevergd had. Het nieuwe Seminarie, dat tijdens zijn Regentschap te Heemstede verrees, zal daartoe het zijne hebben bijgedragen. Want niet lang na de ingebruikneming van dit prachtige gebouw vroeg en ver kreeg Regent Th. Ebbinkhuijsen zijn verdiend emeritaat, dat hij, typeerend voor zijn persoon, beleefde verborgen, in de stilte van het St.' Joseph ge-sticht te Hillegom. Daar leefde hij, zooals hij altijd an deren had voorgehouden, voor God en zijn plicht. Hij vervulde toen nog het ambt van Kanunnik, maar zooals altijd in zijn le ven, eenvoudig en in het verborgen. Hij is nu gestorven, niet „in het har renas" van een der voorname ambten, waartoe hij geroepen werd, maar zeker tot aan zijn verscheiden een voorbeeld gevend, van eenvoud, plichtsbetrachting en nederigheid. LEIDEN: Bevorderd tot doctor in de rechtsge leerdheid, op proefschrift getiteld: „Dé charge van rekenplichtigen in het Neder- landsche privaatrecht", de heer P. J. A. Clavareau, geboren te Deventer. OEGSTGEEST Aanrijding. Gisteravond omstreeks 7 uur reed de 18-jarige mej. H. tegenover de pas torie rechts van den weg. Zij wilde den weg oversteken en werd toen aangereden door een auto, die met snelle vaart uit Leiden kwam. Het meisje werd tegen den grond ge smak. De bestuurder wilde doorrijden, doch werd tegengehouden. Door een uit tegenover gestelde richting komende auto werd het meisje opgenomen. Dr. Hugenholtz heeft het meisje ten zijnen huize verbonden; het bleek een beenbreuk te hebben opgeloopen. RIJNSATERWOUDE. Zeldzaamheden. De heer H Buurman alhier plukte dezen zomer voor de tweede maal aardbeien, terwijl bij den heer J. E. Hartveld alhier een appelboom voor de tweede maal in bloei staat. Doch als groote zeldzaamheid mag wel vermeld worden dat bij den heer H. Hoogenboom alhier een kastanjeboom in vollen bloei staat terwijl deze vol met kastanjes zit. Wel een bewijs dat de mooie nazomer bij deze ongewone verschijnselen tot uiting komt. De crisis-Varkenswet. Naar wij uit veehouderskringen vernemen bestaat er nog veel antipathie tegenover de Varkenscen- tralewet. Voornamelijk tegen het merken der varkens. Laat men echter bedenken dat dit niets dan scha-de voor de betrokkene op kan leveren. Ie kost het merken na 1 Octo ber 6 ct. per varken meer als voor 1 Octo ber. Na 1 October zal dit 18 ct. per stuk worden. 2e mogen er na 1 October geen on gemerkte varkens meer aangevoerd, dus ook niet verkocht worden. Behoudens uit zondering van drachtige zeugen en biggen beneden 10 K.G. Uit een en ander blijkt dat- men verstandig doet zijn varkens zoo vlug mogelijk te laten merken. N00RDWIJK. Groep Kleinkweekers opgericht. Gisterenavond kwamen een 80-tal „klei ne bloembollenkweekers" in Café„Do Zwaan" bijeen, ter bespreking der nooden in het bloembollenvak, welke er heersclien vooral onder de kleine kweekers, waarvan er reeds meerderen zijn, die zich niet meer kunnen voorzien van de noodzakelijkste levensbehoeften en die zonder hulp ten gronde zijn gedoemd. Op verzoek van ©eni ge kweekers opende de heer L. A. Vink deze bijeenkomst, met een woord van wel kom tot de talrijk aanwezigen. Spr. ver trouwt, dat, waar het gaat om het wel en wee van zoovelen, de besprekingen mogen leiden tot datgene wat men voor oogen heeft gesteld, waarna hij het woord ver leende aan den heer P. Nouweland van Voorhout, welke mede met den heer M. Braun op deze vergadering aanwezig wa3. De heer Nouweland had volgaarne de uitnoodiging tot uiteenzetting der plan nen aangenomen, omdat deze zijn groote sympathie hebben. De nood in ons vak is hoog. Niet dat ons mooie vak hierdoor te niet zal gaan, doch door de slechte uit komsten der laatste jaren, zullen wel veel kleinkweekers op den rand van den af grond staan. Bereids heeft men 'getracht via de vakorganisaties een en ander te doen voor het behoud van dezulken. Van uit deze organisaties behoeft men echter niets te verwachten, want egoïsme viert daar hoogtij en spr. vond het grootelijks verkeerd, dat de grooten de kleintjes wil len wegwerken, eerstens zal hun dit nooit gelukken en tweedens zou dit voor hen een negatieve uitwerking hebben. Waar men alzoo bij de vakorganisaties niet behoeft aan te kloppen, ia men in Noordwijkerhout begonnen om te trachten of er iets te doen is voor de noodlijdende kweekers, want zoo dacht men: doet men niets, dan gaan deze onherroepelijk ten on der. Dit voorbeeld is ook in Voorhout ge volgd, want wil men met deze actie iets bereiken, dan begreep men wel, dat dit or ganisatorisch moest gebeuren en lag het direct in de bedoeling om te komen tot een zelfstandige groep van Zuidh. Klem- kweekers, waarbij men zich diende te ver zekeren van de medewerking der plaatse lijke overheid. Met de Burgemeester uit onze streek aan het hoofd, had men goede verwachting om iets te verkrijgen, want vooral de Burgemeesters zullen toch wel bevoegd zijn te beoordeelen de nood der kweekers. Thans zijn reeds een 4-tal afdee- lingen gesticht en wel Voorhout, Noordwij kerhout, Rijnsburg en Wassenaar, terwijl men verwacht, dit aantal uit te breiden tot 16, want wil men deze actie doen slagen, dan zullen wij massaal op moeten trekken om den noodigen invloed te verkrijgen, in dividueel bij de gemeentebesturen en ge zamenlijk bij de regeering. Door de afd. Voorhout is tevens een conceptplan sa mengesteld voor de hulp, die geboden moet worden. Hoe de overheid hiertegenover zal staan is van een latere zorg, doch vast staat, dat men hierin alleen heeft opgeno men de zorg voor de kleinbedrijven, met als maatstaf zij die minder hebben dan 7 H.A. Het plan is onderverdeeld in 4 groe pen en wel: 1. de klein-bedrijfjes welke thans reeds niet meer in staat zijn zich van de noodigst© levensbehoeften te voor zien. Wel is op andere wijze voor deze hulp te verschaffen doch dan is men aangewe zen op het Armbestuur. De kleinkweekers zijn door de sociale wetgeving verre ten achter gesteld bij de nwerkman. Wel kun nen ook zij gaan stempelen, doch dan moet men zijn zelfstandigheid prijs geven en juist dat willen de kweekers niet, want te lang hebben zij geploeterd om zich ©enigszins op te werken en daarom is het geboden dit wetsontwerp te wijzigen, dat ook zij voor een wekelijksche steun in de moeilijkste tijd in aanmerking komen. 4. De groep broeiers gelegenheid ver schaffen tot aankoop van de benoodigde bollen om hun bedrijf staande te houden. Hiervoor zou de gemeente als borg moeten optreden tot een bedrag van pl.m. 350. De broeier zal alsdan de verplichting heb ben 50 pet. der opbrengst af .te staan tot inlossing der borg, voor dit jaar is het voor deze groep wel te laat doch een oplossing zou nog gevonden kunnen worden, door dat de gemeente een voorschot zou willen geven op datgene, wat deze broeiers reeds op de kisten hebben opgeplant dit ter beoordeeling van een samen te stellen commissie. 3. De groep kweekers, welke in het be zit zijn van nota's en zooals bij meerde ren usance was, deze verdisconteerden bij de Bank Waar thans de Banken tegen over deze beleeningen zeer critisch staan, zal men slechts enkele nota's daar kwijt kunnen, zoodat ook deze groep ondanks hun vorderingen in het gedrang komt. De gemeenten zouden nu voor deze verdiscon teering borg moeten zijn en de daaruit voortvloeiende rente op zich nemen, zoo- dat de Banken op deze nota's weer geld verstrekken en de betrokkenen weder een poosje voortkunnen. De te vormen commis sie zou eveneens de credietwaardigheid dezer nota's kunnen beoordeelen. 4. De groep, welke een bollenkraam achter zich heeft, indien de beleende nota's zijn opgeteerd, hierop zou een z.g. kraam- contract kunnen worden aangevraagd bij Rijk of gemeente, doch dan weder rente loos, want juist de bijkomende rente kan de kweeker onmogelijk dragen, terwijl de rentevoet in onze bedrijven in zijn geheel aanmerkelijk zou worden verlaagd. De eer ste verplichte aflossing zou dan moeten geschieden in 1934, zoo mogelijk met 30 pet. Dit moet echter, al naar de omstan digheden, rekbaar zijn. Kan men echter voor dien tijd het crediet inlossen, dan moet men ook verplicht kunnen worden zulks te doen. Nog verder zou gewerkt kunnen worden tot wijziging der Hypotheekwet, want vol gens de bestaande wet ka-n een houder van een le Hypotheek op landerijen ook beslag leggen op de in de grond staande bollen, hetgeen tot allerlei execessen zoo leiding kan geven. Dit zal noodzakelijk zoo gewijzigd moeten worden, dat de opge plant© bollen buiten de Hypothecaire vor dering vallen. Dit is vooral van beang bij een eventueel kraamcontract. Het aldus samengestelde plan is bij 16 gemeenten ingezonden ter bestudeering, waaruit men wel zal kunnen concludeeren, dat het niet in de bedoeling ligt. dat de gemeenten onze bedrijven in stand moeten houden, doch de kleinkweekers te helpen door de moeilijke omstandigheden en te voorzien in de groote nood. Van gewicht hierbij is, dat men gezamenlijk één plan zal indienen want daarin zal de groote kracht gezocht moeten worden tot het welslagen als men zal komen in conferentie met de gezamenlijke Burgemeesters en zoonoodig in Den Haag. Na deze duidelijke en overzichtelijke uiteenzetting van den heer Nouweland werd ook hier een afdeeling opgericht, waartoe staande de vergadering een 50-tal kweekers toetraden. De contribuite werd bepaald op f 1.waarvan voorloopig f 0.50 zal worden geïnd. Met algemecne stemmen werd de heer L. A. Vink gekozen tot voor zitter en na stemming B. Braun, secretaris; C. Vink, penningm.; J. Slats en L. Steen voorden. commissarissen. De voorzitter dankte voor het vertrouwen en voor de aanneming der functie der ove rige bestuursleden en hoopt op een aange name samenwerking in het belang van onze huisgezinnen. De heer Nouwe'and feliciteerde de afd met hun genomen besluit tot oprichting en het stellen van deze mannen in hun bestuur. Hij vertrouwde dat de afd. Noordwijk een goede voorvechter moge zijn. De voorzitter deelde alsnog mede, dat het bestuur direct contact zal zoeken met B. en W. ter bespreking van het reeds ingediende plan Voorhout. Hij dankte den' heer Nou weland voor diens heldere uiteenzetting van genoemd plan en dankte allen voor hun opkomst. Opgave tot toetreding kunnen alsnog bij alle bestuursleden worden inge diend. Het bestuur stelde zich voor weder spoedig te vergaderen, waarvoor de heer Vink gratis zijn zaal zal beschikbaar stel len. LEIDEN. Vrijdag. Ned. R. K. Handelsreïzigersver- eeniging „St. Christoffel". Leden vergadering „den Biwcht", 8.30 uur.. Vrijdag. R. K. Kiesv. „den Burcht", 8 uur. Maandag. R. K. Bond van Hotel-, Café-, Restaurant Geëmployeerden „St. Antonius". Ledenvergadering R.K. Volksbond, 's nachts 12 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Sept. a.s. waarge nomen door apotheek: M. Boekwijt, Visoh- markt 8, telefoon 552. HAAGSCHE POLITIERECHTER De behandeling van de zaak betreffende de z,g. waterrelletjes te Alphen a. d. R ij n, waarvoor een zevental verdachten waren ge dagvaard en welke behandeling heden voor den politierechter zou plaats hebben, is te elfder ure uitgesteld wegens ingekomen be zwaarschrift van den verdediger tegen de dag vaarding. De betrokkenen zoomede de getuigen zijn hiervan gistermiddag of gisteravond nog in kennis gesteld, zoodat hedenochtend geen van hen de reis naar de residentie daarvoor be hoefde te ondernemen. Op een nader te bepalen dag zal de behan deling plaats hebben. De 46-jarige koopman J. L. te Leiden bevond zich in Juli j.l. op een avond met zijn zoon in een café aan de Vrouwensteeg aldaar, toen eenige jonge mannen binnenkwamen. Laatstgenoemde zou een van de jongens scherp hebben aangekeken en deze stelde hem de vraag: „heb ik wat van je aan?" De daar op volgende ruzie speelde zich buiten op straat af, waarvan de slotscène was, dat L. Sr. een van de jongens, den 20-jarigen stucadoor W. G. te Leiden, met een mes in het lichaam stak. Tegenover de ontkentenis van verdachte stonden de verklaringen van de jongens. Het O. M. eischte wegens mishandeling twee maan den gevangenisstraf. De politierechter, reke ning houdend, dat L. een schoon strafblad heeft, legde 50 boete subs. 25 dagen op. ZEILEN Wedstrijden „Braassemermeer". Morgen en Zondag zal op de Brasemermeer een na-Brasem worden gehouden. Blijkens de voor najaars-wedstrijden zeer bevredigende inschrijvingen beloven deze wed strijden zeer interessant te worden. Het totaal aantal inschrijvingen bedraagt tot heden 26, terwijl verwacht wordt, dat nog meerderen zullen volgen. De wedstrijden vangen aan Zaterdagmiddag te half 4 en worden vervolgd Zondagmorgen te half 10. Ingeschreven zijn in de H-klasse 4 schepen, Regenboog 8, D-klasse 4, Jonge Vijf en Shar py-jollen 5. DE CONCIERGE VAN HET MUIDER- SLOT VEROORDEELD. De concierge van het Muiderslot, C. R., stond dezer dagen voor de rechtbank te recht, verdacht van oplichting. De man had in den zomer van 1929 kennis ge maakt met een da-me uit Soest. De con cierge had haar verteld, dat hij groot meester van een vrij metsela ars orde was; hij haalde de bezoekster over „lid" van deze orde te worden en zij gaf den con cierge in goed vertrouwen 2500.Döor allerhande manipulaties bleef zij jaren, lang in goed vertrouwen geld geven aan den man. Langzamerhand werd zij echter wantrouwend en zij liet hem een schuld bekentenis tot 30.000 teekenen; tot diat bedrag waren inmiddels gelden overge maakt uit Soest naar Muiden. Ten slotte diende de vrouw een klacht in bij de jus titie. De Officier van Justitie mr. Van Dulle- men eischte wegens oplichting een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaard elijk. De rechtbank, heden vonnis wijzend, ver oordeelde den concierge wegens de subsi diair ten laste gelegde verduistei-ing tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. POGING TOT DOODSLAG De rechtbank te Assen veroordeelde heden Jacob Klunder, arbeider te Hoogeveen, thans gedetineerd, die zich te Meppel heeft schuldig gemaakt aan poging tot doodslag op Japantje Stapelbeek, met wie hij verloofd was geweest en die deze verloving had verbroken, tot twee j3ar en zes maanden gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis. De eisch van het O. M. was drie jaar. DE UNIVERSITEIT. In de Onder wij,sbegroo ting (afd. Hooger Onderwijs) lezen we: Wanneer in het aanstaande najaar te Leiden tengevolge van de overbrenging van de chirurgie naar de hiervoor in het nieuwe ziekenhuiscomplex gestichte kliniek het oud academisch ziekenhuis geheel zal zijn ontruimd, is het oogienblik aangebroken om, ter afsluiting van de sinds zoo vele jaren in uitvoering zijnde plannen, in dit gebouw het rijksmuseum van thnognaphie onder te brengen. Er zal onder de gegeven omstandigheden volstaan moeten worden met een voorloo pig zeer eenvoudige inrichting en opstelling, waarvoor, behalve van andeer zijden te ver- krijgen middelen, de minister in totaal 100.000 meent te moeten aanvragen. Een eerste termijn van ƒ40.000 is hiervoor uit getrokken. I Het ligt voorts in de bedoeling de vrij- j komende huizen naast het academiegebouw eerlang voor administratie- en collegeruim ten te bestemmen, waaraan dringend be hoefte bestaat. Het lectoraat in de systematische bota nie en het directoraat van het herbarium zal worden omgezet in een plaats als bui tengewoon hoogleeraar; dit brengt geen vermeerdering van uitgaven mede. De dienst bij het Rijksmuseum van Oud heden kan zoodanig worden gereorgani seerd, dat een conservator en een ama nuensis op wachtgeld worden gesteld. Het ligt verder in het voornemen een vacature van museumbediende, welke eind 1933 zal ontstaan, niet te vervullen. Uitvaart J. Miolée. Hedenmorgen had in de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart de uitvaart plaats van den heer J. Miolée, alhier. De H. Mis van Re quiem werd opgedragen door den Kapelaan R. Nieveen van Dijkum. Om 11 uur had de begrafenis plaats op het R. K. Kerkhof aan de Zijlpoort. Vele vrienden en leden der St. Vincentiusvereeniging toonden hier hun belangstelling. De beaarding werd eveneens verricht door Kap. R. Nieveen van Dijkum. BOKMA's OUDE KLARE MET CATZ-ELIXER VAN PEKELA IS UW WARE. ALPHEN ZIET ONZE RECLAME-FILM IN HET LUXOR-THEATER. 7193

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2