3)e %eidóeha(3ou/umt 23ste Jaargang VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1932 No. 7312 DAGBLAD VOOR LEDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week M f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per po£t f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij rooruit betaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Medodeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste S0 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Eendracht en Godsvertrouwen In een beschouwing over de Troon rede schreef de (A.R.) „Standaard." o.m.: „Voor het overige stemmen we van gansoher harte in met den oproep van H. M. Koningin tot haar volk om eendrachtelijk saam te werken tot bestrijding der moeilijkheden, die ons troffen, al is onze verwachting nopens de vervulling van dien ■wensch niet groot". Wij kunnen, helaas, niet anders, dan de sombere verwachting van het antirev. orgaan inzake een eendrachtige samen werking van het Nederlandsche volk deelen Verre van dat een eendrachtige samen werking de moeilijkheden za-1 verlichten, zal vreezen we verbitterde onder linge bestrijding de lasten van den tijd verzwaren. Dat echter zij, die bij elkaar be-hooren krachtens een zelfde levensovertuiging, die te zamen verbonden zijn door een zelfde levensbeginsel dat zij tenminste er ernstig naar streven, „om een drachtelijk saam te werken tot bestrij ding der moeilijkheden", die moeten worden overwonnen! Dat de Katholieken vóóral in dezen tijd zioh een zoo groot mogelijke eenheid van practisdhen arbeid tot ideaal en tot plicht mogen stellen. De, natuurlijk, bestaande meeningsver- schillen onder ons worden niet meer toe gespitst dan noodig is; worden bespro ken en behandeld en liefst „uitgevoch ten", terwijl persoonlijke verwijdering en verbittering daarbij zooveel mogelijk wor de vermeden. Misschien mogen wij hier even wijzen op een „persoonlijk feit", en wel op het volgende. Wij hebben 't is onzen lezers bekend open en rechtstreeks in onze courant de R. K. Volkspartij bestreden; eerst pas in den laatsten tijd, omdat wij ons niet eerder tot deze bestrijding verplicht hebben gevoeld. Maar wij hebben daarbij steeds er naar gestreefd, om objectief en zake lijk te zijn, om elke onnoodig kwet sing van personen te vermijden. En dat wij hierin zijn geslaagd, mocht ons de zer dagen blijken uit een verklaring van voorzitter en secretaris der Leidsche af- deeling van de R. K. Volkspartij, die ons in een onderhoud op ons bureau, onge vraagd, mededeelden, dat de „Leidsohe Courant" hen steeds zoo behoorlijk mo gelijk had bejegend, ook wat betreft het verleenen van gastvrijheid in hare ko lommen.... Gisteravond nu heeft een spreker op een 'bijeenkomst der Leid sche afdeeling van de R. K. Volkspartij een rede gehouden, waarvan een zeer groot gedeelte gewijd was aan verwij ten, insinuaties, hatelijkheden aan ons adresWij constateeren alleen even dit feit en zwijgen er verder over. Al leen dit: Wij hebben ons zelf afgevraagd, of wij misschien niet t e behoorlijk zijn opgetreden.... De (A.R.) „Standaard" gaat dan verder, en, na te hebben uitgesproken haar som bere verwachting inzake de eendrachtige samenwerking van het Nederlandsche Volk, besluit het blad: „Met meer vertrouwen sluiten wij ons aan bij de bede, dat Gods hulp ons volk moge sterken en dat Hij aan den arbeid der Stat en-Generaal Zijn zegen moge schenken. Immmers hier wordt niet een beroep gedaan op den mensch maar een bede gericht tot den Al machtige, Die Hemel en Aarde re geert. Wiens hand slaan kan, maar Die ook de macht tot genezen bezit, en Die hooren wil naar wie zich in ootmoed tot Hem richten." Toen het bulletin van de Troonrede Dins dag aan het gebouw van onze courant was aangeplakt, vingen wij een gesprek op van eenige jongedames, die het vóór ons bu reau stonden te lezen; zij lazen die passa ge, waarin de Regeering Gods hulp afbidt, en de een zeide tegen de ander: „Ze kun nen het weer niet uit zichzelf BINNENLAND TWEEDE KAMER. Wijziging in het orde-voorstel der regeering. De Bedrijfs- radenwet vóór de wijziging van de Lager Onderwijswet. Behalve de gewone technische werkzaam heden die zich heeft verricht, om de Par lementaire machine weer op gang te bren gen; het trekken van de afdeelingen, de verkiezing van de voorzitters der afdeelin gen, de samenstelling van verschillende vaste commissies enz. enz., heeft de Tweede Kamer vandaag een zeer belangrijke be slissing genomen bij de regeling harer werkzaamheden. Blijkens een mededeeling van den voor zitter had de regeering hem haren wensch te kennen gegeven, dat de Lager Onder wijs zou worden behandeld in de enkele weken, waarover de Kamer te beschikken heeft, voordat de Algemeene Beschouwin gen over de Staatsbegrooting een aanvang nemen. Dienovereenkomstig stelde de Voorzitter dan ook voor deze wet te behandelen in de genoemde periode. Daar hij echter overtuigd was, dat die behande ling geruimen tijd zou vorderen, stelde hij tevens voor de openbare zittingen te doen aanvangen op 11 October a.s. Dit beteekende, dat dan slechts een enkele week, d.w.z. in de practijk 31/2 dag, be schikbaar zou zijn voor de behandeling der uiterst gewichtige Staatsbegrooting van dit jaar in de afdeelingen die daartoe n.l. op 4 October a.s. bijeen zullen komen. Een ieder voelde dit als een groot bezwaar, wat te zwaarder woog, omdat, zooals de heer Marchant terecht betoogde, er alles voor te zeggen was met de behande ling der Staatsbegrooting niet op 8 No vember doch op 1 November een aanvang zou majten. Dit stond in ieder geval wel vast: indien zou worden besloten de Lagei Onderwijs voor de Staatsbegrooting af te handelen, dan zou het, omdat ook nog an dere wetten van de interpellatie van me vrouw de VriesBruins in die perio de zouden moeten worden behandeld, on mogelijk zijn ook de bedrijfsradenwet nog af te handelen. Dit nu vond de heer A a 1- b e r s e (R.-K.) zeer ongewenscht. Hij be toogde dat de bedrijfsradenwet wanneer ze thans niet werd behandeld zeker niet vóór de verkiezingen in het Staatsblad zou verschijnen, wat practisch een uitstel van enkele jaren zou beteekenen. Daarente gen kon de behandeling der Lager Onder wijswet zeer wel worden uitgesteld tot Fe bruari a.s. omdat een afhandeling van deze wet in de beide Kamers der Staten- Generaal vóór de verkiezingen geen be- .zwaren zou ontmoeten. De heeren C o 1 ij n (A. R.) en Snoeck Henkem a n s (C.-H.) verklaarden dit laatste niet te begrijpen ofschoon het toch eigenlijk heel begrijpelijk was. Want de zaak is, dat de constante practijk van de Eerste Kamer aantoont dat een behande ling van wetten, die een nouvum vormen in onze wetgeving, door haar steeds wordt vermeden in de laatste maanden eener Parlementaire periode, wat niet het ge val is met wetten die een herziening zijn van de bestaande wetgeving. De heeren Al bard a (S. D. A. P.) en Knottenbelt (V. D.) schaarden zich aan de zijde van den heer Aalberse, de laatste met het argument dat een zoo belangrijke herziening als die van de La ger Onderwijswet niet behoorde te geschie den in haast-stemming. Met 59 tegen 24 stemmen (die der A.-R. en Chr.-H.) besloot de Kamer op de agenda der Lager Onder wijswet te vervangen door de Bedrijfsra denwet. Toen dit besluit eenmaal geno men was, volgde daaruit vanzelf, dat het niet noodig was de openbare zittingen reeds op 11 October een aanvang te doen nemen. Zonder hoofdelijke stemming aan vaardde de Kamer een voorstel van den Voorzitter om op 13 October a.s. in openbare zitting bijeen te komen, zooclat dan 6 dagen beschikbaar zijn voor het af- deelingsonderzoek der Staatsbegrooting. Vermelden wij ten slotte, dat de Voor zitter, na de voorlezing van het besluit van zijner herbenoeming, een van die keu rige speechjes hield ter inleiding van de Kamer werkzaamheden, welke wij reeds van zijn eerste optreden af als voorzitter van hem gewend zijn. Giechelend wandelden zij verder; 't wa ren „nette" jongedames; naar 't ons toe scheen: studeerende meisjes. Ziehier de in-droeve geestesgesteldheid van een deel van ons volk! Het deel, dat zich niet in ootmoed tot Hem wil richtenMoge het andere deel van ons volk zich daartegen over des te dieper bewust zijn van zijn plicht van Godsdienst in de volle en ge- heele practijk van het dagelijksch leven. EERSTE KAMER. De griffier leest een bericht van den heer D e G ij"We laar (C.-H.), dat deze verhinderd is heden en morgen de vergaderingen bij te wonen, wegens onge steldheid. Aan de orde is de benoeming van eenige commissieleden. In de huishoudelijke oommissie wordt herkozen de heer v. Lanschot (R.-K.). In de vacature Rink wordt gekozen de heer H. Polak (S.-D.). In de gemengde commissie voor de ste nografie wordt herkozen de heer Janssen (R.-K.). Aan de orde is voorziening in de vaca ture-Polak van genoemde oommissie. De heer Polak (3.-D.) verklaart, dat nu hij in de huishoudelijke commissie is gekozen, hij niet in aanmerking wenscht te komen voor een herbenoeming in de ge mengde commissie voor de stenografie. In deze vacature wordt gekozen de heer D e Veer (A.R.). Herkozen wordt voorts in deze commissie de heer Slingenberg (V.D.). De voorzitter benoemt tot leden van de commissie voor de verzoekschriften de heeren De Gijsolaar (C.-H.), v. Emden (VJ).), Mendels (S.D.), Rlomjous (R.K.) en Diepenhorst (A.R.). De Kamer gaat voorts in de afdeelingen ter onderzoek van het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede. DE ZUIDERZEE VERDWENEN IJSSELMEER EN WADDENZEE. De Minister van Waterstaat brengt ter algemeene kennis, dat de volgende namen zijn vastgesteld: voor het afge sloten gedeelte van de Zuiderzee IJseel- meer; voor het gedeelte van de Zuiderzee benoorden den afsluitdijk: Waddenzee. BEZUINIGINGEN OP HET LAGER ONDERWIJS. In de toeliohting op de begrooting 1933 van zijn departement deelt de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen mede, dat het aantal hoofd inspecteurs van het lager onderwijs^ dat thans 5 bedraagt, tot 3 zal worden ver minderd, terwijl het aantal inspecteurs met 5 zal dalen. Verder zal worden overgegaan tot ge leidelijke opheffing der Rijksnormaalles sen te Tiel en te Zwolle, alsmede van de Rijkskweekscholen te Oud-Beijcrland en te 's-Hertogenbosch. GRENSWIJZIGING VAN DELFT. In de Woensdag gehouden raadsverga dering werd breedvoerig gesproken over het ontwerp van wet tot wijziging van de grenzen der gemeenten VGravenhage, Delft, Wateringen, Nootdorp, Pijnacker, Wassenaar, Veur en Stompwijk en tot op heffing der gemeenten Voorburg en Rijs- wijk. Vele leden spraken er hun teleurstelling over uit, dat door Ged. Staten geen reke ning was gehouden met de door Delft in gebracht bezwaren en dat de grensrege ling een offer van 38.000 per jaar zou kosten. De voorzitter zou er voor zijn, dat de gemeenteraad ter kennis bracht, vóór de annexatie te zijn, doch zich niet met de verdeeliug der kosten te kunnen vereeni gen. Aldus werd besloten STUDENTEN AAN UNIVERSITEITEN EN H00GESCH0LEN. Blijkens de cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek telde ons land in het studiejaar 1931'32 12.711 studenten. Het vorig jaar bedroeg dit aantal 12.081, zoodat de toename 650 of 5,4 pet. bedraagt. Deze toename overtreft die van het jaar 1930'31, welke 5 pet. bedroeg. Terwijl de vermeerdering zich in dat jaar gelijkelijk bij de mannelijke en de vrouwelijke studenten voordeed, steeg het aantal mannelijke studenten in het stu diejaar 1931'32 met 5,8 pet. en het aan tal vrouwelijke met 3,3 pet. Het aantal studenten der hoogescholen nam wederom veel sterker toe dan dat der universiteiten. Bij de universiteiten be droeg de groei 397, d.L 4,2 pet. (vorig jaar 3,6 pet.), bij de hoogescholen 253, d.i. 9.7 pet. (vorig jaar 10,5 pet.). Het belangrijkst accres valt bij de Technische Hoogeschool waar te nemen, n.l. 129 of 7,4 pet. (vorig jaar 12,7 pet.). Het getal studenten der Landbouwhoogeschool steeg met 43 of 9,4 pet. (vorig jaar 8,6 pet.). De handelshooge- scholen zagen haar bevolking met 81 di. 20 pet. (vorig jaar 4,1 pet.) stijgen; in het bijzonder de Tilburgsche Handelshooge- school zag haar aantal leerlingen relatief sterk toenemen. Zoo groot als de groei der hoogescholen was de toename bij geen der universitaire faculteiten, onder welke die der wis- en natuurkunde het sterkst steeg, nJ. met 6 pet. Het aantal vrouwelijke studenten in do faculteiten der letteren en wijsbegeerte is bijzonder groot. Het overtreft te Leiden, Utrecht en Amsterdam zelfs de mannelijke. DE BOTERPRIJS. Belangrijk lager dan in 1930 en voorafgaande jaren. De Crisis-Zuivel-Centrale sohrijft ons: Het schijnt, dat bij het publiek zich de meening heeft, vastgezet, dat tenge volge van de Crisis-Zuivelwet op den consument zware lasten worden gelegd, zóó zwaar zelfs, dat men daarom de na tuurboter den rug toekeert en naar de margarine overgaat. Deze meening is geheel onjuist. Tot half Maart 1931 is de natuurboter jarenlang veel hooger in prijs geweest dan ze thans sedert enkele weken is, en nooit kwamen er in die jaren klach ten over de dure boter. Hoe duur de 'boter voorheen was, zien wij van de volgende getallen: Volgens de officieelc. Leeuwarder no- teerfng was de gemiddelde jaarprijs van de boter in 1925: ƒ2.37 per K.G.; in 19-26: ƒ2.04; in 1927: ƒ2.08; in 1928: ƒ2.18; in 1929: ƒ2.09 en ni 1930: ƒ1.71. Dat waren stevige prijzen! Thans bedraagt, de boterprijs 1.51 per K.G., dus belangrijk lager dan in 1930 en de daaraaan voorafgaande jaren. Zelfs op 13 Maart 1931 stond de notee ring nog op 1.52, dus oen cent hooger dan heden. Doch na dien datum trad een geleidelijke daling in tengevolge van de moeilijkheden bij den cexport. De gemiddelde jaarprijs over 1931 be droeg ƒ1.34 per K.G. En sedert 11 Juli 1932, toen de Crisis-Zuivelwet in werking trad, wordt nu getracht den boterprijs geleidelijk op te voeren, tot de veehou der den productieprijs voor zijn melk ontvangt. Zoo stond de boter op 22 Juli op 1.285 Augustus op ƒ1.30; 19 Augus tus ƒ1.31; 26 Augustus ƒ1.41; 9 Sep tember ƒ1.48 en 16 September ƒ1.51; alles per K.G. Een langzame stijging alzoo. Zoolang de Crisis-Zuivelwet in werking is, staat de boterprijs dus belangrijk lager dan in 1930 en de daaraan voor afgaande jaren; op dit oogenblik is hij nog slechts 17 cent hooger dan over het geheele jaar 1931. Er is dus geen sprake van, dat. de bo- tereonsument zwaar belast wordt; in Nederland eet men, vergeleken met vo rige jaren, nog steeds goedkoope boter. En dat zal wel zoo blijven, want al voert de Crisis-Zuivel-Centrale den boterprijs ook op tot 1.60 wat oorspronkelijk als uiterste grens werd opgegeven dan nog is deze prijs lager dan in 1930 en vroeger. Bij genoemde prijzen en dat geldt zoowel voor dee vroegere als de tegen woordige en de toekomstige moeten nog worden opgeteld de onkosten en de winstmarge voor den grooot- en den kleinhandel (winkelier). Maar dit zijn tamelijk constante, in ieder geval nauw gelimiteerde factoren, al is de eene groothandelaar en winke lier met iets minder tevreden dan de andere. Doch op de stijging of daling van den boterprijs heeft dit geen invloed. DE LOONSVERLAGING IN DE BOUWBEDRIJVEN. Patroonsbond neemt compromis aan. Gisteren is te Amsterdam een buitenge wone ledenvergadering gehouden van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, waarin de voorstellen tot tus- schentijdscho wijziging der Landelijke Col lectieve Arbeidsovereenkomst zijn behan deld. De drukbezochte vergadering werd geleid door den heer B. van Eesterden uit 's Gravenhage. Er werden verschillende bezwaren geop perd tegen het feit, dat de nieuwe rege ling langer zal duren dan tot 1 Maart a.s., op welk tijdstip het bestaande contract zou zijn afgeloopen. Uitvoerig werd het compromis door het bestuur verdedigd, o.m. met het argument, dat de regeeringstoezeggingen een sanee ring van het bedrijf meebrengen en dat te verwachten is, dat er behalve de toege zegde 20 millioen van de Regeering ook het noodige werk van particulieren zal los- Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De 40-urige werkweek te Genève bespro ken. (2e blad). Een rumoerige zitting van den Pruisi- schen Landdag. (2e blad). Nog geen accoord met Gandhi. (2e blad). BINNENLAND. Overleden is Kanunnik Th. F. Ebbfnk- huijsen. (Kerkn., lste blad). Dr. H. Colijn over de Millioenennota. (2de blad). De loonsverlaging in de bouwbedrijven. (lste blad). De Zuiderzee verdwenen, (lste blad). De verkeersagent H. Baas, slachtoffer van den moordaanslag bij de relletjes te Den Haag, is hedenmorgen overleden. De dader gearresteerd? (Laatste Be richten). Twee garnalenvisschers uit Zandvoort vermist. Het bootje leeg aan het strand' gevonden. (Laatste Berichten.) HET WEER OP ZONDAG. WAARSCHIJNLIJK KOEL EN BUIIG. VERRASSINGEN NIET ONWAAR SCHIJNLIJK. De in het vorige weerbericht aangedui de mogelijkheid, dat het weer bij dalenden barometer van karakter zou veranderen is in deze week werkelijkheid geworden. Hef gebied van hoogen druk heeft, geen stand kunnen houden en onder den invloed van een voorbijtrekkende depressie sloeg het weer reeds vóór Zondag geheel om. Een zeer koude luchtstroom drong daarna West Europa binnen cn bracht ons zulk een ster ke afkoeling, dat het weer bepaal heel koel werd. Vervolgens ontwikkelde zich boven West-Europa een gebied van hoo gen druk, waarvan aanvankelijk een verbe tering van het weer te verwachten was, maar ook dit kon geen stand houden. Vanaf Donderdag werden de algemeene weers-omstandigheden, vooral over de Westelijke helft van ons werelddeel veel ongunstiger. In hot Zuid-Westen ontwik kelde zich een dieper wordende depressie, die zich in onze richting uitbreidde, terwijl over Noordwest-Europa een andere de pressie verscheen, die haar invloed over de Noordelijke helft van Europa uitbreid de. In het algemeen namen de regenkan sen daardoor toe. Hoe zich de weerstoe- stand verder ontwikkelen zal is onder de gegeven omstandigheden heel onzeker maar het is wel heel onwaarschijnlijk, dat wij in de eerstvolgende dagen warmer weer van langoren duur te verwachten hebben. Integendeel, het is veel waar schijnlijker, dat na een kort durende stij ging der tempeartuur en regenachtig weer, reeds vóór Zondag opnieuw een koudn luchtstroom zal doorkomen, die ons koud en buiig weer zal brengen. Bovendien is er nog veel kans dat zich vóór Zondag een weorstoestand ontwikkelt, die ons nog ver rassingen baren kan. (Nadruk verboden). komen, gezien de thans toegepaste verla ging. Mede dank zij het feit, dat bij de behan deling in een aantal afdcelingavergaderin- gen van de zijde van'het hoofdbestuur per soonlijke toelichting was verstrekt, werden de voorstellen ten slotte met 176 tegen 26 stemmen aangenomen. De vergadering sprak als haar oordeel uit, dat in de bestekken der uit te voeren werken, de toepassing der nieuwe arbeids voorwaarden dient te worden verrekend. Bovendien werd het van belang geacht, dat de regeeringsgelden zoo doelmatig moge lijk zullen worden besteed door de werken te laten aanbesteden en niet in eigen be heer te doen uitvoeren. Door de beslissing van deze organisatie, waarvan de meer derheid der patroons deel uitmaakt, is de totstandkoming der nieuwo overeenkomst, behoudens hot referendum van den Alge- meenen Nederlandschen Bouwvakarbei dersbond, thans een belangrijken stap na der gekomen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1