EEN WARME JAPON. Ook voor de japon geldt hetzelfde als wij u voor den mantel zeiden, bij dit overgangsweer doet u ver standig een warmere japon aan le trekken. En is die van verleden jaar nu niet meer zoo, dat u die bij allerlei gelegenheden kunt dragen, ook als u onverwacht bezoek krijgt of als u plotseling een paar bood schappen moet gaan doen, welnu, No, 335 geeft u een buitengewoon goed model te zien, dat heelemaal niet zoo moeilijk zelf te maken is. De blouse bestaat uit een recht rug pand en twee wijd uitgesneden voor panden, waarin een vestje wordt ge maakt van kant, gebloemde zijde, effen zijde, of, zoo u dat persoonlijk mooier vindt, van dezelfde stof als waarvan de geheele japon wordt gemaakt. Langs den hals ziet u geen kraag doch een schuine bies, die m het middel samenkomt. Ook het vest heeft als afwerking een over elkaar slaande schuine bies. De rok bestaat uit vier deelen, n.l. een voorpand, dat tot aan de knie uit ingestikte plooien bestaat, die daarna los val len, twee zijpanden, die tot de knie hoogte glad zijn en daarna als apart paneel een puntig oploopend plooien- stuk krijgen en een achterbaan, die j geheel glad is. Bij de voorbaan gaan de plooien naar weerszijden toe, over zien van verschillende kleuren wol gemaakt, terwijl de halsopening wordt gesloten met een wollen be- legstukje, gestrikt op den schouder. Om het middel en als manchette is er een donkere rand gebreid, die goed afsluit. Van dit model is in een mooie ge streepte wollen stof ook iets aardigs te maken. Alleen zou het middel stuk dan aan een of beide zijden een split moeten hebben, dat met een paar knoopjes kan sluiten, anders zou het niet mogelijk zijn de blouse uit te doen. De sluiting zit dan ook op den schouder, die eerst met een paar knoopjes sluit en daarna met een strikje wordt afgewerkt. De manchetten worden in dit geval evenals het middelstuk van een an dere kleur wollen stof gemaakt, en de dubbele manchette geheel dicht- gestikt, dus juist alsof deze ge breid is. Patroon verkrijgbaar a 0.58 (L. v. Meerdervoort 45a, Den Haag. ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen kunnen per giro (125025) per postwissel of per brief met bij gesloten postzegels worden besteld bij de redactrice Damesrubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. Maat en nummer van het gewensch- te model duidelijk vermelden. De bestelde patronen worden binnen 3 I a 6 dagen aan de aanvraagsters toe gezonden. NO. 335 terwijl in het midden daarvan als garneering een rij aardige fantasie knoopjes is bevestigd.Om het mid del wordt een smalle ceintuur ge dragen, sluitende met een galalith gesp. De mouw is tot aan den pols niet te nauw en recht, doch inplaats van een manchette zijn er plooitjes in gestikt tot u de vereischte maat van uw pols hebt gekregen, terwijl de bovenkant wordt afgewerkt met een smal schuin biesje. Een aardige op lossing voor een manchette en iets nieuws. Deze japon, die zeer geschikt is voor iets gezette vrouwen maakt slank, doch alleen moeten deze vrouwen er rekening mee houden, dat het heupstuk niet te nauw mag zijn, de zijpanden moeten in dat gen val gemakkelijk zitten en het smalle voorpand kan blijven zooals de tee- kening aangeeft. Maakt u de zijpan den te nauw aansluitend, dan komt het figuur te veel in het gezicht, wat niet mooi is. Ditzelfde geldt voor de voorpanden vaan de blouse. Deze mogen niet te strak aansluitend zit ten, maar de japon moet heelemaal den indruk geven van een soepel heid en gemakkelijk zitten. Slechts als u hiermede rekening houdt krijgt u een japon, die u zeer goed zal kleeden. Patroon verkrijgbaar a 0.58 (L. v. Meerdervoort 45a, Den Haag). EEN GEKLEEDE PULLOVER. De pullovers ziet men in de al lermodernste kleurschakeeringen. Zeer tegengestelde kleuren soms enkele motieven er van zijn vol doende om van de pullover iets bijzonders te maken. Teekening No. 336 laat u een pull DE OCHTENDJAPON. De ochtendjapon is een kleeding- stuk, dat vele vrouwen graag dra gen, doch er zijn anderen, die be slist een hekel aan de morgenjapon hebben. En terecht, omdat vele vrouwen van haar morgenjapon een huisjapon maken, wat heelemaal niet in de bedoeling van het klee- dingstuk ligt. De ochtendjapon, het woord zegt het trouwens zelf al, is bedoeld om 's morgens als wij nog niet heelemaal klaar zijn met ons toilet even aan te schieten en dan toch behoorlijk voor den dag te ko men, aan de ontbijttafel. Doch kan het anders, dan doet de huisvrouw beter dadelijk de huisjapon aan te trekken. Maar zij, die de ochtend japon gebruikt zooals het behoort, dus alleen voor de slaapkamer of om naar de badkamer te gaan, die vindt het een kleedingstuk. waar alle aandacht aan besteed mag worden. Onze afbeelding No. 337 geeft u een zeer elegant model te zien van gebloemde zijden stof. U kunt hem natuurlijk van Japansche cretonne nemen of flanel of welke stof u het liefst wilt. De sjaalkraag, die tot aan het middel reikt, heeft aan een zijde een breede rever, versierd met een strookje. De mouw, die naar den pols toe wijd uitloopt vertoont even eens drie boven elkaar gezette strooken, wat iets fleurigs aan het geheel geeft. Een smalle cein tuur met lange slippen wordt om het middel gedragen, terwijl aan beide zijden een opgezette zak is gemaakt. De voorpanden hebben even voor bij de knie een ingezet paneel met plooien, daardoor voorkomt men, dat de voorkanten losvallen, doch op deze manier sluiten zij volkomen goed en ver genoeg over elkaar. Gebruikt u de ochtendjapon ook ovor de ontbijtkamer, dan doet u verstandig er voor de sluiting een paar drukkers aan te maken, waar door het kleedingstuk veel gemak kelijker wordt in het dragen. Patroon verkrijgbaar a 0 58 (L. v. Meerdervoort 45a, Den Haag). DE MODERNE TASSCHEN. Bij de kleeding der vrouw speelt de tasch een steeds voornamer rol. Onze grootmoeders hadden van die gezellige werktaschjes, misschien herinnert u zich die nog wel van donkerrood, donkergroen of zwart fluweel gemaakt, die met een zijden koord werden dichtgetrokken. En als de kleinkinderen eens de kans kregen in zoo'n werktaschje te snuf felen, ach wat een heerlijkheden haalden zij daar dan niet uit. Kent u nog het zilveren pepermuntdoosje, het thijmfleschje, het reukfleschie met gouden of zilveren stop met echte Eau de Cologne er in, waar aan wij allemaal eens even mochten ruiken en als grootmoeder een heel goede bui had, kregen wij er soms wel eens een enkel druppeltje van op onzen zakdoek. En kent u nog het naaldenkokertje van ivoor en het centime'.ertje, dat je zoo gezellig kon opdraaien? Al die prachtige dingen als verschil lende schaartjes in een koker en dan tenslotte vaak nog een mooi doosje met stroop- of boterbrokken? De tegenwoordige vrouw heeft ook een tasch bij zich, maar zoo goed als het werktaschje veranderd is in een moderne prachtig uitge voerde tasch van duur materiaal is ook de inhoud heelemaal niet meer hetzelfde. Tegenwoordig heeft de vrouw geen groote portemonnaie met een zilveren beugel maar een klein beursje meestal een getrouwe na bootsing van haar tasch heel in het klein, zoo klein, dat een rijksdaal der er niet eens in past. Dan neemt de poederdoos een zeer voorname plaats in en ook deze is uitgevoerd van het weelderigste materiaal af tot eenvoudige geëmailleerde toe. Verder heeft de vrouw meestal e°n kleine manicure bij zich, een zak doekje, dat alleen voor de aardig heid kan dienen, een nrniatuurflesch- je odeur, een damesvulpenhoudertje, een klein opschrijfboekje en meer van dergelijke dingen, die eigenlijk veel plaats innemen, maar die meest al nooit worden gebruikt. Toch gaan vooral de werkende vrouwen inzien, dat al die dingen overal meedragen, die men niet ge bruikt, eigenlijk uit den booze is en er is een strooming merkbaar, dat er meer en meer practische dingen worden gekocht, een flinke beurs, een vulpenhouder, die steeds gevuld is, ook op de oogenblikken dat wij juist moeten schrijven, een vulpot»- lood, waarin steeds voldoende pot loodjes zitten om ook dadelijk voor het gebruik klaar te zijn. Er zijn heele kleine zakcassa's in den han del, die men tegenwoordig ook meer en meer in de damestasschen aan treft. Het zijn gemakkelijke dingen, men schrijft hetgeen men uitgegeven of ontvangen heeft even op, draait aan een wieltje het papierrollet e even in de hoogte en men heeft weer ruimte om den volgenden post op te schrijven; daarnaast is een klein vakje, waarin men steeds het saldo tegelijkertijd aanteekent, zoo dat men op ieder oogenblik weet hoeveel geld er in de beurs moet zijn. Onze teekening laat u een viertal allernieuwste modellen zien, die ze ker dezen herfst veel opgang zullen maken. Het zijn allemaal tasschen van hetzelfde materiaal als onzen mantel of japon, daardoor is het ma teriaal niet zoo duur en met een weinig handigheid is men in staat een dergelijke tasch zelf te maken. Het eerste model' heeft een ,zipp"- sluiting. De handsvaten zijn er met vier leertjes waaraan ringen zijn bevestigd, opgestikt, de andere riem pjes worden daaraan bevestigd. Bij het tweede model heeft men een klep gemaakt, die over de slui ting heenvalt. Vier knoopen over trokken met dezelfde stof als waar van de tasch is vervaardigd, dragen de koorden die van dezelfde kleur zijde zijn gemaakt. Het derde model is niet zoo een voudig, omdat de sluiting hier be staat uit een stalen beugel. Het overtrekken hiervan vereischt nogal wat handigheid Men kan deze slui ting ook maken van een ,,zipp"-trek- I ker en aan de ring van de sluiting een paar andere ringen maken, waarmede men de sluiting open en dicht kan trekken. De uitwerking hiervan is heel aardig, zooals u ziet. Het laatste model is een avond- tasch, die bij onze uitgaansjapon be-- hoort. Deze tasch sluit met een beu gelsluiting, die weer bedekt wordt door een overslag, die men met een drukker sluit. Een gouden koord van binnen bevestigd en in het mid den met een lossen knoop, maakt deze tasch tot iets bijzonders. Voor vrouwen, die handig zijn en eenigen tijd ter beschikking hebben kan het niet anders dan voldoening opleveren als zij haar tasch zelf ma ken. Het groote voordeel is dan te vens nog dat zij, bij den mantel of de japon, die zij zelf hebben ge maakt tevens een tasch hebben, die er toch niet als een „eigenmaaksel" uitziet, maar den indruk geeft toe vallig zoo gekocht te zijn. MOOIE SCHOENTJES. Hoe behaagziek een vrouw ook is. als zij onverzorgde schoenen ei een leelijken hoed draagt, dan is de heele indruk vana haar goeden smaak verloren. Trouwens iemand met een goeden smaak zal juist bij zonder veel aandacht besteden aan haar kousen en schoenen, bij het koopen van een dezer rekening met kleur en kwaliteit houden en geen goedkoope katoenen kousen dragen bij een mooi schoentje of omgekeerd dunne zijden kousjes aandoen bij lompe schoenen. Zeer in de mode is op het oogenblik de donkerbruine kous en daarbij behoorende donker bruine schoen. Dit is een kleur, die prettig draagt in den winter; veel beter als die champagnekleurige schoenen, die een paar winters ge leden zoo in de mode waren en waarmee men haast niet op straat durfde loopen. Onze teekening toont u een pums- model en een wandelschoentje van bruin peau de Suède of bruin leer met opgewekte figuren. Bij het koo pen van schoenen moet u er wel op letten, dat als u een korten dikken voet hebt, het veel beter is een wandelschoen te nemen met een driekwart hooge of gewone hak dan een pumpsmodel, waar de voet hee lemaal niet gemakkelijk in zit en waarmede u geregeld zwikt omdat voor een zwaren voet de hak veel te hoog en te smal is. Het staat ook erg ongelukkig als u achter iemand loopt, die verkeerde schoenen aan heeft en daardoor ieder oogenblik zwikt. Men krijgt dan zoo het ge voel van hulpbehoevendheid. Laat u daarom niet door het model van den hak verleiden bij het koopen van een schoen, maar neem er lie ver een, die gemakkelijk zit en waardoor de voet niet gedwongen wordt dienst te doen in een stand, waarop hij niet gebouwd is. TIMBAAL VAN KASTANJES. Benoodigdheden: 2 pond kastanjes. 2 A ons suiker. Vt d.L. water. 1 Liter melk. 1 stokje vanille. Wat marasquin. Dit is een zeer bijzonder en sma kelijk recept, wat niet algemeen be kend is. De kastanjes worden eerst gepeld en het huidje wordt voorzichtig ver wijderd. Daarna worden ze in de melk goed gaargekookt. Nu kookt u de 2J4 ons suiker met de J4 d.L. water. De gekookte kastanjes wor den nu door een zeef gewreven en een pond van deze puree gevoegd bij de opgeloste suiker. U zet alles even op het vuur totdat de puree goed droog is. Om nu een goeden vorm te krij gen, neemt u een timbaalvorm die u met papier belegd, daartegen drukt u de kastanje-puree. Als deze hard is geworden, haalt u voorzich tig aan het papier trekkende, de vorm uit de timbaai, verwijdert het papier en nu hebt u een holle vorm van kastanjepuree. U glaceert nu de buitenkant met wat marasquin en laat hem goed drogen. Nu gaan wij de vullen maken, die bestaan kan uit geslagen room met vruchten, geconfijte vruchten met room of uit een marasquinvulling, die als volgt wordt gemaakt. Benoodigdheden: 4 eierdooiers. K ons suiker. XA liter kokende melk. Een maatje marasquin. 10 blaadjes geweekte gelatine. A liter slagroom. De dooier met de suiker flink roe ren, de kokende melk, waarbij de marasquin gevoegd is, voorzich-.ig bijvoegen, daarna roerend nog even aan den kook brengen, van het vuur afnemen en als de pudding een wei nig is afgekoeld, de blaadjes gela tine, die geweekt en uitgeknepen moeten zijn, stuk voor stuk laten smelten. Nu moet de pudding koud worden, doch voordat zij begint te stijven, slaat u er eerst de A liter stijf geslagen room doorheen, daarna in de timbaai doen en stijf laten worden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 12