WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 BUITENLAND ONTWAPENING DE DUITSCHE FACILITEITSEISCH. BEROEP VAN HOOVER OP DUITSCHLAND. Verdere Duitsche deelneming aan de conferentie gewenscht. President Hoover hééft gisteren het volgende verklaard: Wat de persberichten uit Parijs over de Duitsche gelijkgerech tigdheidskwestie betreft, is de houding der Amerikaansche regeering duidelijk: De eenige kwestie, waarvoor ons land be langstelling heeft, is een stapsgewijze be perking der bewapeningen over de ge- heele wereld. Wij behooren niet tot de mogendheden, die het verdrag van Ver sailles onderteekend hebben en derhalve ook niet tot de deelhebbers aan de bepa lingen over de Duitsche bewapeningsbe perking. Dit is enkel en alleen een Euro- peesche kwestie. De Vereenigde Staten hebben steeds verklaard, dat zij daarover niet in discussie willen treden, Wij stellen er prijs op dat Duits oh land pok verder deelneemt aan de ontwape ningsconferentie, die thans voor de ge- heele wereld zoo zeer succes belooft en zijn medewerking tot bereiking van dit groots doel ter beschikking stelt. Dertien jaar lang gedwongen minder waardigheid hebben bij het Duitsche volk verontwaardiging moeten wekken, die nog versterkt werd, doordat de geallieerden hun gegeven beloften niet opvolgden. Ten aanzien van de door de geallieerden aangegane verplichtingen kan men de Duitsche delegatie echter slechts één ant woord geven, dat in overeenstemming is niet slechts met de eer, doch ook met het behoud der goede internationale betrek kingen en met het doel, waarom de na ties ter ontwapeningsconferentie zijn bij eengekomen. De gekoesterde verwachtingen berusten op een belofte, die door de geallieerden is gegeven en reeds veel te lang onvervuld bleef. De toestand eisoht dat er hande lend wordt ingegrepen. De voornaamste betrokken mogendhe den kunnen den toestand vergemakkelijken door het afleggen van een verklaring over haar voornemen omtrent de vervulling van de indertijd te Versailles aangegane ver plichtingen. Een dergelijk optreden zou er toe kun nen bijdragen, het Duitsche volk en de an dere overwonnen mogendheden er van te overtuigen, dat het lidmaatschap van den volkenbond inderdaad gelijkheid van rech ten, plichten en verantwoordelijkheid be- teekent. Het zou een definitief antwoord zijn op den Duitsc-hen gelijkgerechtigdheidseisch en de verklaring zou de taak der ontwape ningsconferentie vergemakkelijken. DE HOUDING VAN ENGELAND. Britsch voorstel om Duitschland moreele voldoening te geven? De Londensche correspondent van Ha- vas zegt te kunnen melden, dat de Brit- sche regeering er over denkt, om aan Duitschland moreele voldoening te geven en binnen het kader van een ontwapenings conferentie de militaire ongelijkheid, waar over Duitschland zich beklaagt, uit den weg te ruimen. Zij zou voornemens zijn, een overeenkomst op te stellen, die voor een bepaalden tijd, bijv. vijf jaar, in een verlaging der bewapening voorziet. Na af1 loop van dezen tijd zou de overeenkomst aan een herziening worden onderworpen opdat er met inachtneming van de be staande positie verdere verminderingen zouden kunnen worden aangebracht. Er wordt op gewezen, dat men door deze vooi-zichtige methode stapsgewijze het te genwoordige verschil tusschen het bewa- peningspcil van de overwonnenen.».en dat van de andere mogendheden zou verklei nen. Voorwaarde voor deze 'procedure zou echter zijn dat Duitschland weer aan de ontwapeningsconferentie zou deelnemen. Critiek op Britsche nota aan Berlijn. In Londensche kringen schijnt men tot de erkenning te komen, dat de nota der Engelsche regeering een psychologische fout is geweest waar het de Duitsche pu blieke opinie betreft. Immers, het was de bedoeling door de nota het Duitschland gemakkelijker te ma ken weer aan de onderhandelingen te Ge neve deel te nemen, terwijl de critiek op de Duitsche stappen juist het tegendeel bewerkstelligt. De Britsche instanties trachten thans door te verwijzen naar de practische voor stellen in het laatste deel der nota in dier voege op de Duitsche publieke meening in te werken, dat het weer deelnemen aan de ontwapeningsonderhandelingen moge lijk wordt. Henderson komt krachtig op voor de Duitschers. In de „News Chronicle" wijdt de voorzit ter der ontwapeningsconferentie, Hender son een nieuw artikel aan den Duitschen eisch. Hij schrijft o.a.: De groote teleurstelling der Duitsche de legatie over het feit, dat men haar her haaldelijk tot uiting gebrachte wenschen in- slechts gebrekkige mate rekening werd gehouden, was gedurende het eerste ge deelte der conferentie algemeen bekend, zoodat niemand ter ontwapeningsconferen tie verrast was door het feit, dat deze kwestie thans op den voorgrond werd ge steld. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN DICTATOR ROMAN VAN EDGAR JEPSON. Vertaald door F. van Velsen. (Nadruk verboden). Ï4) „Bent u dan op het laatste oogenblik toch nog van gedachten veranderd V' vroeg zij met een schittering van verlangen in haar mooie oogen. Ik schudde ontkennend mijn hoofd. „Neen", antwoordde ik, „dat niet. Ik kan er niets aan veranderen, dat heb ik al her haalde malen verzekerd. Het ligt niet in mijn macht het plan te veranderen." „Waarom bent udan niet tevreden?" zei ze spottend, „als u dan toch het plan uit voert is het maar beter dat 5t vlug gebeurt dan is 't achter den rug." „Daaraan dacht ik niet", antwoordde ik rustig. „Ik ben ontevreden omdat ik u nu minder zien zal en minder kan spreken. Er gaat werkelijk veel goeds van u uit. U bent kalm en rustig en in uw tegenwoordigheid denk ik niet aan al die verkeerde dingen." Er kwam een licht blosje op haar wan gen en zij wendde zich van mij af. Wij ke ken naar de ondergaande zon. Cumberland kwam naar ons toe en strekte zijn arm uit. „Zie je dien grooten toren daar aan je linkerhand, die het dichtst bij het paleis staat." „Ja", zei ik onverschillig. „Wij logeeren in de kamers van de bo- ENGELAND LIBERALE MINISTERS UIT HET BRITSCHE KABINET? Meeningsverschillen i. z. Ottawa. In politieke kringen te Londen is de laatste dagen veel gesproken over de po sitie der vrijhandelsgezinde liberale leden van de regeering, in verband met de re sultaten der conferentie van Ottawa. Thans is officieel medegedeeld, dat het onmoge lijk is vóór 28 September een- kabinetszit ting te houden voor een laatste bespreking van de wettelijke maatregelen, die uit de overeenkomsten van Ottawa voortvloeien. Dat een dergelijke verklaring door Dow- ningstreet wordt uitgegeven, wordt als een belangrijke aanwijzing beschouwd van den ernst, waarmede de mogelijkheid van af treden der bedoelde ministers ook in de hoogste kringen onder de oogen wordt ge zien. Een verklaring van Herbert Samuel en zijn liberale collega's in de regeering aangaande hun toekomstige houding wordt eerst na 28 September verwacht. NIEUWE ONLUSTEN TE BIRKENHEAD Vier en veertig arrestaties. Te Birkenhead is het opnieuw tot com munistische onlusten gekomen. Hoewel de politie met honderd man versterkt was, vormden zich reeds om zes uur 's morgens groote samenscholingen. De menigte plun derde de winkels en sloeg de ruiten stuk. De politie werd met flesschen en steenen gebombardeerd, zoodat zij met stokken moest chargeeren. Vier en veertig perso nen, o.w. een der communistische leiders, werden gearresteerd. Tegen acht uur 's morgens was de rust vrijwel hersteld. De straten in de wijken, waar de onlusten hadden plaats gegrepen, leverden een too- neel van verwoesting op. Zij zijn bedekt met glasscherven en etalagevoorwerpen. Uit Liverpool zijn 120 agenten te voet en 12 bereden agenten te Birkenhead aange komen. BRITSCH-INDIE GANDHI'S HONGERKUUR. Zijn laatste maaltijd. Gistermiddag om 12 uur is, zooals ge meld, Gandhi, die nog steeds in de gevan genis vertoeft, met vasten begonnen, hoe wel uit alle deelen van het land een be roep op hem was gedaan, om van de hon gerstaking af te zien. venste verdieping. De prins geeft ons die apartementen altijd, omdat, volgens zijn oordeel, frissche lucht goed is voor Emma". „Zoo", zei ik gerekt.. „Zoo zoo". „En zie je die kleine uitwas daar boven tegen den rechterhoek van den grooten to ren V' „Ja". „Daar worden de kroonjuweelen be waard „Zoozei ik norsch. Emma verwijderde zich en ging de ka juitstrap af. „Daar zal weer wat voor u op zitten aan het diner", zei ik, „waarom was het ook noodig, dat u met zooveel geestdrift over die juweelen begon." Hij keek mij beteuterd aan. Zooiets had hij van mij zeker niet verwacht. Ik ging naar beneden om mij te kleeden. XV. Kennismaking met den prins. Op ongeveer honderdvijftig meter van de kade ging de „Snowdrop" voor anker. Kleine bootjes manoeuvreerden om ons heen, havenbeambten kwamen aan boord om onze passen en de lading te inspectee- ren, doch nog vóór wij aan tafel gingen waren alle formaliteiten achter den rug. Het diner verliep voor Cumberland wer kelijk in de alleronaangenaamste stemming Emma snauwde hem vreeselijk af en toen hij bemerkte, dat ik niet tot praten ge neigd was dien avond, verviel hij in een somber neerslachtig zwijgen. De vriende lijke glimlaohtjes van Emma. die voor mij bestemd waren, monterden mij wel op maar ik was toch te zeer vervuld van de aanstaande scheiding tusschen ons beiden, Even vóór twaalven gebruikte de mahat- ma zijn laatsten maaltijd van den dag, be staande uit bruinbrood, dadels in water geweekt, tomaten, sinaasappelen en ge stremde melk. Met bevende handen reikte Gandhi's secretaris, Madeo Desai, daarop den gebruikelijken drank aan, bestaande uit citroensap met wat soda, waarna de ma- hatma mededeelde, dat zijn vasten was be gonnen. Te zamen met Desai begon hij ver volgens te bidden. Gandhi heeft eergisteren nog verschil lende Hindoe-leiders, o.w. afgevaardigden van de paria's, ontvangen, doch voor gis teren had de geneesheer alle bezoeken ver boden. De mahatma had in vrijheid gesteld kunnen worden, maar de Britsch-Indische regeering had zekere voorwaarden gesteld. Gandhi zou zijn intrek moeten nemen in een particulier huis, waaruit hij zich niet mocht verwijderen en had van vele Hin does aanbiedingen ontvangen, om in hun huis te vertoeven. Hij weigerde echter de gevangenis te verlaten en de voorwaarden van de regeering te aanvaarden en deze is niet van plan hem te dwingen uit de gevangenis te vertrekken. Op het laatste oogenblik is nog getracht tijdens een conferentie tussohen pandit Ma- lavija en dr. Ambedkar, den leider der pa ria's, een accoord te verkrijgen over de regeling van het kiesrecht voor laatstge noemden, in welk geval Gandhi niet tot de hongerstaking zou zijn overgegaan, doch die pogingen zijn mislukt. In Ahmedabad heeft een poging, om pa ria's toe te laten tot de Hindoe-tempels, tot wanordelijkheden geleid. Leden van de Hindoe-secte, de orthodoxe Jains, posteer den zich voor een der tempels en beletten den paria's den tempel binnen te gaan. De politie moest de menigte, die voor het ge bouw betoogde, uiteenjagen. BUITENL. BERICHTEN. CHOLERA-EPIDEMIE IN CHINA Reeds 2500 dooden. Volgens berichten uit Peking is in de streek van Tsjangtsjoe een ernstige cholera-epidemie uitgebroken. De ziekte heeft tot dusver in 160 dorpen gewoed en reeds 2500 dooden ge- cischt. ERNSTIG ONGELUK IN EEN CHEMISCHE FABRIEK. Drie arbeiders, die bezig waren een distil leerketel in een chemische fabriek te Boeda pest te reinigen, werden door de achtergeble ven gassen bedwelmd en zijn aan de gevol gen overleden. MIJNONGELUK NABIJ AKEN. In een der mijnen van Kohlscheid (distr. Aken) zijn Maandag drie mijnwerkers bedol ven, doordat een gedeelte van een nieuwe gang instortte. Een der werklieden werd op slag gedood, de tweede-stierf korten tijd na zijn overbenging naar het ziekenhuis en de derde is levensgevaarlijk gewond. INVAL IN EEN FABRIEKSKANTOOR Volgens een bericht van „El Mati" hebben acht met revolvers gewapende individuen een inval gedaan in het kantoor van een groote fabriek te Barcelona. Zij bedreigden den por tier en employé's met hun wapens en ver trokken met een buit van 30.000 peseta's. De Spaansche schatvinders zijn weer doende. De Spaansche schatvinders zijn weer aan 't werk. Ditmaal wordt in de brieven, die met een cyclostyl verveelvuldigd zijn, aangegeven, dat een vermogen van Mk. 300.000 bij een Duitsche bank gedeponeerd is, dat verkregen kan worden, indien de ontvanger van den brief naar Spanje komt en een bedrag van 5.700 Mk. voor gerechtskosten betaalt. Daarvoor zal hij dan het deposito-bewijs be komen met de noodige documenten, om in Duitschland het bedrag te innen. Een leprageval. Naar eerst thans bekend is geworden werd Zondag j.l. in het ziekenhuis te Heinrichswalde in Oost-Pruisen een vrouw opgenomen, die lijdende was aan lepra. De vrouw die in een dan dat ik vroolijk of zelfs maar opgewekt had kunnen zijn. Spoedig ging ik, onder voorwendsel dat het in het salon nog al benauwd was, naar het dek, waaj-heen 'zij mij volgde. Wij wandelden samen op en neer maar het ge sprek vlotte slecht. Cumberland kwam na eenigen tijd ook naar boven en stelde voor een kaartje te leggen. Ik had daar echter geen lust in. Hij knorde wat binnensmonds en ging een praatje maken met den kapi tein. ,.lk veronderstel, dat u zich ten paleize wel zult amuseeren", zei ik. Er klonk eenige ironie in mijn stem. „Men zegt dat de prins steeds een aangenaam gezelschap om zich heen heeft." „Ja, het is er steeds heel pleizierig verleden jaar tenminste', antwoordde Em ma. „Nu heeft het voor mij geen beko ring. De menschen die er steeds zijn ken ik eigenlijk onvoldoende, maar er heerscht al tijd een aangename sfeer" „Uw tegenwordigheid zal daartoe niet weinig bijdragen." „Het schijnt dat mijn tegenwoordigheid u vanavond niet bijster aangenaam is...." zei zij en keek mij van ter zijde aan. „Ik ben mistroostig, omdat de prettige dagen ten einde zijn. Ik blijf nu weer aan mijzelf overgelaten en dat stemt mij som ber. Hoe is de prins V' vroeg ik opeens. „Heel aardig", antwoordde zij, maar ik kon uit den toon waarop zij dit zei wel opmaken, dat hij haar overigens onverschil lig liet. Dat stelde mij althans eenigermate gerust. Dat zij feitelijk verkapt medewerkte aan het plan van haar vader scheen zij niet te weten. „Waarom zouden uw pret tige dagen plotseling ten einde zijn 1" ver volgde zij. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Donderdag 22 Sept. Huizen, 296 M. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.30 Vrouwenhalfuur. 4.00 Ziekenuur. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd 5.45 Orgelconcert door Dick van Wilgen burg. 6.45 Knipcursus. 7.00 Declamatie door H. Feenstra. 7.45 Ned. Ohr. Persbureau. 8.00 N. C. R. V.-kleinorkest o. 1. v. P. v. d. Hurk, o.a. Suite, Schein. 8.45 Causerie door Dr. J. Riemens. 9.15 Gramofoonplaten. 10.15 Vervolg N. C. R. V.-kleinorkest, a. Fant. „Die Verkaufte Braut", Smetana. ca. 10.00 Vaz Dias. 11.0011.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend A. V. R. O.-uitz.) 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 A. V. R. O.-kleinorkest o. 1. v. N. Treep. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 11.00 Kookpraatje. 11.30 Pianorecital door Ali Hügel. 12.002.00 A. V. R. O.-kamerorkest o. 1. v. L. Schmidt. 2.15 Gramofoonplaten. 2.30 Kamermuziek door het A. V. R. O. kwartet. 3.00 Graofoonplaten. 4.00 Ziekenuur. 5.00 Radio-kinderkoorzang o. 1. v. J. Hamel. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest; refrein- zang: Bob Scholte. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.008.00 Kovacs Lajos en zijn orkest, m. m. v. May June (zang en piano). 8.00 Gramofoonplaten. 8.15 Uit het Concertgebouw te Amster dam A. V. R. O.-concert door het Con certgebouworkest o. 1. v. Emmerich Kalman Werken van Kalman, m. m. v. Vera Schwarz (sopraan) en Hans Fidesser (te nor), o.a. „Faschingsistfee"; „Zigeunerpri mas"; „Zirkusprinzessin" en „Grafin Ma- ritza". In de pauze: Gramofoonplaten. 10.30 Vaz Dias. 10.4512.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel E. O.'Henry. 1.20 Shepherd'6 'Bush Paviljoenorkest. 2.202.50' Concert J. Snowden (piano). eenzaam, vervallen huisje in de nabijheid van Heinrichswalde woonde, ging weinig of niet met andere menschen om, daar zij geestelijk niet geheel normaal is. Volgens de verklarin gen van de oude vrouw lijdt zij al 32 jaar aan deze huidziekte. Alle maatregelen zijn genomen om uitbreiding van deze gevaarlijke ziekte tegen te gaan. KULTURKAMPF IN JOEGO-SLAVIE. Uit Joego-SIavië komen in den laatsten tijd steeds nieuwe verontrustende berichten binnen over terroristische daden, door de Joego-Sla- vische politie gepleegd op deelnemers aan katholieke geloofsmanifeslaties. Indertijd maakten wij reeds melding van een overval der politie op een processie tijdens het Eucharistisch congres te Ragusa waarbij eenige kinderen werdén gedood. Thans meldt Kipa uit Belgrado, dat in Szrinjinin twee „becic", die tijdens een pro cessie een kerkvaan, met een afbeelding van het H. Hart droegen, door de politie werden doodgeschoten. In Bramijic vermoordden politiemannen Plotseling drong een geroep tot ons door. Er was beweging in de buurt van do „Snowdrop", ik hoorde Cumberland roe pen, dat de trap moest worden uitgezet. „De prins", zei Emma kalm. Ik deed moeite om geen leelijk woord tc zeggen en ging," wat achteraf, in eefi dek- stoel zitten. Het gerammel der kettingen klonk in de stille avondlucht, men liet de trap zakken. Stemmen stegen omhoog en eenige oogen- blikken later verscheen Cumberland in ge zelschap van twee heeren. Ik stond op. Een van de twee heeren liep onmiddellijk op Emma toe, greep onstuimig haar beide handen en kuste deze. Zij scheen er verlegen onder te worden. Zijn optreden had haar waarschijnlijk verrast, Ik voelde mij in elk geval zeer onaange naam getroffen door deze scène. „Sta me toe", zei Cumberland met eeni ge plechtigheid, ,,u mijn vriend, mijnheer Hulston voor te stellen, hoogheid." Ik maakte een buiging en de prins keek mij aan met iets vijandigs in zijn sluwe oogen. „Mijnheer Hulston, graaf d'Estorges", zei Cumberland den ander aanwijzende. Ik knikte. Wij namens plaats en de prins begon on middellijk te vertellen van zijn ontmoeting met Emma in Parijs. De winter was hem lang gevallen, zei hij vleierig, omdat hij voortdurend met groot verlangen naar haar bezoek had uitgezien. Het scheen dat mijn tegenwoordigheid hem niet op zijn gemak stelde want weer keek hij mij aan met dien picenaardigen vijandigen blik. Ik gedroeg mij onverschillig en deed alsof niemand der J aanwezigen mij bijzonder interesseerde. Ik achtte het raadzaam op mijn hoede te blij- 3.20 Vesper I 4.05 BBC-dansorkest o. 1. v. H. Hall. 4.50 Sohofcsoh Studio-orkest o. 1. v. G. Daines. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Gramofoonplaten. 7.10, 7.40 en 7.50 Lezingen. 8.20 Promenadeconcert (Haydn en Mo zart) uit de Queen's Hall. BBC-orkost en i solisten o. 1. v. Sir Henry Wood, o.a. Sym phonic 83 in g ld. t„ Haydn en uit „Figaros Hoohzeit", Mozart. 10.00 Berichten en lezing. 10.35 „The fall of the Houss of Usher", van Creswell en B. Burnham. 1.1012.20 Dansmuziek door het BBC- dansorkest o .1 .v. Henry Halle. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 8.05, 12.50 en 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 Historisch hoorspel „Le Procés de Louis XVI". 10.20 Gramofoonmuziek, oa. Tod und Verklarung", R. Strauss. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Concert uit rest. „Wivex". 3.205.20 Radio-harmonieorkest en so listen o. 1. v. Gröndahl. 8.30 Radio Symphonieorkost o. 1. v. Prof. N. Malko, m. m. v. Tossy Spiwakowsky (viool), o. a. 3de satz ut de Pathetische Symphonic, Tsohaikowsky en Vioolconcert D. gr. t. op. 35, dito. 10.5012.50 Dansmuziek uit rest. Wivex. Langenberg, 473 M. J 7.258.20 Concert uit Frankfurt. 12.20 Gramofoonplaten. 1.202.50 Concert o. 1. v. Eysoldt! 5.206.35 Concert o. 1. v. Wolf. 7.20 Uitzending ten bate der werkloozen 8.30 Werag-kleinorkest o. 1. v. Eysoldt, o. a. uit „Undine", Lortzing en „De Pro feet", Meyerbeer. 10.4012.20 Concert o. 1. v. Wolf. Rome 441 tn. 9.05 Concert en radio-tooneel, o. a. uit „Louise", Charpentier en „Les deux Pier rots", oomedie van E. Rostand. Brussel. 508 eo 338 M. 508 meter: 5.20 Massenetooncert o. 1. v. A. Meule- mans. 8.20 Concert o. 1. v. Walpot, m. m. van Rubeau (tenor), o.a. uit „Dédé", Christiné en Ouv. „Dichter und Bauer", Suppé. 10.3011.20 Gramofoonplatenconcert. 338 meter: 5.20 Concert o. 1. van Walpot. 8.20 Uitzending uit Malines (Katholie ke Radiodag). Z e e s e n, 1635 M. 8.20 „Othello" of „De moor van Vene tië", van William Shakespeare. 9.50 Concert o. 1. v. Bruna Seidler-Win- kler. 10.3512.20 Dansmuziek uit Weenen. een 13-jarig knaapje, dat een kerkvaandel droeg. Een 16-jarig meisje moest haar arm laten amputeeren, wijl haar schouder door een slag met een geweerkolf geheel verbrijzeld was. Vele deelnemers aan de processie werden door bajonetsteken gewond. Toen de bisschop van Spalato tegen deze onmenschelijke daden protesteerde werd hij met geweld van wapenen tot zwijgen gebracht. In de Skoepsjina werd de regeering reeds tweemaal wegens deze ongehoorde voorval len geïnterpelleerd. Zij achtte het echter niet noodig op de desbetreffende interpellaties te antwoorden en verbood den bladen, over deze incidenten te schrijven. De „Jutarniji List", die het desniettemin waagde de terroristische daden le vermelden, werd terstond in beslag genomen. Bij deze gelegenheid mag ook wel eens ge wezen worden op de ondragelijke houding der politie tegenover den Kroatenleider, mgr. Ko- roszek en andere vooraanstaande Kroaten, wefke zij als boosdoeners overal op den voet volgt. venen in geen geval te laten blijken dat ik hem wantrouwde. Het gesprek ging vervolgens over de ge noegens van ons zeereisje en over het aan zienlijk verlies dat Cumberland in Monte- Garlo te boeken kreeg. De prins jerimieerde naar aanleiding daarvan, over de zorgen voor zijn hofhou ding en de moeilijkheden die hij bij het be stuur daarvan ondervond. Het scheen zijn bedoeling te zijn om de belangstelling van Emma daardoor te trekken. Hij maakte den indruk van een onevenwichtig man met weinig karaktervastheid. Volgens de praat jes die in de wereld de rondo deden nam hij het leven nog al luchtig op en leefde op veel royaler voet dan zijn financiecle positie eigenlijk toeliet. Zijn uilerlijk was niet aantrekkelijk. Hij had zwart haar en diep-donkere oogen, waarin iels droomerigs lag. Zijn lippen wa ren dik en slecht gevormd. Zijn geheel® verschijning maakte een indruk van loom heid hoewel hij druk gesticuleerde als hij sprak zooals alle zuiderlingen. Nu en dan liep het gesprek over per sonen, die aan het hof verkeerden en die ik niet kende. In die oogenblikken had ik voldoende gelegenheid om zijne hoogheid goed op te nemen en spoedig bemerkte ik dat hij meer dan gewone aandacht had voor Emma. Dat hinderde haar, want zij schoof onrustig op haar stoel heen en weer. Toen de prins haar weer een van zijn com plimentjes maakte, zag ik Cumberland breed lachen. Hij verkneukelde er zich in, dat zijn dochter nog zooveel aantrekkings kracht op den prins bleek te bezitten, wat voor de uitvoering van zijn plannen natuur lijk zeer bevorderlijk was. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5