HET NIEUWE RAADHUIS DER BEIDE KATWIJKEN. ALLE SOORTEN VERZEKERINGEN WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 Officieele opening door Prinses Juliana, EEN GEBOUW IN SOBER, MAAR KUNSTZINNIG GEWAAD. Aan velen is de geschiedenis geheel of gedeeltelijk bekend van den loop van za ken voor den bouw van het nieuwe ge meentehuis. Reeds in 1902 bleek er al iets niet in orde, want toen werd voor het oog van het voorbijgaand publiek het gebouw opgekalefaterd door den bouw van een nieuwen voorgevel. Het binnenkomend pu bliek kreeg na het binnengaan iets anders te zien en niemand van de buitenblijvors zou vermoeden, welke „unheimische" ruim ten zich achter deze werkelijk mooie gevel bevinden. Reeds in 1918 werd besloten om het bestaande raadhuis te Katwijk aan den Rijn te vergrooten of door een nieuw ge bouw te vervangen. Bekend zijn de vel schillende besluiten zooals de raad er velen pleegt te nemen, n.l. met uitslag S7 of 78, doch eindelijk kon op 27 Mei 1931 de aanbesteding plaats hebben en bleek laag ste inschrijver te zijn de firma Gebr. Ouwe hand te Katwijk, aan wien het werk werd gegund. Heden was het de groote dag van de officieele opening bij welke plechtigheid H.K.H. Prinsesc Juliana tegenwoordig zou zijn," en de ter herinnering aan Haar ver blijf te Katwijk ontworpen glafi-in-lood-ra- men zou onthullen. Honderden en nog eens honderden be vonden zich reeds tijdig bij het gemeente- kuis toen te 2 uur H. K. H. met gevolg aankwam. Langs den weg in Katwijk aan den Rijn, die de Prinses volgde, hadden velen de vlag uitgestoken. Bij den hoofd ingang hadden de genoodigden zich opge steld. Hier ook had de voorstelling plaats aan H. K. H. van de officieele personen en bood het dochtertje van den burgemees ter aan H. K. H. bloemen aan. Vervolgens werden de architecten Hooykaas en Look horst aan H. K. H. voorgesteld. Dan volgde het plechtig oogenblik van de opening. De burgemeester verzocht H. K. H. een zilveren lint, gespannen voor de een weinig openstaande deuren door te knippen. Een dochtertje van wethouder Dubbeldam bood H. K. H. hiervoor een zil veren schaartje aan. Op dit schaartje staat gegraveerd: ..Opening Raadhuis Katwijk 21 Sept. 1932". Zoodra deze plechtigheid is verricht gaan de deuren open en terwijl de Prinses bin nentreedt, wordt het „Rood-wit-blauw" gestreken en de Standaard van de Prin ses op de toren van het Raadhuis gehe- sohen. H. K. H. gaat binnen met burge meester, wethouders, secretaris, waarbij zich voegt mr. dr. Schokking oud-burge meester van Katwijk en de vertegenwoor diger van de Commissaris der Koningin. In de burgemeesterskamer wordt het receptieboek geteekend. De raadsleden en genoodigden hebben zich intusschen naar de raadszaal begeven. Als allen zitten, gaan ook^ de Prinses, burgemeester en andere officieele personen naar de raadszaal, waar allen gezeten zijn, de burgemeester de volgende rede uit spreekt: Rede van Burgemeester Mr. W. J. Woldringh van der Hoop. De groote gebeurtenis, waarop de ge- heele aandacht van de Katwijksche bevol king voor maanden geconcentreerd is ge weest, heeft thans door de hand van Uwe Koninklijke Hoogheid plaats gevonden. Namens het dagelijksch bestuur, na mens de geheele bevolking van deze ge meente, is het mij een voorrecht onzen eerbiedigen dank over te brengen voor deze daad, die Gij in deze plaats hebt wil len verrichten, die toch ook tijdelijk uw woonplaats is geweest en waarin de be volking, die zoozeer verknocht is aan het Hui3 van Oranje, opnieuw een teeken ziet van Uw medeleven in het wel en wee Uwer vroegere verblijfplaats. Zoozeer meent de bevolking, dat Uw verblijf al hier een stempel heeft gedrukt op deze gemeente, dat de Raad heeft gemeend, dat hieraan een blijvende herinnering moest aangebracht worden in dit huis der gemeente en daartoe een gebrandschilderd raam in den hal heeft doen maken, waar van wij U eerbiediglijk verzoeken straks de onthulling op U te willen nemen. Koninklijke Hoogheid, in vele opzichten is de dag van heden voor Katwijk van his torische beteekenis, niet het minst door Uw tegenwoordigheid alhier, die luister bijzet aan deze plechtigheid, maar tevens voor ons allen een spoorslag is om met jonge energie in dit gebouw het werk weer op te vatten, zoodat wij mogen ver wachten, dat een tijdperk van hernieuw den bloei mag worden ingeluid. Ook U, dr. Schokking, oud-burgemeester van Katwijk, die zulk een belangrijk aan deel in de totstandkoming van dit raad huis heeft gehad., danken wij voor Uw te genwoordigheid bij de opening van dit ge bouw, waar voortaan het hart der gemeen te zal gaan kloppen. Wanneer wij nu eerst de geschiedenis van de totstandkoming van dit nieuwe gebouw nagaan, kunnen wij opmerken, dat reeds een dertigtal jaren geleden gevoeld werd, dat het raadhuis te Katwijk-Binnen niet meer voldeed aan de daaraan te stellen eischen. Merkwaardig genoeg nam men echter, in plaats van tot nieuwbouw over te gaan. genoegen met het vernieuwen van het voorfront en werd vopr het oude gebouw, de thans bestaande, door Jhr. Victor de S^tuers ontworpen, aardige gevel geplaatst. Een oplossing voor het inwendige werd daarmede niet verkregen en het secreta rie-personeel bleef zeer moeilijk onderge bracht. Met het groeien van de administratieve werkzaamheden werd het onderbrengen van de diensten moeilijker, totdat de toe stand zóó geworden was, dat men op 24 Juli 1918 besloot tot den bouw van een nieuw gemeentehuis, op een terrein gele gen bij den Ouden Tol, alsmede tot het uitschrijven van een prijsvraag, op welke wijze de administratie der gemeente zou ondergebracht kunnen worden. De uitvoering van dit raadsbesluit stuit te op zeer groote moeilijkheden en de tijds omstandigheden, welke volgden met den grooten oorlog, maakten uitvoering van den raadhuisbouw voorloopig niet moge lijk. Was de toestand vroeger moeilijk ge weest, in 1928 was deze onhoudbaar gewor den en op 23 Augustus 1928 besloot de Raad zonder hoofdelijke stemming een blanoo-crediet toe te kennen voor het uit schrijven van een prijsvraag en daarmede uitvoering te geven aan het besluit van den Raad van 1918. Het resultaat dezer prijsvraag stemde tot groote tevredenheid. De jury, bestaan de uit de heeron W. Verschoor te. Rijs wijk, A. P. Smits te Aerdenhout, en H. van der Kloot Me.vburg te Voorburg, kreeg niet minder dan 121 ontwerpen te beooi- deelen. Het ontwerp, ingezonden door de architecten Hooykaas en Lookhorst, ver wierf den eersten prijs en dit plan kwam dan ook voor uitvoering in aanmerking. Tot den bouw kon niet worden overge gaan, aangezien het daartoe strekkend raadsbesluit weder was ingetrokken. Ten slottewerd den 21sten April 19 3 1 definitief besloten tot het bouwen van het nieuwe raadhuis op do plaats, waar het thans is verrezen. De plaatsing is thans zoo, dat het van alle gedeelten der gemeente uit gemakkelijk bereikbaar is. Zoo staan wij nu heden, 21 Sept. 1932, voor het historische feit, dat het gebouw, waarnaar het gemeentebestuur zoolang heeft uitgezien, omdat zij daarin de ver vulling van een dringende behoefte zag, geopend is geworden door H. K. H. Prinses Juliana. Ontveinzen wij ons niet, dat de bouw van dit schoono huis der gemeente, begon nen in een tijd van grooten bloei, voltooid in een tijd van ongekende economische moeilijkheden, bij een gedeelte der bevol king niet dien weerklank heeft gevonden, dien wij mochten hopen, zoo vertrouwen wij daartegenover dat zal blijken, dat het streven van architecten en uitvoerders naar doelmatigheid zonder luxe gewaar deerd zal wordou en de gunstige sfeer, die van dit gebouw zal uitgaan, spoedig allen zal overtuigen, dat met den bouw een ver- vooruitziende regeeringsdaad is gedaan. Zoo rest mij thans namens het gemeente bestuur aan allen dank te brengen, die zich voor de gemeente bij de uitvoering van de plannen hebben verdienstelijk ge maakt. Met de bode, dat de Almachtige God zijn onmisbaren zegen moge geven op het bestuur dezer gemeente, ook in dit ge- boyw, en dat Hij ons ook hier moge leiden in de uitvoering van Zijn werk tot voor spoed der gemeente Katwijk, heb ik ge zegd. Nadat de burgemeester gesproken heeft krijgt dr. Hueting als oudste raadslid in jaren gelegenheid om de volgende rede uit te spreken: Rede van het oudste raads lid in jaren dr. J. Hueting. Mijnheer de Voorzitter! Nu gij, door mij het woord te verleenen, mij de gelegenheid geeft, als tolk van den Raad weer te geven, moge ik beginnen met Hare Koniklijke Hoogheid, welge- meenden dank te brengen voor Hare aan wezigheid aan deze plaats, waaruit mede blijkt, dat onze geëerbiedigde Prinses ook na Haar verblijf in ons midden haar toen malige woonplaats nog niet vergeten wil. Zoo breng ik ook dank aan den heer mr. dr. Schokking, oud-burgemeester, die door zijn tegenwoordigheid blijk geeft ook thans nog mede te leven met de gemeente, meente. Het oogenblik, waarop het bestuur van Katwijk van woning verwisselt is te ge wichtig, dan dat wij dit met stilzwijgen zouden mogen voorbij gaan. Er is strijd van meening genoeg ge weest, vóórdat het zoover was, dat een besluit tot den bouw van een nieuw raad huis werd genomen. De historie van hetgeen daaraan vooraf ging voor u uiteenzetten ligt niet in mijn bedoeling, genoeg, dat nu de wensch om een nieuw gemeentehuis te bouwen zege vierde, het tijd is om blijde te zijn met hetgeen bereikt werd. Ons nieuw raadhuis, staande tusschen de beide dorpen, die tezamen onze ge meente vormen, wekt bij ons de hoop, dat- straks rondom het fraaie gebouw, vraag naar woningen zal komen en dat binnen afzienbaren tijd dit het middelpunt van een complex zal vormen^ dat ten slotte de bei de deelen der gemeente aaneenbindt. Niemand zal kunnen ontkennen, dat in de tijden, die wij beleven, een ruime mate van optimisme noodig is om deze hoop te durven koesteren, maar ieder zal moe ten erkennen, dat het zonder eenigen moed op de toekomst voortschrij den op den weg, die nu eenmaal gegaan moet worden, slechts verlammend werkt en het resultaat van den arbeid verpoovert. Moge daarom dit raadhuis, dat in zulk een moeilijken tijd wordt geopend, doch dat geopend is door U, Koninklijken Hoog heid, uit Wier jeugd en kracht Nederland zoo gaarne zelf kracht en moed put om voort te gaan, ons een symbool zijn tot aansporing tot arbeid, tot verzameling van alle krachten, die onze gemeente kunnen brengen tot vorigen bloei. Mijnheer de Voorzitter. Gij dankte daareven in het algemeen hen. die met een geschenk ons Raadhuis bedachten. Bij dien dank sluit ik mij namens den gemeen teraad gaarne aan, doch voeg daarbij in het bijzonder nog den dank voor het ge schenk, dat door U persoonlijk werd aan geboden, do portretten die deze zaal sie ren. Zoolang wij met eerbied en liefde op zien naar die beeltenissen, kan het wel niet anders of het zal Katwijk goed gaan. Moge dit tot in lengte van dagen het geval zijn. Dan gaan H. K. II. met gevolg, Burge meester, Wethouders, Secrtaris, Mr. fechokking en de vertegenwoordiger van den Commissaris der Koningin naar de hall Alle anderen sluiten zich daarachter aan. Na de onthulling door de Prinses van de glas-in-lood-ramen, begeven de officieele personen zich naar het balcon waar II. K. H. een zanghulde in ontvangst neemt van de kinderen uit de hoogste klassen van alle scholen. Hierna werd door een jongen va,n de R.-K. school te Katwijk aan den Rijn en een meisje van de Centr. Herv. 7e Leerjaarschool te Katwijk aan Zee aan de Prinses een bouquet rozen aangeboden, met wit-blauwe linten, met het opschrift: „Van Katwijk's Jeugd". Onder leiding van den heer Vol- beda werd gezongen „Wilhelmus", „de Reddingsboot" en „Zij zullen het niet heb ben". Begrijpelijk dat hierna nog eenige daverende hoera's voor de Prinses volgde. Dan wordt door de Prinses met gevolg en officieele personen het gebouw bezich tigd waarbij zij worden rondgeleid door de architecten. H. K. H. verblijft met ge volg eenigen tijd in de trouwzaal en aan de genoodigden worden ververschingen aangeboden. Te ruim 4 uur wordt de Prinsès met ge volg onder daverende toejuichingen uitge leide gedaan door den burgemeester, wet houders en secretaris, waarna de inspec teur van politie H.K.H. tot de grens der gemeente geleidt. Zoodra de Prinses het Raadhuis verlaat wordt de Standaardvlag gestreken en het „Rood-wit-blauw" geheschen. Burgemees ter en wethouders recipieeren daarna in de trouwzaal alwaar het woord nog wordt ge voerd door enkele personen. Hierop ko men wij morgen nog terug. Er was na de officieele opening gelegen heid om het Raadhuis te bezichtigen waai- an een ruim gebruik werd gemaakt. Ook de schitterend aangelegde tuin, werk van den gemoente-tuinman de heer v. Zijst, had aller bewondering en algemeen was het oordeel hierover dat de heer v. Zijst met dit staatlje van tuinarchitectuur zeer veel heeft bijgedragen aan het mooie gt- heel. Opgemerkt zij dat gedurende deze week des avonds het Raadhuis door een tiental zeer krachtige schijnwerpers zal worden verlicht. Vermelden we ten slotte nog de namen an autoriteiten en verschillende vooraan staande personen die voor deze plechtig heid waren uitgenoodigd De heer heer en mevrouw mr. dr. Schokking. Dc burgemeesters van Wasse naar, Rijnsburg, Noordwijk, Stompwijk Veur, Voorschoten, Oegstgeest. De archi tecten Hooykaas en Lockhorst. D« aanne mers Gebr. A. J. en A. Ouwehand, Eenige oud-raadsleden. Oud-gemeente-secretaris Kobus. Pater Blom, Rector St. Willibror- dus-College. Inspecteur Lager Onderwijs, J. Baak, Jury, welke de ingezonden ontwer pen voor de prijsvraag heeft beoordeeld, t.w.: H. van der Kloot Me.vburg, A. P. Smits, W. Verschoor. Jhr. Mr. van Rhei- neck Leyssius, rijks-archivaris. Paul Blom, ontwerper der glas-in-lood-ramen, enz. Willy Sluiter. Vertegenwoordigers van plaatse lijke corporaties, kerkelijke instellingen, Zeehospitium, Kamer van Koophandel te Leiden, enz. Een wandeling door het nieuwe Raadhuis. Het nieuwe Raadhuis is gelegen aan den Ouden Zeeweg en Nieuwen Duinweg, twee verbindingswegen tusschen Katwijk aan Zee en Kaiwyk aan den Rijn, en vormt een goede schakel tusschen de beide dorpen. Indeeling: Op den beganen grond zijn in het officieele gedeelte ondergebracht de ontvanghal met bodekamer, do kamers van den burgemeester, secretaris en wet houders, benevens de trouwzaal. De wanden van de hal zijn bekleed met geel-bruine genuanceerde tegelplaten in aansluiting met de marmeren hoofdtrap en vloer. Tegen een der wanden zijn zitban ken aangebracht waarin opgenomen een statué, voorstellende de „rechtvaardige wijsheid" 'n geschenk van den oud-burge meester, mr. dr. J. Schokking, In bovengenoemde kamer en de trouw zaal vindt men eenvoudige, doch fraai uit gevoerde wandbetimmeringen van eiken- sapelli mahonie en coromandolhout. De glas-in-lood-ramen van de trouwzaal voor stellende de drie deugden van het huwe lijk, arbeid, vertrouwen, toewijding, ver dienen de speciale aandaohtevenzoo het in de kamer van den burgemeester aan gebrachte fries „de ambachten en de be drijven van Katwijk" (geschenk van de Bouwvakpatroonsvereeniging te Katwijk). De woorden ..Ne Jupiter quidem omni bus". (zelfs Jupiter kan niet iedereen be vredigen) aangebracht in een gebrandschil derd raam in deze kamer, zal wel doelen 1 op het burgemeesterambt. DE PERS OVER DE TROONREDE. Wij zullen hier enkele persstemmen geven over de Troonrede. Het juiste midden bewaard. „Naar onze meening heeft de Koninklijke Boodschap aldus de Maasbode het juiste midden bewaard: zij is waar, maar niet wanhopig; zij vraagt offers, maar kon digt geen afbraak aan; zij bedient zich van forsche woorden, maar laat plaats aan het menschelijk gevoel. De stijl van deze Troon rede verraadt een geest, die de beenderen der departementen tot een levend organis me maakt; een Regeering spreekt en niet een reeks Minister's-'. Toch had het blad wel een „meer bemoedigende toon" verwacht: „De Regeering doet een beroep op de eendracht van ons volk en zij vraagt den zegen van God over haar ontzagwekkend moeilijken arbeid. Wij begrijpen en waar- dceren, dat zij behoefte gevoelt aan-Gods hulp, en, rekenend op die hulp, hudden wij ook durven hopen op een ietwat meer be moedigenden toon in de Koninklijke Bood schap. Ongetwijfeld een optimistische bood schap in dit donkere uur der landsgeschie denis, ware een zeker teeken, dat de Regee ring niet berekend zou wezen voor haar taak. Maar hopen mogen menschen, die in God gelooven". Eén lichtpunt. De Volkskrant kan de toon van de Troonrede niet gelukkig vinden. Het blad ziet er ochter één lichtpunt in: „Er is één lichtpunt in de Troonrede, en wij maken daarvan erkentelijk gewag. Het peil van sociale voorziening, in be tere tijden berejkt, zal worden gehand haafd. Hiermee zijn de niet geheel onbaatzuch tige suggesties afgewezen om onze sociale voorzieningen voor oud-roest op. den vuil nishoop te werpen. Zij die op afbraak van ons sociaal ge bouw het is nog volstrekt niet onder do kap belust zijn en den tijd daarvoor gunstig achten (heeft niet een liberaal blad geschreven dat zijn partij de omstandighe den mee heeft?), zullen teleurgesteld wor den." Een „ontstellend leeg stuk". De soc. democr. perB, zooals de Voor waarts c.a., acht de inhoud van de troon rede beneden het noodzakelijke peil. Wij ontleenen aan een artikel van de hand van den heer V(liegen) het volgende: „Wij zijn al sinds eenige jaren gewend aan troonreden, die meer lijken op een huis houdelijk praatje, dan op een staatsstuk. Men had evenwel mogen verwachten, dat dit. dit jaar anders zou zijn. De omstandig heden leggen thans den bestuurders van do naties bijzondere plichten op. Een troon rede in dezen tijd zou een klaar en duide lijk woord hebben dienen te bevatten, con crete plannen en voornemens hebben moe ten aankondigen. Met leedwezen moet geconstateerd wor den, dat de thans voor ons liggende troon rede in dit opzicht een onts.tellend leeg stuk is. Mededeelingen er over dat er een crisis is en dat die crisis allerhande moei lijkheden met zich brengt, waren, hoewel overbodig, toch te verwachten. Maar meer dan de helft van het heele stuk te wijden aan wat iedereen wel weet, dat had toch kunnen uitblijven. Na lezing van het geheel weet men vad de eigenlijke plannen der re geering precies evenveel of even weinig als te voren". Eén lange jammerklacht. Aan een artikel van de N i e u w e R o 11. C r t. ontleenen we: „Er was voor alles behoefte aan een Ko ninklijk woord, dat vertrouwen in de toe komst zou wekken, een dat bemoediging schenken zou, omdat men eruit voelde, dat wij hier te lande bij alle ellende toch in ieder geval het geluk hadden van eenc Re geering, die tegen de moeilijkheden opge wassen was en tot krachtig handelen in staat. In plaats daarvan hebben we één jam merklacht gekregen, zóó somber, zóó zonder eenige opwekking, zóó zonder eenig teeken van regeeringsze'fvertrouwen. dat van de geheele rede slechts eene neerdrukkende werking kan uitgaan". De rege»3ring kon zich anders spreken. Het liberale Handelsblad oordeelt geheel anders dan het Rotterdamsche li beraal orgaan. Het blad meent, dat de 'Kte- geering niet anders had kunnen spreken: „Zij kon in het laatste levensjaar van dit- kabinet geen boud en breed op gezet visionair program zijn, ook daar nie mand weet hoe de crisis zich verder zal ontwikkelen, en hoe het buitenland, waar van onze welvaart, zoo zeer afhankelijk is, zich verder zal gedragen. Elk program dat in bijzonderheden zou gaan zou specula tief worden, en de staat moet zich op rea liteiten gronden. Het is thuns geen tijd voor fantasieën of eenzijdig-principieelo partijpolitiek; maar alle hens moet aan dek voor beschutting van het schip van staat. Daartegenover dienen natie en par lement zich te plautsen in een critischen, maar opbouwende», nationalen geest. Aan het begin van deze nieuwe parlementaire periode van „gemeen ovorlog", waarvan de troonrede gewaagt, mogo dit voor allen do leidende gedachte zijn.'' „De onversaagdheid van d;n regent". Do (A.R.) Rotterdammer mist in de Troonrede een passage over do handhaving van het gezag. „Ligt het in deze gedachtengang der Regeering, dat niet geen woord gerept wordt van de handha-viug van het gezag en de beveiliging van de maatschappelijke orde? Het is mogelijk en or valt iets te waardeurendoch met hot oog op do on rust der tijden ware een enkel vermanend woord wellicht niet overbodig geweest om gansch het voik er aan te herinneren, dat de grootste ellende over ons zou komen als het. gezag verslapt en de orde gevaar loopt. Wc troosten ons echter met dc gedachte, dat het thans dezelfde minister-president is als in 1918, en toen bij alle gemoedelijkheid, welke den Liraburger kenmerkt, dc onver saagdheid van den regent voegde, die niet wijkt van de plaats des gozags, waar God hem stelde." De (Chr. H) Nederlander schrijft: „Dat overigens de geheele Troonrede Staat in het teeken der crisis en dat zij zwijgt van veel, wat anders vermelding pleegt te vinden, is niet meer dan natuur lijk. Het kabinet gevoelt en beschouwt zich blijkbaar thans vóór alles crisis-kabinet''. Het dienstgcdeelte van den beganen grond wordt ingenomen door: de hal voor het publiek, de secretaris, kantoor en ka mer van den ontvanger, kluizen, dienst vertrekken, enz. In het sousterrain bevin den zich het archief, de rijwielberging, gar derobe, toiletten, centrale verwarmings- ruimte, berging, enz. Lnngs de hoofdtrap bereikt men de hal op de 1ste verdieping, waaraan grenzen, de raadszaal, de leeskamer en verdere ver trekken ten dienste vnn de Raadsleden. Do teakhouten lambriseering met zit bank, waarboven een triptiek, voorstellen de „de bronnen van bestaan" (geschenk van de Raadsleden) en niet het minst de glas- in-lood-ramen boven het trapbordes geven aan de hal een sfeer, geheel in overeen stemming met het doel. De voorstellingen van de ramen hebben een historische strekking. Do afbeelding van het linkerraam stelt voor: De Vroijwe van Wassenaar, Gravin de Ligne, welke omstreeks H526 als „Dorpsvrouwe van Kat wijk" hare invloed deed gelden tot blooi van het dorp. Tor rechterzijde bevindt zich de beelte nis van H. K. H. Prinses Juliana, eenvou dig gekleed, met eenige studieboeken onder de arm, herinnerd aan Haar verblijf in Katwijk omstreeks 1930, waaraan de be woners van beide dorpen nog gaarne te rugdenken. Vorm en kleur dezer getuigen van een bijzondere begaafdheid van den ontwer per. Alle glas-in-lood-ramen van het gebouw zijn vervaardigd in het atelier van de N.V. A. M. de Lint te Delft naar ontwerp van den glasschilder Paul Blom. Do Raadszaal heeft een voornaam cachet. Do notenhouten betimmeringen, het bal- kenplafond, de glas-in-lood-ramen, vormen met het handgeknoopte tapijt en de ove rige meubileering een harmonisch geheel. Gedachtig aan de verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur zijn in de ge brandschilderde ramen 7 deugden: Kunst zin, wijsheid, rechtvaardigheid, moed, voor zichtigheid, weldadigheid, grootmoedig heid, op symbolische wijze verwerkt, ter wijl aan dc tegenovergelegen zijde, af beeldingen van de drie generaties uit ons Vorstenhuis den wand versieren (geschenk van den bureemeestcr mr. W. J. Woldringh van der Hoop). Dc publieke tribune is door een afzon derlijken trap bereikbaar vanuit do ves tibule. Behalve bovenomschreven officieele ruimten bevinden zich op do lste verdie ping, langs een afzonderlijken trap be reikbaar voor het publiek, do dienst van Gemeentewerken, do kamer van don di recteur, benevens 1 commissiekamers, ter wijl de tweede verdieping is bcBtenid voor tcekonkamor, lichtdrukafdecling, reserve- en bergruimten. In don toren is het olectrisch uurwerk aangebracht; langs een trap is do boven ste verdieping bereikbaar van waaruit een blik kan worden geworpen op het fraai panorama, wat, vooral in den bloeitijd van tulpen, hyacinthen enz., haar speciale be koring heeft. De woning van den concierge is afzon derlijk bereikbaar en zoodanig gelegen, dat voldoende controle op het gebouw en de omgeving is gewaarborgd. Hoewel de eisoh was gesteld om allo luxe te vermijden, is het den architecten gelukt met eenvoudige middelen, goedo verhoudingen en kleur, de gewenschto sfeer te scheppen on op dn plaatsen waar noodig, diè verfraaiingen aan te brengen, welke in overeenstemming zijn niet het. ka rakter van dit representieve gebouw. Verder zij opgemerkt, dat nog geschen ken zijn aangeboden door Willy Sluyter, een schilderstuk voorstellende „Dirk Oom" door den gemeente-secretaris een voorzit tershamer, vervaardigd van coromandel-' hout en door de Erven J. J. Tijl oen 30-tal lederen omslagen, bestemd voor bewaring van verordeningen. KANTOREN TE: ALPHEN a d. RIJN - Stationsstraat 34-36 BODEGRAVEN, icderon Dinsdag 10-12 uur, Hotel ,van Haaftetf* LEIDEN, iederen Vrijdag 10 12 uur, Hotel Bellevue'1

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11