DE TOESTAND IN DUITSCHLAND VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Br zijn eigenlijk in eerste instantie vier menschen verantwoordelijk voor de tot standkoming van het Verdrag van Versail les, dat een einde maakte aan den groot eten oorlog in de menschelijke geschiedenis Clemenceau, Wilson, Orlando en ik zelf (Lloyd George). Het wijzigde niet alleen de nationale grenzen van twee landen, maar het trachtte een nieuw instituut pleohtig te bevestigen, dat vredelievend de internatio nale problemen zou behandelen door de machinerie van het recht' inplaats van het mechanisme van het geweld te stellen. Om dit plan practisch uitvoerbaar te maken, besloten wij DuitsohLands krijgstoerusting meedoogenloos te vernietigen, omdat het 't internationale recht met geweld geschonden had. Toen de Duitsche gedelegeerden aar zelden op deze voorwaarden in te gaan, die het „Vaterland" immers tot onmacht doem de in een bewapende wereld, schreef Cle menceau hun een brief namens en op ver zoek van zijn collega's, waarin hij den Duit- sohers verzekerde, dat hun ontwapening als een Voorspel kon beschouwd worden van de algemeene vermindering der bewapening van de andere naties. De verplichting hier toe staat ook uitdrukkelijk vermeld in het Verdrag. Zij werd door alle onderteeke naars van het Verdrag aanvaard en door hun regeeringen geratificeerd. Twee van de vier, die het Verdrag hadden opgesteld, zijn heengegaan: Clemenceau en Wilson. Als een van de twee, die nog in leven zijn, aar zel ik geen oogenblik Duitschlands verwijt, dat de overwinnende naties hun belofte niet hebben nagekomen, als volkomen gemoti veerd te erkennen. De Duitsche verontwaar diging over deze schennis van goede trouw is geen plotselinge uiting van nationale op gewondenheid, aangewakkerd door gewe- tenlooze en intrigeerende militairisten. De Duitsche staatslieden hebben 13 jaar lang e>en geduld en verdraagzaamheid betoond, welke het groote volk, dat zij vertegen woordigen, waardig is. Gedurende al die jaren werden de bepalingen van het Ver drag, dat zij in het uur hunner verpletteren de nederlaag hadden aanvaard meedoogen loos tegenover Duitschland doorgevoerd, terwijl de andere staten de onbeschaamd heid hadden zelfs te weigeren over de na koming hunner verplichtingen te onderhan delen. Eeeds in het voorjaar van 1931 liet de regeering-Briining de wereld-heel duidelijk hooren, dat zij niet wilde weten van het ontwerp-ontwapeningsovereenkomst. Zij wees er op, dat de eisch, voor gelijkberech tiging in de ontwapeningskwestie den vrede van Europa reeds vaak in gevaar had ge bracht. Deze woorden werden geuit door een regeering, die er allerminst van ver dacht kon worden oorlogzuchtig te zijn. Dr. Brüning is de meest vredelievende staats man van allen, die ooit het lot van een groote natie in handen hebben gehad. Zijn voorzichtige waarschuwing werd met een onbegrijpelijke onverschilligheid opgeno men. Toen generaal Von Schleicher een paar weken geleden echter denzelfden eisch in meer militairistischen toon liet hooren, schenen de Europeesche staatslieden bui tengewoon verrast. Zij beschouwden zijn eisch als de karakteristieke uitbarsting van een officier der oude keizerlijke garde, die openlijk het vredelievende Europa wilde tarten. Maar zelfs de Engelsche „Times" geeft toe, dat er niets nieuws in Von Schliechers eisch te ontdekken valt. Nog meer teekenend is het misschien, dat de „Times" de juistheid van dezen eisch er kent. De „Observer" veroordeelt openlijk het in gebreke blijven der mogendheden om na 13 jaren van vrede nog niet hun belofte na te komen, die zij Duitschland gedaan hadden, n.l. dat zij zouden ontwapenen als Duitschland het voorbeeld gaf. De liberale en labour-pers ondersteunen in dezelfde be woordingen den Duitschen eisoh. Een goed overzicht van Europa's bewa- ipeningstoestand rechtvaardigt Duitschlands houding volkomen. De cijfers, die ik hier noem zijn nog nooit gepubliceerd. Zij zijn niettemin betrouwbaar, daar ze uit de beste bron afkomstig zijn. Frankrijk heeft een leger op vredessterk- te in actieven dienst van 500.000 man, maar zijn geoefende reserves, gereed om in geval van oorlog te worden opgeroepen, bedra gen in totaal ongeveer 5.000.000. Deze mil- lioenen zijn allen voorzien van de noodige uitrusting. In him kampen en arsenalen be vinden zich tienduizenden duizenden lichte en zrware kanonnen en honderden tanks. Italië heeft 3.500.000 ge oefende soldaten met duizenden kanonnen van elk kaliber. Tsjecho-Slowakije heeft met een bevolking van 14.730.000 zielen een vredesleger in actieven dienst van 135.000 man, terwijl zijn geoefende reserves 850.000 man bedragen. Het heeft 8,500 machinege weren, 840 stukken licht en 336 stukken zwaar geschut, waarbij we niet mogen ver geten, dat het een groot aantal tank® be zit. Vergelijk dit met de afgeperste voor waarden, waaraan zijn groote nabuur, Duitschland, zich moet houden. Volgens het Verdrag van Versailles is de Duitsche repu bliek een leger toegestaan van 100.000 man, zonder geoefende reserves. De Stahlhelm en het bruine leger mogen uitstekend troe pen-materiaal leveren als er geweren waren om ze mee uit te rusten, zonder wapens echter zijn ze niets meer dan een goed ge drilde, maar weerlooze bende. Hoe staat het nu met de uitrusting van het Duitsche leger? Tsjecho-Slowakije heeft 8.500 machine-geweren, Duitschland zijn er volgens het Verdrag van Versailles 2.200 toegestaan. Tsjecho-Slowakije heeft 840 lichte kanonnen, Duitschland 294. Tsjecho- Slowakije heeft 336 zware kanonnen, Duitschland mag er hoogstens 17 hebben. Tsjecho-Slowakije heeft ongeveer 40 tanks, Duitschland geen een. Geenwonder, dat de Tsjecho-Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken een vage en nietzeggende resolutie door de conferen tie van Genève in elkaar liet zetten. Hij was niet bang voor Duitschlands gelijkbe rechtiging. Hij is altijd toch het arme werk tuig van Frankrijk geweest. Dezen keer is hij te ver gegaan, overschatte zich zelf en behartigde de belangen van zijn beschermer niet goed. Want hij heeft Duitschland in opstand gebracht tegen dit complot van sa menzweerder®, waarvan hij het instrument is. Nemen we een anderen buur van Duitsch land: Polen. Zijn leger bestaat in vredes tijd uit 247.832 man. De reserve-troepen, die het bij het uitbreken van een oorlog kan op- roe,pen, bedragen 1*874.000 man. Het heeft 10.400 machinegeweren. Zijn artillerie be schikt over 1515 lichte kanonnen en 360 van zwaar kaliber. Tevens bezit het 70 tanks. Het Fransche geld heeft deze kleinere mo gendheden in staat gesteld zich zoo reus achtig te bewapenen. Het is Frankrijks politiek steeds geweest Duitschland te omringen met een haag van scherpe speren. Duitschland ligt machte loos ter neer, omringd door groote en kleine vijandige mogendheden, die alle tot de tan den gewapend zijn en hun zware artillerie gericht hebben op een Duitschland, dat hul peloos is tegenover zulk een verpletterende overmacht. Geen zich zelf respecteererffle natie kan zich zulk een vernedering laten welgevallen. Wat zal er nu gebeuren? Als we in Frankrijk, Engeland of Duitschland een staatsman hadden van groot formaat, dan zou men zich aan voorspellingen mogen wa gen. Jammer genoeg worden echter de staatszaken in deze drie landen waargeno men door personen, die de Schot „very worthy men'' zou noemen, wat zooveel be- teekent als zeer achtenswaardige menschen, maar ook niets meer. Italië wordt geregeerd door een verstandig man, die weet wat hij wil. Maar Frankrijk en Engeland hebben zijn moedige en verstandige leiding in deze kwestie genegeerd. Lord Beaverbrook schrijft in een sensationeel artikel „Europa bereidt zich voor op een nieu wen wereldoorlog. De wapenfabrieken heb ben overvloed van werk. In de laboratoria wordt hard gewerkt. De generale staven zijn voortdurend bezig plannen uit te wer ken. Er heerseht een groote activiteit in bijna ieder land. Het is allemaal voor het zelfde doeloorlog". Ik aarzel deze huiveringwekkende voor stelling van zaken klakkeloos aan te ne men. Maar dat deed ik ook in 1914. Het bloedbad zou te verschrikkelijk zijn. Juist omdat de veronderstelling hiervan mij zoo krankzinnig leek, wilde ik het niet geloo- ven. De oorlog brak toen niet plotseling uit met voorbedachte rade, maar teneinde rade. Tegenwoordig zijn er teveel middel matige geesten, die aan de bewegingen der groote naties richting moeten geven of niet geven.... LLOYD GEORGE. BUITENLAND ONTWAPENING DUITSCHLAND WEER NIET VERSCHENEN. In de budgetaire commissie der ontwapeningsconferentie. heeft de Roemeensche voorzitter Radulesco de budgetaire com missie van de ontwapeningsconferentie heropend zonder met een woord over de afwezigheid van het Duitsche lid Worms te reppen. Het secretariaat heeft nog steeds i geen officieele mededeeling ontvangen over het wegblijven van de Duitsche delegatie bij de a.s. zitting van het bureau van de ontwapeningsconferentie, doch hieraan [wordt hier niet meer getwijfeld. Ook de Amerikanen hebben geen gede legeerde naar de budgetaire commissie ge zonden. Dit heeft echter een geheel andere oorzaak, n.l. bezuiniging, aangezien het ontwapeningscrediet uitgeput is en niet vernieuwd kan worden vóór de nieuwe bij eenkomst van den senaat. De Amerikaan- sche gezant te Bern Wilson, zal echter Amerika in de zitting van het bureau ver- Men verwacht, dat Henderson en. Beneej de rapporteur, reeds a.s. Maandag naar Genève zullen komen. Wat men op het bu reau zal doen zonder de Duibschere kan men niet voorzien. In ieder geval acht men het niet uitgesloten, dat belangrijke ont wapeningsbesprekingen gedurende de a.s. volkenbondsvergadering zullen plaats heb ben, nu de Duitsche regeering heeft bekend gemaakt, dat haar delegatie door den mi nister van buitenlandsche zaken Von Neu- rath gepresideerd zal worden. Henderson ever Berlijns eisch. De voorzitter der ontwapeningsconferen tie, Henderson, heeft gisteren een rede ge houden op een lunch, aangeboden door den national en vredesraad. Met betrekking tot Duitschland en zijn voormalige bondgenoo- ten verklaarde hij, dat er zich onder de deelnemers aan de ontwapeningsconferen tie vele voorstanders bevinden van het on middellijk nemen van maatregelen in de richting van bevrediging der Duitsche eischen. Henderson gaf als zijn oordeel te kennen, dat het werk der conferentie de volgende week kan worden hervat en dat, wanneer er slechts goede wil wordt be toond, de genoemde aangelegenheid met den arbeid der conferentie kan worden vereenigd op een wijze, welke niet slechts van voordeel zal zijn voor Duitschland en zijn vroegere bodngenooten, doch ook voor Europa en zelfs voor de geheele wereld. 'isw De Duitsche eisch ia zake gelijke rechten op bewapeningsgebied, aldus Henderson, zou het bureau der conferentie, en ook do conferentie zelve in een uiterst kritieke po sitie kunnen brengen. Trekt Duitschland zich van de conferentie terug, dan zou het zich volgens sommigen van Europa ver vreemden. Er bestaat echter ook een be tere 'weg, die, naar Henderson hoopt, zal worden ingeslagen, wanneer n.l. de voor malige geallieerde en geassocieerde mo gendheden ten spoedigste bijeenkomen en verklaren, dat het haar bedoeling is de Duitsche uitzonderingspositie zoo spoedig mogelijk te doen verdwijnen. Lord Cecil, die eveneens het woord voer de, was van oordeel, dat het recht van Duitschland, zijn bewapening geregeld tb zien, volgens dezelfde beginselen welke ook voor de andere staten gelden, niet kan worden ontkend. Dit vloeit duidelijk voort uit de te Parijs onderteekende documen ten. Deze gelijkheid dient echter bereikt te worden door vermindering der bewape ning van de andere staten, en niet door uitbreiding der Duitsche bewapening. Zou de conferentie concludeeren tot vermeer dering der bewapening, dan zou dit aan leiding geven tot algemeene verontwaardi ging. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Duit sche regeering in verband met de aan staande vergadering van het bureau der ontwapeningsconferentie een schrijven heeft gericht tot den voorzitter der confe rentie Henderson. Dit schrijven zal heden te Genève aan Henderson ter hand worden gesteld en zal dan vermoedelijk ook gepu bliceerd worden. SPANJE NOG ALTIJD ONRUST. Kerk in brand gestoken. Uit Dona Mancia wordt gemeld, dat in de kerk van Maria ten Hemelopneming brand is uitgebroken. Men gelooft, dat de muren en altaren met benzine waren begoten. Te Bilbao heerseht groote onrust. Kwaadwilligen hebben twee palen van het electrische net vernield en poogden de trams te laten ontsporen. Een extremist werd gearresteerd. BRITSCH-INDIE GANDHI'S DREIGEMENT. Vrees, dat hij 't inderdaad zal uitvoeren. In leidende Hindoe-kringen vreest men dat Gandhi inderdaad zijn voornemens om zich van voedsel te onthouden, tot de dood erop volgt, ten uitvoer zal brengen. De Hindoe-leider Pandit MaLavya heeft een Hindoe-conferentie bijeengeroepen, die Zaterdag a.s. te Delhi bijeenkomt, om den toestand te bespreken. In tegenstelling met het bericht, dat Gandhi bij het begin van zijn vasten in vrijheid zou worden gesteld, wordt thans gemeld, dat men besloten heeft, hem naar een particuliere woning over te brengen, zoodra hij zijn hongerstaking begint, ter wijl men hem zal verbieden, deze woning te verlaten. CHINA MANDSJ0EKW0 DOOR JAPAN ERKEND. Verdrag geteekend. In tegenwoordigheid van Henry Poe-ji, het uitvoerend hoofd van Mandsjoekwo, en generaal Moeto, den vertegenwoordiger van Japan, heeft Japan het verdrag getee kend, waarbij de autonome staat Mandsjoe- kwo erkend wordt. In het erkennings-verdrag bevestigt de Mandsjoerijsche regeering tevens de be staande rechten en belangen, vallende on der de verdragen en overeenkomsten, en de contracten, zoowel de publieke als parti culiere. Verder stemmen beide regeeringen er in toe, samen te werken ter handha\ing van de nationale veiligheid, waartoe de noodzakelijke Japansche strijdkrachten in Mandsjoerije gelegerd zullen worden. Gelijktijdig met de officieele mededeeling van de erkenning door de Japansche regee ring, heeft de Chineesche regeering een te genaanval gedaan in den vorm van pro testnota's aan Londen, Parijs, Washington, Rome en Genève, waarin Japan er van wordt beschuldigd de territoiale en admi nistratieve soevereiniteit van China te hebben geschonden en waarin een onmid dellijke internationale actie wordt ge vraagd. In een telegram aan den Volken bond zegt de Chineesche regeering, dat het optreden van Japan een directe schending van de resolutie der Assemblée beteekent. In gelijkluidende nota's aan de andere on derteekenaars van het negenmogendheden- verdrag wordt de actie van Japan een di recte schennis van het verdrag genoemd en de dringende bijeenroeping van een con ferentie geëischt. In een in krachtige termen opgestelde nota aan Japan, zegt de Chineesche regee- ring, dat de erkenning van Mandsjoekwo uitgelegd kan worden ajs een openlijke schending van de territoriale en administra- I tieve integriteit van China. ZUID-AMERIKA NIEUW BEROEP OP BOLIVIA EN PARAGUAY. Tot staking der vijandelijkheden. De neutnale mogendheden hebben thans nogmaals bij Paraguay en Bolivia erop aan gedrongen, dat zij onmiddellijk de vijande lijkheden zullen staken en een gedemili tariseerde zone zullen instellen, doordat beide partijen hun troepen over een af stand van tien K.M. doen terugtrokken. De neutralen verklaren zich bereid, een oom missie naar den Gran Chaoo te zenden, ten einde zich ervan te vergewissen, of deze overeenkomst zou worden nagekomen. De Boliviaansche minister van Buiten landsche Zaken Gutierraz heeft den secre taris-generaal van den Volkenbond het volgende telegram gezonden: „Ik heb net telegram ontvangen, dat gij mij op 10 de zer in opdracht van den voorzitter van den Volkenbondsraad hebt gezonden, waarin deze de hoop uitspreekt, dat de beide bij het conflict betrokken regeeringen u, met het oog op de toegenomen spanning in het Ohaoo-gebied, binnenkort de maatregelen zullen mededeelen, welke zij willen nemen om het gevaar te doen verdwijnen. In ant woord daarop moet ik u mededeelen, dat mijn regeering den wapenstilstand, die door de neutrale mogendheden was voorgesteld, heeft aanvaard, doch dat deze ten gevolge van de onaanvaardbare voorwaarden, wel ke Paraguay heeft gèpteld, mislukt is. Bo livia beperkt zich thans tot een verdedi gend optreden. Hij heeft dus het staken der vijandelijkheden niet in zijn macht. Ik heb zooeven aan de neutrale mogendheden geantwoord, dat mijn regeering zich op nieuw accoord verklaart met een wapen stilstand, ten einde te trachten, een oplos sing te vinden". Dit telegram is ter kennis gebracht van den Volkenbondsraad en van de leden van den Volkenbond. Volgens een officieel communiqué uit La Paz worden sinds gisteravond 10.000 man Paraguayaansche troepen in bedwang ge houden door een klein Boliviaansch garni zoen in het fort Boqueron, dat zich held haftig verdedigt. De kazernes te La Paz zijn overvol met vrijwilligers. Dames uit de voornaamste kringen hebben zich ter be schikking gesteld van het Roode Kruig. Paraguay viert weder een overwinning I De minister van Oorlog van Paraguay heeft het volgende communiqué gepubli ceerd: „Een sterke afdeeling Boliviaansche troepen, welke den vijand wa-s komen ver sterken, is door onze troepen in de pan gehakt. Tot dusver zijn veertien mitrail leurs, alsmede een aantal geweren en mu nitie buitgemaakt". In de straten van As- suncion verdringt zich een geestdriftige menigte, die over deze nieuwe overwinning jubelt. BUITENL. BERICHTEN. BERGINGSWERK BIJ 0RAN. Relaas van den machinist. De bergingswerkzaamheden na de spoor wegramp bij Oran zijn nog in vollen gang. Omtrent het aantal slachtoffers zijn de be richt-en met elkaar in strijd. Terwijl in som mige berichten nog steeds melding wordt gemaakt van 120 dooden, heeft het Fran sche ministerie van Oorlog de mededeeling ontvangen, dat het aantal dooden 55, dat der gewonden 223 bedraagt. Het is echter mogelijk, dat een aantal dooden nog niet is geborgen; naar schatting liggen er nog on geveer dertig onder de puinhopen bedolven. Van de in het ziekenhuis opgenomen ge kwetsten zijn er in den afgeloopen nacht drie overleden. De machinist van den trein, die tot de overlevenden behoort, vertelde, dat hij in een scherpe bocht plotseling bemerkte, dat de locomotief overhelde. Een seconde later stortte de trein zich in den afgrond. Zon der een oogenblik te aarzelen sprong de machinist van de locomotief, zoodat hij slechte geringe schaafwonden heeft opge- loopen. Tusschen Tlemcen en de plaats, waar de ramp zich heeft afgespeeld, rijden sinds Donderdagmorgen voortdurend hulptreinen, die de gewonden naar het dorp brengen, waar hun de eerste hulp wordt verleend. De plaats van de ramp levert een afgrijselijken aanblik op. Verminkte lichamen, keukenge rei en geweren liggen chaotisch door el kaar. Nog steeds klinkt uit de versplinterde wagens het hulpgeroep van slachtoffers, die tusschen ijzeren balken beklemd liggen. EFFECTEN-SMOKKELARIJ BLOEIT. Zes arrestaties te Berlijn. De politie is een nieuwe omvangrijke smokkelarij van effecten op het spoor geko men. Woensdag en gisteren hebben in ver band daarmede te Berlijn zes arrestaties plaats gehad. Naar vernomen wordt is in totaal- voor meer dan drie millioen mark aan effecten voor buitenlandsche rekening verkocht, waarvan de opbrengst, in strijd met de voorschriften, niet op geblokkeerde rekening is geboekt, doch over de grens is De kinderverlamming in Duitschland. Met ingang van Woensdag zijn alle scho len van Eberswalde tot 12 October gesloten om een verdere verbreiding van de kinder verlamming tegen te gaan. Gisteren is reeds het eerste slachtoffer aan deze ernstige en zeer besmettelijke ziekte gestorven. DE HONGER-ELLENDE IN RUSLAND. Tegen den winter de ergste opstand verwacht. Ondanks de streng© censuur, welk© op berichten naar het buitenland wordt uitge oefend, is de speoiale Russisch© correspon dent van de „Daily Express" erin geslaagd, de volgende bijzonderheden aan zijn blad mee te deelen over den honger-opstand in sovjet-Rusland, waarvan wij dezer dagen in 't kort melding maakten. Door den honger gedreven, aldus de cor respondent, bestormden groote troepen ar beiders te Ivanovo Voznesensk de opslag plaatsen der regeering en plunderden deze. Zoodra deze voorvallen te Moskou be kend werden, werden troepen van het roode leger en van de Russische geheime politie, de Gepoe, naar het opstandige gebied ge zonden, welke er na een hevigen strijd, waarbij herhaaldelijk op de menigte werd; gevuurd, in slaagden de orde te herstellen. In Moskou heeft men in verband hier mede getracht, het tekort aan voedsel en kleeding aan te vullen door de rantsoenen welke aan de sovjet-arbeiders worden uit gereikt, met de helft te verminderen. Niet tegenstaande dezen ingrijpenden maatregel komen geregeld verontrustende berichten binnen, waaruit blijkt, dat de collectieve landbouwbedrijven in het geheel niet in staat zijn voldoende graan te produceoren, om Rusland, van voedsel te voorzien. Het is een publiek geheim, dat de groote massa 'Russische arbeiders en boeren bitter ontgoocheld is, iets, wat tot alles kan lei den, als de prikkel van den honger en de koude heviger worden met het naderen van den winter. De onlusten in Ivanovo-Yoznesensk wor den dan ook beschouwd als het voorspol op den meest ernstigen opstand, welken Rus land heeft gekend, sinds de dagen van de bolsjewistisceh revolutie. STRENGE WINTER IN AANTOCHT? Wegens de vulkaanerupties in Zuid-Amerika. De geweldige uitbarstingen van de vulka nen, die over een oppervlakte van 400 vier kante mijlen verspreid liggen in het grens gebied van Argentinië en Chili, hebben do temperatuur in Zuid-Amerika aanmerkelijk verlaagd. De vulkanische asch, die tot in de allerhoogste lagen van de atmosfeer werd omhoog gespoten, houdt de zonnestralen veel meer tegen dan het zwaarste wolken dek. Wanneer de erupties eenigen tijd aan houden, kan de temperatuur over een groo- ter gebied, zelfs over de geheele aarde ver scheidene graden dalen. Alle heftige vulkanische uitbarstingen werden door een koude-periode gevolgd. Do strenge winter en de koude zomer van 1910 waren voorafgegaan door de geweldige uit barstingen van de Temboro op het eiland Soembawa (Nederlandsch-Indië). De koude-periode van 1884'86 was een gevolg van de uitbarsting van den Kraka- tau (27 Augustus 1883). Het koude jaar 1903 volgde op de ontzet tende ramp van de Pelée op het eiland Martinique en de koude winter van 1912 '13 op de uitbarsting van de Katmai. Op grond van deze waarnemingen voor spellen de meteorologen een strengen win ter als een gevolg van de vreeselijke uit barstingen van de Zuid-Amorikaansche vul kanen in het voorjaar. Dubbelganger van den ouden Rockefeller. Te New York heeft een stokoude man ge bruik gemaakt van zijn frappante gelijkenis met den 93-jarigen petroleumkoning Rocke feller en zich voor den millionnair uitgege ven. De oplichter, eveneens een 90-jarige, die ongeveer 60 jaar van zijn leven in de gevangenis heeft doorgebracht en pas een paar maanden geleden uit do Sing-Sing ontslagen werd, ging zeer handig te werk. Met een deftig gezicht en zonder een woord te zeggen, ging hij in een of ander café zitten en wachtte. Het duurde natuur lijk niet lang, of men had Rockefeller op gemerkt; het portret van den petroleum koning staat immers dagelijks in de Ameri- kaansche bladen en elke Amerikaan kent hem. Na eenigen tijd verscheen dan iemand, die den moed had, 'Rockefeller aan te spre-* ken. Genadiglijk antwoordde deze en stond den een of anderen heer toe hem behulp zaam te zijn bij het doen van zijn inkoo- pen. Dat deed de betrokkene natuurlijk graag, want het is niet voor een ieder weg gelegd, in het gezelschap van Rockefellor gezien te worden. Zoo bezocht het tweetal dan verschillen de winkels en warenhuizen, en elke eige naar was dolblij aan de wenschen van den beroemden ouden heer te kunnen voldoen. Mocht er al eens twijfel opkomen, dan werd die terstond weggenomen door het feit, dat de heer in gezelschap den ouden man steeds met zijn naam aansprak. Bovendien kon het vreemd lijken, dat Rockefeller zelf inkoo- pen ging doen, maar och, millionnairs heb ben wel eens van die zonderlinge invallen. Dat de grijze petroleumkoning niet direct betaalde was natuurlijk niet meer dan ge woon. Als Rockefeller zich dit niet eens kon permitteeren, wie dan wel. Dit spelletje duurde een paar weken, en op die manier kwam de pseudo-Rockefeller er warmpjes in te zitten. Toen er na een, poosje nog niet betaald was, werd een win kelier zoo vermetel, den heer Rockefeller een rekening te sturen. En toen kwam de zwendel aan het daglicht: 5?e winkelier kreeg te hooren, dat de oude heer Rockefel ler nog nooit iets in zijn winkel gekocht had en ergens in het Westen partijtjes golf speelde. De politie werd van de zaak ver wittigd en het duurde niet lang, of de dub belganger zat achter slot en grendel. WIE ZIJN TIJD BEGRIJPT, PROPAGEERT DE KATHOLIEKE PERS

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5