HET „WELTEREN" DER ARBEIDERSPERS. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 BINNENLAND R. K. STAATSPARTIJ. Bestudeering van het pachtvraagstuk. Woensdagmiddag jl. heeft de voorzitter van het Partijbestuur ten kantore van het Algemeen Secretariaat te 's-Gravenhage de Commissie ter bestudeering van het Pachtvraagstuk geinstalleerd. Mr. Gose- ling sprak daarbij eene installatie-rede uit welke door den Voorzitter der Commissie, Mr. J. R. H. van Schaik, met een korte rede werd beantwoord. Beide redevoeringen zullen worden op genomen in het dezer dagen verschijnend September-nummer van het corresponden tie-orgaan „De R. K. Staatspartij". CONCURRENT VAN DE LANDSDRUKKERIJ. Groote voortvarendheid bij een particulieren uitgever. De Algemeene Rekenkamer voerde brief wisseling met den minister van Onderwijs, li. en W. over publicatie van een ambtelijk verslag. Het betrokken verslag was dat van de commissie-Rutgers. Tegen 3 ver krijgbaar ter Landsdrukkerij, verscheen ihet eenige dagen later bij een drukkerij te Alphen aan den Rijn voor 2.75 per exemplaar. De Kamer verzocht den minister te on derzoeken hoe deze drukkerij de beschik king had gekregen over deze kopij. De minister achtte dit onderzoek onnoo- dig, omdat de drukkerij niet het zg. rap por t-Rutgers zelf had uitgegeven, doch een practische en overzichtelijke bewerking daarvan. Die bewerking had, volgens den minister, eerst het licht gezien geruimen tijd na de publicatie van het \erslag door de Landsdrukkerij. De Kamer oordeelde blijkens haar jong ste jaarverslag dit antwoord geheel onbe vredigend. Indien de minister geen onder hoek wenschte in te stellen, kon zij zich, hoewel het betreurend, slechts hierbij neer- loggen. Zij deelde den minister echter nog een andere uiteenzetting der feiten mede. De „bewerking" voor de particuliere uit gave had in hoofdzaak hierin bestaan, dat niet het wetsvoorstel en de toelichting eik in zijn geheel achter elkander waren af gedrukt, zooaJs in het officieele verslag, dooh dat men op elk afzonderlijk artikel de toelichting had laten volgen. De be werking was in haar wezen een overdruk van bijna het geheele verslag, met veran derde volgorde van onderdeelen. Voorts waB een alphabetisch register bijgevoegd. Wat den tijd betreft, die de drukkerij ten dienste had gestaan, het volgende: Reeds op 23 Januari 1931 verscheen een advertentie, dat het verslag van de staats- commissie-Rutgers, practiech en overzichte lijk bewerkt, binnen eenige dagen zou ver krijgbaar zijn bij den uitgever te Alphen. Óp 29 Januari 1931 kwam het officieel rapport bij de Landsdrukkerij uit, op 16 Febr. 1931 de „bewerking". Had deze uitgever in circa twee weken tijd genoeg gehad, om het rapport te doen omwerken, het register te doen samenstel len, alles te doen zetten, afdrukken en in naaien een publicatie van 308 bladzij den? Het nadere betoog der Kamer bleef on beantwoord. De minister was blijkbaar niet overtuigd, dat iets was geschied, dat niet in het belang van den Lande kan zijn geweest en een nader onderzoek vereischte. OPHEFFING VAN REGIMENTEN. In de oorlogs-organisatie blijven zij gehandhaafd. Over de voorgenomen opheffing van acht regimenten infanterie, verneemt de „Avondpost" nog, dat de bedoelde regi menten uit de vredes-organisatie worden gelicht, dooh in de oorlogs-organisatie blij ven gehandhaafd. De dienstplichtigen van de lichting 1933 worden wel degelijk toegewezen aan de op te heffen regimenten, maar zij worden geoefend bij een der blijvende onderdee len. Bij vertrek met groot verlof is de mo bilisatie bestemming van het regiment, waarbij zij aanvankelijk (op papier) zijn in gedeeld. Door den Minister van Defensie, is aan de organisaties van Onderofficieren ver zocht, voorstellen in te dienen, betreffen de de afvloeiing van overtollig personeel. Erin gevlogen. „Het Volk", als altijd tuk op pikantig- heidjes betreffende de Katholieke Kerk, gaf dezer dagen een foto van een kerkin terieur met het volgende onderschrift: „Hitler's vaandels voor het altaar! In een R. K. kerkgebouw te Berlijn werd een herdenkingsdienst voor een gesneuvelden S.-A.-man gehouden". Wat nu is het geval? U moet weten, dat de Lutheranen in tegenstelling met de Calvinisten het altaar in hun bedehuizen gehouden heb ben, zoodat hun kerken er op het eerste gezicht uitzien als katholieke. Dédrdoor is „Het Volk" erin gevlogen: de kerk in „Het Volk" immers is geen katholieke kerk, maar de nieuwe Evangelische Gar nizoenskerk op de Hasenheide te Berlijn! Misschien wil „Het Volk" zoo vriendelijk en eerlijk zijn, dit vergissinkje te herstel len? Nadere bijzonderheden pver het geval zelf kan „Het Volk" zijn lezers uit de libe rale- „Vos-s. Zeitung" óver-vertellen; dit blad toch bevatte daarover een fel arti keltje onder den titel „Misbruik der kerk voor partij-politieke doeleinden". „Tijd". Het personeel in vergadering bijeen. De hooggeroemde medezeggenschap I De direc tie trok er zich niets van aan. De socialistische dagbladen kunnen niet ontkennen, dat het bericht van „De Resi dentiebode" juist is, dat de loonen bij de „Arbeiderspers" zijn verlaagd ingevolge de wijziging der collectieve contracten in de typografie en in de chemigrafie. Dit is echter niet geschied met een be roep op ongunstige bedrijfsresultaten of daling van de levensstandaard. De bij „Het Volk" toegepaste loonsver laging is door het geheele land bij alle georganiseerde drukkerijen ingegaan. Het personeel „in bittere stemming". Door vermindering van werkzaamheden werden in een kleinere bedrijfsafdeeling een drietal personeelleden, die nog slechts kort werkzaam waren, opgezegd. Aldus de mededeelingen van de redac tie van „Het Volk". In „De Rotterdammer" van gisteren avond lezen wij echter: Over de geheele linie zijn de salarissen en de loonen (bij de Arbeiderspers) aanmer kelijk verlaagd, maar merkwaardig is, dat daarnaast heel wat ontslagen zijn gegeven. Zoo zijn bij enkele drukkerijen, bij de cli ché-inrichting en bij de bezorgingsafdee- ling een niet gering aantal menschen ont slagen. Er heerscht groote ontevredenheid. Dins dagavond heeft het personeel van het Am- sterdamsche bedrijf vergaderd in een zeer bittere stemming. De algemeene directie werd scherp verweten, dat zij in geen enkel opzicht had rekening gehouden met de zoo genaamde medezeggingschap, welke, naar het dan heet, bij de Arbeiderspers is inge voerd. De heer Van der Veen, die de directie voert en de commissarissen, allen vooraan staanden in den huidigen strijd tegen de re geering, beroepen zich op de bedrijfsinzin- king en op de verkeerde berekeningen, welke men bij de grootscheepschen opzet van de nieuwe gebouwen en van de samen trekking der onderscheiden bedrijven heeft gemaakt. Zoo had men er op gerekend, dat al de moderne vakbonden hun organen bij de socialistische onderneming zouden laten drukken. Dit is niet geschied. Het Spoor- en Tramwegpersoneel en de Bouwvakarbei ders zijn tot dusver met hun orgaan ge bleven bij de firma Hoonte te Utrecht, waar men altijd goed bediend is. De Typo grafenbond bij de Diamantbewerkersdruk kerij. Deze laatste organisatie veTzet zich tegen de overheveling van deze 'vakbladen. Dit zou toch beteekenen, dat dit werk ge woon opgeslokt werd door het groote be drijf, terwijl dan bij de firma Hoonte en de Diamantbewerkersdrukkerij vele ontsla gen zouden vallen. Ook gevoelen de moderne vakbonden in het algemeen er thans ook niet meer voor nog weder geld te storten om de liquidi- teitspositie der Arbeiderspers te verster ken. De vakbonden zitten niet meer zoo dik in het geld als vóór eenige jaren. De be leggingen zijn sterk in waarde gedaald; de werkloozenondersteuningen eischen schat ten. en de contributies gaan omlaag. Het personeel is dit alles nog niet duide lijk. Tot vóór kort was het in de socialisti sche pers één lofuiting over den goeden gang van zaken. Daarbij is het opgevoed in een wanbegrip omtrent de verhouding van loon en kosten van het product. Zoo trad hier een groote ontnuchtering in. Tot zoover de ons verstrekte mededeelingen. De medezeggingschap bij de „Arbeidspers" in de practijk. Bij de Socialistische Arbeidspers is in de statuten de me-dezeggingschap van het personeel geregeld. Het blijkt, aldus schrijft het officieel or gaan der Kath. Journalistenvereniging „De Kath. Pers", dat in de practijk ook daar de medezeggingschap nog heel wei nig beteekent. Op 28 Maart 1931 werden de organen dezer medezeggingschap te Amsterdam en Rotterdam in hotel Parkzicht door den president-commissaris Dr. Wibaut plech tig geinstalleerd. Thans is het verslag van dezen onder nemingsraad verschenen en het is één jammerklacht. De schrijvers, leden van dezen socialis- tischen ondernemingsraad, beginnen met te verklaren, dat zij „als deel van de moderne arbeidersbeweging, de plicht heb ben, te zorgen, dat het instituut der me dezeggenschap bij de N.V. „De Arbeids pers" zal slagen echter tegelijk moeten zij erkennen, dat een groot deel van het personeel het instituut van de medezeg genschap met wantrouwen beschouwt. Op blz. 13 lezen we dat de onderne mingsraad nu en dan mededeeling kreeg medewerking te verleenen aan tal van verslechteringen van de arbeidsvoorwaar den, maar van medezeggingschap was geen sprake. In tal van gevallen deed de direc tie of er geen medezeggingschap bestond. Ontmoediging bij den onder nemingsraad. Dit leidde zelfs in November 1931 tot een stemming van ontmoediging onder de leden van den ondernemingsraad. Het personeel had weinig vertrouwen in het succes van haar werk. „De ontstemming groeide, lezen we op blz. 12 naarmate telkens weer moest worden geconstateerd, dat de directie maatregelen nam, zonder den O. R. er in te kennen". Dat gebeurde ook in Rotterdam. Om er den moed maar weer in te hou den, had 13 Februari 1932 een conferentie plaats met den raad van commissarissen, waar de ondernemingsraden hun onver- kropt gemoed konden luchten. Dat deden ze dan ook. Het slot dezer besprekingen was, dat de voorzitter, Dr. Wibaut, vast stelde, dat er „een en ander in de ver houdingen moest worden veranderd". De O. R. kreeg weer hoop, doch moet in het verslag constate eren, dat zij zich wederom heeft vergist. Er veranderde niets en wederom hebben ze zich in een uit voerige nota tot den Raad van Commissa rissen gewend met klachten over gebrek aan medewerking van de zijde der directie. Uit het jaarverslag krijgt men nog aller lei merkwaardigheden over de medezeg gingschap te hooren. Vóór de verhuizing naar het nieuwe gebouw aan het Hekel- eld te Amsterdam had de ondernemings raad van het personeel een eigen lokaal, waar ze reglementaire zittingsavonden hield, waarop de personeelsleden even- tueele klachten, bezwaren of wensohen zouden kunnen kenbaar maken. Langza merhand werd daar door het personeel minder gebruik van gemaakt de direc tie trok er zich tooh niets van aan. In het nieuwe groote gebouw heeft de directie daarom maar heelemaal aan den ondernemingsraad meer geen kamer aan gewezen! De zittingsavonden zijn toen maar afgeschaft! Het verslag zegt: „Wij wachten met de instelling ervan tot de belofte door de directie gedaan terzake het beschikbaar stellen van een vast lo kaal zal zijn ingelost." Verder publiceert het verslag tal van bijzonderheden, waaruit heel duidelijk blijkt, dat de directie van de Arbeiderspers zioh heel weinig van den ondernemings raad aantrok en steeds weigerde ©enig overleg te voeren. UWACVERTENTlE BEREIKT ALLE KRINGEN Wat anderen er van zeggen Het rapport-Weiter en de rede van Max van Poll. Geaohte Redactie, Gaarne zag ik onderstaand, stukje opge nomen in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. De beste stuurlui staan aan wal. Met verontwaardiging heb ik het inge zonden stuk gelezen van den heer P. C. v. d. Meer, voorkomende in Uw blad. van Woensdag 1.1. en met het naschrift, waar in U hem van antwoord hebt gediend, kan ik mij volkomen vereenigen. Voor zoover ik weet, ken ik genoemden heer v. d. Meer niet, dooh afgaande op zijn geschrijf zou men vragen: Is dat nu een Katholieke onderwijzer? Ik geef toe, dat het niet prettig is, wanneer er aan loon of salaris getornd wordt, doch daar is nu eenmaal niet aan te ontkomen. Iedereen moet in dezen tijd een veer laten, werkgevers zoowel als werknemers, zakenlui zoowel als onderwij zers, ambtenaren en arbeiders. M. i. ver- keeren de onderwijzers en ambtenaren over het algemeen nog in een bevoorrech te positie, wanneer men hen vergelijkt met de arbeiders, waarvan er versoheidene zijn, die reeds tijden tot werkloosheid zijn gedoemd en die aangewezen zijn op den steun of met zakenlui, die gaarne zouden willen, dat zij er met 8 pet. of 13 pet. kor ting (voorstel commissie-Weiter) zouden afkomen. Nu kan de heer v. d. Meer wel spreken over „kleine ambtenaren" en over „cre- peeren", doch zoo'n vaart zal het wel niet met hem loopen. Men moet zioh aan de omstandigheden weten aan te passen. In den tijd. van hoogere loonen en salarissen is men wellicht wat verwend, doch men moet eerlijk zijn en willen inzien, dat het nu niet meer kan. En dan, gelijk de heer v. d. Meer doet, zioh zoo smalend uit te laten over onze „allerchristelijkste" regeering! Hij stelt zioh juist als een schooljongen aan, die zijn zin niet kan krijgen. Onze regeering maakt eveneens een moeilijken tijd door. Zeker, zij zal ook wel eens mistasten, doch aan alle mensohelijk werk kleven fouten. Ik ben er van over tuigd, dat wij er nu beter aan toe zijn, dan wanneer wij hadden, gelijk volgens den heer v. d. Meer, de vergadering van Zondag 1.1. wenschte, „een democratische regeering". Als de heer v. d. Meer in de plaats stond van den heer Max van Poll, zou ik wel eens willen weten of hij nog zoo'n grooten mond zou opzetten. Neen geachte heer, afbrekende critiek is zeer ge makkelijk. De beste stuurlui staan aan wal. Laten wij ons scharen achter onze R. K. Staatspartij. Bij haar zijn wij veilig en tevens zijn wij voor God en ons gewe ten verantwoord. J. A. VREEBURG. Leiden, 16 Sept. 1932. ZY KOMT ZOOWEL OP ...HE EEN...ALSOP..HEANHEI^E TAFEL De nood in den tuinbouw. Langeraar, 13 Sept. 1932. Geachte Redactie, Nogmaals zag ik gaarne eenige plaats ruimte in Uw veelgelezen blad. Wanneer uw nummer van Zaterdag 3 September goed is ingezien, gaf dit eenig idee van het droevig beeld vanwat zich te Roelofarendsveen ©n in andere tuinbouw centra afspeelde. Deze fotoopname bracht den tuinder in gedachten de droevige da gen aan de veilingen opgedaan. Het gaat voor hen, die het niet zoo gevoelen aan den lijve, zoo licht voorbij, maar als belangheb bende grijpt het zoo aan, als de met zweet geteelde vruchten ter veiling gebracht, moe ten vernietigd worden, om maar niet van de financieele gevolgen te spreken. Nauwe lijks zijn de laatste vruchten van de akkers verdwenen of door versohillende tuinders werd reeds naar steun bij de gemeente om in het eerste levensonderhoud te voorzien, uitgezien. Over het noodige levensonderhoud ge sproken, er is mij iets opgevallen in uw nummer van Zaterdag, waarin opgenomen het verslag over de gehouden L.TB.-verga- dering te Roelofsarendsveen. En als het ver slag juist is (waaraan ik niet twijfel), werd om raa-d verzocht bij het hoofdbestuur van den L.T.B., dat schreef, dat getracht kon worden, objecten te zoeken voor werkver schaffing, voor de tuinders. Ik heb een oogenblik getwijfeld, of ons Hoofdbestuur nog uit tuinders bestaat; ik heb wel eens gehoord, dat er werkgelegen heid werd gezocht voor werkloozen, doch werkgelegenheid voor tuinders, welke een eigen bedrijf hebben, waar zooveel zorgen aan zijn verbonden, pleit wel voor zeer weinig bedrijfskennis. Evengoed zou men als tuinder aan een ambtenaar van den L.T.B. kunnen vragen, naast de ambtelijke beslommeringen nog èen tuinbouwbedrijf waar te nemen. Ook is voor de tuinders onbegrijpelijk, dat de lasten welke onze bedrijven druk ken, niet kunnen worden verlicht. Het lijkt wel aardig, dat uit bedrijf of onderneming wij bedoelen de onbeschutte bedrijven de sociale lasten moeten worden opge bracht, bedrijven, die een zeer sober be staan opleveren en waar de menschen zich vaak alles ontzeggen, 't Was een ware uit komst, toen er stemmen uit de Kamer op gingen, de inkomens beneden f 1500 van de sociale lasten te bevrijden; dit was toch zeker omdat deze heeren het toch ook zeer onrechtvaardig vonden, wijl in deze bedrij ven toch de menschen nauwelijks voor zich zelf en de hunnen in het noodige levenson derhoud kunnen voorzien. Ik sta hier even stil naar aanleiding van de gesproken woorden van onzen hoogvereerden Bis schop, die zei op de vergadering van het R. K. Werkliedenverbond: dat het was een natuurrecht, te verdienen een behoorlijk loon, om in het levensonderhoud van de ge zinnen te voorzien; zou het te veel zijn ge waagd, deze woorden ook tot de onze te maken? De uitvlucht, dat de baten ten behoeve van de sociale verzekering niet kunnen wor den gemist, is niet steekhoudend, wijl even min van de kleine inkomens iets kan wor den ontbeerd, wijl deze menschen ook, we- derkeerig, recht hebben op een behoorlijk inkomen tot onderhoud van het gezin. Bovendien is door deze lasten de werk loosheid op het platteland schrikbarend toegenomen. In den tuinbouw heerscht de stille hoop, dat binnenkort de steunwet tot stand komt. Over de middelen tot steun behoeven wij ons niet zoo bezorgd te maken. Daarvoor zullen de heer Max van Poll en Bekaar wel zorg dragen, volgens uw nummer van Maan dag j.l. Wij vertrouwen, dat de naastenlief de van onze Tweede Kamer-fractie zoo hoog staat, dat ook deze heeren, uit liefde voor hun naaste, tot welzijn van de natie, tot in standhouding der bedrijven, royaal zullen medewerken, wijl automatisch de tracte- menten van het Overheidspersoneel toch j al reeds met 100 procent zijn gestegen, daar het levensonderhoud in 't algemeen niet zoo vee-1 meer kost. Als het met de steun aan J de bedrijven gaat als van 't voorjaar bij de beschikbaarstelling van de kunstmest door het crisis-comité (waar de couranten vol i van stonden) wat voor Ter Aar beteeken- de circa 8 tuinders zegge 1 baal (ter waar- de van ongeveer 3 gulden), dan geloof ik dat de ontreddering in de bedrijven onaf wendbaar is. Naar men zoo meedeelt zijn er plannen in voorbereiding, als de steunwet in behan deling komt, dat vele tuinders van hier aan de vergadering in de Tweede Kamer een bezoek brengen. U geachte Redactie dankend voor de ver leende plaatsruimte, verblijf ik Hoogachtend, A. C. HOOGERVORST, tuinder, Langeraar. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Er is d©n laatsten tijd ten opzicht© der uitkomsten van sommige der hoofdproducten geen reden tot klagen. Met een totaal aanvoer van ongeveer 30.000 stuks bloemkool per veiling in 1st© en 2de soort ligt het voor de hand, dat cr ©en bijzondere oorzaak moet zijn, dat voor de goede kwaliteit steeds nog redelijke prij zen besteed worden. Di© oorzaken zijn: 1. is de aanvoer kleiner dan men gewoon is; 2. is bij die 30.000 wel ongeveer 10.000 2de soort die weinig opbrengen; 3. zijn er mo menteel weinig plaatsen waar bloemkool wordt aangevoerd; 4. zijn de gewassen en de kwaliteit overal slecht, slechter nog dan hier. Als gevolg hiervan verschijnen er op de veiling kooplieden uit verschillenden oorden van het land, Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Den Haag, Rotterdam, Delft. Verschillende tuinders komen reeds mot Late bloemkool en de volgende week zul len hiervan al flinke kwantums komen. Doch ook op het gewas der late bloemkool is veel aan te merken, zoodat een aan voer al'3 vorig jaar in 't geheel niet te ver wachten is. Wat niet ongelukkig zal zijn. Voor dergelijke kwantums is in binnenland tooh geen afzet te vinden en in 't bui tenland kan men het schijnbaar zonder de Hollandsche bloemkool. In peen kwam nogal wijziging. Enkele dagen geleden ging het zeer mat met steeds lager loopende prijzen, zelfs tot ƒ3.— per 100 bos en 0.35 per kist van 20 Kg. Te voren was men erge beste prijzen gewoon. De laatste dagen ging het weer beter. Bos- peen bracht van 4.30 tot 7.20 per 100 bos op, en breekpeen ging van ƒ0.40 tot 0.60 per kist van 20 Kg. De nagewassen zijn door het koude weer en clen regen wel iets verbeterd. De aan voer van aardappelen en bloemkool is da- gelijke nog aanzienlijk grooter dan vorig jaar op dezelfde tijd doch de omzet is nog ruim 20 pet. lager dan in 1931 toen het al allesbehalve rooskleurig was. Diefstal. Nadat de tuinder v. D. op het veilingterrein eenigen tijd een hijsch- toestel onbeheerd had laten liggen, was het verdwenen. Onbevoegden zullen het hebben meegenomen. De politie is van een en ander in kennis gesteld en doet onderzoek. Onveilig duin. Wegens het schieten met scherp zal het duinterrein achter de Rijksschietbanen onveilig zijn op: Dmsdag van 9 uur van. tot 8 uur n.m., Woensdag 92 uur, Donderdag van 98 uur, Vrijdag 98 uur en Zaterdag van 28 uur n.m. LISSE. Aanbesteding. Onder architectuur van het architectenbureau Kees Barnhoorn en Theo v. d. Eerden had gisteren in de „Nachtegaal" de aanbesteding plaats van den bouw van ©en Transformator „Vree wijk" ten behoeve van de N.V. Electrici- teitsbedrijf Hillegom.LisseSassenheim. Begrooting 2400.Ingekomen waren 11 biljetten en wel als volgt: 0. Kastelein, Zilk ƒ1143.Seisenaar Hillegom 1494; Nijman en Reisman Hillegom 1535; Gebr. Randsdorp Lisse 1564v. Breda en Waas dorp Sassenheim 1564; P. Meeuwisse Sassenheim 1572; Reeuwijk Sassenheim ƒ1661; v. Nieuwkoop Sassenheim 1755; Jansen Hillegom 2087 en Gebr. Meeuwis- sen Lisse 2200. De gunning is aangehou den. Harmonie. De Harmonie „Trou moet Blycken" zal Dinsdag 20 September des avonds te 8.15 uur haar laatste zomeroon- cert geven in -de Gemeentelijke Muziek tent onder leiding van haren directeur, den heer M. Bolderdijk. Bollenwagen door den tram aangereden. Toen een knecht van den voerman P. F. Scheepmaker, vrachtrijder en sleeper alhier, gistermorgen met een vracht bloem bollen de oprijlaan naar de bollenschuur van den heer L. van Grieken zou oprijden, had hij de onvoorzichtigheid niet eerst uit te kijken of de stoomtram in aantocht was. Juist waren de paarden op de trambaan toen hij zag dat de tram op 'n twintig me ter afstand kwam aanrijden. Hoewel hij nog exra de zweep liet knallen, kon hij een aanrijding niet meer voorkomen. De tram botste dermate tegen het achtergedeelte van den wagen aan, dat de bollen door elkaar in de sloot en op den weg tereent kwamen en de wagen in duigen werd ge reden. De voerman en de paarden kwamen met den schrik vrij. Bouwvergunning. B. en W. dezer ge meente hebben aan den heer Alb. Moole- naar, alhier, vergunning verleend tot het bouwen van een vijftal woonhuizen langs de Narcissen-straat. Uitkeering Crisiszuiverwet. De uitkee- ring ingevolge de Crisiszuivelwet beeft voor zoover deze gemeente betreft plaats gehad Woensdagmiddag. In het geheel is uitge keerd geworden een bedrag van f 1226.25. Geboren: Rosa Adriana, d. v F. J. van Rooijen en A. C. van 'Riek. Helena Johanna, d. v. N. P. van Rooijen en H. M G. Heerens. Petrus Cornelis Josephus, z. v. J. M. van der Zwet en A. A. Warmer dam. Ondertrouwd: Bartel van de Vaate 28 j. met Maria Johanna Geleijnse, 23 j., beiden te Lisse. Getrouwd: K. Gort te Hillegom en J. J. de Leeuw te Lisse. J. C. A. Coster te Bandoeng (Ned.O.I.) met C. M. Duivenvoor den te Lisse. M. J. Sprengers en J. Ruig- rok, beiden te Lisse. Gevestigd: N. Glasbergen uit '6-Gra- venhage; J. Wolthaus en gezin uit Valken burg; T. Kloosterman uit Haarlemmermeer B. Wolthuizen uit Eindhoven; T. Waker uit Enkhuizen. Vertrokken: C. J. Meijer naar Soest; P. K. de Jonge naar Goes; G. N. Berbee naar Anna Paulowna; P. G. Balken ende en gezin naar Amsterdam; C. M Duivenvoorde naar Ned. Oost-Indië; J. J. de Leeuw naar Hillegom; M. J. Sprengers en echtgenoot© naar Hillegom.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10