Duitschlands parlementarisme. Ons nieuw merk „HYGIA" wettig gedeponeerd 23ste Jaargang WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1932 No. 7304 e£cidóeh&0oii/Yamt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. De knock-out van von Papen, Het economisch en staatkundig program der rijksregeering. Kr spelen zich in het land van onze Oos terburen gebeurtenissen af, die waard zijn met belangstelling te worden gadegesla gen. De Duiteche democratie, innerlijk reeds lang vermolmd door de afbrokkeling van het partij-wezen, heeft ondanks den twïj- felachtigen „steun" van Duitschlands jong ste monster-partij, n.l. die der nazi's, geen weerstand kunnen bieden aan den slag, haar door de rijksregeering toegediend en is in elkaar geploft. „De regeering gelooft, dat de formeele democratie niet meer tot nieuw leven kan worden gewekt", aldus sprak rijkskanselier von Papen in zijn radio-réde op den avond van dien gedenkwaardigen Maandag, toen de strijd tussohen rijksdag en rijksregeering in het voordeel van de laatste was geëin digd. De Duitsche democratie ligt ter neer, voorlopig knocked-out. De dictatuur, voorbereid door de. natao- naal-socialisten en door hen begeerd, is er thans. Evenwel niet op de wijze, zooals zij zich deze gedacht hadden. In plaats van dictator Hitier, decreteert thans het drie manschap v. Hindenburgv. Papenv. Schleicher, hoe het vaderland gered moet worden. En dit moet reeds direct in het voordeel van dit drietal worden erkend: zij weten wat zij willen en zij hebben hun program niet onder stoelen en banken gestoken. Iedereen weet, waar het heen gaat. Dit in tegenstelling met Hitler, van wien niemand nog ooit gehoord heeft, wat hij eigenlijk wil en hoe hij zich dat redden" van het groote vaderland voorstelt. Het parlementarisme is onmachtig ge bleken om in zulk e»en noodtoestand met de kracht en het doorzicht op te treden, wélke vereischt worden, en eerlijk gezegd, geloo- ven wij, dat een beetje dictatuur van het H.-P.-S.-driemanschap in dezen verwarden tijd voor Duitschland geen kwaad kan. De Centrumsman dr. Brüning was trouwens ai aardig bezig met dictatoriaal te regeeren en wij begrijpen niet góed wat het Cen trum verwachtte van een samengaan met de Nazi's ten einde de democratie van het parlementarisme te redden. Het moet overigens voor het Centrum ook wel de „uiterste noodzaak" geweest zijn, om met menschen als Hitler en Goe- ring in zee te willen gaan. Hitier, de man, die ellenlange redevoeringen houdt, waarin hij er in slaagt om absoluut niets positiefs te beweren, en Goering, die zich in den jong-gestorven rijksdag een po litieke houwdegen heeft getoond, die het a-b-c van de politiek nog leeren moet. Reeds lang nadat hij verslagen was, draaf de hij door en liet de reeds ontbonden rijks dag besluiten nemen tegen den grondwet in, welke hij n.b. zeide te willen bescher men. Het Centrum zag bijtijds in, dat het de nationaal-socialisten op dezen weg niet kon volgen en vermeed aldus een ernstig gewapend conflict. Want de regeering had aangekondigd, den rijksdag desnoods met geweld te beletten, opnieuw bijeen te ko men op onwettige wijze. De rijksregeering handhaafde zich op den basis van de grondwet, al doet zij het niet voorkomen, dat zij zoo'n eerbied heeft voor de huidige grondwet van Weimar. In tegendeel zij ziet haar historische zending juist in het opheffen van deze grondwet. Naast reorganisatie van het Duitsche eco nomische leven, heeft zij zich tot taak ge steld de reorganisatie van het Duitsche staatsleven. Het ontwerp van een nieuwe grondwet ligt al klaar, doch deze zal niet overijld worden ingevoerd, beloofde von Papen in zijn radio-rede van Maandag avond, doch in overleg met de Duitsche landen. Eén van de meest ingrijpende ver anderingen zal zijn de wijziging van het kiesrecht. Door het verhoogen van den kies gerechtigden leeftijd hoopt men de extre mistische partijen gevoelig te treffen, daar het juist de opgeschoten en nog onrijpe jeugdige kiezers zijn, die zoowel de commu nisten als de nationaal-socialisten hun groeiend aantal stemmen hebben bezorgd. Daarnaast zal de regeling van de verhou ding tusschen het Rijk en Pruisen een voor name plaats innemen. „In de toekomst moet een tegen elkan der en naast elkander regeeren in rijk en Pruisen uitgesloten zijn, aldus von Papen. Men zal den Pruisischen staat niet vernie tigen, maar noodzakelijk is een organische verbinding van de Pruisische regeering met die van het rijk. Hier ligt de mogelijkheid van een doortastende bestuurs-reorganisa- tie en van een goedkooper maken van het bestuur. De regeling van de verhouding tussohen rijk en Pruisen zal de zelfstandig heid als staat van de andere Duitsche lan den niet aantasten". Behalve het staatsleven staat, zooals ge zegd, ook reorganisatie van het economisch leven op het program en wel door een for- sohe poging om de werkloosheid te doen verminderen. Men wil dit trachten te be reiken door op verschillende manieren het particulier initiatief te prikkelen. Niet door werkloozensteun, die hoe langer hoe meer de financieele draagkracht van het land te boven gaat, maar door aanpakken moet dit probleem worden opgelost. Voor de voorgenomen maatregelen zullen vele mil- lioenen noodig zijn en de wel eigenaardige wijze, waarop de rijksregeering de noodige contanten meent te kunnen vinden zonder in den maalstroom van inflatie tereoht te komen, hebben wij reeds medegedeeld. Wij bedoelen het systeem van de belastingbons. Deze bons zijn eigenlijk wissels op Duitsch lands toekomstige rijkdom en als zoodanig aangewezen op het vertrouwen, dat de Duitsohers in hun eigen toekomst stollen. Een origineele methode, wier uitkomst me nigeen met belangstelling zal afwachten. De rijksregeering heeft er veel vertrou wen in, want juist om te verhinderen, dat dit economische program door den rijks dag om hals zou worden gebracht, heeft zij den rijksdag door den rijkspresident doen ontbinden. Van Papen's regeering schijnt vast besloten te zijn zich en haar program te handhaven, zelfs als het zal* moeten door een tweede rijksdagontbinding over eenige maanden, wanneer de komende verkiezin gen (die nog volgens het oude kiesstelsel zullen gehouden worden) wederom een sa menstelling van den rijksdag te zien zullen geven vijandig aan de plannen der rijks regeering. De datum dezer nieuwe verkiezingen staat nog niet vast, doch von Papen schijnt niet van plan te zijn, deze tot St. Juttemis te verschuiven. Want de regeering be schouwt zich nog altijd als de uitvoerster van den nationalen volkswil, die dan blijk baar zijn weerklank nog niet heeft gevon den in de partijen van den rijksdag. Als Taart zoo Lekker gegarandeerde korting. N.V. LEIDSCHE BROODFABRIEK ons Verpakt „HYGIA BROOD Zonder prijsverhooging met 10 °/0 Ieder die op zindelijkheid is gesteld, vraagt een proefbroodje. NIEUWE MARE I TEL. 36 en 442 BINNENLAND REGEERINGSSTEUN AAN HET BOUWBEDRIJF. Voorschot van ƒ20 millioen, extrahulp voor de werkloozenkassen en opname in de rijkssteunregeling. Gelijk gemeld, heeft Maandagmiddag op het Departement van Binnenlandsche Za ken te 's-Gravenhage weer een bespreking plaats gevonden tusschen de Regeerings- delegatie, de heeren mr. dr. K. J. Frede- riks (voorzitter), C. Zaalberg, mr. Lietaert Peerbolte, ir. H. v. d. Kaa, Bakker, Anth. Folmer en Meyer de Vries eenerzijds en vertegenwoordigers van 3 werknemers- en 3 werkgeversbonden in het bouwvak an derzijds. De organisaties deelden mede, op welke Iconen patroons en werklieden elkaar be houdens toestemming der ledenvergaderin gen, gevonden hadden. De Regeerings delegatie vroeg nadere inlichtingen, waarna de conferentie ge schorst werd, teneinde de regeering in staat te stellen, haar meening te vormen. Des avonds werd weer vergaderd en me degedeeld onder welke voorwaarden de Regeering bereid was de bouwbedrijvig- heid te bevorderen, en de werklooze bouw vakarbeiders te helpen. Deze voorwaarden zijn thans aan de zes belanghebbende partijen schriftelijk mede gedeeld in den volgenden brief, welke gis teren verzonden is: „In aansluiting a-.- de met u gevoerde besprekingen, heb ik de eer u het volgen de mede te deelen. De Regeering legt zioh neer bij de loon- wijzigingen, zooals deze voorloopig zijn overeengekomen tusschen de besturen der bij de collectieve arbeidsovereenkomst m het bouwbedrijf betrokken partijen. Wanneer deze wijzigingen definitief zijn aanvaard, verklaart de Regeering zioh be reid ,de navolgende hulp te verleenen met dien verstande, dat deze hulp voorloopig slechts wordt verleend tot 1 Maart 1933. In den loop vaji de maand Februari 1933 zal de regeering, daarbij lettende op den toestand van :s lands financiën en den al gemeen-en economisohen toestand, mede- deelen, of zij na 1 Maart nog hulp zal ver leenen en zoo ja, onder welke voorwaar den. Met inachtneming van bovenstaande be perking, zal de hulp deze zijn: a. De Regeering bevordert de besohik- baar stelling van voorschotten voor wo ningbouw, tot een maximum van 20 mil lioen gulden. b. De werkloozenkassen van de bouw vakarbeidersorganisaties, welke partij zijn bij de C.A.O., dan wel van die organisatie», welke der Regeering voldoende waarbor gen geven, dat zij zich garant kunnen stel len, dat haar leden voor de gewijzigde oon- tnaetueel vastgestelde loonen blijven wer ken, krijgen extra hulp op gelijken voet als die, welke in dit jaar aan andere werk loozenkassen is verleend. c. De leden van de onder 2 bedoelde medewerkende orgajiisaties, worden in de Rijkssteunregeling opgenomen. Steun aan de werkloozen kassen. Uit het bovenstaande vloeit voort: le. dat organisaties in het bouwvak en in de nevenbedrijven (en de leden dier or ganisaties), hieronder dus begrepen schil ders, stuoadoors, loodgieters en behangers voor het bouwbedrijf, welke niet bereid zijn, een loonwijziging in te voeren, over eenkomende met die in het bouwbedrijf, niet de hulp zullen ontvangen, omschreven onder b, dan wel onder c. 2e. dat voor de hulp, genoemd onder b en c, ook in aanmerking komen de leden van die organisaties, welke zich als orga nisatie wel hebben bereid verklaard de loonwijziging te aanvaarden, doch die door het niet medewerken van andere organisa ties aan dat voornemen naar het oordeel der Regeering, geen uitvoering kunnen geven. 3e. dat de Regeering aan gemeentebe sturen, die Rijkssubsidie voor steunverlee- ning en werkverschaffing ontvangen, zal verzoeken, de leden, behoorende tot orga nisaties, welke als organisatie geen mede werking verleenen om tot de loonsverlaging over te gaan, voortaan te steunen volgens het tarief, dat plaatselijk geldt voor de niet-georganiseerden. Wordt onverhoopt aan eenig verzoek niet voldaan, dan zal de Regeering genoodzaakt zijn, alle subsidie in de kosten van steunverleening en werk- yersohaffing voortaan te onthouden. Belanghebbende. De zes belanghebbende partijen, waar aan de brief gezonden is, zijn de volgende: 1. de B. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" te Utrecht; 2. de Algem. Ned. Bouwarbeidersbond te Amsterdam (W.); 3. de Ned. Ohr. Bouwarbeidersbond te Utrecht; 4. de Patroonsbond voor de Bouwbedrijven te Haarlem; 5. de R. K. Bond van Bouwpatroons te Amsterdam; 6. de Landelijke Bond van Ohr. Bouwvakpa troons te Groningen. WERKLOOZENZORG IN DE GROOTE STEDEN. Verlaging van de steunregeling? Dezer dagen is op het Departement van Binnenlandsche Zaken een bespreking ge houden tusschen de wethouders voor den maatsohappelijken steun van de vier groo te gemeenten over de werkloozenzorg. Op deze conferentie is een corresponden tie gevolgd tusschen den Minister en de besturen dezer gemeenten. De Minister verlangt in dezen brief, die 27 Augustus gedateerd is, dat: 1. de extra-bijslag voor werkende kin deren van 1 voor het eerste en 0.50 voor elk volgend werkend kind komt te verval len; 2. de eerste 5 van de verdienste van de vrouw van een gesteunde met kinderen voortaan wel in mindering zullen worden gebracht 3. uniforme regeling van den huurbij- slag, die zou kunnen worden toegekend ten bedrage van twee derden van hetgeen de huur meer bedraagt dan 3.50 per week tot een maximum van 3 per week 4. invoering van een systeem van dub- bel-uitgetrokkenen, waarbij als termijn van ondersteuning voor de uitgerokkenen een jaar zou moeten worden gesteld en als datum van ingang van dien termijn 15 September 1931. Voor dubbel-uitgetrokke- nen zou dan moeten worden uitgekeerd ƒ12.50 pier week voor een echtpaar, vei- meerderd met 1.35 per gezinslid boven de twee p>ersonen. De Minister vraagt in zijn brief, alvo rens een definitieve beslissing te nemen, het advies van het collego van B. en W. VERLAGING RIJNLANDSCH BUNDERGELD, Een verzoek van 88 polders. j Aan het verzoek, destijds door de Oude Groenend ij ksche en Barrepolder bij Rijn- j land ingediend, om het daarheen te leiden, j dat het z.g. RijnLandsch bundergeld zou j kunnen worden verlaagd, hebben 87 pol- I ders adhaesie betuigd. Het is voor onze boeren en tuinders te hopen, dat Rijnland I er in zal slagen op haar uitgaven zooveel te bezuinigen dat aan het verzoek gevolg kan worden gegeven. COMMUNISTISCHE BETOOGING? Bij de Kameropening. Naar men weet, heeft de Haagsche bur gemeester de communistische straatbetoo- ging op Dinsdag a.s, verboden. Uit „De Tribune" blijkt nu, dat men thans 's mid dags in drie zalen en 's avonds in één zaal vergaderingen zal houden. Uit een vorig nummer van het blad valt af te leiden, dat het de bedoeling is een optocht achter wege te houden, maar zioh toch op straat te begeven. „Vooruit". Inkrimping bij den keuringsdienst van waren. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer mevrouw De VriesBruins over een voornemen tot inkrimping van de uit voering der Warenwet en omtrent publi catie van het desbetreffende rapport der commissie-Van Beresteyn antwoordde de minister van Binnenlandsche Zaken: Het ligt in het voornemen, het aantal diensten van keuring van waren te vermin deren; de keuringsgebieden zullen als ge volg daarvan worden vergroot. Bij deze concentratie zal er naar worden gestreefd, dat de uitvoering van de Warenwet niet of althans zoo weinig mogelijk wordt ge schaad. Naar het oordeel van den minister is voor verwezenlijking van de beschouwin gen van de commissie-Weiter een wijzi ging van de Warenwet een onontbeerlijke voorwaarde. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Duitsche partijen geven den strijd te gen de dictatuur-von Papen niet op. Be schuldigingen van grondwetsschennis. (2de blad). Gorgoeloef, de moordenaar van den Franschen president Doumer, heden te rechtgesteld. (2de blad). De kapitein van de „Lord Talbot" ver telt van de redding der „Vliegende Fa milie". (Luchtv., 2de blad). BINNENLAND. Zware brand te Amsterdam. (Gem. Ber., 3de blad). Noodlottige twist tusschen twee arbei ders. Eén hunner gedood. (Gem. Ber., 3de blad). De schatgraverij te Zaandam ten einde. (Gem. Ber., 3de blad). LEIDEN. Crisis op de Leidsche Varkensmarkt. (lste blad). CRISIS-COMITé ONTVANGT ƒ25.000. Van de Kamer van Koophandel te Amsterdam. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam heeft voor eenigen tijd besloten, een bedrag van maximum 25.000 beschikbaar te stellen, waardoor het crisisoomité Amsterdam 1931 in de ge legenheid werd gesteld, aan verschillende aanvragen voor zakelijken bijstand, welke in verband met de beperkte middelen niet konden- worden ingewilligd, met name ten behoeve van handeldrijvende en indus trieel© middenstanders en kleine nering doenden, alsnog te voldoen. DE STAKING IN DE KOOPVAARDIJ. Onderhandelingen tusschen beide partijen Er zijn onderhandelingen gaande tus schen den Bond van Werkgevers in de koopvaardij en de Contactcommissie, om te komen tot een beëindiging van het conflict in de koopvaardij. De werkgevers hebben aangeboden het status quo to verlengen met eenige maanden, met de bedoeling om onderhandelingen te voeren over de ar beidsvoorwaarden en in overleg te kunnen treden met de regeering. De „Flandria" van den Kon. Holl. Lloyd is te Amsterdam thuis gekomen. Het per soneel heeft besloten voor de volgende reis niet te monsteren. De toestand in Twente. Te Hengelo is een vergadering gehouden van afgevaardigden der drie Nederl. mid denstandsbonden, besturen van gewestelij- lijke middenstandsorganisaties en enkeie personen in Twente, onder voorzitterschap van den heer A. F. F. Oostermeijer te Al melo, ter bespreking van don nood in Twente en de positie van den middenstand. Besloten werd, bij de regeering aan te dringen op maatregelen om den uitvoer van textielgoederen hier meer mogelijk te ma ken. Tevens zal de aandacht der regee ring gevestigd worden op den dreigenden noodtoestand in den neringdoenden en han- deldrijvenden middenstand. Voorts zijn besproken de voorgestelde opheffing van de rechtbank te Almelo en de gevolgen daarvan voor Twente. Bezuiniging bij de Arbeidsinspectie. Op 1 November a.s. treedt een K. B. van 6 September j.l. in werking, tenge volge waarvan het Rijk ten behoeve van den dienst der Arbeidsinspectie verdeeld wordt in tien districten. Thans zijn er elf districten. De distrio- ten, waarvan de hoofden zijn gevestigd te Breda en te Dordrecht worden tot één ver- eenigd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1