PRIJSVERLAGING 551/ MAANDAG 12 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 BU1TENL. BERICHTEN. BRITSCHE KOLENBOOT VERGAAN. Twee leden van de bemanning verdronken. De Britsche kolenboot „Watford" is na bij Kaap Percy, 2 mijl van Glacé Baai, ver gaan. Twee leden der bemanning zijn ver dronken. KADE STORT IN. Twee vrouwen vermist. In de haven van Vigo (Spanje) is een kade ingestort, waardoor zeven waggons dn zee vielen en twee vrouwen vermist wor den. Men doet pogingen de in zee geval len goederen te bergen. DE VEERBOOT-CATASTROFE. Er zou geen' ketelontploffing, maar een an&ere explosie hebben plaats gehad. Het aantal slachtoffers, dat bij de cata strofe op de veeerboot „Observation" in de haven van New York is omgekomen, is tot 42 gestegen. Gevreesd wordt, dat het aantal doodeu nog aanzienlijk zal toenemen. Eenigen der overlevenden zijn van mee ning, dat de catastrofe niet door ontplof fing van den ketel is veroorzaakt, doch door een andere explosie midscheeps. De uitwerking van de ontploffing was zoo groot, aldus berichten ooggetuigen, dat verscheidene menschen meer dan honderd meter ver op de daken der omliggende ge bouwen werden geslingerd, waar zij later werden gevonden. BOMONTPLOFFINGEN VOOR TWEE THEATERS TE NEW YORK. Alleen materieele schade. Zaterdagavond hebben voor twee schouwburgen in verschillende deelen der stad New York bomontploffingen plaats gehad op het oogenblik, dat het publiek de gebouwen verliet Er werd niemand ge wond, doch de toegangsdeuren der schouw burgen werden beschadigd en de ruiten der belendende winkels werden verbrijzeld. De politie gelooft, dat de aanslagen ge pleegd zijn door werkloozen. Noodlottige leeuwenjacht. In Ngamiland, zoo meldt „Die Burger", heeft dezer dagen een jager zijn deelne ming aan een leeuwenjacht met den dood moeten bekoopen. Een jachtgezelschap, be staande uit drie personen, had in de moe rassen van de Santandadidi-rivier jacht ge maakt op wilde beesten. De jagers slaag den erin, er twee neer te leggen en lieten de dieren gedurende den nacht liggen. Toen zij den volgenden morgen ter plaatse te rugkeerden, zagen zij op ongeveer twee honderd passen afstand een leeuw. Een der jagers, Hyde, legde op het dier aan en trof het in de achterpooten. De leeuw vluchtte het bosch in, achtervolgd door do jagers. Zij waren echter nauwelijks twintig meter in het bosch doorgedrongen, of de leeuw stormde op hen af en sprong Hyde omver. Zijn jaohtgenoot Gray vuurde op het roof dier, maar trof het niet doodelijk en sloeg tóen de kolf van zijn geweer op den rug van het dier qan stukken. Inmiddels was de .derde jager, dr. Gerber, in staat, den leeuw met een kogel te vellen. Dit alles speelde zich natuurlijk in enkele oogenblikken af. Wonder boven wonder was Hyde niet ernstig befeerd. Maar hoewel dr. Gerber hem onverwijld de eerste geneeskundige hulp verleende, kwam hij den schok niet te boven en overleed drie dagen later. KREUGER LAAT EEN MILLIARD KRONEN SCHULD NA. De Zaterdag gepubliceerde cijfers over het faillissement van Kreuger brengen het opzienbarende resultaat, dat de ongedekte schuld van de persoonlijke nalatenschap van Ivor Kreuger veel meer dan een mil liard kronen bedraagt. De passiva bedra gen n.l. 11170 millioen kronen, de activa niet meer dan 98 millioen. Het curatorium legt er den nadruk op, dat het tengevolge van de slechte boek houding van Kreuger onmogelijk was en ook nooit mogelijk zal zijn een juiste lijst van activa en passiva op te maken. In het bijzonder kan in verschillende gevallen niet worden nagegaan of schulden en bezit tingen toebehooren aan de persoonlijke na latenschap van Kreuger dan wel aan de A. B. Kreuger Toll. Op de lijst van cre diteuren staat een reeks bekende persoon lijkheden, w.o. een chef-redacteur van een Stockholmsoh blad met 3 vorderingen van in totaal 83.000 kronen, een bekende Zweed- sche operazangeres met 40.000 kronen etc. De redacteur van het communistische dag blad in Stockholm heeft tegen onderpand van aandeelen in dit blad 35.000 kronen ontvangen. Het communistische blad zelve heeft verder 100.000 kronen op hypotheek en waarborg gekregen. Onder de reeds te rugbetaalde bedragen bevinden zich de 100.000 kronen van den afgetreden premier Ekman, benevens 70.000 kronen, die onbe kende en ongenoemde personen aan het cu ratorium hebben terugbetaald. Het faillis sement van Kreuger en Toll sluit met een deficit van 270 millioen kronen. De activa bedragen 508 millioen en de passiva 780 millioen kronen. KANONNEN-UITVERKOOP IN FONTAINEBLEAU. De duurste kaveling bracht ca. 30 gulden op. Als regeeringen zaken gaan doen, heb ben zij meestal niet veel succes. De ver koop van oorlogsvoorraden heeft in ver houding tot wat er voor werd betaald, bij na niets opgebracht, maar desondanks tracht elke regeering op haar beurt zich door verkoop van overtollige voorraden te ontdoen. De Fransche minister van Oorlog besloot dezer dagen over te gaan tot den verkoop van kanonnen, die nog uit de jaren 1877 '78 dateeren en welke tot nu toe opgesteld waren bij de artillerieschool in Fontaine- bleau. De verkoop werd in de Fransche bla den aangekondigd, er werden gedrukte bil jetten aangeplakt en op den vastgestelden dag verschenen de autoriteiten, die ten be hoeve van de schatkist den verkoop zouden leiden, zooals de ontvanger der domeinen, de militaire intendant enz. Er werden 21 kavelingen geveild, maar hoe de afslager zijn waar ook prees, de belangstelling voor de kanonnen was niet groot. Waarschijnlijk mede in verband met hot feit, dat het mi nisterie niet tegelijkertijd toestemming gaf om de kanonnen deel te laten nemen aan de thans geopende jacht, kwamen de bie dingen slechts van handelaars in oud-ijzer. Het hoogste bod- haalde een 75 c.M. kanon, dat 306 francs, dus ca. 30 gulden, opbracht en met nog drie perceelen van de hand ging voor den totalen grené van nog geen 600 francs, zoodat vermoedelijk de kosten nog niet zijn goedgemaakt. Voor liefhebbers bestaat er thans alsnog gelegenheid zich een kanon aan te schaffen. Dertien paarden door electrische stroom gedood. In den nacht op Zondag zijn in de artil leriekazerne te Schwerin door slechte iso- leering van de lichtleiding dertien paarden door den stroom getroffen en op slag ge dood. Politiebeambte door auto van inbrekers gedood. Twee politieagenten werden Zaterdag avond te Rheda bij Gütersloh door een auto zonder licht aangereden, waardoor een der agenten werd gedood. De inzittenden van den auto waren inbrekers, die in de omge ving hun slag geslagen hadden. De auto is Zondagmorgen gevonden; de gedoode agent is door den auto zestig meter mee gesleurd. STORM BOVEN HET KANAAL. Schepen in nood. Een zware storm heeft den geheelen Zon dag boven het Kanaal gewoed, gepaard gaande met een Zuid-Oostenwind, die aan een groot aantal vaartuigen moeilijkheden heeft berokkend. Twee booten uit Londen waren in den kevigen storm lek geslagen en moesten naar JRamsgate gesleept worden. Zij bevon den zich in zeer slechten staat en de be manning van beide vaartuigen was uitge put, na gedurende een groot aantal uren gepompt te hebben. Men verkeert ook in ongerustreid over den Finschen viermaster „Archibald Bus- sell", die de vorige week op zee voor anker was gaan liggen en zich thans in een ge vaarlijke positie bevindt. Het slechte weer noodzaakte verder de reddingsbooten van Clacton on Sea en Wa- ton on Sea om hulp te verleenen aan drie zeilbooten die gevaar liepen te vergaan aan de kust van Essex Storm boven Berlijn. De krachtige storm, die Zondag langs de Noordzeekust heeft gewoed, heeft zich ook in Berlijn merkbaar gemaakt. Des mid dags werd de storm steeds heviger. Voet gangers konden nauwelijks op de been blij ven. De brandweer moest herhaaldelijk uit rukken om afgewaaide en omgewaaide voorwerpen boomen, schuttingen, reclames etc. op te ruimen. 15 Personen werden licht gewond. Eerst laat in den avond, tegen mid dernacht verminderde de storm eenigszins in kracht. De storm aan de kust. Zondag heeft boven Hamburg en het ge- heele kustgebied een storm gewoed, gelijk men die in lang niet meer heeft meege maakt. Een wolkbreukachtige regen stroom de neer, zoodat verschillende stadsdeeleci gedeeltelijk overstroomd geraakten. Do wind bereikte een snelheid van 28 M. per seconde. Gemeld werd, dat over het ge- heele kustgebied een orkaan woedde van sterkte 12. Op de reede van Cuxhafen zijn talrijke schepen van verschillende na tionaliteit voor anker gegaan om op beter weer te wachten. Per radio is bekend ge maakt, dat voor de Duitsche Noordzeekust stormvlcedgevaar bestond. Men verwacht, dat het noodweer zal aan houden tot Maandagmiddag en dan eerst langzamerhand zal verminderen. Orkaan teistert Marseille. Marseille werd Zaterdag geteisterd door een hevigen orkaan. Het regende zoo hard, dat straten en kelders onderliepen, zoodat trams en auto's niet konden rijden. Twee huizen zijn ingestort. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Wat anderen er van zeggen De nadeelen van de Varkenssteunwet. Nu de Varkenssteunwet op verlies voor de boeren uitdraaid, hetgeen natuurlijk op verbetering bedoeld was, lijkt het mij wen- schelijk om de Steunwet direct stop te zetten. De uitvoer van tienduizend zouters meer dan in normalen tijd is niet zoo'n voordeel, als men bedenkt, dat het binnen- landsch verbruik met 50% verminderd is en meer dan tienduizend stuks bedraagt. Het publiek eet geen varkensvleesch met accijnsheffing. Begrijpen kunnen wij niet waar de Varkensmesters-organisaties blij ven Deze moeten commissies instellen, die onderzoeken waar het geld der heffing voor besteed wordt, o.a. huur pand Bezuiden- hout, salarissen, enz. Daar zult U paf van staanNu weer meer dan zeshonderd var- kensmerkers. Trekt men deze onkosten van het stabilisatie-fonds af dan heeft men een reuzen onkost-percentage. Verder heeft Italië den invoer belangrijk verhoogd. Wat zal Engeland eerstdaags doen, nu er meer aanvoeren uit Holland komen 1 Er gaan al geruchten van contingenteering. Verder had men moeten bedenken, dat Denemarken zich niet zoo makkelijk laat verdringen. Men bedenke, dat Denemarken vijfmaal meer bacon verzendt naar Enge land dan Holland. Men had den handel moeten laten zooals hij was. Zonder crisis-heffing had de prijs zich vanzelf geregeld. De varkens waren toch al zonder crisis 80% gestegen, de Hol- landsche spekexport maakte een reuzen vooruitgang. Zeer zeker is er hulp noodig voor de var- kensmesters. Men had op elk geslacht var ken een heffing van een of twee gulden moeten nemen en Hollandsche zouters, die beter of gelijk zijn aan kwaliteit met Deen- sche, steunen met 10 of 15 ct. p. pond extra, om zoodoende de mesters te leeren en wen nen om werkelijk baconvarkens te fokken. De oorzaak, dat Denemarken vijf maal meer bacon uitvoert naar Engeland, ligt hierin, dat de kwaliteit veel beter is. Vanzelfsprekend krijgt Denemarken ook betere prijzen. Voor deze bedoeling is wel meer propaganda gemaakt, doch iedere varkensmester weet, dat men feitelijk voor een slechten zouter meer krijgt dan voor een beste, gezien het kleine prijsverschil. Een beste zouter kost meer aan mesten en zij komen sporadisch voor. Er zijn in Holland mesters genoeg, die in staat zijn een prima zouter te mesten. En dit is de eenige weg om op de Engelsche markt het leeuwenaandeel te krijgen. De onkosten Holland—Engeland zullen toch ook minder zijn dan Denemarken Engeland. Tevens zal de Hollandsche ver bruiker van varkensvleesch liever den prijs willen geven als het werkelijk ten goeden komt aan den Hollandschen mester, maar niet aan diverse onkosten en ten voordeelen van den buitenlandschen consument. Bij voorbaat dankend voor Uw plaats ruimte Fa. I. Zandvoort, Slagerijen, Oude Vest 55. Geiten-kwelling. Gelieve onderstaande regelen te willen opnemen. De zomer heeft afscheid genomen. Regen en wind zullen de koesterende zonnewarm te vervangen. Als men de buitenwijken eens doorloopt van onze stad, dan ziet men dik wijls aan een eindje touw een geitje vast gebonden staan. Het dier, dat feitelijk thuis behoort in de berglanden, waar het kan huppelen en springen naar hartelust, is hier geimporteerd als huisdier. Met mede lijden ziet men zulk een dier dan aan, voor al als de wind of regen het diertje fel be stoken. Onze vereeniging, die het lot der geit zich heeft aangetrokken, u allen welbekend, zou degenen, die niet ingericht zijn wat de huisvesting betreft, willen aanraden: houdt het dier niet, het is voor het beest en voor u een kwelling. Zeer zeker willen wij het houden van geiten aanmoedigen, maar als eerste voorwaarde stellen wij: dat u een ruime stal voor het-dier hebbel Niet zoo als men nu dikwijls ziet: op een of ander terrein, waar men huizen bouwt, verrijzen dan ook verschillende geitjes, die bloot staan aan den plaaglust van de straatjeugd en die dikwijls onder een ééntonig geblé, den regen in ontvangst nemen. Wij, als bestuur, willen gaarne hen, die zich daarvoor aanmelden met raad en daad bijstaan, maar zooals gezegd: men moet het dier bij zijn huis of elders een ruimen, fris- schen stal kunnen verschaffen, anders neme men geen geit. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de plaatsing steeds uw dw. J. M. v. d. M o o 1 e n, Secretaris L. G. V., Hyacinthenstr. 7, Leiden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 Sept. Turfmarkt van 5 tot en met 10 Sept. Lange turf geen aanvoer. Prijzen 78 oer 1000 stuks. Boter. Prima fabrieksboter 1.55, prima boerenboter 1.451.55, goede boe- renboter 1.351.40 per kg. Aangevoerd 71-8 en 17-16 vaten, wegende 1590 kg. Han del goed. R0EL0FARENDSVEEN, 10 Sept. Meloenen 114 cent per stuk; sla 0.50 2.20 per 100 krop; tomaten 3.10 per 50 kg.; snijboonen 0.701.20, kassnijboonen 2.753.00, princesseboonen 2535 cent per 10 kg. VEUR, 10 Sept. Groentenveiling. Eng. komkommers le soort 1.704.2e soort 1.001.80, 3e soort 0.60, wankl. 12, stek- 1020 cent;; gele komkommers le soort 5.60—7.50, 2e soort 2.80—3.90, 3e soort 1.001.70, stek 2040 cent; krop sla 0.60—1.30, peen 4.50—7.20, bloem kool le soort 6.3011.40, 2e soort 2.50 3.90, uitschot 1.tomaten (mid.) 2.20 4.00, gr. ronden 2.004;20, 2e soort 1.80 3.10, 3e soort 1.—, bonken 1.902.00, rijp 23, andijvie 0.401.40, spinazie 2038 cent, postelein 6.5010, rabarber 12, radijs 23, snijboonen 1221 cent spercieboonen 1014 cent. BOSKOOP, 10 Sept. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 614 cent, Marcel Rouyer 1318 cent, Hadley 1325 cent, Claudius Pernet 20 35 cent, Columbia 2037 cent, Butterfly 1520 cent, Mac Keiler 1527 cent, Wilh. Kordes 1525 cent, Rosalandia 1823 ct., Florex 3043 cent, Phoebe 1525 cent, Potin 1016 cent, Chas. P. Kilham 2035 cent, Edith Helen 3552 cent, Aug. Noack 3015 cent, Else Poulsen 5080 cent, Glo ria Mundi 1530 cent, Briarcliff 1218 cent, Ellen Poulsen 1015 cent, Chrysan- taen, grootbloemig 1.001.40, idem tros 0.70—1.00, Dahlia 611 cent, Physalis Franchetti 2031 cent, Clematis Durandi 1524 cent, Clematis Prins Hendrik 1.10 2.00, Clematis The President 2580 cent Tritoma 47 cent, Gladiolen 58 cent. Bezoekt regelmatig onze Pedicuur-inrichting U houdt Uw voeten gezond en frisch. LEIDEN, Haarlemmerstraat 67. Maal 19-26 Art- 2851-06 Mooi meisjesschoentie, voor den Zondag in lak, voor de week in bruin leder. Art. 1845-03 Bandschoentje uit prachtig zwart fluweel, halfhooge hak- Eenvoudig, elegant en praktisch. Maat 19-26 Art. 3661-00 Dit schoentje beantwoordt aan de behoef ten van den groeienden kindervoet. Zacht leder, breed in de teenen. Art. 2945-11 Damesschoentje voor dagelijksch gebruik, in zwart of bruin boxcalf. Gemakkelijk en praktisch. Art. 3222-00 Een schoentje, waarvan Uw kind pleizier zal hebben. Sterk bruin dullbox en onverslijtbare rubberzooi. Art. 9974-22 Rijgschoen uit boxcalf, half spitse vorm me» sterke zool. Zeer elegant. Art. 1845-01 Bandschoentje in lak met halfhooge hak. De meest geschikte schoen voor iedere gele genheid. PRIJSVERLAGING 1 voorheen thans Schoenveters, 5 p. fl. 0.20 0.15 Poetslap fl. 0.15 0.10 Loefa Inlegzoolen v. heeren en dames fl. 0.25 Gummiborsfel voor het poetsen van zeemleer - Art. 9875-01 Eenvoudig, doch elegant bandschoentje voor idere gelegenheid- In lak. Art. 4837-00 Dansschoen voor heeren. Buitengewoon licht, elastisch en goedkoop. 0.20 schoenen Schoensmeer in doosjes Schoensmeer in tuben Vlekkewater Strekker Metalen Schoen gesp Antislips Fluorin denne- extract v. voetbad fl. 0.50 0.40 fl. 0.20 0.15 Art. 1875-66 De laatste mode. Bandschontie in lak en bruin of zwart zeemleer Yekrijgbaar. fl. 1.90 fl. 0.25 fl. 0.20 0.05 Art.7837-21 Schoenen, welke de meeste cliënteele ver worven hebben. In lak voor de gezelschap, in boxcalf voor wandeling. Werkschoenen Art. 0767-00 uit sterk, vet koeieleer met duurzame gummi- zool. Duizendvoudiq beproefd. J-38-Ho. Art. 7937-33 Heerenmolière voor dagelijksch gebruik, in zwart leder met sterke zool.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8