MAANDAG 12 SEPTEMBER 1932 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 OLYMPISCHE SPELEN DE NEDERLANDSCHE OLYMPISCHE PLOEG. WAS DE UITZENDING ONOORDEELKUNDIG? Neen! zegt de heer Vuijk. KELLENBACH EN SWAAB DE BEER. Over de kwestie van de uitzending der athleten tusschen K. N. A. TJ. en N. O. O. söhrijft de heer H. Vuijk de volgende be- hartenswaardige woorden in de „Maandag morgen De Nederlandsche deelnemers aan de Olympische spelen zijn vorige week terug gekeerd en nu hebben wij eindelijk nadere bijzonderheden kunnen hooren over het geen in Los Angeles zoo al met hen is voor gevallen. Wij hebben daarover tot nu toe gezwegen, omdat wij volkomen in het duis ter tastten. Nu hebben wij eindelijk eenige nadere gegevens ontvangen. Eens deels putten wij die uit het door den heer O. J. Nijland, den sportredacteur van het Han delsblad gepubliceerde interview met de heeren Van Rossem en Kellenbaeh en voorts hebben wij uit den mond van Jan v. d. Putte eenige nog interessantere in lichtingen ontvangen. De uitzending der athleten. Over de uitzending der athleten is door de leiders het een en ander opgemerkt, ketwelk wij niet onbesproken willen laten, le meer daar het geheel gepubliceerde in terview op ons sterk den indruk maakt een poging van de leiders te zijn zich te dek ken. Er is critiek op hun beleid en de door tien gegeven leiding uitgeoefend en daar aan moeten zij zich trachten te zuiveren. Dat is hun goede recht, maar dat mag niet gaan ten koste van de athleten en van hen, die verantwoordelijk zijn voor hun uitzending. Maar al te graag wordt in enkele sportkringen getracht de athletiek een hak te zetten. Speciaal op athletiek heeft men het steeds afgezien, maar de menschen vergeten, dat voor de beoordee ling van athleten die deelnemen aan het allerbest bezette deel van de sporttour- nooien ter Olympiade,, die een tak van sport beoefenen, waarvan de prestaties grehzen aan het maximum wat van het menschelijk lichaam kan worden gevergd, dat daarvoor andere maatstaven ter be oordeeling moeten worden aangelegd dan bijv. de prestaties van sporten met matige deelneming (de paardensport en het wiel rennen). In het bewuste interview staan bovendien zooveel dingen, die elkander weerspreken, dat het ons niet eens veel moeite kost die te weerleggen. Te veel Sieges-bewusst Om te beginnen wordt verteld, dat twee der Nederlandsche athleten eoht. Sieges- bewusst naar Los Angeles zijn gegaan, waarmede Berger en mej. Schuurman wer den bedoeld. En beiden zouden hebben te leurgesteld. Wij. vragen ons af, wat de lei ders dan wel gedaan hebben om die al te groote verwachtingen, die de jeugdige ath leten hadden, wat te tempereil. Dat iB toch een taak voor iemand, die zich tot leider laat benoemen. Dit verwijt keert zich dus gedeeltelijk tegen de leiding zelve. Er wordt gezegd„Berger heeft geen veine gehad, maar was toch ook niet sterk genoeg. En als al die loopers eens de 100 meter tegen het horloge hadden moeten loopen, dan zou onze crack toch pas op de tiende plaats zijn gekomen". Wij 'vragen ons af, waar men deze on zin vandaan haalt. Als een loopier de tien de plaats zou bezetten, waarover de hee ren het hebben, zou hij dus de tiende loo- per zijn op de wereldranglijst. Welnu zulk een looper hoort absoluut bij de Olympi-' sohe Spelen thuis. Bovendien wordt niet tegen het horloge geloopen, maar in series met meerdere tegenstanders en dat is heel wat anders dan in zijn ééntje tegen het horloge loop>en. Eerstens spelen daarbij heel andere factoren een rol bij het star ten; de afleiding, die tegenstanders kun nen veroorzaken aan den start en tijdens de loop van de toevalligheden van de in deeling der series. Is men dus van meening, dat men voort aan alleen piersonen mee moet nemen, die zeker van een plaats zijn, welnu, dan kun nen wij allen wel thuis blijven. Maar niet alleen de Nederlanders, maar dan ook het overgroote deel der Europeesche deelne mers wel thuis blijven, want die zijn er, zie maar naar de uitslagen, geen haar beter aan toe dan wij. Maar dan worden de Olympische Spielen ook een faroe, met heel weinig deelne mers. Wij zijn ervan overtuigd, dat Berger zijn plicht heeft gedaan. Door de door hem gemaakte tijd 10.6 sec te Los Angeles, blijft hij toch tot de besten der wereld be- hooren, al is het niet tot de super-klasse. Dat hij ten slotte niet nog een vijfde se- condentje sneller is geweest, heeft andere oorzaken, waarover wij het hierna nog in het kort hopen te hebben. Over de deveine van mej. Schuurman passen ons woorden van teleurstelling. Het is mogelijk dat zij iets te „Siegessi- cher" is geweest. Zij kwam, naar Van der Putte ons vertelde, door een ongeldigen start wat uit haar evenwicht en was daar door bij den tweeden start te voorzichtig en te laat, hetgeen haar noodlottig is ge worden. Dat is nu juist hetgeen wij, voor dat de spelen begonnen hebben aange haald (in een artikel hetwelk wij voor „De Maandagmorgen" schreven) dat het her haaldelijk moeten starten, voordat de finale is bereikt, een gevaar inhoudt, het welk een mogelijke overwinning zou kun nen in den weg staan. Hoe meer starts er moeten worden gemaakt des te meer kan sen zijn er dat er fouten worden gemaakt, dat is logisch. En fouten worden er zeker bij voor de athleten veranderde omstan digheden, zooals te Los Angeles, altijd ge maakt. Zelfs de allerbeste sprintsters ont komen daar niet aan. Wij zullen dus als men het loopen van mej. Schuurman falen wil noemen, dit eerder als deveine moeten beschouwen. Gebrek aan training. Over mej. Gisolf was men maar matig te spreken. Die zou veel te weinig ge traind en zou zich naar de mèening van de heeren leiders zich te weinig van den wedstrijd als zoodanig hebben aangetrok ken. Zij zou zióh niet al te veel moeite hebben gegeven om ervoor te zorgen, de door haar opgeloopen spiersoheuring te herstellen en niet haar gewone leventje hebben moeten doorzetten. De leiders heb ben niet gemerkt, zoo zeiden zij, dat zij zich daarna op de een of andere wijze weer in acht genomen heeft dan anders. Zoodanig waren de uitlatingen van deze leiders, dat de heer Nijland sterk den in druk heeft gekregen, dat men over de prestatie deze athlete, maar vooral over de wijze van oefenen, waaraan de noodige ernst ontbrak, al heel weinig te spreken was. Nu vragen wij u. De leiders klagen over te weinig training en een verkeerde opvat- taing van een aan hun leiding toever trouwd athleet. Maar mijn hemeltje, waar voor zijn er dan leiders bij geweest, dat daaraan, geen eind is gekomen. Waarom hebben zij zelf zulks niet gedaan? Of zijn de heeren soms in het geheel niet bij de training tegenwoordig geweest? Wij zijn over deze wijze van afschuiven der verant woordelijkheid niet te spreken. De athlete was wereldreoordhoudster, dus haar uit zending was gemotiveerd. Van N. O. C.- zijde was er zelfs bij de K. N. A. U. op aangedrongen dat juffrouw Gisolf zou mee doen. Zij leverde tenslotte in Los Angeles dezelfde prestatie, als waarmede zij in 1928 tweede werd. Toen wist men geen lof genoeg te vinden. Nu er echter sterkeren zijn opgedoken, krachten, die men slechts vermoedde; nu dus de strijd ten haren nadeele is beslist, weet men niet anders te doen dan verwijten te maken. Dat is niet alleen onhoffelijk, maar de motieven die zijn aangevoerd, zijn wapens tegen dege nen, die daarvan gebruik maken. Over Peters zullen wij maar niet schrij ven. Wij kennen allen de omstandigheden waaronder hij is uitgezonden en betreu ren het ten zeerste dat die hoop die hij gekoesterd heeft, dat tegen den tijd, dat hij te Los Angeles zou moeten uitkomen, zijn knie wel genezen zou zijn niet is ver wezenlijkt. Hieruit zal men alleen de lee ring kunnen putten, dat men niet tegen adviezen van ter zake kundigen in moet beslissen. Peters moet overigens, zooals ons v. d. Putte verzekerd heeft bovenmen- schelijke pogingen hebben gedaan, to make the best of it en dit vergoedt ten slotte veel. Hij moet ontzaggelijke pijnen hebben geleden en toch nog vijf sprongen hebben gemaakt. Toen ging het gewoonweg niet meer en eerst na deze voor hem zoo zware les, heeft hij gezegd: „Prof. Snapper had gelijk". Blijft nu nog over hetgeen over de dames estafetteploeg is gezegd. Daarover hadden do heeren maar één meening. „De uitzen ding- was krankzinnig". De meisjes hebben een vrij aardigen tijd gemaakt. „Het is te zeer geweest een uitzending in een hoera- stemming enz." De heer v. Rossem moet eraan hebben toegevoegd: dat men .een dergelijke ploeg inschrijft als de spelen in het eigen land worden gehouden is tot daaraantoê, maar in een geval als dit, waar de uitzending zooveel geld kost, is het bepaald een fout. Om niet sterker nog te zeggen. De tijden. Welnu, weet u wat de vrij aardige tijd is gewèest, die de meisjes te Los Angeles hebben gemaakt? Wel v. d. Putte alweer heeft ons verteld, het was 49.9 sec. Een cijfer, dat u misschien niets zegt, maar dat duidelijker wordt, wanneer mén weet, dat het wereldrecord voor de Olympische Spelen op 48.8 stond, dus maar een tiende seconde korter. Is het nu een onzinnigheid om een ploeg, die tot zulk een prestatie in staat is, uit te zenden? Hier gaan de hee ren in him onbekwaamheid ter beoordee ling werkelijk al te ver. De verantwoor- delijken in de K. N. A. U. zijn niet gek. Zij zijn ook niet lichtzinnig te werk ge gaan. En misschien is van alle sportbon den, die zich voor het feit geplaatst za gen, vertegenwoordigers voor Los Angeles te moeten aanwijzen, misschien juist de K. N. A. U. wel het meest serieus geweest. Men heeft zoo lang mogelijk geaarzeld om de vertegenwoordigers aan te wijzen. Men heeft tot het allerlaatste oogenblik, waar op de athleten op het veld getoond had den tot wat zij in staat waren. Dat is ge weest tot 12 Juni in het Amsterdamsehe stadion. Daar hebben onze athleten pres taties geleverd, die er gezien de toen heer- schende begrippen zijn mochten. Toen ook kwam tot aller verrassing de dames-esta fette-ploeg met een buitengewoon aardigen tijd naar voren. Een tijd die in 1928 een prijs zou hebben opgeleverd. En toen was het tijdsbestek heel kort gehouden om te trachten het alsnog mogelijk te maken, dat het troepje Nederlanders grooter werd, dan aanvankelijk was gedacht. Toen moest er wel een hoerastemming worden ge fokt, om alsnog de geldeh bijeen te schar relen. Toen is er in veertien dagen iets tot stand gebracht, waartoe de N. O. 0.- leiding in geen vier jaren kans had ge zien. Zeven duizend gulden wist men bij een te brengen. En nu tenslotte het resul taat niet zoo geweest is, als men ver- Vacht had, alhoewel er bij de Olympisch© Spelen een tijd is gemaakt die alweer kor ter was dan" die, waarop men de uitzending gemotiveerd achtte, .nu tnaakt men meer verwijten. Maar men houdt er geen leke- ning mee, dat op dat nummer evenals op bijna alle athletieknutnmers prestaties zijn. geleverd, die aan het ongeloofelijke gren zen. Wil men dus te kennen geven, dat wij nooit de hoogte zullen bereiken, die Ame rika bij de Olympische Spelen heeft ver toond. Welnu, dan zullen voortaan de Ne derlandsche athleten maar thuis moeten blijven, tenzij men voor hen de omstandig heden even gunstig wil maken als waaron der de Amerikaansche athleten huü sport beoefenen. Maar wij herhalen het, dan kunnen alle Nederlanders en het overgroo te deel der buitenlanders wel thuis blij ven. WiiloD de heeren vergelijkingen rtiaken, dan zou er eens wiskunstig moeten worden uitgemaakt, welke der deelnemers een hcogere graad van prestatie te hebben geleverd. Zij die nu geslagen terug zijn ge komen. Geslagen in een tournooi, waarbij de prestaties de bewondering van de „vaklui" van de heele wereld opwekten. Of van hen, die prijzen behaalden in num mers en takken van sport waarbij de con- ourientie minder groot was. Teleurgesteld zijn wij over de prestaties maar dat heeft niet aan de athleten gele gen, die in vergelijkend examen, trots een groote mate van bekwaamheid tea achter geraakt zijn bij phenomeenen. Klachten. Wij hebben ook gehoo-d, dat er op de heei-rei3 een langdurige autotocht naar den „Grand Oanyon" is gemaakt. Ia Je leiding er wel van overtuigd, dat dit in het belang van de conditie en de concentratie der athleten is geweest? En was heb ook met het oog op de conoentratie op do spelers verantwoordelijk, dat er voor de spelen door do dames een bezoek aan do filmkö- lonie te Hollywood is gebracht? Voorts vragen wij, of de leiding verantwoord is met de ampele mededeeling, dat de hoofd leider een week lang afwezig ia goweest en tijdens de spelen zelve juryfuncties heeft vervuid i Dat de Unie niet klakkeloos in het wilde weg tot uitzending is ovei gegaan, daarvan kan het N. O. C. oveituigd zijn. Zelfs een athleet, die voor eigen rekening wilde gaan en ook te Los Angelos was, heeft de Unie geen toestemming willen geven uit te komen, omdat men zijn pres taties niet voldoende achtte. Dit is toch wel een gunstige tegenstelling tegenover een geste van het N. O. C. zelve, dat iemand, als de vijfkampen heeft uitge zonden. Iemand, die zelfs in 1P28 kansleos was en over wiens werkelijke kunnen men maar in het geheel niet meer geinformeerd Hierbij zullen wij her voor vandaag la ten. Het laatste woord is hierover ecüter nog niet gesproken, want wij zullen ons de ervaringen van Los Angeles tot leoring moeten maken om voor 1930 paraat te zijn. LUCHTVAART VLIEGFEEST OP BRABANT'S EERSTE LUCHTHAVEN. Een prachtig gelegen terrein. Zaterdagmiddag is door den Minister van Waterstaat, mr. P. J. Reymer, hèt nieuwe Luchtvaartterrein te Eindhoven officieel geopend. In het Zuiden en in lucht vaartkringen is men zich ervan bewust, hoe groot de beteekenis van een luchtvaart terrein in Brabants eerste industriestad voor de geheele provincie kan zijn, en geen wonder dus, dat de opening vergezeld ging van een vliegfestijn, dat klonk als een klok en dat de inzet vormt van oen vliegweok, waarvan Eindhoven de komende dagen nog volop kan genieten. Het vliegterrein zelf is prachtig gelegen, 5 K.M. ten Westen van Eindhoven, in do Strijsche ontginning, ten Westen van het in aanleg zijndo kanaal, dat Eindhoven met het Wilhelminakanaal zal verbinden. De grondgesteldheid van het terrein, dat 2U meter boven den zeespiegel ligt, is ideaal, en do afmetingeh zijn 1035 meter in de richting Noord-Zuid en 580 meter in de richting Oost-West. Er heen vlogen wij van Schiphol den afstand naar hot nieuwe vliegveld in ruim drie kwartier, terwijl we op den terugweg, toen eenige Rotter- dammers op Waalhaven moesten worden .afgezet", de Kottordamsche luchthaven in een half uur hadden bereikt, zoodat Eindhoven efop kan bogen, thans een wer kelijk ideale verbinding met de groote ste den tekunnen hebben, want of de stad deze verbinding hebben zal, hangt er v^n af, of en wanneer de Jv.L.M. meent, dat de exploitatie van een luchtlijn waarin Eind hoven zal zijn opgenomen, loonond zal wor den. De heden gedane toezeggingen doen hieromtrent echter het beste verwachten. Voorloopig heeft het vliegveld nog slechts één vaste hangar, die ruimte biedt voor de borging van twee sportvliegtuigen. Zaterdag waren er bovendien nog tal van feestelijk versierde tenten langs het vlieg veld opgesteld, terwijl een paddock met lange rijen banken plaats bood aan de vele belangstellenden, die de openingsplechtig heid kwamen bijwonen en wier aantal in den loop van den middag tot ver over de vijf duizend steeg. Tegon 12 uur arriveerden achtereenvol gens de groote toestellen van de K. L. M., die gasten en genoodigden uit Amsterdam en Rotterdam brachten. Tusschen deze toestellen door snorden de kleiue sport vliegtuigen van de Nationale Luchtvaart- school en van de leden der R otterdamsche Aeroolub, terwijl ook verschillende buiten landers van hun belangstelling blijk gaven door hun aanwezigheid. Hot gemeentebe stuur van Eindhoven bood do gasten in een der tenten een Brabantsche koffitafel aan, waar fleurige Brabantsche meiskes in Bra bantsche kleederdrachb uit groote Bra bantsche ketels koffie serveerden en waar een sfeer van Brabantsche gemoedelijkheid heerschte. De Burgemeester van Eindhoven, de heer A. Verdijk, Zêi dan ook in een korte tafel rede, dat men ditmaal nu eens niet uit een oogpunt van versobering den dogelijken eenvoudigen maaltijd had aangeboden, maar juist om deze gemoedelijke sfeer, die men in Brabant nu eenmaal verwacht. Na alle gasten welkom te hebben geheeten richtte hij zich in het bijzonder tot de vertegen woordigers van de Nationale Luchtvaart- school en de Rotterdamsche Anroclub, die juist lieden haar eerste lustrum herdenkt. Voor het clubhuis op Waalhaven bood hij twee fraaie Brabantsche tinnen kannen aan, ten bewijze, zooals hij zeide, „dat het tusschen Eindhoven en de Nationale Lucht- vaartschool in kannen en kruiken is". Nadat de heer Otten een woord van welkom had gesproken namens het comité voor ontvangst, dankte de heer Kolff, voor zitter .van de Nationale Luchtvaartschool, voor het geschenk den gemeente Eindhoven en wees tevens op de beteekenis van dit eerste vliegveld beneden den Moerdijk. Voorts spraken nog de Keer Van der Paauw namens de K. L. M. en de heer Fangler namens dfe Deutsche Lufthansa een kort woord, waarna het gezelschap zich verspreidde in afwachting van do aankomst vAn den minister van Waterstaat. Aankomst van den minister. Te ruim half drie arriveerde deze uit Rotterdam met het 3-motorige Indië-vlieg- tuig „De Ekster", vergezeld van den heer De Veer, directeur van den Luchtvaart dienst,, den heer Plesman, directeur der K. L. M. en Jhr. Van don Berghe van Heem stede, tweede Voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. Ihmiddels hadden oe tribunes en paddocks zich gevuld en gaf een muziekcorps en de radioinstallatie beurtelings muziek ten boste. Het offi cieel© gozelBohap begaf zich naar do tent, waar de opening 'zou plaatsvinden. De Burgemeester van Eindhoven, de heer A. Verdijk, noemde deze dag een belang rijke dag voor Eindhoven. Hij dankte zoo wel den Minister van Waterstaat als de K. L. M. voor de verleende medewerking en heette de Commissarissen der Konin gin in de provincies Noord-Brabant en Lim burg, resp. mr. dr. A. B. G. M. van Rijcke- vorsel en mr. E. O. J. M. Baron van Ilövell tot Weeterflier, in het bijzonder welkom. De vervolmaking van het vliegterrein Eind hoven zou in de eerste plaats afhangen van de ontwikkeling van liet luchtverkeer. De burgemeester was daaromtrent optimis tisch gezind, want Eindhoven beschikt over een wereldbekende industrie, leerling-vlie gers, een zweefvliegclub, kortom allo fac toren die voor een gunstige ontwikkeling noodig zijn Vervolgens was het woord, aan den Mi nister van Waterstaat, mr. P. J. Reymer, die wees op het belang voor Eindhoven, te zijn opgenomen in het luchtverkeer. Vooral als de economische opleving kwam, zou men dit voordeel ten volle kunnen uitbui ten. De Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, mr. dr. van Rijcksvorsel, wensohte de gemeente geluk met de energie, om juist in dezen tijd van crisis ©en dergelijk werk tot stand te brengen. De opbloei van Eind hoven zou geheel Noord-Brabant ten goede komen. Namens de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart wees Jhr. v. d. Bergh van Heemste de op het belang, dat het nieuwe vliegveld vooral ook uit toeristisch en sportief oog punt had. Een optimistisch geluid liet de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Eindhoven, de heer Cle mens Schellens, hooren, die zeide, dat men thans maar moest denken do crisis te bob ben doorleefd. De heer Plesman, Directeur van de K. L. M., hoopte, dat de ontwikkeling van hot vliegveld sneller zou gaan, dan men mis schien zou verwachten. Hij dacht ziob het vliegveld Eindhoven vooral als tussohen- station op do lijn Amsterdam—Eindhoven Zuid-Limburg en later de lijn Brussel EindhovenArnhem. Deze ontwikkeling zou vooral komen als do landen weer tot het verlaten stelsel van den vrijhandel te rugkeerden. Met een kort woord van den heer Kolff, voorzitter van de Nationale Luohtvaart- school, die zeide dat do aanleg van vlieg velden vooral ook de ontwikkoling van de fiportvliegerij bevorderde, was het officieel© gedeelte ten einde. Jong en oud, de lucht in. Bij den aanvang van het feestprogram gingen natuurlijk in de eerste plaats tal van genoodigden met oen der aanwezige K. L. M.-toestollen de luoht in. Tot deze passagiers behoorde ook een achttal van de oudste bewoners uit do omgeving van Eindhoven, waarvan de oudste 96 jaar en de jongste 78 jaar ie. Het vliegtoohtje is de oudjes best bekomen en een hartelijk ap plaus van het publiek beloonde hen voor hun moed. Van het overige programma noe men we o.a. het esquadrillo-vliegen door de leden van de Nationale Luohtvaartsahool, de duizelingwekkende buitelingen van Schmidt Crans, Van der Graft en Do Mul, de halsbrekende tooren van de Duitsche aviatrice Liesel Bach en de demonstraties met het auto-giro-toestel van den Span jaard La Cierva. Een buitengewone attrac tie was de vlucht van don Duibscher Werno Welöheit, die zioh met zijn eenvoudig mo torloos toestel door het vliegtuig van zijn landgenoot Emil Poschko tot een hoogte van ongeveer 600 Meter liet optrekken on toon in oen prachtige zweefvlucht rustig op het vliegveld daalde. Inmiddels stelde de K. L. M. hot pu bliek in de gelegenheid, met een van haar één-, twee- of dfie-motorige toestellen do luchtdoop te ondergaan. Tegon half zes hadden reeds meer dan 300 personen hier van gebruik gemaakt, en de animo was zoo groot, dat de verkoop van tickets móest worden stop gezet. Gelukkig zullen eenige K. L. M.-toestellen godurende de goheele Vliegweok te Eindhoven blijven, zoodat alle vlieglustige Bfabande-rs nog ruim schoots gelegenheid zuilen hebben om ge bruik te maken van de mogelijkheid, die het nieuwe vliegveld hun biedt. ZWIRK0 D00DELIJK VERONGELUKT De winnaar van de Europa-rondvlucht. Zondagmorgen tegen acht uur. is de win naar van de Europa-rondvlucht-, de Pool- sche vlieger Zwirko, op een vlucht naar Praag, waar hij aan een vliegdemonstratie zou deelnemen bij Horni Torlicko, in do omgeving van Teschen, met zijn vliegtuig doodelijk verongelukt. Het toestel word geheel vernield. Zwirko en zijn metgezel, Wigura, werdpn als lijken geborgen. Naar tot nu toe reeds is komen vast to staan is het vliegtuig in een wervel- of on- weersstorm geraakt, waarbij de linker vleugel afbrak. Hot vliegtuig kwam in do omgeving van Tsjechisch Tesschen, dicht bij de Poolsch-Tsjechischo grens, op een berg terecht waarbij het na aanraking mot een boom geheel werd vernield. De lijken van Zwirko en Wigura werden deerlijk verminkt naar het dichtsbijgelcgen spoor wegstation overgebracht, van waar zij naar Warschau zullen worden vervoerd. De Tsjechische Aero-Club te Praag, wel ke direct van het ongeluk in kennis werd gesteld heeft het concours afgelast. Het toestel was hetzelfde als de machine waar mede Zwirko zijn succescn bij de Europa- rondvlucht heeft behaald. DE VLIEGENDE FAMILIE IN NOOD. Noodlanding op zee. Bij de leiding van de Groenlandkolonio in Kopenhagen is een radiotologram uit Angmagssalik ontvangen, volgens hotwelk het vliegtuig van de „Flying Family" Zon dagmiddag om 14 uur 10 op 20 tot 30 zew- mijlen ten ZuidVWostcn van Angmagssalik S.O.S.-seinen heeft uitgezonden. Het vlieg tuig heeft een noodlanding op zee moeten, uitvoeren. Tot 16 uur 23 is het radiostation in Angmagssalik in voortdurend contact eweest met het vliegtuig. Sinds dien tijd coft men geen antwoord meer van het vliegtuig ontvangen. De S.O/S.-seinen zijn intusschen ook op gevangen door den Engclschen visohtraw ler „Lord Talbot", welke in de nabijheid van de plaats des onhcils aan het visschcn was. De trawler is onmiddellijk naar do opgegeven positie gesneld, doch vond, hier aangekomen, geen spoor van een vlieg tuig. De nasporingen worden echter voort gezet. Hutchinson bevond zioh mot de zijnen onderweg op een tocht langs de kust van Julianehnab naar Angmegssalik. Intusschen maakt do leiding van do Groenlandkolonie in Kopenhagen bekend, dat men tracht in verbinding to komen met dr. Knud Rasmussen, die op het oogenblik in Zuid-Oost-Groenland is aan boord van den zeekotter „Th. Stauning", opdat hij zich met dit schip naar do plaats des on- heils zal begeven. P0LITIEC0MMANDANT BIJ HET ZEILVLIEGEN VERONGELUKT. De 39-jarige politiocommandant Jans uit Darmstadt, is Zondag bij het zeilvliegen te Lindpnfeld in het Odenwald veronge lukt, doordat ten gevolge van den sterken wind eon vleugel van zijn toestel brak. Jans stortte van 150 meter omlaag op de rotsen en was op slag dood. Eigenaardige redding bij vliegongeluk. Bij El Paso in don staat Texas is een verkeersvliegtuig verongelukt doordat heb in een dichten mist tegon een bergwand vloog. Het toestel vloog in brand, waar door de beide piloten en oen passagier om kwamen. Do tweede passagier dankt zijn redding alleen aan het feit dat hij voor zichtigheidshalve zich van een reddings- g'ordol had voorzien. Toen het vliegtuig togen den rotswand stootte, werden de drio andere inzittenden met groote kracht naar voren gedrukt, waardoor zij bewus teloos raakten. Zij verbrandden voor zijn oogetL

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7