23ste Jaargang MAANDAG 12 SEPTEMBER 1932 No. 7302 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal H.et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. BUITENLAND DUITSCHLAND DE EISCH VAN GELIJK GERECHTIGDHEID. De Fransche antwoordnota overhandigd. De Fransche ambassadeur, Francois Poncet, heeft het antwoord op het Dnit- sche memorandum inzake gelijkgerechtigd heid Zondagmiddag om twaalf uur over handigd aan den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, von Neurath. Mussolini verdedigt Berlijns eisch. De „Börsenkurier" publiceert in zijn Zondagseditie onder het opschrift „Duitsch- land heeft gelijk" een artikel van Musso lini, waarin de leider der Italiaansche regeering de Duitsche eischen in zake de gelijkgerechtigdheid bespreekt. Mussolini zegt o.a.: Toen Duitschland als lid van den Vol kenbond werd opgenomen en direct een permanenten zetel kreeg (wat bij de be- teekenis van Duitschland de eenige moge lijkheid was) ontstond een nieuwe situ£u- tie. Van dat oogenblik af wilde Duitsch land gelijkheid in rechten met de andere mogendheden. Ondanks Locarno en zelfs ondanks het Kellogg-pact is Duitschland nog steeds een land van den tweeden rang. Door de bepalingen van het Verdrag van Versailles werd Duitschland rechtmatig ontwapend. Maar in hetzelfde verdrag is de ontwapening van Duitschland als in leiding van een algemeene vermindering der bewapeningen op het niveau van den Duitschen bewapeningsstand gedacht. Deze verplichting is men tot dusver niet nagekomen. Men moet daarom logisch ge dacht tot het inzicht komen, dat de ont wapeningsconferentie in haar eerste en be langrijkste phase schipbreuk heeft gele den. De teleurstelling is algemeen, spe ciaal in Duitschland, waar men er zich van bewust is geworden, dat de gezamen lijke mogendheden van het Verdrag van Versailles met uitzondering van Italië geprobeerd hebben een werkelijke ont- wapeningspolitiek te dwarsboomen, wes halve zij zich niet aan het verdrag hou den. De motiveering en de rechtvaardiging van den Duitschen eisch, aldus de Duce, ligt in het mislukke'n van de Geneefsche conferentie, die er op aanstuurde, het be staan van tweeërlei recht tot een perma nenten toestand tusschen Duitschland en de andere mogendheden te maken. Het bedanken van Duitschland voor den ol- kenbond zou de definitieve mislukking van de ontwapeningsconferentie tot gevolg heb ben. Maar dit zou ook de doodsteek voor den Volkenbond zeiven zijn, nu deze door de houding van Japan en door het voorbe houd van Italië toch reeds in gevaar is PARLEMENTARISME OF DICTATUUR? Von Schleicher blijft Hindenburg trouw. Officieel wordt medegedeeld: In tegen stelling met anders luidende geruchten, die op het oogenblik de ronde doen, deelt rijksweerminister von Schleicher mede, dat hij niet bereid is tot een vervalschen van de gedachte van een onafhankelijke presidentieele regeering door mee te wer ken aan een in feite door de partijen ge vormd kabinet. Von Schleicher legt er den nadruk op, dat hij het zou beschouwen als ontrouw jegens den Rijkspresident wan neer hij iets zou ondernemen dat het be staan van het huidige kabinet in gevaar zou kunnen brengen. Stahlhelm achter von Papen. Het bondsbestuur van de Stahlhelm heeft in zijn vergadering te Maagdenburg o.a. verklaard De Stahlhelm-Bond van Frontsoldaten juicht het toe, dat de rijkspresident de staatsleiding heeft vrijgemaakt van partij belangen. Wij eischen een nationale staatsleiding die slechts verantwoording kent tegenover het geheele volk. 14 Jaren hebben bewezen, dat dit heden door verkiezingen niet te bereiken is. Daarom weg met dit verouderde Parlemen tarisme Wij eischen van deze regeering, dat zij voorwaarts marcheert. Niet praten en vra gen, maar handelen. Dan zal zij het ver trouwen van het geheele volk hebben. sticht, is een herinnering aan den slag aan de Marne. De belangstelling was groot, omdat be kend was gemaakt, dat de president van de republiek Lebrun, de Fransche eerste minister Herriot en vooraanstaande Ame rikanen het woord zouden voeren. De Fransche minister-president Herriot besprak o.a. de beteekenis van het Braind- Kellogg-pact om er vervolgens op te wij zen, dat wanneer Frankrijk er naar streeft zijn vrienden te begrijpen, het ook wel het recht zal hebben zijnerzijds te mogen ap peleeren aan gerechtigdheid voor Frank rijk welks beproevingen door de wereld reeds te zeer zijn vergeten. Herriot legde voorts den nadruk op Frankrijk's liefde voor den vrede waarna hij wees op de on rust ten gevolge van het tumult veroor zaakt docr zekere gevaarlijke manifesta ties. Deze onrust kan onzen afschuw voor een beroep op de wapenen niet ter zijde stellen. Zij brengt slechts onzen bescheiden wil, bij ons in vrede te leven, tot uitdruk king. Ten slotte zeide Herriot, dat niets Frankrijk van de Vereenigde Staten zal kunnen scheiden. GEEN GRATIE VOOR G0RG0EL0F? De gratie-commissie van het ministerie van Justitie zou een beslissing hebben ge nomen omtrent 't gratieverzoek van Gor- goelof, den moordenaar van president Dou- mer. Over den aard van deze beslissing is geen enkele mededeeling gedaan. Daarentegen zegt de „Temps" te hebben vernomen, dat de commissie het verzoek heeft verworpen. De president der repu bliek zal Maandagnamidadg de verdedi gers van Gorgoelof in audiëntie ontvan gen. CHINA CHARBIN BEDREIGD. Door Chineesche roovers. In den nacht op Zondag zijn in de buurt van Charbin weer twee personentreinen door Chineesche roovers overvallen en vol komen geplundei^i. Bij Sjun Tsjen Poe brachten de bandiete^ een trein door het vernielen van den spoordijk tot ontsporing, waarna zij ruim 100 personen doodden en verwondden en de 600 passagiers van al hunne bezittingen beroofden. De dooden en gewonden zijn naar Charbin gebracht. Bij den tweeden treinoverval, bij Oesjihe zijn 7 passagiers gedood en 10 gewond. Gistermorgen vroeg vertoonden de bandie ten zich zelfs tot in de buitenwijken van Charbin, waar zij eerst na verbitterden strijd konden worden overmeesterd. FRANKRIJK HERRIOT SPREEKT. Bij de onthulling van een oorlogs monument. Zondag is te Vareddes bij Mcaux een groot oorlogsgedenkteeken onthuld. Het kolossale monument, door Amerika ge AMERIKA HET CONFLICT TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAGUAY. De eerste groote veldslag. De eerste groote veldslag tusschen de Boliviaansche en Paraguayaansche troe pen is geleverd om het bezit van het Boliviaansche fort Bouqueron in het Gran Chacogebied. Naar de Paragua yaansche regeering mededeelt, is de veldslag geëindigd na Oen verbitterden strijd, die 24 uur geduurd heeft, met een overwinning der troepen van Para guay, die, het fort bezetten en tevens het vroeger door de Boliviaansche troe pen veroverde Paraguayaansche fort Sa- maclay heroverden. Aan beide zijden zijn aanzienlijke verliezen geleden. De slag is Vrijdagmorgen begonnen, na een zwaar artillerievuur, met een groot-en aanval der Bolivianen op Pozo en Va lencia. De Paraguayaansche troepen sloegen met succes den aanval af en wierpen den vijand terug op zijn uit gangspunt. Hierop gingen zij, met ge bruikmaking van groote versterkingen, tot een geslaagden tegenaanval over op 'het fort Bouqueron. Aan beide zijden heeft de zware artillerie en de lucht macht een grooten rol gespeeld in den strijd. Ook op andere plaatsen aan het front is het tot felle gevechten gekomen, die echter, volgens berichten uit Bolivia geen verandering in den toestand brach ten. Tn Assuncion worden uitgebreide maatregelen tot bescherming tegen aan vallen uit de luoht genomen, aangezien de Bolivianen, naar verluidt, voorne mens zijn bomaanvallen te doen. Beiden hebben gewonnen! Het conflict om den Gran Chaco tus schen Bolivia en Paraguay heeft tot een vreemdsoortige situatie geleid, daar in de hoofdsteden van- beide landen, dus resp. zoowel in Lapaz als in Asuncion vreugde heerscht over z.g. behaalde „overwinningen", terwijl bovendien beide tegenstanders zeggen zich nog te ver heugen in het bezit van het fort Bou queron. Ietwat ridicuul doet het aan ae ver nemen, dat in beide hoofdsteden feest gevierd wordt over de „verpletterende nederlaag" die men den vijand, na een langdurig en bloedig gevecht, heeft toe gebracht. Stap van den Volkenbond. In verband met de onrustbarende persberichten over den toestand tus schen Bolivia en Paraguay heeft de pre sident van den Volkenbondsraad, José Matos, beiden regeeringen een telegram gezonden, waarin hij de stellige hoop uitspreekt, dat zij de Volkenbondsleden zooo spoedig mogelijk in kennis zullen stellen van de maatregelen, die zij zul len nemen om aan dezen toestand, die den vrede ernstig in gevaar brengt, een -°;"de te maken. Matos acht het zijn plicht beide partijen er op te wijzen, dat zij zich plechtig verbonden hebben hun verplichtingen als leden van den Volkenbond na te komen. BINNENLAND OVER KAMERLID RAPPORT-WELTER WAT DE COMMISSIE WIL REDDEN, IS NIET TE REDDEN DE ONDERWIJZERS IN PROTEST VERGADERING BIJEEN. De St. Augustinu* Vereeniging, Dioce sane vereeniging van R. K. bijzondere on derwijzers in het Bisdom Haarlem heeft Zondagmiddag in „Diligentia" te 's-Gra- venhage een oongres gehouden, waarbij het lid der Tweede Kamer de heer Max van Poll, het rapport "Weiter heeft be sproken. De zaal was geheel gevuld. De voorzitter, de heer H. G. de Boer uit Noordwijk, begroette inzonderheid de ver tegenwoordigers van „St. Bernardus", Bond van R. K. Nijverheidsonderwijzers in Nederland alsmede, die van den Katholie ken Onderwijzersbond in Nederlandsch- Indië. De eenzijdige samenstelling der commissie. Waar de besprekingen van dit congres uitsluitend gewijd waren aan het Rap- port-Welter, deed spr. allereerst een pro test hooren op grond van de liberale seu- menstelling der commissie Weiter en noemde het tragisch te moeten constatee- ren, dat Minister Ruys de Beerenbrouck, liberalen heeft aangewezen om de richtlij nen aan te geven, (applaus). Verder wees spr. op den afbraak van het onderwijs, speciaal het volks- en nij verheidsonderwijs. Weliswaar wordt ook op Hooger Onderwijs bezuiniging voorge steld, doch deze treft in de eerste plaats de daarbij werkzaam gestelde ambtenaren en beambten. De katholieke onderwijzers, aldus spr., zijn bereid offers te brengen, dooh al leen indien de noodzakelijkheid daarvan kan worden aangetoond. Hierna was het woord aan den heer Max van Poll uit Helmond. Rede Max van Poll. Alvorens het eigenlijke onderwerp te be spreken, wensohte spr. eenige opmerkin gen te maken en een verzoek te doen. lo. dat spr. het rapport Welter behan delde en geen regeeringsvoorstellen. Het is spr. niet bekend welke voorstellen der commissie Weiter door de regeering zullen worden overgenomen en voor zoover hij weet, heeft de regeering hiervan geen mededeelingen naar buiten gedaan. Het i* dus r.iefc mogelijk over regeeringsvoorstel len te spreken, omdat die er nog niet zijn. Up ..e vlakte blijver.! 2o. wilde spreker zijn oordeel over het rapport Weiter uitspreken, op gronden ontleend aan het rapport zelf, dus op zui ver zakelijke gronden. Een dergelijk zuiver zakelijk oordeel kan niet préjudiceeren op een oordeel dat la ter in het parlement over regeeringsvoor stellen, moet worden gevormd. Daarbij gelden ook andere dan zuiver zakelijkee beoordeelingsnormen. Het parlement is nu eenmaal een poli- tiek lichaam, dat dus in zijn beoordeeling van welke voorstellen ook, niet kan afzien van de politieke en de staatkundige ge volgen welke een beslissing in een bepaal de situatie moet hebben. De politieke situatie ten onzent draagt er, tengevolge van de weigering der op een na sterkste politieke partij om de regee- ringsverantwoordelijkheid mede te aan vaarden, ten zeerste bij, dat dergelijke po litieke overwegingen soms meer gewicht in de schaal leggen dan wenschelijk moet worden geacht. Het parlementaire systeem zou echter onmogelijk worden, indien, tengevolge van beslissingen op zuiver zakelijke gronden, zonder rekening te houden met de poli tieke gevolgen iedere regeeringsmeender- heid onbestaanbaar werd. Dit zou regelrecht tot dictatoriale re geeringen leiden, zooals die in tal van lan den van Europa reeds zijn ontstaan, juist tengevolge van de parlementaire ijiachte- loosheid. Daarom is dan ook het rekening houden met politieke en staatkundige consequen ties in den grond der zaak ook weer zake lijk. Bij dit moeilijke wikken en wegen van den parlementariër kan echter ook het oogenblik aanbreken, waarop het hoogste belang van rechtvaardigheid, volkswelzijn, en moraliteit een beslissing eisoht gegrond op de onderstelling: Fais ce que doit, ad- vienne que ponrra. Geen applaus s. v. pl.! Na deze opmerkingen kwam spr. tot zijn verzoek, om zich tijdens zijn rede van applaus te willen onthouden. Het gaat er niet om op een vergade ring tijdelijk geestdrift te verwachten, maar de toestand is zóó ernstig, dat hot er op aankomt een vastberaden wil te kweeken, die bereid is door duizend moei lijkheden heen de maatschappelijke reoon- structie tot stand te brengen, zonder wel ke, naar spr.'s vaste overtuiging, elk groeps- streven naar verbetering tot machteloos heid is gedoemd. De lezing en bestudeering van het rap- port-Welter had spr. in deze overtuiging gesterkt. De grondslag waarop dit rapport rust is, dat er voor Nederland slechts heil te waohten is van een herstel der vrije con currentie op de wereldmarkt en dat dit moet worden bereikt door algemeene sa laris- en loonsverlaging. Met de voorbeelden der Engelsohe en Duitsche loonsverlagingen toonde spr. aan dat het beoogde doel: verhooging van den export, door loonsverlagingen niet worden bereikt. Geen tariefmuren uit louter pleizier. De toenemende afweermaatregelen in alle landen beletten dit. De commissie-Welter erkent dit zelf, maar meent, dat deze kortzichtige maat regelen „vermoedelijk" geleidelijk zullen verdwijnen. Zij vergeet daarbij echter, dat de landen, die deze maatregelen troffen, daartoe niet voor hun pleizier of uit kort zichtigheid overgingen, maar eenvoudig uit bittere noodzaak. De Duitsche landbouw kon zich onmo gelijk handhaven zonder dergelijke be- soh ermingsmaatregel en. Met een beroep op den Franschen eco nomist Romier toonde spr. aan, dat de concurrentie der „nieuwe landen" vooral in den landbouw, de productie in de oude landen zonder bescherming onmogelijk zou maken. En in de industrie geldt dit ook meer en meer. Zagen wij ons zelf niet genoodzaakt het schoenwetje te maken tengevolge van de ooncurrentie van Bata? En zoo is het ook met onze tarwe, onze suikerbieten, ons vleesch, enz. Spr. toonde vervolgens aan, dat het he- dendaagsche economische stelsel hopeloos is vastgeloopen. De commissie-Welter stelt haar hoop op hoogere productie togen Lagere prijzen, maar de crisis is juist ontstaan tengevolge van een voorheen ongekende productie wel ke een prijsdaling ten gevolge heeft gehad zonder voorbeeld in de geschiedenis. De geheele wereld verwacht dan ook de oplossing der crisis niet van lagere, maar juist van hoogere prijzen en alle maatrege len zoowel door de grootste wereldoonccr- nen door productiebeperking als door de regeeringen, ook door onze regeering, heb ben prijsverhooging tot strekking. Salarisverlaging brengt geen uitkomst. Het is dan ook onwaar, dat loons- en sa larisverlaging thans zou leiden tot verla ging van het levenspeil. Want deze loons- en salarisverlaging, die buitengewoon aan zienlijk zou moeten zijn om tot eenig re- Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Mussolini geeft Duitschland gelijk in de eisch inzake de gelijkgerechtigdheid wat de bewapening betreft. (2de blad). De eerste groote veldslag tusschen Bolivia en Paraguay. (2de blad). De ,»vliegende familie" in nood. Een noodlanding op zee. (Luohtv., 2do blad). BINNENLAND. Max van Poll spreekt op een protestver gadering van Kath. onderwijzers over het Rapport-Weiter. (lsto blad). Uitspraak moordzaak-Putbroekvader vijftien, zoon zes jaar gevangenisstraf. (1ste blad). Moeilijkheden met de bemanning van de „Veendam". (1ste blad). Een nieuw vliegveld te Eindhoven ge opend. (Luchtv., 2de blad). Verscheidene verkeersongelukken. (Gem. Ber.. 3do blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Een onderhoud met den Olympischen wielerkampioen v. Egmond op het verre gende wielerfeest van Swift. U.V.S. wint de estafette door Leiden. Holland tweemaal door de Belgische tennisspelers(sters) geklopt. Huldiging der gebrs. Maas te Loosdrecht Over de uitzending van de Ned. Olym pische ploeg. sulbaat, hoe klein ook, te kunnen leiden, zou gepaard gaan met prijsverhooging. Dit zou een verdere vermindering van de vraag bij milliocnen ten gevolge heb ben, waardoor het reeds veel te groote pro ductie-apparaat nog minder in beslag zou kunnen worden genomen. Wij bevinden ons in een viciouzen cirkel ten gevolge van de normaio werking van het huidige economische systeem en de groote grief van spr. Legen het rapport der commissie-Welter is, dat hot allo heil ver wacht van dit systeem, dat ons juist alle ellende heeft versohaft. Daarmede over schreed de commissie ook haar opdracht, daar haar alleen gevraagd werd voorstellen te doen tot bezuiniging op de staatsuitga ven. Had de commissie zich hieraan ge houden, dan had men-misschien de regee ring kunnen becritiseeren die haar op dracht aldus beperkte, maar niet de oom missie, die aan deze opdracht gevolg gaf. Wij zitten nu eenmaal met de 9tukken welke het heerschende economisohe systeem in onze volkshuishouding en alle anderen heeft aangericht. Het is niet in onze macht dit wereld omvattend systeem te verandoren, ook al gaat men dus van een ander uitgangspunt uit, dan de commissie-Welter, dus ook al streeft men naar maatschappelijken om bouw, men ontkomt niet aan do noodzaak om onmiddellijk te voorzien in den toe stand, die door de werking van het econo misch systeem is geschapen. Hpr. zette dan uitvoerig dien toestand uiecn. Bronnen, die langzaam uit drogen. De drie bronnen, die ons volk toeston den te leven op heb voor 'de crisis bereikt© peil, waren: onze uitvoer, de arbeidsdien sten aan anderen verschaft, met name door onzen scheepvaart cn de gelden die wij aan anderen hadden geleend, of met name in Indische Ondernemingen hadden gestoken. Deze drie bronnen zijn in enkele jaren tijd tot de helft, ja tot een derde van hun op brengst ingoschrompeld. Dat mist zijn uit werking op de inkomsten des lands niet. Niemand die dit betwijfelt. Evenmin be twijfelt iemand dat de inkomsten cn uit gaven van het rijk met elkaar in overeen stemming moeten worden gebracht. Het komt er daarbij op aan de lasten rechtvaar dig te verdeelen. Tal van bezuinigingen door de commis sie-Welter kunnen zonder al te veel be zwaar worden aanvaard.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1