BINNENLAND 16> MAANDAG 12 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 BIDDAG OP 18 SEPTEMBER. Ter verkrijging van uitkomst in de crisis. In „St Bavo" schrijft Z.H.Exc. Mgr. J. D. J, Aengenent het volgende: Onze Eerw. Geestelijkheid zal op Zon dag 11 Sept. a.s. het volgende van den predikstoel afkondigen Ter verkrijging van uitkomst in de eco nomische crisis, waaronder zoovelen bij voortduring ernstig te lijden hebben, heeft het Hoogwaardig Episcopaat andermaal een biddag uitgeschreven welke gehouden zal worden op Zondag 18 Sept. a.s. De geloovigen worden dringend ver zocht dien dag tot die intentie het H. Mis offer bij te wonen en zooveel mogelijk de H, Communie te ontvangen. In de H. Mis zal de oratio pro quacumque tribulatione als imperata worden inge voegd. Deze drie oraties zullen in de na middaggodsdienstoefening met de Litanie van Allerheiligen worden gebeden. t J. D. J. AENGENENT, Haarlem, 3 Sept. 1932. De drie gebeden uit de H. Mis luiden vertaald als volgt: LAAT ONS BIDDEN. Versmaad niet, almachtige God, uw volk, dat roept in zijn ellende: maar kom, om de eer van Uwen Naam, de gekwel- den genadig te hulp. Aanvaard, Heer, genadig de Offeranden, waardoor Gij gewild hebt, dat èn Gij zoudt verzoend, èn ons heil door uwe machtige goedheid zou hersteld worden. Blik, zoo smeeken we, Heer, genadig op onze kwelling neder: en wend den toorn Uwer verbolgenheid af, welke wij naar rechtvaardigheid verdienen.Door Christus onzen Heer. Amen. OPTOCHTEN TIJDENS KAMER OPENING. Den Haag's burgemeester weigert verlof. Fascistische en communistische organi saties hadden verlof gevraagd, voor het houden van optochten op den 20en Sep tember a.s. (dag van de opening van de Kamer der Sbaten-Generaal). De burgemeester heeft evenwel dit ver lof voor dien dag geweigerd, onder meer uit overweging dat er op dien dag toch reed/s in verband met de openingsplechtig heid van de Staben-Generaal groote ver keersstremming plaats vindt en het met toelaatbaar is om de taak van de politie, die in verband daarmede toch reeds haar handen vol heeft, bovendien nog voor an dere doeleinden te verzwaren. Optimisme van Haarlems gemeentebestuur. De uitgaven voor armenzorg en steun aaa werkloozen zijn op de gemeentebegrooting 1933 te Haarlem lager geraamd dan de uit gaven, die in 1932 gevorderd zijn en nog zullen worden. B. en W. meenen hiertoe ge rechtigd te zijn op grond van de overwe ging, dat de economische crisis dit jaar wel haar diepste peil schijnt bereikt te hebben; er zijn teekenen, die er op wijzen, dat in 1933 eenige verlichting te dien opzichte waarschijnlijk is. DRAISMA-vanVALKENBURGTS- ft A iLEVERTRAAiri -LEEUWARDEN- PHILIPS FABRIEKEN. Verdere personeelsuitbreidingen. Naar aan „De Nieuwe Dag" bericht wordt, gaan de Philips Fabrieken door met nieuw personeel aan te nemen. Wekelijks breidt het aantal tewerkgestelden bij Phi lips zich met enkele honderdtallen uit, die vóór de depressie tot het personeel hebben behoord. Het is de radio-afdeeling, welke momen teel den stoot tot de herleving heeft gege ven. Zooals uit de pas gepubliceerde cijfers betreffende den radio-uitvoer bleek, valt daarin een aanmerkelijke vooruitgang te constateerden. Doch behalve dat op zich zelf beteekenisvolle feit, dient erop gewezen, dat deze stijging zich nu reeds vier maan den in successie voortzet. De personeelsuitbreidingen van den laatsten tijd komen geheel of vrijwel geheel op re kening van de radio-industrie. De perso neelssterkte, die bij Philips momenteel on geveer 10.000 personen bedraagt, ia reeds met circa 1000 personen over het diepte punt heen. Behalve door seizoens-invloeden wordt de vraag naar radio-apparaten ook gestimuleerd door de in vergelijking met voorheen aanzienlijk gedaalde prijzen. LOONSVERLAGING IN HET BOUW BEDRIJF. Overeenstemming bereikt De afgevaardigden van patroons- en bouwvakarbeidersbonden zijn tot overeen stemming gekomen ten aanzien van het verlagingspercentage. Wanneer straks de ledenvergaderingen aan beiden zijden het besluit zullen hebben bekrachtigd, zal de regeering dienen te beslissen of zij op de nieuwe loonsvoor waarden steun aan het bouwbedrijf zal verleenen. DE STAKING OP DE „ROTTERDAM". De Regeering koos geen partij. In antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid de Visser deelt Minister Deckers het volgende mede: „Het zenden van mariniers naar het bij het lichtschip „West-Hinder" voor anker liggende stoomschip „Botterdam" van de Hoiland-Amerikalijn ha-d alleen ten doel de werkwilligen zoo noodig te beschermen, botsingen en onheil te voorkomen. De mariniers werden dus niet gezonden om het personeel met den sterken arm te dwingen zich niet met de stakende zeelie den te vereenigen. In het economische conflict tussohen zee lieden en reederijen koos de Begeering door het zenden der mariniers geen partij. Toen het verblijf der mariniers aan boord van de „Botterdam" niet langer noodig was, hebben zij het schip verlaten". De staking der zeelieden is op het ver keer in het Noordzeekanaal in de afgeloo- pen week wel van invloed geweest. Sleohts 61 schepen konden deze week zee kiezen. Onder de Nederlandsche vlag vertrokken slechts weinig schepen naar zee. Een aan tal motorbooten, welke ladingen medena men voor de door de staking getroffen scheepvaartlijnen, vertrok in dit tijdperk naar zee. DOUANE- EN CREDIETVERDRAG MET DU ITSCHLAND. „De Maasbode" meldt: Door het Departement van Economische Zaken en Arbeid, wordt thans overleg ge pleegd met belanghebbende organisaties in Nederland over het Douane- en Credieb- verdrag met Duitschland, dat, voorzoover de douaneregeling betreft, op 31 December van dit jaar afloopt. Het is te hopen, dat, wanneer straks onderhandelingen over verlenging van dit verdrag met Duitschland worden gevoerd, j de Neder landsche onderhandelaars het I machtige wapen, dat Nederland in het aan Duitschland verleende crediet heeft, goed zullen weten te kanteeren. PARTICULIER GEWAPENDE CORPSEN. Het voorstel-Albarda c.s. inzake verbod dier corpsen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsvoor stel van den heer Albarda c.s., houdende verbod van particuliere gewapende corp sen is het volgende ontleend: Bovenal moet aandacht gevraagd wor den voor het verschijnsel, dat het begin van fascistische strijdorganisatie in Ne derland bestaat en dat het in niet onbe duidende mate de belangstelling van jon gelieden geniet, terwijl onder de leerlin gen van middelbare scholen en gymnasia een uitgebreide en hier en daar zelfs door leeraren gedulde en bevorderde propa- ganda wordt gevoerd voor de fascistische corpsen, waarbij de uniformkleeding en de oefeningen in militair verband als aan trekkelijkheden dienst doen. Laat men dit alles onbelemmerd zijn gang gaan dan kunnen in betrekkelijk korten tijd zich ook hier te lande toestanden ontwikkelen, die groote gevaren opleveren. Het onderhavige voorstel beoogt niet hetzelfde doel als het mede door drie der voorstellers ingediende voorstel tot nadere regeling van de vrijwillige opkomst van dienstplichtigen en reservepersoneel. Het is dus ook niet bestemd om in de plaats van laatgenoemd voorstel te treden als dat niet wordt aangenomen. Het eene wil beletten dat de Regeering een gewapende macht op de been brengt, zonder dat de Staten-Generaal daaraan hun goedkeuring behoeven te hechten. Hierbij kan voor zoover het crev.- corpsen betreft, alleen de Bijz. Vrijw. Landstorm betrokken zijn. Het andere voorstel wil alle particuliere gewapende corpsen doen verdwijnen, OPSLAG VAN TOMATEN IN KOELHUIZEN. Geslaagde proef. Er is dezen zomer voor het eerst een proef genomen met het opslaan van toma ten in het koelhuis van de N.V. Maatschap pij „Hoek van Holland". De bedoeling ia om na to gaan of dit product gedurende eenige weken kan worden bewaard zonder in kwaliteit en uiterlijk achteruit te gaan. De veilingprijs voor tomaten is in deze dagen sterk aan het schommelen en het i® meermalen voorgekomen, dat bij grooten aanvoer het product den minimumprijs niet eene meer opbraoht. Is nu de koelhuisbe- wariag practisch mogelijk, dan kan men flinke partijen gedurende eenogen tijd acn- terhouden om zij. bij een oploopende markt van de hand te doen. De resultaten van deze proef, genomen met ongeveer 3500 bakken van 25 pond, zijn bevredigend. Na dat zij achttien dagen in de koelcel waren geweest, waren- de tomaten nog in zeer goede conditie en konden zij zonder be zwaar nog vijf h zes dagen verzonden en verhandeld worden. De behandelde partijen zijn lukraak ge kozen; tomaten van verschillenden graad van rijpheid lagen in een bak, betgeen uiteraard voor een goede koelhuisbehande ling een moeilijkheid is Om van het koelen een volledig rende ment te hebben, moeten de tomaten ge plukt worden als zij in het eerste stadium van rijpheid zijn; de sorteeriag moet met zorg gescheiden, terwijl de verpakking los en luchtig moet zijn. Deze lichtgekleurde tomaten hebben een betrekkelijk lang rij pingsproces voor zich en daarmede wordt rekening gehouden bij het bepalen van de koeltemperatuur. Nagenoeg rijpe tomaten vergen weer een ander temperatuurpeil. Tomaten, welke voor de verwerking tot conserven bestemd zijn en waarbij het dus meer aankomt op het behouden van den goeden smaak dan op het uiterlijk, kunnen eenige weken langer in de koelcel bewaard worden dan de partijen, die nevens den goeden smaak een behoorlijk uiterlijk moe ten behouden. De verwachting is, dat van dit koelen van tomaten in de toekomst een steeds grooter gebruik zal worden ge maakt. „Tel." UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 13 September. Hulzen, 296 M. 8.009.15 Morgenooncert. 10.0011.05 Gramofoon. 11.0511.30 Symphonieconce-rt (Gramo foon). 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.151.45 Lunchconcert door het KRO- trio o. 1. v. Piet Lustenhouwer. I.452.00 Fransohe en Russische koor werken (Gramofoon). 2.003.00 Vrouw enifbrt je. 3.003.30 Gramofoon. 4.004.20 Stemmen uit Suriname (Gra mofoon). 4.205.30 Opera-fragmenten (Gramofoon). 5.306.00 Het KRO-kunstensemble o. L v. Piet Lustenhouwer. 6.006.15 P. Heilker over de komende Esperanto-curs us. 6.157.10 Het KRO-kunstensemble. 7.10^.30 Dom Albertus v. Roy O.S.B. over „Kunst". 7.45—8.00 Verbondslcwartiertje. 8.00IJ.00 Concert door het KR O-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen m. m. v. Paul Fren- kel, piano. Plan. 9.15 Vaz Dias. II.0012.00 GramofoonmuzieL. Hilversum, 1875 M. Uifcsl. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 AVRO-Kamerorkesb o. 1. v. L. Schmidt. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Ensemble ltentemeester m. m. v. Marie Holtrop (voordracht). 12.30 Gramofoonpl. I.30 Concert. F. Loopuit-Roeper (piano). Henri Tib be (viool). 2.152.45 Modepraatje. 3.00 Gramofoonpl. 4.00 Max Tak: De musical comedy en haar persoonlijkheden (Met gr.pl.). 5.00 Radio-Kinderkoorzang o. 1. v. J. Hamel. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refrein zang: Bob Scholte. M. m. v. Betty Bienfait (zang) en Pierre Palla (piano). 7.30 Dr. M. Th. Hillen: De Grieksche my thologie (II). 8.00 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. Oude Schlagers. 8.30 Omroeporkest o. 1. v. Treep m. m. v. H. Ernst (Jodelzang. A. d. vleugel: Egb. Veen) en L. W. Nijland (Intern. Chansons). 10.00 Vaz Dias. 10.10 Vervolg Omroeporkest. 0.a. La Tzigane, Ganne en Handicapmarsch, Ro- sey. II.00-^-12.00 Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel Reg. Foort. 1.20 Leonardo Kemp's orkest. 2.202.50 Gramofoonpl. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Zaterdagmiddag om kwart over drie is H. M. de Koningin in gezelschap van de Prinses uit Amsterdam naar het Loo ver trokken. Het Koninklijk bezoek is daarmee afgeloopen. Voor haar vertrek heeft men de Koningin eerst nog een huldiging be reid vanwege het Comité Oranje Getrouw. Burgemeester tevens raadslid. O 18 Maart j.l. is tot burgemeester van Erp benoemd de heer M, A. Ellens, inspec teur der sociale arbeidsverzekering bij den Raad van Arbeid te 's-Hertogenbosc-h. Sinds 6 April is hij in functie. Hem werd verlof verleend voorloopig te 's-Her- togenbosch te blijven wonen. In die ge- 4.20 Mosohetto's orkest. 6.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Schiabin's Pianomuziek door L. MacKinnun. 7.10 Lezing. 7.40 Dansmuziek. 8.20 Promenadeconcert uit de Queen's Hall: BBC-orkest m. m. v. solisten o. 1. v. Henry Wood. O-a. Ouv. „Benvenuto Celli ni", Berlioz uit „Aida", Verdi en Sympho- nie d kl t. Franok. 10.00 Berichten. 10.20 Em. Starkey's orkest en The Three Ginx. 11.2012.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 8.05 en 12.20 Gramofoonpl. 3.20J6.50 Ooncert d. h. Pathé-orkest. 7.20 Gramofoonpl. 9.05 Radio-tooneel. 10.20 Gramofoonpl. Oja. Mazeppa, Liszt. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Concert uit Hotel Angleterre. 3.205.20 Omroeporkest o. 1. v. F. Mahler m. m. v. J. Koppel (viool) en V. Fisoher (piano). 8.20 Radio-tooneel. 9.10 Radio-strijkorkest o. 1. v. Gröndahl. O-a. Suite op. 1, Nielsen: 10.10 Piano-recital V. Fischer. 10.40 Söderman-Concert o. 1. v. Grön dahl. 11.1012.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Concert o. 1. v. K. Baule. 11.4012.20 Gramofoonpl. 12.20 Concert uit Stuttgart. I.303.50 Werag-orkest o. 1. v. Kühn. 5.206.35 Solistenconcert uit Frankfurt. 8.20 Gramofoonpl. (Philadelphia Sympho ny Orchestra o. 1. v. Leopold Stokowski). 8.50 „Aus der Jugendzeit" (Dans en lie deren). Rome 441 m. 9.05 Concert en Radio-tooneel. Oa. Uit „Mignon", Thomas en uit „Die Meistersin- ger von Nürnberg", Wagner. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.12.20 Gramofoonpl. 5.20 Concert o. 1. v. Walpot. 6.50 Gramofoon. 820 Concert o. 1. v. Meulemans. Oa. Bal- letauite-Glazounow. 10.3011.20 Dansmuziek (Gr.pl.). 338 M.: 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Concert o. 1. v. Meulemans. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Ooncert o. 1. v. Walpot. Oa. Ber ceuse de Jocelyn, Godard en Wiegenlied, Schubert. 10.30 Vervolg en slot concert. Z e e s e n, 1635 M. 8.20 Concert uit Leipzig o. 1. v. J. F. Hess. 9.30 „Aufruhr in Sudan" van O. Rombach en J. Sohreiber. II.0012.20 Oude Dansmuziek udt Ham burg. meente stond hij op de R.-K. lijst voor den gemeenteraad. Dezer dagen nu heeft mr. Vermeulen als raadslid bedankt. De heer Eliens is als op volger tot lid in den raad van 's-Hertogen- bosch benoemd verklaard. Wij vernemen, dat hij zeer waarsohijnlijk de benoeming zal aanvaarden, daar hij nog een half jaar ingezetene van Den Bosch zal zijn. WIE ZIJN TIJD BEGRIJPT, PROPAGEERT DE KATHOLIEKE PERS FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN DICTATOR ROMAN VAN EDGAR JEPSON. Vertaald door F. van Velsen. (Nadruk verboden). „Haar iets weigeren? Nog nooit, neen nog nooit heb ik haar iets geweigerd. De kwestie is", ging hij met eenige verlegen heid voort, „dat zij eenig vermoeden om trent onze plannen heeft. Zij wil zich daartegen verzetten en heeft daarom ook bezwaren tegen jouw aanwezigheid aan boord van de „Snowdrop". „Ah", zei ik met geveinsde verbazing, „dus 't is mijn gezelschap, dat haar hin dert. Dan doe ik ook beter om, zoodra wij te Gibraltar aankomen, van boord te gaan." „Geen sprake van", riep hij, „ik denk er niet aan om ons genoegen in dit zeereisje door haar nukken te laten bederven. Ik ben van plan stevig voet bij stuk te hou den." Zijn houding was echter lang zoo man haftig niet als zijn woorden zouden doen vermoeden. „Weet jij geen middel", vervolgde hij, „om haar gevoelens eenigszins te verande ren ten uwen gunste?" „Gooi haar overboord, dan zal ik haar na-springen en haar leven reddenzei ik niet zonder glimlachje. „Neen", zei hij simpel, ,,'t water is in dezen tijd van het jaar veel te koud." „Nou, nou," zei ik, „zij biet er gezond en flink uit en wat kinine en een ferme grog kwikken iemand spoedig weer op...." Zijn gelaat lichtte een moment op maar dra versomberde bet weer. „Ach' zei hij, „zij kan wel een mijl ver zwemmen met kleeren en alles aan." „Enfin, u kent haar beter dan ik, na tuurlijk, maar ziet u werkelijk geen middel om haar humeur te veranderen, 't Komt mij voor dat het eenvoudiger zou zijn om con tact met Mars te krijgen I" „Neen, veel vertrouwen heb ik er niet in" antwoordde hij neerslachtig. Er viel een zwijgen tusschen ons. Maar na eenigen tijd nam ik wederom het woord en zei „Als ik een dochter had, zou ik zorgen, dat zij een betere opvoeding kreeg, dan waarvan de uwe blijk geeft." „Onmogelijk I Dat zou je niet kunnen", riep hij met een tikje verontwaardiging in zijn stem. „Zij heeft een kostbare opvoe ding genoten in de beste inrichtingen." „Dan vergat men toch haar te leeren hoe zij met gasten moet omgaan, Wel geef ik toe, dat zij uitstekend geleerd heeft haar gevoelens onder woorden te brengen." Hij rilde van onderdrukte woede bij de herinnering aan Emma's houding bij de lunch. „Ja, zij gedroeg zich afschuwelijk", zei hij „afschuwelijk." „En dat zal er niet beter op worden, als zij bemerkt, dat zij doen kan wat zij verkiest en daarom acht ik het beter als ik in Gibraltar aan wal ga." „Neen, doe dat nu niet", zei hij teleur gesteld. „Ik zal toegeven. Ik zal haar dwingen. Zij zal wel handelbaar worden' daar sta ik borg voor." Ik zat even in gepeins verzonken en zei toen langzaam: „Ach, was ik maar wat jonger...." „O, dat zou niets helpen", onderbrak hij mij, „volstrekt niets. Je weet hoe spoedig jongelui op zee in een verliefde stemming raken, maar daar zou niets van kunnen ko men nu. Zou het niet beter zijn als je eens probeerde, haar wat vaderlijker, wat sus- sender te behandelen"? „Ik wil het wel probeeren", zei ik moe deloos, „u schijnt daar tenminste geen kans toe te zien." Wij bleven nog eenigen tijd in gedachten verdiept zitten en gingen toen aan dek om een luchtje te scheppen, alvorens de hut op te zoeken. Ik ging mijn ulster halen en keek in den spiegel. Ik was nog wel niet zooals vroeger, maar oudér dan veex*tig jaar zag ik er toch niet uit. Terwijl wij op het dek heen en weer wan delden, maakte ik het vaste voornemen het jacht in geen geval in Gibraltar te verla ten. Als Emma Cumberland uit hetzelfde hout was gesneden als haar vader en zij met het roofplan was ingenomen, zou ik er niet aan gedacht hebben om aan boord te blijven, maar nu bleek, dat haar zonderlinge houding het gevolg was van een afkeer van ons voornemen, prikkelde mij dat en weigerde ik om mij door haar te laten weg jagen alvorens ik meer van haar opinie had vernomen. Van haar standpunt uit ge zien had zij tenslotte gelijk om mij niet har telijk te behandelen. Het was wel een merkwaardige verhouding tusschen ons drieën en ik wilde deze geschiedenis ten einde toe meemaken. Zij was bovendien een heel bekoorlijk meisje en had een lie ve stem. Niet zonder eenige bezorgdheid vroeg ik mezelf af of ik lang door die ver ouderde tre' ':en op mijn gelaat zou getce kend worden. De twee volgende maaltijden verliepen zonder een onvertogen of onaangenaam woord. Emma verliet namelijk haar hut niet. Het weer werd aanmerkelijk beter, maar er stond toch een flinke bries die de „Snowdrop" deed schommelen en deinen. Voor iemand die zeeziek was, bleef de toe stand toch nog hachelijk. Cumberland ging nu en dan eenige oogenblikken naar zijn dochter kijken, maar een welkom bezoeker was hij niet, Haar kamenier, de vrouw van Mc. Manus bleef voortdurend in haar hut en scheen op haar meesters gesteld te zijn. Ik hoorde haar ten minste met waardeering en res pect over haar spreken. Cumberland en ik legden meestal een kaartje en vertelden elkaar nu en dan iets uit ons avontuurlijk leven. Op den morgen van den derden dag, straalde de zon over het dek en kwam juffrouw Emma uit haar hut. Zij zag er moe en afgemat uit. Juf frouw Mc. Manus maakte een dekstoel ge reed met kussens en dekens en hielp Em ma. Toen ik haar ging gelukwenschen met haar herstel en ik de hoop uitsprak, dat zij niet meer door zeeziekte zou gekweld wor den sprak zij slechts koeltjes eenige woor den van dank. Aan de lunch scheen zij ech ter wat milder gestemd te zijn. Ten opzich te van haar vader bewaarde zij weliswaar nog dezejfde onverschilligheid maar ant woordde hem toch op zijn vragen op niet onvriendelijken toon. Tegen mij echter was zij onuitstaanbaar. Zij deed alsof ik niet bestond voor haar. Dat bleef zoo gedurende de volgende dagen, hoewel ik meende op te merken, dat zij voortdurend minder vijandig tegenover hsar vader gestemd was. Zij verwaardigde zich niet. mij ook maar met een enkel woord tegemoet te komen en als onze blik ken elkaar toevallig ontmoetten, wat wel iswaar niet dikwijls voorkwam, zag ik in haar oogen afkeer. Hoe het kwam weet ik niet, maar hoe dieper zij mij beleedigde hoe sterker ik mij tot haar aangetrokken ge voelde. Als zij mij zoo aankeek bloosde ik en voelde mijn hart sneller kloppen. Ik heb eens ergens gelezen, als ik goed onthouden heb in een van Thackeray's boe ken, dat een onveranderlijk goed humeur het beste middel, is om de genegenheid van vrouwen en kinderen te winnen. Energiek bracht ik deze wijsheid in practijk. Ik groette haar steeds vriendelijk, glimlachte zoo nu en dan eens tegen haar en maakte weieens een kort praatje of probeerde een grapje te verkoopen, wenschte haar des avonds goeden nacht alsof wij steeds de beste vrienden waren geweest, maar ik moet toegeven, dat mij deze wijze van doen heel wat inspanning en moeite kostte. Zij scheen er niet aan te denken om mij ook maar één woord toe te voegen. Wel beging zij later de hatelijkheid om mij, als ik met haar vader sprak, op werkelijk on behouwen manier in de rede te vallen. Eens op een avond, juist voor wij in de Straits kwamen, zag ik haar, toen ik aan dek kwam, naar een prachtigen zonsonder gang kijken. Ik kon een zucht van bewon dering niet onderdrukken en zei bedeesd: „Is 't niet heerlijk, de zon zoo te zien on dergaan Ik zag dat zij zich opwond. Opeens draaide zij zich om en snauwde mij toe: „Vindt u een zonsondergang mooi Kunt u dat bewonderen? Wat een verfoeilijke hui chelarij Zij lachte hartelijk en schel. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10