23ste Jaargang ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1932 No. 7301 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN „KENTERING" BINNENLAND KERKNIEUWS 2)e£cicbelyiSou/ca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij ▼ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ©ent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. EEN FILM VAN HET R. K. WERKLIEDENVERBOND. De vuurhaard der Katholieke Arbeiders beweging in Nederland, het R.-K. Werk liedenverbond te Utrecht, heeft aan enkele jonge kunstenaars opdracht gegeven een film te vervaardigen, in welke film moest worden uitgebeeld de ontwikkeling der Ar beidersbeweging onder de machtige in vloed van „Rerum Novarum". Geen gemakkelijke opdracht inder daad Ons herinnerend de „cultuur-films" der laatste jaren van Katholieke zijde en an dere zijde verschenen welke films goed bedeeld doch minder goed geslaagd waren hadden wij niet veel hoop, dat een „Re- rum Novarum"-film heter beter zoti af brengen. De geschiedenis van de emanci patie der arbeiders is belangwekkend ge noeg om te lezen maar wat voor stof vinclt men er in voor een film? Van de jonge kunstenaars, aan wie deze moeilijke opdracht was verstrekt: Jan Hin, Albert Kuyle, Domburg, be greep ieder, dat zij hun toevlucht niet zou- Eenmaal tot stand gekomen verovert de encycliek stormenderhand de wereld. De schrijfmachines ratelen, de telegraafdra den zingen, treinen vervoeren het nieuws naar alle richtingen. Zoo komt het nieuwe woord naar 'de dagbladen, en vele handen reppen zich om het lang verwachte woord wereldkundig te maken. De priesters, in heilig vuur ontstoken, klagen met de Paus het onrecht van deze wereld aan. Nu komen de flinke sterke manne, de voorgangers van al wat nu is, en beginnen schuchter hun eerste bijeen komst. Vol vuur en vol liefde zijn zij, en zij spreken met elkander over de ellendige toestanden waarin zij leven en over de noodzaak deze te veranderen. Maar voor de patroons klinkt het pauselijk woord niet zoo aangenaam, en reeds den volgen den morgen dreigt het ontslag over de hoofden van hen die de moed en de kracht hadden voor hun rechten op te komen. Niets kan hen echter deren, zij werken, .WOONDE DE OUDERLIEFDE ONDER HET ARMELIJK DAK.... den nemen tot een „verhaaltje", dat op min of meer handige wijze de losse tafe- reelen uit het arbeidersleven tot een z.g. „geheel" zou verbinden. Of dat zij de op lossing zochten in een aanminnige liefdes historie, die de ernst van het onderwerp zou over-suikeren. Maar wat dan wel? Ziedaar het onbegrijpelijke, wat in deze film begrijpelijk is geworden. Verwacht van „Kentering" geen dolle sensatie, geen spanning, geen uitgelaten pret. Verwacht van „Kentering" een nuch tere, doodnuchterekijk op het arbeiders leven vóór en na Rerum Novarum en ge zult voldaan zijn over het prachtig stuk werk door deze kunstenaars gegeven. De toestanden in de gezinnen, vóór noch nè. de verbetering der arbeidsvoorwaarden, is verwrongen-slecht of engelachtig-mooi weergegeven. De menschen in deze film, de binnenhuisjes, zijn typeerend. Zoo heb ben wij allen menschen en huizen gekend, zoo kennen wij ze nog. Een kort overzicht van den inhoud de zer film zal de eerlijke, zakelijke opzet er van duidelijk maken. „Een arbeider uit vroeger dagen zit te gen een fa-brieksmuur geleund en eet zijn karige boterham. Niet lang is hem echter rust gegund, de fluit roept hem dra we der aan den arbeid. Terwijl hij nog volop aan het werk is, verlaat zijn vrouw het huis om brood te koopen voor de avond-bo terham. Veel geld kan ze echter niet be steden, en voor een paar centen krijgt ze niet meer dan een half brood. Als de werkman thuis komt, wachten de kinderen om de tafel al op hun boter ham. Het kleinste schreit en de beide an deren probeeren een extra stukje brood van de tafel te kapen. Het wordt spoedig-aan bed-tijd en als de kinderen zijn uitgekleed, blijft de kamer eenzaam achter. Het speelgoed ligt onge bruikt. Sterk groeit het verlangen naar een beter leven, een beter tijd. En, zooals het kind al in haar prentenboek had ge zien, gebeurt het ook werkelijk: de duif, de bode van hun hoop en verlangen, vliegt naar Rome. Vader en kleine zus staan de duif na te zien, die over landen en bergen zijn weg aflegt: „heelemaal naar Rome Daar ligt Rome reeds, het Sint-Pieters plein roept de duif naar beneden, en na veel zwerven weet de duif de weg te vin den tot de vensters waarachter de Vader der Christenheid woont. De Paus is geze ten achter zijn schrijftafel en zijn pen gaat langzaam over het papier. Onder den indruk van de ellendige toestand rondom ■chrijft Leo XIII zijn encycliek. vele wenschen overblijven. Het slot b.v. doet zonderling aan: de overwinning is behaald, de beursmannen ontvluchten in paniek de beurs, koersennoteering wordt door de kracht der arbeidersbeweging af geschaft en dóarna wordt de Quadragesimo Anno vermeld een encycliek, die wan neer de beurs met haar onverzadelijke winstzucht reeds was afgeschaft over bodig mocht heeten. De geldmannen zijn in dezen tijd wel in paniek de beurs ont vlucht, maar nu juist niet tengevolge van de actie der Arbeidersbeweging De verschijning van Paus Leo XIII op het doek doet in deze film van nuchtere werkelijkheid komisch en filmisch gespro ken wat „oudbakken" aan. Maar de hand van den Paus", schrijvend de aanvangszin nen van „Rerum Novarum" al is 't his torisch naar onze meening niet juist wekt ontroering. Alleen de schrijvende hand, zou echter al voldoende zijn ge weest om deze ontroei^ig te weeg te bren gen. Ook is het raadzaan ^vóór de bezichti ging der film de korte/ inhoud van het scenario te lezen anders verliezen en kele momenten de betoekenis, die de film- artisten er aan wildetf geven. Dit is een groote fout, algemeen gesproken, maar waar het slechts enkele onderdeelen be treft, is deze groote~*Out gereduceerd tot enkele kleine. Deze opmerkingen echter laten ons oordeel volkomen intact, dat deze film een prachtig stuk werk is geworden, echt menschelijk en hier en daar ook begeeste rend. Deze film zal de arbeiders duidelijk toonen, wat zij reeds danken aan de Ka tholieke arbeidersbeweging en wat bij stoere actie nog te bereiken is. Van dezelfde jonge kunstenaars werd nog een indrukwekkende film vertoond over Rome: de stad der Eeuwige Waarheid, verzinnebeeld in St. Pieterskoepel en do stille kloosterhoven, maar ook de stad der eeuwig klaterende fonteinen. Wat een schiterende opnamenWat een wijdsche barokke pracht, in heftig contrast met do sobere interieurtjes der arbeiders-huizen van „Kentering". vol vertrouwen op God, en in de kracht van het pauselijk woord In het tweede gedeelte van de film zien wij een arbeider van deze tijd, en zijn zoontje dat zijn huiswerk maakt. In het kaartje doemen de beelden op die de ge schiedenis van onze prachtige vakbeweging vormen. Veel veranderde, veel verbeterde, en als in 1919 de acht-uren-dag de lang Verhoopte vrijheid brengt, gaat het leven er zonniger voor velen uitzien. Zij hebben tijd voor hun gezin, voor hun tuintje, voor boeken en ontwikkeling. En de duif, het trouw symbool, fladdert over hun hoofden, als om hen aan te sporen mede te gaan naar ginds, ginds, waar een meeting de arbeiders bijeen heeft ge bracht. De muziek lokt. Voetballers, kin dertjes, een oude priester, tot de typiste op het kantoor toe, wordt blij en vroolijk om deze muziek van de marcheerende ar beid. Men defileert, en de groote, grauwe leiderskop van Schaepman beheerscht de menigte. Maar zoo gemakkelijk zal de zege niet bevochten worden. De bloem met zooveel vreugde op de jas gespeld valt in het stof, en handen, zoo feestelijk uitgestoken, wor den terug getrokken als in een kramp. De banden van een luxe-auto, op weg naar de beurs, verpletteren de bloem, en slechts een vieze vlek blijft over. En, ter wijl in de fabrieken de machines jagen, en de arbeiders onverpoosd werken, gedwon gen door een systeem van louter winstbe jag, stijgen op de beurs de koersen. Hoe harder gearbeid wordt, hoe meer de koer sen stijgen, waarmede de niet-werkers worden rijk gemaakt. Zie de geldzuchtige koppen van hen die alleen denken aan meer geld, meer winst en die daarvoor al les opofferen, en de koppen van de ge- slachtofferden die worden uitgebuit. Maar, nu, nu groeit de arbeid aan tot een macht, grooter dan eerst, en de zware voet vertapt het koersenboekje, de arbei dersleider heft de hand op, om het „tot hier toe" naar de wereld te slingeren, en het koersenbord wordt door machtige han den uitgewischt. Reeds klinkt uit Rome opnieuw een stem, heftiger dan eerst, en de georgani seerde arbeid maakt zich op tot de groote kruistocht voor het eenmaal te verwerven ideaal." Het schijnt, dat na de eerste besloten opvoering te Haarlem (gisteren ging te Utrecht de première) ingrijpende verande ringen zijn aangebracht. Te verwonderen is het echter, dat bij deze eerste, in groo te lijn, welgeslaagde poging evenwel nog HET R.K. WERKLIEDENVERBOND EN HET RAPPORT-WELTER. Buitengewone Verbondsvergadering. Donderdag 29 September zal in de gTOO- te zaal van het Jaarbeursrestaurant te Utrecht een buitengewone Verbondsverga- dering worden gehouden, welke speciaal gewijd zal zijn aan de behandeling van het rapport-Weiter en de houding, welke de regeering daartegenover (in de millioenen- nota) zal innemen. Als sprekers zullen optreden: 1. De zeereerwaarde pater mr. drs. D. Beaufort O.F.M. met het onderwerp: „Al- gemeene beschouwing over het rapport- Weiter". 2. De heer mr. G. C. J. D. Kropman, wet houder van Amsterdam, met het onder werp: „Het rapport-Wel ter en het over heidspersoneel". 3. De heer H. A. Bekker, wethouder van Utrecht, met het onderwerp: „Het rap por t-Welter en de werkloozenzorg". 4. De heer mr. J. H. van Maarseveen, juridisch adviseur van het Verbond, met het onderwerp: „Het rapport-Weiter en het onderwijs". A. R. K. A. Het dagelijkscb bestuur der A.R.K.A. kwam Donderdagavond j.l. in spoedverga dering bijeen ter bepaling van het stand punt der vereeniging inzake de reorganisa tie van het Rijks Opvoedingswezen De ver gadering werd. bijgewoond door den heer A. Conijn, voorzitter der betrokken gro^p IX. Besproken werd de aan te nemen hou ding bij de audiëntie, door den Minister van Justitie, heden te verleenen en waaraan de bondsvoorzitter, de heer G. Bulten en de algemeene seoretaris der A.R.K.A. zul len deelnemen. Bereids werd contact met Z.Exc. gezocht inzake den termijn van beraad, het perso neel gelaten, tevens omtrent den aard van het te verleenen wachtgeld. Nog werd de kwestie van het georgani seerd overleg in verband met deze aange legenheid bezien. Crisis-botermerk. De heffing voor het crisismerk en de ver- voervergunning van boter bedraagt voor de week van 11 tot en met 17 September a.s. 65 ©ent per K.G. ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET BOUWBEDRIJF. De regeering neemt de 10 procent loons verlaging terug. Dezer dagen zijn op het departement van Binnenlandsche Zaken tusschen den secre taris-generaal mr. dr. K. J. Frederiks en de bestuurders van de bouwvakarbeiders- bonden besprekingen gevoerd over de voor waarden, waarop de regeering den woning bouw zal financieren en de werkloozenkas- sen zal subsidieeren. De regeering heeft vervolgens, naar het „Handelsblad" bericht, schriftelijk aan de bonden bevestigd de nieuw vast te stellen arbeidsvoorwaarden aan het vrije overleg van werkgevers en werknemers te willen overlaten, doch zich alle rechten voor te behouden bij de beoordeeling van de re sultaten daarvan. Een voorafgaande eisch, dat de loonsver laging een bepaald percentage zou moeten bedragen (zooals men weet had de inter departementale commissie eerst 15 pet. ge noemd en later 10 pet.) werd daarbij inge trokken. Thans heeft de regeering een brief aan de arbeidersbonden gezonden, waarin zij meedeelt het genoemde peroentage terug te nemen, maar zich echter alle vrijheid voorbehoudt, om, wanneer straks beide partijen het zullen zijn eens geworden en zij een beroep doen op de Regeering tot medewerking, deze van haar zich het recht voorbehoudt te beoordeelen of op dien grondslag de medewerking kan worden ver leend. Als gevolg van een en ander zijn te Haar lem weer besprekingen tussohen partijen gevoerd. Of men tot resultaat is gekomen kon men niet mededeelen. Er schijnen geen verdere besprekingen tusschen patroons en arbeiders te zullen volgen. TE VEEL KRULSTAARTEN. Moeilijkheden met de Crisis-varkens centrale op de Goudsche markt. De Goudsche veemarkt heeft Donderdag niet zoo n regelmatig verloop gehad als gewoonlijk. De oorzaak daarvan moet wor den gezocht in het feit, dat de regeering, die zooals bekend is, sedert de inwerking treding van de crisis-varkenswet wekelijks tegen een richtprijs van 15 cent per H K.G. van iedere markt een bepaald. kwantum baconvarkens of zouters afneemt voor den export naar Engeland niet wenschte het aangevoerde aantal te koopen. De regee ring toch heeft, lettend op den normalen aanvoer aan deze markt, het kwantum voor Gouda vastgesteld op 350 450. Donderdag echter bedroeg de aanvoer niet minder dan .1500 stuks. Do Crisis-var- kensoentrale wilde aanvankelijk deze groo te hoeveelheid niet aanvaarden. De boeren werden daarover ontevreden en daar ze weigerden de zouters tegen een lageren prijs dan die, welke door de regeering wordt betaald, aan de veekoopers van de hand te doen, had het er allen schijn van dat ze hun krulstaarten terug naar de boerderij zouden moeten nemen. Doch hierin hadden ze allerminst zin. Ze benoemden daarom uit hun midden een oommissie, welke zij opdracht gaven den burgemeester te verzoeken zich met het bureau van de Crisis-varkensoentrale te 's-Gravenhage in verbinding te stellen en te pogen, dat de aangevoerde varkens als nog zouden worden afgenomen. Wegens ziekte van burgemeester Gaarlandt heeft de wethouder van het marktwezen, de heer C. H. Koemans, aan de verlangens der marktbezoekers gevolg gegeven; te zelf der tijd werd ook van andere zijde een beroep op de Centrale gedaan. Den Haag liet ech ter op antwoord wachten. Tegen drie uur werd opnieuw de Cen trale om 'n beslissing gevraagd. Het re sultaat was, dat de directeur van het marktwezen, de heer G. P. Anemaet, den in 't marktrestaurant wachtenden veehou ders kon mededeelen, dat de regeering had besloten om ditmaal alle aangevoerde ba convarkens te koopen. In het vervolg zal echter niet meer dan het vastgestelde aantal worden aanvaard. Deze mededeeling werd met luid gejuich ontvangen. Nadat de varkens waren gewogen en weggevoerd verlieten de boeren, verheugd over het door hun taai vasthouden behaal de succes, de stad. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Hindenburg heeft vertegenwoordigers van Centrum en Nazi's bij zich genoodigd. (3e blad). De landgoederen der voormalige Spaan- sche grandes verbeurd verklaard. (3e blad). Ernstige ontploffingsramp te New York. (Buitenl. Berichten 3e blad). BINNENLAND. Geruchten over belastingverhooging. (Binn., 1ste blad). Auto-ongeluk van den Commissaris der Koningin in Zeeland. (Gem. Ber., 4de blad). .Chr. Int. Federatie van Spoor- en Tramwegpersoneel. Het congres van de Chr. Interat. Fede ratie van Sjoor- en Tramwegpersoneel heeft zich Donderdag en Vrijdag bezig ge houden met discussies over een tweetal referaten van de heeren Henseler en Ser- rarens resp. over het I. A. B. en het Chr. Int. Vakverbond. UIT DE TILBURGSCHE TEXTIEL INDUSTRIE. Een staking voorkomen. Enkele dagen geleden kondigde de Ned. R.-K. Textielarbeidersorganisatin St. Lam- bertus op 12 Sept. a.s. een staking aan bij de N.V. Textielindustrie Vcrbunt te Til burg, omdat een op handon zijnde loons verlaging van 10 pet. voor de wevers, als onaanvaardbaard moest worden afgewezen. Na een conferentie met de directie is deze loonsverlaging thans teruggebracht tot 5 pet., en hebben de betrokken arbei ders met dezen maatregel genoegen geno men. Zoodat de aangekondigde staking niet doorgaat. Het conflict omvatte 14 wevers. DE RIJKSBEI ROOTING VOOR 1933. Belastingverhooging te verwachten? Wij lezen in de (R.-R.) Rotterdammer: Degenen, die in deze dagen pleiten voor belastingverhooging, zullen door de Re geering niet worden teleurgesteld. Naar verluidt, zal voor ongeveer 50 millioen gul- i den aan nieuwe belastingen noodig zijn, I ten einde een sluitende begrooting te ver krijgen. Een der middelen, waaraan door do Regeering schijnt te zijn gedacht, is het heffen van crisis-opcenten op do gemeen tefondsbelasting ten bate van het Rijk. In de socialistische pers treffen wij on derstaand bericht aan, dat bij de boven vermelde mededeeling van het A.-R. blad aansluit: Naar ons ter oore komt, zou in een ver tegenwoordigende anti-revolutionnaire ver gadering van zeer gezaghebbende zijde omtrent de plannen der regeering inzake de rijksbegrooting zijn medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt om het het plan- Welter voor 90 procent uit to voeren, doch bovendien 55 millioen nog in te vorderen aan nieuwe of verhoogde belastingen. De regeering zou n.l. becijferd hebben, dat niet een bedrag van 120 millioen, zoo als Weiter berekende, op de begrooting moet worden gedekt, maar dat bijna 1 1/2 maal dit bedrag noodig zal zijn voor een sluitend budget. TOEGANG TOT DE JAARBEURS. Er worden ongeldige plaatskaarten verkocht. De Kon. Ned. Automobiel-Club ver zoekt ons er op te wijzen, dat evenals bij vorige jaarbeurzen te Utrecht onbevoeg den ongeldige toegangsbewijzen trachten te verkoopen. Dit geschiedt in hoofdzaak op sommige parkeerplaatsen aan automo bilisten, die te goeder trouw, bij den in gang van de. Jaarbeurs moeten ervaren be drogen te zijn. Automobilisten wordt daar om aangeraden toegangsbewijzen alleen ter jaarbeurze te koopen. Audiëntie. Z H Exc. de Bisschop van Haarlem 7al de volgende week geen audiëntie verleenen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1