HUIZE„ST.AGNES" ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Gezelschapsvluchten over den Oceaan. De 25ste Oceaanvlucht van de „Graf Zeppelin". De krachtproef tusschen den rijksdag en de rijksregee- ring. Veege teekenen voor de ontwapenings gedachte. |1 n Imhu Nationale Wielerwedstrijden i P P H.O. LUImOU op het Sportterrein van K.U.U. op het Sportterrein van I Koppel-, Sprint-, Klassement-, 30 ronden-, afval- en 10 ronden-wedstrijden tusschen 50 winners. HULDIGING VAN DEN OLYMPISCHEN KAMPIOEN J. VAN EGMOND AANVANG 2 UUR 6840 AANVANG 2 UUR De vliegende familie. De vliegende gezellige familie had op Groen land bijna leelijk in de nesten gezeten. Pa Hutchinson had geen toestemming van de Deensche regeering om over Groen- landsoh grondgebied "te vliegen en kreeg daarvoor als welkom een boete te betalen. Verder wend hij na zijn luchtreis opge- frischt met de mededeeling, dat er geen benzine voor hem beschikbaar was, zoodat hij gedwongen zou zijn om op Groenland to overwinteren. - Een bezigheid, waarop hij wel niet bijster gecharmeerd zal zijn geweest. Hij ging ook liever naar Florida of naar Zuidelijker streken. Gelukkig voor het echtpaar Hutchinson met hun twee „bloeien" van kinderen bleek er toch wel benzine beschikbaar te zijn en zoo vloog de familie weer verder. Op het oogenblik zijn ze nog allen op Groenland, maar nu aan de andere kant. Wie met zijn heele familie de Oceaan- vlucht wil maken, doet beter een Zeppelin af te huren. De „Graf Zeppelin" is juist deze week teruggekeerd uit Zuid Amerika en heeft daarmede zijn vijf-en-twintigste Oceaanvlucht achter den rug. Het was te vens de 274ste reis, die het luchtschip se dert zijn bouw heeft gemaakt. Wij voor ons zouden liever met z'n allen in een luchtige Zeppelin kruipen, dan in zoo'n benauwd sardine-blikje. Bovendien lijkt ons de Zuid-Amerikaansche route heel wat aangenamer dan die over het ijzige Groenland. Von Papen. Zoo soliede als de Duitschers hun luchtschepen maken, zoo onsoliede zijn zij op het gebied van regee ringen vormen. Het kabinet von Papen ook een soort Zeppelin, want het hangt eveneens in de lucht zonder eenig contact met den rijksdag! za-1 in de komende week moeben bewijzen, of heb nog langer in do lucht zal kunnen blijven zweven. Want de rijksdag zal volgende week de regeeringsverklaring van von Papen aan- hooren en dan zal de wereld zien wie de sterkste is. Daar het absoluut zeker is, dat er in de verste verte gaan meerderheid voor von Papen bijeen te schrapen valt en von Pa pen met het ontbindingsbesluit in zijn zak loopt, gelooft men vrij algemeen, dat de rijksdag de volgende week weer zal wor den ontbonden. Tenzijrijkspresident von Hindenburg zijn eens gegeven volmacht weer intrekt. Is daar kans op 1 Ja, eenige kans wel. Gisteren is de rijks president n.l. in Berlijn teruggekeerd en heeft hij dadelijk de heeren van het rijks dagpresidium ontvangen. Dat is anders een louter formeele begroeting, maar de hee ren hebben thans de gelegenheid aangegre pen om den grijzen president te bezweren, den rijksdag niet te doen ontbinden zonder het nog eens met hem geprobeerd te heb ben. Want met den rijksdag zelfs in zijn huidige samenstelling was heusch wel samen te werken. Gedoeld werd dan op een coalitie tusschen Gentrum en Nazi's. Tot een innige coalitie is het nog wel niet gekomen, maar deze is toch serieus in voorbereiding, en is minder op een éénvormigheid van principes gebaseerd, als wel op een gezamenlijke afkeer van het economisch program van von Papen. Komt een dergelijke coalitie tot stand, dan is een meerderheid voor een nieuwe regee ring te vormen en wordt de normale par lementaire toestand van samenwerking tusschen president, regeering en rijksdag hersteld en blijft Duitschland uit de han den van de dictatuur. Dat is het groote doel van het Centrum, waarvoor het zelf9 een samengaan met de Nazi's over heeft. Naar vandaag bericht wordt, zal presi dent von Hindenburg Dinsdag a.s. de frac tieleiders ontvangen, zoo dat de kansen van den rijksdag stijgen en die van von Papen dalende zijn. S t a h 1 h e 1 m. Het succes van Hitier met zijn eigen partij heeft von Papen blijkbaar ook geïnspireerd tot het plan van de vorming van een eigen partij. Het is nog maar een plan, maar als het bot rijks dagontbinding komt en derhalve tot nieuwe verkiezingen in November, dan zou het plan wel eens werkelijkheid kunnen wor den. Men behoeft dan niet in onzekerheid te verkeeren, uit welke volksgroepen von Papen zijn Pappenheimers zal recruteeren. Vorige Zondag is n.l. te Berlijn de 13e jaar- lijksche betooging geweest van de Stahl- helm-mannen, welke ten getale van onge veer 200.000 waren opgekomen. Nagenoeg de geheele rijksregeering was aanwezig. President von Hindenburg was er niet, maar hij is toch eere-voorzitter van deze organisatie. Verder waren eenige prinsen aanwezig, o.a. de ex-kroonprins. Het was een volledige leger-revue, een wapen schouw uit den ouden tijd. Alleen de wa pens ontbraken. Het leger is er echter al en wel ter sterkte van tweemaal de rijks- weer, tweemaal zooveel als Duitschland volgens het Vredesverdrag van Versailles aan (gewapende) soldaten bezitten mag. Dit in verband brengende met den Duit- sohen eisoh tot gelijkgerechtigdheid inzake de bewapening, kan men zijn optimisme over de verwezenlijking van de ontwape ningsgedachte wel een tijdje temperen. Onze lezers weten het, Duitschland eischt pariteit, hoe dan ook. Ofwel de andere mo gendheden moeten door ontwapening af dalen tot het Duitsche bewapeningspeil (en als dat het resultaat van de Duitsche actie is, zal iedereen dat ten zeerste toejuichen) ofwel Duitschland wil de sterkte van zijn verdediging opvoeren tot het peil zijner buren. En als de mogendheden niet oppas sen, wordt het laatste werkelijkheid en be gint de bewapeningswedloop, die in 1914 heeft geleid tot het uitbarsten van den wereldoorlog, weer van voren af aan. De Poolsche regeering ziet iets derge lijks reeds aankomen en heeft daartegen al maatregelen genomen. Zij heeft zioh in allerijl gedekt tegen een aanval van Russi sche zijde door met Rusland een non agressie-verdrag te sluiten en heeft haar leger versterkt door de Poolsche „Stahl- helm" in het officieele leger in te lijven. Dat zijn veege teekenen. Er is nog een veeg teeken, en dat is de houding van Japan. Japan heeft den laatsten tijd herhaaldelijk getoond dat het lak heeft aan alle verdragen. Daartegen over heeft de Amerikaansche minister Stimson verklaard, dat als Japan het Kel- logg-pact en het negen-mogendiheden-ver- drag blijft schenden, daardoor automatisch de vlootverdragen komen te vervallen. Dan begint Amerika met het versterken van zijn vloot en als Amerika dat doet, moet Engeland wel volgen. Ook in dit opzioht ziet het er voor de ontwapening niet te best uit. Wij zijn benieuwd wat het rapport van de Volkenbondscommissie in Mandsjoerije zal behelzen en hoe de Volkenbond daarop zal reageeren. VOORHOUT (Z.-H.) 6562 Pension Ie, 2e en 3e klas DAMES EN HEEREN •V PROSPECTUS OP AANVRAGE ~m 1 Directie: Zusters Franciscanessen van Veghel SPORT VOETBAL DTOC. HAARL. VOETBALBOND. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. De scheidsrechters en leden van het Leidsche District worden er nog eens aan herinnerd, dat er a.s. Donderdag 15 Sep tember een spelregelavond zal worden ge geven door den heer F. J. van Veen in Hotel De Burcht, aanvang 8 uut. Het be stuur verwacht, dat er een groote deelna me zal wezen voor dezen nuttigen avond. Zooals reeds bekend is bestaat het Leid sche Distrioht 18 September 10 jaar. Dezen dag zullen er 3 wedstrijden worden ge speeld nl. het District Junioren elftal. D. H. V. B. en R. K. F.-elftal op het Sport park Haagweg te Leiden. Volgende week wordt het volledige pro gramma vermeld. Wij verzoeken de ver- eenigingen dezen Zondag vrij te houden en met alle leden op te trekken naar het Sportpark om getuige te wezen van deze drie mooie wedstrijden. Het bestuur ver wacht hiervoor aller medewerking. De navolgende elftallen zijn hiervoor sa mengesteld: R. K. F.-elftal: N. Mens (Lisse) doel; W. Vink (S. J. C.) r. back en H. Goddijn (Leiden) 1. back; S. Brakel (Leiden) mid- half, P. van Nobelen (Teijlingen) r. half, Th. Kerkvliet (Leiden) linkshalf J. Ange- vare (S. J. C.) rechtsbuiten, Th. Hooger- vorst (S. J. C.), rechtsbinnen, Th. v. d. Berg (S. J. C.) mid-voor, C. v. Zeist (Lisse) linksbinnen, Chr. Homan (Teijlingen) links buiten. Reserve: W. de Bruin (Lisse), Th. v. d. Ploeg (Teijlingen), F. Goddijn (Leiden). D. H. V. B.-elftal: J. de Koning (D. O. S.) doel; P. Peschier (S. J. C. r. back, Joop Turk (D. O. S.) 1. back, L. Meeuwis- se (Teijlingen) r. half, J. Lek (Leiden) mid- half, W. Caspers (S. J. O.) 1. half, A. v. d. Berk (Lisse) rechtsbuiten, W. Goddijn (Leiden) rechtsbinnen, J. de Vrind (Meer burg) midvoor, H. Bakker (Lisse) linksbin nen, H. Niersman (V. V. L.) linksbuiten. Reserve: C. v. d. Geest (Teijlingen), H. van Klink (A. S. C.), H. de Vrind (Meer burg), A. Knijber (V. V. L.). Junioren-elftal: A. van Egmond (Alphen- sche Boys); A. Meiman (R. W. D.); A. v. d. Meer (Lisse); B. Brakel (Leiden); A. Kamphues (Leiden); H. Tijssen (Meerburg) B. Disseldorp (S. N. A.); C. Slootbeek (Lisse); J. v. Ni erop (R. W. D.); B. van Leeuwen (R. W. D.), en J. van Hameren (D. O. S.). Reserve-keeper: A. J. v. d. Kwartel (Leiden); Back: J. Prins (Alphensche Boys); -Halflinie: F. Zandbergen (Meer burg); voor: C. Verhage (S. N. A.), J. van Kampen (S. J. C.), L. Kneiber (V. V. L.). Tot heden bleven nog verschillende ver- eenigingen in gebreke opgave te doen van het aantal junioren-elftallen, waarmede in de aanstaande competitie zal worden uit gekomen. Men wordt verzocht dit nog zoo spoedig mogelijk te doen, da^r de com petitie 25 Sept. gaat beginnen. De inschrij ving moet vergezeld gaan van 2.50 in- leggeld per elftal; nieuwe leden moeten zich voorzien van een reglement en junio- renkaart, die tegen 10 cent verkrijgbaar zijn bij den secretaris-penningmeester. Vereenigingen die reeds inschreven doch het verschuldigde inleggeld nog niet vol daan hebben worden verzocht dit te verre kenen. Scheidsrechters die zich willen disponi bel stellen voor het leiden van junioren wedstrijden kunnen zioh ten allen tijde op geven bij den secretaris. C. J. VAN LEEUWEN, Secretaris-Penningmeester. Scheidsrechterswedstrijd. Zondag a.s. wordt op het sportpark te Noordwijk de wedstrijd Scheidsrechtere- elftalS.J.C.-veteranen gespeeld. Voor deze wedstrijd is door de veteranen een medaille beschikbaar gesteld. Het soheids- rechterselftal is extra sterk samengesteld, zoodat op een spannenden strijd gerekend mag worden. Aanvang half 4. R. K. Sportvereeniging D. 0. S. D.O.S. I gaat morgen naar Noordwijker- hout, om daar ter gelegenheid van de ope ning van het terrein in het tournooi uit te komen. Allereerst speelt om 12 uur St. Bavo S.M.C. terwijl om 1,15 D.O.S. I den strijd zal aanbinden met N.V.C. I. Wij wenschen D.O.S. succes. D.O.S. II ontvangt thuis om 3 uur een S.J.C.-combinatie. Laten we hopen op een fra&ien s-trijd, dan kan het publiek hiervan genieten. R. K. S. V. S.M.C. S.M.C. I trekt morgen naar Noordwij- kerhout om deel te nemen aan de serie wedstrijden van St. Bavo en speelt reeds te 12 uur tegex^die club. Vertrek 11 uur. We vertrouwen, dat S.M.C. nu eens vol ledig uitkomt. S.M.C. III gaat naar Voor hout en ontmoet daar Foreholte II. Ter elfder ure werd nog een wedstrijd voor de Junioren I tegen Foreholte vastgesteld, welke te 1 uur op eigen terrein wordt ge speeld, terwijl de Junioren II tegen de schooljongens spelen te 3 uur. De leden worden voor het laatst herin nerd aan hun achterstallige contributie*. Een spoedige aanzuivering voorkomt een onherroepelijk royement. ATHLETIEK R K. Ath.ver. „De Bataven". Voor de leden van de R. K. Ath.ver. „De Bataven" is het morgen een gewichtige Zondag. Immers, morgen worden de kam pioenschappen van Leiden verwerkt. Wed strijden, die het enethousiasme bij de le den hoog doen oplaaien, want ieder zal het een eer vinden kampioen te zijn op een' of ander nummer Daarom zal het aan span ning op deze wedstrijden niet ontbreken, een reden voor ieder om eens een kijkje te gaan nemen en de athleten aan te moedi gen. Vooral de ouders en familie van onze eigen leden worden verwacht. Immers is het goed als de ouders weten waar de jon gens zijn en wat hun jongens leeren en preste eren in hun vereeniging. Daarom al len op naar het R. K. Sportterrein „Haag- weg". Niet alleen dat de supporters daar praohtwedstrijden zullen zien, zij zullen ook kennis maken met onze pracht ingerichte terreinen, clubhuis, enz. De nummers die verwerkt worden zijn als volgt: 100 M, 80 M., 60 M., 800 M., Ko- gelstooten, Speerwerpen, vér- en hoogsprin gen, Hinkstapsprong, Discuswerpen, Esta- fette's 4 X 80 en 4 X 100 M. En als clou van dezen middag een 1500 M. voor de junioren om een fraaien wis- seibeker en een 3000 M. loop voor de se nioren om een fraaien wisselbeker. Dat voor deze twee loopnummers een algemeene belangstelling bestaat is niet te verwonderen, vooral van „de Bataven" wordt natuurlijk veel verwacht, immers staan jullie bekend als goede afstandloo- pers. Toch zal het een zware strijd worden, want de concurrenten zullen het niet ca deau geven. Maar, „Bataven", alles op al les. Rest ons verder nog te vermelden, dat er 75 inschrijvingen zijn, en dat er gezorgd is voor een uitgelezen korps juryleden, zoo dat de wedstrijden in alle opzichten goed verzorgd zijn! Voor ieder nummer zijn er praohtprijzen, welke uitgereikt zullen worden na de wed strijden in het clubgebouw door den eerw. j adviseur Kap. Bangert. Aanvang der wed- strijden precies half één. R. K. Athletiek en Sportvereen. „Rood-Wit" Athletiek. A.s. Zondag atletiek wedstrijden om de Leidsche kampioen schappen. Aan voorspellingen zullen wij ons niet wagen, maar wij wenschen onzen jongens veel succes. Allen worden verzocht op tijd aanwezig te zijn dan zijn we verzekerd, dat alles vlot zal verloopen; aanvang der wedstrijden half één. De leden die Zaterdag en Zondag vrij zijn worden verzocht te komen helpen, daar er veel werk is. Door 't Leidsche Districtsbestuur wordt a..s Donderdagavond om 8 uur in hotel De Burcht een spelregelavond georganiseerd, alwaar de heer T. J. v. Veen uit Amsterdam een lezing zal houden. Geen enkel Rood-Wit voetballer mag dien avond op 't appèl ontbreken. R. K. S. V. „Leiden". Zondag wordt door geen enkel elftal ge speeld in verband met de wedstrijden om de kampioenschappen van Leiden, die op het R. K. Sportpark „Haagiweg" worden gehouden. Donderdag 15 September zal de heer F. van Veen uit Amsterdam voor de scheids rechters uit het district Leiden een spel regelavond met lichtbeelden houden in den Burcht om 8 uur. Iedereen heelt daar vrij toegang. Leiden-spelers, laat deze gelegenheid nu niet voorbijgaan. Hoog noodig is 't, dat de spelers de spelregels eens wat beter leeren kennen. Het bestuur rekent er op, dat zoo mogelijk alle leden dien avond aanwezig zullen zijn. Tenens zullen dan eenige bijzonderhe den bekend gemaakt warden aangaande de distiictswedstrijden op 18 September. Zondag 14 Aug. j.l. is waarschijnlijk per abuis uit de kleedkamers een tasch met voetbaluitrusting van een eerste elftal- speler medegenomen. Mocht iemand hier van iets meer weten, dan wordt hij vrien delijk verzocht dit even aan 't secretariaat Doezastr. 22a mede te deelen. Zooals velen misschien reeds weten is voor de R. K. Federatie der I. V. C. B. ge komen. De contributie voor de I. V. G. B. bedraagt 0.10 per jaar en moet door alle leden, dus ook juniorleden, betaald wor den. A.S.C. Zoeterwoude Dorp. Morgen nemen eenige onzer leden deel aan de wedstrijden van de Bataven, te Leiden. Aan de 1500 Mè veldloop nemen deel 3 junioren. Aan de 3000 M. veldloop 5 Senioren. Vertrek kwart voor twaalf van 't Patronaat. Supporters toont uwe belangstelling en moedigd onze jongens aan. Maandag van 4 tot 5 uur Gymnastiek schooljongens. Dinsdag van 4 tot 5 uur Gymnastiek schoolmeisjes. Donderdag van 6 tot 7 uur Gymnastiek adspira-nt meis jes. Donderdag van 7 tot 8 uur Gymnastiek adspirant jongens. Donderdag van 8 tot 9 uur Gymnastiek heeren. Dinsdag- en Vrijdagavond Voetbaltrai ning. Nieuwe leden kunnen zioh opgeven bij den penningmeester, den heer H. C. Brox- terman. De voetballeden wordt verzocht a.s. Don derdag 15 September in groote getale op te komen in Hotel den Burcht te Leiden, waar een spelregelavond wordt gegeven over voetbal door den heer F. J. van Veen. Aanvang 8 uur. Entree vrij. ElfdorpentochtVerschillende bestuurs leden nemen deel aan de Elfdorpentocht op 3 October. Leden die wenschen deel te ne men, moeten ziioh uiterlijk Zondagavond 11 Sept. opgeven bij den heer C. J. v. Leeuwen, Zuidbuurt c 6lA. Kosten 50 cent per persoon. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN DICTATOR ROMAN VAN EDGAR JEPSON. Vertaald door F. van Velsen. (Nadruk verboden). 15) Hij opende de deur van mijn hut en ik zag tot mijn groote verlichting, dat het een flinke ruimte was. Ik zou me best kunnen schikken in deze kooi, dacht ik bij mij zelf. Na te hebben mdeegedeeld, dat er onmiddellijk geluncht zou worden en ik met het uitpaken van mijn koffers beter tot den middag kan wachten, liet hij mij alleen, om mij gelegenheid te geven me wat te verfrisscheu. Toen ik in- het salon kwam was de soep opgediend. Nauwelijks zaten wij aan tafel of wij bemerkten een licht trillen en een zacht geronk waaruit bleek, dat de schroef in werking was gesteld en wij zee kozen. Wij waren reeds klaar met onze soep toen jufrouw Cumberland binnenkwam. Zij sprak geen woord en haar vader deed als of hij haar niet opmerkte. Ik wachtte mij er wel voor om iets te zeggen. De eigen aardige kennismaking van zooeven had mij voorzichtig gomaakt. Er hing een gedrukte stemming nadat zij was binnen gekomen en haar vader zat somber en zwijgend voor zich uit te sta ren. Hij keek als iemand die elk oogenblik een hevige dynamiet-ontploffing verwacht. Ik begreep er niets van. Cumberland schonk de glazen vol en stelde een dronk in op het goede verloop van onze ontdek kingstocht zooals hij zich uitdrukte die nu was begonnen. De schaduw trok weg van zijn gezicht en hij werd bepaald vröo- lijk. Hij waagde het zelfs enkele moppen te tappen, waarom hijzelf overigens de meeste pret had. Het was mij opgevallen, dat juffrouw Cumberland met veel smaak haar glas in één teug had leeggedronken en toen zij het leege glas weer op tafel zette, zei zij, met een stem die een zeer pretti- gen klank had: „Deze wijn smaakt naar de kurk 1" Deze woorden werkten als een donker- slag. Haar vader, die juist een nieuwe mop wilde vertellen, brak plotseling af, hij sta melde en zei met een hooge roode kleur op zijn vol gelaat: „Ja, ja, je hebt gelijk, Emma. Breng een andere flesch, McManus." Ik begreep er nu heelemaal niets meer van, want ik vond dat de wijn in 't geheel niet .naar kurk smaakte. Ik kreeg een on aangenaam gevoel over me. En nieuw glas uit een andere flesch gaf Cumberland een nieuwe hoop, dat was dujdelijk te zien, maar zijn dochter bleek onverbiddelijk te zijn: „Deze is te zoet", zei zij op 'n toon alsof zij haar vader daarvan de schuld wilde geven en alle helsche machten ter verant woording wilde roepen over het leed der geheele menschheid aangedaan. Haar va der verloor zijn beheersching. 'Hij stootte de glazen bijna omver en hulpeloos keek hij haar aan toen hij zei: „Ja, ja, je hebt gelijk, Emma. Probeer eens een stukje appelpastei." „Dat noem ik appeltaa,r t", zei juf frouw Emma bits. Cumberland veegde nerveus met zijn ser vet z'n voorhoofd af. „Ik doe een beroep op jou, Hulston...." „Doe dat niet", zei ik kortaf, omdat ik begreep, dat zooiets nergens op zou uit draaien. De stemming werd steeds drukkender en voor een vroolijken lach was geen plaats meer. Het werkte echter kalmeerend op Cumberland, toen ik over allerlei dingen begon te praten. Plotseling riep Emma, op denzelfden verwijtenden toori van zoo juist: „Ik be grijp niet hoe u aan zulke gember komt." Cumberland zei niets. Ik vroeg me ook af wat hij in dit geval had moeten zeggen Hij keek met groote oogen naar de gem berpot, alsof hij nog nooit in zijn leven zoo'n ding gezien had. Hij strekte er zijn hand naar uit, liep met het ding de ka juitstrap op en een plons die wij onmiddel lijk daarna hoorden bewees ons, dat de gemberpot aan het zilte nat was toever trouwd. 't Was echter een hachelijke po sitie. Dat zoo'n jong ding, dien ouden vrijbui ter zoo onder den plak had en hem zoo onheu8ch behandelde was iets onbegrijpe lijks voor mij. Ik begreep, dat een lachje van mij een ongeluk kon ten gevolge heb ben. Daarom nam ik een perzik en besteed de al mijn aandacht aan het afpellen van de zacht fluweelen huid. Cumberland kwam zwaar hijgend^ terug en zette zich weer aan tafel. Zij zei niets en wij gebruikten de koffie. Hij bood mij een sigaar aan. Angstig keek hij telkens 1 naar zijn dochter, alsof hij bevreesd was I om haren blik te ontmoeten. Ook ik keek haar niet aan, maar toch ontging mij geen I enkele beweging van haar. Langzaam en I tergend traag trok zij het sigaretenkistje naar zich toe en stak een sigaret aan. Wij waren in druk gesprek over de voortref felijkheid van de oesters uit Trinidad. Zij blies een dikke rookwolk in de richting van haar vader, het was zonder twijfel haar bedoeling om zijn aandacht te trekken en hem te tarten. De woorden bestierven bij na op zijn lippen, hij scheen gekweld te worden door een gevoel van afgrijzen, zijn gezicht kreef een hoogroode kleur. „Emma", krijschte hij, „je rookt Zij nam de sigaret uit haar mond en legde hem op den rand van een aschbakje, Met een blik vol verachting keek zij er naar: „Neen, die gemeente tabak rook ik niet Zijn gelaat verwrong van ingehouden woede Hij perste z'n lippen stijf op elkaar en tusschen zijn lippen siste hij: „Verd.." „O", riep zijn dochter op verongelijkten toon, „als u begint te vloeken, zal ik maar op het dek gaan", en zij verliet gehaast het salon. Ik zat diep over de tafel gebogen en had groote moeite niet in lachen uit te barsten. Ik moest telkens denken aan de wreedheid van den dictator van Uruguay, Ik viel ein delijk achterover in mijn stoel en proestte het uit, de tranen liepen langs mijn wan gen en met een verbolgen gezicht keek hij mij aan. „Jij kunt makkelijk lachen", zei hij, „maar laten we elkaar nog eens spreken als jij ook een dochter hebt!" X. Kalmte en storm. Ik overwoog dat het hem wel goed zou doen als hij in zijn eentje eens rustig over I et voorgevallene aan tafel kon naden ken en trok daarom mijn ulster aan en ging aan dek. Mejuffrouw Cumberland liep daar op en neer maar nam .niet de minste no titie van mij. Ik verbaasde mij eens over de zonderlinge manieren, die bleken te heer- schen in het gezin van een vrijbuiter en omdat ik wel een praatje wilde maken be gaf ik mij naar den kapitein, een stoere kerel met een forschen baard, hij was on geveer veertig jaar en had pientere oogen. Ik informeerde eens naar de hoedanighe den van de „Snowdrop" en hoorde van hem, dat de snelheid maximaal, veertien en ge middeld twaalf knoopen was. Wij waren intusschen ingeveer veertien mijl van de „Needies" verwijderd en voeren in een heerlijk koel briesje, dat aan de zonne warmte alls hinderlijkheid ontnam. In het Zuiden dreven onweerswolken, de kapi tein schudde bedenkelijk zijn hoofd, want wij begrepen, dat we aan de bui niet zou den ontkomen. Het was dan ook geen ver rassing voor ons Uen we korten tijd later de boot hevig voelden deinen en ondervon den, dat er een sterke wind was komen op zetten. Emma Cumberland ging naar beneden en toen een flinke stortregen loskwam ver liet ik ook het dek en ging naar het salon, Emma was daar niet. Het weer werd steeds slechter en toen wij na de thee be sloten een kaartje te leggen, moesten we telkens er voor oppassen, dat de kaarten niet van het tafeltje gleden, zoo stampte de boot. Juffrouw Emma verscheen niet aan tafel voor het diner en Cumberland en ik aten in vrede en herademden in het ge not van onze vrijheid. Toen wij een after- dinner hadden opgestoken kon ik toch niet nalaten te vragen: „Wat hebt u uw dochter toch misdaan, dat zij u zoo onaangenaam bejegent, 'n Nieuwe hoed of een of ander sieraad, dat I zij wilde hebben, geweigerd V' (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 14