DUITSCHLAND WIL WAPENEN DE LEIDSCHE COURANT Hindenburg bij manoeuvres van de Rijksweer. waaraan zij zich te Versailles noodgedwon gen onderwerpen moesten. En men kan niet ontkennen, dat zij goede gronden kunnen aanvoeren. Ons volk, zeg gen zij, werd ontwapend, maar in het ver drag van Versailles stond nog méér dan dat wij ontwapend zouden worden Er stond ook in, dat de overwinnaars in den oorlog daar na zelf tot ontwapening zouden overgaan bij onderlinge overeenkomst. En waar dat niet gebeurt en ook niet gebeuren zal, daar heeft men niet het recht te eischen, dat alleen wij blijvend ontwapend zullen zijn, terwijl de anderen om ons heen, van de mo- reele verplichting, die zij op zich genomen hebben zich niets aantrekken. „Duitschland wil allerminst aan den wed loop in de bewapening deelnemen, maar het eischt voor zich het recht op zijn beperkte geldmiddelen zoo te gebruiken, dat deze een gunstig nut-effect voor de landsverdediging afwerpen. De oplossing van dit vraagstuk moet en zal in de naaste toekomst gevonden worden. Want het is niet alleen een kwestie van eer en waardigheid van het Duitsche volk, maar ook een levensnoodzakelijkheid voor de wereld, welker vrede slechts op den grondslag van vertrouwen, recht en vrijheid gedijen kan." Deze woorden van géneraal Von Schlei- fn den weerldoorlog beschuldigden partij- in elkander, dat ze zoo monsterachtig kon- len liegen. En dat was ook nagenoeg het lenige punt waarin ze allebei de waarheid ipraken. Want het getal leugens, dat van Deide zijden over de wereld losgelaten /verd, was legio Men deed dat terwille van de propaganda. Maar toen de wapenstil stand kwam is wel aan het wapengeweld een einde gekomen, maar men heeft niet meteen maar tegenover elkaar erkend: nu ja, we hebben het met de waarheid zoo nauw niet genomen, integendeel de partij die den oorlog gewonnen had, meende nu ook te hebben bereikt, dat haar leugens tot waarheden waren geworden. Als de Duit schers gewonnen hadden, zouden deze trou wens wel niet anders gehandeld hebben. De geallieerden hadden den oorlog g wonnen en dus konden zij verklaren in het verdrag, dat het vredesverdrag heette, dat de anderen, met name Duitschland de alléén-schuldigen waren aan het ontketenen van den oorlog. Dat was al een heel dom ding in* het vre desverdrag, omdat Duitschland wel ge dwongen kon worden dit mede te ondertee kenen, maar het Duitsche volk hiermede niet overtuigd kon zijn, dat het iets anders was dan een leugen. En omdat men hier mede het verdrag van Versailles al op een zeer onreëele basis vestigde. Dat men de overwonnen vijanden dwong tot teekenen van dingen, die men wist dat voor hen geen waarheden konden zijn, dat moest nood- wendigerwijze tengevolge hebben, dat ook de onderteekening van de andere voorwaar den niet zooveel te beteekenen kon hebben. Het is trouwens toch bijna onbegrijpelijk hoe men Duitschland dergelijke dwaas-hoo- ge schadevergoedingen wilde laten betalen, die het gewoon niet betalen kon en waartoe foet,dus tenslotte ook niet gebonden kon Beelden uit de Rijksweer bij haar tienjarig bestaan. Boven rechts: een namaaktank. Het bezit van werkelijke tanks is de Duitschers bij 't Verdrag van Versailles verboden. triompheerd dan zal het zich weer machtig I voelen en zullen de eischen ten opzichte van het grondgebied volgen I Van Fransch standpunt gezien is het ze ker waar, dat de afbraak van het Verdrag van Versailles al heel snel komt. Maar dit ligt niet alleen aan de Duitschers, het vindt zijn oorzaak allereerst in het onverstand dergenen, die een dergelijk verdrag gescha pen hebben en ook in de oorlogspsychose, die hen na de vredesluiting is blijven be- heerschen. Het is een ontzaglijke fout ge weest, dat de overwinnaars niet ernstig naar ontwapening zijn gaan streven. Zoo lang men meenen kon, dat het tot ontwa pening door overleg zou komen kon Duitscli land nog wachten al werd het ongeduldig. En daarbij komt, dat in den loop der jaren al duidelijker is geworden, dat de vroegere geallieerden toch Duitschland de beperkin- gen niet kunnen blijven opdringen. De 'uitschers weten dat zij hun gang kunnen gaan zonder gevaar voor sancties en zonder al te groot risico van verlies in aanzien in het buitenland. De betrekkingen tot Frank rijk kunnen er gespannen door raken, maar geen wonde geneest sneller in de in ternationale politiek dan die door een der gelijk voldongen feit, dat ten slotte niemand onmiddellijk schaadt, geslagen wordt. Het was te voorzien dat van de tegen woordige regeering, waarin een generaal, minister van oorlog tevens, vol krachtsbe wustzijn, het invloedrijkst element is, niet anders te verwachten was. Duitschland gaat zijn vrijheid hernemen, daarvan kan men zeker zijn. Zelfs een boven verwachting Rijksweeroefeningen in het wintersche gebergte. Het bivakvuur onder de dikbesneeuw- de dennen. iworden. De betalingsverplichtingen uit het Ver drag van Versailles voortvloeiende zijn dan ook aanhoudend gewijzigd en verminderd en ten slotte raken zelfs de Franschen met de gedachte verzoend, dat het in de toe komst met de Duitsche betalingen uit is. Maar men zal er ook aan moeten geloo- Ven, wat andere bepalingen van het Ver drag van Versailles betreft en we zien thans dat Duitschland beslist en heel openlijk eischt, dat aan de beperkende bepalingen, die het werden opgelegd betreffende zijn leger- en vlootmacht een einde komt. Neen dat hebben zeker de Fransche makers van het Vredesverdrag niet kunnen droomen. Men wist het wel dertien jaar geleden. Men zou de Duitschers straffen voor den oorlog, men zou hen vernederen en..... vooral tot in verre toekomst onmachtig ma ken door het Duitsche militairisme te ver nietigen. De Duitschers mochten geen leger meerjcher laten werkelijk aan duidelijkheid niets hebben. Nu ja een klein legertje, dat was te wenschen over. Als wij ontwapend zullen blijven, zooals tot dusverre, dan de anderen ookl En als de andere mogendheden dit niet willen, dan zullen wij ook niet langer genoegen nemen met de beperkingen ons opgelegd! Het klinkt vooral den Franschen stout in de ooren. Daar hebben we het nu, roepen de natio- Met een machinegeweer. Herfstmanoeuvres van de Rijksweer. Een batterij in stelling gebracht. Rust tijdens een marsch in een Mecklenburgsch dorp. noodig omdat de regeering tegenover revo lutionairen en anderen zich desnoods zou kunn en handhaven. Maar geen leger, dat eenige aanvalskracht had, geen leger dat het land met eenige kans op succes zou kunnen handhaven. Maar geen leger, dat ooit in hun hoofd zouden krijgen niet meer te voldoen aan de verplichtingen, die hun werden opgelegd, dan moest het gewoon- weg'ondenkbaar zijn, dat zij zich tegen af dwinging zouden kunnen verzetten. oo_I w En dus werd bepaald, dat het Duitsche ?a^e £e herstelbetalingen. Nog nauwelijksden worden, daarom zal Duitschland ook leger 100.000 man groot zou mogen zijn, j? 4'* bereikt of het stelt zijn eischen op mi-'zijn tanks willen hebben. Daarmede reeds is bepaald ook uit hoeveel schepen van be-f"tair gebied en als het ook hierin heeft ge-jde kracht van het verbod gebroken. Want perkte afmetingen de Duitsche vloot zou' mogen bestaan, terwijl allerlei beperkingen en verbodsbepalingen in het leven werden geroepen om de Duitsche weermacht een gering weerstandsvermogen te geven. Om maar eenige te noemen: inrichting ;van vestingwerken aan de Duitsche gren zen werd verboden, zware' artillerie moch ten de Duitschers niet bezitten, inrichting van een militair vliegwezen, daar mocht zelfs niet aan gedacht worden, tanks moch ten de Duitschers niet bezitten, vervaardi ging van allerlei oorlogstuig werd belet. En j wat de oorlogsmarine betreft, de Duitschers l mochten geen slagschepen, geen duikboo- ten gèen moederschepen voor vliegtuigen hebben. Werden ze zoo niet fijntjes klein gehou den? Natuurlijk vreesde men dat die slimme Duitschers de bepalingen stilletjes zouden ontduiken en we hebben in den loop der j jaren telkens weer vooral in de Fransche i bladen waarschuwingen en alarmkreten ge hoord, dat de Duitschers toch militair zich veel sterker maakten dan ze mochten zijn, dat ze op sluwe wijze verschillende bepa lingen ontduiken zouden. Wat daarvan waar was, zullen we nu maar laten rusten. Zeker is het dat de kleine Duitsche weermacht op schitterende wijze werd georganiseerd, geoefend en tot een keurkorps gevormd. Maar tenslotte is dat keurkorps zoo klein in vergelijking met an dere legers, dat' er van gelijk-op in de ver ste verte geen sprake kon zijn. Maar nu komen de Duitschers steeds duidelijker en openhartiger met hun eischen in zake gelijkberechtigdheid. Als ze er in 't leger al aan gedacht heb ben wellicht zich sterker te maken, door ontduiking en zoo sterk mogelijk ook door vervolmaking van hun. kleine weermacht, sinds eenigen tijd verkondigen zij openlijk en officieel, dat zij niet langer genoegen nemen met de vernederende bepalingen, nalistische bladen uit, zoo wordt stuk voor. gunstige loop van de ontwapeningsconfe-i verbod van een soort en niet beperking in stuk het verdrag van Versailles afgebroken, rentie zal dat niet meer kunnen veranderen I aantal is effectief als dwang. Men weet hoe Duitschland heeft z'n zin gekregen in De tank zal te Genéve niet radicaal verbo- Duitschland steeds getracht heeft de ontwa- peningsbepalingen van Versailles, ze in schijn uitvoerende, zooveel mogelijk te om zeilen. Dat kan niet met een verboden wa pen. Men heeft Duitschland b.v. opgelegd niet meer dan een bepaald aantal machine geweren te bezitten. Hoe veel machinegewe ren buitenlandsche waarnemers in Duitsch land ook zagen, dat getal kon steeds deel uitmaken van het geoorloofde totaal. Maar had een buitenlandsche waarnemer een en kele tank ontmoet dan had hij onmiddellijk overtreding kunnen constateeren. Zijn hon derd tanks geoorloofd dan kan men er met eenige list duizend bezitten zonder dat dit overtuigend kan worden aangetoond. Een volstrekt verbod schept duidelijkheid. Dat is de grondgedachte van de bepalingen van Versailles geweest. Het gaat om alles of niets. Het is niet te zeggen, hoe dit afloopen zal. Maar het is zeker te wenschen, dat als nog de mogendheden te Genéve tot over eenstemming mogen komen tot een flinke vermindering der bewapening. Want als het tot een nieuwe wedloop in bewapening ko men zou, waaraan Duitschland weer mee doen zou, dan is de ellende niet te voorzien. Het Duitsche Leger mag niet groot zijn, maar de soldaten worden er geducht geoefend VON SCHLEICHER.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13