DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN AUTO GESLIPT EN IN EEN SLOOT. Bestuurder en passagier gedood.' Gisteravond te ruim acht uur reden eenige wielrijders in de richting van Zun- dert. Achter hen kwam een Ford-auto uit de riohtiflg Etten gereden. Bij het passee- ren van de wielrijders maakte de bestuur der van den auto een uitwijking naar links, waarbij hij kwam te slippen. In groote vaart reed de auto daarop te gen een lange den weg staanden boom, waarna het voertuig in een sloot terecht kwam. Twee personen, n.l. de bestuurder en de gene, die naast hem zat, werden op slag gedood, terwijl twee anderen levensgevaar lijk werden gewond. Deze twee laatsten werden later naar het ziekenhuis te Breda vervoerd. Het parket uit Breda kwam nog 's avonds ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Toen de auto weer op den weg was ge zet bleek deze in het geheel niet bescha digd te zijn. VRACHTAUTO GEKANTELD. Eén doode, eenige gewonden. Gisteravond omstreeks half 6 kwam op de Poeierschestraat bij de tweede Kanaal- brug te Eindhoven een vrachtwagen van de N.V. Hoek's zuurstofflesschenfabrieken uit Schiedam den kanaalberm oprijden. Op de lading leege flesschen waren gezeten J. en P. van der Akkerveke en de Greeve, allen uit Eindhoven afkomstig, die gister middag waren gaan visschen. Daar de draai te kort was is de volge laden vrachtauto gekanteld. P. v. d. Akker veke werd als het ware doodgedrukt tus- schen de cabine en de lading. Zijn broer werd gewond en brak ©en been. De G. kon wonder boven wonder ongeblesseerd Van onder den wagen worden vandaan gehaald. KNAAPJE DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond heeft een Duitsche auto, be stuurd door een dame, een tienjarig knaap je op het kruispunt te Rijsbergen (N.-B.) aangereden. Het knaapje overleed ongeveer tien mi nuten na het ongeluk aan de bekomen verwondingen. NOG EEN SLACHTOFFER VAN DE ZEE. Aan het stille strand te Scheveningen is gistermiddag omstreeks 12 uur bij het baden verdronken de 45-jarige J. R. K., af komstig uit Heerlen. Het lijk is door den G.D. naar het zie kenhuis Zuidwal te 's Gravenhage vervoerd. HET ONTVOERDE MEISJE UIT LOSSER TE ROOSENDAAL MET HAAR ONTVOERDER AANGEHOUDEN De man in arrest gesteld. Zooals bekend, verdween voor eenige dagen uit de gemeente Losser de 29-jarige Anna Tiemes, die in gezelschap van een ongeveer 40-jarig onbekend persoon uit haar ouderlijke woning was ontvoerd. Het is de politie te Bergen op Zoom mogen gelukken de verblijfplaats van deze personen te ontdekken. Zij hadden hun in trek genomen in een kosthuis in deze ge meente. Beide personen werden aangehou den en voor den commissaris van politie, den heer Verhoef geleid. Uit de verklarin gen die zij aflegden, bleek al spoedig, dat men bij den man te doen had met een in dividu die nog heel wat op zijn kerfstok heeft. De familie Tiemes werd onmiddel lijk telegrafisch in kennis gesteld met het terugvinden van hun dochter en zij werd dan ook Woensdag direct door een fami lielid afgehaald. De onbekende man noem de zich Herman Jan^pn, 'doch het bleek, dat hij nog onder tal van andere namen bekend stond. Vorig jaar is hij uit de Stichting „Wilhelminahoeve" in Opade, waar hij als voorwaardelijk veroordeelde werkzaam was,' ontvlucht. Onder verschil lende namen heeft hij nog tal van misda den gepleegd en zijn opsporing werd dan ook door zeer vele burgemeesters ver zocht. De aangehoudenen waren naar Bergen op Zoom gekomen om z.g de pa pieren voor hun huwelijk in orde te ma ken. Aan het meisje die hem alleen onder den naam Jansen kende, had hij voorge geven, .spoorwegbeambte te Hengelo te zijn, alwaar hij ook eenige huizen bezat. De man heeft nog kans gezien een tante van het meisje en daarna haar oom voor een aanzienlijk bedrag op te lichten. De man zal op transport gesteld worden naar Alkmaar, alwaar hij zal worden voorge leid voor den Officier van Justitie, om zich te verantwoorden voor tal van misdrij- LAFFE OVERVAL. Bejaarde man met een mes gestoken. Gisterenmiddag is te Berghem bij Oss gearresteerd- de 25-jarige landbouwerszoon F.NB.. V., aldaar, verdacht van het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel aan den heer Wijnakker te Haren. Omtrent deze aanhouding meldt men aan het „Vad.'", dat Zondagavond halftwaalf ©enige jongelieden te Berghem, die naar de kermis te Haren waren geweest, in eenigs- zins beschonken toestand huiswaarts keer den. Een hunner begaf zich naar het huis van den molenaar W. om zijn carbidlan- taarn met water te laten bijvullen. De 65- jarige W. stond hem te woord, terwijl zijn vrouw zich naar achter begaf om aan het verlangen te voldoen. Eensklaps hoorde zij geschreeuw, zij keerde terug en vond haar man hevig bloedend, in bewusteloozen toe stand, op den grond liggen. Het bleek, dat men den man ©en mes tusschen de ribben had gestoken. In de consternatie wist do mes-sensteker te ontkomen, met achterla ting van zijn pet. De toestand van W., die een ernstige bórst-lijder is, was van dien aard, dat hij niet naar het ziekenhuis mocht worden ver boerd. Hen verkeert nog in levensgevaar. GELDKIST TE LEEUWARDEN GESTOLEN. In het magazijn van de handelsonderne ming „De Betuwe" aan het Droevendaal te Leeuwarden hebben een of meer dieven zich- in den nacht toegang weten te ver sohaffen. Hoewel de magazijnen van ruimen voorraad voorzien zijn, hebben zij alleen op het kantoor hun slag geslagen Hier stond een ijzeren geldkist met "geld ën waardepa pieren Het de kist zijn zij er van door ge gaan. Zij blijken een goeden slag geslagen te hebben, daar in de geldkist een bedrag van 1204 was geborgen. De dieven heb ben zich aan den achterkant van het per ceel toegang weten te verschaffen. Eenige ruiten zijn uitgelicht en de deur van de kast waarin de buit was geborgen is geforceerd. Zij zijn blijkbaar van het feit op de hoogte geweest, dat er geld aanwezig was. Een beitel werd gevonden, die door hen moet zijn achtergelaten. Aangezien men in deze het oog op enkele personen heeft en er vin gerafdrukken konden worden gemaakt, is men ervan overtuigd dat de politie spoedig de dader^ zal -hebben gevonden. «Tel.'' De ziekte van Weil. Het getal patiënten te Botterdam, dat aan de gevolgen van de ziekte van Weil is overleden, is thans gestegen tot zeven. Gistermiddag is een der 26 personen, die lijdende zijn aan de ziekte van Weil overleden. Het slachtoffer is de 35-jarige smid Mookhoek te Dordrecht. ALS DE FASCISTEN VERGADEREN. Blijven de relletjes niet uit. Gisteravond is het in Voorburg tot ern stige relletjes gekomncn. De aanleiding was een door de fascisten gehouden pro- pagandavergadering in het Stationskoffie huis waar o.m. als spreker optrad de be kende fascistenvoorman, de heer Baars. Togen acht uur stond reeds een groote groep personen, van wie de meesten socia listen en communisten, nabij het Stations- koffiehuis opgesteld, die het binnentreden der fascisten rustig gadesloegen terwijl anti-faseistisehe blaadjes werden ver spreid. De meeste toeschouwers waren af komstig uit Den Haag, terwijl ook een aantal communisten en D.S.P.'ers uit Delft en Rijswijk naar Voorburg waren opge trokken. Ofschoon aan den ingang der vergaderzaal streng toezicht was en alleen toegang kregen de personen, die van een introductiekaart .waren voorzien, bleek bij de opening der vergadering, dat tal van Communisten en O.S.P.'ers de zaal waren binnengekomen. Reeds voor de opening heeft de politie een der aanvoerders met geweld moeten verwijderen. Dit tooneel werd nog viermaal herhaald, voornamelijk bij interrupties van den spreker, den heer Baars, waarbij het er telkens warm toe ging. Er werd zelfs met glazen, stoelen en andere voorwerpen gesmeten, doch de po litie wist ten slotte de^ oproerige elemen ten uit de zaal te erdrijven, waarna de bijeenkomst verder rustig verliep. Intusschen was het buiten do zaal op het plein rumoerig geworden. De ruiten van het gebouw weiden ingegooid en her haalde malen moest do politie, welke een aanzienlijke versterking van de rijks- en militaire politie Ka<ï gekregen charges met de sabel uitvoeren. Het gelukte evenwel de politie den toe stand meester te blijven, doch op een ge geven oogenblik, dat de oproerigste ele menten zich door de gemeente verspreid den en per auto in spreekkoor de menigte trachtten op te ruien. Geruchten deden zelfs de ronde, dat op verschillende plaatsen de straat was op gebroken. De rijkspolitie patrouilleerde in do gemeente, terwijl de militaire politie op het bureau aan den Parkweg de beve len afpachtte. Gedurende de tweede helft der vergade ring bleef het dan ook vrij rustig. Het zin gen van de Internationale hield op, doch het ergste werd nog govréesd bij het eindo der vergadering, als de vele fascisten huiswaarts zouden keeren. Op de verschil lende toegangswegen der gen cente werden groepjes communisten gesignaleerd. Door dat de fascisten zich groepsgewijze naar huis begaven en wel in twee richtingen, Den Haag en Rijswijk en deze groepen door een sterke politiemacht werden bege leid, bleef verdere ordeverstoring achter wege. De Haagsche politie, die ook was gewaarschuwd en zich nabij de Voorburg- sche grens had opgesteld, nam aldaar do leiding over terwijl later nog dc militaire politie door de stratenbleef patrouillee- EEN MERKWAARDIGE ONTDEKKING Olieaders op 8 Meter diepte. Twee jaren geleden werd bij een blok gemeentewoningen te Bunschoten een pomp geslagen op een diepte van 8 Meter. Deze pomp gaf steeds behoorlijk drinkwa ter tot vorige week. Toen kwam uit deze pomp een vloeistof, die niet te gebruiken was. Ze geleek op water vermengd met olie en benzine. Deze vloeistof bleek ook brandbaar te zijn, want toen men er met een brandende lucifer bij kwam, sloegen de vlammen omhoog. De burgemeester, de heer de Vries, meende aanvankelijk, dat hier benzine in den grond verborgen was, om de bezinebelasting te ontduiken en waarschuwde de ambtenaar van den be lastingdienst te Baarn. Deze stelde Za terdag j.l een onderzoek in en kwam tot do conclusie, dat deze geschiedenis met de belasting niets te maken had. Ten eerste, omdat het. ondenkbaar is, dat er personen gevonden zouden worden, die, terwille van do belastingontduiking benzine 8 M. diep in den grond zouden verbergen en ten UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 9 September. Huizen, 296 M. S.009.15 Morgonconcert. 10.0011.00 G raniofoonpl. 11.00—11.30 Oude muziek (Gramofoonpl.). 11.3012.00 Halfuurtje voor zieken cn ouden van dagen. 12.151.45 Lunchconcert door het KRO- kwintet o. 1. v. l'ict Lustenhouwer. I.452.30 Uit opera's (Gramofoonpl.). 2.303.30 Frau Glaire SmitBoennme als soliste. 4.005.30 R. Strauss' „Ein Heldenleben" (Gramofoonpl.). 5.306.00 Het KRO-kunstensemble o. 1. v. Biet Lustenhouwor. 6.006.20 Jac. Timmermans over de be- teokenis der gciteirhouderij. 6.207.10 Het KRü-kunstcnsemblo (ver volg). 7.107.30 J. B. F. Solkos over huisdie ren. 7.45S.00 Gramofoon. 8.0011.00 Het KRO orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen m. m. v. Louiso Wijngaarden (viool). 9.00 Vaz Dias. II.0012.'00 Gramofoonpl. Hilversum. 1875 M. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Voordracht door Fr. Nienhuis. 10.30 Trio John Broökhouse Mac Oarthy. 11.00 Vervolg voordracht. 11.15 Vervolg Trioconcert. 12.00 Omroeporkest o. 1. v. Troep m. m. v. N. Sluizer (zang) en E. Veen (piano). 2.00 Gramofoonpl. 2.30 ^VRO-Kamerorkest o. 1. v. Schmidt en Gramofoonpl. 4.00 Gramofoonpl. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VAR A-orkest o. 1. v. H. de Groot. 5.45 Voordracht door A. Bouwmeestor. 6.00 Orgelspel J. Jong. 6.30 Toespraak door L. Evertsen. 6.45 Vervolg VARA-orkest. 7.20 Gramofoonpl. 7.30 Vervolg VARA-orkeet. 8.00 VPRO-Nieuws. 8.05 Vaz Dias. 8.15 Concert u. h. Kurhaus Schevoningen d. h. Residentie-orkest o. 1. v. C. Schuricht m. m. v. J. Stotijn (hobo). Oa. Hoboconcert, J. Haydn. I. d. pauze ca. 9.00 Mevr. G. B. Immink-Cost Budde: Dc religie i. h. he- dendaagsche gezin. Na afloop ca. 10.00 Ds. P. D. Tjalsma: Vrouw Zorg (III). 11.0012.00 Gramofoonpl. (VARA). Da ven try 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Emanuel Starkey's orkest. 1.05 Orgelspel P. Hos kin. 1.502.50 Gramofoonpl. tweede, omdat benzine, als zijnde lichter dan water, tot een dergelijke diepte iit den grond zou zakken. Met het oog op het brandgevaar, vooral voor kinderen, hoeft de burgemeester deze pomp boven den grond laten wegnemen. Van een emmer der vloeistof verbrandt de bovenste laag tot een hoogte van 4 k 5 c.M. Vanwege het gemeentebestuur is een monster van deze vloeistof genomen met het doel, deze voor onderzoek op te zenden naar een la boratorium. Begrijpelijkerwijze wordt het resultaat van <lit onderzoek door de autoriteiten en de bevolking van Bun schoten met groote belangstelling tege moet gezien. Van meer dan één zijde is men de meening toegedaan, dat zich in den grond aldaar een ader aardolie be vindt. Voor de bewoners van het blok hui zen is deze geschiedenis verre van aange- naar, aangezien zij hun drinkwater nu moe ten halen uit een pomp, die een paar hon- der meter verder gelegen is. 4.20 Sohotsch Studio-orkest o. 1. v. G. Da i nes. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Bpethoven's Serenade in D, op. 8. 7.10 en 7.30 Lezingen. 7.50 BBC-orkest o. 1. v. P. Pitt. 0.a. Sym phonic 88 in G, Haydn. 8.55 „Exiles", hoorspel van V. Gielgud. 10.3o „From the Files", cabaretconcert m. m. v. solisten, koor en orkest o. 1. v. Woodgate. 11.2012.20 Dansmuziek door Ambro se's Blue Lyres. „Radio-Pari s" 1725 M. 8.0512.50 en 7.20 Gramofoonpl. 8.20 „Dc kuische Suzauna" van Hilbert. 9.50 Concert o. 1. v. R. Labis. 0.a. Pavane, Barlow en Izeyl, Pierné. Ivalundborg, 1153 M. 12.201.35 Concert u. h. Bollevue-Strand- hotel. 3.205.20 L. Preil's orkest. 8.30 Zang cn Piano. Deensche Liederen. 8.50 Radio-tooneel. 10.35 Cello-soli door E. Fabricius. M. m. v. F. Jensen (piano). 11.1512.50 Dansmuziek. Langenberg ,473 M. 7.258.20 Concert uit Bad Bertrich. 11.35 Gramofoonpl. 12.20 Concert. 1.202.50 Concert o. 1. v. Eysoldt. 6.206.35 Concert uit München o. 1. v. Heuer. 8.20 Gramofoonpl. (Kreisler-Backhaus). 8.50 Miinstcr'soh Kamerorkest o. 1. v. P. v. Kempen. M. m. v. E. Kaldcweier (bari ton). 0.a. Serenade Tschaikowsky. 10.4012.20 Concert uit Mühlacker. Rome 441 M. 9.05 Kwartetconcert. 0.a. Kwartet C gr. r. op. 59 nr. 3 Bebthoven. 9.50 Radio-tooneel. 10.30 Vervolg concert. O-a. Kol Nidrei, Bruch. Brussel 508 en 338 M. 508 M.12.20 Trioconcert. 1.30 Gramofoonpl. 5.20 Concert o. 1. v. F. André. 6.20 en 650 Gramofoonpl. 8.20 Concert m. m. v. solisten, o. I. v. Meulemans. 10.30 Gramofoonpl. 338 M.: 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Concert, o. 1. v. Meulemans. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert door Ue Harmonie „St. Ce cilia" o. 1. v. R. Kerokhof m. m. v. solisten. 10.30 Gnamofoonpl. Zeeson, 1635 M. T.20 „Waldheimat", Paul Keiler-Herden king. 9.30 Concert d. h. Berlijnsoho Domkoor o. 1. v. Prof. H. Rüdel. 10.30 Berichten en hierna tot 12.20 Con cert o. 1. v. Joe Balay. Eerst schoonmaakster: Ik heh gehoord, dat de perfester een nieuw hemellichaam heeft ontdekt. Tweede schoonmaakster: Mensch, ik heb 'm uit de droom geholpen, 't Was een vliegen vuiltje. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN DICTATOR KOMAN VAN EDGAR JEPSON. Vertaald door F. van Veis en. (Nadruk verboden). 13) Met groote belangstelling bekeek ik het voorwerp en merkte op, dat het in een ta melijk vervuilden toe-stand was. Het goud was nieik glanzend meer, eerder dof en do juweelen hadden niet de gewone schitte ring. Terwijl ik vooroverboog om alles nauwkeuriger op te kunnen nemen, haalde Cumberland oen boek uit zijn kast en bla derde daarin. „Hier heb je een afbeeling^in Streeter's „Kroonjuweelen van Europa'", zei hij, het boek voor mij openhoudend. „De teekening lijkt mij beter geslaagd dan dit model", antwoordde ik'. „Ooh, 't is een waterverf teekening en die schilders idealiseeren nog al sterk. Dat neemt echter niet weg, dat ik van dit boek veel gemak h«b gehad, vooral wat de maten en het gewicht betreft. Ik heb ver grootingen laten maken van deze afbeel ding en kon zoo aan iederen steen de juiste grootte en de juiste plaats geven." „Heel handig", gaf ik toe. „Wat de kleur van het goud en van de steenen betreft, die heb ik zelf aangegeven en la^fc ik rekenen, dat ik tevreden ben ever b*t resultaat. Uren en uren heb ik de echte kroon in het paleis van San Stefano iKïkeken, en ik kan je met stelligheid -ver zekeren, dat je dc echte kroon niet van de valsche zou kunnen -onderscheiden, als zij bij elkander stonden." Hij sprak gejaagd, er klonk een besef van trots in zijn stem, zijn oogen glansden van overgroote voldoening. „Ja", besloot hij, ,,'t is een heele inspan ning geweest om alles goed in mijn geheu gen op te nemen." „Dat kan wel niet anders", beaamde ik. Ik nam de kroon in mijn hand en raakte met mijn tong enkele steenen aan. „Zijn 't allemaal echte steenen V' vroeg ik. „Bijna allemaal", antwoorde hij, „de smaragden en de groote blauwe diamant daar bovenaan zijn nagemaakt. Alles bij een kost deze kroon mij twee duizend pond. Je ziet dus wel, Mat, onï in dergelijke arti kelen zaken te <Toen, een bedrijfskapitaal noodzakelijk is." Ik knikte bevestigend en hij vervolgde: „Je zult \vaars(j)iijnlijk wel begrijpen wat mijn bedoeling is met deze nagemaakte kroon V' „Ik veronderstel", antwoordde ik, „dat u hem ongemerkt op de plaats van de echte zetten wilt." „Juist, en daarbij moet jij me helpen. De „regalia" van &an Stefano wordt be waard in een kleine torenkamer, ik ver moed dat het vertrek vroeger gebruikt werd door de schildwachten. De toren be hoort tot het oudste gedeelte van het pa^ leis. De muren van de kamer zijn ongeveer vier voet dik en de kroon staat in een ron de ijzeren kooi, waarvan elk dor staven een inch dik is. De toren zelf is ongeveer tachtig voet hoog en wordt voortdurend door een schildwacht op den bovensten trans bewaakt." „Dat ziet er dus nog al bemoedigend uit", glimlachte ik. „Het klinkt zelfs onmogelijk, mijn waar de. Maar in werkelijkheid bestaat er toch slechts één moeilijkheid, namelijk de schild wacht. Als ik in San Stefano ben logeer ik steeds in de kamers, die vlak onder de zoldering van den toren liggen en ik ben in het bezit van de sleutel van de juwee lenkamer en van de ijzeren kooi. Ik heb zelfs, toen ik er dan laatsten koer was, do sloten en de scharnieren geolied, om ge- ruischloos te kunnen wprken. Het eenigo bezwaar is slechts de schildwacht „Maar ik zou gedacht, hebben dat u hot met dien schildwacht wel zou hebben klaar gespeeld „Er is maar één manier om het met hem klaar te spelen", zei hij langzaam. „Luister eens", zei ik, „alvorens verder te gaan wil ik u nog zeggen, dat ik vol strekt niet wensch dat er een moord plaats heeft. Dat nooit!" Hij keek mij eenigszins verrast aan en zei toen vlug: „Neen, neen, natuurlijk niet! Dat is het laatste waaraan ik denk. Integendeel wij moeten onze kracht zoe ken in een bijzonder vriendelijke behande ling van dien schildwacht. Een .aanslag op zijn leven zou de onvcrgeefelijkste dwaas heid zijn die we zouden kunnen begaan. Als ik hem vergiftigde of op een andere ma nier aan zijn einde hielp, zou er natuurlijk een onderzoek ingesteld worden en zou de verdenking ook op mij kunnen rusten en dan de verwisseling der kronen waarschijn lijk spoedig bemerkt worcWn. Terwijl er, als alles goed verloopt, jaren kunnen voor bij paan zonder dat er iets van bemerkt wordt, of misschien wordt de verwisseling wel nooit ontdekt." Hij zweeg. Na eenigen tijd vroeg ik: En waaruit zal nu mijn taak bestaan! Wat verlangt u dat ik doen zal?" „Het is mijn bedoeling, dat jij de kronen omwisselt terwijl ik de schildwacht aan den praat houd." „Begrepen", zei ik, mijn stem klonk ech ter niet. als die van iemand, die voor een werk, dat hoogstens tien minuten vergen zou, oen som van tienduizend pond zou ont vangen. „Ja, 't is een eeuvoudig en overigens heel gemakkelijk werkje, maar die dingen die nen toch met de noodige zorg en met veel overleg te geschieden, anders loopen ze op niets uit." Ik stond eenige oogenblikken in gedach ten verzonken en vroeg toen: „Hoe speelt u het klaar om een uitnoodiging van den prins van San Stefano te ontvangen om in zijn paleis te komen logeeren 7" „O", zei hij met een breed gebaar van zijn hand, „ik heb een doorloopemie uit noodiging om daar te komen. Ik behoef nog geen halven dag met mijn jacht in de haven te liggen of er komt al een bode van het paleis om een uitnoodging van den prins te brengen." „Het is een gunstige omstandigheid, dat u een vriend van den prins bent", zei ik en dacht er aan, dat de aard van des prinsen vrienden nog al uiteen liep, de hoog-aris- tocvatische Honiton's en daartegenover de zen man „Als ik niet goed bevriend was met den prins", ging Cumberland voort, „zou het even onmogelijk zijn om het paleis binnen te komen en de kroon te verwisselen, als een vlucht naar de maan te ondernemen. Maar het is nu eenmaal een feit, dat het mij nooit moeilijk viel om in contact te komen en vriendschapsbanden te sluiten met buitenlantlschen adel. Ik kan gerust zeggen, dat mijn vrienden allen van adel zijn, mijn buitenlnndsche vrienden wel te verstaan. Ik heb ook getracht in do krin gen van den Engelsohen adel te komen, ik verzeker jo, dat ik daar heel wat moeite voor gedaan heb, maar zij zijn heel anders dan de vreemdelingen, die veel spoediger en makkelijker hun deuren openzetten. De Engelschcn zijn te nieuwsgierig, zij willen te veel weten van iemand's verleden." Hij zuchtte diep. „Maar laat ik toegeven, dat ik voor een verkeer in die kringen geen pas sende opvoeding genoot. Ik heb weliswaar de Handelshoogeschool doorloopen, maar dat zegt in voorname kringen niet veel. Jij hebt zeker een andere opleiding gehad, is 't niet?" „Eton en Christchurch", zei ik droogjes. „Dat dacht ik wel", antwoordde hij en zuchtte weer. „Maarik hoop, dat jo nooit iets hebt uitgevoerd dat zou kunnen uit-lekkcn als je toevallig herkend werd." „Maak je daarover geen zorgen", zei ik en kon moeilijk een glimlach onderdruk ken, ?,het eenige kwaad dat van mij gezegd kan worden is, dat ik een zwerversnatuur heb." „Dan is 't in orde, puik in orde, hoor!" Nog langen tijd spraken wij over ver schillende details van het plan en toen wij eindelijk opstonden cn aanstalten maakten om ona ondorhoud te eindigen, zei hij eenigszins triomfantelijk: „Ik wist wel, dat ik in jou den goeden man getroffen had. Reeds de eerste keer toen ik je zag, be greep ik, dat jij degone zou zijn, die het plan kon helpen uitvoeren en toen ilc jo voornaam hoorde stond voor mij de zaak vast Gabriël cn Mioh'aël, een paar goede aartsengelen, niet?" Hij lachte luid om zijn eigen aardigheid, die voor inij echter lang zoo pittig niet was als zij voor hem scheen te zijn. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9