DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 BUITENLAND VAN HET VATIC A AN VRIJSTELLING VAN MILITAIREN DIENST. Voor autoriteiten en fwrsoneel der Vaticaansche Stad. Het verdrag van Lateranen tusschen den H. Stoel en Italië bevat een bepaling, vol gens welke niet alleen de kerkelijke 'hoog- waardigheidsbekleeders en bet pauselijk hof, doch ook de voor het Vaticaan onont beerlijke beambten en bedienden, zelfs zij, die niet op het gebied der Vaticaansche stad wonen en derhalve Italiaansche onder danen blijven, vrijgesteld zijn van den mili tairen dienstplicht, meldt Kipa uit de Vati caansche Stad. Een gemengde commissie moet een lijst ▼an deze personen opstellen. Dezer dagen is dit geschied. De lijst bevat de namen van bijna 1900 personen, die in de toekomst dit privilege zullen genieten. Het betreft hier de leden van de edelgarde, de paleisgarde, bedienden aan het hof en beambten der Vaticaansche administratie en congrega ties. De ratificatie der overeenkomst zal bin nenkort plaats vinden, waarmee een reeks bepalingen van het La-teraansche verdrag zal worden uitgevoerd. BELGIE HET MIJNCONFLICT IN BELGIë. De regeeringsvoorstellen aanvaard. De gemengde commissie van vertegen woordigers der mijneigenaar en der mijn werkers, die over de regeeringsvoorstellen tot bijlegging van de staking beraadslaag den heeft gistermiddag de regeeringsvoor stellen aangenomen, waardoor de staking geëindigd zal worden. Het loon wordt met ingang van 1 October voorloopig voor den tijd van een maand, met 1 pet. verhoogd, terwijl een verdere verhooging zal volgen, indien de Duitsöh Belgische onderhandelingen over de vast stelling van een contingent het gewenschte resultaat hebben. Tenslotte is nog overeengekomen, dat de algemeene loonovereenkomst aan een nader onderzoek onderworpen zal worden/ In de Borinage en andere jnijnbekkens zal zoo mogelijk het geheele personeel op nieuw in dienst worden genomen. De overeenkomst moet hedenmiddag door beide partijen bekrachtigd worden. DUITSCHLAND ONTBINDING RIJKSDAG ONVERMIJDELIJK GEACHT. FRANKRUK BERLIJNS EISCHEN OP BEWAPEN INGSGEBIED. Vermoedelijke inhoud van het antwoord der Fransche regeering. De „Matin" deelt mede, in staat te zijn eenige mededeelingen te doen omtrent den vermoedelijken inhoud van het Fransche antwoord op den Duitechen eisch van ge lijk recht in zake bewapening. De Fransche regeering heelt drie moge lijkheden overwogen en onderzocht. In het antwoord zou gezegd worden, dat, wanneer het de rijksregeering erom te doen ia het troepen-eliectief van de njksweer te ver- grooten, en zich te onttrekken aan de mi litaire clausule van het verdrag van Ver sailles, zij zich van te voren dient te over tuigen van het standpunt der bij het ver drag betrokken mogendheden. De plaats, waar zulks dient te gescheiden is Genève, temeer omdat Duitschland lid van den Volkenbond is. Wanneer de Duitsche eischen zich er toe beperken een wijziging in het militaire sta tuut te brengen, dan dient de rijksregeering desbetreffende voorstellen in Genève aan de orde te stellen, echter op voorwaarde, dat wijziging van het statuut geen vergroo ting van het troepen-effectief met zich brengt. De tek6t van het verdrag van Ver sailles is juist op dit punt duidelijk en on dubbelzinnig. De derde mogelijkheid is ten slote, dat Duitschland gelijke rechten in zake bewa pening eisoht en wel op het laagst moge lijke peil, in overeenstemming met de even- tueele resultaten der ontwapeningsconfe rentie. In dit geval zou de rijksregeering er goed aan doen de positieve resultaten van de ontwapeningsconferentie af te wachten. De „Matin" schrijft verder, dat de Fransche regeering in haar antwoord dui delijk te kennen zal geven, dat de Duitsche eischen uit verstandelijke overwegingen en overeenkomstig de internationale verdra gen, nooit het onderwerp kunnen zijn van directe en uitsluitende onderhandelingen tusschen Parijs en Berlijn alleen. Het Duit sche dreigement, voortaan niet meer aan de voorbereidende werkzaamheden der ont wapeningsconferentie deel te nemen, in dien Duitschland in deze zaak geen satis factie krijgt, is volkomen ongemotiveerd en kan door niets gerechtvaardigd worden. De „Oeuvre" schrijft, dat het Duitsche resumé niet als een aanklacht kan worden opgevat. Het is eerder de klacht van een land dat zich niet langer als een tweede rangs mogendheid laat beschouwen en ge lijkheid met andere landen verlangt. Het „Journal" bespreekt de rede, die rijksweerminister Schleicher gisteren te El- bing heeft gehouden. De „Echo de Paris" is van meening, dat Schleicher voor Oost- Pruisen ex militie wenscht. Belangrijk is volgens dit blad, dat dit de eerste maal is, dat een officieele persoonlijkheid een eisch stelt, welke de oprichting van een militieleger naar Zwitsersch voorbeeld ten doel heeft. Waarschijnlijk midden volgende week. In politieke kringen interesseert men izch natuurlijk levendig voor de vraag, hoe de politieke situatie zich in de komende week zal ontwikkelen. Het is thans zeker, dat de Rijkspresident Vrijdag a s. in Ber lijn terugkeert. De ontvangst van den presi dent van den Rijksdag, Göring, za-1 op dien zelfden dag plaats vinden. In de Wilhelmstrasse beschouwt men deze ontvangst als een beleefdheidsbezoek. Maandagmiddag zal de Rijkskanselier Von Papen in den Rijksdag zijn groote politieke redevoering houden. In welingelichte krin gen gelooft men, dat tegen Woensdagavond de binnenlandsc-he politieke situatie zich duidelijker zal af teekenen. Volgens de hui dige beoordeeling acht men de ontbinding van den Rijksdag nauwelijks meer te ver mijden. Deze ontbinding zou dan geschie den in het midden van de volgende week. In dat geval zouden de nieuwe verkiezingen worden gehouden in de eerste helft van No vember, vermoedelijk op Zondag 6 Novem ber. ONDERZOEK TEGEN DE POLITIE. Driehonderd klachten. DE KATOENSTAKING IN LANCASHIRE. Werkgevers bereid te confereeren» Het bestuur van de vereeniging van werkgevers in de katoenindustrie vergader de gisteren ter bespreking van het ant woord op den brief van den minister van arbeid, hetwelk voor verzending gereed is. Officieel wordt medegedeeld, dat in het antwoord gezegd wordt, dat de werkge vers bereid zijn met den minister en de werknemers te confereeren, teneinde te trachten tot een schikking te komen. CHINA NIEUWE CHINEESCHE BOYCOT TEGEN JAPAN. Te Shanghai blijft de toestand gespannen. Te Shanghai is een nieuwe bolycot tegen Japan begonnen. De vereeniging van Chi- neesche kooplieden, waarbij haast alle za kenlieden te Shanghai aangesloten zijn, heeft gisteren een oproep gepubliceerd, waarin aangespoord wordt tot een economi sche blokkade van Japan en alle Chinee- zen uitgenoodigd worden, zich daarbij aan te sluiten. VEERTIEN CHINEESCHE COMMUNISTEN TERECHT GESTELD. Volgens een Russisch bericht uit Sjan- Hei-Kwan zijn veertien Chineesche com munisten wegens tegen den staat gerich te handelingen tot den dood door den ko gel veroordeeld. Het doodvonnis werd ter stond voltrokken. RIO GRANDE BUITEN ZIJN OEVERS. Ten gevolge van enorme regens is de Rio Grande buiten zijn oevers getreden; voor zoover bekend, zijn reeds twaalf per sonen om het leven gekomen. De dijken aan den Mexicaanschen oever zijn bezweken, aan de Amerikaansche zijde konden zij het water tegenhouden. Duizenden hectaren zijn overstroomd en een aantal dorpen is geheel geïsoleerd. De schade wordt op ver scheiden millioen dollars geschat. PIRATEN OP EEN HOLLANDSCH SCHIP. De bemanning overweldigd en in haar hutten opgesloten. Het Hollandsche stoomschip „Galileses" dat te Constanza in de Zwarte Zee voor anker lag, is in den nacht van Zondag op Maandag overvallen door een troep ge maskerde en zwaargewapende zéeroovers, verneemt de „Daily Express" uit Boekarest. Eenige matrozen die wakker waren, wer den overweldigd en gekneveld, terwijl de rest van de bemanning in haar hutten werd opgesloten. De piraten plunderden hierop het ge heel e schip en wisten zich met hun buit uit de voeten te maken, zonder de aandacht van de in de nabijheid gelegen schepen te trekken. Toen de bemanning er eindelijk in slaag de, uit haar hutten te breken, kon zij niets anders doen, dan in alle richtingen te vu ren, in de ij dele hoop met een gelukkig schot een van de booten der bandieten te treffen. Bij het aanbreken van den dag begon een hopelooze jacht in de Zwarte Zee waarbij het schip rondkruiste, zonder echter een spoor van de piraten te kunnen vinden. AVONTUUR VAN DRIE AMERIKANEN IN PERZIE. Door bandieten gevangengenomen. Geheel uitgeput en van alles beroofd kwamen dezer dagen de Amerikaansche consul te Teheran, de Amerikaansche con sul te Jeruzalem en een andere Amerikaan Kangavar binnen. Zij waren door bandieten gevangengenomen en gedwongen veertig kilometer in de bergen te loopen. Zij slaag den er pas in <,e ontsnappen gedurende een gevecht tusschen de bandieten en Perzische troepen. De bandieten hadden bij Kanga var een karavaan van 21 auto's aangehou den en geheel uitgeplunderd. Zij lieten alle reizigers vertrekken, behalve de drie ge noemde Amerikanen, van wie zij losgeld eischten. MILLIONNAIR TE CHICAGO GEARRESTEERD. Van bankroof beschuldigd! De millionnair Frank Parker is te Chi cago gearresteerd onder de verdenking be trokken te zijn geweest bij den brutalen overval op de Koch-bank aldaar, waarbij uit de safes voor een waarde van een kwart millioen dollar werd gestolen. Parker is een leverancier van bier en een gewezen compagnon van Al Capone en onderging, voor hij rijk werd, reeds gevangenisstraf. Parker ontkende iets met den bankdiefstal te maken te hebben en zeide: „Ik ben geen bankroover, ik ben goed voor tien millioen dollar en heb genoeg zonder te stelen". TIJGERKWEEKERIJ IN MEXICO. In Europa kent men wel een zilvervos- senkweekerij en andere fokstations voor nuttige dieren, maar wie een tijgerhuid wil hebben als vloerkleed voor zijn bed, moet genoegen nemen met de huid van een tij ger, die is neergeschoten. Om ook „niet- aangeschoten'' tijgers te kunnen leveren heeft een firma uit Noord-Amerika in Mexico een groot terrein aangekocht waar een tijgerkweekerij wordt geopend. In een zeer gunstig klimaat heeft men een groot park aangelegd voor het kweeken van tijgers, luipaarden en poema's. De firma heeft in haar prospectus, dat dezer dagen verschenen is, verklaard, dat zij haar productie in het volgend jaar hoopt op te voeren van 1200 tot 1500 huiden per jaar. Dultsch communist van moord op zijn zoontje verdacht. De politie te Waldenburg heeft volgens berichten in de bladen den vroegeren com- munistischen afgevaardigde Schulz onder verdenking van moord op zijn 10-jarig zoon- tje gearresteerd. Schulz, die als een bruut bekend s-taat, mishandelde zijn beide 10 en 11 jaar oude kinderen herhaaldelijk. De po litie vond, toen zij een onderzoek in de wo ning instelde, het oudste zoontje met erns tige kwetsuren over het geheele lichaam. Op de vraag, waar zijn andere kind was, verklaarde Schulz, dat hij het aan een on bekende vrouw had medegegeven om het naar Rusland te brengen. Daar de politie echter vermoedde, dat hij het kind zoo had mishandeld, da-t het gestorven was, nam zij hem gevangen. Schulz is tweemaal gehuwd geweest, doch zijn eerste vrouw heeft zich wegens zijn bruut optreden van hem laten scheiden en zijn tweede vrouw heeft hem om dezelfde reden verlaten. Schulz droeg den bijnaam van „Honden- zweep-Schulz", omdat hij eenmaal door de zoons van een soc.-democratisch afgevaar- digde, dien hij had be'.eedigd, met een hon denzweep was afgeranseld. Mohammedanen eeren een katholieken Bisschop. In een overwegend niet katholieke stad van^Voor-Indië hield een Katholieke Mis siebisschop zijn plechtige intrede. Voor zijn aankomst had zich een groote optocht op gesteld voor de stadspoort. Deze stoet be stond niet alleen uit Christenen maar ook uit Mohammedanen en Hindoes. Heel de stad was feestelijk versierd. Nadat eerst een der missionarissen een welkomstwoord tot den nieuwen bisschop gesproken had, trad een der oudste Mohammedanen naar voren, besprenkelde den Bisschop met reuk water en omkranste den kerkvorst met een vergulde guirlande terwijl een der Hin does den afgezant Gods ook namens de niet Christelijke bevolking hartelijk verwel komde. Des avonds was het groot vuurwerk en de kerk was schitterend ver icht. Den vol genden dag had de officieele ontvangst plaats waarbij ook weer de Mohammedanen en Hindoes vertegenwoordigd waren. Waar een inbreker nog wel goed voor is. Dank zij de grooten ijver die door de inbrekers aan den dag gelegd wordt, beleeft de brandkastenindustrie een geweldige op leving en in alle landen zijn vernuftige in genieurs bezig om een inbraakvrije kluis te construeeren. Dat ook de techniek wol eens va-st loopt moge o.m. blijken uit hot volgende Een kerk in Amerika bezat enkele kost bare kelken en misgewaden die met zorg iedcren avond in de kluis werden opgebor gen. Op zekeren dag was echter de sleutel zoek geraakt en ook de reservesleutel was nergens te vinden. De firma die dit wonder van techniek geleverd had was intusschen failliet gegaan en kon dus geen hulp ver schaffen. Nadat een half dozijn slotenma kers hun balent en krachten beproefd had den moesten zij onverrichter zake heengaan De koster wist eindelijk raad. Hij verzocht aan den directeur van de gevangenis of de ze niet een berucht inbreker kon sturen. Deze zond onmiddellijk, zij het dan ook on der zwaar bewapend geleide, een berucht inbreker die hot in hem gestelde vertrou wen niet beschaamde en na een half uur hard werken naar behooren zijn taak heeft volbracht bot algemeene tevredenheid van de aanwezigen. UIT DE OMGEVING WASSENAAR. Werkloosheid. Het aantal ingeschre ven werkzoekenden bedraagt deze week 299. Gemeenteraad. De Raad vergadert Woensdagmorgen te 9.45 uur. De agenda bevat: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukkeu en uiedeueeiwgen. 3. Veizoek onthelling retribulie en school geld. 4. Uutiieiiing voorschrillen bouwver ordening. 5. Vaststelling ReLnbuLie-koiner 1 Meidl Juli 1932. üugsulie Bijzondere scholen voor Middelbaar Under wijs. 7. Un- derhandsche verhuring teelland. Wijzi ging begrooting 1932. 9. Geldleening 309.00.a 5 pet. voor 40 jaren. 10. Kas- geldleeningen. 11. Benoeming bestuurslid Maatscnap^elijk Hulpbetoon, wegens perio dieke aftreding van den heer C. Maiisvelt. 12. Benoeming 3 leden der Cummissie voor Openbare Werken. 13. Benoeming 4 leden der Bedrijvencoinmiss-ie. 14. Benoeming door den voorzitter van leden <ler Com missie voor onderzoek van geloolsbrieven. 15. Herziening verordening op het Lager Onderwijs. 10. Winkelsluiting-verordening. 17. Bespreking Bedrijfs-resullalen en tarie ven. 18. Bespreking Badhuis. Gevestigd: F. M. Stok van Gennep. Wed. F. J. Kersten geb. S. de Bont van Apeldoorn. M. A. Wcsterinan gob. Swart en dr. van Ned.-Indië. -r- D. Roggeveen en vr. van Barcelona. li. J. Ouerhaua en vr. van Deurue (Belg.). S. J. Gmibcrg en gez. van Den Haag. J. Ckr. Hoscck en gezin van Den liaag. W. de Geus en gez. van Voorburg. Ohr. de Zwart geb. van der Merwe van Den Haag. A. J. de Greel en vr. van Den Haag. A. G. van der Haaa van Den Haag. E. S. van der Haas van Den Haag. J. Th. van der Krogt van Den Haag. J. E. Schroder en gez. van Rijswijk (Z.H.). G. Keijl van Zwolle. M. F. J. van den Broek van Buitenland. K. Thissen van Thoc- nisberg. J. Semnielink van Ned. O.-In- dië. M. J. de Leeuw van Hilversum. L. Hannemann van Den Haag. P. R. van Leeuwen van Zocicrwoude. A. M. Hoogeveen van Ambt Hardenberg. li. Poeistra van Kanienk. A. Kebliisck van Voitsberg. M. J. Kitt van België. M. R. L. Sciunidt van Dinslaken. Wed. J. J. van Yugt geb. J. P. O. Goeman van Den Haag. T. Hoogerwerf van Avereest. H. Becker van Essen. P. J. Juncker van Den Haag. H. J. Oostveen van Lisse. A. A. Kambeel van Rotterdam. A. W. Quint en vr. van Don Haag. Wed. A. Winkelman van Voorburg. F. J. M. Rut ten en vr. van Den Haag. Wed. A. V. A. Rutten geb. B. O. A. MutLa van Den Haag. E. T. J. Mudde en gez. van Rotterdam. G. D. Eeunnerig van Rotterdam. A. Verhagen van Rotterdam. W. A. B. ten Kate en gez. van Enschede. G. Pasbei van Duisburg. W. van der Haven van Koudekerk. A. van der Zeilde van Scho- terland. A. P. M. de Bont van OirsckoL B. Th. H. Wezenberg van Gendringen. L. L. Goemans van Rijswijk (Z.-H.). E. Rapp van Eindhoven. Vertrokken: J. M. M. van Roosma len naar Oirschot. J. O. van de Ven naar Oirschot. E. Schibkl naar Den Haag. A. J. H. VÖcking en vr. naar Den Haag. J. M. van der Hos naar Liendon. T. Bubberman en gez. naar Noordwijk. W. F. Eijgendaal naar Zetten. J. Schulte anar Bottrop. J. Bremmer naar Don Haag. S. W. Boot naar Den Haag. A. M. Schouten naar Rotterdam. A. Master naar Den Haag. M. Langner naar- Den Haag. A. M. van den Borg naar Den Haag. G. R. Ruys naar Arnhem. B. C. L. Willems naar Breda. C. M. Sipronssen naar Oirschot. P. de Vries en vr. naar Weenen. J. Talma naar Wa teringen. L. van den Arend naar Den Haag. A. H. P. A. Wiegerinck naar Heemstede. Geboren: Willem Pielcr, z: v. H. Del fos en A. A. Poot. Quirinus z. van O. Vrceken en L. Hogendoorn. Stuphina Antonia, d. van P. Vioen en II. C. Heems kerk. Gcertruida Huberta, d. van H. J. Arissen en G. Oudshoorn. Hendrik Dou- we, z. vaJi H. A. van Gelder en C. J. Bloe men. Gehuwd: G. N. Berbee en P. A. Mooij- man. Overleden: Stuphina Antonia Vioen 1 dag. F. K. M. Hcijne 56 j., echtgen. van E. B. H. Farwick. Een onbekend manspersoon plan. 50 jaar. VOORHOUT. EEN GROEP KLEINE KWEEKERS OPGERICHT. Wat moet er in dezen noodtoestand gedaan worden? Zaterdagavond werd alhier in „Café Boerhaave" een vergadering gehouden door een groep kleine bloembollenkweekers, welke zich als voorloopig comité hadden gevormd, en geleid werd door den heer P. van den Nouland. Omstreeks 8 uur opende de voorloopige voorzitter de vergadering en heeite allen hartelijk welkom. Hij sprak zijn verwonde ring uit over de groote opkomst, het be treurende, dat de E A. Heer Burgemeosfer niet aanwezig kon zijn. Spreker zeide door eenige hoeren aangezocht te zijn deze vergadering te leiden, doch hoopte, da<t straks bij de verkiezing voor een definitief Bestuur voor hem een ander zal worden aangewezen. Verder begon spreker het doel dezer bij eenkomst uiteen te zetten. Gezien de slech te uitkomsten in het bedrijf, waarin wij al len ons lioofdbestaan vinden, en gezien het resultaat, wat door onze eigenlijke vakor ganisaties voor ons kleine kweekers ter le niging in onzen nood gedaan wordt, zoo meenden wij, dat het nuttig en noodzake lijk is te trachten als kleine kweekers de handen ineen te slaan, en zelfstandig iets te probeeren, wat ons van den grooten on dergang kan redden. Spreker betreurt, dat de uitkomsten zoo zijn, dat het in de toekomst onmogelijk zal blijken verder aan onze verplichtjngen to kunnen voldoen, en wij zien het spook van executie reeds voor oogen. En hoe moeten wij dit zooveel mogelijk voorkomen? Welke vraag naar spr. meening niet zoo eenvoudig tot oplossing is tet brengen. Spr. haalde aan; dat in Noordwijkerhout een groep van kleine kweekers was opgericht, en meende, als door geheel de streek dit plaatselijk voort zou gaan, misschien de mogelijkheid zou ontstaan dat niet medewerking der plaatselijke overheid nog wel iets te berei ken zou zijn, daar toch voor werkloozen, zoover in het vermogen onzer overheid ligt, gezorgd wordt, en voor ons kleine kweekers zoo goed als niets gedaan wordt, wat een daadwerkelijke steun genoemd mag worden. Wij tooh ook meenen, waar zulks noodig is, aanspraak op steun te mogen hebben, ia welken vorm ook, daar todh bij het verdwij nen van den middenstand de chaos nog grooter moet worden, daar deze tooh juist de groep is, wolke welvaart brengt, en het maatschappelijk leven in evenwicht houdt. Na deze inleiding ging men over tot het verkiezen van een defintef Bestuur, aan wolke stemming door 37 personen werd deelgenomen. Het Bestuur werd samenge steld uit de heeren P. v. d. Nouland, voorz., W. Borst Lzn, A. J. v. d. Poel, Chr. v. Leeuwen en C. v. Vliet. Als nu aan de orde wordt gesteld hoe, en op welke wijze steun zou verleend kunnen worden, dan rapporteert de 'heer J. de 'Rid der wat door eenzelfde groep te .Sassenheim besloten was. (Deze vergadering was bijeen geroepen door de afdeeling van den L.T.B., aooh was voor ieder toegankelijk). De heer J. Angevare meende, dat het hier heel goed te vinden zou zijn, de z.g. broeier te helpen door hem in do gelegen heid 'te stellen broeibollen te kunnen koo- pen, dan hebben zij kans om gedurende de a.s. winter etende te blijven. De heer W. Borst Lzn stelde voor steun trachten te verkrijgen op gelijke basis als de werkman, daar wij kweeker-werkman zijn. Op deze wijze zou eenigszinS door de overheid in de eerste levensbehoeften kun nen worden voorzien, en dat dan het be drijf door medewerking van Hypotheekhou der of Landheer, enz. wei in stand zal go- trapht worden te houden, welk voorstel la tei door Chr. v. Leeuwen tserk werd onder steund, en meerderen bijval had. De heer N. G. Buiter stelde voor om te trachten verlichting te krijgen, of algeheel uitstel van betaling der diverse belastin gen, als: grondlasten, wegenbelasting, wa terleiding, enz. Weer anderen meenden, dat een steun, als gegeven aan werkloozen, ora in hun directe levensonderhoud te kunnen voorzien, het meest noodige was. Door den Voorzitter werden do sprokors beantwoord. Het voorstel-Angevare werd niet als uitvoerbaar geacht, daar niet te controleeren is, of op deze wijze de toege zegde steun juist zou worden aangewend, daar dit ook dc mogelijkheid zou kunnen scheppen, dat in plaats van inkrimping het uitzetten der bedrijven hiervan het gevolg zou zijn. Voorstcl-Ruitcr meende hij ook niet te kunnen aannemen, daar het gevaarlijk is, als object voor steun belastingen en vooral waterleiding te gebruiken, daar dit toch vooral tot de eerste levensbehoeften be hoort, en dit bij verleening van steun toch betaald zou kunnen worden. Bij verdere bespreking werd besloten, dat contact zou worden gezocht met de plaatselijke overohid en deze onze plannen voor te leggen, waaruit dun zou blijken of op de medewerking van genoemde heeren gesteund zou mogen worden, daar men meendo zonder deze medewerking niet veel te kunnen doen, met welk voorstel de ver gadering zich kon véreenigen, in afwach ting wat bereikt zou kunnen worden. Men zal dan het resultaat op een eerstvolgende vergadering bespreken. Verder niptM meer tor tafel aanwozig sloot do Voorzitter deze vergadering met een aanmoediging door te gaan dc bedrij ven zoo goed mogelijk te behartigen, en vooral ons aan soberheid aan te passen en bezuinigen op elk gebied, daar toch, al zou steun worden verkregen, de individueel© zorg groot zal blijven. IN ELK KATHOLIEK GEZIN Het Katholieke Dagblad! Gisteren is de commissie van onderzoek bijeen gekomen, die op wensch der nat.-so- cialisten de beschuldigingen tegen de Prui- sisohe politie zal onderzoeken. De communist Schwenk is voorzitter, rapporteur de nat.-soc. Daluege. Het aantal ingekomen klachten bedraagt driehonderd. Voorgesteld werd om deze in drie rubrieken onder te verdeelen. lo. over gebeurtenissen van algemeenen aard, als de houding der politie bij betoogingen; 2o. over misbruik van wapenen door de politie; 3o. over de rechtsgeldigheid van tal van po litie-verordeningen. Voorts zullen onderzocht moeten worden de beschuldigingen ingediend tegefc Grze- sinski, Heimannsberg, en tal, van hoofd commissarissen van politie in andere ste den. Voorts zijn er nog klachten ingekomen tegen de ministers Braun en Severing. ENGELAND BUITENL. BERICHTEN. BRAND IN HET KLOOSTER OP DEN SINT BERNARD. De beroemde honden in gevaar. Het beroemde klooster van de monniken van den Sint Bernard dreigde dezer dageu door brand vernield te worden. Dank zij de waakzaamheid van den Broeder Portier kon het vuur dat in de bijgebouwen was ontstaan onmiddellijk met een flinke wa terstraal worden aangetast. De eerste maatregelen die de monniken namen wa ren er op gericht om de beroemde en waar devolle honden die reeds zooveel menschen- levens hebben gered in veiligheid te bren gen. Na enkele uren van ingespannen arbeid wa-s men echter het vuur meester en be hoefde men geen verdere uitbreiding van den brand meer te vreezen. De 6chade is echter zeer aanzienlijk.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7