23ste Jaargang MAANDAG 5 SEPTEMBER 1932 No. 7296 ^e^idóch^Sou/imit DAGBLAD VOOR LEDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Veel succes toegewenschtl Als industrie en handel bij de pakken gaan neerzitten, dan raken we nóg dieper in crisis en malaise. Het oeconomisch herstel eïscht .bedrij vigheid. Daardoor alléén zal de toestand niet verbeterd zeker niet radicaal ver beterd kunnen worden, maar het is één der voorwaarden, welke aanwezig moeten zijn, om de oeoonomie, die diep in het moe ras is verzakt, er te kunnen, uittrekken, weer op den normalen weg te kunnen bren gen. En daarom hebben wij met waardeering kennis genomen van berichten en versla-gen betreffende hier en daar gehouden win kelweken. En daarom ook willen wij ons gaarne ver oorloven, hulde te brengen aan degenen, die het initiatief hebben genomen, om dit jaar wederom ook in Leiden een winkel week te doen houden. En aan deze hulde verbinden wij de op roep aan de Leidsche winkeliers, om da/t ini tiatief om te zetten in een daad; er van te getuigen, dat er ondanks neerdrukkende en in vele gevallen met zorgen overstelpen de malaise nog frissche energie onder hen leeft Morgenavond om half negen zullen de bovenzalen van „In den Vergulden Turk" gevuld zijn met velen, die door hun aanwe zigheid verklaren, dat, wie er ook a-1 in de zen tijd moed en levenslust moge verliezen, niet de Leidsche winkelstand Wij willen geen woord kwaad zeggen van den winkelstand in verscheidene gemeenten in Leidens omgeving; integendeel. Er zijn gemeenten, waar bekwame koopmansschap zaken heeft opgericht, welke met de best- geoutilleerden in een stad als Leiden kun nen wedijverenMaar 't is toch óók waar, dat men niet in alle gemeenten rondom Lei den voor alle artikelen terecht kan; en dat daarom Leiden ook voor vele inwoners van onder haar rook liggende gemeenten voor vele artikelen de koopstad is en zal blij ven, indiende Leidsche winkelstand de aan dacht tot zich blijft trekken door de recla me, die een eisoh des tijds is! Wat wij hier opmerken betreffende de be woners van omliggende gemeenten, kan óók worden gezegd van de inwoners van Leiden zelf, op wie eveneens zaken in ande re gemeenten, in andere steden, door haar reclame een zekere, natuurlijk alleszins ge oorloofde, aantrekkingskracht kunnen uit oefenen. 't Is het goed recht en een plicht van zelfbehoud voor de Leidsche winkeliers, om de koopers er van te doordringen, dat dezen bij hen goed en goedkoop terecht kunnen. Adverteeren is daarvoor het eerste en het beste middel. Zonder dat wij houden, om het klassieke woord te gebruiken: een oratio pro domo, d.w.z. een pleidooi voor eigen zaak, mogen wij wel dit feit consta toeren Een advertentie in de „Leidsche Cou rant" zal de aandacht van tienduizenden personen in Leiden en omgeving (er zijn dórpen, waar bijna geen andere courant- wordt gelezen) vestigen op een bepaalde zaak, op een bepaald artikel. En de advertenties hebben in dezen tijd zooveel meer waarde, omdat de couranten zooveel meer waarde hebben voor de lezers. Alle couranten zijn uitgebreider en meer ge varieerd van inhoud, dan enkele jaren ge leden; aan alle couranten wordt véél meer geld besteed, dan enkele jaren geleden, om aan steeds méér lezers in de gezinnen méér aantrekkelijke lectuur te schenken. Onze courant is 't moge met passende bescheidenheid terloops worden geconsta teerd niet achtergebleven in den wed ijver van de pers, om het lezend publiek zooveel mogelijk te gerieven. Waar de courant meer belangstelling trekt, met meer interesse wordt bekeken en gelezen, daar heeft ook, vanzelfsprekend, de advertentie een grootere waarde gekre gen. Maar hierover willen wij eigenlijk nu niet schrijven. Behalve advertenties zijn er ook andere doeltreffende reclame-midde len. En onder deze neemt een winkel week een eerste plaats in. Een winkelweek is van belang voor de winkeliers zelf; is van belang voor de ge meenschap, omdat zij de bedrijvigheid be vordert; is van belang speciaal ook voor de gemeente, waarin zij wordt gehouden. Op dit laatste wilden wij ook even voor al de aandacht vestigen. Wij hebben hooren verluiden, dat de or ganisatoren van de Leidsche Winkelweek rekenen op de daadwerkelijken steun van de gemeente, speciaal van de Leidsche Lichtfabrieken inzake straatverlichting enz. En, ons inziens, mogen zij t e r e c h t op die medewerking rekenen. Wij zouden ons ten zeerste vergissen in het Leidsoh Ge meentebestuur, als dit niet zou inzien, dat om de hierboven genoemde redenen het houden van een winkelweek ook is een alge meen en een gemeentelijk belang dat niet onderschat mag worden! BUITENLAND duitschland STAHLHELMBETOOGING. Rijksregeering er bij vertegenwoordigd. Gisteren is te Berlijn een groote Stahl- helmbetooging gehouden. Beeds om 5 uur 's morgens begon de opmarsch der leden van de Stahlhelm naar het Tempelhofer Feld en-eerst tegen 10 uur was de op marsch beëindigd. Toen waren naar schatting 195.000 man met circa 6000 vaandels bijeen uit alle deelen des Rijks. Het dichtst bij 't redenaarsgestoelte stonden de Saarlanders, de Zuid-Tirolers en de mannen uit Dantzig. Een eerecompagnie legde kransen neder bij het gedenkteeken Unter den Linden, het standbeeld voor Frederik de Groote en het Nationale Gedenkteeken voor het slot. Als eeregasten waren aanwezig de Rijks minister van Binnenlandsche Zaken Frei- herr von Gayl, die van Buitenlandsche Za ken von Neurath, die voor de voedselvoor ziening von Braun, de rijksweerminister von Schleischer, de rijksminister van Fi nanciën Graaf von Schwerin, de Pruisiche Rijkscommissaris voor Binnenlandsche Za ken dr. Bracht, en die voor Handel dr. Ernst, de Berlijnsche politie-president dr. Melcher, de commandant der Berlijnsche Schutzpolizei Poten, de vroegere kroon prins met zijn echtgenoote, Prins Walde- mar van Pruisen, hertog Eitel Friedrioh v. Mecklenburg, Majöor Pabst, Vorst Star hemberg, benevens een groot aantal hooge officieren van de oude leger- en vloot- macht. en ook Rijkskanselier von Papen verscheen op de eere-tribune en werd storm achtig toegejuicht. Nadat een feestrede was gehouden en 55 nieuwe vaandels waren gewijd, begon de afmarsch voor welke vele uren noodig wa ren. EEN REGEERINGSPARTIJ IN DUITSCHLAND? Plan van v. Papen. Het orgaan van het Wurtembergsche centrum, het „Deutsche Volksblatt", wijdt een artikel aan de plannen van den Rijks kanselier, waarin het blad er aan herin nert, dat pogingen in het werk worden ge steld om een nieuwe partij to stichten. Deze nieuwe partij zou allen moeten ver eenigen, die de grondslagen van het auto ritaire staatsgezag, waarop het kabinet von Papen is gebaseerd, erkent. Men gelooft vooral in Stahlhelmkringen vele aanhangers voor de nieuwe partij te kunnen winnen. Welken naam de partij zal krijgen weet men nog niet, doch in elk geval zou zij een uitgesproken regeerings- partij worden. In dit licht bezien wint het voornemen van de Rijksregeering om den Rijksdag te ontbinden aan beteekenis. De nieuwe partij zou n.l. indien de verkiezin gen gunstig uitvallen, een sterke parle mentaire steun voor het kabinet kunnen worden Misschien waren ook deze plannen aanleiding voor de nationaal-socialisten om de onderhandelingen met het centrum zoodanig te gaan voeren, dat aan hun ernst niet meer -getwijfeld kan worden. ALS HINDENBURG NAAR BERLIJN TERUGKEERT. Rijkspresident von Hindenburg zal 8 of 9 September a.s. naar Berlijn terugkeeren. Te dien tijde zal ook het presidium van den Rijksdag door von Hindenburg ont vangen worden. In dit onderhoud zullen hoogstwaarschijnlijk ook besprekingen plaats vinden inzake den binnenlandschen politieken toestand. Yoorloopig zullen dan ook geen bindende afspraken worden gemaakt tusschen de N.S.D.A.P en het centrum en daarvoor zal ook Goering den rijksdag niet bijeenroe pen. CHINA RAPPOtrv-LYTTON OPGESTELD. De commissie per vliegtuig uit Sjanghai vertrokken. Vernomen wordt dat het rapport van de commissie-Lytton met algemeenheid van stemmen is opgesteld. De inhoud ervan zal niet worden meegedeeld vóórdat de publi catie te Genève geschiedt. Afschriften van het rapport zijn achtergelaten te Nanking en te Tokio. De tekst daarvan wotrdt ge heim gehouden en de regeeringen van Chi na en Japan zullen van de documenten eerst inzage krijgen op hetzelfde oogenblik dat het rapport te Genève wordt inge diend. Lord Lytton en zijn collega's, behalve het Fransche en het Duitsche lid van de commissie, hebben gisteren per vliegtuig Sjanghai verlaten voor de terugreis naar Europa. De Franschman en de Duitscher reizen over Siberië per spoor terug. NIEUWE BANDIETEN-AANVAL IN MANDSJOERI JE. Toenhoea in brand gestoken. Aan de „Times" wordt gemeld, dat Toen hoea, ten Oosten van Kirin, door bandieten op verschillende plaatsen in brand is ge stoken. Japansche troepen en soldaten van Mandsjoekwo trachten den aanval van de bandieten af te slaan De >Daily Express" meldt, dat de waar schuwing, die de regeering vau Mand sjoekwo tot Nanking heeft gericht, in ver band met den toestand in de provincie Je- hol en het optreden der bandieten in Mandsjoerije, in Peking en Nanking groo te opwinding heeft veroorzaakt. Men be schouwt de waarschuwing als een bedrei ging, die ten doel heeft Japan een voor wendsel te verschaffen, de provincie Jehol binnen te dringen en zelfs over den Groo- ten Muur China zelf binnen te vallen. amerika GEN. RODRIGUEZ PRESIDENT VAN MEXICO. Eenstemmig Congres-besluit. Naar de Ass-ociated Press uit Mexico ver neemt heeft het Mexicaansche Congres het ontslag van president Ortiz Rubio aan vaard en met algemeene stemmen generaal Rodriguez, die 36 jaar is, tot zijn opvolgei benoemd. Naar United Press verneemt, is de afge treden president Ortiz Rubio per specialen trein naar de Vereenigde Staten vertrok ken. Vóór zijn vertrek publiceerde hij een verklaring, waarin hij het voorwendsel, dat ziekte hem tot aftreden zou hebben gedwongen, laat vallen. Hij verklaart, dat de grondwet het den president verbiedt, af te treden, tenzij hij hiervoor zeer ern stige motieven heeft. Ortiz Rubio verklaart, dat de huidige politieke situatie een der gelijk ernstig motief oplevert, en voegt er aan toe, dat de regeering den laatsten tijd niet in staat is geweest, tusschen de ver schillende departementen die samenwer king tot stand te brengen, welke met het oog op de heerschende economische moei lijkheden noodzakelijk zou zijn. B0NIFAZ BRENGT ZICH IN VEILIG HEID. Bonifaz, die door de insurgentën tot pre sident van Ecuador was gekozen, heeft zijn toevlucht gezocht in de legatie van de Ver eenigde Staten. Men schat het aantal dooden dat gedu rende de revolutie is gevallen op meer dan duizend. buitenl. berichten. ERNSTIG BOUWONGELUK TE MILAAN. Drie dooden en zeven gewonden. Van een in aanbouw zijnd huis te Mi laan is een vier meter hooge muur inge stort) waardoor tien werklieden werden bedolven. De brandweer slaagde er pas na uren in de bedolvenen te voorschijn te halen. Drie van hen stierven kort na hun opneming in het ziekenhuis, terwijl de zeven anderen zwaar gewond wer den. ZEILEIS SLACHTOFFER VAN EEN AUTO-ONGELUK,. Zijn vrouw dood. Vrijdag is in Gallsbach het bericht bin nengekomen, dat aan dr. Fritz Zeileis, den bekenden promotor van ziektenbehande- ling door middel van hoogfrequentie-appa- raten, in de nabijheid van Monfalcone (Ita lië) een ernstig auto-ongeluk is overko men. Tengevolge van het weigeren der remmen stortte de wagen in een afgrond van meer dan vijftig meter diepte. De echtgenoote van den doctor bleef met een schedelbreuk dood liggen, terwijl de doctor zelf slechts licht werd gewond. SPOORBRUG INGESTORT AAN GRENS VAN MEXICO. Tien personen omgekomen. De internationale spoorbrug over de Rio Grande (aan dé grens van de V. S. en Mexico) is ^ten gevolge van een overstroo ming, wefke ook verwoestingen heeft aan gericht te Piedras Negras, Eagle Pass en andere steden van deze streek, ingestort. Tien personen zijn hierbij om het leven ge komen. GROOTE ELLENDE IN MANDSJOERIJE. Als gevolg van de overstroomingen. Ten gevolge van de overstroomingen in Mandsjoerije zijn volgens officieele mededeelingen niet minder dan een mil- lien mensohen verstoken van de aller noodzakelijkste voeding, kleeding en be schutting. De indruk van den corres pondent van de „Daily Tel." is echter, dat dit getal waarschijnlijk nog hooger zal zijn en dicht bij de twee millioen zal liggen. Eerst het voorloopig rapport van de hulpcommissie braoht den ernst van den toestaand aan het lioht. De Soengari, de Nonni, de Liao en de Hoela hebben groote gebieden tusschen Tau- nan, Charbin en Tsitsihahr onder water gezet, welke gebieden thans door leden van de commissie per vliegtuig zijn be zocht. Het gebied gelijkt een groote zee, waaruit eilanden, gevormd door de hoog ten, opsteken. Aangenomen wordt, dat de schade door de overstrooming te weeg gebracht gelijk staat met de waarde van de helft van den normalen uitvoer van Mandsjoerije. Een vierde van den ge- heelen wereldoogst aan sojaboonen is vernield. Het uitbreken van ernstige ziekten wordt verwacht. Ook plunderin gen beginnen hoe langer hoe menigvuldi- ger te worden. Verschillende steden heb ben krachtige maatregelen genomen te gen heht opdringen der vertwijfelde be volking en hebben electrisohe draden rondom de stad gespannen om haar af te weren. De financieele moeilijkheden waarvoor de regeering door de overstrooming komt te staan, zijn buitengewoon groot, daar het pias gereorganiseerde muntwezen^ in dien niet voldoende hulp wordt verleend, ernstig in gevaar zal worden gebracht. Het is absoluut noodzakelijk dat door het buitenland hulp wordt geboden. De premier Tsjeng Hsiau-hsu heeft een oproep om hulp gericht tot de ge- heele wereld. Uitgezonderd groote be dragen van Japan heeft de regeering tot dusver echter nog geen noemenswaar- digen steun van het buitenland ontvan gen. Wanneer vóór den winter geen hulpactie op groote schaal wordt geor ganiseerd, wordt de veiligheid van de steden en dorpen in Noord-Mandsjoerije ernstig bedreigd. NOODWEER BOVEN BOSNIË. Serajewo door een wolkbreuk overstroomd. Naar uit Serajewo (Bosnië) gemeld wordt, heeft boen de Oostelijke gebieden van Bosnië een hevig onweer gewoed. Tij dens storm en den regen, tegen 10 uur des avonds, werd een hevige aardschok waar genomen, die enkele minuten later door een tweeden gevolgd werd. Daken stortte in, muren vielen om, ven sterruiten sprongen in splinters. Ondanks het noodweer vluchtten de bewoners naar buiten. Nader wordt gemeld, dat de aardbe ving in Turje, in het district Bihac drie slachtoffers heeft geëischt, n.l. drie meisjes die onder de puinen van een ingestort huis bedolven werden. Een vierde meisje kon levend geborgen worden, doch werd zwaar gekwetst, Serajewo zelf is door een wolkbreuk overstroomd. Aan het Drina-meer in de omgeving van Visegrad is een personen- trein aan beide kanten afgesneden door het water, zoodat hij versoheidene uren ter plaatse moest blijven staan. Ook in de omgeving van Prob-'ï wasA d* VOORNAAMSTE NIEUWS, buitenland. Groote Stahlhelm-betooging te Berlijn. (le blad). Een nieuwe regeeringspartij in Duitsch- land? (le blad). De „vliegende familie" zit vast op Groen land. (Luchtv. 2e blad). binnenland. De crisis-varkenswet. (3de blad). Twee dooden bij een motor-trambotsing op den Muiderstraatweg. (Gem. Ber. 3de blad). Belgisch schipj op de Wester Schelde ge strand. Een passagier door een vuurpijl gedood. (Gem. Ber. 3de blad). sport en wedstrijden. Nederland verliest met 9—1 den hockey wedstrijd tegen Britsch-lndië. De Europeesche roeikampioenschappen te Belgrado. De Europeesche wielerkampioenschappen te Rome. De Singellcop van Rood-Wit. De kampioenschappen van het K.N.S.V, De terugkomst van de Ned. Olympische ploeg. spoorlijn over een afstand van versohei dene honderden meters vernield, zoodat het treinverkeer stop gezet moest wor den. LUGUBERE VONDST TE BRUSSEL. Vrouwenlijk in een waterput. Sinds geruimen tijd stegen uit een wa terput van een autogarage te Elsone on aangename geuren op, die den eigenaar ten slotte deden besluiten don put te laten reinigen. Bij de reinigingswerkzaamhedon vonden, naar wordt gemeld, do arbeiders een groot pak, dat er zoo verdacht uitzag, dat zij zich genoodzaakt gevoolden de po litie to waarschuwen, Deze constateerde,, dat het pak een in staat van ontbinding verkeerond vrouwelijk bevatte, gewikkeld in linnen windsels en zakdoeken. De om het hoofd gebonden lappen waren stevig vastgeknoopt met een touw. Bij de onmiddellijk door de politie inge stelde onderzoek bleek, dat den '21sten Maart van dit jaar een 44-jarige vrouw is verdwenen met den naam Amelic de Guel- dere, winkelierster to Elsene. Men herin nerde zich nog vagelijk, dat de vrouw op ^den dag van haar verdwijning een bezoek had gebracht aan don huisbewaarder van deze garage, aan wien zij geld had geleend, met de bedoeling dit geld thans terug to vragen. De politie was er indertijd niet in ge slaagd eenig spoor van de vrouw te vin den. Deze huisbewaarder is inmiddels ver huisd, doch de politie heeft hem weten op te sporen en ter beschikking van het ge recht gesteld. De vader van de vermisto vrouw heeft het lijk herkend. AFSCHUWELIJKE MISDAAD. Te Herbern bij Munster zijn de land bouwer Sudhoff, diens vrouw en het dienstmeisje des nachts vermoord. De da ders zijn tot nu toe onbekend. De boerenknechts hoorden des nachts de vrouw om hulp roepen dooh toen zij aan kwamen, vonden zij de vrouw reeds ver moord in een grooten bloedplas liggen. De politie werd gewaarschuwd en toca deze ter plaatse verscheen, bleek het, dat ook de boer en het dienstmeisje vermoord waren. Alle lijken waren vreeselijk ver minkt. Het dienstmeisje was niet minder dan 7 maal gestoken. De dood bij haar was door een steek in het hart veroorzaakt Waarschijnlijk heeft tusschen het dienst meisje en do moordenaars een hevige strijd plaats gehad, want in de hand van do doo- de vond men nog een bos haar. Verder zijn nog een met bloed bevlokt zakmes, een pet van één der moordenaars en een oud jachtgeweer gevonden. Men hoopt met behulp van deze voor werpen de daers op het spoor te kunnen komen

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1