ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen kunnen per giro (125025), per postwissel of per brief met bij gesloten postzegels worden besteld bij de redactrice Damesrubriek, Laan van Meerdervoort 45a, den Haag. Maat en nummer van het gewensch- te model duidelijk vermelden. De be stelde patronen worden binnen 3 a 6 dagen aan de aanvraagsters toege zonden. HET SPORTMANTELPAKJE. No. 324. in de moderne huizen, toch blijft de eetkamer één van de meest intieme hoekjes van de woning. In vele hui zen is de eetkamer tevens de huis kamer en hoe mooier de meubilee ring, hoe aangenamer de kamer wordt, waar men den huiselijken kring heeft. Zoo is van lieverlede de kunst en de kunstvoorwerpen uit de keuken verdwenen en worden wij aan dezen tijd nog alleen maar herinnerd bij het- zien van oude schilderijen van beroemde meesters. doch loopt, naar onderen toe flink wijd klokkend uit. Vooral de taille- lijn is goed aangegeven. De mantel bestaat uit één stuk, wat ook kleine vrouwen veel langer en slanker maakt. De sluiting bestaat uit drie mooie fantasieknoopen. De breede revers zijn dubbel, de onderste rever blijft gewoon zitten, terwijl de bo venste naar verkiezing met een knoop gesloten kan worden. De mouw bestaat uit een glad recht bo venstuk, terwijl na den elleboog de manchet wijder wordt en uit drie schuingeknipte strooken bestaat, die glad aangezet zijn. De onderste strook bij den pols hangt open. Een aardig toefje vroolijk gekleur de bloemen of een roosje van wit leder op den linkerschouder fleurt de jas heel erg op. DE NIEUWE KOUS. Buitengewoon sierlijk zijn de te genwoordige kousen, die men sinds enkele weken ziet dragen. De ajourkousen, die meer op een dun zijden net leken hebben al weer plaats gemaakt voor een ajourdes- sin zooals u op de afbeelding ziet weergegeven. De hiel en teen zijn dubbel ge weven, evenals het boord, en hoe wel deze kous er bijzonder ragfijn en teer uitziet valt de sterkte er heel erg van mee, hoewel het steeds een gekleed kousje zal blijven, want voor daagsche kous beantwoordt zij niet aan het gestelde doel. KUNST IN DE KEUKEN. Ongetwijfeld was bij de Hollan ders en de Vlamingen de keuken een van de meest in trek zijnde ver trekken van het huis en wel om een goede reden. De keuken was n.l. de belangrijkste afdeeling van de huis houding. Zij werd hoog gehouden op een wijze, die menig ander land ter nauwernood kan begrijpen. Hoe kun nen wij anders verklaren, die bui tengewoon verrassende binnenhui zen, die de zestiende en zeventien de eeuwsche schilders op het doek hebben vastgelegd. De huisvrouw in haar kostbare kleedij met kantaan de mouwen en bont als halsgarnee- ring zit aan een tafel, waarop het te bereiden voedsel is opgestapeld, ter wijl vlak bij de dienstbode met haar schort voor het eten schoonmaakt. De beer des huizes kijkt er met be langstelling naar en zelfs gasten zijn aanwezig, die belang stellen in de voorbereiding van den maaltijd. Overal zien wij den rijkdom van de meubileering, de tegelvloer, de schilderijen aan den wand, het mooie doorzicht naar de andere kamers en wij vragen ons verwonderd af of dit wel een keuken is en of het niet een ontvangkamer is, of dat het mis schien de eenigste kamer is van het geheele huis. Bij een boerderij zouden wij al deze dingen kunnen verklaren, maar wat wij op die oude schilderijen zien is het huis van een rijken stadbe woner. Wij kunnen daaruit aldus de gevolgtrekking maken, dat de keu ken toentertijd niet een van de ge- j ringste vertrekken was. Heden ten dage zou men er zelfs zeer tevreden mee zijn indien men dergelijke vertrekken zou kunnen gebruiken voor ontvangkamer. De haard met alles wat daarbij behoort, het koperen garnituur, dat bij den haard staat, de prachtig gepoetste pannen van rood en geel koper, die er boven pronken, de tegels achter den haard van Delftsch aardewerk, dat alles geeft aan dit vertrek een bijzondere aantrekkelijkheid. Tegenwoordig is de keuken na tuurlijk in het huis van den welge- stelden burger niet meer de plaats, waar de lamilie bij elkaar zit. Men heeft er een tweede vertrek naast ingericht, de eetkamer en al mogen er dan al salons en bibliotheken zijn DRIE EENVOUDIGE SCHOTELTJES VOOR DE WERKENDE VROUW. Tomaten met ei. Benoodigdheden: Vier groote to maten, vier eieren, een theelepel fijngehakte ui, een flink stuk boter, zout naar smaak. Fruit de uien lichtbruin en voeg daarbij de geschilde en in plakken gesneden tomaat. Stoof deze tot ze gaar zijn en voeg er dan de eieren bij, die slechts even geklopt zijn. Laat alles nog een minuut doorko ken en dien dit recept op met heete toast. bazingwekkend op hoeveel verschil lende manieren men deze stof kan gebruiken cm er iets bijzonders van te maken. Onze teekening no. 325 toont u een hoe' eenvoudige japon waarvan de stof op verschillende manieren is gebruikt en die daardoor een heel ingewikkeld idee geeft. Toch is hij heel gemakkelijk zelf te maken. Het lijfje en het heupstuk zijn recht aan elkaar geknipt en de streep hiervan loopt vertikaal. Voor het kleine bo- lero'tje is de stof schuin genomen, evenals voor den rok. Het voorpand van de rok is puntig geknipt en de punten vormen tevens de kleppen van een paar kleine zakjes. De mouw is hier kort aangegeven, doch kan gemakkelijk tot aan den pols verlengd worden, waarna hij dan wordt afgewerkt met een niet te breede manchet. Een alleraardigste daagsche japon, die u zeker met plezier zult dragen. EEN KINDERJURKJE. No. 326 is een kinderjurkje voor een meisje van 46 jaar. Het be staat uit twee smalle schoudertjes, die versierd zijn met twee smalle bandfluweeltjes, waarop in omge keerde volgorde moesjes zijn gebor duurd. Is dus het jurkje wit met blauwe moesjes, dan zijn de bandjes blauw met daarop in witte zijde ge borduurde moesjes. Een allerliefst pofmouwtje, dat op een stukje voe- men deze japon voor allerlei gele genheden dragen en met het man teltje aan kan men er zeer goed mee gaan „winkelen". EEN WOLLEN HERSTMANTEL. Onze afbeelding no. 328 laat u een herfstmantel zien van een zeer goed zittende snit Hij is geheel glad Onze afbeelding no. 327 geeft u een allerliefste middagjapon te zien van donkerkleurige foulardzijde. Deze japon kan zoowel voor een zeer gekleed doel als wel voor een ge wone theevisite worden gebruikt. In het eerste geval behoort er het korte bolero-jasje bij, doch dit heeft in dit speciale geval een kimono model, zooals u ziet. De japon zelf bestaat uit een lijfje, alleen gegar neerd met een sjaalkraag van ge bloemde zijde. De mouw, die niet al te ruim mag vallen heeft een breede aan den pols goed sluitende man chet en is geheel van gebloemde zijde. De rok bestaat uit een recht heupstuk en daaraan de rok, die naar beneden toe wijder uitloopt, doch niet te veel mag klokken. Het korte jasje, dat zooals ik u boven reeds vertelde, een kimono-model heeft, bezit een sjaalkraag van de zelfde gebloemde zijde, die tot in het middel uitloopt en heeft op de punt een sluiting van een aardige vierkante fantasieknoop. Eenzelfde knoop is aan den anderen kant aan gebracht, waartu^sschen in een klein stukje ceintuur zit. Het geheele man teltje is gevoerd met de gebloemde zijde, zoodat men bij het bewegen een geheelen inkijk heeft van het gebloemde motief. Juist omdat de zijde niet te licht van kleur is, kan GEBORDUURD BEDDEGOED. Den laatsten tijd zien de huisvrou wen in de verschillende winkels hoe langer hoe meer het geborduurde beddegoed uitgestald. En terecht, want hoe verzorgd staat het op het frissche bed mooie lakens en sloo- pen te vinden met eeen moderne versiering geborduurd. Voor vrouwen, die over veel vrijen tijd beschikken, is het een aange naam tijdverdrijf dit borduurwerk op de lakens en sloopen zelf aan te brengen. Onze teekening geeft u twee voor beelden van dit borduurwerk. Deze versiering geldt uitsluitend het bo- venlaken, het onderlaken van pre cies dezelfde kwaliteit linnen of ka toen en even groot, is echter zonder eenige versiering. Dit geldt ook voor haar, die twee kussens gebruiken. Het onderkussen krijgt een effen sloop en het bovenkussen heeft de zelfde versiering als het bovenlaken. De sluiting van een gebordurde sloop is het minst aan slijtage on derhevig, als u hem met bandjes sluit inplaats van met knoopen en knoopsgaten. Selderie en Kaas. Kook een heele selderieknol goed gaar, plaats hem dan in een vuur vaste schotel, waarover heen men een dikke witte saus giet. Leg er nu acht dunne plakken goede Holland- sche oude kaas op en zet de schotel in den oven tot er een bruin korstje op zit. Roly-Poly-Pudding. Zeef drie maal drie kopjes bloem, drie theelepels bakpoeder, en een snufje zout. Flink door elkaar wer ken met een half kopje boter en voeg er nu en dan een klein scheutje melk bij, zoodat men een mooie gladde bal krijgt. Dan de bal van het deeg uitrollen op een met bloem bestrooide plank. De bovenkant be dekken met aardbeien of kersenjam. Het deeg nu oprollen en de kanten goed tegen elkaar laten aansluiten en dicht maken met wat eiwit of water. Nu het deeg in een warmen oven ongeveer een uur laten bak ken. Daarna wordt dit gerecht warm gegeten met wat slagroom, of als dat te zwaar is, zoo enkel. Om te gaan tennissen, golfspelen enz. hebben we een aardig sport- pakje noodig. Wij toonen u hier en zeer modern en elegant model van een soepele lichtgrijze stof. De rok heeft een gewoon glad sportmodel, waarop een pullover wordt gedragen met of zonder mouwen. Maar om na het spelen en bij het naar huis gaan kouvatten te voorkomen, is het man teltje zéker niet overbodig. Het is een sterk nauwsluitend nog niet tot de heup reikend manteltje, met klei ne revers en smal kraagje, terwijl ook de mouwen aansluitend zijn. Een paar kleine zakjes op zij dienen meer als garneering dan wel om te gebruiken. Het manteltje sluit met drie aardige fantasieknoopen. Bij dit pakje wordt een hoed gedragen van hetzelfde materiaal als het pakje, waardoor wij een alleraardigst ge heel krijgen. Het is wel verstandig om als wij naar of van het sportter rein gaan, achter op de fiets een re genmantel te binden, want bij het veranderlijke klimaat dat wij heb ben, kunnen wij leelijk overvallen worden door een onweersbui of een stortregen en dan is het heerlijk er op gerekend te hebben. DE DAAGSCHE JAPON. Gestreepte stoffen zien wij nu in den herfst veel dragen en het is ver- EEN MIDDAGJAPON. ring is genaaid, wordt met een smal manchetje afgewerkt. Het onderste gedeelte van het jurkje is rondom voorzien van diepe plooien, die van uit het voorpandje naar achteren loopen, waar een breede strik het jurkje afmaakt.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 12