MAANDAG 5 SEPTEMBER 1932 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIGE BOTSING OP DEN MUIDERSTRAATWEG. MOTORRIJDER EN ZIJN VROUW GEDOOD. Op den Muiderstraatweg tusschen Die- men en Muiden, juist op de plaats, waar de oude Rijksweg in den nieuwen overgaat, heeft gisterochtend vroeg een ernstige bot sing plaats gehad tusschen een motortram van de Gooische Tramweg Maatschappij en een motorrijwiel, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De tweede tram uit- de richting Muiden naar Amsterdam naderde te ruim half acht het punt waar het ongeluk plaats had. Uit dezelfde richting kwam een motorrijder, die ongeveer 20 M. voor de tram de kruising van nieuwen en ouden weg passeerde. Ook uit de richting Amsterdam naderde een mo torrijder. Deze weifelde even of hij nog voor de tram over de kruising zou kunnen komen. Daarop gaf hij vol gas, doch te laat Juist op de kruising kwam het motorrijtuig met de motortram in botsing. Het motorrij wiel werd door de trekstang van de tram gegrepen en door de eigen vaart van het rij wiel tegen de zandberm, die zich ter plaat se bevindt, geslingerd. Daar het nog zeer vroeg in den ochtend was, bevond zich niemand ter plaatse. Spoedig verschenen echter de marechaussee en de gemeenteveldwachter van Muiden. De motorrijder en de duo-rijdster waren zeer ernstig gewond en bewusteloos. Spoedig na het ongeval zijn beiden aan de bekomen verwondingen overleden. Het bleken te zijn de 37-jarige A. Pah- meijer uit Amsterdam en diens echtgenoo- te, de 35-jarige Joh. Schreuder. Toen de botsing plaats had, was de snel heid van de motortram, volgens mededee- ling van den bestuurder, niet meer dan 25 K.M. De heer Pahmeijer dacht echter nog voor de tram de kruising te kunnen passee- ren. Hij gaf vol gas en had daardoor zelf een groote snelheid. De trekstang van de motortram was door de botsing omgebogen. Overigens had de tram slechts weinig schade gekregen. Het motorrijwiel ie goed deels vernield. De lijken der beide slachtoffers zijn later naar Amsterdam, overgebracht. MOTOR TEGEN VRACHTAUTO GEBOTST Motorrijder en duo-zitter gewond. Bij het gehucht Vijf eiken onder Rijen (N.-Br.) kwam de motor van S. uit Ooster hout in botsing met den vrachtauto van Str. S. brak een beten, de duorijder H. een arm, terwijl beiden ook inwendige kneu zingen opliepen. De toestand der twee go- wonden i3 ernstig. JONGEN ONDER EEN AUTO. Een oor kwijt. Zaterdagmiddag had aan de Kentsche Poort te Venlo een ernstige aanrijding plaats. De weduwe B. H. uit Venlo reed met haar luxe auto met een matige snel heid rechts van den weg toen zij opeens moest uitwijken voor een paar fietsers. Hierdoor kreeg de wagen een plotselinge zwenking naar links met het gevolg, dat een bakkersjongen met fiets werd aange reden. De jongen geraakte onder den wa gen en liep ernstige verwondingen op aan het hoofd, o.a. werd een oor geheel afgescheurd. Per auto werd de jongen naar het R. K. Ziekenhuis St. Jozef overgebracht, waar het bleek te zijn de 16-jarige zoon van den heer Th. te Venlo. Het slachtoffer maakt het naar omstandigheden redelijk. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN DICTATOR ROMAN VAN EDGAR JEPSON. Vertaald door F. van Velsen. (Nadruk verboden). 10) „Dat heb je" bevestigde Harry met groote overtuiging en ernst. Ik prees Bill om zijn standvastigheid en zijn goede_ voorbeeld. „Het doet je alle eer aan", zei ik hartelijk, „en wat nu die vijf duizend pond betreft ga nu morgen och tend onmiddellijk naar een notaris en vraag hoe je het best dat geld kunt beleg gen. Als men zou vragen hoe jullie aan dat geld gekomen zijt, zeg dan maar dat je een Engelschman in Ivart-hoem het leven gered hebt en dat hij er geen ruchtbaar heid aan geven wil. Mocht hij inlichtingen omtrent jullie willen hebben dan kan hij zich bij den kolonel van jullie regiment vervoegen. Mochten jullie dan toch nog moeilijkheden ondervinden, waarschuw mij dan door middel van een advertentie in „The Standard" ^n ik zal weer te voor schijn komen." „Dank u, mijnheer", klonk het uit bei der mond. „Maar denk er om, dat jullie niet te veel praten over dat geld. 't s prettig als je 't bezit, maar je moet er niet mee te koop loopen." Zij knikten toestemmend. Ik schonk drie glazen in en wij dronken ad fundum. We verlieten het café en toen we over de brug wandelden bemerkte ik dat zij een houding BELGISCH SCHIP IN NOOD. PASSAGIER DOOR EEN VUURPIJL IN DE BORST GETROFFEN EN GEDOOD. Het Belgische stoomscheepje „Joyce", dat met ongeveer 135 passagiers aan boord, op weg was van Antwerpen naar Zeebrugge, wilde wegens het onstuimige weer de haven van Breskens binnenloopen, doch is daar bij op een plaat vastgeraakt. De positie was toen zeer slecht. De golven sloegen over het dek, het water stond tot in de ma chinekamer. Drie sleepbooten vertrokken ter assistentie; aan de „Hoek van Hol land" gelukte het, de boot behouden de haven van Breskens binnen te brengen, nadat door den vloed en den Westenwind het vaartuig vlot was gekomen. Tijdens het reddingswerk is een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De heer Louis Verhelleweg uit Braine l'Alleud in België werd door 'n vuurpijl, die vanaf de „Hoek v. Holland" was afgeschoten om verbinding te krijgen met de „Joyce", in de borst ge troffen. Hij was vrijwel op slag dood. Nader wordt gemeld, dat het vaartuig, na weer vlot te zijn gekomen, te Breskens is binnengeloopen. Alle passagiers, voorna melijk Belgen, die van Antwerpen op weg waren naar Zeebrugge, verlieten het schip om per auto of autobus over land naar Blankenberghe, de eindbestemming van de meesten hunner, te reizen. De meesten had den den schrik danig beet. De positie van het kleine vaartuig in de opgezweepte bran ding op de bank voor Breskens was dan ook inderdaad hachelijk geweest en ve'e toeschouwers, die van de wal de stranding hadden gadegeslagen, spraken dan ook van geluk, dat het scheepje niet stuk was ge slagen. Het tragische ongeval, dat den Bel gischen passagier Verhelleweg heeft ge troffen, heeft groote ontroering gewekt. Het lijk is naar Breskens overgebracht, waar het zal blijven tot de familie uit Blanken berghe is gearriveerd. De „Joyce" zelf is in den loop van den namiddag met alleen de bemanning aan boord naar Antwerpen teruggekeerd. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Auto door trein gegrepen. Zaterdagochtend is op een onbewaakten overweg onder Barneveld de auto van den heer v. d. K. door een trein aangereden en in elkaar gedrukt. De bestuurder kwam er zonder letsel af. HEVIGE ONTPLOFFING TE ZAANDAM. De stad eenige uren zonder stroom. Zaterdagmiddag te ongeveer 5 uur heeft te Zaandam tengevolge van kortsluiting in heb gemeentelijk electriciteitsgebouw een hevige explosite plaats gehad, waarbij plotseling vlammen hoog opsloegen. Door den luchtdruk werden ruiten in het gebouw vernield, stukken van het plafond kwamen naar beneden en deuren werden uit bun sloten gelicht. Onder de voorbijgangers ontstond even een paniek. Bij nader onder zoek bleek, dat vermoedelijk het uitslaan van een olie schakelaar de oorzaak is ge weest van de explosie. De belangstelling was zóó groot, dat de kermis eenige uren geheel stil stond. Eertt tegen S uur was het euvel verholpen. Verdronken, Twee mannen, die geen vaste woonplaats hebben, hadden zich Zaterdagavond, te Am sterdam in beschonken toestand op een schuit in de Prins Hendrikkade bij de St. Nicolaaskerk te slapen gelegd. Gistermor gen om vijf uur is een van hen te water ge vallen en verdronken. Zijn kameraad heeft nog pogingen in het werk gesteld om hem te redden, maar toen dit mislukte heeft hij de politie gewaarschuwd. Deze is gaan dreggen en heeft later ten slotte het leven- j looze lichaam opgehaald. aannamen als lords. Bill gaf op ondubbel zinnige wijze uiting aan zijn opgekropte gevoelens. „Ziezoo, nou benne we binnen", zei hij. Aan het einde van Parliamentstreet riep ik een taxi aan en nam afscheid. Zij keken nog eenigen tijd rond alvorens verder te gaan, nog niet gewend aan hun rijkdom. Maar ik twijfelde er niet aan of zij heb ben hun geld goed en veilig belegd en zijn nu brave en eerzame burgers. Ik heb nooit meer iets van' hen gehoord of gezien I VII. Michel Cumberland doet een voorstel Onder de leden van de „Avontuurlijken" had zich een kring gevormd van mannen, die meer dan anderen met de ruwe kanten van het leven in aanraking waren geweest. De meesten van hen hadden een werkzaam aandeel gehad in gevaarlijke ondernemin gen en sommigen zelfs aan minder eer volle, zooals vrijbuiterij en smokkelarij en verschillende andere, weliswaar lucratie ve, maar niet bijzonder nobele wijzen van arbeid. Hoewel, 't moet gezegd worden, dat er onder hen ook waren, die minder het geld hadden gezocht, dan wel het avontuur en het gevaar. Deze leden hadden beslag gelegd op een klein rooksalon, dat zij voor zichzelf gere serveerd hielden en waaruit de andere le den, waarop zij met eenige minachting neerzagen, werden geweerd. Eiken avond zaten zij daar bij elkaar en rookten tot men den rook kon snijden, zij dronken 'n stevi- gen whyski-grog en brachten den tijd door met snoeven over hun ervaringen en avon turen, waarvan niemand ook maar vijftig percent geloofde. Het was nu wel niet gezelschap van het edelste gehalte, maar gezellig was het onder hen ontegenzegge- 1 Brand aan boord van Noorsch stoomschip. Het Noorsche stoomschip „Rollf Yarl" dat met ©en lading stukgo&deren, cokes en briketten op weg was van Antwerpen naar Italië is uit zee teruggekeerd met brand in ruimen I en II. Het schip heeft gemeerd aan de reede van Terneuzen. De sleepboo ten Golith en Rymond de Towage and Sal vage Union van Antwerpen, agenten te Ter- neuzen Aug. de Meyer en Zonen, hebben den brand gebluscht en de ruimen I en II onder water gezet. Gistermorgen om negen uur was men den brand meester. Het schip is door de sleepboot Goliath naar Antwer pen terug gesleept. Brand in een cabaret te Utrecht Gisternacht heeft een brand gewoed in het cabaret „Moderne", gelegen aan den Steenweg te Utrecht. Toen de brand tegen half één werd ontdekt, woedde het vuur reeds vrij hevig in de bovenzaal. Er was op dat oogenblik niemand in het gebouw aanwezig. De brandweer die spoedig ter plaatse was, heeft het vuur met een achttal stralen aangevat en is er in geslaagd, door hard werken den brand te localiseeren. Zij kon echter niet verhoeden dat de boven zaal geheel uitbrandde. Het gevaar voor uitbreiding tot andere gebouwen was zeer "groot. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. ANNA TIEMERS' „VERLOOFDE" OOK TE M0NTF00RT GESLAAGD MET HUWELIJKSAANZOEK. De persoon, met wien Anna Tiemers, het vermiste meisje te Losser is verdwenen, blijkt nog meer van dezen aard op zijn kerf stok te hebben. De correspondent van de „Courant" te Montfoort meldt althans: Een persoon van hetzelfde signalement als dit van den man te Losser, die zich Her man Smith, Herman Huisman enz enz. noemde, heeft ook in deze gemeente geope reerd. Alhier vervoegde hij zich nJ. onder ver schillende voorwendselen bij een dame, wist haar vertrouwen te winnen en deed een huwelijksaanzoek, dat aanvaard werd. Het toekomstige paar ging eenige dagen op reis, in welken tijd de man f 25 van haar wist los te krijgen. Een radiobericht deed hem in Barneveld de vlucht nemen, zonder een spoor achter te laten. De dame bleef daa-r alleen achter. De burgemeester dezer gemeente heeft zich direct met de politie daar ter plaatse in verbinding gesteld. De burgemeester deelde verder mede, dat de opsporing van dezen man door een acht tal andere burgemeesters in ons land wordt verzocht. VERDUISTERING EN DIEFSTAL VAN 14.000. Ten nadeele van het Stadsweeshuis te Workum. Men meldt uit Workum aan de „Leeuw. Crt.": Groote opschudding is hier plotseling verwekt door het bekend worden van het volgende ernstige feit: Op 14 September zal in openbare zitting van de rechtbank te Leeuwarden behandeld worden de ver volging, ingesteld tegen den heer J. H. de G., wegens verduistering en diefstal van effecten, toebehoorende aan het Stadswees huis alhier, waarvan De G. boekhouder is. Een bedrag van ruim 14.000 is verdwenen. VALSCHE 1000-BILJETTEN. In Duitschland te gelde gemaakt. Een per auto geax-riveerde Hollander had in den nacht van Dinsdag op Woensdag al flink de bloemetjes te Aken buiten ge zet, toen hij een bekende bar met een be zoek ging vereerèn. De 'goedgeefsche Hol lander tracteerde flink en toen hij het ge lijk. Toen ik ongeveer twee of drie weken lid van de club was bleek ik mij populair genoeg gemaakt te hebben om in hun kring te worden opgenomen. Het viel mij onmid dellijk op, dat de eenige man, die nog al buiten het kader van dit gezelschap viel, Michel Cumberland was. Zijn opgedirkt uiterlijk, zijn veel te groot hoofd, zijn gewichtige manieren, dat alles stak scherp af bij de andere leden. In een club van ge- pensionneerde huisknechten zou hij waar- schnlijk meer op zijn plaats zijn geweest, dan tusschen deze luidruchtige en nogal onverschillige avonturiers. Hij sprak slechts zelden, maar als hij het deed, viel 't op, dat hij moeizaam naar woorden zocht en maakte daardoor den indruk van iemand, die met alle geweld als gentleman wil wor den beschouwd hoewel hij er zelf van overtuigd is, dat zijn pogen slechts met moeite lukt. Als hij Fransch sprak en dat hoorde ik hem een enkele maal doen tegen een Parijzenaar, die ook lid van de club was scheen hij die traagheid af te leggen en sprak vlug en geanimeerd zoo- als een geboren Franschman van goede huize dat doen kan. Het verwonderde mij wel eenigermate, dat hij tot de avontuurlijkste leden van de „Avontuurlijken" toegang had weten te krijgen, maar ik veronderstelde, dat het gemak en de nonchalance waarmede hij aan iedereen graag een pond leende en daar waren nog al gegadigden voor zonder er ooit terug te vragen, niet vreemd waren aan zijn tegenwoordigheid in het kleine rooksalon. Ik kon mijn nieuwsgierig heid toch niet lang bedwingen en vroe? op zekeren dag eens aan een der oi' 'ste !^7en wie en wit die merkwaardige Cum merland toch was. „O", autwoordd deze. „Cumberland is UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 6 Sept. Huizen, 296 M. Uitsl, KRO.-uitzending. 8.009.15 Morgenconcert. 10.0010.50 Gramofoonpl. 10.5011.30 Pianomuziek (Gramofoonpl.). 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door pastoor Perquin. 12.151.45 Lunchconcert door het KRO.- trio. o.l.v. Piet Lustenhouwer. I.452.00 Gramofoonpl. 2.003.00 Vrouwenuurtje. 3.003.30 Klassieke muziek (gramofoonpl.) 4,005.00 Hongaarsche kunst (gramofoonpl) 5.007,10 Het KRO.-kunstensemble o.l.v. Piet Lustenhouwer, afgewisseld door Italiaan- sche aria's, gezongen door Ernesto Miori, 7.107.30 Causerie van dr. v. Gils. 7.458.00 Verbondskwartiertje. 8.0011.00 Concert-avond. Het KRO.-orkest onder leiding van Joh. Gerritsen en met me dewerking van de Rotterdamsche mannenzang- vereeniging „Klein Koor". II.0012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum, 1875 M. Uitsl. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Cello-recital B. Wirtz. M. m. v. E. Veen (piano). 11.00 Orgelconcert, F. Asma m.m.v. J. Hen- drichsZalsman (sopraan). 12.00 Omroeporkest o.l.v. Treep. 1.00 Gramofoonpl. I.302.30 Vervolg concert. 2.45 Gramofoonpl. 3.00 Zang door C. Brenner (mezzo-sopraan) m.m.v. E. Veen (piano). 3.30 Uit het Grand Hotel te Scheveningen: Jack Hollis en zijn orkest. 4.30 Kinderuur. 5.30 AVRO-Kamer-orkest o.l.v. L, Schmidt en Gramofoonpl, 7.00 Gramofoonpl. 7.30 Dr. M. Th. Hillen: De Grieksche My thologie. 8.00 Orgelconcert P. Palla m.m.v. A. de Booy (zang). 9.00 „Een nachtelijke onderneming", schets van Tr. Bernard. Leiding Kommer Kleyn. 9.10 Omroeporkest o.l.v. Treep m.m.v. J. Oellers (viool). 10.00 Vaz Dias. 10.10 Omroeporkest o.l.v. Treep. In de pau: ze: „Het vertrek waarin de moord geschied de", schets van Tr. Bernard. Leiding: Kommer Kleyn. II.0012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten. lag met een biljet van 1000 gulden wilde betalen, stegen de aandeelen van den rij ken Hollander nog aanzienlijk. Niemand had echter van zooveel rijkdom terug en daarom begaf de Hollander zich in gezel schap van een der bar-dames naar het hoofdstation om de 1000 gulden te wisse len. De dame presenteerde het vodje pa pier en kreeg voor 1000 gulden marken. Nauwelijks hadden beiden de stationshal verlaten of de vrouwelijke bediende werd ietwat ongerust. Een collega vond, dat het biljet valsch was. Daarom werden de Hot- lander en het barmeisje aanstonds achter volgd. De Hollander had blijkbaar lont ge roken, want hij stapte in zijn auto en sloeg op de vlucht. Het meisje werd gearresteerd en de spoorwegemployé kreeg het geld terug. Het biljet was zeer goed nage maakt. Men vermoedde, dat deze biljetten in Nederland werden gemaakt en dat men trachtte deze in Duitschland uit te geven. Een der vrouwen werd in vrijheid gesteld, de andere werd vastgehouden. Intusschen stelde de Duitsche politie zich in verbin ding met de Heerlensehe. Men vermoedde, dat de uitgever van het bankbiljet te Heer len woonde. Dit bleek inderdaad zoo te zijn. De man is Vrijdag te Heerlen aange houden. een beste kerel, juist iemand die in ons milieu past. Daar zit ras in die kerel, hoor!" En fluisterend ging hij voort: „Vroeger was zijn naam Guzman Gutier rez. Ten minste, dat wordt beweerd." Ik zou nooit hebben kunnen gelooven, dat die man met dat uitgestreken bedien dengezicht, de beruchte vrijbuiter was, die gedurende zes weken dictatorschap over Uruguay kans had gezien om van zijn politieke tegenstanders twee millioen dol lar af te persen, juist vóór zij hem met zijn ministers en zijn paleis en al in de lucht lieten vliegen. Maar het verbaasde mij overigens niet, dat een gladde vogel als hij was en met de beschikking over zulke phenomenale bedragen, de ontploffing in de hand had gewerkt om er zelf ongemerkt met zijn buit tusschen uit te kunnen knij'- pen, het was niet eens onmogelijk, dat hij zelf het land had aangestoken Het lag voor de hand, dat ik na deze mededeelingen, meer belangstelling voor hem aan den dag legde dan te voren. Ik sloeg hem nauwkeuriger gade en maakte zelfs nu' en dan eens een praatje met hem. Ik meende op te merken, dat hij ook mij oplettender gade sloeg. Het kwam mij voor, dat hij niet bijzonder intelligent was en nog al behept met een groote mate van eigendunk, waaraan trouwens zijn succes ais dictator van een Zuid-Amerikaanschen staat wel niet vreemd zal zijn geweest. Op zekeren ochtend was ik bij mijn kleermaker om over nieuwe costumes te praten toen ik öp een gegeven oogenblik bemerkte, dat Cumberland naast mij stond. fT'i groette mij vriendelijk en liet ondub- I •innig merken, dat de verandering van i'n stem ik waagde het nog steeds niet j •vnon te spreken uit vrees voor herken- ning door mijn kleermaker hem opviel. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. I.20 Leonardo Kemp's orkest. 2.202.50 Gramofoonpl. 4.20 Moschetto's orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Beethoven's Strijktrio nr. 2 in G. op 9. 7.10 Lezing. 7.40 BBC.-orkest o.l.v. E. Clark m.m.v. M. Doré (viool). O.a. Jeux d'enfants, Bizet. 9.00 „Hil-air-ity", cabaretprogramma van Fr. Eyton. Muziek van Billy Mayerl. 10.00 Berichten en lezing. 10.20 Volksmuziek uit Praag. 10.5012.20 Ambrose's Blue Lyres. Dans muziek. „R a d i o-P r i s", 1725 M. 8.05, 12.20 en 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Radio-tooneel. 10.20 Gramofoonpl. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Concert uit het Bellevue-Strand- hotel. 3.205.20 Mogens Hansen's orkest m.m.v. solisten. 8.20 Operettemuziek o.l.v. Reesen. O.o. uit „Viktoria und ihr Husar", Abraham. 9.10 Radio-tooneel. 9.20 Concert o.l.v. Reesen. O.a, Suite voor fluit en strijkorkest, b. kl. t. Bach. 10.05 Radio-tooneel. 10.35 Piano-recital F. Jensen. II.00 Mexicaansche Liederen (Gr. pl.). Langenberg, 473 M. 7.258.20 Concert uit Bad Oeynhausen. 11.40 Gramofoonpl. 12.20 Concert o.l.v. Görlich, I.20—2.50 Concert o.l.v. Wolf. 5.206.35 Concert o.l.v. Wolf. 8.20 Werag-Klein-Orkest o.l.v. Eysoldt. 0.a. Ouv. „Peter Schmoll", Weber. R o m e 441 m. 9.05 Concert, Radio-tooneel en Gramofoon- platen. O.a. Trio op. 32 in d. kl. t. Arensky. II.1512.20 Dansmuziek. Brussel. 508 en 338 M. 508 M. 12.20 Gramofoonpl. I.30 Gramofoonpl. 5.20 Concert o.l.v. Meulemans. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert o.l.v. Fr. André. 9.20 Vervolg concert. 10.30 Gramofoonpl. 338 M. 12.20 Gramofoonpl. 7.05 Gramofoonpl. 8.20 Concert d. h. Omroeporkest o.l.v. Meu lemans. 10.30 Gramofoonpl. Z e e s e n, 1635 M. 8.20 Populair concert door Leo Bermann en zijn orkest. 10.00 Concert door de Philharmonie o.l.v. Prof. Dr. G. Haveman. II.2012.20 Avondconcert uit Hamburg. Ernstige mishandeling. Te Dongen is, naar het „Vad.' meldt, de 43-jarige arbeider J. Jansen' vader van 9 kinderen, door drie mannen aangevallen. Jansen werd met een mes in den rug ge stoken. Op zijn hulpgeroep kwamen eeni ge mannen toegeloopen, die nog juist de drie personen in de richting Oosterhout zagen wegvluchten. De toestand van Jan sen, die naar het ziekenhuis is overge bracht, is zeer ernstig. Wetenschappelijke Berichten Het Oude Testament. Bij Teulings' Uitgevers Mij. te 's-Herto- genbosch is in voorbereiding een ongewij zigde herdruk van de Biblia Sacra Veteris Testamenti ofwel De Heilige Boeken van het Oude Verbond, in 7 deelen, royaal for maat, elk gemiddeld 700 pagina's omvat tend, met den volledigen, latijnschen (vul- gaat) en Nederlandschen tekst. De prijs zal waarschijnlijk 30.(betaal baar in 32 termijnen) voor de 7 deelèn in totaal bedragen. Deze uitgave, de eenige Nederlandsche Katholieke Bijbel (z.g. professorenbijbel) is reeds gedurende 20 jaren geheel uitver kocht. Ik kon niet aan den indruk ontkomen, dat hij mij zoo opmerkzaam gadesloeg met het een of ander oogmerk. Nog meer dan anders waren wij sedert dien dag samen, speelden biljart of kaart. Toen wij eens op een avond de club ver lieten, kwam hij naar mij toe en vroeg: „Hebt u al een afspraak voor een diner?" „Neen", antwoordde ik ©enigszins ver rast. „Wilt u dan mijn gast zijn. Ik zie er al tijd tegen op om alleen te eten." Een oogenblik aarzelde ik. Weliswaar had ik mij steeds voor hem geïnteresseerd, omdat hij zoo'n merkwaardig avontuur achter den rug had, maar het had steeds voor mij vast gestaan dat ik geen intieme relatie met hem wenschte. Maar nu bleek mijn nieuwsgierigheid toch sterker te zijn dan de natuurlijke afkeur, die ik ongetwij feld voor hem koesterde. Ik nam zijn uit- noodiging aan. Hij riep een taxi aan en samen reden wij naar „Savoy". Hij scheen een bekend gast te zijn in dat restaurant, want de ober en de kellners kwamen on middellijk naar hem toe om zijn orders in ontvangst te nemen. Hij ging als een goed kenner te werk bij de keuze der gerechten en van den wijn. Wij spraken al etende over allerlei on verschillige onderwerpen, over de keukens in vreemde landen, over paarden en sport en beurswaarden, enfin over alle mogelijke dingen. Ik bemerkte echter, dat het zijn be doeling was mij uit te hooren. Het was dui delijk, dat hij meer bijzonderheden omtrent mij wenschte te weten en mijn liefhebbe rijen wilde kennen. Het scheen hem nog al belang in te boezemen hoe ik dacht over rechtvaardigheid en deugd, over eerlijkheid en oprechtheid. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10