VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIG AUTOONGEVAL BIJ HAARLEM TWEE PERSONEN GEDOOD, TWEE ANDEREN ERNSTIG GEWOND. Gisteravond omstreeks kwart voor elf heeft nabij de halte Rijksstraatweg (Haar lemHoofddorp) op den Amsterdamschen straatweg een ernstig ongeval plaats ge had, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Op dat moment reed in de richting Haar lem op den straatweg een driewielige fieis, waarin gezeten waren een Poolsche oor logsinvalide met vrouw en drie kinderen, twee dochtertjes en 1 jongetje. Het gezin maakt een wereldreis en was oan. met Ko ninginnedag te Amsterdam geweest, waar de wereldreizigers en hun kar veel bekijks hadden gehad. Van achteren naderde een vrachtauto van den sneldienst op den Helder, bestuurd door J. F. Stuart uit Den Helder. Verblind door een scherp tegénlioht heeft de be stuurder van de vrachtauto de familiefiets voor hem in het geheel niet opgemerkt, terwijl bovendien het wagentje geen ach terlicht had. Een aanrijding was onvermij delijk. De bestuurder van den vrachtauto trachtte nog uit te wijken, hij gooide zijn stuur om, zoodat de., voorwielen van de vrachtauto op de trambaan kwamen ie staan. De fiets werd echter geraakt en to taal door den zwaren wagen vernield. De man werd op slag gedood. Zijn vrouw werd zeer zwaar gewond. Het 12-jarig dochtertje bekwam een halsslagaderbreuk, en werd eveneens op slag gedood. Het vijf-jarig jon getje werd ernstig gekwetst, terwijl een meisje van 18 maanden niet gewond werd. De chauffeur van de vrachtauto waar schuwde onmiddellijk de politie en de eer ste hulp bij ongelukken, die «goedig ter plaatse verschenen. Met een ziekenauto werden de beide lijken en de twee zwaar gewonden naar het St. Elizabethsgasthuis te Haarlem overgebracht waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Voor het le ven van de vrouw en het jongetje wordt gevreesd. Naast den bestuurder Stuart, die niet gewond werd, was in de vrachtauto zekere Vos, eveneens uitf den Helder afkomstig, gezeten. Vos was zoo geschrokken door het ongeval, dat hij totaal overstuur naar het St. Elizabethsgasthuis moest worden ver voerd, waar hij terverpleging is opgeno men. De electrische tram naar Amsterdam had door het ongeval vertraging. De Haar- lemsohe politie en de rijksveldwachter te Haarlemmerliede hebben een onderzoek ingesteld. De vrachtauto is in beslag ge nomen. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag reed de 53-jarige tuinman A. H., uit Wieldrecbt, per fiets uit de Zee havenlaan te Dordrecht den Rijksstraatweg op. Uit de richting Dordrecht naderde een vrachtauto, bestuurd door den kermis exploitant K. de J. te Vlaardingen. De wiel rijder weifelde een oogenblik en stapte midden op den weg ai. Hij werd door de auto gegrepen en ongeveer acht meters meegesleurd. Het bleek, dat een der wielen hem over het hoofd was gegaan. Bovendien had hij den rechterarm en het rechterbeen gebroken. Hij werd naar het gemeentezie kenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst overleden bleek te zijn. De remmen van de auto «bleken niet in orde te zijn, waarom de politie het voertuig in beslag genomen heeft. Doodelijke aanrijding. De 38-jarige kellner A. Roover uit Schie dam is gisternacht in de Rosestraat te Rot terdam met zijn fiets onder een auto ge raakt en is gisteravond in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan. de gevolgen over- leden. „Vad." ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Een echtpaar gewond. Op den Rotterdamsche weg te Delft heeft een ernstig motor-ongeluk plaats ge had. De 27-jarige de P., uit Den Haag, reed daar met zijn vrouw als duo-rijdster en slipte bij het uitwijken voor een hem tegemoet komenden auto. Mede door de gladheid van den weg kwam hij te vallen. Hij bekwam een ernstige hersenschudding en een diepe wonde aan het hoofd. Zijn toestand is ernstig. Zijn echtgenoote werd met een gebroken been opgenomen. Per politie-auto zijn beiden naar het gasthuis vervoerd. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Wielrijder gegrepen en gewond. In den nacht van Dinsdag op Woensdag had te Tegelen op den Venlosohenweg een ernstige aanrijding plaats. De heer Pouth uit Venlo reed hier per fiets over den weg omstreeks twee uur. Bij een plotselinge zwenking naar links van den weg werd lnj gegrepen door een nade renden auto, bestuurd door den heer Jeu- rissen uit Venlo. De heer Bouth kwam on der den auto te liggen en bleef bewusteloos langs den weg liggen. Een spoedig ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Tege len noodzakelijk, daar de man een ernsti ge wonde aan het achterhoofd had opge- loopen. VRACHTAUTO OMGESLAGEN. De bestuurder ernstig gewond. Gistermorgen omstreeks half negen reed de 30-jarige van Briel uit Grubbenvorst met een vrachtauto beladen met komkom mer® op den Achterweg in de richting Venlo. TengevoLge van het ontzettend snelle rijden is de auto in de bocht nabij Californië geslipt en omgeslagen. Van Briel kwam onder den auto terecht en liep ern stige verwondingen en inwendige kneuzin gen op. Dr. Vos uit Blerik was spoedig ter plaatse en verleende geneeskundige hulp. Met een passeerendeii auto werd bet slachtoffer naar het R. K. Ziekenhuis te Venlo overgebracht. Meisje van een fiets gevallen. Woensdagnamiddag kwamen twee meis jes, die ter hoogte van Bronhuize te U'o- bergen op den Beekschen Weg fietsten, tengevolge van het uitwijken voor een auto te vallen. Een der meisjes bleek zwaar te zijn ge wond. Een arts uit Beek constateerde een schedelbasisfractuur. Het meisje is naar het ziekenhui® Liefdegesticht te Beek ver voerd. Haar toestand baart zorg. Het andere meisje kwam met den schrik vrij. Droeevig ongeluk. Woensdagnamiddag kwam het 8-jarig dochtertje van den schilder M. te Eind hoven al spelend van het trottoir aan den Leendertweg aldaar geloopen, toen daar de auto van den heer A. J. C. de Kok uit Tilburg passeerde. Het meisje kwam met het oog in den deurknop van het portier terecht. De kleine zal het oog moeten mis sen. Het njeisje is naar het S. Jozef-Zie kenhui® overgebracht. Haar toestand was zeer ernstig, doch heden iets beter. Verdronken. De 19-jarige mej. L. d. B. uit Nieuwvliet is bij het baden in zee verdronken. BOERDERIJ AFGEBRAND. Kind met moeite gered. Gisterenmorgen is de boerderij, bewoond door den heer J. Bos en eigendom van mevr. de wed. Vegter te Zuid wending, gein. Veendam, een prooi der vlammen gewor den. Doordat het huis een eindje in het veld staat, kon de brandweer van Veen- dam do boerderij niet bereiken. De geheele korenoogst is in do vlam men opgegaan. Van den inboedel kon wei nig worden gered. In de consternatie had de vrouw van den bewoner vergeten, dat zich nog een der kin deren in het brandende huis bevond. Haar man snelde toen terug en kon de kleine niet dan met moeite redden. BRAND TE HILLEGERSBERG. Een woonhuis in de asch gelegd. Gistermiddag om goed 4 uur is, naar het „Vad." meldt, brand uitgebroken in de woniug van A. Post aan den Hoofdweg 127 te Hillegersberg. Het was een houten huis, opgetrokken op een steenen fundeering en met een zolder en een pannen dak. Het pand diende gedeeltelijk tot woning van het landbouwersgezin Post, gedeeltelijk was het als bergplaats ingericht. Onder meer lag er een partij rietmatten en stroo opgeslagen. In het licht brandbare mate riaal vond het vuur gretig voedsel, en al kort nadat de brand was ontdekt, stond het huis, dat een oppervlakte van ongeveer 80 vierkante meter besloeg, in liohte laaie. Aan blusschen viel niet te denken, en alles ging zóó snel in zijn werk, dat er van den boedel in het geheel niets kon worden ge red. Vlak naast het pand, waatin do brand woedde, staat het woonhuis van den land bouwer Post, den vader van A. Post. Er bestond groot gevaar, dat de brand zou overslaan. De ramen in den zijgevel spron gen al spoedig stuk en van het houten var kenshok, achter deze woning, vatten de wanden al vlam. De brandweer ficeft met man en macht het overslaan van den brand bestreden en daarin is zij met veel moeite geslaagd. De hitte was zóó groot, dat de brandweerlieden zakken over het hoofd moesten dragen en deze zakkon steed3 weer nat gehouden moesten worden. Ër ontwikkelde zioh een verstikkende rook, welke het blusschingswerk ten zeerste be moeilijkte. De brandweer heeft met vijf stralen het vuur gedoofd, daarin bijgestaan door een paar landbouwers, die een slang hadden gekoppeld op een motorpomp, wel ke voor de watervoorziening in een broei kas dienst doet. Om 5 uur was de brand gebluscht. Van het huis was slechts wat rookend puin overgebleven. Brand in een garage. Te Buitenpost (Fr.) brak door het om vallen van een bus benzine bij het vulcam- seeren brand uit in do garage van W. Bijls- ma. Het vuur kon tot het achterste deel beperkt worden. Niettemin werden een lijkauto, twee rijwielen, dertig lijkkisten, een vat benzine en een nieuw motorrijwiel een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. JACHT OP EEN SMOKKELAUTO. Duitsche beambten maakten een wilde jacht door het stadje Herzogenrath, gren zende aan Kerkrade, op een Hollandschen personenauto. De chauffeur reed steeds sneller, straat in, straat uit. Toen hij zag, dat hij den dans niet kon ontspringen, gaf hij zich over. De auto bleek 100 kg. koffie te bevatten, van uit Kerkrade frauduleus over de grens gebracht. De smokkelwaar benevens de auto, die speciaal voor smok keldoeleinden was ingericht, werden in be slag genomen. De chauffeur werd naar Aken overgebracht. De ziekte van Weil. Ook te Delft heeft zich nu een geval van de ziekte van Weil voorgedaan. In ver band daarmede waarschuwt de burgemees ter dier gemeente om niet te zwemmen in openbare wateren. De zweminrichting blijft geopend. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 3 Sept. Huizen, 296 M. 8.009.15 Morgenconcert door het K. R. O.-trio o. 1. v. Piet Lustenhouwer. 10.0011.30 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.151.46 Lunchoonoert door het K. R. O.-sextet o. 1. v. Piet Lustenhouwer. 2.002.30 Gramofoonplaten. 2.304.00 Kinderuurtje. 4.005.00 Afgestaan aan de H. I. R. O. 5.00—5.15 Gramofoonplaten. 5.156.30 Sportpraatje door S. Borsten. 5.306.10 „Die Fledermaue"' (Gram.) 6.106.30 Journalistiek Weekoverzicht. 6.307.10 Gramofoonplaten. 7.107.30 „Limburg® Schoonheidsmonu menten" door Gerh. Krekelberg. 7.458.00 Gramofoonplaten. 8.009.00 Een uurtje dansen. Het K. R. 0. Salonorkest o. 1. v. Marinus van 't Woud. 9.009.15 Het Microfoon-vertelsel door E. Hoornik. 9.15—9.30 Vaz Dias. 9.3011.00 Het K. R. O. Salonorkest o. 1. v. Marinus van 't Woud. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. Y. A. R. A.-uitzending.. 6.45—7.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 V. A. R. A.-Septet o. 1. v. Is Eyl. 10.00 Morgenwijding (V. P. R. O.) 10.15 Voor arbeiders in de Continube drijven: V. A. R. A. Septet o. 1. v. Is. Eyl, J. Jong (orgel), V. A. R. A.-tooneel o. 1. v. W. van Cappellen. 12.001.45 V. A. R. A.-orkest o. L v. H. de Groot en Gramofoonplaten. 2.00 H. v. Laar: Wat doen de natuur vrienden. in den winter. 2.15 V. A. R.-Mandoline-Ensemble o. L v. J. B. Kok. 2.30 Sportpraatje S. Broekman. 2.45 Vervolg mandolineooncert. 3.00 S. S. Lantinga: E. N. T. O. V. A. 3.20 Vervolg Mandolineconcert. 3.30 N. Bloemendaal: Het oongres der A. J. C. 3.35 Gramofoonplaten. 4.30 Weekoverzicht door J. Oudcgcost. 4.45 Concert. J. Jong (orgel), J. Helden (viool), Fr. Feltkamj>-Belinfante (cello). 5.30 „De Vrouw die nooit te laat komt." van W. Lichtenberg (V. A. R. A.-tooneel). 5.45 Vervolg concert van 4.45. 6.30 Kinderuurtje 7.30 Vroolijke avond. M. m. v. het V. A. R. A.-orkest o. 1. v. H. de Groot, V. A. R. A.-tooneel o. 1. v. W. van Cappollon, J. Jong (orgel), J. Brookhouse Mac Carthy (piano en zang\ Teun de Klepperman, do Vries (toespraak), Tummers (conferencier) en H. van Gorkum (verbindende tekst.) ca. 11.00 Vaz Dias. Hierna tot 12.00 Gra- mofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten. 12.20 Gramofoonplaten. 12.351.20 Uit Detroit (Amerika): Ver slag Motorbootrace Kaye Don (Miss Eng land III) Gar Wood (Miss America X). 1.20 Orgelspel E. O.'Henry. Een lieve familie. Te Oudewater ontstond Dinsdagmiddag 'n hevige ruzie tusscihen de huisgenooten dor familie R. aan den Lange Burohwal aldaar. De twist liep zoo hoog, dat R. een mes trok en een der zoons den vader met een revolver bedreigde. De oudste zoon kwam hierna tussohen beide. Bij de worste ling, die ontstond bij de poging om den vader het mes te ontnemen, werd het wa pen in een der beenen van R. gestoken, waardoor dit lichaamsdeel over groote lengte werd opengesneden De politie, wier hulp door de buren was I.502.50 Commodore Gnand-Orkest o. L v. J". Muscant. 3.20 Verslag der Motorrennen om den Ulster Grand Prix. 4.35 Reginald King's orkest m. ra. v. Y. Harden (bariton). 5.05 Orgelspel Reg. New. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 en 7.25 Lezingen. 7.50 Gramofoonplaten. 8.20 Promenadeoonoert uit de Quoon's Hall: BBC-'orkest m. m. v. solisten o. 1. v. Sir H. Wood. 0.a. Ouv. „Ruy Bias", Men delssohn en 1ste vioolconcert g kl> t* Bruch. 10.00 Borichten en causerie. 10.35 Dansmuziek (Gr. pl.) 10.5012.20 BBC-dansorkest o. 1. v. Hen ry Halle. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 8.05, 12.20 en 7.30 Gramofoonplaten. 9.05 Vroolijk halfuurtje. 9.50 Parijzer Mandoline-orkest o. 1. v. Oh. Feret. O.a. Habanera, Ohabricr om Gnomentanz. Noaek. 10.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Concert uit Rest. „Wivox". 2.503.20 Gramofoonplaten. 3.505.50 Omroeporkest o. 1. v. Reesen. 8.20 Duet voor viola en viool e kl. t. op. 13, L. Spohr.' 9.05—11.20 Vroolijke avond. L. Preii's or kest en „De fire Generaier" (vocaal kwar tet). 11.2012.35 Moderne Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.25—8.20 Concert uit Bad Heilbronn. II.3512.20 Gramofoonplaten. 12.201.35 Concert o. L v. Wolf. I.502.50 Concert uit Stuttgart o. 1. v. Görlioh. 2.55—3.45 Gramofoonplaten. 5.206.35 Middagconcert. 8.20 „Eine fröhliohe Rlhcinfahrt", potp. o. 1. v. Neumann m. m. v. solisten, mannen koor en Werag-orkest. 10.4012.20 Avondconcert o. 1. v. Eysoldt 12.201.20 Dansmuziek. Rome 441 m. 9.05 „Dejanice", lyrisch drama in 4 acte» van Catalani. Hierna Berichten. Brussel. 508 en 338 M. 508 meter: 12.20 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o. 1. v. Moulem&ns. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Italiaansche liederen. 9.20 Concert u. d. Kurzaal Ostende. Hierna tot 11.20 Max Alexys' orkest. 338 meter: 12.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Concert o. 1. v. Fr. André. 6.50 /jangvoordracht. 7.10 Viool en accordeon. 8.20 Concert o. 1. v. A. Meulemans. 10.3011.20 Gramofoonplaten. Zees en, 1635 M. 8.20 „Podium der Heiterkeit" van W. A. Mozart. M. m. v. orkest cn solstcn o. 1. v. Hans Peter Schmiedel. II.15 Berichten en hierna Dansmuziek door Vincent Douglas on zijn Band. ingeroepen, slaagde er in de orde te hor stellen. Na verbonden te zijn is R. in hot zieken huis ter verdere verpleging opgenomen. Proces-verbaal is opgemaakt. Goedkoop Fotografeeren. 6x9 Rolfllms Gevaert on Solo 0.45 6>/2xll Ro'fllms Gevaert en Selo 0.60 H. JONKER - Apothekorsdijk 7 Leiden FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN DICTATOR ROMAN VAN EDGAR .TEPSON. Vertaald door F. van Velsen. (Nadruk verboden). Ik veranderde mijn stem eenigszins bij net bespreken van de stoffen en de coupe. Niettegenstaande de man mij uitgezon derd de drie laatste jaren mijn geheele leven van costumes voorzien had, merkte ik geen zweem van herkenning bij hem op. Wel begroep ik, dat dezen toestand niet zoo bijzonder lang zou duren, want door de goede voeding en het koele klimaat zou ik weer spoedig mijn oude gestalte hebben teruggekregen. En tegen dien tijd zou het z-aak zijn om mijn oude kennissen uit den weg te blijven. Na dit bezoek ging ik naar een boekwin kel en kocht er Straeter's handleiding voor juweelen-verzamelaars, waarin ik mij ge durende het overige gedeelte van den dag verdiepte. Mijn doel was, eenigszins op de hoogte te komen van de waarde der steenen, welke ik uit Karthoem had mee gebracht. Veel wijzer werd ik er echter niet door, want ik beschikte niet over een juweiiers-sohaal. Het eenige nut, dat ik uit dit boek trekken kon was een zuiverder kennis van het begrip „karaat". Maar om dat ik wist, dat de oude heer Sturgis, van wien ik vroeger reeds menig juweel had gekocht, een alleszins betrouwbaar man was, behoefde ik mij ten opzichte van de werkelijke waarde der steenen niet onge rust te maken. Den volgenden morgen begaf ik mij on middellijk naar zijn magazijn; mijn aanbe velingsbrief werd direct naar het kantoor tje achter den winkel gebracht en de be diende verzocht mij daar binnen te gaan. De oude heer Sturgis zat over den brief gebogen en scheen een oogenblik ontroerd te zijn bij het terugzien van het handschrift van zijn overleden cliënt. Hij vroeg mij in welke vriendschapsbetrekking ik tot hem had gestaan en ik kon daarop natuurlijk een zeer bevredigend antwoord geven. Wij kwamen al spoedig tot de zaak waarvoor ik was gekomen. Ik legde de ju- weelen voor hem op tafel en hij onder zocht ze nauwkeurig, woog, belichtte enz. Toen sorteerde hij de steenen volgens grootte, kleur en kwaliteit. Daar ging eeni- gen tijd mee heen en toen hij eindelijk ge reed was wendde hij zich tot mij en zei: 't Is een heel mooie collectie, mijnheer Hul- ston, maar de steenen zijn niet alle gelijk waardig. Als uw vriend graaf Honiton en Vaux nog leefde zou ik er vijf, wellicht ze ven uitzoeken voor de Honiton-collectie, zooals hij mij in zijn brief verzocht heeft. Sedert mijn grootvader's tijd heeft onze firma de familie Honiton steeds van ad vies gediend in zake juweelen en hadden wij het genoegen hun veel kostbare stee nen te leveren, vooral de robijnen van de tiara was een der mooiste transacties. De tegenwoordige graaf is echter niet gene gen de verzameling uit te breiden." „Zooals ik destijds begrepen heb uit do gesprekken met mijn vriend Honiton", zei ik, „moet de Honiton-collectie de mooiste juweelen-verzameling van Engeland zijn." „Dat is inderdaad uist, stellig Er zijn weinig diamanten bij, bijna uitsluitenr ro bijnen en smaragden, welke zooals u wel bekend zal zijn, steeds in waarde toene men. De collectie van u, welke u me hier hebt voorgelegd, is volgens de tegenwoor dige koersen vijftienduizend pond of iets meer waard." Ik was even verrast bij het hooren van dat bedrag, want ik had niet gedacht, dat de steenen zóóveel waard zouden zijn. „Er is weliswaar geen enkele buitenge wone steen bij", vervolgde de juwelier, maar toch ook geen enkele slechte. Zij doen uw kennis van jüweelen alle eer aan, mijnheer Hulston; als u de moeite wilt ne men de collectie aan te bieden aan hande laren wier adressen ik u, uit respect voor graaf Honiton, zal opgeven, dan zult u er waarschijnlijk een bedrag van plusminus zeventienduizend pond voor kunnen ma ken." „Om u de waarheid te zeggen, mijnheer Sturgis." zei ik glimlachend, „ben ik beter verzamelaar dan koopman en bovendien wensch ik, in het belang van mijn gezond heid, niet lang in Engeland te blijven. Zoudt u mij daarom wellicht een introduc tie kunnen geven voor iemand die bereid zou zijn mij voor de geheele collectie vijf tienduizend pond te geven?" Hij dacht eenige oogenblikkon na, zijn oogen dwaalden onderzoekend over de steenen, sommige ervan nam hij nog eens in de hand, zocht er enkele uit. woog die nog eens en bleef toen weer zitten peinzen - ik vermoed dat hij rekende. Toen stond hij op en zei: „Wij koopen eigenlijk nooit zooveel steenen tegelijk, ofschoon wij dik wijls voor een kleiner aantal een grooter bedrag betalen. Maar om een vriend van wijlen graaf Honiton cn Vaux te gerieven hij was een zeer innemend jongmeusch, mijnheer en ik had zelfs eens het genoegen met hem te dineoren in restaurant „Royal" wil ik wel vijftienduizend pond voor deze collectie geven." Het diner waarover hij sprak herinnerde ik mij nu zeer goed. Ik had hem op zeke ren avond in Piccadilly ontmoet en hem spontaan uitgenoodigd met mij te gaan di- neeren, ik herinnerde mij nog dat hij een goed causeur was, hoewel zijn overdreven eerbiedigheid mij wel wat hinderde. Mei een stevigen handdruk en een har telijk woord van dank voor de genomen moeite en de betoonde welwillendheid ver liet ik zijn zaak met een chèque in mijn zak. Ik slenterde eenige straten door en kwam toevallig voorbij een kantoor van do „London and Counties Bank". Ik trof 't want ik werd onmiddellijk bij den direc teur toegelaten. Ik vertelde hem, dat ik uit de tropen was teruggekeerd, waar ik een verzameling juweelen had aangelegd, dat ik tot mijn spijt geen referenties kon over leggen omdat ik hier in Londen geen vrien den had, doch in het bezit was van een chèque van vijftienduizend pond en daar mede een rekening-courant bij zijn bank wilde openen. De formaliteiten hiervoor waren spoedig geregeld en ik vertrok in het bewustzijn mijn oohtend goed te heb ben besteed. Ik was nu in staat Gerard desnoods nog enkele jaren in onzekerheid te laten, indien ik mij er althans mee wilde tevreden stel len net genot van mijn jaar-inkomen van dertigduizend pond te missen om den toe stand van onzekerheid te kunnen besten digen. VI. Een beslissende dag. Ik ondervond al spoedig, dat, niettegen staande de genoegens der beschaving weer nieuw waren voor mij, dc tijd mij toch lang zou vallen. Het werk in Karthoem had mij tot walgens toe tegengestaan, maar het had me het voordeel bezorgd, dat ik geen luiaard was geworden, integendeel, ik was zeer werkzaam en niets doen en lan terfanten scheen mij nu het grootste onge rief dat mij kon overkomen. En aangezien ik feitelijk niets anders te doen had dan Gerard in het oog te houden, waarvoor ik overigens weinig moeite deed, begon ik mijn tijd te dooden met het lezen van aller lei boeken. Het was een heerlijke ontspan ning voor mij, want gedurende mijn 3 ja ren in Karthoem had ik niets anders gele zen dan een bijbeltje, dat ik toevallig in handen had kunnen krijgen. Hierdoor was ik weliswaar beter dan ooit op de hoogte geraakt van eeuwige waarheden, doch voor iemand van mijn positie was het ongetwij feld noodzakelijk eveneens op de hoogte te zijn van de gebeurtenissen der historie cn de ontwikkeling van den menschel ijken geest, en daarin was ik, zooals te begrijpen is, wanhopig ten achter. Ik ging ook weer de bokssport beoefe nen. Het was steeds een van mijn groote genoegens geweest, deze mooie, maar door de uitwassen zoozeer miskende sport, te waardeeren en door mijn krachtig en ge spierd lichaam was ik als van nature aan gewezen om met succes te kunnen boksen. Maar ook het schermen, dat een deel van mijn opvoeding was geweest, verwaarloos de ik niet. ei volgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9