23ste Jaargang VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1932 No. 7294 ^e£cicbelie0oiiAmit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, h verhuur, koop en verkoop f 0.50. regel. Dit nummer bestaat uit vier bladen De bedreiging van het Communisme. Dezer dagen hebben wij medegedeeld een beriöht uit de „Osservatore Romano", dat de Russische regeering binnenkort een nieuw decreet zal uitvaardigen, waardoor zij hoopt, dat in één slag alle godsdien sten in Rusland vernietigd zullen worden: Uiterlijk 31 December 1933 zullen alle terken, bedehuizen en openbare kapellen, „geliquideerd" moeten zijn; er zullen nog eenige gebedshuizen worden aangewezen, die tijdens het overgangstijdperk gebruikt mogen worden. Wanneer deze nieuwe anti-godsdienstige maatregelen geheel en al uitgevoerd zul len zijn, blijven er in het geheele gebied der vereenigde Sovjet-republieken slechts 20 r.-k. kerken over, die nog voor den «ere dienst bestemd zullen mogen zijn, voor twee millioen roomsch-katholieken. Van deze 20 kerken zullen er acht ter beschikking gesteld worden van de r.-k. Duitschers, die in Rusland woonachtig zijn. Geen enkele Katholiek mag wat hier wordt medegedeeld in een zekere onverschilligheid langs zich heen laten gaan. Het Russische decreet, waarvan hier sprake is, beteekent een verdere doorvoe ring van de toch al reeds zoo tyrannieke godsdienst-vervolging en katholieken-on derdrukking in Rusland. Zou wat in Rusland gebeurt, ook hier, ook in ons land kunnen geschieden? Deze vraag moeten wij ons stellen en moeten wij overwegen, als wij over Rusland lezen. Zou ook hier kunnen triumpheeren het communisme met zijn onderdrukking van de vrijheid en tyrannieke onverdraagzaam heid? Daar zijn er, die, zorgeloos en argeloos, die mogelijkhëid uitsluiten. Neen, hier kan het niet zoover komen! Maar: waarom niet? Omdat de meerderheid van ons volk te verstandig is, om zich door de mooie woor den van volksmenners te laten spannen voor de doorvoering van een systeem, dat de dood is van alle geestelijke vrijheid. Ja inderdaad is de meerderheid van ons volk daar te verstandig voor! Men bedenke wel, dat een minderheid, zelfs een -betrekkelijk zeer kleine minder heid, over een meerderheid kan heer- schen De f e i t e n in verschillende landen heb ben dit bewezen Die minderheid kan langs den weg van revolutie aan het bewind komen, en dan sterk staan, doordat zij niet tegenover zich vindt groote en krachtige politieke par tijen, wier macht en invloed ten slotte on breekbaar blijkt. Maar óók zonder revolutie kan een min derheid heer en meester worden van den toestand in een land, als haar, sleohts één dag- de stembus gunstig is, als zij het ge daan weet te krijgen, dat hare tegenstan ders, misleid door kortziohtigheid, of op haar stemmen of niet stemmen. En nu willen wij niet beweren, dat er voorloopig een practische mogelijkheid be staat, dat in ons land de communisten aan de stembus een meerderheid zullen krij gen.... Maar wèl, dat de stembus hun gunstig kan zijn doordat de uitslag geen basis vormt voor een in eenswillendhefd sterke regeering omdat de andere par tijen onderling te veel verbrokkeld en ver deeld zijn. Wie als Katholiek het gevaar van het communisme wil weren en dat wil na- tmrliji iedere Katholiek - moet ook de middelen daartoe willen moet dus ook willen, een, in zoo groot mogelijke eensge zindheid gevoerde, kraohtige politiek der Katholieken. HET NIEUWE RAADHUIS VAN KATWIJK, DAT BINNENKORT GEOPEND ZAL WORDEN. BINNENLAND VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Vaste uren voor kleine omroep organisaties. Reeds geruimen tijd is in voorbereiding de definitieve regeling van den zendtijd voor verschillende bijzondere omroeporga nisaties. Naar V. D. verneemt, heeft de Minister van Waterstaat thans ten opzichte van twee dezer organisaties een beslissing ge nomen. Het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart beschikte tot dusver over een half uur zend tijd per week, welk half uur elke week af wisselend door de vier groote omroep-ver- eenigingen moest worden beschikbaar ge steld. Thans heeft de Minister van Water staat bepaald, dat de Vrijdenkers Radio Omroep-Vereeniging eiken eersten Zater dag van de maand, te beginnen met 3 Sep tember a.s. van 19 tot 20 uur zal mogen uit zenden. De zendtijd voor de V. R. O. moet worden afgestaan door de V. A. R. A. B0TERINV0ER IN DUITSCHLAND. De Nederlandsch-Duitsche besprekingen. Sinds Dinsdag j.l. werden in Den Haag de besprekingen voortgezet tusschen de Nederlandsche en Duitsche onderhande laars over onzen boterinvoer in Duitsch- land, waarover men Laatstelijk op 12 en 13 Aug. j.l. in den Haag overleg heeft ge pleegd. Naar wij vernemen, is thans het wach ten op de onderhandelingen die nu van Duitsche zijde met de Denen en de Fin nen gevoerd moeten worden, en die, wat het overleg met Denemarken betreft, reeds heden, Vrijdag, te Berlijn zullen plaats vin den. „Hbld." R. K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Het naderende Bondsfeest. In de katholieke middenstandsvereeni- gingen in het Haarlemsche diocees zijn thans de voorbereidingen voor het Bonds feest op Woensdag 7 September te Haar lem volop aan den gang. Algemeen zijn de afdeelingsbesturen doende om op 7 September hun leden in zoo groot mogelijken getale gezamenlijk naar Haarlem te voeren. En met alleen op 7 September, reeds op Dinsdag 6 September worden alle bezoekers van het Bondsfeest in Haarlem verwacht voor deelname aan de feestelijke réunie, die op den vooravond wordt aangeboden door de afdeeling Haarlem in verband met het binnenkort eveneens door haar te her denken 25-jarig bestaan. Over deze feestelijke réunie schreef de voorzitter van de afdeeling Haarlem, tevens voorzitter van de Jubileum-Commissie, de heer P. J. M. van Tetering in den Feestgids, die dezer dagen aan alle deelnemers wordt toegezonden ,,Het is Dinsdag 6 September, 's avonds half 9. We staan aan den vooravond van het Zilveren Bondsfeest. De leden van ons Hoofdbestuur en van de Jubileum-Commissie, tal van bestuurde- ren der afdeelingen uit Noord- en Zuid- Holland en Zeeland en lal van individueele leden, men kan zeggen: de kopstukken on zer R. K. Middenstandsbeweging, zijn reeds met hunne dames in de Bisschopsstad aan wezig. Evenals vijf jaren gelèden bij het 20-jarig bestaan zal de Plaatselijke Commissie, ge vormd uit onze Haarlemsche Vereeniging (voornamelijk de Voorzitters onzer verschei dene onderafdeelingen met als Voorzitter do Vice-President onzer vereeniging, den heer G. J. Alders) de gasten ontvangen in feestelijke réunie in de Boven-Kroon- zalen van Brinkmann. Officieele en niet-officieele toespraken zullen worden gehouden; er zal worden ge zongen; zéér goede bandmuziek zal worden uitgevoerd en aan het slot een dansje. Ook om twaalf uur zal men niet door den dik ken portier worden verjaagd met den be kenden kreet: „Het is de allerhoogste tijd Tijdens deze réunie zal de première ver toond worden van de origineele en interes sante film: De jongste Bondsdag te Leiden •an onzen Katholieken Jongen Midden- tand! Als voorzitter van de afdeeling Haarlem heet ik U hartelijk welkom op deze réunie, omdat zij is het speciale aandeel van de afd. Haarlem in deze feestviering van den Bond. Maar ook als voorzitter van de Jubileum Commissie noodig ik U allerhartelijkst uit tot bijwoning van deze opening der feeste lijkheden, omdat nog altijd: Een goed be gin het halve werk is". Inderdaad, op dezen feestelijken begroe tingsavond zal de geest gaan waaien, die deze bondsdagen tot een succes zal maken De katholiek georganiseerde middenstand van het Haarlemsche diocees komt bij dit Zilveren Feest bijeen niet alleen om te herdenken, wat hij in 25 jaren moeitevollen arbeid en strijd presteerde en bereikte, maar vooral om in dit samenzijn als bonds- broeders krachten te verzamelen voor den arbeid en strijd die in den komenden tijd in niet mindere mate te wachten zullen zijn. Daarom werd deze feestelijke herdenking zoo eenvoudig mogelijk opgezet, om aan het geheel een tegelijkertijd massaal en huiselijk karakter te geven. Is de réunie toegankelijk voor alle deel nemers aan het Bondsfeest, dus voor alle bondsleden, bij de inrichting der gemeen schappelijke maaltijden op den herden kingsdag zelf heeft dezelfde gedachte op den voorgrond gestaan. Alle katholiek georganiseerde midden standers en hunne huisgenooten zijn de welkome gasten op dit Rondsfeest. Zoo zal dit Bondsfeest als het ware wor den een gezamenlijk feest van den katho lieken middenstand, waarheen, uit alle plaatsen, waar de katholieke middenstands beweging haar vlag heeft geplant, de leden in groote groepen zullen optrekken. DE BOTERPRIJS. De Crisis-Zuivelcentrale deelt mede, dat voor de week van 4 tot en met 10 Septem ber de prijs voor het crisisbotermerk en voor de vervoervergunning wederom Ï3 vastgesteld op 05 cent per K.G. VOORNAAMSTE NIEUWS. Jaargetijde voor Mgr. dr. Nolens. Gistermorgen te 10 uur had in de paro chiekerk van O. L. Vrouw O. O. te Venlo een plechtige jaargetijde plaats voor de zielerust van wijlen Mgr. dr. D. Nolens. In de kerk was een stemmige rouwver- siering aangebracht. De plechtige II. Mis van Requiem werd opgedragen door den weleerw. heer kape laan J. Brand met assistentie van de wel eerw. paters Alvarius Hespers O.F.M. en Leo Robert O.E.S.A. reps, als diaken en sub-diaken. Het zangkoor zong do vierstemmige re quiemmis van Perosi. 0 Onder de talrijke aanwezigen, die in do kerk tegenwoordig waren merkten we op den heer Jean Nolens broeder van wijlen Mgr. en den heer H. Seelen huisvriend van de familie Nolens. Verder prof. mr. Aal- berse, voorzitter der Katholieke Tweede Kamerfractie met het Eerste Kamerlid Schoenmakers en de Tweede Kamerleden mr. Teulings, Max v. Poll, Loerakker, Kui per en v. d. Biltverder den burgemees ter van Venlo mr. B. Berger met de wet- houders der gemeente en meerdere raads leden. Na afloop van den plechtigen H. Dienst werd nog een bezoek gebracht aan het graf van Mgr. Nolens op de R.-K. begraaf plaats te Venlo. „Van Klank en Beeld" en Loterij. Men schrijft ons: In de maand Mei van dit jaar werd te Amsterdam do interna tionale tentoonsteling op het gebied van Radio, Televisie, Gr.imofoon, Klankfilm, film en fotografie „Klank en Beeld" ge houden. die blijkens het eenstemmig oor deel der Pers een groot succes is gewor den Wel zelden trouwens zal een vak tentoonstelling met zooveel enthousiasme door de eerste mannen van Nederland zijn gesteund. Zetelden in het eere-comité professoren, Kamerleden en wethouders van alerlei richting, journalisten, mannen met wereldnamen, als eere-voorzitters tra den op, naast den nu overleden en diep-be- treurden Minister van Staat Dr. J. Th. de Visser, H.E. Mr P. J. Reymer, Min. van Waterstaat en E P. Wester veld, oud-Min.; Alg. Secr. der Kon. Ver. Koloniaal Insti tuut en last not least de burgemeester van Amsterdam. Het zij ons vergund enkele woorden van wijlen Dr. de Visser te citeoren, waarmede deze eere-voorzitter de officieele catalogus inluidde. „Het is een stoute onderneming om in de zen tijd een Internationale Tentoonstel ling als Klank en Beeld te organiseeren en dan nog wel een van uitsluitend artistiek karakter. Zij die haar organiseerden ver dienen dan ook daarvoor hulde en dank. Want deze tentoonstelling spreekt ons krachtig van het mooie van onze dagen, van de ontdekking van tot heden onbe kende krachten in de natuur, van de won dervolle toepassing er van." Doch elke tentoonstelling heeft naast de artistieke ook een zakelijke zijde. Waar de leiding hiervan berust bij den heer K. R. van Staal, oud-wethouder van Financiën en Economische Zaken van Gouda, lijdt het geen twijfel dat er ook aan deze zijde een eminent man aan 't stuur stond en nog staat. Want de Klank- en Beeld-Expositie be hoort nog niet tot het verleden. In Octo ber 1933 zal er een herhaling, natuurlijk i; nog verbeterde editie worden gegeven. Daarop zal elk houder van een „Klank- en Beeid"-lot vrijen toegang hebben, alleen do belasting, zal evenals bij elk ander vrij- biljet, betaald moeten worden. BUITENLAND. Verwarde toestand in Ecuador. (2e blad). binnenland. Uitvaart Kardinaal van Rossum. De secretaris, dr. Lijdsman naar Rome ontbo den. (lste blad). Drie dooden bij een auto botsing op den Amsterdamschen Straatweg. (Gom. Bcr., 3de blad cn Laatste Ber.). sport en wedstrijden. Van Egmond op de wereldkampioen schappen wielrennen te Rome geslagen. (4de blad). Zwemwedstrijden van de politie en adspiranten van de Zijl. (4de blad). De Ned. rijders op de internationale Zesdaagsche uitgeschakeld. (4de blad). het weer op zondag. Het einde van het mooie weer wel in het vooruitzicht maar waarschijnlijk niet vóór de volgende week. Sedert de vorige weck is in golienl N.W.- Europa een belangrijke verandering in den algemeenon weorstoestand gekomen, die de inleiding schijnt te zijn van een verande ring, die een einde zal maken aan den langen clrogon tijd en het zonnige weer. Het is eohter op het oogenblik nog twij felachtig of deze verandering voor het einde der week zal komen. De nu ingetreden algomeone luchtdruk- verdeeling komt vrijwel geheel overeen met die van 58 Augustus, waarop een droge mooiweer-periodc is trcvolgd. Er i« echter een belangrijk verschil. De bij IJs land verschenen zeer diepe depressie ont wikkelde zich daar onder den invloed van een krachtige Zuidwestelijken luchtstroom en deze grootere activiteit in den damp kring kan gemakkelijk do overhand krijgen op het gebied van hoogen druk, dat zich van de Azoren over Z.-W. naar Midden- Europa uitstrekt en onder den invloed van secundaire depressies over do Britsche eilanden aan zijn N.-W.-zijde min of meer wordt aangetast. Deze laatste omstandigheid vergroot bij ons do kans op wisselvallig, eenigszins re genachtig weer, maar vermoedelijk zal de storing, welke in den loop van Donderdag begon, vóór het cindo dor week voorbij zijn getrokken, terwijl er op dit oogenblik nog geen aanwijzingen zijn, dat deze spoe dig door een tweede zal worden gevolgd. Zeer waarschijnlijk hebben wij tegen het nde dor week en Zondag goed wöer met weinig of geen regen, matigen Zuidweste lijken wind en overdag nog vrij warm weer des avonds en des nachts koel. Een nieuwe storing, waarop natuurlijk meer kans is dan in do laatste weken, zal niet zonder eon voorafgaande barometer daling intreden. (Nadruk verboden). O, ja van die loterij moet ik U ook nog iets vertellen. In de eerste plaats natuur lijk dat ze door en door „safe" is, dat er op geen enlcel gebiod iets mee kan gebeu ren. De trokking hoeft in 't openbaar on der toezicht van Notaris van Ricl plaats. Voor één gulden heeft men kans op een Fiat-auto ter waarde van 2275.op een Bechstoin-vleugel (Keltner's pianohandel, Heiligeweg) eveneens ter waarde van 2275.op een prijs ter waarde van 500 op vele prijzen ter waarde van 250.en minder. De kans is veel momcr nog dan bij de Staatloterij, immers waaneer men drie loten koopt, dus ƒ3.uitgeeft, heeft mon in het gelukkigste geval kans tezamen voor een waarde van OOG.aan prijzen to ontvangen. En is men ir. het ongeluk kigste geval en in hot geheol geen „win naar", dan is het lot nog geen „niet" ge worden, dan zal men 't r.og niet weg gooien als 'n met 'n niet uitgeloot „fHaate- briefje", dan is 't nog „eigen geld", dan krijg je nog „waar voor je geld": &en vrij entrée op de mooie en interessante Ten toonstelling Klank en Beeld 1933. Zij die Fortuna's gunst zoeken te win nen, zullen wel zorgen, dat or spoedig géén Klank- cn Beeld loten zijn te krijge».. Rn ze zullen daarbij gesteund worden docr de velen, die de schoone en oprechte woor den van Dr. de Visser hierboven geei- 1 teerd nazeggen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1