VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 DE ZONNECLIPS IN NOORD-A ME RIKA Zooals reeds gemeld, werd Woensdag middag in het Oosten van Canada en de Vereenigde Staten een zonsverduistering waargenomen. Te .New'York hadden millioenen men- schen zich verzameld op de platte daken der wolkenkrabbers, balcons en bruggen, om de om 3 uur 23 plaatselijken tijd aan vangende zonneclips te kunnen waarnemen. Weliswaar moesten zich de bewoners van .New York met een verduistering van slechts 95 procent tevredenstellen, terwijl do volledige verduistering slechts in Nieuw- Engeland kon worden waargenomen, waar heen zich reeds in de laatste dagen mil lioenen mensohen met extratreinen, auto's en vliegtuigen begeven hadden. Hier had den ook 52 wetenschappelijke expedities kaar tenten opgeslagen en voorbereidingen getroffen, om do totale duisternis binnen het bereik van de 100 mijl breede maan- schaduwbaan tusschen Parent>Luebec en Fxijeburg-Maine grondig te bestudeeren. De wetenschappelijke waarnemingen zou den onder de gedeeltelijk zeer zware be wolking geleden hebben. Ontrouwe postambtenaren in een ruïne. Het Bciersehe stadje Wasserburg heeft, of juister gezegd, had een vrouwelijke chef van het postkantoor, Anna Steubl geheo- ten. Toen zij indertijd bij de posterijen in betrekking kwam, werd zij in de gehei men van den dienst ingewijd door den „Postmeister" Josef Aumiilfer, en uit dien leertijd bleef een vriendschapsband tus schen het tweetal bestaan. Zij wilden met elkaar trouwen, maar vonden hun midde len daartoe ontoereikend. De beide postambtenaren verzonnen toen een geraffineerd systeem, met behulp waarvan zij er in slaagden, den staat voor 200.000 Mark op te liohten. Zij deden dit bijv. doordat Anna 15teubi aan haar col lega Josef 2000 mark overmaakte, en Jo- sei, als hoofd van het postkantoor, dit be drag aan zichzelf uitbetaalde. Daar al deze overboekingen onberispelijk geregistreerd werden, werd bij de controle nooit iets ab normaals geconstateerd. Wel bemerkten de vrienden en buren van Anna, dat zij er plotseling een weelderige levenswijze op na ging houden, maar zij maakte aan de praat jes een einde door de bewering, dat haar een groote erfenis ten deel was gevallen. Eindelijk waren de verloofden zoo ver, dat zij meenden, genoeg bij elkaar gestolen te hebben Een telegram van Anna Steubl aan haar medeplichtige, met den inhoud „veetransport vertrekt heden", was het sein tot de vlucht. De geliefden troffen elkaar te Plattling, reisden via Praag; en Briinn naar het Tsjeolioslovaaksche dorpje Obora en namen daar hun intrek in een, op enkele kilometers afstand gelegen ruïne van een kasteel, die ten deele nog zeer goed be woonbaar was. Natuurlijk werd hun vlucht, en kort daar na ook het bedrog, weldra geconstateerd, maar hoe ook de politie ook sperde, men vond hen niet. Het'toeval wilde evenwel, dat een inspecteur der recherche uit Briinn in deze streek zijn vacantie doorbracht. Op zekeren avond zag de inspecteur licht bran den m de ruïne; hij ging er op af, en men vertelde hem, dat daar een Dnitsch echt paar zijn intrek had genomen, dat zeer royaal met geld omsprong. De inspecteur zorgde er voor, dat hij het echtpaar te zien kreeg, en herkende onmiddellijk de beide ontrouwe ambtenaren, tegen wie inmid dels een bevel tot arrestatie was uitgevaar digd. Die arrestatie liet niet lang op zich wachten; het tweetal bekende alles. Van i het verduisterde geld was nog slechts 3000 l Mark over. Een onzichtbare „verklikker" van smokkelaars. In den strijd tegen den smokkelhandel wordt thans aan de grens bij Aken een nieuw middel beproefd, waarvan men groo te verwaohtingen heeft. Het betreft een apparaat, dat liohtstra- I len uitzendt, die voor het oog onzichtbaar zijn, doch door bijzondere ontvangtoestel len opgenomen en geregistreerd kunnen worden. Het zijn ultra-roode stralen, die door een gloeilamp worden uitgezonden. Alle overigo stralen van de lamp worden teruggehouden door een filter. Zoodra personen of voorwerpen, b.v. tfuto's, in het door deze stralen bestreken gebied komen, wordt een alarminrichting in werking gesteld, zoodat terstond vast gesteld kan worden, wanneer een persoon of auto over de grens komt. Het ontvangtoestel wijst ook terstond de plaats aan, waar het gebied gepasseerd wordt. Daardoor wordt onnoodig lang zoe ken en het urenlange wachten overbodig. Zijn vrouw de eoren afgebeten. Een jonge Servische boer uit het dis trict Krischewatz moest tot zijn woede oonsta-teeren, dat zijn vrouw naar zijn smaak to veel de aandacht van andere jonge mannen trok. Hij werd ontzettend jaloersch en zon op een middel om aan het geflirt een eind te maken. Het middel, dat hij vond, was nog al barbaarsch; hij beet ziin mooie eohtgenoote beide ooren af en reide toen tevreden: Ziezoo, nu ben je lee- lijk en zal geen andere man behalve ik je nog aankijken. Natuurlijk mengde de politie zich in de zaak, doch hierover was de boer ten hoog ste verontwaardigd. „Is er dan in Servië geen persoonlijke vrijheid meer!" kreet hij. „Mijn vrouw is toch mijn vrouw en daar kan ik toch mee doen wat ik wil.Inderdaad schijnt er in Servië geen persoonlijke vrij heid meer te bestaan, althans niet zooak de boer dat begreep, want hij is gearres teerd. Hoe men in Rusland toeristen behandelt. Dr. Hans Grosser heeft bij de Berlijnsche Rechtbank een aanklacht ingediend tegen bet Russische Toeristenbureau „Intourist" dat in de Duitsche hoofdstad gevestigd is. Dr. Grosser verklaard, dat hij, aangelokt door de veelbelovende aanplakbiljetten van het Officieel Sovjet Beisbureau en ook uit nieuwsgierigheid om Rusland te leeren kennen, een bedrag van 4000 francs had gestort voor een reis door het nieuwe Rus land. Bij zijn aankomst te Moskou werd dr. Grosser reeds op het station gevangen ge nomen en zonder eenige nadere verklaring overgebracht naar Lubianka (de directie der Gepoe). Hier werd dr. Grosser aan een streng verhoor onderworpen waar tevens een streng onderzoek werd ingesteld naar zijn politieke en godsdienstige overtuiging men toonde hem tal van foto's van perso nen die hem geheel onbekend waren. Een van zijn „rechters van instructie" een Duitsche communist dwong hem her haaldelijk om de Internationale te zingen. Na allerlei bedreigingen en mishandelin gen werd hij tenslotte opgesloten in een vunzige gevangeniscel. Veertien dagen lang ontving hij niets anders dan water en slecht brood. Physiek en moreel uitgeput werd hij ten slotte in de nabijheid der grens in vrijheid gesteld. Er werd hem geen enkele veront schuldiging aangeboden voor de beleedi- gingen en het lijden dat hij moest verdu ren. Onmiddellijk na aankomst te Berlijn heeft Dr. Grosser zich gewend tot een be kend advocatenkantoor dat namens hun cliënt een aanklacht heeft ingediend tegen het Toeristenbureau. Een der advocaten verklaarde aan on zen correspondent dat het bedoelde proces van groot belang zal zijn voor het reizend publiek, dat thans zal vernemen aan welk gevaar en risico het zich bloot stelt door een reis naar .Kusland te maken. SPORT WIELRENNEN DE WERELDKAMPIOEN. SCHAPPEN TE ROME. Series sprint amateurs. Van Egmond geslagen. Gisteravond om 9 uur word een aanvang gemaakt met de series voor het wereld kampioenschap sprint der amateurs. Er werden 13 series gereden, waarbij onze Olympische kampioen van Egmond in de 8ste serie uitkwam tegen den Oos tenrijker Dusika. Het werd de snelste sprint van den avond en de winnaar werd Diisika in den snelsten tijd 12.4 sec. over de laatste 200 meter. Van Egmond stelde teleur. Hij kreeg nog een kans om zich voor de kwartfinales te plaatsen, doch in den derden herkansingsrit verloor Van Egmond van den Oostenrijker Sohaffer. De dertien series werden gewonnen door resp. Mozzo, Italië; Chaillot, Frankrijk; Ingold, Zwitserland; Perrin, Frankrijk; Bonfantï, Italië; Pola, Italië; IJlrioh, Frankrijk; Dusika, Oostenrijk; Anker An dersen, Denemarken; Ohristensen, Dene marken; Waegeli, Zwitserland; Frach, Duitschland, en Richter, Duitsohland. De drie herkansingsritten hadden het volgende resultaat: Dasch, Duitsohland sloeg Olsen, Denemarken; Ree Andersen, Denemarken sloeg Zimkowslri, Oostenrijk; Schaffer, Oostenrijk sloeg Van Egmond, Nederland. De wedstrijden duren voort. Na afloop der series en de herkansings ritten kwamen de winnaars hiervan tegen elkaar uit. De belangstelling van de zijde van het publiek was zeer matig. Slechts ongeveer 2000 toeschouwers, waaronder de volledige Olympische ploeg, waren in het Stadion aanwezig. Deze wedstrijden hadden het volgende resultaat: Mozzo, Italië wint van Dasch, Duitsoh land; Chaillot, Frankrijk wint van Ingold; Waegeli, Zwitserland wint van Bonfanti, Italië; Perrin, Frankrijk wint van Chris- tensen, Denemarken; Dusika, Oostenrijk wint van Anker Andersen, Denemarken; Fraoh, Duitschland, wint van Sohaffer, Oostenrijk; Richter, Duitschland, wint van Ree Andersen, Denemarken; IJlrioh, Frankrijk, wint door disqualificatie van Pola, Italië Bij den rit tusschen Ulrich en Pola. kwam het tot een incident.. De wedstrijdleiding diskwalificeerde Pola wegens niet correct rijden en ver klaarde Ulrich winnaar. Het publiek was het hiermede niet eens en gaf dit op luid ruchtige wijze te kennen. Het werd des te opgewondener toen 't door middel van de luidsprekers vernam, dat de wedstrijdlei ding uit 2 Franschen en 1 Zwitser bestond. MOTORSPORT DE INTERNATIONALE ZESDAAGSCHE. Van Hamersveld geeft den strijd op. De Nederlanders uitgeschakeld. Het was gisteren een zeer zware dag voor de rijders te Merano, want het ging om vele passen zooals de Pordoi en de Sella met smalle, modderige hinnenwegen over de bergen waarbij tal van sterke stij gingen. Het was dan ook geen wonder dat hier vele strafpunten vielen. Van Hamersveld heeft thans voor goed den strijd opgegeven; met een gebroken stuur en 21 strafpunten had het weinig doel meer om voort te gaan. Het gevolg hiervan is, dat nu beide Ned. Vase-teams zijn uitgeschakeld. De overige zeven Ned. rijders zijn gelukkig nog zonder strafpun ten. Behalve verscheidene valpartijen door de gladde natgeregende wegen valt te vermelden, dat de machine van den rijder Neill totaal verbrand is op den Pordoipas. Vandaag vielen niet minder dan negen rij ders uit, wat het totaal op vijftien brengt, terwijl 14 rijdeis strafpunten kregen (to taal thans 18), waaruit volgt, dat reeds 33 rijders voor de gouden medaille zijn uit geschakeld. Het Italiaansche Trophy-team heeft twee strafpunten. Alleen Engeland en Tsjecho-Slowakije zijn nog zonder straf punten. Wat de Vase-teams betreft, hebben Duitschland A, Engeland A, Italië A en B. nog geen strafpunten. De namen der uitvallers zijn: Nardi (Dollar) Italië; Zencominierskv (Puch) Duitsohland; Finden (James) Engeland; Roero (Dollar) Italië; Iglesedar (B.M.W.) Oostenrijk; Van Hamersveld (Eysink) Ne derland; Neill (Matchless) Engeland; Eiehler (Ariel) Italië. ZWEMMEN WEDSTRIJDEN IN DE ZIJL. Van Politie en Zijl-adspiranten. Gisteravond werd het wedstrijd-seizoen in dé Zijl gesloten met de jaarlijksche po litie en Zijl-adspiranten-wedstrijden. Dat dit het naderend einde van het zwemsei- zoen beteekende was duidelijk merkbaar aan de temperatuur. Evenwel, die van het water is nog steeds beter dan die van de lucht en zoo konden de zwemmers gisteren beter i n dan boven het water vertoe ven. De zwemwedstrijden van de politie heb ben intusschen maar een heel poveren in druk gemaakt. Er waren slechts een tien tal politiemannen uit het meer dan hon derdveertig man tellend corps, die aan de wedstrijden deelnamen, een aantal dat zeker nog veel te gering moet worden ge acht. We hebben er steeds op aangedrongen en de noodzakelijkheid betoogd, dat een politieman moet kunnen zwemmen. Zwemmen toch is van meer belang dan welke andere tak van sport ook. Toch is de animo voor het zwemmen, ondanks ook de commissaris van politie, de heer Meijer, het beoefenen ervan ten zeerste bevordert, nog veel te klein. Dat constateerde trouwens de voorzitter van de Zijl, de heer F. v. d. Mark Sr., ook in zijn openingswoord, waarin hij erop wees, dat in dit seizoen misschien elk po litieman gemiddeld éénmaal gezwommen heeft. Dat is veel te weinig. Te mooier is de prestatie van degenen, die toch volhouden, die zelfs wedstrijden weten t« organiseeren. Jammer genoeg was de ploeg politie mannen nog gehandicapt door het niet- deelnemen van A. van den Berg, die we gens ziekte verhinderd was. Temeer jammer was dit, wijl hij zijn kans om den Trianon-beker definitief te winnen niet kon verdedigen. Deze beker kwam nu voor een jaar in het bezit van den heer Troost, die in vier nummers met Yan Hilten een vinnigen strijd had ge streden en telkens als eerste was geëin digd. De resultaten zijn: 50 m. vrije slag: 1. T. G. K. Troost in 42.6 sec.; 2. M. van Hilten in 42.8 sec. 50 m. schoolslag: 1. T. G. K. Troost in 52.4 sec.; 2. J. de Boer, in 54 sec.; 3. M. van Hilten in 57.2 sec. 50 m. rugslag: 1. J. de Boer in 53.8 sec.; 2. T. G. K. Troost. 25 m. zwemmen, waarvan 10 m. met dren keling (om den Trianon-beker): 1. T. G. K. Troost in 58 sec.; 2. M. van Hilten in 69.2 sec.; Troost werd gediskwalificeerd. Popduiken: 1. T. G. K. Troost in 32.8 sec.; 2. M. van Hilten in 33 sec. Tusschen de verschillende politie-num- mers door werden de wedstrijden van de Zijl-adspiranten gehouden, die nog een zeer lijvig programma voor ons opdischten, te lijvig eigenlijk, want het was kwart over negen, toen nog met den watei-polo- wedstrijd tusschen twee Zijl-zeventallen moest worden begonnen. De uitslagen der adspirant-wedstrijden luiden als volgt: 25 m. schoolslag meisjes tot en met 12 jaar: 1. M. de Boer in 26 sec.; 2. Leni v. Weizen in 28.4 sec. 25 m. schoolslag jongens tot en met 12 jaar: 1. J. v. d. Markt in 26.2 sec.; 2. C. Leget in 27 sec.; 3. J. de Koning in 28.8 sec. 25 m. vrije slag jongens tot en met 14 jaar: 1. Chris Bekooij in 25.6 sec.; 2. J. v. d. Mark in 28 sec. 50 m. vrije slag jongens tot en met 16 jaar: 1. D. Kraaijenbrink in 33.2 sec.; 2. W. van Weizen in 36.4 sec.; 3. B. van Leeu wen in 36.8 sec.; Na loting met H. Kapaan. 50 m. schoolslag meisjes tot en met 16 jaar: 1. Bep Arnoldus in 44.8 sec.; 2. An nie Kapaan in 48.8 sec. 50 m. schoolslag jongens tot en met 16 jaar: 1. D. Kraaijenbrink in 44.4 sec.; 2. W. van Weizen in 46.6 sec.; 3. A. Vriese- ma in 52.8 sec. Onder water zwemmen dames: 1. Bep Arnoldus 21.5 m., 2. mevr. de Koning 21 m., 3. mej. v. Weizen 16 m., Onder water zwemmen heeren: 1. A. Kraaijenbrink 27 m«, 2. J. v. d. Berg 25.2 m., 3. F. v. d. Horst 24 m. 50"m. vrije slag adspiranten: 1. mej. A. v. d. Mark in 42.8 sec.; 2. mej. Eradus. 10 m afvalrace heeren: 1. H. Blansjaar; 2. H. Kramp; 3. F. v. d. Horst. Zuiver werpen polo-bal: 1. A. van Vliet 7 punten, 2. A. van Egmond 6 punten. Zuiver werpen polo-bal adspiranten: 1. D. Kraaijenbrink 5 punten; 2. B. v. Leeu wen 4 punten. WATERPOLO Beslissingswedstrijd De Zijl—Alphen. A.s. Dinsdagavond 7 uur speelt in Gouda de Zijl I tegen A. Z. C. I de beslissings wedstrijd ROEIEN DE EUR0PEESCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. De inschrijvingen. Voor de Europeesche roeikampioen- schappen te Belgrado zijn de volgende in schrijvingen uitgekomen: Vier met stuurman: België, Frankrijk, Italië, Zwitserland. Nederland, Spanje, Tsjecho Slowakije, Hongarije, Joego-Slavië j Polen, Roemenië en Denemarken. Twee zonder stuurman: België, Frank rijk, Italië, Zwitserland, Nederland, Hon garije en Joego-Slavië. Skiff: België, Mingé; Frankrijk, Suarin; Italië, Mariani; Zwitserland, Studach; Tsjeoho-Slowakije, Piri; Hongarije, dr. j Kauer; Joego-Slavië. Polen, VereyWlo- dek, en Roemenië, Cserhaty. Twee met stuurman: België, Frankrijk, j Italië, Zwitserland, Nederland, Joego-Sla vië en Polen. Vier zonder stuurman: België, Frankrijk Italië, Zwitserland, Nederland, Hongarije en Joego-Slavië. Double Scull: België, Italië, Hongarije, Joego-Slavië en Polen. Aöht: België, Frankrijk, Zwitserland, Nederland, Tsjeoho-Slowakije, Hongarije, Joego-Slavië en Polen. ATHLETIEK R0 0D-WIT SINGELLOOP. Op den vooravond van den R. W. Sin gelloop diene voor het goede verloop hier van het volgende: De loop zal evenals vorig jaar worden gehouden langs alle singels. De start zal zijn aan den Morschsingel te 3.15 uur, waar zich de 12 loopers opstellen. Deze deelnemers zijn als volgt- genum merd: 1. K. van der Voort, De Bataven; 2. W. Houps, idem; 3. D. Tuithof, idem/ 4. P. van Dam, idem; 5. J. Dubbelaar, idem; 6. A. Visser, Meerburg; 7. A. Slingerland, idem; 8. C. van Bakelen, R. K. A. V. Am sterdam; 9. N. van Bakelen, idem; 10. Th. Stijnman, Rood-Wit; 11. A. Langezaal, idem; 13. Van Beitel, De Bataven. De route is wederom langs alle Singels zoodat de finish is opgesteld aan het Leidsch Dagblad. Het is ten strengste verboden de loo pers te volgen per fiets of ander vervoer middel. Na afloop van dezen Singelloop zullen de prijzen wordt uitgereikt in het clubhuis van het R. K. Sportpark „Haagweg", ter wijl op het terrein een voetbalwedstrijd zal worden gespeeld tusschen de Rood- Wit Jun. en de dito's van Teijlingen uit Sassenheim. De wedstrijd vangt aan te half 4 en wordt gespeeld om een medaille. De Rood-Wit ploeg i« als volgt samen gesteld: E. Beurschgens P. Mellman J. v. d. Hoeven J. Stol A. Gussenkoven A. Verhoeven L. Schrijvers J. v. Nierop P. v. Nierop Th. Stikvoort G. Gussenhoven Het terrein is tegen entree toegankelijk. R. K. Ath. Ver. „De Bataven". Morgen zullen een 6-tal Bataven deel nemen aan den zoo populair geworden Singeiloop. Wisten de Bataven vorig jaar al een 3de plaats te bezetten, ze zullen .dit jaar ze ker alles op alles zetten om den praehti- gen Peter Verhoef-beker te bemachtigen. En het kanna een training, zooals de Bataven het doen, kunnen wij alles ver wachten. In ieder geval zal er een prachtstrijd zijn want er zijn deze keer zeker 4 candidaten voor no. 1. Plaats van samenkomst is R. K. Sport park „Haagweg" om pl.m. 2 uur. Na afloop begeven de deelnemers en de supporters zich ook naar het terrein, waar in het clubgebouw de prijzen uitgereikt zullen worden. VOETBAL KON. NED. VOETBALBOND. Gewijzigde competitie-indeeling. De „Sportkroniek" vermeldt voor de la gere klassen een gewijzigde competitie-in- deeling. We laten ze hier volgen: Vierde klasse A. T. H. B.; Hillegom; D. V. S.; R. C. L.; Leidsche Boys; L.D.W.S. Kranenburg*; De Jagers, S. V. C. Res. derde klasse A. A. S. C. II; U. V. S. II; H. V. V. IV; A. D. O. III; Laakkwartier II; R. V. C. II; V. U. C. Ill*; Quick III*; Schevenio- gen H*. Res. derde klasse 0. Alphia II; Alphen II; Bodegraven II; G. S. V. II; O. N. A. II; Hercules III, Kam pong II, U. V. V. Ill, Velox Hl. Bij toelating. AlphenZeeburgia. Zondag speelt Alphen I een vriend schappelijke wedstrijd tegen de Amster- damsche 2e klasser Zeeburgia. Jubileumwedstrijden A. T. 0. Door gisteravond met 11 gelijk te spe len tegen Leidsoh Dagblad is D. A. L. in het bezit gekomen van den door de L. S. V. ,,A. T. O." uitgeloofden zilveren beker. Hedenavond wordt de laatste wedstrijd gespeeld tusschen A. T. O. en Tramboys. Na afloop van den wedstrijd zal de uit reiking der prijzen plaats hebben. HOCKEY HET NEDERLANDSCHE ELFTAL. Het Nederlandsche elftal speelde giste ren een oefenwedstrijd tegen een combi natie in het Stadion en won met 31. Daarna werd de definitieve ploeg geko zen, die er van links naar rechts als volgt uitziet Doel Hardebeck, Amsterdam. Achter: Tresllng, H. O. 0. en De Waal, Amsterdam. Midden: Van Lierop, Hilversum, Ter Haar, Amsterdam en De Looper, Hilver sum. Voorê V. d. Haar, H. L. C.; Dupon, H. L. C.; V. d. Berg, Amsterdam, De Geer, H. D. M. en dunning, Bloemendaal. PAARDENSPORT KORTEBAAN-KAMPI OENSCHAP TE ZAANDAM. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Zaandamsche Harddraverij Vereeni- ging werd gisteren aldaar een handicap harddraverij gehouden op de kortebaan om het kampioenschap van Nederland. Winnaar* werd Sally Harvester, eig. J. Hofland te Beverwijk; 2. Jannet, eigenaal G. Taams, Oostzaan; 3. Oplooper, eig. P Weehuizen, Amsterdam; 4. Eulogie, eig. Gebr. de Roo, Groningen; 5. Sister Patrich H., eigenaar J. Klarenbeek, Amsterdam; 6. Malie B., eig. H. Thies, Hoorn, DE AVONTUREN waar zij vroeger ook waren geweest. En het duurde niet lang of de kabouters die het geronk van de machine hadden gehoord, kwamen van alle kanten aanloopen. Uit holle boomen, achter rotsen verschenen de kabouters, blij, dat zij hun vrienden weer zagen. EEN VERKEERSAGENT JE. 552. En dadelijk gingen zij langs den him bekenden weg door een hollen boom naar het paleis van den koning der kabouters. De weg behoefde hun niet te worden ge wezen. Achter hen, ging de kabouter, die omzichtig de ingang naar het paleis weer sloot. Weer moesten zij langs een smalle trap naar beneden maar dit was voor beiden geen bezwaar.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 12