HOLLANDSCH ZWITSERSCHE REEPEN HET PITTORESQUE VOLENDAM BUITENLAND VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 Een internationaal centrum van kunstschilders DE LEVANTIJNSCHE INWONERS Volendam behoort sinds jaren tot een der merkwaardigste bezienswaardigheden van Nederland; het is een soort curiositeit geworden, evenals Marken, waarmee heb gewoonlijk in éénen adem genoemd wordt, als er sprake is van typisch Hollandscue kleederdrachten, van schilderachtige dor pen aan de Zuiderzee, van het maken van een interessant zomeruitstapje van Am sterdam uit, dat bij landgenoot en vreem deling zeer in trek is en waarvoor in het reisseizoen iederen dag liefhebbers van al lerlei landaard te vinden zijn. Die internationale vermaardheid heeft Volendam gekregen, sinds de ook ten on zent veel gelezen Fransche schrijver Henry Havard in 1874 zijn beroemd geworden werk „La Hollande Pittoresque" schreef, nadat hij in datzelfde jaar bij zijn langdu rige omzwervingen door Nederland ook de Zuiderzee had bevaren en aan boord van een tjalk, in gezelschap van den Holland- schen schilder en teekenaar Van Heenis- kerck van Beest, de karakteristieke ste den en dorpen aan onze oude binnenzee had bezocht, die hij in zijn „Voyage aux Villes Mortes du Zuyderzée" vereeuwigd en voor de heele wereld bekend gemaatt heeft. Vóór dien tijd was Volendam, dat ook wel Vollendam genoemd wordt, niet veel meer dan een onbekend gehucht aan de Zuiderzeekust. Het i9 een oud dorp; in heel oude tijden zal hier vermoedelijk de haven van Edam zijn geweest en werd op deze plek, omtrent de veertiende eeuw, een „volle dam" gelegd, toen aan de oostzijde der stad een nieuwe haven was gegraven. Volgens anderen heeft het dorp, dat in zijn wapen de heraldische figuur voert van een jong veulen, zijn naam te danken aan een oud verhaal van een legendarisch „volen"' of veulen, dat uit de zee opdook, ter plaat se waar het dorp werd gesticht. Het Aardrijkskundig Woordenboek van A. J. van der Aa, dat van 1848 dateert, vermeldt er alleen maar van, dat Volen dam, of Vollendam, een dorp in Water land, een half uur ten zuiden van Edam ligt, tegen den zeedijk, op 52 gr. 39 min. 36 sec. Noorderbreedte, 22 gr. 44 min. 11 sec. Oosterlengte en dat het met het gedeelte lijk erbij behoorend Katham, 207 woningen telde, waarvan vele onder één dak, zoodat het uit ongeveer 100 op zich zelf staande gebouwen bestond. De visschera vloot be stond in die dagen uit een honderdtal bot ters en er waren 1060 inwoners, meest vis- schers, van wie meer dan de helft geduren de acht maanden van het jaar het visschers- bedrijf op de Noordzee uitoefende.. De Her vormden, toen circa 100 in getal, hadden aan de westzijde van het dorp een huiskerk, een vierkant gebouw zonder orgel, met een spits toeloopend torentje, waarin een klok hing. Eens per maand werd daar door een predikant uit Edam de godsdienstoefening gehouden. De Roomsch Katholieken, die de meerderheid der bevolking vormen, kochten in -1848 een huis, om het tot kapel of bijkerk in te richten en door of van we gen den pastoor van Edam werd in den dienst voorzien De zeehaven wordt be schreven als een tamelijk groote kom, te gen den Zuidpolder zeedijk gelegen en aan j de zeezijde van een rïngkade met steenen i glooiing voorzien, „welke echter niet hoog genoeg is tegen hooge vloeden".* Meer dan het Aardrijkskundig Woorden boek in zijn sobere zakelijkheid, geeft de enthousiaste beschrijving door Henry Ha vard een indruk van de pittoreske schoon heid van dit visschersdorp met zijn schil derachtige bewoners. Hij beschrijft het als een eenvoudig gehucht, dat op een gewone landkaart niet eens vermeld wordt, maar dat zoo ten volle de belangstelling van den kunstenaar verdient, omdat zijn bewoners, evenals die van Marken, de gebruiken, de kleeding en de tradities van den goeden, ouden tijd in eere gehouden hebben. De bij groepjes van zes of acht neergehurkte vis- schers, zooals zij daar zwijgend en onbe weeglijk tegen hun lage huisjes op de dijk- glooiing zitten te rooken, in een onbestem de verte starend met den verren blik van hun liohte zeemansoogen, doen hem eerder denken aan fatalistische Turken van deu Bosporus, dan aan Hollandsche visschers. Hun wijde broeken, hun muilen, die ze vóór zich neer zetten, hun bonte mutsen die ze dragen, zooals een Turk zijn turban draagt, versterken dien Levantijnschen indruk en opnieuw wordt hij aan Stamboel herinnerd, wanneer hij ziet, hoe de Volendammer zich van zijn schoeisel ontdoet, als hij het huis binnen gaat, zoodat, evenals aan den ingang der Turksche moskeeën, het aan tal paren muilen die aan de voordeur staan aangeeft hoeveel personen er binnen zijn gegaan. Behalve door de typische visschersbevol- king is Havard ook getroffen door het schilderaehtig aspect der oude huisjes, on der langs den zwaren zeedijk, waar ze met hun daken nauwelijks bovenuit steken en door het interieur dier woningen, met de hooge bedsteden, de Deltsche blauwe bor den aan den muur, het blinkend geschuurde koperen on tinnen gerei en de smettelooze mat op den vloer, waarop niemand het wa gen zal anders dan ongeschoeid te loopen. Sinds het Aardrijkskundig Woordenboek van Van der Aa werd samengesteld en se dert de dagen dat Havard hier, meer dan oen halvo eeuw geleden, zijn eerste indruk ken ontving en die wereldkundig maakte, is er wel wat veranderd. Het in zijn een zaamheid verloren visschersdorp is be roemd geworden. Eerst hebben wereldrei zigers, op zoek naar al wat afwijkt van het gewone en alledaagsche dat ze op hun rei zen ontmoeten, het ontdekt en sohilders uit het eigen land en van ver over de grenzen, die hier altijd weer nieuwe onderwerpen voor hun studies vonden in het zeehaven tje met zijn vloot van hooggetuigde bot ters, of op den hoogen dijk, waar het licht klaarder en lichter schijnt dan overal elders en waar de horizon zoo ver wijkt jn de wij de oneindigheid van de zee, met haar tel kens wisselend kleurenspel en achter het lage polderland met zijn prachtige wolken luchten, maar vooral in het vissohersdorp, dat met zijn kleurig geschilderde houten huisjes zoo vertrouwelijk tegen dien dijk genesteld ligt en in de mooie, oude klee derdracht, waaraan de bevolking trouw ge bleven is tot op dezen dag. Later heeft ook het internationaal toeris me er zijn intocht gedaan, nadat het dorp uit zijn eeuwenlang isolement bevrijd was. De Noord-Hollandsche tram door Water land, waarvan binnenkort ook het laatsce gedeelte, de lijn naar Edam, wordt geëlcc- trificeerd, bracht de heele streek zooveel dichter bij de hoofdstad; een trekschuit van Edam naar Volendam zorgde voor een verbinding, die een attractie te meer voor de toeristen was; er werden geregelde rondvaarten ingesteld van Amsterdam naar Marken en Volendam, waardoor in bet reisseizoen dagelijks stroomen bezoe kers worden aangevoerd; er kwamen nieu we steenen huizen van moderner „stijl", waar vroeger, de kleurig geverfde houten huisjes hadden gestaan; er werden op de meest in het oog vallende platsen reclame borden gezet en winkeltjes ingericht, met in groote letters het opschrift „artstore", waar allerlei „souvenirs a Volendam" wor den verkocht en vooral in den laatsten tijd heeft het karakter van het oude dorp een groote verandering ondergaan, nu, door de afsluiting van de Zuiderzee, Volendam al» vissohersplaats heeft afgedaan en het ge zamenlijk uitvaren der visschersvloo#» in den Zondagnacht (een der voornaamste be zienswaardigheden) tot het verleden be hoort. Maar ondanks dit alles is toch gelukkig nog veel van het oude en schilderachtige bewaard. De schilderachtige volkseigen kleeding is gebleven. De vrouwen en meisjes dragen nog haar gevleugelde „hulletjes" over net kort geknipte haar, de strakke lijfjes, de wijde gestreepte rokken, de boezelaars met bonte hoofdjes en de mannen hun wij de broeken, ruige schipperakielen en hun bonten muts van lauisvel met smalle kleu rige lintjes, de „karpoes", een van de wei nige volkseigen Nederlandsche mannen- hoofddeksels, die nog uit vroeger tijd zijn overgebleven. Zoo ongeveer moeten de oude Watergeuzen, de stoere varensgasteu van Jacob van Heemskerk en Willem Ba- rentsz er uit gezien hebben. De kindoren, zoo jongens als meisjes, dragen van jongsaf de kleedij hunner ouders en voorouders en zien er precies als vader en moeder uit, net groote poppen en zoo grappig wijs, vooral wanneer ze met die wijde broeken en lange rokken samén ravotten en stoeien. Het dorp heeft ook zijn pittoresk uiter lijk bewaard, al staat het hotel Spaander wat ongewoon groot en nieuw tusschen al die kleine oude huisjes. Het hotel zelf telt overigens een bezienswaardigheid in de reeds schilderijen, aquarellen en teekenin- gen, die, als in een museum de wanden van de groote gelagkamer bedekken, alle her inneringen, achtergelaten door sohilders die hier gewoond en gewerkt hebben, sinds het visschersdorp niet alleen door de toe risten werd geannexeerd, maar een ware internationale schilderskolonie geworden is, die Volendam tot een Hollandsch Bar bizon heeft gemaakt. Typisch en schilder achtig blijft het dorp, waar nog altijd de wasch op straat te drogen hangt, als in de dagen, toen een Engelsche schilderes die hier een tijdlang woonde, het „most, shocking" vond, dat al haar dessous op straat niet enkel aan den zeewind, maar ook aan de blikken der voorbijgangers wer den bloot gesteld. Nog altijd wordt de be zoeker getroffen door den karakteristieken aanleg der kleine straatjes, door de paal woningen aan den dijk, de houten huisjes, met hun ouderwetsche vuurplaten en tegel tjes, hun bedsteden en gebeeldhouwde kas ten, hun rek met blauw aardewerk, hun glazenkastje, hun gesneden mangelplank en hun echt Hollandsche properheid. Nog steeds zal ieder die Volendam bezoekt, be merken, dat een wandeling over den hoo gen dijk zeer wel de moeite loont en dat nog precies eender als in de dagep van Ha vard, de visschera voor hun huisjes zwij gend en rookend gehurkt op hun hielen zit ten, met de armen op hun knieën gesteund, dezelfde klassieke houding waarin zijen hun voorouders gedurende hun lange zwerf tochten op zee dag in dag uit in het lage vooronder van hun botters gehurkt zaten. Die voorvaderlijke houding is hun het ge makkelijkst, ook in huis en zoozeer zijn zij daaraan gewend, dat het niets ongewoons was, dat Volendammers, die lid waren van den gemeenteraad van Edam, waarmee het dorp één gemeente vormt, wanneer ze met een wagen naar het deftig Edammer stad huis reden, niet op de banken gingen zit ten, maar op den bodem van het rijtuig, zoodat alleen hun „karpoes" boven den rand* uitstak. Naast do vissoherij heeft zich te Volen dam nog een ander bedrijf ontwikkeld, de fokkerij van eenden, die gevoederd werden met jonge vischjes, het z.g. „nest", dat met de botters uit zee werd aangevoerd. Eenige jaren geleden trof de bevolking de ramp, dat onder de eenden een epidemische ziek- BELGIE WERKHERVATTING IN BELGIë? Compromisvoorstellen van min. Heyman. Gisteren werd te Charleroi een vergade ring van de mijnwerkersorganisatie gehou den ter behandeling van de compromisvoor stellen, welke door den minister van Arbeid en Nijverheid, Heyman, zijn gedaan. In deze compromisvoorstellen wordt bepaald: lo. de directie van elke gjijn zal de lage loonen herzien met raadpleging van de plaatselijke 'commissie; 2o alctc wordt genomen van het Belgisch- Duitsche aecoord wat de verpiindering van den Duit?"h#n invoer betreft en loonsver- hooging za' met ingang van 1 October wor den vcr'eend in verhouding tot de voordee- len, we'ke uit de nieuwe contingentcering voortvloeien 3o. met het ecg op de lotsverbetering van de mijnwerkers zullen de loonovereenkom- sten herzien worden door de subcommissie van de mijncommissie. In deze subcommis sie zullen twee afgevaardigden van de werkgevers en drie van de arbeiders zete len; 4o. in de Borinage zal al het personeel te werk worden gesteld en de mijnwerkers zullen om de beurt werkloos zijn volgens een regeling, die zal worden opgesteld door een commissie van zes afgevaardigden van de werkgevers en zes van de werknemers; 5o. onder voorzitterschap van den minis ter van Arbeid of van zijn afgevaardigde zal voor de andere steenkoolbekkens een oplossing worden gezocht in denzelfden geest. Deze commissie moet met haar werk binnen een maand klaar zijn; 6o. het aecoord vereischt onmiddellijke hervatting van het werk, Uit de besprekingen, die na de voorlezing van deze voorstellen volgden, bleek, dat de meerderheid geneigd was het aecoord te aanvaarden. Ook de stemming leverde dit resultaat op. Indien thans de werkgevers ook de voorstellen aannemen, mag een spoe dige werkhervatting, althans in de Borina ge. worden tegemoetgezien, maar vermoe delijk zullen dan ook de andere steenkolen bekkens volgen. j>Tel." DUITSCHLAND DE EISCH VAN GELIJKBERECH TIGING. Geen nota, slechts aanteekeningen. In een officieuze verklaring van het Wolff-bureau wordt bevestigd dat de Duit- sche minister van buitenlandsche zaken, von Neuratk, een onderhoud heeft gehad met FranQois-Poncet, den Franschcn amf bassadeur te Berlijn, over den Duitschen eisch tot gelijkgerechtigdheid in zake de be wapening, doch er aan toegevoegd dat de publicatie van het bericht hieromtrent aan een indiscretie van Fransche zijde moet worden toegeschreven. Dat er een nota of memorandum te Parijs zou zijn overhandigd is niet juist; het betreft slechts losse aan teekeningen van het gesprokene. Fransche ministerraad bespreekt den Duitschen eisch. De Duitsche mededeeling over de ontwa pening nam het grootste deel van den Fransche ministerraad gisteren in beslag. De ministers waren het er allen over eons dat het diplomatieker zou zijn, dit docu ment niet tragischer op te vatten. Het al- te uitbrak, die groote schade veroorzaakte. Of Volendam dien anderen slag, de af- sluiting van de Zuiderzee, die het eeuwen- j oude visscherijbedrijf heeft lam geslagen, j ooit zal teboven komen en of het zioh aan den veranderden toestand en grooten eco- nomischen ommekeer zal kunnen aanpas sen, zal de tijd moeten leeren. Het uiterlijk van het dorp en van zijn bevolking ral, naar men hopen mag, in de naaste toekomst nog wel hetzelfde blij ven; de Gouwzee blijft en het uitzicht over de vroegere Zuiderzee, het tegenwoordige IJsselmeer, eveneens en we zullen dus Vo lendam als bezienswaardigheid nog wel kunnen blijven behouden. Met Marken, en het eveneens merkwaar dige Broek-in-Waterland, Edam en Monni kendam ral het een begeerd doel blijven voor toeristen, die het heele jaar door ge legenheid hebben met de Noord-Hollond- sohe trom deze plaatsen te bezoeken, tus schen welke zij de verbinding onderhoudt. Gedurende den winter zijn er nog acht diensten heen en weer dagelijks tusschen Marken de den vasten wal (Monnikendam) en 's zomers worden deze uitgebreid door vaarten tusschen Marken en Volendam. Bij de toeristen-excursies wordt afwisselend ge bruik gemaakt van de meest uiteenloopen- de vervoermiddelen, tram, stoom-, motor en zeilboot, terwijl tusschen Edam en Vo lendam nog met de ouderwetsche trek schuit kan worden gevaren. Van Monniken dam af kan in het zomerseizoen in twee richtingen de rondtoer worden gemaakt, door eerst óf naar Marken, óf naar Edam te gaan. De in elkaar grijpende dienstrege lingen zijn zoo ingericht, dat de toerist, ais hij zijn dag vroeg begint, alle plaatsen kan bezoeken en zelfs, als hij 't verkiest op sommige lang genoeg kan blijven om al les op zijn gemak te bekijken. De afvaart te Amsterdam is van den steiger der Noord-Hollandsche tram vóór het Centraal Station. gemeene oordeel was dat Duitsohland onder de huidige omstandigheden de bedreigin gen van Von Schleicher niet zou durven verwozenlijken, zioh ook niet opnieuw zou durven bewapenen zonder vergunning en evenmin den Volkenbond verlaten. Frankrijk zou dus het standpunt kunnen handhaven dat het reeds te Genève ten aanzien van de quaestie der ontwapening uiteenzette tegenover de Duitsche aanspra ken, maar het zou niet iedere mogelijkheid van door Duitschland gewenschte speciale onderhandelingen van de hand wijzen. Ech ter zal het niet voldoende zijn dat Duitsch land zijn wenschen te kennen geeft; het moet ook duidelijk formuleeren welke nieuwe waarborgen voor de veiligheid het kan aanbieden. Alvorens op het Duitsche document te antwoorden zal de Fransche diplomatie de groote en de kleine mogendheden, die het verdrag van Versailles onderteekend heb ben, raadplegen. Het zal vriendschappelijk de speciale opinie vragen niet alleen van Londen en Brussel maar ook van Rome en het ral aan het laatste zijn bezwaren uit eenzetten om zoo mogelijk te voorkomen dat Italië zich aansluit bij de Duitsche ar gumenten. Hoe Amerika erover denkt. Officieel commentaar op den Duitschen stap bij Frankrijk over de reorganisatie van de rijksweer is in Amerika niet gegeven; een verantwoordelijke persoonlijkheid uit Amerikaansche regeeringskringen uitte zich echter als volgt over deze kwestie: Amerika is in de cersto plaats gointeres- seerd bij de vermindering der bewapenin gen. Elke Duitsche stap, die vorgrooting der bewapening ten doel heeft, zou hier een zeer ongunstigen indruk maken. Zonder zich uit to laten over de kwestie der Duitschland in het verdrag van Versailles opgelegde beperkingen, is men hier van meening, dat de pariteit door een verbete ring der betrekkingen tusschen de Euro- peesche naties moet worden nagestreefd, zoodat door herstel van het vertrouwen alle naties langzamerhand tot het Duitsche be- wapeningspeil dalen, in plaats dat Duitsch land zijn bewapening uitbreidt. De door Hoover in Juni gedane voorstellen waren gebaseerd op de cijfers van het v.erdrag van Versailles en vormden het begin der maat regelen, die aan Duitschland gelijkheid zou den geven. Indien er weer bewapend wordt dan zou het moeilijke werk en het streven der ontwapening waarschijnlijk onherstel baar vernietigd worden. Van bevoegde Duitsche zijde wordt ten opzichte van deze opmerkingen verklaard: Uit de mededeelingen van don rijksweer- minister blijkt, dat Duitsohland niet wil gaan bewapenen, doch slechts het gold, dat het thans voor zijn weermacht uitgeeft, op voor zijn veiligheid nuttiger wijze wil be steden dan bij de huidige militaire organi satie mcfgelijk is. De Fransche pers gaat te keer. Do Fransohe pers toont zich algemeen verontwaardigd over de nieuwe Duitsche eischen en gaat daartegen heftig te keer. De officieuze „Petit Parisien" noemt zelfs de formuleering van de Duitsche eischen in een officieel diplomatiek docu ment reeds een inbreuk op het verdrag van Versailles. Het blad kondigt echter tevens aan, dat onderhandelingen over deze eischen zullen plaats hebben, voor het eerst op 20 September te Genève. Ook do linksoho bladen protesteoren zeer krachtig tegen het nieuwe Duitsche memorandum. Zoo schrijft do „Ero Nou velle", het orgaan van Horriot: Generaal von Schleicher meent wel, dat hij slechts met de sporen behoeft te rinkelen, om bet verdrag van Versailles te kunnen begra ven evenals de grondwet van Weimar. Ge lijke recht? Heeft Duitsohland aan gelijke rechten gedacht, toen het do neutraliteit van België schond, het Fransche grondge bied betrad, de Fransche steden verwoestte en een derde van het Fransche grondbezit wilde annexeeren? Gelijke rechten kunnen slechts bestaan voor hen, die hun verplich tingen nakomen en het recht hooger stellen dan het geweld. Een uitzondering vormt slechts de socia listische „Populaire", welk blad erop wijst, dat de eenzijdige ontwapening van Duitsch land niet eeuwig gehandhaafd kan blijven, als de overige mogendheden haar verplich tingen tot ontwapening niet nakomen. Har riot had reeds lang de politiek van Tar- dieu moeten laten varen. In zijn verblind heid heoét hij zoowel do raak van de ont wapening als de belangen van Frankrijk en die van den vrede verraden. Het blad eischt, dat alsnog terstond voorstellen voor ontwapening zullen worden ingediend. CHINA NIEUWE AANVALLEN OP M0EKDEN. Hevige gevechten. Gisterochtend werden nieuwe aanvallen gedaan op Mockden, waarbij hevige ge vechten werden geleverd. Volgens de te Tokio verschijnende „Asahi" worden de aanvallen ondernomen door ca. 5000 plun deraars, die volledig uitgerust zijn met machinegeweren en kanonnen en die het speciaal gericht hebben op het arsenaal, het vliegveld en het radiostation. Dc ongeregelde Chineesche troepen doen van velschillende punten aanvallen. Een afdeeling trok op naar dc Zuidpoort van Moekdc M een andere naar het arsenaal, een dri'de groep naar het vliegveld. Ook in de omgeving van Moekden roeren de onge regelde troepen zich weer. In Kajoen werd de trein uit Moekden tot stilstand ge bracht. De woning van den Japanschon gene raal Moeto te Moekden wordt streng be waakt en Japausohe soldaten nemen doel aan de verdediging dor stad. Het gevecht bij het arsenaal heeft twee uur geduurd, alvorens de aanval was afgeslagen. ZUID-AMERIKA VERWARDE TOESTAND IN ECUADOR De strijd tusschen de opstandelingen en de regeeringstroepen woedt te Quito nog steeds voort. Do toestand is uiterst ver ward. Betrouwbare berichten zijn niet te verkrijgen, daar er een strenge censuur is ingevoerd. De verwarring is nog girooter geworden door het feit, dat de ambtstijd van de regeering-Martinez in den nacht op heden is afgeloopen zondor dat er een nieuwe regeering ia gevormd of do oude is belast mot liet verdere beheer der loopende raken. Vrijdag a.s. wordt de Engelsche kruiser „Durban" te Guayaquil verwacht, hetgeen men in verband brengt met den opstand. Radioberichten maken melding van VTecselijke toestanden, welke te Quito zouden heerschen. Op de straten liggen on telbaar veel dooden, die door hot ononder broken geweervuur niet verwijderd kunnen worden. De opstandelingen en de inwoners hebben gebrek aan voedingsmiddelen, ter wijl het water sohaarsch is. Reeds moeten er besmettelijke ziekten zijn uitgebroken. BUITENL. BERICHTEN. MUNITIEDEPOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. In de zich in de nabijheid van Boekarest bevindendo opslagplaats voor artillerie- munitie is gisternamiddag om vier uur brand uitgebroken. Aanvankelijk vonden slechts ontploffingen van geringe kracht plaats; om 9 uur 20 echter weerklonk een ontzettende explosio, die in geheel Boeka rest werd gehoord. Naar bleek, was do gc- heele in het gebouw opgeslagen voorraad munitie in dc lucht gevlogen. Slechts twee personen worden licht en één zwaar gewond. De matericelo schade is echtor groot. Alle omliggendo gebouwen en ook het station zijn ernstig beschadigd. Mislukt uitstapje van Belgischo slagers. Een aantal slagers uit de Belgische Kem pen maakten gisteren in een autobus een uitstapje naar Brussel. Do bus kwam iu botsing mot een tram en sloeg om. Van de twintig inzittenden worden er tien gewond. Zij moosten naar het ziekenhuis worden gebracht; na aldaar t6' zijn verzorgd kon den zij zich weer naar huis bogoven. De tram en de bus werden zwaar beschadigd. TYPHOON BOVEN FLORIDA. Zes personen gedood. Al» gevolg van een typhoon zijn in Pon- sacoltt (Florida) zes personen gedood; cr werd ook groote matcrioclo schade aange richt. Do storm kwam uit do richting van de Golf van Mexico en teisterde goheol Florida. NOODWEER OP HET PLATTELAND VAN FRANKRIJK. Gisteren hebben boven eenigo Fransche provincies liovige stormen en onweorsbuicn gewoed, die groote schade hebben aange richt. In Bruinath nabij (Straatsburg wer den uitgestrekte tabaksplantages vernield. De aangeiohte schade wordt op ocnigo niil- lioenen francs geschat. Ook in de omgeving van Toulouse heeft het noodweer door overstroomipgeu groo te schade veroorzaakt. Ten gevolge van het inslaan van den bliksem geraakte een groote schoenenfabriek in brand en weid geheel vernield. Te Limoges sloeg dc blik sem in een kerk, waarvan het dak en de klokkentoren werden vernield. To Bourg- en-Bresse werd oen fietser door den blik sem getroffen en gedood. Ook Ohalons-aur- Marne en Ohaumont (Hauto Muruo) had den van het onweer te lijden en op vele plaatsen werd de oogst vernield. WOLKBREUKEN IN P0MMEREN. De districten Stolp, Bütow en Rummels- burg werden gisteravond gotroffon door zware wolkbreuken, dio op do volden groo te schade hebben aangericht Vooral in hot distruct Bumiuelsburg viel in twee uur tijds een geweldige hoeveelheid regen Langs do spoorlijn BiitowZollbrück werdon in een acht meter hooge helling meterdiepe geu len gegTa.ven Het weggespoelde zand hoop te zioh op de spoorlijn op in een laag van oen meter dikte Een trein, dio hierin was blijven steken, kon eerst na drie kwartier zwaren arbeid worden vrijgemaakt en zijn weg vervolgen Velden en weiden gelijken op onmetelijke zeeën. Do sohado in aanzien lijk. Overstroomingsellentle in N. Zeeland. De toestand in het overstroomingsgebicd van de Wairarapa is nog ernstig, ofschoon het water than» iets terugloopt. Op talrijke plaatsen zal dit jaar do Landbouw onmoge lijk zijn. Do puinihoopen, die door de over- stroorningen zijn teweeg gebracht zijn soms zoo hoog, dat zij de telegraafdraden ivicen. Een boer vond in zijn stal do lijkeo van honderd koeien opeengehoopt; do dieren waren door het water als in een val op gesloten.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11