LETTEREN EN KUNST UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK KERKNIEUWS VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 EEN SPRONG VAN DE ROTTERDAM- SCHE SPOORBRUG. Een recordprestatie: 27 Meter. Een koene springer is Woensdagochtend van een der bogen van de spoorbrug over de Maas te Rotterdam in die rivier ge sprongen. Reeds lang liep de Rotterdamsche sport man A. van Welzenes met dit plan rond en in alle stilte had hij zijn waagstuk voor bereid. Het zou een recordpoging worden. Want de hoogste sprong, ooit door een Ne derlander gemaakt, schijnt 18 Meter te bedragen. Deze kampioen-springer huist in U treoht. De heer van Welzenes, de oud-rechtsbui ten' van Xerxes, die een bekwaam zwem mer en een onverschrokken springer is, had zich voorgenomen dit record van 18 Meter te verbeteren. Geruimen tijd tevoren reeds was hij begonnen met zijn training, door van verschillende zeebooten oa. de Sta tendam en de Drechtdijk te springen en circa twee weken geleden had hij een .sprong gemaakt van de leuning van de Willemsbrug. De proef lukte uitstekend, doch meteen kreeg de zwemmer een pro ces-verbaal te slikken. Zijn enthousiasme werd er evenwel niet door bekoeld. Hij moest en zou van grootere hoogte het wa ter in dan wie ook voorheen. Doch spring- torens van een dergelijke hoogte zijn er niet en er ging dus wel eenige tijd voorbij alvorens do heer van Welzenes op het idee kwam van een der bogen van de spoorbrug te springen. Die brugboog ligf niet minder dan 27 Meter boven den waterspiegel bij laag water. Het plan was strikt ge hei om niet noodéloos veel publiek op de te brengen en in de tweede plaats om te zorgen, dat de autoriteiten er geen lucht van zouden krijgen, want op toestemming voor dergelijke lang niet ongevaarlijke springerij viel niet te rekenen. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling j.l. Zondag „den grooten sprong" te wagen. Hiervan had de zwemmer om verschillen de redenen afgezien en hij had besloten het waagstuk op 31 Augustus te ondernemen. Tusschen half 9 en 9 uur zou het gebeuren. Daar er behalve de echtgenoote van den zwemmer plus pers en film geen verdere ingewijden waren, toonden de voorbijgan gers geen belangstelling. Overigens was er op de spoorbrug ook niets bijzonders te zien. Om tien minuten over half negen kwam er iemand met haas tige stappen over de brug aanloopen. Een spoorwegbeambte Neen, 't moest de langverdachte zwem mer zijn, want de figuur op de brug was in het wit gekleed. Hij was het. Nog steeds zonder dat de voorbijgangers er iets van merkten, wandelde hij naar het midden van de brug, schatte kalmpjes de hoogte van den boog en ging vervolgens even langs de baan staan om een spoortrein te laten passeeren. Toen volgde even kalm de klimpartij naar boven. Van zenuwen scheen de zwemmer geen last te hebben; alles ging nauwkeu rig en zonder een zweem van onzekerheid. In een minimum van tijd was de tocht langs de wijde sporten der ijzeren sohoorbinten volbracht en daar stond de zwemmer, ge kleed in een witte wollen trui en dito broek en schoenen, op het hoogste punt van de>n smallen boog. Na een kort verkenningsreisje zette hij zich op den rand van den boog, de beenen 'bungelend boven het woelende Maaswater. Het wachten was nu nog op de boot, die 'hem na den sprong zou oppikken. Doch wat er ook kwam, de bewuste boot niet. De wachtende zwemmer had inmid dels met een groot flegma een sigaret op gestoken, die hij tot het laatste peukje toe oprookte. Onder hem wandelde een argelooze spoor wegbeambte voorbij, niet het minst ver moedend wat zich boven hem afspeelde. Ondertusschen had het op de voetbrug passeerende publiek ook in de gaten ge kregen, wat er gaande was en alles ver drong zich nu langs de leuning met het ge volg, dat het verkeer gestagneerd dreigde te worden en de politie zich genoodzaakt zag ruim baan te maken. Met dat al bleef de verwachte boot weg, en ten slotte scheen de wachtende zwem mer op den brugboog er genoeg van te hebben Hij zette een zwerokap op, ging staan, mat nog eens voor het laatst den afstand en zette af Ongeveer 15 Meter zweefde hij met uit gespreide armen en toen langzaam boog hij "t hoofd, het lichaam volgde en met 'n fraaien duik eindigde do sprong Het duur de maar even voordat de stoutmoedige zwemmer weer boven kwam om onder een hartelijk applausje van het publiek met forsche slagen koers te zetten in de rich ting van het Prinsenhoofd. De sprong was gelukt 1 Na 5n 100 Meter zwemmen werd de heer van Welzenes opgepikt door een sleepboot, die juist in aantocht was en die hem aan 't Prinsenhoofd afzette. Na afloop had eén verslaggever een on derhoud met den springer, die geen moment ook maar zijn tegenwoordigheid van geest had verloren, kalm was bij de voorberei ding van zijn plan, kalm bij de uitvoering en kalm daarna. Viel de hoogte mee? Eerlijk gezegd niet. Ik ben van hooge loodsen afgesprongen, van de voorplecht van de Stabendam, misschien 16 17 M. boven den waterspiegel, maar het verschil in hoogte was wel heel groot, het leek een afgrond. Doch ik wist, dat ik het kon, ik 'had te voren berekend waar ik het hoofd omlaag zou drukken voor de duikhouding en tijdens den sprong heb ik het gevoel wanneer dat moet gebeuren. Het is alles uitgekomen zooals ik berekend en gedacht had. En nu is het zeker afgeloopen? Inderdaad, ik heb mijn doel bereikt en met doze recordspringenj houd ik nu op. „Vad." TREILER IN NOOD GEWEEST. De schroef onklaar geraakt. In de haven van Nieuwediep is Woens dagavond binnengesleept de treiler IJmui- den 68 Willy Johannes", die met een on klare schroef op de Noordzee heeft rond gedreven. De treiler hoort thuis te IJmuiden, heeft een Duitsohe bemanning en een Deenscbe kapitein. De IJM. 68 bevond zich ongeveer zes uur op tien mijl ten N.W. van het lichtschip Terschellingerbank, toen de vischlijnen ia de schroef verward raakten, waardoor het schip hulpeloos ronddreef. Een groot gedeelte van het visohtuig met een anker, te zamen voor een waarde van twee a drie honderd gulden, heeft men moeten Laten schieten. Zoo lang het dag was heeft men met een sloep rondgevaren, om te trachten voorbij komende schepen ter assistentie te roepen, doch dit is niet gelukt. In den nacht dreef het schip rechtaan naar de Nederlandsohe kust, waar het noodsein Woensdagochtend door een Duitsoh s.s. „Adler", dat in gere gel den lijndienst vaart tussahen Bremen en Londen, werd opgemerkt. De „Willy Johannes" bevond zich toen op 53 grad. 36 min. N.B. en 5 gr. 23 min. Oosterlengte. Volgens het internationale zeerecht moest de „Adler" het vaartuig in de dichtst in de nabijheid zijnde noodhaven brengen, in dit geval Den Helder. Om ongeveer acht uur arriveerden de twee vaartuigen op de reede, waar de „Adler" voor anker ging. De „Drente", van bureau Weissmuller heeft den treiler daar op in de haven gebracht. Deze berging beteekende natuurlijk voor de „Adler" een onverwacht oponthoud, waaraan echter niet was te ontkomen. Het oponthoud is zooveel mogelijk beperkt. Hoewel na zonsondergang geen schepen meer in- of uit-geklaa-rd worden, heeft men het in dit geval wel gedaan om den kapi tein zooveel mogelijk tegemoet te. komen. Deze formaliteiten waren verplicht, daar het schip geankerd had. De treiler heeft een bemanning van zes personen vervoerd en is juist vorigen Don derdag van IJmuiden vertrokken, waar men Maandag weer dacht te arrdveeren. De vangst bedraagt tot gisteren 20 k 25 kisten visch. Wanneer het touw uit de schroef is ver wijderd, een werk, dat niet zoo heel lang zal duren, zal men probeeren de verloren gegane lijnen weer te bergen. De treiler heeft nog eenige averij opgeloopen. „Hbld." Franz Herwig „INGEMETSELDEN". Bij de N. V. Bet Nederlandsche Boek huis te Tilburg, Bandoeng (N. O. I.), Genk <JBelg. L.) ver schijnt binnenkort Franz Herwigs's grootste literair-so- ciale roman „Inge- metselden". De auteur tracht in dit boek een beeld te geven van de onderste lagen eener samenleving van de schreien de ellende en de duldelooze verwor penheid in Groot- Berlijn. Op het einde van het vorige jaar ver scheen bij dezelfde uitgeversfirma Franz Herwig's „De heilige proletarië6r". Dit boek werd met zooveel belangstelling ont vangen, dat reeds na een paar maanden een herdruk noodzakelijk was geworden. „De heilige proletariër* is de sleutel op het geheele verdere literair-sociale oeuvre van dezen auteur. Wat in „De heilige pro letariër" in legenda rischen vorm werd aangeduid, wordt hier weergegeven in schrille, schrikwekkende, maar toch ook genade-doorlichte realiteit. De Nederlandsche vertaling werd ver zorgd door den jongen letterkundige Jos Panhuysen. De illustraties tusschen den tekst en de bandteekening zijn van den bekenden teekenaar H. Sohoonbrood. HILLEGOM. Verbouwing Postkantoor. De verbou wing van het Postkantoor alhier is opge dragen aan de N.V. La-met te Den Haag, als zijnde de laagste inschrijfster. Parkeerverbod. Door de Raadsleden P H. Fijma en F. C. van Lierop Jzn. is een adres aan den ïtead gericht, inhoudende verzoek tot opheffing van het parkeerver bod op de Sixlaan. Adressanten gronden hun verzoek op de moeilijkheden, die door het Postwezen ondervonden worden, nu tij delijk het Postkantoor in Villa Sonnevanck is ondergebracht. Des morgens als de Post auto komt (het is dan nog donker) moeten de bestellers de zakken post over den Sta tionsweg en de Sixlaan naar het kantoor sjouwen, terwijl ook vele bloemisten, die met hun auto de pakketten aan het kan toor komen brengen tot hetzelfde werk ver oordeeld zijn. Wij vertrouwen dat de maat regel die in zich goed en loffelijk is buiten werking wordt gesteld zoolang het Postkantoor daar gevestigd is. KONINGINNEFEEST. Houtjes-rapen, koek-happen, ton-kruien. Er wordt zoo vaak beweerd, dat deze kommer- en zorgvolle tijden zich niet lee- nen voor feest en vermaak. Ook de Oranje- Commissie was van meening, dat, gezien de tijds'mstandigheden, inkrimping van het aanbal feestdagen noodig was, weshalve besloten weid slechts een dag feest te vie ren en cut feest hoofdzakelijk te beperken tot de kinderen. Doch de grooteren hebben duidelijk ge demonstreerd, dat zij de Oranjefeesten be schouwen als ook hun feest, waarop geen inbreuk gemaakt mag worden. De traditie getrouw, werd des voormid dags omstreeks 9 uur begonnen met een op tocht der kinderen door het dorp en zulks met medewerking der beide muziekkorpsen. Dit is altijd het aardigste moment van den dag en het is een heerlijk gezicht, die hon derden kindertjes, getooid met oranje strikken en sjerpen, met blijde gezichtjes de on'elbare vlaggetjes zwaaiend. Voor het Gemecnoeöuis werd een oogenblik halt ge houden en werden de kleintjes vanaf de bordes van liet Raadhuis toegesproken door den Burgemeester, die in een kernachtig speechje de kinderen aanspoorde tot trouw aan de Koningin en het Oranjehuis. Na den optocht werden de kleintjes door de Commissie op de scholen onthaald op versnaperingen, hetgeen natuurlijk in bui tengewoon goede aarde viel. Om 2 uur des namiddags werd een be gin gemaakt met de kinderspelen, waarvoor vooral van de zijde der jeugd groote be langstelling bestond Er werd hard gestre den om een prijsje, doch velen moesten wor den teleur gesteld. Vooral bij het koek- happen en wortelknuppelen deden zich grappige momenten voor en het talrijke pu bliek heeft hier smakelijk gelachen. Door den Burgemeester werden met een toepasselijk woordje de navolgende prijzen uitgereikt? Korfballen. Ie prijs J. van Seggelen; 2e pr. M. v. d. Linden; 3e pr. D. Oskam; 4e pr. M de Hoog. Houtjes rapen. Ie pr. H. van Winsen; 2e pr. G. Meskers; 3e pr. B Beugelsdijk; 4e pr. M. v. Beek. Eierdragea. Ie pr. D. v. d. Wereld; 2e pr M.Rijnbeek; 3e pr. M. Buitenom; 4e pr. M. v. d. Zwet. Zakloopen. Ie pr. C. Meskers; 2e pr. A van Moorsel;'3e pr. H. van Moorsel; 4e pr J. van Loon. Tonkruien le pr. N. Boden; 2e pr. I. v. d. Geest; 3e pr. H van Moorsel; 4e pr J. van Loon Koekhappen. le pr. M. Kraan; 2e pr. C Ouwehand; 3e pr. J. v. d. Meij; 4e pr. K. Breedijk. Wagentje rijden, le pr. H. Zwaan; 2e pr. M. Witsenburg; 3e pr. G. Ouwehand; 4e pr G. Beugelsdijk Wasch ophangen, le pr. H. v. d. Geest; 2e pr, N. v. Moorsel; 3e pr. M. Kortekaas; 4e pr. S. v. d. Geest. Stoeltje wisselen, le pr. N. Versluijs; 2e pr. C van Egmond; 3e pr. C Roest; 4e pr T. Hekker. Wortel knuppelen, le pr. N. Duijnhoven; 2e pr. B. Beugelsdijk; 3e pr. W Groen in 't Woud; 4e pr. C van Leeuwen. De Voorzitter der Oranje-Commissie, de heer H. L. van Delft nam hierna het woord om allen een woord van dank te brengen die aan het welslagen van dit feest hadden medegewerkt. Op de hem eigen kernach tige wijze wees hij op het groote belang van dit feest waarbij hij de jeugd aanspoorde steeds trouw onder de driekleur te blijven striiden voor Vorstin en Vaderland. Hier mede waren de feestelijkheden geëindigd doch in de diverse gelegenheden werd dit feest nog lang voortgezet, op vroolijke doch gepaste wijze KATWIJK AAN DEN RIJN. Onveilig duin. Het duinterrein achter de Rijksschietbanen zal wegens het schieten met scherp onveilig zijn op: Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. en van 6 tot 9 uur n.m. Op Donderdag van 9 uur v.m tot 9 uur n.m. Des Zaterdags van 2 tot 8 uur n.m. RIJNSBURG. Tuinbouw. De handel in aardappelen was deze week zeer mat. De prijzen laag. Dit vindt voornamelijk z'n oorzaak in de groote beschotten en onvoldoende afzet. Voor export wordt in 't geheel niet ge kocht. En in tegenstelling met andere jaren komt de aardappelziekte zoo goed als niet voor. Voor goede kwaliteit eigenheimers wordt momenteel van f 1.20 tot f 2.per 100 K.G betaald. Bloemkool is goed ge vraagd. Dit voornamelijk als gevolg van de matige aanvoer hier en kleine aanvoer in andere streken van ons land. Voor 1ste soort wordt van f 10.40 tot f 13.50 betaald. 2de soort gaat voor f 2.40 tot f 5.50. Poot- uien brengen van f 2.30 ot f 2.60 per 100 K.G. op. SASSENHEIM. Geboren: Jacob, z. v. C. D. Goe- verden en J. M. H. Bergman. Johannes Petrus, z. v. J. C. Verdegaal en M. H. M. Hendrickx. Ondertrouwd: Hendricus Jacobus van der Laan en Maria Jacoba van Hage. Overleden: Frederik van der Walle, 94 jaar. V ertrokken: Jone Doris Shannon, naar Voorschoten; Naatje Kagenaar, naar Leiden; Adriana Zoutman, naar Alphen aan den Rijn; Maria Kraus, naar Noord- wijk; Willem Oostveen, naar Heemstede Ingekomen: Maria Geblèr, Hoofd straat 302, van Gelsenkirchen (D.); Jchnnna Ryckel, Cahrbonlaan 6, van Oberbausen. LISSE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert 6 September, des avonds om half acht. De agenda luidt: 1. Verkoop van een perceel grond langs de ringvaart nabij de Derde Poellaan aan den. heer K. Stapel; 2 Wijziging van de Algemeens Politie-verordening voor de ge meente Lisse; 3. Verzoek van de Ohr. H.B. S. te Leiden, om een bijdrage over het jaar 1930, ten bedrage van f 16.61; 4. Verzoek van den heer P. F. Scheepmaker, alhier, om een subsidie in verband met de exploitatie van een ziekenauto over het jaar 1931; 5. Voorstel tot het aangaan van een geldlee- ning, groot f 90.200.voor diverse doel einden; 6. Comptabiliteit; 7. Ingekomen stukken en mededeelingen. Hinderwet. Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente hebben aan de N.V. Lissesche Kistenfabriek, alhier, vergunning verleend, ingevolge de Hinderwet, tot het plaatsen en in gebruik nemen van eene co nische zaaginstallatie op het perceel plaat selijk gemerkt Grachtweg no. 30, kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie D. no. 3121. Geboren: Arie, z. v. A. A. van der Sijde en C. E. van Wijngaarden. Anna Petronella Margaretha, d. v. L. Weijers en N. van Dam. Martinus Johannes Maria, d. v. G. E. Bergman en C. M. van der Vlugt. Adriaan Jan, z. v. Th. J. Kapel en G. Becker. Maria Theodora, d v. A. F. Schenk en G. H. van Dijk. Wilhelmina Margaretha, d. v. H. A Akerboom en C. A. Staphorst. Jacobus Johannes, z. v. H. N. Hogenboom en M. C. de Hollander. Ondertrouwd: Martinus Petrus van Beek, 26 jaar te Lisse en Johanna Gerarda Turk 21 jaar te Noordwijk. Klaas Gort, 25 jaar te Hillegom en Jacoba Johanna de Leeuw, 24 jaar te Lisse. Gevestigd: H. Pronk en gezin uit Hijlegom; H. M. de Winter uit Noordwij- kerhout; P. J. Fenstra uit Roosendaal en Nispen; M. M Tijssen uit 's-Gravenhage. Vertrokken: H. J. Oostveen naar Wassenaar; M. van der Bent naar Noord- wijk; J. A. Blokker naar Hoorn; J. van der Voort naar St. Michiels-Gestel; W. van den Berh naar Sassenheim; J. P. van Zon naar RotterdamE. van Til naar Amsterdam. KONINGINNEDAG De dag van Woensdag mag geslaagd ge noemd worden. Alle onderdeelen van het programma zijn tot in de puntjes verzorgd geworden en dat 's avonds een gedeelte in het water viel of althans dreigde te val len, was de schuld van den regen. De op komst van het publiek viel trouwens mee. t Was s avonds op het terrein een le vendigheid van belangstellenden, die voor een beetje regen niet bang waren. Jammer dat vele parapluie's het uitzicht niet wei nig belemmerden, 't Oranjecomité, voor zitter de heer de Vries, die heel den dag in touw is geweest, kan tevreden op haar werk terugzien, ;t Woerdensch publiek is voldaan. 't Zou niet doenlijk zijn om alle onder deelen van het programma in détails te bespreken. We stippen slechts enkele din gen aan. Allereerst hebben de schoolkin deren weer 'n bijzonder mooie morgen ge had, zoowel wat 't weer als de spelen aan gaat en velen zijn er weer gelukkig ge worden met 'n prijsje, terwijl de anderen tooh ook genoten hebben. Een woord van dank aan 't onderwijzend personeel is hier wel op zijn plaats. De athletiekwedstrij- den onder leiding van den heer P. Zui- dam, Alphen aan den Rijn, leider van onze plaatselijke gymnastiekver. „Bato", verlie- i pen vlot en onder buitengewone belang- stelling. De voetbalwedstrijd V. E. P. „Woerden Veteranen Elftal" verloor veel aan fraaiheid door de lengte van het ter rein, maar had tooh vele spannende mo- i menten. V.E.P. kwam uit met een viertal j invallers en wist met 53 te zegevieren. Onder de veteranen bevonden er zich ver soheidenen, w.o. de heer Reneman, die het nog kenden. De zwemwedstrijden verlie pen buitengewoon vlot en genoot ook een buitengewoon groote belangstelling. Meer dere spannende kampen werden te zien ge geven, vooral het nummer 50 M. vrije slag heeren, waar Woerdens 3 snelste zwem mers tegen elkaar uitkwamen, was aan de finish toe spannend. De gymnastiekdemon- straties van „Houvast" en „Bato", die voor een groot gedeelte niet in de openlucht j konden worden uitgevoerd vanwege den regen, die het werken aan de toestellen gevaarlijk maakte, verloren een gedeelte l van hun aantrekkelijkheid, doch stelden het publiek toch zeer tevreden. De volks zanguitvoering was een openbaring. De i dirigent J. van Beek, verdient hier een extra woord van'lof. De verschillende lie deren, ook de eenvoudige, bekende wijzen, werden met buitengewoon veel zorg en voordracht ten gehoore gebracht en dat slechts na 4 repetities. Het laatste num mer „De Fakkeloptocht" (P. C. Poortman) bracht het publiek in beweging en terecht. Tot tweemaal toe moest het gezongen worden. Een keurig slot van dit keurige volkszanguur. Tot slot de openlucht-bios coop, die we volgend jaar gaarne teru^ zien. Ernst, gelegen in de prachtige na tuuropnamen, en luim, vooral in de komi sche films: „Kom je ook in het zieken huis?" en „Dat moest Jan van der Hey- len zien", waarom het publiek schater lachte, wisselden elkaar af. Het was bij half één. toen de voorstel- 'ing, overal en voor iedereen op het veld l-.'idelijk te volgen, afgelooypn was, ter- vijl de laatste film niet eens vertoond kon worden. De drukte in de stad deze dag was weer als elk jaar. Muzikale medewer king verleenden het Fanfarekorps „Ex celsior" en R.-K. Fluitistencorps „Caeci- lia" (dit jaar voor 't eerst; erg in den smaak gevallen), beiden te Woerden en het U.M.I. Harmoniecorps te Utrecht. De verlichtingen op den Rijn en bij het Magazijn evenals de geïllumineerde fon tein bij het politiebureau waren in de per fectie. Verder is het deze dag tamelijk rustig toegegaan onder politietoezicht van onze gemeentelijke politie, bijgestaan door een aantal rijksveldwachters verdiep alles ordelijkenkele opgeschoten jongens, die de orde verstoorden werden opgebracht. Hulde aan allen, die aan het welslagen van deze mooie dag hebben meegewerkt. De uitslagen der wedstrijden zijn nog niet alle officieel bekend en volgen mor gen. Zaterdagavond gondel vaart in den Rijn „Van Brug tot Brug" van geïllumineerde miniatuurvaartuigjes voor kleine jongens. EEUWFEEST DER EERW. ZUSTERS VAN ROOSENDAAL. Woensdag en gisteren was het groot feest in het Moederhuis der Eerw. Zusters Franciscanessen te Roosendaal ter her denking van het 100-jarig bestaan der con gregatie. Het gebouw, in zijn overigens soberen eenvoud, was zoowel uitwending als daar binnen keurig versierd. De feesten vingen gisteren aan met de opvoering van het spreekkoor „Sterke kin deren", van Theo van Vreeswijk, in den tuin door ongeveer 1500 kinderen, welke opvoering plaats had uitsluitend voor de Zusters, het feestcomité en de leden van den Roosen^aalschen gemeenteraad. Van 3 tot 5 uur werd een geweldig druk bezochte t receptie gehouden, aanvangende met de aanbieding van het geschenk door het feestcomité. Daarna voerde de burge meester van Roosendaal, namens de ge meente het woord, waarna de huldiging plaats had door het comité van de dames- oud-pensionnai ren uit Roosendaad, welke beide huldigingen ook weer gepaard gin gen met het aanbieden .van geschenken, waarnaast tevens de tegenwoordige alge- meene Overste Mère Marie Angeline werd begiftigd met het ridderkruis van de Or de van Oranje Nassau.. Bovendien werd haar, in opdracht van den Koning van Bel gië, door den heer Th. Tiebackx consul van België te Roosendaal, de ridderorde van Koning Leopold II van België aangebo den. Tal van deputaties en honderden par ticulieren, zoowel uit Roosendaal als van schier alle richtingen uit den lande, kwa men de jubileerende Zusters hunne geluk- wenschen aanbieden, terwijl tal van bloemstukken, telegrammen en gelukwen- schen in anderen vorm aan het klooster werden afgegeven. Te 7 uur kwam gisteravond de Kon. Harmonie Vlijt en Volharding, onder di rectie van den heer Adr. Somers, de Zus ters een prachtig geslaagd concert aan bieden, waarmede de eerste feestdag werd besloten. De dag van gisteren was er één van meer intieme feestviering, waaraan ook deelnamen de Oversten van alle tot deze Congregatie behoorende huizen en waar voor enkele Oversten zelfs ook uit de Mis siegebieden naar het Moederhuis zijn ge komen. De kerkelijke viering welke vooral de zen feestdag kenmerkt, vond haar hoogte punt in de Pontificale H. Mis, gistermor gen te 10 uur opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, in de rijk versierde kapel van het klooster. De misgezangen werden op hoogst ver dienstelijke wijze uitgevoerd door het koor der Eerw. Zusters. Tal van geestelijken, pastoors uit de pa rochiën, waar de huizen der Congregatie zijn gevestigd, woonden deze H. Mis bij, zoodat de kapel te klein was om alle Zus ters te omvatten. Na de H. Mis had een receptie plaats voor de samengekomen geestelijken, waar bij allereerst door Rector van Dorst het woord werd gevoerd. Daarna sprak Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Bre da, om uiting te geven aan zijn gevoelens van groote dankbaarheid voor het ontzag gelijke werk der Zusters. Verder werd na mens de inwoners van Roosendaal gespro ken door den Hoogeerw. heer dr. Ev. Jos Derckx, Deken van Roosendaal, waarna nog verschillende der aanwezige geestelij ken het woord voerden. De dag werd in intiemen kring feeste lijk doorgebracht. Gistermorgen te kwart voor 8 werd ook in de groote St. Janskerk te Roosendaal, door den Hoogeerw. heer Deken, met as sistentie een plechtige H. Mis van dank baarheid opgedragen, welke door honder den, ja duizenden geloovigen uit de ge heel stad werd bijgewoond. „Msbd." Mama, kunt u riet eens hier komen en met oom spelen? Ik ben er moe van geworden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10