„DE ADELAAR' CRISIS-GEDACHTEN. WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT fWEEDE BLAD PAG. 6 DE KARDINAAL LEEFDE ALS EEN REDEMPTORIST. Aan ©en „in memoriam" in de „Tijd" ont- leenen we het volgende: „Van al zijn functies en plichten kweet de Kardinaal zich met een pijnlijke nauw keurigheid. Zoo las Zijne Eminentie b.v. al de in- en uitgaande brieven van a tot z 't waren iederen dag heele stapels de missde-geografie had hij zioh volkomen eigen gemaakt van het minst belangrijke zoowel als van het gewichtigste missie- nieuws hield hij zich op de hoogte; voor de missie- werkte en offerde hij zich in éen woord op tot den dood. De voorzegging, dat zijn levensprogramma, uitgevoerd met den ijzersterken wil, den scherpen en prak- tischen geest, de onuitputtelijke hulpvaar digheid en de krachtige liefde voor God, voor de Kerk, voor de naasten onbereken baar veel voor Gods Kerk tot stand, zou brengen, is dan ook tastbare werkelijkheid geworden. Vraagt men zich af, hoe in een man, overstelpt met de meest uiteenloopende be zigheden en bezwaard met de ongemakken eener broze gezondheid, zooveel zieio- kraoht kon huizen, dan is het antwoord: Kardinaal van Rossum was een Redemp torist, doordrenkt van piëteit voor zijn H. Vader Alfonsus, den Aller ij verigsten Lee- raar. Die piëteit had op hem gedrukt den stem pel van echt Alfonsiaanschen zielenijver, die in heldhaftige zelfverloochening dorst te naar de glorie Gods en de zaligheid der menschen. In zijn verheven functie een ecüt kind van Sint Alfonsus te blijven en zijn kardinalaat met Redemptoristischen geest te bezielen, 'was van meet af aan het doel bewust streven van Zijne Eminentie. Immers toen zijne oonfraters hem na zijne verheffing gelukwenschten, ver mocht de Kardinaal van aandoening niets anders te uiten dan dit ééne woord: „Ik heb alles aan de Congregatie te danken, ik hoop altijd een waar Redemptorist te blijven". Is 't dan ook niet typeerend, dat Kardinaal van Rossum, zoo\eel zijn functie het gedoogde, zijn dagorde had aangepast aan de voorschriften van den kloosterregel? De gebeden en boetewerken, de arbeid en afzondering, de rust en ontspanning in het paleis der Propaganda, waren nage noeg hetzelfde als in het Generaalshuis op de Via Merulana. Het voorbeeld van den Kardinaal was de communiteitsklok, die de huisgenooten in stipte naleving der dag orde van 's morgens vier uur af naar hun bezigheden roept mot een steeds wederkee- rende regelmaat als in het klooster. Zoo is de Kardinaal Redemptorist geble ven in geest en waarheid en werkte hij, rechtstreeks geplaatst onder de hoogste kloostermacht des Pausen, meer dan al zijn confraters aan het heil der meest ver iatenen, is hij de man van plichtsbetrach ting in wien de leuze: „Age quod agis" (Doe wat ge doet) geïncarneerd scheen. Tot zijn laatsten dag bleef hij te Wittem den kloosterregel getrouw en leefde hij als Kardinaal, als Redemptorist is hij gestor ven. DE TOCHT VAN WITTEM NAAR CALVARIëNBERG. DE LAATSTE OOGENBLIKKEN. Tijdens het overbrengen van Wittem naar Maastricht Maandagavond bleef de Kardinaal uiterst kalm en rustig. Pijn leed hij niet, wel overvielen hem eenige be nauwdheden. Men was er niet in geslaagd al het gebeurde geheim te houden. In Wifc- tem zelf en in de dorpen waar de auto pas seerde stonden overal groepjes menschen te wachten, die eerbiedig bogen als zij het purper zagen. De Kardinaal zelf had niet veel aandacht meer voor wat er om hem heen gebeurde. Hij was totaal uitgeput en had geen kracht meer om nog te reageeren. Toen de hooge patiënt om ca. 9 uur in Calvariënberg aankwam toonde hij zich wel zeer dankbaar voor de zorgen, die men reeds voor hem genomen had. De ernst van zijn toestand werd echter van dien aard, dat ze hem niet meer mocht worden ver zwegen. Pater Lijdsnxan, de secretaris van Zijne Eminentie nam de taak op zich den kardinaal voor te bereiden op het ontvan gen der H.H. Sacramenten. Met bewon derenswaardige kalmte berustte de lijder. De H. Communie, het H. Oliesel en de Pau selijke Zegen werden hem toen omstreeks 11 uur door Pater Lijdsman toegediend. Z.Em. toonde nog volkomen te begrijpen wat er gebeurde. Hij bad de gebeden der Kerk telkens na de zalvingen mee. Aanstonds na deze droevige plechtighe den werd de Kardinaal kortademig. De doktoren trachtten hem nog telkens op te wekken door middel van injecties, doch het mocht niet lang baten. Af en toe trachtte de patiënt nog de gebeden mee te preve len, doch ook dat verminderde geleidelijk. Toen omstreeks half twee de gebeden der stervenden werden begonnen, was hij bui ten bewustzijn en had hij geen begrip meer van wat er ging gebeuren. Zacht en kalm overleed de Kardinaal omstreeks 2 uur. Z. H. PAUS PIUS XI BETUIGT ZIJN DEELNEMING. Het bericht van het overlijden van ZE. Kardinaal van Rossum werd door de Con gregatie der Propaganda Fide, waarvan de overleden kardinaal prefect was, aan Paus Pius XI medegedeeld. De Paus, die zeer onder den indruk was, heeft den generaal der Redemptoristen zijn deelneming be tuigd met het groote verlies. In tegen woordigheid van den generaal der Re demptoristen werden de vertrekken van den kardinaal in het paleis der Propaganda Fide verzegeld. Buitenlandsche belangstelling. Naar wij vernemen, is er aan het bisdom te Roermond bericht binnengekomen van Z.Em, Kardinaal Schulte uit Keulen, die wegens den Katholiekendag in Essen ver hinderd is bij de uitvaart zelf tegenwoor dig te zijn,'maar die door den Vicaris-gene raal van zijn bisdom vertegenwoordigd zal worden. Verder is bericht intvangen van Z.Em. Kardinaal van Roey uit Mechelen, die per soonlijk bij de uitvaart aanwezig zal zijn. Aan het klooster der Redemptoristen te Wittem is telegrafisch bericht binnengeko men, dat de Primaat van Polen, Z.Em. Kar dinaal Hlond, uit Poznam, bij de uitvaart tegenwoordig zal zijn. De Aartsbisschop draagt de H. Mis van Requiem op. Naar wij vernemen, zal de plechtige uit vaartdienst in de St. Servatiuskerk te Maastricht worden opgedragen door ZH. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht. Mgr. J H. G. Lemmens zal hedenavond bij het overbrengen van het stoffelijk over schot naar de St. Servatiuskerk aanwezig zijn, terwijl hij naar alle waarschijnlijkheid de plechtigheden bij de teraardebestelling te Wittem zal verrichten. „Msb.'L BUITENLAND W. RUK 37 6468 HEEREN ZOLEN f. 0.95 DAMES f. 0.75 Tot 15 Sept. bijbehoorende hakken gratis Wanneer we nu gaan bespreken, de ge volgen van eene algemeene rente- en loons verlaging, als door mij in mijn vorig opstel bedoeld, dan zal, ik ben daarvan overtuigd, menigeen de lippen krullen tot een mee- warigen glimlach, wijl hem zulks als een formidabele onmogelijkheid voorkomt. Denzulken zou ik er echter op willen wijzen, dat volgens de laatste cijlers van het Bureau voor de Statistiek de groothan» delsprijzen inderdaad zijn aangeland op slechts 50 pet. van die van 1928. En waar het nu eenmaal een niet te loochenen feit is, dat voor loon en rente welke een zeker complex goederen voortbrachten nooit meer beschikbaar kan zijn, dan de waarde dier goederen bedraagt, volgt daar uit onvermijdelijk, dat, zoo men zich daar naar niet goedschiks richt, men er door de omstandigheden kwaadschiks toe zal ge dwongen worden. Sommigen droomen er nog van, die ver laging te keeren door hoogere of wel spe ciale crisisbelastingen (vgl. rapport R. K. Staatspartij) maar ten eerste heeft belas- tingverhooging bij dalende conjunctuur, de uitwerking, dat nog meer kapitaal aan de productie onttrokken wordt en dus die con junctuur nog verder zal dalen; en twee- dens, waar in 1933 de geheele land- en tuinbouw als belastingobject practisch zal zijn uitgeschakeld en het daarin gestoken kapitaal voor meer dan de helft verloren is, terwijl bovendien honderden millioenen meer voor steun zullen noodig wezen, be hoeft men waarlijk geen rekenmeester to wezen om te kunnen zien, dat zelfs de meest drastische belastingverhooging het évenwicht in onze staatsfinanciën niet zal kunnen bewaren. Voor hen, die niet gelooven kunnen, dat ongeveer de geheele Nederlandsche land bouw als belastingobject zal zijn uitgescha keld, zullen we even een zelfde berekening opzetten als in ons eerste stukje, maar nu niet als huurboer, maar van een boer met 20 H.A. land en 25 koeien in vollen eigen- dam. Kwamen we de vorige maal tot de conclusie, dat bij 'n pacht van 70 per H.A. voor loon van den boer en zijn arbeider zoude beschikbaar blijven een bedrag van 850, dan zoude zoo iemand als eigenaar minder hebben te betalen aan pacht 1400, en aan rente 400; maar daartegen over hebben te betalen aan grond- en wa terschapslasten, brandassurantie en repa ratie ongeveer 35 per H.A. of 700.—, zoodat dan in totaal zoude overblijven 1950 voor loon van z'n arbeider en hem zelf. Betaald hij nu 1050 aan z'n arbei der, dan blijft voor hem zelf slechts over een inkomen van 900, zoodat hij ongeveer geen belasting betaalt. Wanneer nu zoo iemand, die toch zeker 'n paar jaar geleden nog een vermogen had aan te geven van 70.000, nu al geen belasting meer betaalt, kan men zich eenigszins een begrip vormen van de rest; terwijl het in den tuinbouw en bloembol lenteelt nog erger is. Trouwens als we nagaan, dat de eerste zes maanden van dit jaar de belastingop brengst 25 millioen lager is geweest dan de overeenkomstige maanden van 't vorig jaar en nu de maand Juli alleen bij die van 't vorige jaar 10 millioen ten achter bleef, dan zien we hoe snel het met die opbrengst bergafwaarts gaat. Wanneer men nu voorts in aanmerking neemt het verzet zoo als dat zich nu allerwegen-tegen 't bezui- nigingsrapport-Welter openbaart, dan is 't duidelijk, dat belastingverhooging zeker het evenwicht in onze rijksfinanciën niet zal kunnen herstellen en men dus wel tot ge heel andere radicale middelen zal moeten komen. Laat ons nu eerst de vraag behandelen: ..is eene gedwongen renteverlaging geoor loofd?" In de bekende „Tijd"-enquête, verklaarde pater Beuns SJ. zioh tegen inflatie op grond dat zulks onrechtvaardig zoude zij a tegenover de houders van sciiuldbewijzen. Ook de R. K. Staatspartij acht bezuiniging op pensioenen (welke natuurlijk ook renten zijn) onrechtmatig. Beiden maken m.i. de fout, dat ze slechts in guldens rekenen en niet in goederen, iemand, die b.v. in 1928 recht had op ©en pensioen van 2000, kon daarvoor een zekeren welstandsgraad be reiken en het is slechts die welstandsgraad welke hem gewaarborgd is. Kan hij nu een zelfden welstandsgraad bereiken met 1000 dan is 't m.i. volkomen geoorlootd, dat de Staat hem ook maar 1000 uitkeert. Ook hij, die b.v. Staatspapieren heeft 5 pet., zal zich bij eene algemeene rente- en loonsverlaging dezelfde hoeveelheid goe deren kunnen ver schaf i en als voorheen. Ik kan daar'dan ook niets onrechtvaardigs in zien. Welke zouden nu de gevolgen van een dei-gelijken maatregel zijn? Men beroept er zich bij eene dreigende loonsverlaging te genwoordig op, dat huishuren, water, elec- tricteit, enz. nog steeds even duur zijn; en terecht. Maar hier dringt zich de noodza kelijkheid van eene rente naast loonsver laging in hooge mate op. Bepalen we ons b.v. bij electriciteit. De grootste kosten hiérvan worden veroorzaakt door de kapi talen, welke hierin bij den aanleg zijn ge stoken. De rente dier kapitalen moeten na tuurlijk in den stroomprijs woruen verdiï- conieerd, en daarom zal 't ook nooit moge lijk zijn, dien stroomprijs belangrijk te ver lagen, wanneer niet tevens ook die rente verlaagd wordt. Zoo zoude het ook met alle overige openbare diensten zijn, als wa ter, spoorwegen, enz. Bovendien zouden we ook zooveel goed- kooper kunnen produceeren, dat we de concurrentie met het buitenland het hootd zouden kunnen bieden en zoodoende de werkgelegenheid in 't eigen land vergroot worden. Een zeer groot voordeel zoude ook zijn, dat de enorme daling der landprijzen en dientengevolge verarming van alle eigen geërfde boeren zoude voorkomen worden evenzeer als van de bezitters van andere vaste goederen. Dat er ook nadeelen aan verbonden zijn, spreek vanzelf. Zoo zouden we b.v. ook voor onze naar het buitenland uit te voe ren goederen minder ontvangen en dus daarvoor ook weer minder goederen uit 't buitenland kunnen betrekken. Maar eer stens ondervinden we dit nadeel uit ande ren hoofde toch reeds, en tweedens zou daar zeker tegenover staan, dat daardoor de goederen uit het binnenland meer zullen worden gevraagd, wat dan weer de eigen productie ten goede zoude komen. Een ander bezwaar is zeker, dat 't kapi taal beleggings-mogelijkheid in 't buitenland zal zoeken in landen met hoogeren rente standaard. Doch 'dit ware m.i. te keeren door eene zoodanige heffing, dat het ren dement dier kapitalen niet hooger zoude zijn dan van die in het binnenland belegd. Nog meerdere bezwaren zullen er onge twijfeld zijn, niet alle in 't bestek van een beknopt opstel te bespreken. Maar hoe dan ook, ze zullen overwonnen moeten wor den, omdat het herstel der door de enorme daling der groothandelsprijzen ontstane ontwrichting alleen kan komen door zich aan die prijsdaling aan te passen. 't Is natuurlijk, dat zulks van bovenaf moet gesohieden door het vaststellen van een algemeen veel lager rente type voor alle, zoowel openbare- als particuliere schulden; benevens een daaraan geëvenredigde da ling der loonen in alle overheidsbedrijven. De voorzichtigheid zoude gebieden zulks niet plotseling maar in b.v. vier of vijf étappes te doen geschieden. Ik geloof, dat de particuliere bedrijven die dan in min der dan geen tijd zullen volgen. Onbegrijpelijk acht ik het, dat de Staat nu nog weer enorme leeningen uitschrijft tegen eene rente van 5 pet. Want die rente moet in laatste instantie toch weer door den arbeid worden opgebracht. En hoe kan zulks wanneer een groot deel van ons volk in de industrie geen werk meer vindt, en zij, die in land- en tuinbouw werken, wol hard wenken maar niets verdienen? Overigens geloof ik, dat onze land- en tuinbouw zoo diep in den put zit, dat zelfs eene dergelijke geste alleen ze daaruit niet zal kunnen opheffen, maar daarnaast eene ingrijpende productie wijziging zal noodig zijn. Hierover in een slotbeschouwing. J. B. WESSELINGH. N a.s c h r i f t. Yan bevriende zjjde werd mij gewezen op eenige litteratuur omtrent het rentevraagstuk, o-a. in „de Beiaard" van 1922 en 1923 uitg. Teulings, „het Roer" orgaan van het R. K. Werkliedenverbond te LTtrecht 1923 en de beide uitgaven van Max v. Poll: „Herstel in Christus" en „Crisis en Herstel", drukkerij Helmond. Mogelijk dat, nu dit vraagstuk vooral voor onzen boerenstand zoo nijpend wordt, som mige lezers er belang in zouden stellen met enkele dezer uitgaven kennis te maken. IN ELK KATHOLIEK GE7' Ket Katholieke Drgb'ad! DUITSCHLAND DE PRUISISCHE LANDDAG BIJEEN. Grondwettige regeering verlangd. Onder groote belangstelling opende de voorzitter Kerrl gisteren om 2 uur den Prui- sischen Landdag met een herdenking der slachtoffers van de „Niobe". De Centrum-afgevaardigde Hirtsiefer kreeg hierop het woord voor het afleggen van een verklaring. Hirtsiefer beschouwde het als zijn plicht de Pruisische volksvertegenwoordiging op de hoogte te stellen van hetgeen er sedert 20 Juli is gebeurd en gaf een overzicht van de gebeurtenissen sedert de benoeming van een rijkscommissaris voor Pruisen. Hij deel de o.a. mede, dat de premier Braun en de minister Severing uit hun ambt zijn ontzet, toen de noodverordening betreffende de be noeming van een rijkscommissaris nog niet was afgekondigd. De Pruisische ministers •hebben er in het algemeen belang van afge zien verder hun functie uit te oefenen, daar hun aanblijven tot bloedvergieten had kun nen leiden. In het verdere verloop van zijn rede wees Hirtsiefer de bewering van de hand, als zouden de Pruisische ministers communisti sche daden van terreur begunstigd hebben. Het tegendeel is waar; de verwijten die de rijksregeering tot de Pruisische ministers heeft gericht zijn volkomen onjuist, hetgeen vo.gens Hirtsiefer uit de behandeling der zaak voor het Staat-sgerechtshof is geble ken. Doch ook al waren de opvattingen der rijksregeering juist, dan had zij nog niet de bevoegdheid tegen Pruisen op te treden, zooals zij gedaan heeft; de afzetting der ministers was niot in overeenstemming met de grondwet. De voorzitter Kerrl legde vervolgens een •verklaring af, waarin hij de opvatting van den rijkscommissaris bestreed, als zou de huid'ge Pruisische regeering niet verant woordelijk zijn jegens den Landdag en niet voor hem behoeven te verschijnen. Er moe ten te meer bedenkingen b.ij'ven, omdat von Papen een bestuurshervorming wil invoe ren, zonder medewerking van het parlement en tegen den volkswil. Kerrl waarschuwde de regeering haar plannen niet uit te voeren tegen den wil van het volk in. Daarop begon het debat over de benoe ming van een rijkscommissaris in Pruisen. De sociaal-democraatJürgensen motiveer de een motie zijner fractie om de desbetref fende verordening in te trekken en de com missaris,e regeering uit haar ambt te ont zetten. Hij sprak van een staatsgreep, die door Kerrl is gesuggereerd en door von Pa pen is uitgevoerd, en noemde het toppunt, dat Kerrl mannen £,ls Severing, Braun en Hirtsiefer volkomen ongerechtvaardigde verwijten doet. Rust en orde waren in Prui sen niet in gevaar, aldus spreker; de so ciaal-democraten wijzen politieke terreur principieel van de hand. Nadat de communist Schoner op de be kende wijze had gefulmineerd tegen alle partijen, sprak prof. dr. Lauscher van het Centrum. Hij zeide, dat zijn partij het ge beurde van 20 Juli ook als schending der grondwet beschouwde en dat zij zich daar om had aangesloten bij de maatregelen der vroegere staatsregeering. Von Papen heeft met zijn optreden geen orde willen schep pen, maar geheel andere doeleinden be oogd. De rijkscommssaris is er niet in ge slaagd een eind te maken aan de geweld dadigheden; deze zijn eer toegenomen. Het Osntrum zal de bij noodverordening inge voerde hervormingen van de hand wijzen en het zal er voor zorgen, dat zoo spoedig mogelijk weer grondwettige toestanden in Pruisen worden geschapen, opdat men aan de illegale dictatuur zijn tanden kan too- nen De nat.-socialist Kube zeide vervolgens, dat zijn partij dén strijd om de politieke wilsvorming der natie niet gevoerd heeft om ter beschikking te staan van een anonyme groep politieke deserteurs. Wij hebben al tijd betoogd, aldus spreker, dat wij zoolang de grondwet bestaat ons er aan zullen hou den en dat wij' geen vijanden van den staat zijn. Met schoone woorden krijgt men geen betere situatie voor boeren en arbeiders. Ten slotte verklaarde Kube, dat de natio- naal-socialisten er het hunne toe zullen bij dragen, opdat in Pruisen een grondwettige regeering tot stand komt. De sociaal-democraat Hamburger wees er op, dat de nationaal-socialisten, nu zij bij monde van den vongen spreker hun trouw hebben betuigd aan de grondwet, ook „sys teem-politici'' zijn geworden en dat Kube een buiging heeft gemaakt voor het systeem dat hij al jaren besrijdt. Gedurende de zitting wordt bekend, datde „Vor- warts" voor drie dagen verboden is, waar op de soc.-democraat Leinert een motie in dient om dit verbod in te trekken. Namens de Duitsch-nationalen zeide Helze, dat zijn fractie de tijdelijke benoe ming van een rijkscommissaris den eenig mogelijke maatregel achtte onder de be staande omstandigheden. Na afloop der debatten werd een natio- naal-socialistisch voorstel aangenomen, waarbij de Landdag zijn afkeuring uit spreekt over de benoeming van von Papen tot Rijkscommissaris in Pruisen. De Duitsch-nationalen stemmen tegen, de Chr. Sociale Volksdienst onthield zich van stem ming. Met dezelfde stemmenverhouding werd een sociaal-democratische motie aangeno men om de noodverordening in zake de aan stelling van den Rijkscommissaris op te hef fen, terwijl tevens verlangd wordt, dat het Staatsgerechtshof spoedig een beslissing zal nemen Met de stemmen der nationaal-socialisten en communisten vóór werd een communis tisch voorstel aangenomen, volgens hetwelk DE LEIPZIGER MESSE. OP HET KEERPUNT DER CRISIS? Het aantal Nederlandsche exposanten gedaald. Yan de Leipziger Najaarsmesse werd dit jaar niet te veel verwacht. De econo mische omstandigheden zijn van dien aard dat geen groote verwachtingen konden worden gekoesterd. Bovendien is ook de politieke toestand in Duitschland van dien aard, dat het bezoek uit het buiten land zeker hieronder te lijden heeft. Het totaal aantal exposanten op deze Leipzi- ger Mess© bedraagt dan ook niet meer dan 5422, waaronder 452 uit het buitenland verdeeld over achttien verschillende lan den. In totaal is het aantal exposanten in vergelijking met het vorige jaar met 18 pot. gedaald. Daar sinds de vorige hersb- beurs de bedrijvigheid van het economisch leven met 27 pet. is verminderd, besdhouwt men deze daling als een bewijs, dat men thans op het keerpunt der crisis is geko men. Hoewel thans nog geen cijfers over het bezoek aan deze jaarbeurs kunnen worden gemeld, noch eenige voorspelling omtrent den handel kan worden gedaan, verwacht men toch een bevredigend be zoek. Uit N ederland worden zelfs in vergelijking met het vorige jaar meer be zoekers verwacht; het aantal Neder landsche exposanten is echter, evenals de meeste andere buitenlandsche, gedaald. De president van het directorium der Leipziger Messe, dr. Ra.vmund Kohier, heeft bij de opening der Messe evenmin eenige voorspellingen durven doen. Hij heeft er echter op gewezen, dat men nog slechts kort verwijderd is van de Confe rentie van Lausanne en dat de groote eco nomische wereldconferentie, die den weg voor het economisch herstel moet openen, eerst tegen het einde van het jaar wordt gehouden. Wanneer op deze Messe echter blijkt, dat de ondernemingsgeest van de Duitsahe industrie en den Duibschen han del even krachtig is als uit de groote be langstelling ook voor deze Messe blijkt, dan is aan een der belangrijkste voor waarden voor het herstel van het Duit- sche economische leven voldaan. Overigens verwacht men, dat de handel op de herfstbeurs vrij belangrijk zal zijn, omdat overal de voorraden uitgeput zijn. geen ambtenaar of ondergeschikte verplicht is de op grond der verordening in zake de aanstelling van den Rijkscommissaris uit gevaardigde dienstbevelen op te volgen. De communisten stelden ten slotte voor de eerstvolgende zitting op 6 September te doen plaats vinden. In tegenstelling hier mede werd besloten den Landdag te verda gen tot Woensdag 21 September. Den pre sident werd opgedragen de agenda op te stellen. SPANJE COMMUNISTENCOMPLOT IN SPANJE ONTDEKT. Twintig personen gearresteerd. De politie te Madrid arresteerde gister een twintigtal communisten, die verdacht worden van deelneming aan en voorbe reiding van een over het geheele land ver spreid complot tegen de regeering. De betrokken communisten zouden voor al uiting willen geven aan hun ontevre denheid over de clemente wijze, waarop generaal Sanjurjo is gestraft. ZUID-AMERIKA STRAATGEVECHTEN TE QUITO. Geen legale Regeering meer. In de straten van Quito, die bezaaid zijn met lijken, wordt nog steeds geschoten door regeeringstroepen en rebellen. Groo te verwarring heerscht in de stad. Opstan delingen hebben de wijk genomen naar kerken en van daaruit beschieten zij de federalen. In verband met den verwoeden weerstand der rebellen heeft de minister van Oorlog telegrafisch gevraagd, dat alle besohikbare troepen naar Quito zullen worden gedirigeerd. Talrijke jongelieden nemen dienst bij de troepen. Er bestaat op het oogenblik geen legale regeering in Ecuador. JAPAN WIL JAPAN UIT DEN VOLKENBOND? Vlootbasis te Port Athur. In de Japansehe Kamer is een interpel latie behandeld over de quaestie-Mand- sjoerije. Graaf Oesjida gaf uitdrukking aan de hoop dat een modus gevonden zou kun nen worden ten gunste van Japan, maar, zoo zeide hij, als het anders liep, zou de regeering besloten zijn, om haar toevlucht te nemen tot het uiterste. Men gelooft dat de bedoeling van die woorden is, dat Japan, indien noodzake lijk den Volkenbond zal verlaten. Verder heeft de Japansehe regeering medegedeeld, dat de marine de mogelijk heid overweegt van het vestigen van een vlootbasis te Port Arthur ter verdediging van de kust van Mandsioeriie.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6