DE DUITSCHE RIJKSDAG BIJEEN. 23ste Jaargang WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1932 No. 7292 2k 6cid^elre6ou^omt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. GEEN ENKEL INCIDENT DEED ZICH VOOR CLARA ZETKIN HOUDT EEN BOLSJEWISTISCHE PROPAGANDA-REDE VON PAPEN LOOPT MET HET ONTBINDINGSBESLU1T IN ZIJN ZAK De lang met zorg en angst te gemoet ge ziene bijeenkomst van den nieuwen Rijks dag had gistermiddag plaats. Tot aller verbazing zijn echter de gevreesde kloppar tijen en andere incidenten uitgebleven. De tribunes waren om 3 uur, het ope- ningstijdstip der zitting, reeds lang tot de laatste plaats bezet. Bij het eerste bel- signaal, kort vóór 3 uur, waren de geüni formeerde nationaal-socialisten de zittings zaal binnengetrokken. De regeeringsbanken bleven leeg. Op den nog leegen presidents zetel lag een dik kussen. De Duitsck-nationalen waren, overeen komstig hun fractie-bes-luit, vooreerst vao de zitting verre gebleven. Klokslag 3 uur werd Clara Zetkin, de communistische ouderdomspresidente, Tl oor twee vrouwelijke fractiegenooten naar den presidentszetel geleid. De communisten riepen in spreekkoor: „Wij begroeten het anti-fascistische roode eenheidsfront en onze partijgenoote Clara Zetkin ontvangen wij met een driewerf rood-front!" De overige afgevaardigden hoorden deze manifestatie zwijgend aan. Nadat de gebruikelijke openingsformali- teiten vervuld waren, hield Clara Zetkin de volgende toespraak: Toespraak Clara Zetkin. De rijksdag aldus spreekster komt bijeen onder omstandigheden, waarin de bende der kapitalisten de breede werk- krachtige massa's van Duitsoliland met een hagel van het vreeselijkste lijden over stelpt. De politieke macht heeft in Duitschland een presidiaal kabinet in het leven geroe pen, dat met uitschakeling van den rijks dag gevormd werd, dat aan handlangers van de groot-kapitalisten en jonkers een monopolie verschaft, welks drijvende kracht de rijksweergeneraals zijn. („Zeer waar!" bij de communisten). Ondanks de almacht, die de tegenwoor dige regeering bezit, is zij ten opzichte van de binnen- en buitenlandsohe politieke kwesties volkomen in gebreke gebleven. Als behoeftig in sociaal opzicht be- eohouwt de regeering slechts de groot grondbezitters, de industrie-heeren, de bank-geweldenaars, reeders, financieele mannen en „Schieber De buitenlandsche politiek wordt geleid met imperialistische tendenzen, perst uit de werkende massa's den laatslen druppel en poog'-j aan den anderen kant deze mas sa's weer te paaien, die men vreest. Zwaarder nog dan dit alles wordt het eohuldenregister van het presidiaal kabi net door de straffen van de laatste weken, waarvoor het de verantwoordelijkheid Door de maatregelen is slechts in zeer zeldzame gevallen aan de nationaal-socia- listische moordterreur het hoofd geboden. Wanneer wordt tegen de rijksregeering, die de grondwet poogt opzij te schuiven, opgetreden en een aanklacht tegen de rijks ministers wegens schending der grondwet ingediend De omverwerping der regeering moet het sein zijn voor den opmarsch. Onze strijd gaat in dit verband vooral tegen het fas cisme. (De communist Torgler vraagt de ouderdomspresidente om haar rede te be korten, maar zij antwoordt echter: neen, neen, neen en gaat verder): In België heeft de massa begrip voor den strijd getopnd en dit bewijst, dat den werkkrachtigen nog een wapen gegeven is, dat den vrede kan bewaren en desondanks een druk op de beheerschers en uitbuiters van het volk kan uitoefenen. Het tegenwoordige parlement moet op den val van het regime en van de kapita listische economische orde aansturen. De Russische ontwikkeling is voor de wereldgeschiedenis een duidelijk bewijs, dat de werkers de kracht hadden, hun vijanden neer te werpen en een nieuwe wereldorde op te bouwen. Het gebod van het oogenblik is het eenheidsfront van alle werkers. Het middel van den gemeensohappelijken strijd, zoo verklaarde spreekster met ver- heffing van stem, moet de hecht-aaneenge- smede strijdgemeenschap der werkers op alle gebieden worden. Onder stormachtigen bijval der commu nisten eindigde de ouderdomspresidente haar meer dan een uur lange rede. Aan het slot drukte zij, zichtbaar ver moeid, haar vreugde erover uit, dat zij het nog mocht beleven, als ouderdomspresi dente het eerste radencongres van den rijdsdag te kunnen openen. De ouderdomspresidente werd af en toe door de communisten onderbroken met „zeer goed!" en „bravo!" De overige afge vaardigden onthielden zioh van elke mani festatie. Clara Zetkin sprak zeer duidelijk, doch zeer langzaam en hoe langer haar rede duurde, hoe langer de pauzen tusschen haar woorden duurden. Herhaaldelijk moest zij drinken. Na de rede legde zij zich uitge put op haar zetel. De communisten braken in bijvalsbetuigingen los, waarmee de com munistische tribunebezoekers instemden. Daarna volgde de aflezing der namen van de afgevaardigden. Eerst toen kwamen de Duitsch-nationalen de zittingszaal bin nen. De presidentsverkiezing. Hierop werd overgegaan tot de verkie zing van den eersten president. Het resultaat was, dat 367 stemmen ble ken uitgebracht te zijn op Göring (nat-soc.), 135 stemmen op Loebe (soc.-dem), 80 op Torgler (comm.). Tot rijkspresident bleek dus Göring met absolute meerderheid gekozen. Het Cen trum stemde met de nationaal-socialisten mee. Göring nam de verkiezing aan en ver klaarde zijn ambt onpartijdig en rechtvaar dig te zullen vervullen, voor de orde en de waardigheid van het huis te zullen zorgen, dooh evenmin de waardigheid en de eer van het Duitsche volk te laten aantasten. Daarna kwam aan de orde de verkiezing van een vice-president. Als zoodanig werd gekozen het Oentrum-lid Esser. Als tweede vice-president werd de Duitsch-nationaal Graf gekozen, en als der de vice-president afgevaardigde Rauch van de Beiersche Volkspartij. De rijksdagmeerderheid. President Göring verzocht en verkreeg daarna machtiging, om den rijkspresident te verzoeken, het presidium van den rijks dag, onverwijld te ontvangen (bijval). Hij wees de geruchten af van een a.s. uitscha keling van den rijksdag. Hij stelde uitdruk kelijk vast, dat de gehouden zitting en vooral de verkiezing van het presidium dui delijk bewezen heeft, dat de nieuwe rijks dag over een groote werkkraohtige natio nale meerderheid beschikt en dus geens zins 'n staatsrechtelijke noodtoestand aan wezig is (bijval). Voor de eerste maal be zit de rijksdag weer een nationale meer derheid (bravo bij rechts) die bereid is, het Duitsche volk uit den diepsten materieelen nood en doffe zielsvertwijfeling te voeren (krachtige bijval). Men verwacht, dat het nieuw gekozen presidium zich terstond naar Neudeck zal begeven om zich aan den rijkspresident voor te stellen en hem te verzoeken, thans de gebruikelijke besprekingen met de par tijleiders te beginnen over de vorming van een nieuw kabinet. Men wil er den rijkspresident op wijzen, dat cLoor de spoedige verkiezing van het presidium het bewijs is geleverd, dat de rijksdag tot werken in staat is en dat een ontbinding van den rijksdag onnoodig is. Het is niet onmogelijk, dat de rijkspre sident het nog eens met de vorming van een parlementair kabinet zal probeeren, waarbij von Hindenburg echter bepaalde eischen zal stellen, in het bijzonder voor de handhaving van de noodverordening. VON PAPEN GEMACHTIGD DEN RIJKSDAG TE ONTBINDEN. De belangrijkste beslissing van den dag, aldus Wolff, is niet in den Rijksdag, maar in Neudeck gevallen: de rijkspresident heeft den rijkskanselier machtiging voor ontbinding van den Rijksdag gegeven. In parlementaire kringen liepen gisteravond geruchten, dat deze volmacht in beperk ten vorm zou zijn gegeven. Wolff heeft ech ter inlichtingen uit de beste bron ontvan gen, dat deze geruchten onjuist zijn. De kanselier heeft de volmacht en hij zal van haar gebruik maken, zoodra de Rijksdag moeilijkheden in den weg legt bij de uit voering van het Zondag aangekondigde economische programma. De Rijksdag is verdaagd. Dat is in over eenstemming met de wenschen van de nat.- socialisten en het Centrum, die tijd willen winnen, todat de aan den gang zijnde on derhandelingen tusschen beide partijen af- geloopen zijn. De vooruitzichten voor die be perkingen worden sceptisch beoordeeld. De verklaring van den nieuwen Rijksdagvoor zitter wordt algemeen als een aankondiging van den strijd opgevat, met het doel den Rijksdag in het leven te houden en op de plaats van de tegenwoordige regeering een „zwart-bruin" kabinet te brengen. In krin gen, die dicht bij de Rijksregeering staan, is men van meening, dat het samengaan bij de presidentsverkiezing in geen geval een bewijs is voor een zakelijke samenwerking in den geest van een uniform regeerings- program. Daarom is ook nauwelijks aan te nemen, dat de rijkspresident de ontvangst, waarom het Rijksdagpresidium gisteravond heeft verzocht, zal overhaasten. Wat de rijkspresident zal beslissen kan natuurlijk niet vooruit gezegd worden, maar men re kent er stellig op, dat hij het antwoord zal geven, dat hij spoedig in Berlijn terugkeert en dat hij daarom verzoekt van het bezoek af te zien en zijn terugkeer af te wachten. De actie, die gisteren door de nat.-socia- listen en het Centrum begonnen is, zal pas weer bij het bijeenkomen van den Rijksdag voortgezet kunnen worden. Men ziet in den Rijksdag duidelijk in, dat de rijksregee ring met de ontbindmgsvolmacht in de hand in dezen strijd de sterkste is. In de regeeringskringen worden de geruchten, dat de Rijksdag wel ontbonden zou worden, maar dat binnen afzienbaren tijd geen nieu we verkiezingen zouden worden uitgeschre ven, beslist tegengesproken. Het is moge lijk, dat de ontbinding tegen het midden van de maand plaats vindt. Dan zou bin nen den voorgeschreven termijn, dus mid den November, een nieuwe Rijksdag geko zen worden. Of de toestand zich zoo zal ontwikkelen ligt aan den Rijksdag zelf. De rijkskanse lier komt heden met generaal von Schlei cher en Freiherr von Gayl uit Neudeck te rug. De heeren zullen in den loop van he denmiddag aan hun collega's verslag uit brengen en zich met de noodverordening bezig houden, welke waarschijnlijk Vrijdag gepubliceerd zal worden. BINNENLAND NAAR EENHEID IN HUISHOUDGOED. Commissie ingesteld voor normalisatie van afmetingen en kwaliteit. De hoofdcommissie voor de normalisatie in Nederland heeft op initiatief van de Ne derlandsche Vereeniging van Huisvrouwen ingesteld een commissie voor de normalisa tie van textielgoederen voor de huishou ding. Zij beoogt vermindering te brengen in de bestaande groote versoheidenheid van de in de huishouding meest gebruikte soor ten van doeken door het normaliseeren van afmetingen en kwaliteit daarvan. In deze commissie hebben zitting ir. E. C. Verschoor, directeur van het rijks-in koopbureau te 's-Gravenhage (voorzitter); mevr. A. E. Douwes DekkerJolles en mevr. C. Eerdmansde Holl namens de Ned. Vereen, van Huisvrouwen, mej. C. M. Molenaar namens den Bond van Leer krachten bij het Nijverheids-Onderwijs voor Meisjes; de heeren M. G. J. Bisdom, firmant van de linnen- en damastfabriek Van den Briel Verster te Eindhoven; ir. A. ten Bruggencate, directeur van den Rijksvezeldienst te Delft, aangewezen door den minister van Economische Zaken en Arbeid; J. van Dissel, directeur N.V. Linnenfabriek E. J. F. van Dissel Zonen te Eindhoven; Ed. Gerzon, directeur N.V. Gebr. Gerzons Modemagazijnen te Amster dam; Th. J. H. Kuyper, directeur van de Coöp. Inkoopvereen. „St. Homobonus" te Rotterdam; G. H. Meijerink, directeur der firma. J. W. Meijerink Co., Winterswijk; J. Sassen, directeur van het „Grand Hotel Central" te 's-Gravenhage en J. M. de Vries, inkooper van ket rijksinkoopbureau te 's-Gravenhage. Dezer dagen werd deze commissie geïn stalleerd door den voorzitter van den raad van bestuur der hoofdcommissie, dr. A. C. van Rossem; in de hierna gehouden ver gadering werd besloten in behandeling te nemen de normalisatie van afmetingen en kwaliteit van handdoeken, stofdoeken, gla- zendoeken, werkdoeken, dweilen, lakens en sloopen. Voor aan de weefsels te stellen technische eischen werd een subcommissie ingesteld onder leiding van ir. A. ten Brug gencate. KOOPT BLOEMEN EN LIEFST VEEL. De Vereeniging „Groep Bloemisterij" uit den Nederlandschen Tuinbouwraad heeft gistermiddag te Amsterdam haar nooden blootgelegd voor een aantal vertegenwoor digers van dagbladen. Door den heer J. Mensing werd een inlei ding gehouden, waarin hij uiteenzette, dat de Nederlandsche bloemisterij in de laatste 25 jaren in grooten stijl gegroeid is en van internationale beteekenis is geworden. Van de hoofdproducten werd verreweg het grootste deel naar het buitenland uitge voerd. Vooral de jaren van 1925 tot 1930 waren echter gunstig voor den export en de uit breiding hield daarmede gelijken tred. Tegenwoordig is het kweeken geen kunst meer, wel om het gekweekte product loo- nend af te zetten. Zoodra de vraag minder is dan het aanbod, duikelen de prijzen. Overproductie is een ran^i, waar geen ont komen meer aan is. Het gekke van het ge val is echter, dat hoewel ieder de overpro ductie heeft kunnen zien aankomen, deze door geen macht ter wereld tegen te hou den scheen te zijn, zoolang het product nog een loonenden prijs opbracht. Door velerlei handelsbelemmeringen als invoerrechten, invoerverboden en contin- genteering ondervinden de Nederlandsche bloemisten thans groote schade. De verkoop kan alleen gehandhafd blijven ten kost© van de financieele opbrengst der producten. Wil de Nederlandsche bloemkweeker en de Nederlandsohe bloemenwinkelier zich kunnen blijven handhaven, dan heeft hij daarbij ten zeerste noodig den steun van het Nederlandsche publiek. Laat dit zijn kamers steeds meer en meer sieren met onze bloemen en planten tot zijn eigen ge noegen en tot het welzijn van den bloemist. In 1930 werden alleen aan afgesneden bloemen uitgevoerd 2.831.000 K.G. tegen een waarde van f 6.442.000. In 1931 werden geëxporteerd 6.363.000 K.G. tegen een waar de van slechts f 7.843.000. Het uitgevoerde product bracht derhalve f 4.000.000 te wei nig op. Voor 1932 zijn de uitvoercijfers nog ongunstiger. In de eerste zes maanden van 1931 werden uitgevoerd aan afgesneden bloemen 5.166.000 K.G. tegen een waarde van f 6.322.000 en in dezelfde periode van dit jaar slechts 3.289.000 K.G. tegen een waarde van f 2.978.000. Waar dus het bloemisterij-bedrijf te lij den heeft onder den nood der tijden, daar moet onzerzijds worden gepoogd, zei de heer Mensing, in het belang van de duizen den beoefenaars van dit bedrijf en in het belang van de gelden, welke in dit bedrijf zijn gestoken, om de moeilijkheden althans zoo gering mogelijk te maken. Er zijn verschillende wegen om die moei lijkheden te verminderen. Zoo kunnen re- geeringsbemoeiingen van verschillende aard onze nooden gunstig beinfluenceeren, maar bovenal moet het Nederlandsche publiek bloemen koopen. Het gaat erom de bedrijven van 3000 va derlanders in deze moeilijke tijden zoo goed mogelijk gaande te houden, opdat ook zij weder arbeid aan vele anderen kunnen blijven geven, zoo besloot de heer Mensing. Door den heer J. J. Tim, voorzitter van de Bloemenwinkeliers werd daarna een korte uiteenzetting gegeven van de nooden van den winkelier. De uitbreiding van hen, die bloemen gaan verkoopen, hetzij in winkels of op straat, is zeer groot. Dat geeft een moordende concurrentie, die tot gevolg heeft, dat bijna niemand iets verdient. Een ingrijpen op den straatverkoop door de overheid, meent spr., zou zeer wensohe- lijk zijn. In geen enkel vak is de straatver koop zoo groot als die van bloemen. Werk- loozen, die steun ontvangen van de over heid worden in de gelegenheid gesteld een bloemenhandel te gaan drijven. Ook door den heer Admiraal, secretaris van de „Groep Bloemisterij" wordt verzet aangeteekend tegen de ongebondenheid van den straatverkoop. Wanneer deze straatverkoop behoorlijk wordt geleid zou er een voor ieder een boterham in zitten. Verschillende vragen brengen naar vo ren, dat de bloemenuitvoer ernstig wordt belemmerd en dus de productie thans veel te groot is. Ook in de oorlogsjaren is dat bet geval geweest. Toen heeft het eigen land gehol pen, door veel meer bloemen te' koopen. Daarop moet ook thans worden aange stuurd. Tenslotte werd verzekerd, dat alle moeite wordt gedaan om de gaatjes, die nog open zijn naar het buitenland, te be houden en te trachten deze te vergrooten. Bij de Regeering wordt op die hulp steeds krachtig aangedrongen. Aan reclame om bloemen te koopen zal het ook niet ontbreken De volgende week, op 7 September, hoopt men te Amsterdam een bloemencorso te houden. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De eerste zitting van den Rijksdag zon der incident verloopen. Von Papen uit Neudeck teruggekeerd met een ontbin- dingsbesluit. (1ste blad). De Pruisische Landdag tegen Von Pa pen. (3de blad). Wil Japan uit den Volkenbond treden? (2de blad). BINNENLAND. Zweedsch vliegtuig bij Tubbergen neer gestort Twee dooden. (1ste blad). ENGELSCHE VISCH OVER NEDERLAND NAAR FRANKRIJK. Verzending stopgezet. In antwoord op de desbetreffende vra gen van den heer Drop deelt minister Ver schuur mede, dat het hem bekend was ge worden, dat versche zeevisch in beperkte hoeveelheid uit Engeland via Hoek van Holland werd ingevoerd en daarna werd doorgezonden naar Frankrijk, zoodat die leveringen ten nadeele kwamen van het voor Nederland door Frankrijk vastgestel de oontingent voor versche zeevisch. In overleg met en met medewerking van de betrokken Nederlandsche importeurs- vischhandelare is bedoelde verzending van Engelsche zeevisch evenwel stopgezet, zoo dat te dien opzichte geen verdere maatre gelen behoeven te worden genomen. DE CRISIS ZUIVELWET. Nieuwe regeling met 1 September. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft op verzoek van den minister van Economische Zaken en Arbeid in 'n circu laire het volgende onder de aandaoht van de burgemeesters gebracht. Ie. Het blijkt, dat in vele gemeenten de voorschriften door of krachtens de Crisis- Zuivelwet 1932 gegeven nog niet voldoen de worden nageleefd om een goede wer king van bovengenoemde wet te waarbor gen. Daar in artikel 18, sub a, der Crisis-Zui- velwet 1932 de ambtenaren van gemeente politie met de opsporingen van overtredin gen van deze wet worden belast, moge ik er op wiizen, dat ingevolge do Crisis-Zui- vel wet 1932 en de daarop steunende maat regelen en beschikkingen het vrboden is, boter zonder merk uit de bereidplaatsen of de daarbij behoorende bewaarplaatsen te vervoeren, te verkoopen of af to leveren. Van het verdere verkeer dienen hoeveel heden boter grooter dan 1 K.G. voor het vervoeren, verkoopen of afleveren voorzien te zijn van een merk. Het is van groot belang, dat de ambtena- ren van gemeente-politie streng letten op de naleving van deze bepalingen en hun medewerking, zoo die wordt ingeroepen, verleenen aan de controleurs Crisis-Zui- velwet 1932. 2e. Voor een juiste uitvoering der bepa lingen omtrent koelhuisboter is het nood zakelijk, dat de Crisis-Zuivel-Centrale be kend is met alle ruimten, waarin boter wordt gekoeld en is opslagen. In verband hiermede moge ik u verzoeken ten spoe digste aan de Crisis-Zuivel-Centrale opga ve van de in uw gemeente bekende koel huizen te willen verstrekken. Meetingverbod te Haarlem. Do waarnemend burgemeester, wethou der Slingenberg heeft besloten, geen toe stemming meer te geven voor het houden van meetings door welke politieke partij of groep deze ook mochten worden aan gevraagd Dit naar aanleiding van de Vrijdag avond j.l. plaats gehad hebbende relletjes, bij de communistische anti-Welter betoo ging. 0. S. P. In het dag. bestuur der Onafhankelijke Socialistische Partij zijn gekozen als par tijvoorzitter de heer P. .T. Schmidt; als se cretaris de heer J. de Kadt cn verder de heeren R. Stenhuis en K. R. van Staal, terwijl besloten werd de benoeming van 'n penningmeester voorloopig aan le houden. Verder wejden in het partijbestuur ge kozen de heeren F. v. d. Goes, Laren; J. van Zanten, Enschedémej. mr. St. de Zeeuw, Rotterdam S. Tas, Amsterdam F. Gies, Zutfen; J. Mourits, Rotterdam; J. Kalter, Nieuw Amsterdam en D. de Jager, Utrecht.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1