H. M. PIERROT £&oei<i LEDERWAREN Een Vulcana-haard is goud waard DINSDAG 30 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 MGR. DR. A. C. M. SCHAEPMAN. t Zondagavond omstreeks half negen is in het Gerardus-Majella ziekenhuis te Bus- sum overleden Mgr. Dr. Antonius Corne- lis, Maria Sohaepman, Huisprelaat van Z. H. den Paus, Protonotarius Apost. a.i.p. oud-president van het groot-seminarie Rij- senburg en Proost van het Metropolitaan Kapittel. Zooals men zich zal herinneren was Mgr. Dr. Schaapman reeds geruimen tijd lijdende, zoodat hij ruim een jaar geleden zijn functie als president van het groot seminarie Rijsenburg moest neerleggen. Op 2 Februari van dit jaar was zijn toe stand zóó verergerd, dat pastoor E. Beu- mer van de parochie van den H. Vitus te Bussum het raadzaam achtte Mgr. Schaap man van de H.H. Sacramenten der Ster venden te voorzien. Nadat zijn toestand zoodanig was verbeterd, dat er geen levens gevaar meer te vreezen was, volgde er on geveer 6 weken geleden wederom een in stalling, zoodat-Mgr. opnieuw de laatste H.H. Sacramenten ontving. Na dien tijd is de toestand heel langzaam minder ge worden. Woensdag jl. heeft Mgr. dr. Schaepman aan zijn ziekbed nog mogen ontvangen Z. Em. Kardinaal van Rossum, terwijl Vrij dag d. a. v. Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jan sen Aartsbisschop van Utrecht den pa tiënt een bezoek bracht. Zondagmiddag omstreeks twee uur ont ving Mgr. nog bezoek van zijn opvolger als president van het groot-seminarie dr. J. de Jong. Eenige uren voor het overlijden geraakte de hooge patiënt het bewustzijn kwijt, waarna hij om circa half negen kalm is ontslapen. Aan het sterfbed waren aanwezig een zusier en een zwager van Mgr. Schaep man, pastoor E. Beumer en enkele zusters van het ziekenhuis. Donderdag a.s. zal in de kapel van het Geraidus Majella Ziekenhuis de uitvaart plaats hebben, terwijl Vrijdagmorgen de uitvaart zal zijn in de kapel van het groot seminarie Rijsenburg, waar het stoffelijk overschot van Mgr. ook ter aarde zal wor den besteld. „Msbd." KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, zijn, zooals gebrtiile- lijk, vele onderscheidingen verleend. Wij vermelden hier alle, velke aan in woners van Leiden of omgeving zijn. ten deel gevallen, en enkele andere: Bij Koninklijk besluit zijn benoemd: tot ridder in de Orde van den Ncderlandschen Leeuw: Jhr. mr. C. O. M. van Nispen, president van de arrondissementsrechtbank te 's-Her- togenbosoh dr. G. A. H. Bauduin, vicaris-generaal van het Bisdom Roermond en president van het Groot-Seminarie te Roermond; mr. P. E. Briët, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gen. te Leiden; A. J. Loerakker, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, _te Schoten-Haar- lem; Mej. J. M. J. A. Meijer, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, te Rotter dam Dr. S. E. B. Bierema, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Usquert; Dr. N. P. van Spanje, geneesheer-direc teur van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam; J. W. A. Beynes, commissaris der Naam- looze Vennootschap Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes te Haarlem; A. Pierson, wonende te Baarn, lid van het bankierskantoor Pierson en Cie. te Am sterdam, voorzitter van den Postraad; Dr. N. van Wijk, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; mr W. C. Mees, curator van de Neder- landsche Handelshoogesohool te Rotter dam, wonende te Wassenaar; Dr. F. A. Weve O.P., hoogleeraar aan de R. K. Handelshoogesohool te Tilburg; W. H. Cool, inspecteur van het Nijver heidsonderwijs te 's-Gravenhage; tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau: Jhr. inr. L. E. M. von Fisenne, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, te Rijswijk; Prof. dr. J. van der Hoeve, voorzitter van de afdeeling natuurkunde der Ko ninklijke Academie van Wetenschappen te Leiden tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: J. L. Brekelmans, kanunnik, deken en plebaan te 's-Hertogenbosoh W. G. J. de Haer, geestelijk adviseur van Roomsch-Kaiholieke reclasseeringsver- eenigingen te Arnhem; Mr. G. van Baren, Burgemeester van Delft; A. H. Smulders, wethouder der gemeente Utrecht, te Utrecht; Dr. W. Stuurman, directeur van het openbaar slachthuis te Leiden; ir. H. Stokvis, te Brussel; mr. C. M. H. Minderop, lid van het hoofdbestuur van het „Maria Catharina van Dooren's Vrouwengesticht van Wel dadigheid", te Rotterdam; Dr. D. E. Bosselaar, rector van het ge meentelijk gymnasium te Leiden; Moj. D. H. A. M. Terwindt. (mère Ignace) roctrioe van bet R. K. gymnasium voor meisjes te Venray; P. Goorts, rector van de bisschoppelijke kweekschool te 's-Hertogenbosch; Mr. P. L. M. Driebeek, bestuurslid der R. K. Vakschool voor Meisjes te Rotterdam Dr. A. Beets, redacteur van het Woor denboek der Nederlandsohe taal, te L c i- d e. n Maarsmansst. 21 6418 Telef. No. 1293 IN ONZE AFD. eindigt deze week de OPRUIMING Nog enkele dagen de RESTANTEN voor de hefff van den opruimingsprijs! J. Ed. Karsen, kunstschilder te Amster dam; Mevr. A. van RhijnNaeff, letterkundige te Dordrecht; B. Moolenburgh, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, te Leiden, 1ste afdeeling; de vlootaalmoe/.enier H. J. M. M. Alink; Jos. A. E. M. Meyring, te 's-Bosch; H. van Abbe, directeur der N. V. Karei I sigarenfabrieken te Eindhoven; W. J. R. Dreesmann, directeur der N.V. Manufacturenhandel van Vroom en Drees- I mann, te Amsterdam; I prof. H. A. Kaag. te Tilburg, lid van de Commissie tot het instellen van een on derzoek naar het prijsverloop van bepaal de artikelen; Prof. dr. N. J. Polak, te Rotterdam, lid van de Commissie tot het instellen van een onderzoek naar het prijsverloop van be- I paalde artikelen; I K. G. Pander, wonende te Wasse naar, lid der firma Pander en Zonen, te 's-Gravenhage; Mr. J. W. Goedbloed te Goes, secretaris van den Christelijken Boeren- en Tuinders- bond in NV land (bij bevordering); M. J. van den Eisen, R. K. geestelijke, Apostolisch pro-vicaris op Curasao; tot ridder in de Orde van Oranje-N assau J'hr J. K. Hesselt van Dinter, burge meester van Pijnacker en Noot dorp; Dr. E. A. M. Droog, arts, te Heemstede; J. Brügemann, pastoor te Middelburg, geestelijk adviseur van de St. Elisabeths Vereeniging, aldaar; Mevr. de wed. P. HesselmansSprangers presidente der Vereeniging van de H. Eli sabeth van Hongarije, te Kaatsheuvel (gem. Loon op Zand); B. J. F. M. Drabbe, secretaris van den hoofdraad der vereeniging St. Vincentius Paulo, te 's-Gravenhage; J. Th. A. Diebeis, lid van het burgerlijk armbestuur en regent van het Oud-Burge ren Gasthuis, te Nijmegen; Mevr. I. Cremers, geb. jonlrvr. Van Nis pon tot Sevenaer, te Arnhem; C. Wildenberg, lid van de Gewestelijke Landstormcommissie „Zuid-Holland West" te 's-Gravenhage; Kapelaan A. Hoevenaars, secretaris- penningmeester van de Landstormcommis sie uit den Bond van R. K. Militairen Ver- ecnigingen, te Bei-gen op Zoom; Ds. H. Thomas, voorzitter der Christe lijke Oranjevereeniging te Leiden; J. F. L. de Baibian Versier, journalist, te Amsterdam W. F. A. Overmeer, pastoor to Heeg; B. J. M. Sistermans, voorzitter van dc Algemeene Commissie voor Kinderverple ging en Kinderbescherming van den H. Vincentius k Paulo te 's-Gravenhage; Th. A. Geels, bestuurslid der R.K. School- vereeniging te Amsterdam J. B. Meijnen, oud-hoofd eener bijzon dere school voor u.l.o. te Leiden; G. F. Rombouts (frater Sigebertus), on derwijzer aan eene bijzondere school te Goarle A. D. J. W. van der Stap, baritonzan ger, to Delft; Louis van Tulder, concertzanger, te Rijs wijk (Z.-H.) L. H. V*ink. bestuurslid der R. K. Mili tairen Vereeniging te 's-Gravenhage; T. Watervis, te 's-Gravenhage, directeur van den Cenlralen Accountantsdienst van den R. K. Nederlandsehen Boeren- en Tuindersbond; M. Tops, secretaris ven den Limio* schen Land- en Tuinbouwbond, to Roer mond; W, H. M. J. Smulders, lid van den raad van beheer der N.V. Utrechtsche Machine fabriek o. d. Frans Smulders, te Utrecht; F. Eikerbout, te Leiden, voorzitter van den Christelijken Metaalbewerkers- bond in Nederland, lid van het dagelijksch bestuur van het Christelijk Nationaal Vak verbond Joh. Karei, hoofdbestuurder van den Nedeilandschen Roomsch-Katholieken Ta- baksbewerkersbond to Eindhoven; is toegekend de eere -medaille, verbond en aan de Otde van Oranje- Nassau in goud aan: Mej. J. C. van der Sëhot (zuster Berna- dette), religieuze in de Orde van het Ge zelschap van Jezus, Maria en Jozef, te Vlijmen Mej. F. M. C. Mey (zuster Hendrina), hoofdverpleegster in het St. Antonius Gasthuis te Utrecht; A. J. Stuivenberg, technicus 1ste klasse bij bet Botanisch Laboratorium der Rijks universiteit te Leiden; in zilver aan: Mejuffrouw D. de Groot, werkzaam aan het gesticht Voordorp te Leiderdorp; J. Dorsman, amanuensis bij het organisch chemisch laboratorium bij de Rijksuniver siteit te Leiden; H. Bouman, bedrijfsleider in de boek-, courant- en handelsdrukkerij van de firma C. van Wieringen jr., te Alphen aan den R ij n Mej. A. Joustra, geboren van der Vee, huishoudster bij mej. H. W. van de Sande Bakhuyzen te Leiden; in brons aan H. Walter, te H i 11 e g o m, kantoor knecht bij het Staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie; C. den Hertog Szn., arbeider bij de N.V. Scheepsbouwwerf „De Dageraad", te A1- phen aan den R ij n; Mej. H. van Frankfoort, dienstbode bij de familie Ponsioen, te A 1 p h e n aan den R ij n Mej. A. van Barends, dienstbode bij mej. H. E. Drost, te Oegstgeest; Mej. A. van Beveren. dienstbode bij prof. dr. A. Verwey, te Noordwijk; J. J. Slegtenhorst, timmermansknecht bij de wed. H. van Driel, te Koudekerk; REORGANISATIE VAN DEFENSIE. Ontslag van beroepspersoneel. Naar de „Tel." verneemt, zal in verband met de voorgenomen reorganisatie volgens voorloopige berekening op het departement van Defensie (waarin nog wel eenige wij- zig'ng mogelijk zal zijn) het overcompleet aan onderofficieren bedragen: bij de in fanterie: 9 adjudanten-onderofficier administrateur. 2 adjudanten-onderofficier-instruoteur. 101 sergeanten-majoor-administrateur. 52 sergeanten-majoor-instructeur. 118 sergeanten en fouriers. Bij de bereden artillerie: 4 adjudanten-onderofficier-administrateur. 5 adjudanten-onderofficier-instruct eur. 26 opperwachtmeesters-administrateur. 19 opperwachtmeesters-instructeur. 2 opperwachtmeesters-pikeur. Bij de onbereden artillerie: 7 adjudanten-onderofficier-administrateur a iin.nderofficier-inst. ucteur. 11 sergeanten-majoor-administrateur. 3 scrgeanten-majoor-instructeur. 48 -eigeanten en fouriers. Voorts ligt het in het voornemen, aldus gencemd blad, het aantal aanwezige maga zijnbeheerders der artillerie terug te brengen tot 71 (het vastgestelde organieke aantal). Het is voorts de bedoeling het overcomplete beroepspersoneel te ont- slaan aan de hand van het bepaalde m art. 19, tweede lid, onder C van het reglement voor do militaire ambtenaren der konink lijke landmacht, terwijl belanghebbenden rta vei kregen ontslag, indien zij den pen sioengerechtigden leeftijd hebben be reik- op verzoek kunnen worden gepen- sionneerd. Omstreeks half September zal de com missie voor georganiseerd overleg bijeen komen en zal deze ontslag-maatregel een punt van bespreldng uitmaken. NAAR BOTER INVOERCONTINGENTEN IN DU 1TSCHLAND? Onderhandelingen in een nieuw stadium. Naar het „Berliner Tageblatt' verneemt zijn de onderhandelingen omtrent den uit voer van boter naar Duiischland in een nieuw stadium gekomen. Volgens de infor maties van dit blad schijnt gedurende de onderhandelingen met Nederland gebleken te zijn, dat men de min o£ meer als onver mijdelijk te beschouwen vaststelling van oontingenten van den Duitschen boterin- voer niét meer principieel van de hand wijst, indien de voorsprong, dien Nederland verkregen had, doordat het tot nu toe geen valutatoeslag bij den uitvoer van boter naar Duitschland betalen moest, op de een of andere wijze gecompenseerd wordt. Daarom wordt voorgesteld, dat Duitsch land een minimum hoeveelheid boter in voeren zal. „Hbld." De wijziging der Kieswet. Door C. D. Wesseling, te 's-Gravenhage en J. Houtsma te Zwolle resp. voorzitter en secretaris der R. K. Volkspartij, is aan de Tweede Kamer een adres gericht, waar in zij namens de R. K. V. P., ernstig be zwaren inbrengen tegen art. III van het ontwerp van wet tot wijziging van eenige artikelen der kieswet, en op grond van de uiteengezette bezwaren de Kamer ver zoeken gencemd artikel niet aan te ne men, of zoodanig te wijzigen, dat meer doeltreffende uren voor het stellen der handteekeningen op de candidatenlijsten worden aangewezen en dat de regeling van het geldend art. 35, 3e lid in dier voe ge, dat de handteekeningen niet uitslui tend in de gemeente, waar het hoofdstem bureau zetelt, behoeven gesteld te worden van kracht blijft. aftrek van het voorarrest en ter beschik kingstelling aan de Regeering; de 22-jarige dienstbode J. M. v. d. B. we gens diefstal van verschillende goederen, ten nadeele van haar mevrouw tot zes maanden, waarvan 4 maanden voorwaarde lijk met 3 jaar proeftijd. UIT DE OMGEVING SASSENHEOM. De ziekte van Weil. Een geneesheer hier ter plaatse heeft bij een patiënt de ziekte van Weil gecon stateerd. De oorzaak hiervan moet ge zocht worden in het zwemmen aan den Kooipolder. De Burgemeester waarschuwt in verband hiermede om niet anders te gaan zwemmen, dan in het gemeentelijk zwembad. VOORSCHOTEN. Kano omgeslagen. Maandagavond om streeks 6 uur in in de Vliet een kano, waar in gezeten waren een dame en heer uit Den Haag, tusschen Rouwkoop en de Kniplaan omgeslagen. Beide konden zwem mende zich redden, echter bekwam de heer bij het aan land komen een verwon ding aan één der beenen. Enkele leden der E. H. B. O.-brigade waren spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig, maar behoefden gelukkig slechts een voorloopig verband aan te leggen. Later op den avond konden de drenkelingen per eigen gelegen heid hunne reis vervolgen. Spert. De heer J. Doekes, alhier, par ticulier deelnemer aan de vorige week van uit Utrecht gehouden „Nederlander- Marsch" over een afstand van ruim 45 km. behaalde de daaraan verbonden medaille door genoemde afstand te loopen binnen acht uur. Vootbal. Woensdag 31 Aug. a.s. speelt bet eerste elftal van de N. V. V. Rouwkoop een medaille-wedstrijd tegen het 1ste elftal van V. V. L. De wedstrijd vangt te 6 uur aan. Jammer is het, dat V. V. L. niet vol ledig uit kan komen, maar ondanks dat, zal het een wedstrijd worden die het aan zien waard is. UIT DE RIJNSTREEK WOERDEN. I Zwemwedstrijd in de Singelgracht. De zwemwedstrijden, die deel uit zul- I len maken van het programma op Konin ginnedag. zijn Zaterdag j.l. reeds ingezet met de zwemwedstrijd door de Singel gracht. Niet minder dan 49 deelnemers, meest leden van „W.Z.C." en „Forel" kwa men aan de start. Om 5 uur precies start ten de veteranen (dames en heeren), 5 min. over vijf de dames en nog 5 min. later de grootste ploeg, die der heeren. Do start vond plaats bij 't postkantoor, de finish 1 was aan den Rozebrug, 'n baan van onge- veer 1600 M. viel er te zwemmen. Zoowel j bij de heeren-veceranen als bij de heeren werden mooie tijden gemaakt. De publieke belangstelling aan de start, onderweg zoo- i wei aan de finish was buitengewoon groot. i De eerste aankomers werden dan ook op n flink applaus onthaald. De prijzen, bestaande uit fraaie kunstvoorwerpen, zijn als volgt ten deel gevallen: le, ('n eenigste) prijs: Mevr. de Kat-v. d. Laan (W.Z.C.) 54 min. 5 sec. Heeren-veteranen: le pr. J. Brak, (jW.Z. C.), 36 min. 26 sec.2e pr. J. Blonk, (W.Z, C.), 39 min. 7 sec. Dames: le pr. H. v. Dijk, (W.Z.C.), 32 min. 29 sec. ;2e pr. R. Vermeulen, (W.Z.C), 33 min. 21 sec.; 3e pr. C. Verhagen, (W.Z. C.) 33 min. 42 sec.4e pr. R. Blonk (W.Z. C.), 37 min. 9 sec. Bij de heeren werd er felle strijd gele verd tusschen de jeudige A. van Vliet en R. van Muyen. 't Uithoudingsvermogen van eerstgenoemde bleek echter grooter en in RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank veroordeelde heden: Den 25-jarigen loswerkman J. R. O. te Leiden wegens diefstal tot 4 maanden den 30-jarigen loswerkman N. R. aldaar wegens heling eveneens tot 4 maanden; de 22-jarige dienstbode H. Th. S. tegen wie door het O.M. ter zake van diefstal 4 maanden was geëischt, tot 6 maanden, voor waardelijk, met 3 jaar proeftijd; den 19-jangen D V. wegens diefstal 4 maal gepleegd ten nadeele van pension gasten van zijn moeder, tot 4 maanden met Gemeentelijke Aankondigingen Gemeente-Rekening 1931. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat aan den Gemeenteraad zijn overgelegd, tegelijk voor een ieder gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente ter lezing zijn neergelegd en in afschrift tegen beta ling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld: de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer ge meente over het jaar 1931 met alle daarbij behooronde bescheiden, benevens de vel schillende bedrijfsrekeningen over dat jaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STR1JEN, Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1932. Gemeentelijke Reinigingsdienst. De Directeur van den Gemeentelijken Reinigingsdienst brengt hiermede ter al gemeene kennis, dat in verband met den verjaardag van Hare Majesteit de Konin gin het ophalen van huisvuil a.s. Woensdag middag niet zal geschieden. Dit ophalen zal uitsluitend Woensdag morgen plaats hebben, waarbij ook die per- ceelen zullen worden bediend, welke an ders des middags daarvoor in aanmerking komen. Bewoners van deze perceelen worden derhalve verzocht dien middag geen em mers aan de straat te doen plaatsen. De Directeur, J. H. DE JONG. Leiden, 30 Augustus 1932. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Aug. tot en met Zonaag 4 Sept. a. s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. Een weelde van warmte, uit weinig brand!! 6432 vanaf f 85.compleet geplaatst HET HAARDEN ADRES A.v.d. OUWEELEN &Z0NEN HOOIGRACHT 104 106 TELEF. 1690 de eindspurt wist hij de kampioen van vo rig jaar met niet minder dan 15 M. voor sprong te verslaan. Prijzen als volgt: le pr. A. van Vliet, „(Forel") 30 min. 10 sec.; 2e. pr. R. van Muyen (W.Z.C.) 30 m. 35 sec.3e. pr. C. Oscam („Forel"), 31 min. 29 sec.; 4e pr, W„ Voorbergen, (W.Z.C.) 32 min. 58 sec.5e. pr. W. Benschop (W.Z.C.) 33 min. 9 sec. Koninginnefeest. De viering van de verjaardag van H. M. de Koningin op Woensdag 31 Augustus 1932 belooft weer 'n mooi feest te worden. Dank zij de goede zorgen van de Vereeniging Koninginnedag is er weer 'n in alle opzichten goed en vlot programma op touw gezet, dat 'n heele dag, zonder overladen te zijn, in beslag neemt. We geven hier even een overzicht van de op handen zijnde feestelijkheden. Om 8 uur 's-morgens de traditioneele koraalmuziek op de torentrans, te geven door het fanfarecorps „Excelsior" Om 9.15 zetten de eigenlijke feestelijkheden in met de zanghulde der schoolkinderen voor het stadhuis onder leiding van den heer Ap peldoorn, waarna alle kinderen in optocht naar het feestterrein trekken, waar zooals vanouds de diverse kinderspelen de mor gen verder vullen tot 12 uur. De versnape ringen zulen ook nu niet ontbreken. 's Namidags 1.45 trekken de deelnemers aan de Athletiek- en Voetbalwedstrijden in Kousen - CORSETTEN - Tricotages Opgericht 1886 24 Filialen SCHUIFCCmfgTTEN EN SC^UEFC08!iLE?f met beweegbaren rug. DE NIEUWE VINDING OP CORSETGEBIED CORSETTEN die zich bi| elke lichaamsbeweging aanpassen. Het lastige aftrekken van het corset na elk opstaan is over bodig geworden. Enorme keuze in allerlei uitvoeringen en prijzen vanaf: SCHUIFCORSET met beweegbaren rug op zij sluitend, 2 elast. panden, rose coutil, 4 jarretelles AMSTERDAM (10 Filialen), HAARLEM, LEIDEN,DEN HAAG (2 Filialen), ROTTERDAM(4 Fil.) ARNHEM, EINDHOVEN. APEL DOORN, UTRECHT, HILVER SUM, DEN BOSCH LEI DEN Breestraat 99-101 Tel. 1770 SCHUIFCORSELET met beweegbaren rug, op zij sluitend, 2 elast. panden, mooie rose broche, 4 jarretelles

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2