ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 INTERPAROCHIEELE ADOLF KOLPING. XXXXV. Het schrijven van den H. Vader aan Adolf Kolping luidde als volgt: Paus Pius IX. Geliefde Zoon, onzen groet en apostoli- schen zegen. Onze geliefde zoon Joannes Kardinaal von Geisel, Aartsbisschop van Keulen, dien wij onlangs bij zijn aankomst alhier met bijzondere vreugde ontvangen en met de grootste welwillendheid bij ons opgenomen hebben, heeft ons den van uw hoogsten eerbied gebuigendeu brief overgegeven. Niet gering was de vreugde, waarmede wij zoowel >an dezen onzen geliefden zoon, als ook uit uwen brief vernamen, hoe ten jare 1846 te Elberfeld de Kath. Gezellen-Ver - eeniging gevestigd is geworden met het doel, om voornamelijk de jongere, nog bij hun bazen werkzame gezellen in de heil aanbrengende leer van het katholiek ge loof grondig te onderrichten, hen tot eer bare zeden en deugdzamen wandel te vor men en hen voor de groote gevaren, die juist hun stand en leeftijd in zoo hooge mate bedreigen, te bewaren. Nadat dan alzoo deze Gezellen-Vereeni ging in het jaar 1849 ook in Keulen gesticht was, vond zij met de hulp van God een zoo- danigen voortgang, dat niet alleen in Keu len meer dan drieduizend gezellen zich bij haar aansloten, maar dat zij zich ook on der de bevordering der kerkelijke en we reldlijke overheden door gansch Duitsch- land verbreid heeft en ook in Hongarije. Polen, Croatië en België ingang vond. Zoo zijn er nu éénhonderd een en veertig der gelijke Vereenigingen, die voor meer dan twintig duizend gezellen zorg dragen. Aan ieder dezer Vereenigingen staat een Pries ter als President aan het hoofd, met wien andere beproefde mannen zich ijverig met de christelijke vorming der gezellen belas ten; ook zijn in vele steden hospitiums op gericht, waarin de reizende gezellen, op dat zij des te gemakkelijker in goede zeden mogen bewaard worden, worden opgeno- Bovenmate aangenaam was het O na, te vernemen, in welken waarlijk vromen zin deze Gezellen-Vereeniging werd gevestigd en met welken gelukkigen voortgang zij on- ders Gods bijstand zich steeds verder uit gebreid heeft. Terwijl Wij daarom voor dat alles Onze hoogste gehikwenschen uitspre ken, moedigen Wij u aan, geliefde Zoon, met steeds grootere vreugde voort te gaan, al uw krachten aan den zorg voor en de bevordering van deze Vereeniging te wij den. opdat zij dagelijks gunstiger toeneme en gelukkiger voortgang vinde, en het voor gestelde doel, hetwelk waarlijk allen lof waardig is, vermoge te bereiken. Wij ondertusschen smeeken in ootmoed tot den God der barmhartigheden, van Wien elke goede gave komt en elk vol maakt geschenk, dat Hij genadig en wel willend deze vereeniging zegenen en de volheid der Hemelsohe gaven over hare leden moge willen uitstorten. En ten waar borg daarvan en ten bewijze Onzer vader lijke liefd tot u, geven Wij u in het bij zonder, geliefde Zoon, en aan alle leden der geheele Katholieke Gezellen-Vereeni ging liefdevol Onzen Apostolischen zegen. Gegeven te Rome bij St. Pieter, den 6en April 1857, in het elfde jaar van Ons Pon tificaat. (get.) PIUS IX, Paus. Aan Onzen geliefden Zoon Adolf Kolping. Domvicaris te Keulen en President der Kath. Gez. Ver. Vacantie van Onderafdeelingen en Instellingen. De St. Joseph's Spaarkas, die in de maanden Juli en Augustus sleohts om de 14 dagen zitting hield, is vanaf Zondag 4 September weer geregeld geopend des Zondags van 12 uur. De Bibliotheek opent haar deuren voor de getrouwe lezers eerst in October. De vele herstellingen en hernieuwingen maken ondanks hard werken van bibliothe caris en assistenten een eerdere openstel ling niet mogelijk. De Damclub „De Twee Sleutels" zal haar gewone speelavonden weer beginnen Maandag 10 October a.s. Dit mede in ver band met de repetities van het Leekespel Mara-natha. Symphonie en Liedertafel hebebn dit jaar geen vacantie gehad. Het vele werk, dat. van hen gevraagd wordt bij ons 45ste Stichtingsfeest, maakte dit bezwaarlijk. Repetities Mara-natha. Maandag a.s. heeft de derde repetitie plaats van ons Leekespel. Wederom te 8.30 uur in het St. Antonius-patronaat. Maandag 1.1. ging het goed. Opkomst ■behalve van Voorhout was uitstekend en er komt alle eenige teekening in de voordracht. GROEI! In de beslommering van onzen tijd, met moeilijkheden en zorgen overladen, leeft de menschheid en strijdt den levensstrijd. Moeilijk en zwaar, meedoogenloos hard is hot leven geworden en somber verstard is veler oog en hart. Zoo komt er groei en verzet. En duizenden zien het lokkend rood van Moskou als een lichtende dageraad en ze slikken de giftige stoffen van het commu nisme. Ze rekken hun halzen en strekken hun handen en verhopen nieuw leven in een „heerlijke heilstraat', zij 't dan zonder God. Zoo komt er de onrust van binnen, die sterk groeit door de lokkende zinnen. Een millioenenleger strijdt om zijn be staan, zoekend en tastend naar den grond slag van alle geluk, bitter strijdend in en om louter stof. En toch, ook zij hebben een ziel en zijn geschapen naar Gods beeld en gelijkenis. Ook om hunnentwille stierf de Menschen- zoon op den Galvariotop. Zoo is er groei in valsche leerstelling, groei in haat en duivelstaktiek. In de branding, de eeuwen door, ge grondvest door Christus, staat de H. Kerk, met eeuwenoude waarheden omtrent ge loof en zeden, met de geboden Gods en met genademiddelen, doordeesemd met eeuwige liefde. En in die Kerk is groei, vooruit gang en succes, ondanks smaad en hoon, vervolging en achterstelling. Mogen ook gij, St. Joseph-Gezellen, die al ons verwachten in Christus stellen, groei constateeren in ons ziele-leven, ondanks strijd en hardheid van onzen tijd; want de liefde van Christus dwingt ons 1 SEVERUS. WIJ GAAN DEMONSTREEREN! Zooals den meesten onzer leden reeds bekend is, zal op Zaterdag 8 October a.s., vanwege het locaal öenioraat. in onze stad een groote demonstratie door de Jongeren der 17 tot dat Senioraat behoorende Gezel- lenvereenigingen worden gehouden. De organisatie en wat daarmede samen hangt is opgedragen aan de Leidsche Ge- zellenvereeniging, zoodat, waar wij op een groot leger getrouwen moeten kunnen re kenen, wij niet twijfelen of elke Leidsche Gezel zal aan deze eerste demonstratie on zer thans bijna 45-jarige vereeniging gaar ne medewerken. Medewerken niet alleen in dien zin dat geen der 200 leden aan de demonstratie zelf ontbreekt, maar ook dat wij op de werkzaamheid dier leden kunnen vertrou wen. Wij gaan demonstreeren, dat wil zeggen: wij gaan eens toonen wat er alzoo in onze groepen leeft! Wij gaan demonstreeren, en doen dat niet in den vorm van een optocht met vaan dels en muziek, maar voeren onze Kolpings- vlaggen en een ontelbaar aantal branden de fakkels meel Wij gaan demonstreeren, als een Jeugd beweging, volkomen van onzen tijd met vast omschreven idealen! Wij gaan demonstreeren, met de leden der overige 16 Gezellenvereenigingen en doen dot in een volkomen en ongedrilde discipline, den leden onzer Gezellenvereeni gingen eigen. Den Ssben October moet een geweldige dag in de geschiedenis van ons Kolpings- werk worden! De 8ste October kan, neen, moet een dag worden waarop elk gezel zijn speciale stempel drukt Wij kunnen deze eerste opwekking laten vergezeld gaan van een aantal zakelijke mededeelingen. Allereerst het programma: Op Zaterdagavond 8 October zullen een 6 a 700 Gezellen van 7.30 tot 8.30 uur door onze stad demonstreeren. Na afloop dezer demonstratie zal in «1e groote Stadsgehoorzaal een bijeenkomst worden gehouden. Op deze bijeenkomst spreekt de Cen- traal-Pnaeses en werken mede, de Leidsohe Liederentafel „Sebastiaan Schaffer" en Symphonie „Frans Schweitzer". Aan het slot van dezen avond zal wor den opgevoerd het leekenspel „Maran Atha", waaraan ongeveer 60 personen zul len medewerken. Tot dit alles hebben vrije toegang alle leden der aangesloten vereenigingen, mits getooid met het Kolpingsinsigne. Alle huisgenooten onzer leden zullen te gen een zeer Lagen prijs de groote Gezel len-bijeenkomst kunnen bijwonen. Wij vertrouwen dus, dat er in eigen kring door allen voor dezen prachtigen avond propaganda zal worden gevoerd. Met deze voorloopige mededeelingen meenen wij te kunnen volstaan. Alleen nog dit: „Houdt allen 8 October vrij!" „God zegene het eerzame hand werk". BROEDERS-CONGREGATIE 01. VROUW VAN VII SMARTEN NOVICIAAT JUVENAAT VOORHOUT MISSIE IN CHINA 3™ Opleiding vanaf 12 jaar voor jongens die neiging gevoelen om Broeder te worden in verschillende ambachten bij het Lager On derwijs en Nijverheidsonderwijs. Kost- en leergeld nader overeen te komen Prospectus wordt gratis op aanvrage toe gezonden, GEMENGDE BERICHTEN DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Een meisje gedood. Donderdagavond om ongeveer half ze ven is op den Rijksweg van Alkmaar naar Den Helder, even bezuiden de Blauwe Keet, een 5-jarig meisje door een vracht auto aangereden en aan de gevolgen daar van overleden. Het meisje speelde met twee vriendin netjes aan den kant van den weg, toen een autobus van den sneldienst AlkmaarDen Helder aan kwam rijden. Daarachter met een tussohenruimte van 50 k 60 M. reed een vrachtauto. De kinderen hebben deze vrachtauto vermoedelijk niet gezien en wil den direct achter de autobus den weg over steken. Twee meisjes zagen het gevaar eu holden terug, doch Fransje Ellem kon door den schrik niet meer weg komen, werd door het spatbord gegrepen, tegen den grond geslingerd en zwaar gewond. Door een par ticuliere auto werd het kind naar het zie kenhuis te Den Helder vervoerd. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Paard en wagen door trein gegrepen. Gistermiddag is op een onbewaakte spoorwegovergang te Workum een paard en wagen, welke beladen was met gras, gegrepen door den trein, welke te 4.21 uur te Workum moet arriveeren. Het voertuig werd over een afstand meegesleurd, waar bij het paard los raakte en ongedeerd bleef. De voerman, een knecht va-n den heer S. Smits, werd van den wagen ge slingerd, en met zware verwondingen op genomen. Door dokter Leeuw is het slacht offer naar het ziekenhuis te Sneek ver voerd. De wagen werd geheel verbrijzeld. De treein had slechts weinig vertraging. HET ONGELUK TE KWADENDAMME. Het slachtoffer overleden. De arbeider J. Steenbakker uit Kwaden- damrne, die gisternacht aan het slation aldaar door een tram werd gegrepen en ernstig gewond, is gistermiddag in hef R. K. Ziekenhuis St. Joanna te Goes aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Het slachtoffer was 67 jaar oud en weduw- MEISJE IN ZEE AFGEDREVEN. Nog bijtijds gered Te Domburg had zich een meisje te ver in zee gewaagd en bevond zied in levens gevaar. Verschillende reddingspogingen faalden door de ruwe zee. De res. luit. der huzaren Abr. Buteux van der Kamp slaag de er tenslotte in door de branding te ko men en het meisje, dat achter de oranding dreef nog op het nippertje met levensge vaar te redden. De talrijke, op fcet strand aanwezige menigte, bracht den moedigen redder een geestdriftige ovatie. Verdronken. In de rivier de Waal bij Tiel is Donder dagavond een zeventienjarige jongen, die niet voldoende kon zwemmen, in een ster ken kribstroom geraakt en verdronken. Eerst na drie uur dreggen heeft de politie het lijk opgehaald. Vier mannen door electrische stroom getroffen. Donderdag was een viertal arbeiders be zig bij de boerderij van den heer Germs te Duurkenakker, gemeente Meeden, met het electrisch dorschen van den korenoogst.. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is een der arbeiders in aanraking gekomen met een onder stroom staanden electri- schen draad, waarna ook de andere arbei ders contact met den draad kregen. De laatste drie waren spoedig hersteld, doch de eerste arbeider moest op geneeskundig advies naar huis worden vervoerd. Aan de gevolgen overleden. Mej. Blok uit Waalwijk, die bij Zeven bergen van een motorrijwiel werd geslin gerd en zwaar gewond werd opgenomen, is aan de gevolgen der bekomen verwondingen overleden. TWEE HUIZEN TE WAMEL VERBRAND Donderdagavond brak door hooibroei brand uit in een landbouwschuur aan den Hoogeweg te Wamel, waarin ruim 100.000 kg. hooi geborgen was. De geheele schuur stond spoedig in lichterlaaie en brandde af. Aangewakkerd door den Noordwesten wind, sloeg het vuur over naar een aangren zende boerenwoning, welke afbrandde. Be halve de geheele voorraad hooi kwamen ook enkele varkens in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. 15000 BOSSEN RIET VERBRAND. Een zoete diefstal. Donderdagnacht is in den Polder Petrus Op de heide onder Nuenen zijn ten na- in den Biesbosch brand ontstaan in een deele van den imker Th. de L. 48 van den groote partij riet. Ongeveer i.öjOO bossen 53 bijenkorven leeggehaald. Uit de wijze, werden een prooi der vlammen Een groote I waarop men te werk ging, staat vast, dat schuur, welke als nachtleger georuikt wordt vakkundigen de daders moeten zijn. KALENDER DER WEEK FEEST VAN KONING STEPHANUS. ZONDAG, 28 Aug. Vijftiende Zondag na Pinksteren. Mis: Inclina. 2e gebed v. d. H. Augustimus, Bisschop, Belijder en Kerk leeraar; 3e v. d. H. Hermes, Martelaar. Credo. Prefatie v. d. Allerii. Drieëenheid. Kleur: Groen. Op dezen Zondag stelt de H. Kerk ons voor oogen den Christus met zijn groot, medelijdend hart. Ongevraagd verricht Hij uit medelijden met de arme moeder Zijn wonder en wekt den jongeling ten le ven op. (Evangelie). Wat een krachtige aansporing voor ons om te gaan naar dat zelfde medelijdend Hart en juist bij het H. Misoffer, «lat wonder van medelijden en barmhartigheid, te smeeken: „Neig uw oor, o Heer, tot degenen, die roepen tot U (Introitus). Moge uwe barmhartigheid ons voortdurend reinigen en sterken. (Ge bed). En als wij ons offer brengen van de onderdrukking des vleesches en van de liefderijke verdraagzaamheid onder elkan der, (Epistel) zullen wij verhoord worden. (Offertorium). De genade van het hoog verheven Geheim der H. Mis zal ons ver dedigen tegen de aanvallen des duivels (Stilgebed). Christus in zijn H. Sacrament (Commundo) zal in ons doen bloeien het bovennatuurlijk leven der ziel. (Postcom- munio). De bewondering over het blije zieleleven in ons zal ons in den mond geven een nieuw lied, een hymne voor onzen barmhartigen God, den Allerhoogste, die de groote Koning is over geheel de aarde. (Graduale; Offertorium; Allelujavers). MAANDAG, 29 Aug. Mis. v. d. onthoof ding v. d. H, Joannes den Dooper: Loque- bar, 2e gebed v. d. H. Sabina, Martelares. Credo (alleen in de kerken v. d. H. Joan nes). Kleur: Rood. Het Evangelie der Mis stelt ons de ge beurtenis met de omstandigheden, welke de H. Kerk vandaag herdenkt, voor oogen. DINSLAG, 30 Aug. Mis v. d. H. Rosa van Lima, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d. H.H. Felix en Adauctus, Martelaren. Kleur: Wit. Op nog jeugdigen leeftijd las de H. Rosa het leven van de H. Catharina van Siëna. Haar hart openend voor Gods genade, bracht zij in beoefening, wat zij las. Evenals de H. Cathrina werd ook de H. Rosa lid van de derde Orde v. d. H. Do- minicus. Om hare deugd heeft de H. Rosa veel te verduren gehad, zelfs van hare moeder, broers en zusters, die haar een huichelaarster en een bedrigster scholden. Alles verdroeg Rosa met geduld volgens het voorbeeld van haar Goddelijk Toon beeld. De H. Rosa is de eerste heilige van Zuid-Amerika. (einde 7e eeuw). WOENSDAG, 31 Aug. Mis v. d. H. Ray- mundus Nonnatus, Belijder, Os Justi. Kleur: Wit. Op verlangen van de H.Maagd trad Ray- mundus in de Orde tot vrijkoop der sla ven. Zijne naastenliefde ging zóó ver, dat hij zich zeiven als borg stelde om de ge vangen christenen vrij te koopen van de Mahomedanen. Vele Mahomedanen be keerde hij door zijn woord, waarom hij vele kwellingen verduren moest. DONDERDAG, 1 Sept. Mis v. d. H. Ae- gidius, Abt: Os Justi. 2e gebed v. «L H.H. twaalf Broeders, Martelaren; 3e A Cuncti* (om de voorbede der Heiligen). Kleur 5 Wit In Athene geboren, verliet Aegidius zijn vaderstad en ouders uit verlangen naar de eenzaamheid. Hij ging naar Frankrijk, waar hij in een woeste streek aan de mon ding van de Rhone een hut voor zich bouw de. Later ging hij wonen in een bosch in het bisdom Nimes, waar hij leefde in ge bed en overweging en zich voedde alleen met kruiden. Uit liefde voor de eenzaam heid weigerde hij de eervolle betrekkingen welke hem aan het Fransche hof werden aangeboden. Hij stichtte een klooster met den Regel v. d. H. Benedictus. Rond dat klooster is een stad ontstaan, welke naar den heilige genoemd wordt „St. Gil- VRTJDAG, 2 Sept. Mis v. d. H. Stepha- nus, koning van Hongarije: Os Justi. 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. priester. Kleur: Wit. Te Strigoium, het tegenwoordige Gran, werd in 977 geboren de zoon van Getysa, de vierde Hertog der Hongaren en diens gemalin Sarlot-h. De pasgeborene kreeg den naam van Waze, waar bij 't H. Doop sel, hem toege«iiend door den H. Adel'ber- tus, bisschop van Praag, ontving hij den naam van Stephanus. In 997 stierf Geysa, na Stephanus tot zijn opvolger benoemd te hebben. Als hoofd van zijn volk ver klaarde Stephanus nu uitdrukkelijk, dat de afgoderij in zijn staten moest ophouden en dat zijne onderdanen zich moesten toe leggen op de kennis van den waren God. Overal liet hij den christelijken godsdienst verkondigen. Priesters ontbood hij en kloosterlingen om zijn volk in de leer van het H. Evangelie te onderrichten. Hij stichtte kloosters, welke hij rijkelijk be giftigde en weldra werden scholen voor godsvrucht en wetenschap opgericht. Om het wezenlijk geluk zijner onderdanen te varzekeren vaardigde hij wetten uit, welke de onbeschaafde gebruiken door de Hon garen van de Scythen overgenomen, streng verboden. Aldus is St. Stephanus één van die zeldzame mannen geweest, wier in vloed nog geruim en tijd op de zeden, over tuiging en gewoonten van het volk, dat hij bestuurde, dèed gevoelen. Als apostel overwinnaar, wetgever heeft hij den roem der grootste koningin verworven en tevens de eerbiedige vereering aller geloovigen. ZATERDAG, 3 Sept. Mis v. d. Maagd Maria op een Zaterdag: Salve. 2e gebed tot den H. Geest; 3e (voor de Kerk, 4e) voor den Paus. Prefatie van Maria (invullen: En U om de vereering). Kleur: Wit N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. De gewone Prefatie. IN DE KERKEN DER E.EP.P. FRAN CISCANEN: Alles als in de bovenstaande kalender van het Bisdom, behalve: DONDERDAG. Mis v. d. Z.Z. Joannes van Perugia en Petrus van Sas so f errato, Martelaren: Intret. 2e gebed v. d. H. Ae gidius; 3e v. d. twaalf H.H. Broeders. KleurR ood. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. voor arbeiders, welke aldaar een geheele week plegen te verblijven, ging mede in vlammen op. De brandweer uit Werkendam rukte uit, doch kon niet ver genoeg in het polderland indringen en was genoodzaakt onverrichterzake teru gte keeren. De scha de wordt door verzekering gedekt. Oorzaak van den brand is vermoedelijk kwaadwil ligheid. De rivierpolitie heeft de zaak in onderzoek. Communistische relletjes te Haarlem. Gisterenavond te 8 uur, werd op het Prinsenbolwerk te Haarlem door tiet com munistisch antd-Welter-comité een open- luchtvergadering gehouden. Er zouden drie sprekers het woord voeren. De eerste was de heer Oversteegen. Hij begon onmiddel lijk met te schelden op de Regeering en het gemeentebestuur. De dienstdoende in specteur van politie waarschuwde hem, dat het comité alleen vergunning had te ver gaderen, als de sprekers zich onthielden van grievende of beleedigende uitdrukkin gen tegen andersdenkenden. De heer O. begon echter opnieuw te schelden, waarop de inspecteur, die sleohts eenige agenten bij zich had, vergaderden en sprekers ge lastte het terrein te verlaten. Er kwam verzet. Men probeerde de politie in ;e slui ten. Daarop trok de politie de sabel, waar op de aanwezigen uit elkaar vlogen. Er werd met steenen gegooid, doch niemand werd gewond. Toen er politie versterking kwam opdagen, maanden de leiders van het oomitó hun menschen aan rustig naar huis te gaan, waarop ze afmarcheerden. ,,Msb.;' Weer een geheime zender ontdekt. In samenwerking met de gemeentepoli tie, werd een clandestiene radio-zendinrich- ting in beslag genomen te Hilversum, ten huize van een bewoner van de Warneslaan. Tegen den eigenaar werd proces-verbaal WIE HEDEN KOOPT, koopt goedkoop. Ook bij zeer soliede zaken zijn nu de prijzen heel goedkoop. Men kijke daarom iederen dag met aandacht de advertenties na. Familie van „de Gele". Vorige week werd melding gemaakt van een vechtpartij te Weert, waarbij een be kende vechter baas, de zg. „gele", zijn schoonbroer met een revolver in de on derkaak schoot. Onder de overige familieleden heeft het draona zich thans verder afgespeeld. Bij een huiselijk gevecht werd Donderdag avond de 22-jarige broer van den ,.gele",- fcoen deze bij een handtastelijkheid tegen den grond viel, zoodanig tegen den buik geschopt, dat voor zijn leven gevreesd wordt. De vrouw van den schoonbroer wordt van deze mishandeling verdacht. Het slachtoffer is. nog de straat op kun nen vluchten en werd daar kermend gevon den en naar het ziekenhuis overgebracht. „Hbld." „Stomme kippen zijn dat. Juist als de eieren zoo duur zijn, leggen zij ongeveer!

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6