ST. CLEMENS-RETRAITENHUIS 23ste Jaargang ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1932 No. 7289 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per po£t f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt 'het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Crisisbelasting. Wij hebben er al zen, dat een crisisbelasting rechtvaardig De „Gelderlander" pleit in denzelfden geest en schrijft o.m. „Abnormale omstandigheden vragen nu eenmaal buitengewone maatregelen en aan do invoering eener crisisbelasting kan een motief van billijkheid niet worden ont zegd". Het blad noemt het een eisoh van sociale rechtvaardigheid, „dat eindelijk ook eens werkelijke luxe door den fircus wordt ge troffen". En zoo is het o.i. inderdaad. Wij veroor- deelen niet alle werkelijke luxe als men onder luxe tenminste niet verstaat volkomen nuttelooze uitgaven. Maar wij zijn er van overtuigd, dat hij, die deze uit gaven doet, ook wat en betrekkelijk veel missen kan en afstaan moet voor de ge meenschap, vóóral in dezen tijd. - Met den ouden dooddoener, zoo merkt de „Gelderlander" ook terecht op: het is zoo moeielijk een grens te trekken tus- schen wat weelde en geen weelde is, komen wij geen stap verder. Hier kan en moet gelden: wakr een wil is, is een weg. Een weeldebelasting is rechtvaardig en noodzakelijk in dezen tijd. Maar met een weeldebelasting alleen zullen wij er waarschijnlijk niet komen; door een anderen vorm van crisisbelasting zullen zij, die niet of niet noemenswaard door de crisis zijn getroffen en in welva rendheid verkeeren, het hunne moeten of feren, om de overheid in -de gelegenheid te stellen haar taak te blijven vervullen een taak, die heden bijzonder ernstige eischen stelt tenopzichte van de noodlij denden en hulpbehoevenden! OPROEP VAN HET LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. STADGENOOTEN. Het Crisis-Comité is nu acht maanden aan het werk. Niet minder dan ruim 2500 aanvragen heeft het Comité te behandelen gehad. Dank zij de steun, welke het Comité van zoo velen heeft mogen ondervinden, is het in staat geweest veel nood te lenigen, al thans te verzachten. Het is ons ook een behoefte hartelijk dank te zeggen de velen, die ons hebbed- ter zijde gestaan, hetzij als huisbezoeker (ster), hetzij als collectant. Wij vertrouwen, dat zij in de komende maanden opnieuw zullen willen medewer ken om hen, die door de Crisis zijn getrof fen de helpende hand te bieden. Want de crisis duurt nog onverminderd voort. Meent dan ook niet, Stadgenooten, dat uw offer niet meer noodig is. Woensdag 14 September zal weer een aanvang worden gemaakt met de wekelijk- sche z.g. Woensdag-Collecte. Schenk ons Comité de middelen om zijn taak goed te kunnen vervullen. Schenk het de dubbele vreugde van veel te ontvangen om veel te kunnen geven. Wij kunnen u de verzekering geven, dat alle aanvragen om steun nauwkeurig wor den onderzocht. Vele handen strekken zich om hulp uit. Stelt het Comité in staat de helpende hand te bieden en smaak daarbij voor u zelf de voldoening om door uw gave te mogen zeg gen: „die helpende hand was ook mijn hand". Nog een vriendelijk verzoek. De Collecte-Commissie zou gaarne zien, dat nog een groot aantal dames zich be schikbaar stelden, om als oollectant mede te werken de Woensdag-collecte te doen slagen. Wij hopen, dat velen aan dit verzoek zul len willen voldoen. Men kan zich opgeven aan het Crisis- Bureau, Stille Rijn No. 3 (tel. 1946). Namens het Crisis-Comité Leiden, Mr. A. van de Sonde Bakhuyzen, Eere-voorzitter. Mr. A. J. Romijn, Voorzitter. Ir. P. F^hmers, Vice-Voorzitter. Ir. A. M. Touw, Secretaris. P. A. van Aggelen, 2e Secretaris. G. R. D. Crommelin, Penningmeester Girorekening 188690. Mej. D. M. J. Coebergh, BINNENLAND WELTER OVERTROEFD. De Algemeene Nederlandsche Bond van Leesbibliotheekhouders verzoekt in een adres den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in overweging te willen nemen, dat het bedrag der rijkssubsi- dieering aan openbare leeszalen en biblio theken voor de begrootmg 1933 niet met de in het rapport-Weiter voorgestelde 15 pet.-, doch met ten minste 50 pet. zal wor den verminderd; en te willen doen bevor deren, dat bij de verleening van de rijks subsidie aan de openbare leeszalen en oi- bliotheken de uitdrukkelijke bepaling wor de gemaakt, dat voor het bedrag der ver strekte rijksgelden geen ontspanningslec tuur door vorengenoemde instellingen mag worden aangeschaft. De beweegredenen tot dit verzoek blij ken uit de overwegingen, waaraan wij een en ander ontleenen. Naar adressant meent wordt een groot deel der rijkssubsidiën niet besteed op de wijze en conform de voorwaarden betref fende de subsidieenng van rijkswege van openbare leeszalen en bibliotheken, van openbare uitleenbibliotheken en organisa ties voor de plattelandslectuur voorziening, daar toch het doel van de openbare lees zalen en bibliotheken moet zijn het ver schaffen van lectuur, die een algemeen ont wikkelend en onderrichtend karakter- draagt. Het meerendeel der uitleeningen, welke door de openbare leeszalen en bibliotheken geschiedt, kan niet onder deze categorie van lectuur worden gerangschikt. Integen deel tegenover één of twee studieboeken worden gemiddeld 40 k 50 romans, d.w.z. ontspanningslectuur, door de openbare leeszalen en bibliotheken uitgeleend. Door het uitleenen van de ontspannings lectuur geeft het totaalcijfer der uitleenin gen door de openbare leeszalen en biblio theken een zeer onjuist beeld ten opzichte van het a-lgemeen ontwikkelend en onder richtend karakter, waarvoor zij toch zijn opgericht en werkzaam moeten zijn. Van het percentage ontspanningslectuur dat 40 tot 50 pet. van alle uitleenin gen der openbare leeszalen is bestaat nog zeker 50 tot 60 pet. uit vertaalde ro mans. In Nederland zijn gevestigd ongeveer 1000 particuliere leesbibliotheken, welke aldus adr.ruimschoots voorzien in de behoefte aan ontspanningslectuur. Deze particulieren ondernemingen nu worden ten sterkste benadeeld door de uitleening van ontspanningslectuur door de van rijks bibliotheken. Het kan, zoo meent tenslotte adressant, toch nimmer de bedoeling van de overheid zijn geweest het particuliere bedrijf al- hans voor zoover dit voldoende in de ge meenschapsbehoefte voorziet door van rijkswege gesubsidieerde instellingen te doen beeoncurreeren. Vandaar dit verzoek. WERKL0 0ZENS7EUN. De commissie voor den steun in natura. Naar de „Volkskr." verneemt, zijn voor fle door de regeering te .benoemen com missie, welke de mogelijkheid zal onder zoeken om de geldelijke steunverleening tc wijzigen in geheele of gedeeltelijke ver strekking. van steun in natura, behalve oud-minister Lambooy als voorzitter, «aan gesteld als leden: mevrouw Schmutzer Hendriks te Utrecht, mej. M. M. A. Mi- chels,- inspectrice bij het nijverheidsonder wijs te 's-Gravenhagede heeren Drees, wethouder te 's-Gravenhage; F. J. Claes, bedrijfsleider van de firma De Gruijter te Vught; J. Westrik, burgemeester van Bar- neveldW. Warmolts, bedrijfsleider van de Handelskamer te Rotterdam; Valstar, als vertegenwoordiger van den tuinbouw één vertegenwoordiger der drie groote vakcentrales van werknemers en een van de drie grootste landbouworganisaties verder de heeren Klaassen, directeur van het marktwezen te Amterdam; Van Wal- sum, directeur van den gemeentelijken dienst van maatschappelijk hulpbetoon te Rotterdam; Meijer de Vries, hoofdinspec teur der werkverschaffing, en Van Hoe ven, rijksinspecteur der steunverleening. Crisis-botermerk. De heffing voor het Crisis-botermerk en de vervoervergunning is voor de week van 28 Augustus tot 3 September bepaald, op 65 cents per K.G. Tevens wordt de prijs voor het mar garine-merk verhoogd. Met ingang van dien datum wordt deze als volgt: vermeng de margarine 24 ct. per K.G., onvermengde margarine 32 cent per K.G., ritueele mar garine 45 cent per K.G. (Reeds in een gedeelte onzer vorige op lage geplaatst.) MALAISE IN DE BIERBROUWERIJEN. Niettegenstaande den warmen zomer neemt het bierver- bruik af. Dreigend ontslag van personeel. In het overzicht van de opbrengst der Rijksmiddelen gedurende Juli schreven wij een luttele stijging van den bieraccijns toe aan een iets toegenomen verbruik in dezen warmen zomer. Men deelt ons thans mede, dat deze stij ging niet anders dan een zeer toevallig verschijnsel is. De groote brouwerijen, die het grootste gedeelte van den bieraccijns betalen, hebben namelijk een crediet van 3 maanden, overeenkomende met den ge middelden tijd, dien het bier in de leg- kelders blijft liggen, alvorens verkocht te worden; hetgeen in Juli betaald wordt, is dus in April gebrouwen en nu heeft toeval lig April van dit jaar 5 betaal weken ge had tegen April van het vorig jaar slechts 4. In werkelijkheid is dus de toestand in de brouwindustrie aanmerkelijk minder gunstig dan uit de kleine accijnsstijging van Juli 1931 op Juli '32 zou schijnen. De werkelijke toestand komt duidelijker tot uitdrukking als men de opbrengst sedert 1 Januari 1932 vergelijkt met de overeen komstige periode in 1931. Wij zien dan dat de totale accijns, die betaald is, van ƒ7,585.019 gedaald is tot ƒ6.276.782, dus een daling van ruim 17 pet. Wat het bierverbruik betreft, kan dan ook reeds thans voorspeld worden, dat, niettegenstaande het enorm veel warmere weer in deze maand Augustus, de omzet van Augustus 1931 toch niet zal worden bereikt. Als verder bewijs van den achteruitgang in het brouwerijbedrijf, gevolg van de crisis en ook van de nieuwe Drankwet, kan die nen, dat verschillende brouwerijen hun per soneel beginnen te verminderen. Ook de Rotterdamsche brouwerijen deden dit reeds door niet-aanvulling van opengeval len plaatsen, maar de toestand in het brou werijbedrijf is nu zoodanig,' dat binnenkort een honderdtal werklieden moeten worden ontslagen, voor een groot gedeelte vast personeel, dat reeds jaren in de brouwe rijen werkte. CONTINGENTEER INGEN. Bij beschikking van den minister van oeconomische zaken en arbeid is bepaald, dat onder de contingenteering van kousen en sokken niet vallen elastieken kousen. Voorst heeft de minister bepaald, dat onder de contingenteering van tapijten niet vallen de kleedjes onder 4 M2„ eenzijdig gepatro neerd, geheel uit katoen vervaardigd, ma- nillaloopers (niet gesneden), maten van pa pier, matten van stroo, ziet biezen, turf, lu- fa en dergelijke niet spinbare stoffen, vlecht werk van stroo, hout, spaan, biezen, turf lu- la en dergelijke plantaardige stoffen voor vloer-, wand- en raambedekking. DE DIRECTEUR-GENERAAL. VAN DEN ARBEID. De nieuwe functionaris benoemd. Bij Kon. besluip is met ingang van 27 Augustus 1932 a.s. aan den heer C J. P. Zaalberg te 's-Gravenhage, wegens veran dering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Directeur-Gene raal van den Arbeid, onder dankbetuiging voor de vele belangrijke en gewichtige dien sten, door hem in die functie bewezen. b. de hoofdinspecteur van den Arbeid Dr. Ir. A. H. W. Hacke te Groningen benoemd tot directeurgeneraal van den Arbeid. CONRES 0. S. P. De Onafhankelijke Socialistische Partij houdt heden en morgen haar eerste con gres te Amsterdam. De waarnemende voorzitter, de heer J. de Kadt, herinnerde er in zijn openings woord aan dat het juist vijf maanden gele den is dat de Partij werd gesticht. In die vijf maanden zijn 120 afdeelingen gesticht met 7200 leden. Hierna stelt spr. in het licht de overgang van vleugel van een politieke partij tot zelfstandige partij. Niet tusschen S. D. A. P. en C. P. H. wil len wij, zegt spr., een partij bouwen, maar in de plaats van die twee willen wij in de arbeidersklasse één partij stichten. VERKORTING VAN DEN DIENST- PLICHT. Door gebruikmaking van het Vooroefeningsinstituut. Men schrijft aan de „Tel.": Daar 15 September a.s. de termijn van aanmelding bij d,e vooroefening gesloten wordt, kan het voor velen van belang zijn kennis te nemen van het volgende: Algemeen is bekend, dat de dienstplich tigen hun diensttijd aaneengesloten in de kazerne moeten vervullen en dat die dienst tijd op zijn minst vijf en een halve maand bedraagt. Minder bekend is waarsohijnlijk het feit, dat zij, die meer dan lager onderwijs heb ben genoten, kunnen worden aangewezen voor de opleiding tot een hoogeren rang, waarbij de diensttij'd dan voor hen die worden opgeleid tot onderofficier negen maanden en voor hen die worden opgeleid tot reserve-officier omstreeks een jaar be draagt. In de practijk worden vrijwel alle jonge lieden, die in het bezit zijn van een eind diploma H. B. S. met 5-jarigen cursus of een daarmee gelijkstaand diploma voor de officersopleiding aangewezen, terwijl men vervolgens voor onderofficier aanwijst de genen die een opleiding genoten op een 3-jarige H. B. S., M.U.L.O.-school enz. Waar de grens ligt moet voor ieder geval afzonderlijk worden bepaald. In de groote lagen der bevolking schijnt het onbekend te zijn, dat nog een andere wijze van dienstplichtvervulling mogelijk is, n.l. door middel van het vooroefenings instituut. De a.s. dienstplichtigen worden hier van rijkswege in hun vrijen tijd op geleid voor hun toekomstige functie, ter wijl zij, eenmaal dienstplichtig geworden, een verkorting van diensttijd hebben ver kregen van vier maagden indien zij het bewijs van voorgeoefendheid hebben be- haafd of van zeven en een halve maand indien zij den sergeantsrang hebben be reikt. Ongunstige factoren, als de mogelijkheid van afkeuring nadat men reeds geruimen tijd had geoefend, of het blijven voortbe staan van de verbintenis nadat men voor den dienst was vrijgeloot, zijn thans ver vallen. De definitieve keuring voor de voor oefeningen is tevens beslissend voor den dienstplicht. M. a. w. hij die zich heeft op gegeven voor de vooroefeningen en daar voor wordt afgekeurd is ook als dienst plichtige vrijgesteld. De aanstaande dienstplichtige, die zich van te vóren rekenschap geeft van het feit dat een aantal maanden dienstplicht hem niet worden cadeau gedaan, maar dat hij ook bij de vooroefeningen zich eenige in spanning zal moeten getroosten, zal be merken, dat hij middels het vooroefenings- institu.ut op gen voor hem zeer vele voor- deelen biedende wijze het grootste deel van zijn dienstplicht kan vervullen. KOELHUISBOTER. Regeling door de Crisis-Zuivel-Centrale. Zooals bekend is, heeft de Regeering nog, voordat de Crisis-Zuivelwet in wer king trad, bekend, gemaakt, dat aan dege nen, die boter in koelhuizen hadden opge slagen of wilden opslaan en zich aan be paalde voorwaarden ten aanzien van uit slag enz. wilden binden,* gewaarborgd zou worden vergoeding van de opslagkosten en afzet van de boter tegen den zoogenaam- den kostenden prijs, verhoogd met een be drag voor opslagrisico en matige winst. De Crisis-Zuivel-Centrale heeft thans een definitieve regeling vastgesteld. Met na druk wordt er op gewezen, dat deze rege ling in de plaats treedt van hetgeen tot heden met betrekking tot de regeling van opslag van boter in koelhuizen is bekend gemaakt en dat zij uitsluitend geldt voor inheemsche boter. De Centrale houdt zich voorts de bevoegdheid voor, of, indien zij dat wenschelijk acht, de verdere toepassing van deze regeling te beëëindigen, of even tueel een nieuwe regeling te treffen welke dan geldt voor boter, opgeslagen na den datum, waarop de nieuwe regeling in gaat. Een protest der nationaal-socialistische beweging. De nationaal-socialistische beweging in Nederland heeft een, door den heer A. A. Mussert te Utrecht onderteekend, protest tot den voorzitter van den ministerraad gericht, van den volgenden inhoud: „Aan den vooravond van het wereld-anti- oorlogscongres dat te Amsterdam op 27 en 28 dezer gehouden wordt, wendt de natio naal-socialistische beweging in Nederland zich tot uwe Excellentie ten einde ernstig te protesteeren tegen het feit, dat dit con gres binnen de grenzen van ons land wordt toegelaten. Ook indien het bericht in de pers juist mocht zijn, dat door de Nederlandsche re geering aan eenige vertegenwoordigers uit Rusland een visum zou zijn geweigerd, blijft, dat aan Barbusse, Rolland, Klara Zetkin e.a. geen beletsel is in den weg ge legd, dit congres bij te wonen. Wij achten het in strijd met 's lands be lang, dat het bij de groeiende, nationale verwording mogelijk gemaakt wordt, dat vreemdelingen, die met alle middelen den strijd voeren tegen staat, kerk en huisgezin, ongestoord hun propaganda zullen kunnen doorzetten op een congres dat den naam moge dragen van anti-oorlogscongres Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Zal de Rijksdag worden ontbonden? Be spreking van von Papen met president von Hindenburg. (3de blad). Een crisis-conferentie te Washington. (3de blad). Oproer in Rio de Janeiro? (3de blad). ONS GEÏLLUSTREERD ZONDAGBLAD. De abonné's op ons geïllustreerd Zon dagsblad ontvangen dat van heden af in uitgebreid formaat. Het aantal pagina's ia van 8 gebracht op 16 terwijl de, zeer lage abonnements prijs niet is verhoogd. Het streven om het Zondagsblad steeds meer aan zijn doel te doen beantwoorden: frissche en prettige ontspanningslectuur te schenken, zal door de lezers worden ge waardeerd. Bovendien is het nu gekozen formaat zeer geschikt om het blad te bewaren en het b.v. later te laten inbinden, waardoor men een heel gevarieerd leesboek zal be zitten. TE N00RDWIJKERH0UT 6—9 Sept Geh. Vrouwen 1013 Sept. a.s. Recruten 1316 Sept. Heeren Middenstanr 1720 Sept. Mannen 2023 Sept. Heeren Middenstand 24—27 Sept. Mannen P. T. T. 14 Oct. St. Josephgezellen 8—11 Oct Mannetn P. T. T. 1114 Oct. Meisjes boven 17 jaar 10.— 6.50 maar dat in werkelijkheid den communis ten gelegenheid zal bieden, hun internatio nale organisatie te versterken". Ons land m-oge er een eer in stellen en terecht dat het steeds een toevluchts oord was voor ballingen, die om des geloofs en beginsels wille eigen land moesbenver laten, het is een blijk van volkomen gemis aan zelfrespect der natie, den vreemdeling, die er openlijk voor uitkomt, een vijand te zijn ook van den Nederlandschen staat, deemoedig toe te staan, hier verzet te pre diken tegen de wetten des lands. Wij betreuren, dat uwe regeering, waar van vele landgenooten verwachtten, dat zij krachtens haar beginselen een dergelijke opvatting van de vrijheid niet zou huldi gen, heeft nagelaten,, maatregelen te nomen tegen deze coriimunistische actie". Restitutie van de heffing op boter bij export en plaatsing in koelhuizen. De Crisis-Zuivel-Centrale brengt ter al gemeene kennis, dat bij den export van boter of het plaatsen van boter in koel huizen restitutie verleend zal kunnen wor den van de werkelijk voor deze boter betaalde heffing. Met het oog hierop is bepaald, dat op alle verpakkingen van boter, als bovenbe doeld, en geproduceerd op of na Zondag 28 Augustus 1932, moet worden aange bracht de kapitale Latijnsche letter A. Bepaalde voorschriften omtrent het aan brengen van deze letter worden voorloopig nog niet gegeven. Zij mag dus zijn inge brand, met inkt zijn gestempeld, als an derszins. Wel geldt de eisch, dat de bedoelde let ter duidelijk leesbaar en practisch onuit- wischbaar moet zijn aangebracht op de deksels der vaten, kisten etc. Producenten van boter dienen in ver band met een en ander aan koopers, voor zoover deze de gekochte waar wenschen te exporteeren of in een koelhuis te plaat seri, een schriftelijke verlaring af te ge ven, waaruit duidelijk blijkt, welk deel der verhandelde partij boter was voorzien van de letter A.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1