DE RESULTATEN VAN OTTAWA 23ste Jaargang VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1932 No. 7288 S)e £cld^cHe0oii^atit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonué's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waaria betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Belangrijke punten uit de gesloten overeenkomst De lersche ongeregelde legers LONDEN, 22 Aug. 1932. De Rijks Economische Conferentie te Ottawa is geëindigd; een aantal overeen komsten tusschen Groot Brittannië en de Dominions en Indië, en tusschen de Domi nions onderling, zijn onderteekend gewor den. De Koning heelt in een telegram aan de gedelegeerden te Ottawa zijn voldoening er over te kennen gegeven dat de resulta ten de hooggespannen verwachtingen, waar mee de conferentie begonnen was, gerecht vaardigd hebben. Men zou kunnen vragen: welke hoogge spannen verwachtingen? of, wiens hoogge spannen verwachtingen? Die van mr. Ben nett, den Canadeeschen premier? Die van mr. Baldwin, den leider der Bntsche dele gatie? Die van de Engelsche liberalen en labour-mannen, wier organen, de „News Chronicle", de „Manchester Guardian" en de „Daily Herald", gehoopt en gewed had den op een mislukking der conferentie? Of die van Lord Beaverbrook en diens mede imperialisten, voor wie Ottawa slechts dan een succes zou geweest zijn indien het Britsche Gemeenebest er gemaakt was geworden tot een geweldige, tegen heel de overige wereld gerichte Tolunie? Aan hooggespannen verwachtingen, in welke richting ook, is door deze Conferen tie geen voldoening geschonken, maar zij die beperkte doch positieve resultaten ver wachtten, zullen niet teleurgesteld zijn. Het zal nog eenige weken duren alvorens de bijzonderheden omtrent de gesloten overeenkomsten volkomen bekend gemaakt worden. In groote lijnen en deze zijn voor een algemeene beoordeeling van wat te Ottawa bereikt is, het belangrijkst werd besloten le. De bestaande preferenties, door En geland aan de Dominions toegestaan op goederen, waarop rechten geheven worden, zullen haar tijdelijk karakter verlieezn en permanent worden; 2e. Op verschillende klassen van goede ren zal Engeland nieuwe rechten heffen, met Rijkspreferentie; 3e. Engeland en alle andere landen van het Britsche Gemeenebest zullen den in voer verbieden van goederen uit het bui tenland, zoo die invoer door ingrijpen van staatswege geschiedt onder omstandighe den, waardoor de uitwerking der preferen ties geneutraliseerd wordt; 4-o. De Dominions zullen door middel van preferentieele rechteD de concurrentiekan- sen voor de Britsche nijverheid verbeteren en de bestaande preferenties bestendigen; 5o. Alle landen van het gemeenebest zul len alleen die industrieën binnen hun gren zen beschermen welke redelijke kansen hebben zich voorspoedig te ontwikkelen. De twee belangrijkste punten, in de go- sloten overeenkomsten zijn: lo. Groot Brittannië zal een recht van 2 s. per quarter (28 Engelsche ponden) hef fen op buitenlandsch graan; 2o. Groot Brittannië, Australië, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika zullen de produc tie van vleesch beperken. >e politieke beteekenis van Jttawa. De economische gevolgen van de geslo ten overeenkomsten zullen verstrekkend zijn, maar eerst de praktijk zal ons leeren of die gevolgen ook tevens successen ge noemd kunnen worden. In politieken zin daarentegen mogen wij thans reeds aan wat te Ottawa tot stand gekomen is, een tweeledige beteekenis toekennen. Het exclusieve imperialisme is voor on afzien baren tijd van de baan. Van dat ex clusivisme was mr. Bennett de groote pleit bezorger. Hiertegenover stond de Britsche opvatting, gesteund door Zuid-Afrika, dat de belangen van den export naar nieb- Britsche landen voortdurend in het oog ge houden moeten worden In overeenstemming hiermede was de Britsche politiek van lage tarieven met hooge preferenties, tegenover het Canadeesche streven naar tarief-ver hooging. De Britsche delegatie, en in het bijzonder mr. Baldwin, heeft voortdurend het oog gehouden op de Europeesche belan gen, en niet geduld dat er een scherpe te genstelling geschapen ^erd tusschen deze en de Rijksbelangen. Of de verdenking ge grond is, dat zij hierbij ook zeer indirecte Britsche belangen, zooals de leeningen en beleggingen in Middel-Europa op het oog had, kunnen wij niet beoordeelen, maar wel kan thans reeds worden vastgesteld dat alle pogingen om Engeland los te ma ken van Europa, mislukt zijn. Dit verklaart de ontevredenheid van de Beaverbrookpers, die zelfs spreekt van „Be trayal at Ottawa", „Verraad te Otta wa'1. Een niet minder belangrijk politiek ge volg is, dat nieuwe grondslagen gelegd zijn voor een Britsch economisch Rijk, en dat hierdoor een ontbindingsproces, waarvan onmiskenbare teekenen zich hadden voor gedaan, voorkomen is. Leden van het ge meenebest sloten de laatste jaren handels overeenkomsten geheel onafhankelijk van de overige Rijkstanden In de Dominions was een economisch nationalisme geboren, dat zich evenzeer tegen het Moederland als tegen het buitenland richtte. Als deze conferentie mislukt was, dan zou het uiteenvallen van het Britsche Rijk nog slechts een kwestie van tijd geweest zijn. De liberale en labourbladen eenerzijds, de Beaverbrookpers anderszijds kunnen nog zoo verbolgen zijn over het te-veel of te-weinig, dat de conferentie tot stand ge bracht heeft, niemand kon ontkennen dat er een economische grondslag gelegd is waarop het voortbestaan van het Britsche Rijk voor onafzienbaren tijd verzekerd schijnt. De drie lersche legers Er is in de ontwikkeling der binnenland- sclie aangelegenheden in den Ierschen Vrij staat iets dat aan Duitschland herinnert. Ook in Ierland hebben zich, aan weerszij den van het officieele leger, half-militaire organisaties gevormd welker bestaan door de overheid geduld en in zekeren zin zelfs in de hand gewerkt wordt. Men kan evenwel bezwaarlijk volhouden dat de leren dit verderfelijke stelsel van de Duitsohers overgenomen hebben. In alle perioden zijner geschiedenis, in voor- en tegenspoed, heeft Ierland de „ongeregelde" legers gekend, welker bestaan zoozeer in strijd is met alle gezonde denkbeelden be treffende den modernen staat. President Cosgrave had hieraan een einde gemaakt door de ontbinding van het z.g. lersche Republikeinscne leger (I.R.A.). Nauwelijks was president De Valera aan het bewind gekomen, of hij vernietigde het verbod van zijn voorganger. De I.R.A. organiseerde zich opnieuw, en erger dan dat; zij bewa pende 2ich, zij het op eenigszins primitieve wijze. De regeering weigerde tegen haar de wapenwet toe te passen. Maar natuur lijk kon zij niet de vorming van de I.R.A. toestaan en die van andere kwasie-militaire organisaties verbieden. En thans is een tweede vrijwilligersmacht in het leven ge roepen door dr. O'Higgins, den broeder van den voor eenige jaren vermoorden minister in 't kabinet-Cosgrave. De officieele strijd macht van den Vrijstaat medegerekend, zijn er thans dus drie legers. Dat van dr. O'Higgins is gerecruteerd uit hen, die wen- schen de Grondwet te beschermen en de vrije werking van het parlementaire stel sel te verzekeren. Het staat dus fel tegenover de I.R.A. en niemand weet waar het werkelijke le ger dat van de regeering eigenlijk staat. Alle vrienden van Ierland moeben deze ontwikkeling der verhoudingen betreuren. De correspondenten der Londensche bla den te Dublin, die allen sterk bevooroor deeld zijn ten gunste van Cosgrave en te gen De Valera, beweren, dat door de vor ming van dr. O'Higgins' leger de bevolking weer een „gevoel van veiligheid" gekregen heeft. Wij zijn zoo vrij dit te betwijfelen. Toen men Beethoven, of een ander be roemd Duitsch componist, die een hevigen afkeer van de fluit had, eens vroeg of bij zich dan niets ergers kon voorstellen dan een fluit, antwoordde hij: twee fluiten. En indien er voor Ierland iets ergers is dan één ongeregeld leger, dan zijn het twee on geregelde legers. Men zou kunnen aanvoe ren: die twee legers houden dan tenminste elkaar in bedwang. Afgezien daarvan dat het regeeringsleger en de officieele politie er zijn om uitspattingen van georganiseer de benden te voorkomen leveren de ontel bare bloedige botsingen in Duitschland het bewijs van de ongerijmdheid der veronder stelling dat twee ongeregelde legers in den staat geschikt zijn voor de bevordering van orde en veiligheid. Door de weigering der regeering deel te nemen'aan de jaarlijksche plechtigheid bij het gedenkteeken voor- Griffith-Collins en O'Higgins, drie groote Ieren die gestreden hebben tegen de Britsche overheersching, maar allen door moordenaarshanden geval len zijn omdat zij opkwamen voor het ver- V Verdriet en ontevredenheid. Verdriet en ontevredenheid vullen het leven van zoo velen ook van zoo velen, wien de laoh in nagebootste levenslust op het gelaat getooverd ligt. Verdriet en ontevredenheid tenge volge van crisis en malaise? Gedeeltelijk. Oók bij velen, die niet zooveel hebben te lijden van den stoffelijken nood, en óók als er geen crisis en malaise zou zijn ook dan zou «er nóg alom verdriet en ontevre denheid heerschen. Waarom? Omdat het cultuur-leven van zoo velen arm en leeg is! In de vanmorgen verschenen aflevering van het altijd lezenswaardige tijdschrift „Leering en Leiding" (van het R. K. Werk liedenverbond) lezen we in een artikel van P. Herbers over den grondslag van de moderne cultuur deze typeering van on zen tijd: „Het leven van den huidigen mensch is van de wieg tot het graf met beschermende zorgen omgeven. Van alle kanten worden wij geholpen en bijgestaan om de gevaren te voorkomen en te bezweren. De outillage van het moderne leven is hieromtrent wonderbaarlijk, waarvan de meeste men- schen nog maar een flauw besef hebben. Maar over deze uiterlijke zoo schitteren de en hooge cultuur liggen diepe, zwarte schaduwen. Ons cultuurleven wordt door eenzijdige stroomingen gestuwd en be- heerscht. Het zwaartepunt van onzen cul- tuurarbeid ligt in onze materieele nooden. Voor de behoeften van de ziel en van het hart, van het innerlijk leven en van de be trekkingen tot God wat op de allereer- sibe plaats den mensch bot mensch en de cultuur tot cultuur maakt is slechts een heel klein plaatsje, vaak nog afgedwongen, overgelaten. Het is daarom geen wonder, dat er over het volk een geest van cynisme, van ver driet en ontevredenheid van afstomping en vertwijfeling ligt. Wij hebben van de vo rige geslachten vele en heerlijke cultuur- vruchten overgenomen, maar wij zijn zeer arm aan levensvreugde en levensgeluk. Wij kennen geen groote idealen meer, wij voe len geen begeestering meer voor hooge mensobheidsidealen en voor het stille ge luk van den zielevrede." „Het stille geiuk van den zielevrede" in dezen beangstigenden, donker-dreigen- den tijd moge ons aller onschatbaar-rijk bezit zijn! drag en voor de oonstitutie zijn de ver houdingen opnieuw verscherpt, en dat in een tijd, waarin eendracht een levensbelang voor Ierland is. Het „Witte leger" van dr. O'Higgins (het officieele leger wordt „groen", de I.R.A. „rood" genoemd) heeft onder leiding van oud-president Cosgrave Zondag aan den Cenotaph de drie geval len patriotten herdacht en uit de tot nu toe ingekomen berichten blijkt niet dat tegenbetoogingen van eenigen omvang, ge lijk men ze gevreesd had, plaats gehad hebben Maar dat de kwasie-legers kunnen voortgaan met het houden van manifesta ties, zonder dat op den duur de orde ern stig verstoord wordt, lijkt onwaarschijnlijk. De beteekenis van het conflict met En geland zullen wij allerminst onderschatten; veel bedenkelijker evenwel is het zich steeds verscherpende conflict tusschen Ieren en Ieren. BINNENLAND JHR. MR. A. F. 0. SASEE VAN YSSELT. Een tegenspraak. De „Bossche Courant" had gistermiddag naar aanleiding van het bericht omtrent het aftreden van jhr. mr. A. F. O. Sasse van Ysselt als president van het gerechts hof de Den Bosch een telefonsch onder houd met jhr. mr. Sasse van Ysselt, die op het oogenblik in Interlaken vertoeft. Het blad vernam, dat de president van het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch geen ont slagaanvraag heeft ingediend, zoodat van zijn aftreden alleen sprake kan zijn, wan neer de voorstellön der commissie-Weiter, die voor reohterlijke ambtenaren een leef tijdsgrens stellen, door de regeering wor den overgenomen. NIEUWE INVOERBEPERKINGEN. Voor kousen en sokken, ta pijten, huishoudgoed en naai garen. Vandaag in werking. In de „Staatscourant" van gisteravond zijn eenige kon. besluiten verschenen tot tijdelijke beperking van den invoer van kousen en sokken, tapijten, tapijtgoed, loo- pers, kleedjes en matten, naaigaren, tafel en servetgoed, zoowel afgepast als aan het stuk, benevens beddelakens en sloopen. Zij alle treden vandaag in werking. Wij ontleenen daaraan de volgende bij zonderheden Kousen en sokken. Gedurende een tijdvak van zeven maan den, aanvangende 1 Augustus 1932 en ein digende 28 Februari 1933, is de invoer uit ieder land verboden van kousen en sokken, voor zoover deze meer bedraagt dan 90 ten honderd van hetgeen gemiddeld per ze ven maanden in de jaren 1930 en 1931 van die goederen uit dat land is ingevoerd, naar de waarde berekend. De waarde der genoemde goederen, in gevoerd van 1 Augustus 1932 af, strekt in mindering van de totale waarde der in te voeren hoeveelheid. Vloerbedekking. Gedurende een tijdvak van zeven maan den, aanvangende 1 Augustus 1932 en ein digende 28 Februari 1933, is de invoer uit ieder land verboden van katoenen en ge goed, karpetten, loopers, kleedjes en mat ten, voor zoover deze meer bedraagt dan 75 ten honderd van hetgeen gemiddeld per zeven maanden in de jaren 1930 en 1931 van die goederen uit dat land is ingevoerd, naar de waarde berekend. De waarde der genoemde goederen, in gevoerd van 1 Augustus 1932 af, strekt in mindering van de totale waarde der in te voeren goederen. Naaigaren. Gedurende een tijdvak van zeven maan den, aanvangende 1 Augustus 1932 en ein digende 28 Februari 1933, is de invoer uit ieder land verboden van katoenenen ge twijnd naai- en rijggaren in eiken opmaak en afwerking, voor zoover deze meer be draagt dan 80 ten honderd in de jaren 1930 en 1931 van die goederen uit dat land is ingevoerd, naar de waarde berekend. De waarde der genoemde goederen, in gevoerd van 1 Augustus 1932 af, strekt in mindering van de totale waardeder in te voeren goederen. Huishoudgoed. Gedurende een tijdvak van zeven maan den, aanvangende 1 Augustus 1932 en ein digende 28 Februari 1933, is de invoer uit ieder land verboden van tafel- en servet goed, handdoeken en ander huishoudgoed, zoowel afgepast als aan het stuk, beddela kens en sloopen, voor zoover deze meer be draagt dan 70 ten honderd van hetgeen gemiddeld per zeven maanden in de jaren 1929, 1930 en 1931 van die goederen uit dat land is ingevoerd, naar de waarde bere kend. De waarde der genoemde goederen, in gevoerd van 1 Augustus 1932 af, strekt in mindering Tan de totale waardeder in U voeren goederen. Z. E. KARDINAAL VAN ROSSUM IN ONS LAND. Te half aeht gistermorgen heeft Z. E. Kardinaal van Rossum in de kerk van de Z.Z. E.E. paters Redemptoristen aan de Keizersgracht te Amsterdam een pleohtigo stille H. Mis opgedragen. Reeds land te voren had de kerk zich geheel met geloovigen gevuld. Z. Eminentie trad, vergezeld van zijn secretaris, pater Lijdsman, en de paters L. Dusch en M. Lathouwers, die bij de H. Mis zouden assisteeren, de kerk binnen. Onmiddellijk nadat de liturgische hande lingen achter in de kerk verricht waren, ging Z. Em. naar het altaar, waar hij de H. Mis begon. Tijdens de plechtigheid zong het zang koor onder leiding van den heer Huider li turgische gezangen, die werden afgewis seld door orgelspel. Op dezelfde wijze als bij het binnenko men, verliet de kardinaal de kerk na de H. Mis. Om kwart over 12 gistermiddag vertrok de kardinaal per particulieren auto naar Utrecht aan de pastorie uitgeleide gedaan door de Zeereerw. Paters. In den auto namen nog plaats de secre- Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De politieke toestand in Duitschland 1de blad). Generaal Sanjurjo ter dood veroordeeld, maar begenadigd. (3de blad). Japan wil Mandsjoerije spoedig erken nen. (3de blad). BINNENLAND. Wijziging van het Arbeidsbesluit 1920. (lste blad). Vent- en vervoerarbeid van jeugdige personen onder de Arbeidswet, (lste blad). Contingenteering invoer kousen, sokken, tapijten, enz. (lste blad). Kardinaal van Rossum in ons land. (lsto blad). Doodelijke verkeersongelukken te Arn hem en Venlo. (Laatste Ber.). Weer een jeugdig slachtoffer van de ze* te Scheveningen. (Gem. Ber. 3de Blad). Een doode bij een gasverstikking in een put teEursinge bij Havelte. (Gem. Bor. 3de LEIDEN. Aanval van een waanzinnige op een acht jarig meisje, (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Leidsche Zwemclub verliest opnieuw van U.Z.C. en degradeert naar de tweede klasse, (lste blad). i taris van Z. Em. pater Lijdsman en de pro- J vinciaal der Bedemptoristen pater L. Wou ters. Gistermiddag heeft Z. Em. Kardinaal W. van Rossum een bezoek gebracht bij Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbis schop van Utrecht. Om circa kwart over 1 uur arriveerde Z. Em. per auto uit Amster dam aan het Aartsbisschoppelijk paleis op de Maliebaan, waar een groep meisjes van de K. J. V. en de Achille Katti-groep van de katholieke verkenners stonden opge steld. Behalve mgr. Jansen, waren in 't bis schoppelijk paleis ter begroeting aanwezig Z. H. Exc. mgr. Olav Smit, de hoogeerw. heer plebaan J. B. A. Batenburg en de bei de secretarissen van mgr. Jansen, dr. J. Geerdink en J. v. d. Burg. Nadat het gezelschap ten paleize van den bisschop den maaltijd had gebruikt, vertrok Z. Em. wederom per auto naar Nij megen. Te half zes arriveerde Z. Em. in heb klooster der paters Redemptoristen op den Nebo te Nijmegen De Hoogeerw. Pater Provinciaal L. Wouters C.ss.R. en pater dr. R. Lijdsman vergezelde Z. Em. ook hier heen. Kardinaal van Rossum naar den Nebo gekomen, zal daar geen officieele audiën ties verleenen. Personen, die den Kardi naal over bijzondere aangelegenheden zou den wenschen te spreken, zouden over eenige dagen kunnen komen naar het Re demptoristenklooster te Wittem, waar Z. Em. eenigen tijd langer zal vertoeven. Hedenmorgen droeg Z. Em. in de kloos terkerk van den Nebo een stille H. Mis met assistentie op. Vandaag bracht Z. Em. een bezoek aan het Moederhuis der Eerw. Zusters van Lief de, Congregatie van O. L. Vrouw van Barmhartigheid te Tilburg om zijn zuster te bezoeken. 's Avonds zou de kerkvorst weer naar den Nebo terugkeeren. Zaterdagmorgen ver trekt hij uit Nijmegen naar 's Hertogen bosch voor de plechtige bisschopswijding van Z H. Exc. Mgr. Joosten.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1