DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN klap van een trein gekregen. Visscher doodelijk gewond uit de vaart gehaald. Gistermorgen zat de heer G. Tuinen- breijer uit Scheveningen to hengelen- op <Je spoorbrug te Nieuw-Vennep. Vermoe delijk heeft de man het naderen van den trein van 10.45 te laat bemerkt, althans hij verwijderde zich niet toen deze naderde. Hij kreeg vermoedelijk een klap van een treeplank, waardoor zijn achterhoofd ver brijzeld werd en hij in de Hoofdvaart viel. De 'heer G. v. Groningen, die er vlak bij woont, zag den man in het water vallen. Hij snelde er heen en bracht den ongeluk- wige op het droge. Hij bleek dood te zijn. Het slachtoffer werd op de begraafplaats te Nieuw-Vennep ondergebracht. Dit is dezen zomer het tweede slacht offer, dat op de spoorbrug sneuvelde. Do politie stelt thans een nader onder zoek in. „Vooruit" het spoorweg-ongeluk op het station utrecht. Omtrent het spoorwegongeluk te Utrecht meldt de „Msb." nog het volgende: Om 5.34 uur kwam een goederentrein binnen uit Amsterdam (Rietlanden) die be zijden het derde perron zijdelings in bot sing kwam met eenige op een naast gele gen spoor staande rijtuigen. Hoe het mo gelijk was, dat hier enkele wagens on vrij waren neergezet, zoodat de goederen trein niet kon passeeren, is tot nu toe niet opgehelderd. Toen de wagens op elkaar liepen hooide men over het geheele empla cement het geweldige gekraak, waarmee eenige goederenwagens, niet alleen geheel en al uit de rasls werden geworpen, maar bovendien bijna volkomen werden ver nield. De hoofdgeleider Kloekke, uit Am sterdam, die zich in de voor hem bestem de ruimte in een der wagens bevond, ge raakte met zitplaats en al onder de stuk ken hout en tusschen de verbogen en ver wrongen ijzeren onderdeelen, waardoor hij op slag werd gedood. Behalve K. wa ren er geen employé's in den trein. De machinist bleef geheel ongedeerd. Dadelijk na het ongeval werd met het opruimingswerk aangevangen, waarbij men allereerst probeerde het lichaam van het slachtoffer tè bevrijden. Dit .bracht even wel zóóveel moeilijkheden mede, daf het lijk eerst togen elf uur onder den zwaar beschadigden wagen vandaan kon worden gehaald. De wagens van den goederentrein werden totaal vernield en versplinterd. De houten bovenstukken waren geheel ingedrukt, terwijl de ijzeren gedeelten verwrongen en verborgen dooreen lagen. Het was een zware ruine, terwijl ook de rails en een seinpaal ernstig waren beschadigd. Daar het ongeval op een zijspoor plaats vond, had het gewone spoorwegverkeer geen vertraging. Van de zijde der reizi gers bestond evenwel zeer groote belang stelling. In drommen sloegen zij het op ruimingswerk gade. Zooals begrijpelijk, heeft het ongeval, dat voor een der employé's van de spoor wegen zoo treurig is afgeloopen, onder het personeel veel verslagenheid verwekt. auto tegen een boom. Gistermiddag reed op den weg van Uden naar Veghel een auto met twee personen. Ter hoogte van het gehucht Mariaheide botste de auto tegen een boom. De be stuurder van Vugt liep een verwonding van niet ernstigen aard op. De medepas sagier, de 25-jarige A. uit Utrecht, werd echter in bewusteloozen toestand en met ernstige inwendige kneuzingen uit de brok stukken van de totaal vernielde auto ge haald. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Beide gewonden zijn naar het ziekenhuis te Uden vervoerd. vrachtauto omgeslagen. Gisterenmiddag werd nabij den apoor- wegoverweg te "Echt een met duizenden eieren beladen Duitsohe vrachtauto door een anderen wagen van achteren aangere den, waaroor de auto met eieren onderste boven sloeg. De chauffeur werd met een ernstige hoofdwonde onder den wagen uit gehaald; de eieren vielen grootendeels stuk. Naar den bestuurder van den wagen die de aanrijding veroorzaakte, en zonder zich om het voorgevallene te bekommeren doorreed, wordt door de politie een onder zoek ingesteld. verdronken. Dinsdagavond werd het dochtertje van de familie Van Mehl te Medemblik vermist. Het zoeken bleef vruchteloos. Gistermor gen is het lijkje gevonden in de haven on der een oude schuit. Men vermoedt dat het zeven jarig meisje al spelende te water is geraakt en verdronken. Te Terneuzen is bij het zwemmen in hot Nieuwe Kanaal verdronken de 17-jarige G. Veerman, wonende in de Kerkhof laan. Het lijk van den jongen is opgehaald. te veel koud water gedronken De 18-jarige K. v. d. W., te Woensel, die Zaterdagavond, over-warm van het voet ballen, thuis eenige glazen koud water heeft gedronken, is thans aan de gevolgen overleden. aan de gevolgen overleden. De 56-jarige landbouwerskneoht F. Thijs- sen, uit Nederweert, die Zaterdag aldaar door een zonnesteek werd getroffen en des wege in het St. Jansgasthuis te Weert werd opgenomen, is aan de gevolgen overleden. Door een aclder gebeten. In de duinen nabij IJmuiden is een wandelaar door een adder aangevallen en gebeten. Doordat de man zich onmiddellijk onder geneeskundige behandeling stelde werd erger voorkomen. Hij zag kans het dier met zijn wandelstok te dooden. BRAND IN EEN KRACHTVOEDER- FABRIEK. Aanzienlijke materieele schade. Gisteravond heeft een uitslaande brand gewoed in de Krachtvoederfabriek van de firma H. D. Kan, gelegen aan den Zaan, tusschen Zaandijk eu Wormerveer. De brand is uitgebroken te omstreeks half negen, vermoedelijk in de maalderij. De Zaandijker brandweer was spoedig aan wezig met een aantal motorspuiten en de drijvende spuit. Het bleek al spoedig, dat de brand een ernstigen omvang zou aan nemen. Men heeft toen de hulp ingeroepon van de brandweren der omliggende plaat sen. Daarop verschenen een aantal motor- spuiten uit Koog a. d. Zaan, Wormerveer en Zaandam. Inmiddels had het vuur zich aan alle drie verdiepingen, waaruit het fa- rookontwikkeling was zoo sterk dat men aanvankelijk het gebouw niet kon binnen dringen. Het nieuwste gedeelte van het gebouw, had gisteravond te elf uur nog geen vlam gevat. De geheele fabriek is van steen opge trokken en heeft een diepte van ongeveer 20 Meter. De omliggende gebouwen liepen omstreeks laatst genoemd tijdstip nog geen gevaar. Het verkeer tussohen Zaandijk en Wor merveer was den geheelen avond gestremd. De belangstelling van het publiek was enorm. Op het terrein van den brand be vond zich o.m. de burgemeester van Zaan dijk, de heer D J. Hellema. Nader wordt nog gemeld, dat even na middernacht het vuur voor de aanvallen van de brandweer, die in totaal met 15 stralen water de vlammen bestookte, De- gon te wijken, zoodat geen gevaar meer bestond, dat het pakhuis en de kantoren, die naast de brandende fabriek gelegen zijn en daarvan zijn geseheiden door brand deuren, mede zouden worden aangetast. De branddeuren hebben zich goed gehou den en de groote voorraden, die er achter lagen opgeslagen, zijn behouden. Watersohade, die door verzekering wordt gedekt, betreft, de in de maaldery aanwe zige machines en ter bewerking gereed big gende voorraden zijn volkomen vernield. Het gebouw, dat door het vuur zoo deerlijk werd aangetast, was slecht# vijf jaar gele den gehefj nieuw opgetrokken. De materieele schade kan nog niet wor den geschat, voor het vuur geheel gebluscht zal zijn, maa- is in ieder geval aanzienlijk. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. relletjes in rotterdam. Tusschen stakers en werkwilligen. In eenige straten aan <fen linker Maas oever te Rotterdam zijn gisterenavond rel letjes voorgevallen, die hun oorzaak vonden in een ruzie tusschen stakers en werkwil ligen van de fabriek Piet Smit. Hierbij moest de politie eenige malen charges ondernemen en toen de menschen niet uiteen wilden gaan werd een aanuil echoten in de lucht gelost. Vooral in de la Reystraat was de toestand eenigen tijd critiek. Een man, K. genaamd wilde na her haalde aanmaningen zijn huis niet ingaan. Een der agenten greep hem beet, waarna de man den agent op zijn beurt beet pakte. Hierop kwamen twee zoons van K. net huis uit om hun vader te ontzetten. Een groot aantal menschen bemoeide zich met het geval en er ontstond een zeer verwar- .de toestand. Verscheidene agenten schoten toe en op nieuw werden schoten gelost. Een van de agenten, die een collegadoor een van de zoons van K. bedreigd zag loste op dezen een schot, dat den man trof, zoodat hij uer aarde viel. Vrijwel tegelijkertijd werden nog eenige schoten gelost door toesnellon- dc politiemannen. Het bleek, dat de 23- jarige F. A. K. door een revolverschot m het rechterdijbeen was getroffen. Zijn broer, de negentienjarige J. K. had eon schot in den linkereukel gekregen. Boven dien bleek de politieman'C. B. die den va der het eerst had aangepakt door een scliot in de linkerhand te zijn gewond De laatste werd in den hulppost van den Geneeskun digen Dienst aan den Maashaven verbon den. De beide andere gekwetsten werdeu naar het ziekenhuis overgebraoht, waar bleek, dat de 19-jarige J. K. slechts een lichte verwonding aan den enkel had De- komen, zoodat hij na verbonden te zyn naar huis kon worden gebracht. Zijn broer moest in het ziekenhuis worden opgeno men, waar de kogel zal worden verwijderd. Na deze schietpartij hebben herriema kers nog een paar maal geprobeerd onrnst te verwekken, hetgeen door krachtig op treden van de politie echter werd verhin derd. Vechtpartij tusschen woonwagenbewoners. Reeds jaren lang bestond er een veete tusschen bewoners van-een woonwagen in het woonwagenkamp te Sittard en bewo ners van het woonwagenkamp aan den Heksenberg tc Heerlen. Dinsdag j.l. kwam het tusschen beide groepen tot een treffen in het café J. te Leyenbrock-Sittard. Het huisraad van het café diende tot wapenen. Zwaar werd gestreden met stoelen en bier glazen. Drie groote ruiten werden inge gooid. Van beide kanten vielen gewonden. Een der vechtersbazen, die een mes trok, werd met een groot biergla# bewusteloos geslagen. De politie kwam tusschenbeide en deed een drietal arrestaties. UIT DE RADIO-WERELD Programma'» voor Vrijdag 26 Augustus. Algem. Programma verzorgd door de KRO. H u i s e n 296 M. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.0011.30 Lichte Orkestmuziek en po pulaire solisten, Gramofoonplaten. 11.3012.00 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.151.45 Lunchconcert door het K.R.O.- Kwintet o.l,v. Piet Lustenhouwer. 2.002.30 Gramofoonmuziek. 2.302.50 Piano-recital door Fred. Bos- hart. 3.05—3.25 Gramofoonmuziek. 3.253.45 Piano-soli. Fred. Boshart. 3.454.00 voordracht G. Heringa. 4.005.15 Orgelconcert door Evert Haak, op het orgel der St. Dominicuskerk te Amsterdam m.m.v. Jacoba Repelaer van Driel alt. 5.156.00 Het K.R.O.-Kunstensemble o. l.v. Piet Lustenhouwer. 6.006.30 Land- en tuinbouwhalfuurtje. 6.307.10 Het K.R.O-Kunstensemble. 7.107.30 „De maohine en optimisme en pessimisme" causerie door B. v. d. Burg. 7.458.00 Gramofoonplaten. 8.008.30 Solistenconcert o.l.v. Johan Gerritsen m.m.v. Dodja Telden (callo) en het K.R.O.—Orkest. 8.309.00 Populair concert door het K. R.O.-Orkest. 9.00—9.15 Vaz Dias. 9.159.45 Cello-soli door Dodja Teldin. 9.4511.00 Het K.R.O.-Orkest (vervolg). 11.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum 1875 M. 6.457.0C en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 VARA-Septet o.l.v. Is Eyl 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht door J. Lemaire 10.30 Vervolg Septet. 11.00 Vervolg voordracht. 11.20 Vervolg Septet. 12.00 AVRO-Kleinorkest o.l.v. N. Treep en Gramofoonplaten. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 AVRO-Kamerorkest o.l.v. L. Schmidt en Gramofoonplaten. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VARA-Orkest oJ.v. H. de Groot. 5.45 Voordraoht door W. v, Oapellon. 6.00 Orgelspel J. ong. 6.30 Causerie door P. G. Moon. 6.45 Vervolg VARA-Orkest. 7.10 Gramofoonplaten. 7.15 Vervolg Orgelspel. 7.30 Gramofoonplaten. 7.35 Vervolg VARA-Orkest. 8.00 V.P.R.O.-Nieuws. 8.05 Vaz Dias. .1510.15 Uit het Kurhaus-Soheveningen Residentie-Orkest o.lv. Carl. Sohurioht. M. m.v. Piet Veenstra (hoorn). O.a. Ouv. „Fi garos Hochzeit", Mozart; Concert voor or kest en hoor, dito, en 6de (Pathetische) symphonie in b kl t. Tsohaikowsky. In de pauze om c.a, 9.00. J. H. de Groot; Eén Mei in Polen. Na afloop c.a. 10.00 Cursus. 11.0012.00 Gramofoonplaten. (VARA). Daventry 1554 M. 10.50 Tijdsein, Borichten. 12.00 Emanuel Starkey's Orkest. 10.05 Orgelspel M. Vinden. 1.502.50 Gramofoonplaten. 4.20 Northern Studio-Orkest m.m.v. A. Broadhurst (sopraan). 5.35 Kinderuur. 6.50 Beethoven's Liederen door G. Par ker (bariton). Smokkelaar-Moordenaar over de Nederl. grens gevlucht. Toen eenige dagen geleden een ongeveor 25-jarige man uit Keulen bij de Worm over de grens wilde gaan, werd hij door de dienstdoende douanebeambten ingerekend. De man was een oude bekende aJs smok kelaar, doch de beambten wisten eveneens dat hij wegens moord en roof te Keulen gezocht werd. Toen de arrestant echter zou 7.10 en 7.30 Lezingen. 7.50 Gramofoonplaten. 8.20 Promenadeconcert u.d. Queen'a Hall. BBC-Symphonie-Orkest mjn.v. Solomon (piano) en Oda Slobodskaya (zang), o.l.v. Sir H. Wood. O.a. 2de Leonore-Ouvertux'e, Beethoven; Ah Perfido, dito; 3de Piano concert c kl. t. en 4de Symphonie in Bes, dito. 10.00 Berichten en Lezing. 10.35 Sullivan-German-Concert. Radio- Militair-Orkest o.l.v. Stanford Robinson. 11.211.20 BBC-Daasorkest o.l.v. Henry Hall. „Radio-Pari s", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.20 en 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 „La Traviata", Verdi (Gramofoon platen v. d. Scala te Milaan' o.l.v. Molajoli). 10.40—11.20 Gramofoonplaten. Kalundborg 1153 M. 12.25—2.20 Conoert uit Hotel Angloterre. 3.205.20 Omroeporkest ohv. L. Grön- dahl. 8.30 Conoert door het Omroeporkest o. l.v. Reesen. O.a. Kontratanze Beethoven en finale der Londensche Symhonie D gr. t. Haydn. 9.40 Jazzliedjes. 10.15 Conoert door het Lilly Kajanus Blenners Harpkwartet. O.a. Impromptu, Pierné en Aufforderung zurn Tanz, Weber. 11.15—12.50 Dansmuziek. Langenberg 473 M. 7.258.20 Concert uit Bad König. 12.201.35 Gramofoonplaten. I.502.50 Concert o.l.v. v. Eysoldt. 6.200.35 Concert uit Stuttgart o.l.v. Görlioh. 8.50 ,Carl Loewe", Werag-koor en orkest mjn.v. solisten o.l.v. Zimmerman. 10.5012.20 Dansmuziek uit Berlijn door Adalbert Lutter's Orkest Rome 441 M. 9.05 Gevarieerd concert. O.a. in g(piano- viool-cello), Haydn en uit „Aid Verdi". 9.05 „Pagliacciata", comedie van C. Mei- lac. 10.20 Moderne liedjes door Fr. Perulli (tenor). Hierna Gramofoonplaten. II.15 Berichten en vervolgens tot 12.20 Dansmuziek uit de „Casanova"-Dancing. Brussel 508 en 338 M. 8.08 M.: 12.20 Concert o.lv. K. Walpot. 3.20 Concert uit Ostende. 5.20 Concert o.l.v. Kunips. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Pianorecital door G. Tanbuyser. 8.35 „Trois typos", blijspel van Giafferi. 9.20 Conoert uit de Kurzaal Ostende o. l.v. J. Toussaint de Sutter mm.v. R. Poc- cidalo (zajig). O.a. uit „Le roi d'Y«" Lalo en Sapho, Massenet. Hierna Gramofoonpl. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o.l.v. Walpot. 6.60 Gramofoonplaten. 8.20 Conoert o.l.v. Kumps mm.v. vocale solisten. 0.a. 1ste Peer Gynt suite, Grieg en marshe militaire II. Schubert. 9.20 Concert uit het Casino tt Knocke o.l.v. Candael m.m.v. R. Charmy (viool). O.a. Vioolconcert in D, Brahms en Ouv. Manfred", Schumann. Na afloop Gramo foonplaten. Z e e s e n 1835 M. 8.20 Koor- en Orkestconcert. 9.35 „Das Frankfurt des jungen Goetihe hoorspel van A. Brinck. 10.50 Berichten en hierna tot 12.50 Dans muziek door Adalbert Luttér en zijn orkest. worden overgebracht, namen een aantal personen aan de Nederlandsche zijde van de grens een dreigende houding aan. Dair- door slaagde de arrestant er in, met ach terlating van eenige kleedingstukken, in de Worm te springen en Nederlandsoh gebied te bereiken. Nederlandsche beambten door zochten zorgvuldig verschillende omliggen de gebouwen, doch konden den man niet meei* ontdekken. Hij had zich tijdig in vei ligheid kunnen brengen. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN DICTATOR ROMAN VAN EDGAR JEPSON. Vertaald door F. van Velsen. (Nadruk verboden). I. 1) Als slaaf in het oude Khartoem. Neen, ik ben niet met Kitchener naar Khartoem gekomen, want ik was er reeds. Maar ik was buitengewoon verheugd toen hij kwam, want zijn komst onthief mij van de vele vermoeiende werkzaamheden, die ik, tengevolge van mijn gedwongen en zeer schraal diëet, niet zoo doortastend kon ver richten en ten uitvoer brengen als een rechtgeaard Engelschman wenscht. Er stroomde een tikje Oostersch bloed in Ionides' aderen en de dwaasheid van vele oosterlingen, om hun slaven moedwillig te ondervoeden, was ook hem aangehoren. In de dagen, die onmiddellijk voorafgingen aan de komst van Kitchener, toen de be richten van de overwinningen en van ne derlagen elkaar in wilde vaart opvolgden, werd mijn verlangen naar een behoorlijk maal een ware marteling. Ik kon mijzelf welhaast niet meer beheersehen, toen ein delijk in de verte de rookwolken zichtbaar werden van zijn kanonnen en het was als of voor mijn ziekelijk overprikkelde ver beelding geweldige stukken vleesch van monsterachtige afmetingen naderbij kwa men. Maar hoe ik ook stond te trappelen van ongeduld en hoe verleidelijk die visioe nen van biefstuk en schapenbout ook voor mij waren, ik waagde het niet een stap in die richting te doen want ik was er te diep van overtuigd, dat een enkel schot, een bajone.t- of een dolksteek van een of an deren Baggara, mij wel eens de kans zou kunnen ontnemen om nog ooit de geur van malsch, lekker bradend vleesch te kunnen genieten. Gedurende de drie jaren van mijn ge vangenschap had ik geleerd mijn geduld te bewaren. Zelfs na het bombardement van Ondurman en na de vlucht van den kalif, haastte ik mij niet, doch bleef rustig in mijn hut. Ik had nog iets te doen in Karthoem. Den volgenden Zondag had de begrafe nis van Gordon plaats en tot dien dag bleef ik, om, te midden van de verbaasde zwar ten, getuige te zijn van die droeve plech tigheid. Toen alles voorbij was ging ik naar mijn hut terug en kortte mijn tijd met het slijpen van een groot zwaard, dat ik eens gevon den had bij het lijk van een derwisch. Nadat de duisternis was gevallen ging ik, gewapend met het vleemscherpe zwaard naar het huis van Ionides, met wien ik mijn driejarig diëet zou verrekenen en wel zoo danig, dat hij bij de herinnering er aan, mij wel steeds van uit de verte zou vervloe ken. Toen ik zijn kamer binnentrad, zat hij op een bank tusschen zachte en kleurige kussens gedoken en was bezig met het tel len van geld. Zoodra hij mij zag en het waar in mijn hand ontdekte, greep hij naar zijn revolver en richte deze op mijn borst, maar ik was daarop bedacht en sloeg op hetzelfde ogenblik, met het plat van mijn zwaard, dat wapen uit zijn hand. Ver rast en onthutst als hij was door dit plot selinge optreden zag ik kans hem te over meesteren en hem vast te binden aan han den en voeten, met zijn eigen sjaals. „Ionides", zei ik, verder geen acht ge vende op het wilde gevloek van den over rompelden slavenhandelaar, „ik ben hier gekomen om met je af te rekenen, alvorens ik vertrek naar mijn vaderland. Ik ben niet haatdragend en heb ook niet het plan me te wreken voor het schandelijke en zware leven, waarvoor jij me niet- gespaard hebt, maar ik kom het loon opoischen voor den arbeid, die ik in do afgeloopen drie jaren voor jou heb verricht. Ik ual korte metten maken. Honderd pond per jaar is niet te veel, dat zal je moeten toegeven. Ik heb er hard voor gewerkt...." De machtclooze slavenhandelaar lag daar met uitpuilende oogen, het sohuim stond op zijn lippen en tusschen zijn lee- lijke tanden door siste hij de eenen vloek na den andere. „Maak me loskreunde hij. „Ik zal zoo vrij zijn om mijn loon te nemen", zei ik alsof ik hem niet hoorde. ,AVees er dankbaar voor, dat ik je niet straf op de wijze, die je hebt verdiend." Hij keek naar de tafel waarop zijn geld lag en ik telde driehonderd pond af in so vereigns. Hij gfng te keer als een wild beest en schold mij uit voor alles wat lee- lijk is. Ik vond niet noodig dat hij teveel burei gerucht maakte en knielde daarom na; hem neer „Je betaalt me dus mijn rechtmatig loon uit, Ionides. Ik heb t genomen, maar wil 't niet zonder je toesteming doen. Voor uit, beul, zeg dat ik m'n gang kan gaan of.. Hij kinkte toestemmend maar overlaadde mij toen weer met zooveel vloeken dat ik het noodig oordeelde 'hem een prop in z'n mond te stoppen. Ik gloorde nu nog slechts een gesmoord reutelen en gorgelen. Haas tig deed ik het geld, dat mij toekwam in een der zijden gordels, die op den grond lagen en bond deze om mijn middel. Zonder nog één woord te hebben ge sproken of zelfs maar naar hem te hebben gekeken verliet ik zijn huis en begaf mij op weg naar de stad van ruïnes en leege straten. Mijn hart klopte snel. Ik glim lachte van genoegen bij de gedachte aan mijn vrijheid, die ik nu weldra zou bereikt hebben. Maar eerst moest ik nog mijn re kening vereffenen met mijn eersten beul Ahmed el Sheriff, die mij heel wat schul dig was. Drie jaar geledon had ik de oevers van den Nijl verlaten en was in mijn roeke loosheid de Egyptische grens overgegaan om een onderzoek in te stellen naar eenige belangwekkende ruïnes. Het verraad van een gids was oorzaak, dat mijn kamp werd omsingeld, mijn bedienden werden ver moord en ik zelf gevangen genomen door een troep Baggara's die onder leiding stonden van Mohamed, den zoon van Ahmed. Men deed mij met al mijn bagage en mijn bezittingen, over aan Ahmed, die hoopte een flink losgeld van mij te zullen trekken. Hij was, daar ben ik ten volle van overtuigd, een Turk, want voor een Ara- 'T was hij te goed op de hoogte met de ,ebruikr.i van do beschaafde wereld. Zon- er tv- ijfel was hij een der schranderste raadslieden van den kalif, maar hij was verstandig genoeg geweeet om zóóver van den nukkigen meester te guan af wonen als was overeen te brengen met zijn func tie als raadsheer. In een van de weinige huizen die nog in Khartoem waren over gebleven, had hij zijn intrek^ genomen en daarheen moest ik hem ook volgen. Nog nauwelijks hadden wij den drempel van zijn huis overschreden, of hij begon te onderhandelen over den losprijs. Ik moest wel toestemmen in al zijn eischen, want ik was volkomen in zijn maoht en be sefte bovendien, dat ik moest boeten voor de roekeloosheid, die ik had begaan. Den volgenden dag schreef ik onmid dellijk drie eensluidende brieven aan mijn halfbroeder Gerard te Londen, welke ik langs verschillende wegen liet verzendon om er zeker van te zijn, dat tenminste één van de drie hem zou bereiken. Ik be schreef hem mijn avontuur, dat de oorzaak werd van mijn gevangenschap en gaf hem nauwkeurige inlichtingen en aanwijzingen betreffende de toezending van het losgeld. Er volgde een tijd, waarin ik, gelaten en onderworpen, het taaie, zware en eento nige slavenleven leidde, steeds wachtende op het geld, dat Gerard zou zenden. Ik was een bruikbare slaaf, want ik had een sterk gestel en was een krachtig man. De dagen kropen langzaam voort. Ik deed mijn slavenwerk met geduld en vol harding, maar naarmate de dag, waarop volgens mijn berekening het geld zou kun nen aankomen, meer naderde, voelde ik mij ten prooi aan een hevigen onrust en een koortsachtigen gejaagdheid. De span ning werd steeds grooter. Doch die dag is nooit aangebroken. '(pSjOAJ0A qpjQM)

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9