HOE STAAT HET NU MET ONZE MELK, BOTER EN KAAS? faillissementen DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 DE AANHOUDING TE ROTTERDAM. Over de omzwervingen van den te Rot terdam gearresteerde R., den dader van den aanslag op inspecteur Paul te Den Haag, weet de „Avondpd." het volgende te verhalen. Na zijn ontsnapping uit het Rijks Krank zinnigengesticht te Woensel heeft R. in verschillende plaatsen in ons land vertoefd, zonder dat men erin slaagde hem te arres teeren. Wanneer de politie kennis kreeg van zijn aanwezigheid, was hij al weer ont snapt. Dit deed zich ook voor in Den Haag, waarheen R. zich onmiddellijk na zijn vlucht uit Woensel, op Zondagmiddag 8 Mei begaf. Plotseling verscheen hij toen ten huize van een zijner familieleden, waar hij slechts korten tijd vertoefde, om denzelfden avond de residentie weer te verlaten. Hierop bereikte de politie de mededee- ling, dat de vluchteling zich naar Eindho ven begeven had en zich ten huize van een caféhouder zou ophouden. Een inval der politie was evenwel vergeefsch: van R. werd geen spoor meer ontdekt. Enkele dagen later werd de Haagsche politie medegedeeld, dat R. zijn verjaardag op Zondag in de Residentie zou komen vie ren en een groot feest zou geven aan een aantal leden van de onderwereld. Inmiddels had R. bekend laten maken, dat hij zich niet levend zou laten arresteeren en op het eerste gezicht op een ieder, die hem wilde pakken zou schieten. Hij was in het bezit van een revolver en een groot aantal patro nen. Mede in verband met deze bedreiging tot het aanrichten van een bloedbad, nam de Haagsche politie zeer uitgebreide maat regelen De toegangswegen naar de Resi dentie werden scherp bewaakt, elk pand, dat voor feestviering in aanmerking zou kunnen komen, werd in het oog gehouden, terwijl een groote politiemacht gereed ge houden werd, om, ingeval R. gesignaleerd werd, hem onverhoeds te overvallen en elk gewapend verzet zijnerzijds onmogelijk te maken. Het is mogelijk, dat R. hiervan lucht heeft gekregen en zijn brutaliteit hem in den steek liet, want naar Den Haag kwam hij niet. Van dat oogenblik af is hij slechts be trekkelijk kort in verschillende plaatsen in ons land geweest. Hoewel beweerd werd, dat hij naar België zou uitwijken, is dit niet gebeurd. De brutaliteit van R. kende geen gren zen. Te 's-Hert-ogenbosch bracht hij een be zoek aan de familie van een mede-verpleeg de uit het Rijkskrankzinnigengesticht. Daar liet hij door een zusje van den verpleegde een prentbriefkaart aan zijn kameraad schrijven. Om kennis te geven dat de kaart van hem afkomstig was, schreef hij onder den postzegel zijn initialen. In zijn vrijheid gingen R 's gedachten dikwijls uit naar zijn vroegere mede-ver pleegden, hetgeen hij uitte door het zenden van kleine geschenken. Er zijn verpleegden, die hij een postwissel van 5 gulden zond. Er waren ook verpleegden, wien hij meer dan een versnapering gunde, n.l. de vrij heid. Dezen zond hij blikjes caeao en zak jes suiker, waarin hij evenwel, vijltjes en boren verstopte. Het behoeft geen betoog, dat de verpleegden deze nuttige instrumen ten voor een ontsnapping niet in handen kregen; het toezicht op binnenkomende paketten is in het R.K.G. voldoende streng dat al deze voorwerpen door het verplegend personeel ontdekt werden. Opvallend was, dat geen enkel pakket uit dezelfde plaats verzonden werd Er wa ren er uit Den Bosch, Breda en zelfs uit Amsterdam. Vóór zijn arrestatie te Rotterdam heeft R. nog geruimen tijd te Breda vertoefd in het stadsgedeelte, dat in den volksmond bekend is als de „griebes". Met een Chevrolet-auto, waarmede hij ook na zijn ontvluchting naar Den Haag zou zijn gekomen, heeft R. o.a. het vuur werk te Scheveningen bezocht. Zwaar ge grimeerd reed hij zelfs door de drukste ge deelten van den Haag. Nog dezer dagen vernamen wij, dat hij daarbij één zijner vroegere kennissen zou hebben aangeroe pen, die hem aanvankelijk niet herkend had. Toen hem de raad werd gegeven toch voorzichtiger te zijn, had hij verzekerd, dat men hem niet meer levend in handen zou krijgen. Zoo verzekerde men ons ook, dat R. op de kermis in den Dierentuin goede sier heeft gemaakt en keurig gekleed in moder- heeft vertoefd. De ziekte van Weil. De te Dordrecht geconstateerde Ziekte van Weil heeft zich tot nu toe niet uitge breid en is tot het aantal bestaande geval len beperkt gebleven. Indachtig aan het feit, dat de ziekte door ratten wordt ver spreid, en dus het aantal ratten de kans op ^eze ziekte bepaalt, heeft de G.G. en G.D. een aantal rattenvallen opgezet bij de zweminrichtingen aan de Vest en aan de Staart. Kerkdief aangehouden. Te Tinaarloo werd, in verband met een in een badinrichting aldaar gepleegden diefstal, zekere J. H. aangehouden, die ver blijft in de stichting Philadelphia aldaar. De man bleek over een groote hoeveel heid centen te beschikken, en bij nader onderzoek is aan het licht gekomen, dat deze afkomstig waren van de kerkdiefstal len, die in de laatste weken in het Noor den zijn gepleegd, en waarbij het gebleken is, dat de dader het vooral op de collecte buseen gemunt had. De man heeft een be kentenis afgelegd. Nederlandsch winkelier in Duitschland een maand gevangen. De winkelier J. H. uit Zwartmeer, die 15 Juli bij het passeeren van de grens te Schöningsdorf, is gearresteerd wegens het leveren van goederen aan Duitschers, ter wijl hij wist of weten kon, dat deze goe deren over de grens gesmokkeld werden, is, na 'n maand in de Duitsche gevangenis te hebben doorgebracht, door den Duit- sohen rechter te Meppen vrijgesproken, omdat gebleken is, dat de heer H. on schuldig was aan het hem ten laste geleg de. De heer H. heeft besloten bij den Duit- schen staat een verzoek in te dienen, we gens als zakenman geleden schade gedu rende den tijd van de gevangenhouding. Dit is nu het tweede geval, dat Neder- landsche winkeliers zonder vorm van pro ces bij het passeeren der grens werden gearresteerd. Het eerste eindigde met op legging van straf en dit geval met vrij spraak. Hieruit blijkt, hoe verbolgen de Duitschers zijn op winkeliers, welke in Nederland wonen en behalve de Neder- landsche klanten, vele Duitsche klanten hebben, aan wie zij leveren, terwijl zij kunnen vermoeden, dat het geleverde goed óver de grenzen gesmokkeld wordt. De winkeliers van wie dat bekend is, zijn in Duitschland niet veilig en beloopen de kans elk oogenblik gearresteerd en voor eenigen tijd in de gevangenis opgesloten te worden. De terugkeer van H. veroorzaakte een soort feestvreugde in. Zwartemeer. UIT de omgeving LEIMUI DEN. OP TWEE PLAATSEN INGEBROKEN Dezen keer niet bij den Pastoor maar bij den Dominee! In den nacht van 23 op 24 Augustus heb ben inbrekers zich toegang verschaft tot de woning van dr. Stapensea, arts, alhier, door het uitsnijden van een ruit. Zij zijn door de tuindeur binnengekomen. Voornamelijk is het om geld te doen geweest, want uit het bureau is een bedrag van circa f 100. vermist. Voorts heeft men zich in denzelf den nacht toegang verschaft tot de woning van Ds. R. van der Weert, die gelegen is naast de woning van den dokter. Ook hier is men door de tuindeur binnengekomen. Uit het huis werd een fiets meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. NOORDWIJKERHOUT. Plechtige Inzegening van het Sportterrein „St. Bavo". De R. K Sportbeweging mag zich in onze omgeving verheugen in een groote belang stelling en het stemt tot vreugde, dat waar zulks maar mogelijk is, een R. K. Voetbal- vereeniging tot stand komt, om onze jongens op principieele grondslag een ge paste en aangename ontspanning te ver schaffen. Ook hier ter plaatse blijft men niet ten achter en naast het pas opgerich te N.V.C., welke de oude roem van E.M.S. zal trachten te benaderen, is ook nog een voetbalvereeniging tot stand gekomen uit het verplegend personeel der St. Bavo- stichting. Voor velen zal dit direct geen nieuws meer zijn, want in hun vooroefening zijn deze sympathieke voetballers in de naaste omgeving bij verschillende vereeni- gingen reeds te gast geweest en de spor tieve wijze waarop door hen steeds deze ontmoetingen zijn opgevat, heeft bij allen i een aangenamen indruk achtergelaten. Gisteren was het de groote dag, waarop onze „Bavonisten" hun officieele intrede j maakten in onze R. K. beweging, door de j plechtige inzegening van hun speelterrein j gelegen op het zuidelijke gedeelte der stich- ting, èn door ligging èn door inrichting mo- j gen wij zeggen dat dit een model terrein is, waarop deze jeugdige vereeniging trotsch kan gaan. Waar de verzorging de volle aan- dacht heeft van de Eerwaarde Broeders, twijfelen wij er niet aan of spoedig zal dit terrein tot één der mooiste behooren in ons geheele Diocees. De inzegening had plaats door den Gees telijken Adviseur, Bector Elsenbroek, waar bij tegenwoordig was de Eerwaarde Over ste, beschermheer der vereeniging, docto- Het is nu iets meer dan een maand, dat de Crisis-Zuivelcentrale aan het werk is gegaan en, mede in verband mee de Duit sche onderhandelingen, staat onze zuivel industrie weer geheel in het centrum der nationale belangstelling. Wij zijn dan ook eens naai* het bureau der centrale in oud- Bronovo gestapt om te vragen naar den indruk na die eerste maand van erva ringen. Een der leidende ambtenaren is zoo vriendelijk geweest ons daaromtrent een en ander mede te deelen. Natuurlijk had men niet verwacht, dat alles zoo maar ineens gesmeerd zou loopen. Er hebben zich dan ook allerlei moeilijk heden voorgedaan. Over het algemeen is het echter niet tegengevallen. Men mag wel zeggen, dat de organisatie reeds zoo goed loopt als redelijkerwijze verwacht kon worden. Een andere quaestie is, dat de boeren vele boeren althans zich teleurgesteld voelen. Veler verwachtingen waren ook wel wat te hoojfc gespannen. Daar de mi nister gesproken had van een richtprijs van „ruim 5 cent" voor de me'k, had men dit geïnspireerd als zeer dicht bij de 6 centen en daarenboven dan nog gehoopt dat men die bij het in werking treden van de wet onmiddellijk zou krijgen. Dit was natuurlijk niet mogelijk. Intusschen is men ook thans, na een maand nog een heel stuk onder den richtprijs, zelfs van 5 cent Voor iederen liter industriemelk wordt thans 11/4 cent bijbetaald, wat den prijs, dien de boer krijgt, op nog geen vo'le vier cent brengt Dit resultaat is bereikt met een heffing van 55 cent op iederen kilo bo ter. Om den richtprijs van ruim 5 cent te verkrijgen, zal er. bij gelijkblijvenden boter- prijs op de wereldmarkt, een heffing moe ten komen van ruim 80 cent per kilo. Men moet met het verhoogen van die heffing echter zeer voorzichtig te werk gaan, wanneer men althans de binnenland- sche markt niet wil bederven. Deze markt is op het oogenb.'ik toch al zeer zwak en wel evenzeer voor margarine als voor bo ter. Wordt er werkelijk minder verbruikt? Misschien zijn het; ook wel de voorraden, die voor het in werking treden van de wet gehamsterd werden, die thans op de markt wegen. In ieder geval wil men slechts zeer geleidelijk tot den zoogenaamden richtprijs komen. Dit is des te meer noodig, omdat naar het oordeel van sommige exporteurs de wereldmarktprijs, zooals hij hier in Den Haag iedere week wordt vastgesteld, eigen lijk ook al iets te hoog ligt De exporteurs naar Engeland verklaren in ieder geval, dat zij tegen dien aldus vastgestelden prijs in werkelijkheid niet koopen kunnen. Ook dit is een punt, waarover nog wel een en ander is te doen geweest. Daarbij mag men echter niet uit het oog verliezen, dat de Engel- sche markt voor onze zuivelproductie veel minder belangrijk is dan bijvoorbeeld de Duitsche. Men zou weliswaar desnoods groote hoeveelheden boter en kaas in En geland kunnen spuien, maar dan tegen slechts zeer geringe prijzen. Vooral de Hol- landsche kaas kan zich in Engeland zeer moeilijk handhaven tegenover de Chester- kaas, die mede in de dominions uitstekend gemaakt wordt. Een zeer veel besproken quaestie in den kring der zuivelindustrie sedert eenige da gen betreft de consumptiemelk. Zooals men weet, heeft men deze voorloopig bui ten de regeling gelaten; men meende, dat de prijs zich automatisch aan den prijs der industriemelk zou aansluiten. Dit is nu echter niet gebeurd, vooral niet in het Wes ten van het land, in onze kaasstreek. Dezer dagen is de prijs voor melk op de Westland- sche veilingen bijvoorbeeld zoo laag ge- daa.d, dat vele boeren liever heelemaal niet verkocht hebben. Onze zegsman voelde echter niet veel voor melkveilingen; als deskundige voor de zuivelindustrie was hij van meening, dat er trouwens nog heel wat ontbreekt aan de goede organisatie der melkvoorziening van onze groote steden. Vooral in Rotterdam en Amsterdam. Mocht het ooit tot een regeling komen voor de consumptiemelk, zooals het amendement v. d. Heuvel in ieder geval mogelijk maakt, dan zal het misschien als een gelukkig bij komstig resultaat van deze crisis-maatre gelen kunnen beschouwd worden, dat men onder leiding van het zuivelbureau tot een betere organisatie der melkvoorziening komt. Intusschen wil men voorloopig de zaak nog eens aankijken. De lage prijzen voor de consumtiemelk in het Westen van het land zijn een gevolg van den allertreurigsten toestand op de kaasmarkt De prijs der melk in de groote Hol'andsche steden wordt namelijk geregeld door de verhou ding tusschen de opbrengst van de kaas en van de melk In een eersten kring rond 5n stad als Den Haag bijvoorbeeld, wordt er uitsluitend melk voor de consumptie gele verd. In een tweeden j-uimeren kring be rekent de boer wat hem het grootste voor deel oplevert: zijn melk te verkoopen of er kaas uit te laten fabriceeren. De derde kring is uitsluitend kaasland. Met onze kaas nu is het nog veel slechter gesteld dan met onze boter. Het kaasbedrijf is ook nog veel meer afhankelijk van den export dan de bcterfabrieken en men weet, hoe slecht het met den export hoofdza kelijk tengevoge van de Duitsche devie- zenpolitiek, gesteld is. Slechts een derde van de geproduceerde kaas werd in het binnenland opgegeten, terwijl er van de boter daarentegen slechts een vierde wordt uitgevoerd. Het spreekt, dat de boeren van den tweeden kring, onder zulke omstandig heden zooveel mogelijk van hun melk voor de consumptie verkoopen waar ze met hun kaasvoorraad toch al geen weg weten. Van daar een zware druk op den prijs. In deze quaestie zal zeer veel afhangen van het resultaat der Nederlandsch-Duit- sche besprekingen'. Het is, aldus onze zegs man, volstrekt noodig, dat er een oplossing gevonden wordt voor deze betalingsmoei lijkheden. Men is op het oogenblik tot een primitief stelsel van goederenruil terugge keerd. Een zeer karakteristiek symptoom van dezen toestand mag wel heeten, dat Nederland een partij kaas heeft kunnen uit voeren naar Duitschland, in ruil voor eeni ge machines, die men noodig had voor het drukken der crisisbotermerken „Vaderland''. welk dank de goede verdediging steeds lukte. Toch moesten zij na 16 minuten spe len voor deze overmacht zwichten als de linksbuiten der gasten onhoudbaar wist te scoren 10. Onder groote aanvuring werd het spel voortgezet, waarbij het goede schot van Janssen beter lot had verdiend. In een snel afwisselend spel werd rusten bereikt met dezen 10 stand en begaven zich de spe lers naar de keurig ingerichte ontvangka mer waar de thee werd geserveerd. Na de rust ontspon zich weder het vlugge en vurige spel van voor rust, waarbij het de thuisclub gelukte na 8 minuten spe.en met een keurig doelpunt gelijk te maken. Door dit succes aangemoedigd wordt het spel nog aantrekkelijker, doch 't overwicht van „Servatius" laat zich op den langen duur gelden en als de vlugge Otte de bal te pakken krijgt, dreigt er bij „St. Bato" steeds gevaar. Karei is daar echter op zijn qui-vive en ontelbare malen onderbrak hij de aanvallen op sublieme wijze. Otte en Karei waren daar dan ook waardige tegen- I standers. Ondanks het goede verdedigen j konden zij niet verhinderen dat „St. Ser- j vatius" nog tweemaal scoorde en alzoo een I verdiende overwinning in de wacht sleepte I met 3—1. Na afloop bracht Rector Elsenbroek een I pluimpje aan alle spelers voor hun zeer sportief spel en na felicitatie overhandigde Z E. aan de overwinnaars een prachtige medaille. Het Fanfarecorps St. Bavo, dat de wed strijd opgeluisterd heeft met zijn verdiens telijke muziek, speelde nu nog „Limburg mijn Vaderland", waarmede gasten zoowel als de andere aanwezigen spontaan instem den, waarmede deze goedgeslaagde dag werd besloten. Hierna kwam de spelers nog bijeen om een frissche dronk te gebruiken, waarna al len in de schitterende kleedgelegenheid met douches, hun toilet weder gingen maken. ren en een stai van broeders waarom zich hadden opgesteld de leden van St. Bavo, de bezoekende club' St. Servatius uit Ven- raij en vele belangstellenden. Na het uitspreken der zegening hield Z.E. een korte toespraak, waarin hij erop wees, dat St. Bavo voor de pas opgerichte vereeniging niet alleen een naam moge zijn, doch ook een symbool van braafheid, het welk in de toekomst moge blijken. Z.E, had reden blij te zijn door den Bisschop te zijn aangesteld als G. Adv., omdat hij daardoor in nauwer contact komt met het personeel en hoopt op een prettige en joviale samen werking. Nog bracht spr. de woorden bij de inzege ning uitgesproken van toepassing op het voetballen, dat deze gelegenheid moge zijn een plaats van zegen, vrede, eensgezind heid, vriendschap en overwinning. Wanneer deze deugden in den waren geest worden beoefend twijfelde Z.E. niet of zegen zal rusten op dit schoone voetbalveld. Intusschen had Broeder Désireé het ge zelschap op de gevoelige plaat vastgelegd en ging de bal naar het middenveld. De aanvoerder van St. Bavo overhandigde hier aan St. Servatius een bouquet, den wensch uitsprekende, dat deze wedstrijd voor bei den zeer aangenaam zou zijn. Een sympathieke gedachte was het, dat ook de plaatselijke zustervereeniging N.V.C. bij monde van haar voorzitter „St. Bavo'' i kwam feliciteeren bij de ingebruikneming van het speelveld en hierbij een bloemen- I hulde bracht. Na de opgooi deed de Eerw. Overste met een fiksche schop de aftrap. De tegenpartij van V.V.B. was hierbij St. Servatius uit Yenray, eveneens verplegers, welke thans zullen uitkomen.ip de 2e klas R.K.F., een stevige partij alzoo, waarmede niet te J spotten viel. Vanaf de aftrap ontspon zich direct een vinnig enthousiast spel, waarbij de aan vallen der gasten steeds een groot gevaar opleverden en de thuisclub zijn uiterste best moest doen om 6tand te houden, het DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 537. De boschgod en de verkeersagent brachten den tuinjongen voor den koning, die streng naar hem keek. „Hier is de schuldige, die niet doet wat de politie hem zegt. Hij moet, majesteit, koning, sire gestraft worden". „Zoo is het", zeide de koning, „stop hem in de kast"! 538. Hoe de tuinjongen ook om vergiffenis smeekte, Kee- sie pakte hem bij zijn kraag en stopte hem in de ge vangenis. „Wie niet hooren wil, moet voelen", zei Keesie streng, terwijl hij hem in het hok stopte, waar hem een brits met strco wachtte. Uitgesproken: L. Ebbing, caféhouder en veehandelaar, H 111 e g o m. Cur. mr. L. Ali Cohen, Haarlem C. M. de Mooy, kapper, H i 11 e g o m, Hoofdstraat 75. Cur. mr. F. J. Gerritsen, Haarlem. Th. van Egmond, veehouder, L e i m u i- d e n. Cur. mr. M. van Teulen van der Koog, Haarlem. WILT U IETS WETEN? Vraag Welke deurwaarder is er ge komen in de plaats van den heer Ph. v. Tiel te Leiden? Waar is zijn kantoor? Antwoord Deurwaarder J. H. Oos- terwijk, Rapenburg 84. Vraag: Hoe is de mooiste weg per auto van Voorschoten naar Boekei (Noord- Brabant). Hoeveel km. Antwoord Voorschoten, Den Haag, Delft, Rotterdam, Rijsoord, Zwijn- drechte, Dordrecht, Willemstad, Moerdijk, Zevenbergsohen Hoek, Wagenberg, Made, Geertruidenberg, door de Langstraat naar Den Bosch, Middelrode, Veghel, Erp, De Stinkhoek, Boekei. Afstand 140 km. V raag Omtrent terrarium met hage dissen. Antwoord Daaromtrent kunnen wij u niet inlichten. Vraag: Welke is de korste weg per fiets van Langeraar via Uithoorn naar Roermond? Hoeveel K.M. bedraagt de af stand? Waar moeten wij over varen? Moet men in Brabant nog voorzien zijn van een fietskaart? Antwoord: Langeraar, Uithoorn, Wil ms, Nieuwveen, Ter Aa, Breukelen, Maars- sen, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culem- borg, Geldermalsen, Zalt Bommel, Hedel, Den Bosoh, Dinther, Erp, Gemert, de Mor tel, Bakel, Deurne, Liesel. Meyel, Roggel, Haelen, Hom, Roermond. Afstand 170 K.M. Overvaren te Culemborg, Zalt Bommej en Hedel. Voor deze route moet u voorzien zijn van een wegenkaart. Zonder een derge lijke kaart komt u van Den Bosch over Beek naar Helmond en verder Beemd, Neder- weert, Keiven, Baexem, Roermond. V raag: Welke is de mooiste weg van Hazerwoude ('t Zwaantje) naar Esch bij Boxtel? Hoeveel K.M.? Antwoord: Alphen aan den Rijn, Woerden, Utrecht, Houten, Schal wijk, Cu lemborg, Geldermalsem, Hedel, Den Bosch, Vught, Esch. Afstand 110 K.M. V raag: Welke is de korste weg per fiets van Leiden naar Kaatsheuvel? Hoe veel K.M.? Antwoord: Leiden, Zoeterwoudo, Zoetermeer, Bergschen Hoek, Hillegersberg Rotterdam, Rijsoord, Zwijndreoht, Dor drecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zevenberg- schenhoek, Wagenberg, Geertruidenberg, Raamsdonk, Waspik, Loonschendijk, Kaats heuvel. Afstand 90 K.M. WIE ADVERTEERT VERGROOT ZIJN OMZET WIE ZIJN OMZET VERGROOT KAN GOEDKOOP VERKOOPEN. DUS WIE ADVERTEERT VERKOOPT GOEDKOOP I

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10