23ste Jaargang No. 7286 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruit betaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen Critiek. Natuurlijk wij behoeven de Regeering niet in alles te prijzen! Natuurlijk niet. De R. K. Staatspartij staat volkomen vrij in haar critiek tegenover de Regee ring. En evenzeer natuurlijk geeft de Regeering ook aanleiding tot critiek. Critiek echter worde vooral in dezen tijd geuit ernstig-voorbereid en op een doel gericht. En aan deze eischen ontbreekt, helaas, nog wel 'ns een en ander. Men critiseert vaak, zonder te hebben nagedacht; men critiseert, omdat men een of ander doen of niet-doen van de Regee ring onaangenaam vindt, liever anders zou zien. Maar zóó kan men vooral in dezen tijd van den ochtend tot den avond op de heftigste en felste wijze aan 't critiseeren slaan! Bij een ernstig- voorbereide critiek heeft men de ge gronde overtuiging, dat het. anders kan en beter zou zijn. Zoo men deze over tuiging niet bezit zwijge men voorloo- pig in plaats van te critiseeren. De critiek zij, op de tweede plaats, o p een doel gericht, zoo concreet mo gelijk. Hij, die critiseert, moet zich er voor hoeden, de critiek te willen om de critiek; hij moet daarbij iets positiefs beoogen, iets positiefs willen. Ook stelt critiek haar eischen wat be treft de vormen. Wij wezen gisteren 'hierop. Zelf-ingenomenheid en z elf-o ver- schatting kan dikwijls de, ook de mate van critiek begrenzende, vereischte vormen doen verwaarloozen. Dit zijn enkele lijnen, die wij hier aan geven, waarbinnen de critiek zich bewe gen moet, wil zij zoo effectief mo ge 1 ij k zijn. Terwijl een ongegronde of doellooze critiek komt uit een min of meer zieken geest en een zieke stemming kan kweeken is gerechtvaardigde, scherp op het doel gerichte, in de vereischte vormen gehouden critiek gezond en altijd heil zaam. BINNENLAND TER BESCHERMING VAN DE ZEDELIJKHEID. Ter bescherming van de openbare zede lijkheid in theaters en consumptie-établis sementen alsmede tegen de excessen in het strandleven heeft de gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor Pruisen, dr. Bracht, aan ale politic-autoriteiten twee rondschrijvens doen toekomen, waarin in dertijd door dr. Bracht reeds aangekon digde maatregelen gespecificeerd worden. Hoe zal de socialistische pers in Duitsoh- land hierop reageeren 1 Wij komen nog even terug op de be schamende toestanden aan het strand ten onzent die, helaas, ook te veel door Katholieken worden geduld! In de liberale „Avondpost" schrijft een lid van den Ned. Vrouwenbond tot ver hooging van het zedelijk Bewustzijn: Eindelijk zie ik dan ook eens van de zijde der pers stemmen opgaan te gen den ontzettenden toestand van ons tegenwoordige strandleven. Het is in één woord, weerzinwekkend wal gelijk, en, waar uwe redactie nog spreekt van onwelvoegelijkheid, daar kan men voorzeker wel het woord on zedelijk gebruiken. Een dame zeide mij nog gisteren: Ik weet niet meer waar ik met mijn beide dochtertjes heen moet in deze vacantie. Op het strand kan ik ze niet meer brengen ik wil ze rein houden, zoolang mij dit mogelijk ishet strandgebeuren werkt als ver gif. Gelukkig, dat ook in vrijzinnige kringen meer stemmen opgaan ter bescherming van de zedelijkheid Dat géén Katholiek, die in deze invloed kin uitoefenen, zijn plicht en roe ping verzake, omdat hijbeangst is, voor preutsch of ouwerwetsch te worden aangezien BEZWAREN TEGEN DE CONTINGENTEERING. Men kan niet betrekken uit het land, dat het goedkoopste is. Weerlegging van den Minister. De Centrale Organisatie in zake bezwa ren ten aanzien van de contingenteering (C.O.B.C.) heeft in verband met talrijke bij haar ingekomen klachten de regeering gewezen op de groote bezwaren, die in de practijk door den handel worden ondervon den in verband met de bestaande wijze van toepassing der contingenteeringsmaatrege- len, waardoor aan ieder land afzonderlijk een vast invoercontingent wordt toegewe zen. Daardoor wordt aan den handel tot op zekere hoogte de mogelijkheid ontnomen om goederen te betrekken uit het land, dat het goedkoopste is. In eeD schrijven, dat de C.O.B.C. naar aanleiding daarvan van den minister van Economische Zaken en Arbeid mocht ont vangen, deelde deze mede geGn wijziging in deze geest in de toepassing van de con- tingenteeringismaatregelen te kunnen be vorderen. Hoewel de minister van meening was, dat de door de C.O.B.C. bepleite wijzi ging formeel niet in strijd met 't beginsel der meestbegunstging is, zou 'n dergelijke wijziging de kans met zich brengen, dat aan ons land verleende faciliteiten bij wijze vaa représaillemaatregelen ingetrokken worden omdat een dergelijke wijziging voor bepaal de landen zeer onvoordeelig zou zijn. Naar aanleiding van een in de dagbladen verschenen communiqué van het onderhoud dat de mijndirecties en vertegenwoordigers van mijnwerkersorganisaties met den mi nister van Waterstaat hebben gehad en waaruit blijkt, dat de regeering de weu- schen van deze organisaties in zake een be perking van den invoer van buitenlandsche steenkool ernstig in overweging zal nemen, heeft de C.OB.C. haar bez waren tegen de zen maatregel der regeering uiteengezet. Blijkens een schrijven, dat de C.O.B.C. van den minister van Economische Zaken eu Arbeid ontving, hebben deze bezwaren de volle aandacht van de regeering. Intusschen is in de dagbladen het bericht versohenen, dat de regeering vóór 1 Januari a.s. in ver band met de bestaande handelstractaten niet tot contingenteering kan overgaan m verband met de bijzonder groote moeilijk heden, welke ondernemingen ondervinden, die in de basisjaren niet of slechts ten deele haar werkzaamheden op zoodanige schaal uitoefenden als ten tijde van den aanvang der invoerbeperkingen, in het bijzonder dus jonge ondernemingen en heeft de C.O.B.C., hoewel ten volle de moeilijkheid beseffend om daarin te voorzien, den mi nister verzocht te trachten een modus te vinden, waardoor deze ondernemingen al thans in groote mate in hare behoeften aan buitenlandsche producten kunnen voorzien. In de practijk is gebleken, dat de be staande mogelijkheid om voor dergelijke jonge ondernemingen bijzondere invoer vergunningen te verkrijgen, niet voldoende is. Met nadruk wijst de C.O.B.C. er op dat door het nemen van den ge vraagden maat regel de verstarrende werking van de con- tingenteeringsmaatregelen verminderd wor den. De minister zette in een antwoord uit een dat de regeering deze bezwaren stellig niet onderschat; een verstarrend element a-cht zij hier inderdaad aanwezig zoodat deze aangelegenheid dan ook bij voortdu ring haar aandacht heeft. De minister oor deelt echter de thans geldende regeling het minst bezwaarlijk. Fransche moeilijkheden. De C.O.B.C. is verder in contact geko men met de sedert kort opgerichte te Pa rijs gevestigde Union Frangaise des Indus tries Exportatrices (U.S.I.E.). Deze ver- eeniging heeft haar ontstaan te danken aan de nadeelen die de Fransche exportindu strie ondervindt van de belemmering van het internationale ruilverkeer. Zij stelt zich ten doel geleidelijke verlaging van de in voerrechten, opheffing van de contingen- teeringen, bevordering van de directe on derhandelingen tusschen de vertegenwoor digers van de Fransche en buitenlandsche industrieele bedrijfstakken. Als praktisch punt van de naaste toekomst beoogt zij o.m. een door internationaal overleg te ver krijgen verruiming van de invoercontingen ten. Zij wil dat bereiken door overleg met de belanghebbenden in het buitenland en door contact te zoeken met buitenlandsche organisaties, die eenzelfde doel hebben. De C.O.B.C. heeft met bijzondere instemming dit streven begroet. De C.O.B.C. zal in ge regeld contact met de U.S.I.E. blijven en verleent gaarne haar bemiddeling aan or ganisaties van exportindustrieën hier te lande, die eveneens- in nader contact met de U.S.I.. willen treden. R. K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Het Zilveren Bondsfeest op 7 September te Haarlem. Men schrijft ons: De bouw van onze ka tholieke middenstandsbonden meeren- deels bonden van vereenigingen brengt mede, dat de diocesane organisaties zich over het algemeen niet rechtstreeks tot haar leien wenden. Slechts bij hooge uitzondering pleegt dit te gebeuren. Maar zoo n uitzondering is thans aanwe zig nu de Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem zich gereed maakt om zijn 25- jarig bestaan te gaan herdenken. Nu roept de Haarlemsche Bond al zijn leden op om in de Bisschopsstad dit Bondsfeest mede te komen vieren. Iedere georganiseerde R. K. Middenstan der in het Haarlemsche herinnert zich nog levendig de prachtige oogenblikken van de viering van het 3e lustrum te Haarlem, in 1922, toen in de nieuwe St. Bavo-Kathe- draal het Hanze-altaar werd ingewijd, het eigen altaar van den Bond in de hoofdkerk van het Bisdom, het eerste Gilde-altaar na de hervorming (pas bij de voltooiing van de kathedraal in 1930 werd door andere orga nisaties het besluit genomen dit voorbeeld te volgen). Natuurlijk zal de herdenking van het Zil veren Bondsfeest een aanvang nemen rond dit Heilig Hart-altaar *in He Kathedraal. Daar zal te 10 uur Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Aengenent een H Mis met zang opdragen tot intentie van den Bond en van zijn le vende en overleden leden en werkers. Ingeleid door een toespraak van den Geestelijken Adviseur van den Bond, Rec tor Bots, zal vervolgens de hernieuwing plaats vinden van de opdracht van den Bond aan het Heilig Hart door den Bonds voorzitter en door alle aanwezigen. De Jubileum-Commissie heeft getracht van de plechtigheid in de Kathedraal iets zeer bijzonders en aangrijpends te maken. Niet alleen zullen de vaandels der afdee- lingen in de Kathedraal wordeïi opgesteld, maar ook zal het H. Hart-altaar worden omgeven door een grootsche bloemenhulde, waarvoor door alle afdeelingen bloemstuk ken zullen worden gezonden. In het middaguur vindt ten Raadhuize de officieele ontvangst plaats van Hoofd bestuur, Jubileum-Commissie, en de H.H. Geest. Adviseurs en Bestuursleden der af deelingen. door Burgemeester en Wethou ders van Haarlem. Het hoogtepunt van den dag zal zijn de groote feestvergadering, des middags 3 uur in het Gemeentelijk Concertgebouw in de Begijnstraat. In deze vergadering, die zal worden geleid door den voorzitter der Ju bileum-Commissie, den heer P. J. M. van Tetering, zal een herdenkingsrede worden uitgesproken door den Bondsvoorzitter, den heer C. J. G. Struycken, terwijl als feest gave aan den jubileerenden Bond zal wor den aangeboden het stamkapitaal voor een diocesane stichting tot oprichting van plaatselijke voorschotfondsen voor midden standers, die in moeilijkheden verkeeren. Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Aengenent heeft toegezegd de vergadering te zullen bezoe ken en het zal ongetwijfeld een indrukwek kend oogenblik opleveren, als onze sociale bisschop, te midden van zijn georganiseer de katholieke middenstanders zal getuigen van zijn gevoelens na 25 jaren principieelen middenstandsstrijd en van zijn visie op onze katholieke, sociale beweging in dit tijdsgewricht. De Zeereerw. Pastoor J. G. Jansen te 's-Gravenhage, oud-geestelijk adviseur van den bond, die aanvankelijk als feestrede naar zou optreden, moest bericht van ver hindering zenden. In zijn plaats zal thans het woord voeren de Weleerw. Heer W. Bosch, kapelaan van St. Willibrord buiten de Vesten te Amster dam. Kapelaan Bosch zal als onderwerp be handelen: „Onze taak nog niet voleind!" Het zal onzen katholieken middenstand goed doen te vernemen, dat de Jubileum- Commissie, ook met de keuze van dezen spreker bleef binnen den kring der naaste verwanten van wijlen den onvergetelijken. directeur van het Bondsbureau, den heer Chris Jansen. Het Hoofdbestuur besloot de viering van het Zilveren Feest op bijzondere wijze te wijden aan de nagedachtenis van dezen groot en katholieken strijder. Het wekt nauwelijks verwondering, dat de naaste familie van den redenaar bij Gods genade, die Chris Jansen was, bij ver hindering van Pastoor Jansen een tweeden, evenwaardigen feestredenaar kon aanwij- Combinatie postbestellingen. Binnenkort zullen in Den Haag, Rotter dam en Amsterdam de derde en de vierde postbestelling gecombineerd worden. Er blijven dus slechts drie bestellingen per dag over. Deze maatregel is in voorberei ding met het oog op bezuiniging. NOODTOESTAND TUINBOUWBEDRIJF Wat overweegt de regeering? Naar het Ned. Correspondentie-Bureau meldt heeft de toestand in verschillende takken van tuinbouw de regeering gedu rende den laatst en tijd beziggehouden. Nu zij dezer dagen alle benoodigdo ad viezen heeft ontvangen, zal zij zeer bin nenkort haar eindoordeel in dezen vormen. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. De verkoop op 31 Augustus a.s. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft vergund, dat in verband met de viering van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op Woensdag 31 Aug. 1932, in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 35, tweede lid, en 36, derde lid, der Arbeidswet 1919, om 3 uur des voormiddags met den bak- kersarbeid wordt aangevangen. Boven dien mag voor zoover betreft brood- bakkerijen, aan welke een vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid, de Ar beidswet 1919, is verleend, op dien dag reeds te 1 uur des voormiddags met ar beid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, worden aangevangen. Voorts heeft de minister aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen in allo gemeenten des rijks vergund, dat, in af wijking van het bepaalde bij artikel 35, zesde lid, der Arbeidswet 1919, op Woens dag 31 Augustus 1932, deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den' vorigen dag gebakken of opgewarmd is: le. van half acht uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd 2e. van 8 uur des voormidags af wordt verkocht of afgeleverd. RUSSISCHE DELEGATIE HIER GEWEIGERD? Deelnemers aan het wereld-anti-oorlogs congres te Amsterdam. Het persbureau Vaz Dias meldde gis teravond via Kovno uit Moskou: Naar hier ter stede officieel verluidt is aan de Russische delegatie voor het we reld-anti-oorlogscongres te Amsterdam door de Nederlandsche regeering geen toe stemming verleend Nederland te bezoe ken. PLECHTIGE JAARDIENST VOOR WIJLEN. MGR. DR. NOLENS. Het bestuur van de Katholieke Kamer club heeft zorg gedragen, dat den eersten •September a.s. op passende wijze zal wor den herdacht dat een jaar geleden het stof felijk overschot van wijlen mgr. dr. W. H. Nolens te Venlo werd ter aarde besteld. Dien dag zal in de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangenis te Venlo (Smtel- veldstraat) een plechtige H. Mis als jaar- dienst worden opgedragen voor de ziele- rust van den overleden staatsman. Kwestie veerdam te Holwerd. Men zal zich de al lang hangende kwes tie van den veerdam te Holwerd herinne ren, waarvan we aan het begin van de vo rige maand een overzicht hebben gegeven. Hier had men een pad en aanlegsteiger, die aan alle eischen van openbaar pad en steiger voldeden en waarvan het eerste door het rijk plotseling werd afgesloten en aanleggen van het laatste voor particulie ren werd verboden, waarvoor dan ook de ondernemer van een veerdienst werd gever baliseerd. Do kantonrechter te Dokkum heeft deze overtreder vrijgesproken, daar het niet i bewezen dat het rijk hier het recht heeft tot sluiting. UIT DE RIJNSTREEK ZOETERWOUDE (H.R.). DE WILHELMINA FEESTEN. Hedenmorgen terwijl het oranje zonnetje zich nog gedeeltelijk schuil hield, werden de Wilhelminafeesten ingezet met een kin- derhulde aan den Edelachtb. Heer Burge meester als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin. Nadat alle schoolkinderen onder leiding der Commissie en het onderwijzend perso neel om de commissie-tent geschaard wa ren, sprak de voorzitter, de heer J. P. de Bruijn, het openingswoord, zich allereerst richtende tot den heer Burgemeester en Mevr. Wap. Het treft juist., dat wij nog leven in het octaaf van uw jubileum en daarom zullen do kinderen, die daartoe nog niet de gelegenheid hadden, U op bijzon dere wijze huldigen. Hopende dat deze VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Proclamatie van de regeering en van Hitler over de doodvonnissen van Beuthen. (2de blad). De pauselijke legaat van Mexico verbiedt elk gewapend verzet tegen de Kerkvervol ging. (2de blad). BINNENLAND. Goederentrein te Utrecht op stilstaande wagens geloopen. Hoofdgeleider gedood. (lste blad). DE DOCHTER VAN DEN DICTATOR. Juist op het oogenblik, nu wij weer le zen van de troebelen in Zuid-Amorikaan- sche Staten, waar de eene dictator klaar staat om den andere met of togen dezes zin op te volgen, zal een feuilleton, waarin zulk een verjaagde dictator de hoofdrol vervult een bijzondere interesse hebben. Stel u bovendien daarbij voor een dic tator een soort despotisch alleenheer- scher die doodsbenauwd is voor zijn werkelijk lieftallige dochter, daar deze het met de ietwat eigenaardige levenswijze van haar papa niet eens is. Want Pa gaat wel eens op strooptochten uit, totdat de man komt, die een spaak in het wiel steekt en Meer verklappen wij niet, het is bijzon der interessant en bovendien ook niet on aardig om eens met een heuschen dictator kennis te maken en met diens dochter. Da»r, zooal9 gezegd, ondanks het dicta torschap, de dochter Pa.pa de baas is, stel len wij u dus voor: DE DOCHTER VAN DEN DICTATOR, ons nieuw feuilleton. ERNSTIG SPOORWEGONGEVAL TE UTRECHT. GOEDERENTREIN LOOPT OP EENIGE STILSTAANDE WAGENS. HOOFDGELEIDER GEDOOD. Naar wij vernemen is hedenmorgen te 5.24 uur de goederentrein 4605 bij het bin nenrijden van het station te Utrecht in botsing gekomen met eenige stilstaande wagens, welke op een zijspoor stonden, doch te dicht bij de plaats, waar twee spo ren elkander naderen. Door do botsing ontspoorden verschillende wagens. De hoofdgeleider van den goederentrein, do heer Kloeke uit Amsterdam, werd bij de botsing zoo vreeselijk verminkt, dat do dood vrijwel onmiddellijlc intrad. Onmid dellijk zijn maatregelen genomen om het versperde spoor weer vrij te maken. vijfjarige dag zal mogen worden gevierd en dat het de kinderen mag worden ingeprent eerbied voor orde en gezag, waarvan U als Burgemeester de afstraling zijt als verte genwoordiger van H. M. de Koningin. Door de St. Jansfanfare werd het Wil helmus ingezet, wat door de kinderen werd gezongen, alsmede nog eenige andere va- derlandsche liedjes. Namens do kinderen werd cl nor Marietje van Harteveld en Dina van Mil een keu rige samenspraak gehouden op het jubileum van den heer Burgemeester, waarbij hulde en dank werd gebracht voor de steeds be toonde belangstelling voor de W. V Onder aanbieding van een keurige bloe menmand werd deze hulde besloten inct het zingen van een speciaal „Huldelied''. De Burgemeester dankte den voorzitter voor deze hulde, welke hij aanvaardde als gebracht aan H. M. onze landsvorstinne, op wier schouders thans zoo'n zware last drukt Z Ed. wenschte de vereeniging ge luk met het 1ste lustrum en hoopte dat het Oranje-zonnetje op dit bescheiden feest mag stralen Ook dankte hij de kinderen voor deze niet verwachte huldiging en wenscht allen een genoeglijk feest. Hierna werd begonnen met de kinder spelen en tractatie tot groote vreugde der kinderen. Het W V.-feest is op waardige wijze be gonnen en zal naar wij hopen, ook morgen op waardige wijze worden gevierd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1