REGELING DER HUISINDUSTRIE uit de radio-wereld de wrekende gerechtigheid. MAANDAG 22 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. S Bij de Tweede Kamer ia ingediend een wetsontwerp tot wotlelijke regeling van de huisindustrie. De middelen om misstanden weg te nemen. De middelen, die de webgevers in ver schillende landen hebben beproefd om mis standen weg te nemen, waren aanvankelijk •uitsluitend van administratie ven aard, zoo- als registratie van huisarbeiders en publi catie van stukloonen. Merkbare uitwerking hebben deze middelen niet gehad. Van daadwerkelijk verbeterd optreden was eerst sprake toen een wet de mogelijkheid schiep om minimuuiloonen vast te stellen. Toch kan ter bestrijding van de misstan den het volstaan worden met een regeling betreffende de vasts'elling van mimmum- ioonen. Aan dezen bedrijfsvorm tooh zijn ernstige nadeelen inzonderheid van hygië- niechen aard verbonden, omdat de uit oefening van het bedrijf in hoofdzaak ge schiedt in woningen of in gebouwen, wel ke tevens geheel of gedeeltelijk bewoond jworden, althans niet in behoorlijk ingerich te werkplaatsen. Om deze nadeelen tegen te gaan dient de mogelijkheid te bestaan, om op grond van groiaa^ voor de gezond heid, de zedelijkheid %f het leven bepaalde soorten van arbeid in dergelijke ruimten te verbieden of alleen toe te staan onder be paalde voorwaarden. De daartoe strekkende voorschriften kunnen niet beperkt biijven tot de eigen lijke huisindustrie, omdat in het zelfstan dig kleinbedrijf zich soortgelijke misstan den voordoen als in de huisindustrie. In de middelen, om bot vaststelling van minimumloonen in de huisindustrie te ko men, heeft do ervaring ook tot een alge meen aanvaard stelsel geleid. Terwijl ook buiten de huisindustrie hier en daar rege lingen hebben bestaan of nog bestaan, om loonen door de overheid rechtstreeks te doen vaststellen of langs wettelijken weg door scheidsrechters of door het bindend ver klaren van arbeidsovereenkomsten te doen vaststellen is voor de'huisindustrie het doel steeds het beste bereikt door het stelsel, dat het duidelijkst belichaamd en het meest omvangrijk toepassing heeft gevonden in de Engeleche Trade Boards Act. Het is dit stelsel, dat ben grondslag ligt aan het thans aangeboden wetsontwerp. De grondgedachte daarvan is dat in een bedrijfstak, waarin de huis arbeiders loo nen verdienen, die, in vergelijking met loo nen voor gelijksoortigen arbeid in fabrie ken of werkplaatsen, abnormaal laag zijn en bierdoor oorzaak worden van overmati- gen arbeid kinderarbeid en benadeeüng van het gezinsleven, een raad of commissie kan worden ingesteld, waarin vertegen woordigers van ondernemers en arbeiders zitting hebben en die tot taak heeft te on derzoeken of het gewenscht is minimum loonen vast te stellen en bij bevestigende beantwoording van deze vraag zoodanige loonen vast te stellen dan wel daartoe strekkende voorstellen te doen aan de be voegde overheid. Overzicht De minister geeft in de toelichting voorts een historische uiteenzetting van de ont wikkeling der huisindustrie en een over zicht van wat in andere landen te dezer zake wettelijk geregeld is. De tegenwoordige beteekenis der huis industrie in Nederland wordt kort samen gevat als volgt: Mandenmaken geschiedt in Noord-Bra bant en Gelderland op groote schaal in huisindustrie. De loonen zijn zeer laag, de werktijden lang. Het bedrijf is kwijnend, in verband met de concurrentie met andere verpakkingsmiddelen als kisten, kratten, doozen en zakken. TeenschiUen komt in een kort seizoen als huisindustrie voor in Utrecht, Gelder land en Noord-Brabant Het is een bijver dienste. Meubelmaken en stoffeeren geschiedt in enkele grooto stoden in huisindustrie. De loonen zijn belangrijk lager dan in fabrie ken. Er wordt gewerkt in gebrekkige loka len, oa. op zolders. Oocosmattenwevon en -zoomen geschiedt in Gelderland De loonen zijn laag en de werktijden lang. Veel vrouwen en kinder arbeid komt voor. Biezen vlechten en biezenmattonmakeii geschiedt in Ovorijsol Genenmuidön e.o. De mogelijkheid bestaat, dat deze arbeid sterk zal verminderen of zal eindigen, wan neer de droogmaking der Zuiderzee verder gevorderd is. Handweven in Noord-Mrabant is uitster vend, en reeds bijna geheel verdwenen. Kousenb reien oven zoo. Kousen herstellen voor oen fabriek komt in on om Haarlem voor. Noppon'en stoppen van wollen stoffen geschiedt in Tilburg in huisindustrie en komt ook elders, waar wollenstoffonfabrie- ken zijn, voor, moest als bijverdienste voor gehuwde vrouwen. Linnen- en stofknoopenmaken geschiedt in een 50-tal gezinnen in Gelderland. Lampenkappen maken (bekleeden) komt in enkele steden voor. Schoenen stikken voor fabrieken komt in Noord-Brabant voor uit gobrek aan voldoende stiksters op de fabriek. Schoenen herstellen komt. in steden voor in dienst van schoenwinkels. Kleermakers zijn als huisarbeider» over al te vinden. Velen werken volgen* de loon- bepalingen van een collectieve arbeidsover eenkomst. Zeer veel heorenconfectie, die vroeger in huisindustrie door mannon werd vervaardigd, is nu fabrieksproduct, waar aan hoofdzakelijk vrouwen werken. Naaisters (damesoonfectie en lingerie) zijn als huisarbeidersters bij lange na niet zoo talrijk meer als 10 it 20 jaar geleden, zulks ails gevolg van de gerationaliseerde fabriekmatige productie. Erwten lezen geschiedt in hondorden ge zinnen in Zeeland, Friesland Groningen en Zuid-Holland tegen lage loonen. Veel vrouwen- en kinderarbeid komt hierbij voor. De arbeid wordt verricht door de armste gezinnen. Groenten schoonmaken (inclusief boonen afhalen en uitjes schillen) wordt door de conservenfabrieken in huisindustrie uitge geven. Het is seizoenarbeid en vormt voor de gezinnen een bijverdienste. Hoofdzake lijk heeft men hier vrouwen- en kinder arbeid. Garnalen pellen komt in visscherspLatit- sen veel voor. De loonen zijn laag. Veel vrouwen- en kinderarbeid treft men hier aan. De werktijdon zijn ongeregeld. Men werkt o.a. in de vroege mogenuren. Deze arbeid zal voor de Zuiderzeeplaatsen (Har derwijk is de grootste producent) vanzelf ophouden nu de afsluitdijk dicht is. Suikergoed verpakken geschiedt voor en kele fabrieken in Zeeland en Noordbrabant. Sporadisch komt ook voor dat oarbon- nage-arbeid, boekbinden, allerlei reparat.io- werk enz. door handelaren die zelf goen werkplaats hebben, aan huisarbeiders wordt uitgegeven. Ook geschiedt dit door hotels en restau rants met linnengoed en groente. Het zak- kenplakken in huisindustrie heeft het al lang moeten opgeven tegen de machine. De huisindustrie neemt geen belangrijke plaats meer in. Uit deze opsomming blijkt wel, dat de huisindustrie geen belangrijke plaats meor innoemt. De kleedingindustrie vraagt bet meest de aandacht met het oog op de loon- drukkende werking, die de huisindustrie op het georganiseerde bedrijf uitoefent en op de exploitatie der huisnaaisters. Bij het erwten lezen staat het vraagstuk in nauw verband met de armoede en zal met zorg moeten worden nagegaan, in hoe verre van den nood der gezinnen misbruik wordt gemaakt en of loonsverhoogin/g zal leiden tot ophoffin.g der huisindustrie, die voor velen de voornaamste bestaansbron ia. De betrekkelijk gunstige toestand van tegenwoordig in vergelijking met 15 en meer jaren geleden levert, naar het oordeel van den minister, geen reden op om invoe ring eener wettelijke regeling betreffende tie huisindustrie achterwege te laten. In do eerste plaats is zoodanige regeling noodig ter bestrijding van thans nog be staande misstanden. In de tweede plaats bestaat or geen waarborg, dat de vermindering der huis industrie mot bij wijziging der conjunotuur voor een vermeerdering zal plaats maken. Er is toch geen reden om aan te nemon, dat er in de toekomst geen ondernemers zul len zijn, die misbruik zullen maken van don arbeid van arme personen, vrouwen en kinderen, wanneer daar voordeel moo to behalen is. Administratie. Vier administratieve hulpmiddelen wor den voorgesteld om te bereiken dat de huis arbeider en de arbeidsinspectie bekend zijn met het loon en de arbeidsinspectie kan nagaan, welke huisarbeiders voor een werk- geovr werkzaam zijn, waar zij huisarbeid verricht-én en welke loonen zij eventueel moeten ontvangen en welko zij uitbetaald hebben gekregen: le. het loonbookje dat vanwege den bur- gemoosbor der gemeente, binnen welke de huisarbeider woont, wordt afgegeven: 2o. het huisarbeidersregister, dat den werkgever en do arbeidsinspectie in staat stelt te weten, waar huisarbeid wordt ver richt; 3o. do loonlijst; 4o. het loonrogisber, waaruit do betrok kenen de naleving der loonbepalingen kun nen oontroleerén. Huisarbeidsccmmissifls. Een aantal artikelen bevat een regeling van de taïtk, de gevoegdheden en de samen stelling der plaatselijke en der centrale hui-sarbcidisconxniissies, benevens van de bevoegdheid van den minister om loonbe palingen vast te stellen. Do taak der huisarbeidscommissies ;s uitsluitend adviseerend, terwijl iedere oom missie slechts bemoeiing heeft met één of meer aangegeven bedrijfstakken en eerst ontstaat, wanneer de minister zulks voor die bedrijfstakken noodig acht. Bij het ontwerpen van de artikelen, die op de huisarbeidscommissies betrekking hebben ,is uitgegaan van de gedachte dat de mogelijkheid moet bestaan voor één of meer bedrijfstakken hetzij alleen een cen trale huisftrbeidsco'ttunissie naatst plaatse lijke huis-arbeidscommissies, hetzij alleen één of meer plaatselijke huisarbeidrscom- miisaioa. De voornaamBto taak dor huisarbeids- commis-sies is het ontwerpen van loonbe palingen. De minister stelt deze vast, doch hij kan hiertoe niet overgaan, alvorens daarvoor een ontwerp te hebben gevraagd, hetzij aan de bevoegde, plaatselijke, hetr.j aan do bovoegde oentrale huisarbeidscom- missie, zulks naa-r gela-ng hij van meening is, dat de loonen plaatselijk, dan wel voor het geheclc land behoijren te worden vast gesteld. GEMENGDE BERICHTEN DROEVIG ONGELUK OP DE WAAL BIJ NIJMEGEN. ROEIBOOT OMGESLAGEN. Twee Jonge menschen verdronken. Gistermiddag heeft op de rivier de Waal bij Nijmegen een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan twee jonge menschen het leven heeft gekost. De 28-jarige Van der Veer zou omstreeks Programma's voor Dlnslag 23 Augustus. Huizen, 206 M. Uitsl. KR O-uitzending. 8.00 —0.15 Morgenooncort. 10.0010.50 Gramofoon. 10.60—11.30 Muziek van Beethoven (Gra-« mofoon). 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.151.45 Lunchconoort door hot KRO- trio o.l.v. Piet Lustenhouwer. I.452.00 Gramofoonmuziek. 2.002.30 Vrouwenuurtje (le dag). 2.302.45 Gramofoon. 2.453 45 Pleohtige opening van hot nieuwe gemoentehuis te Roermond door H. K. H. prinses Juliana. 3.454.15 Causerie over Waschbehande- ling. 4.307.10 Het KRO-orkest o.l.v. Johan Gerritsen. 7.107.30 Causerie van pater J. Colsen C.M. over „Do Mijnstreek". 7.45—8.00 Verbondskwartiertje. 8.00—9.00 Het Tilburgseh Politie Muziek corps o.l.v. H. J. F. v. Abeelon. 9.009.15 Vaz Dias. 9.1510.00 „Moord" een luguber blij spel. 10.00—11.00 Het KRO-kunstonsemble. II.00—12.00 Gramofoon. Hilversum, 1875 M. Uitsl. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 AVRO-kleinorkest o.l.v. N. Treep. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 11.00 Orgelconcert F. Hassenaar, m.m.v. J. Stroomenbergh (baslbariton). 12.00—2.15 AVRO-kamerorest' o.l.v. L. Schmidt, m.m.v, „The Three Syncopators"» 2.30 Voorlezen door Mario Holtrop. 8.00 Gramofoonpl. 3.30 Uit het Grand Hotel te Scheve- ningen: Jack Hollis' orkest. 4.30 "Kinderuur. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Re- reinzang: Bob Scholte. 6.00 Onderwijsfonds Binnenvaart. 6.30 Vervolg Kovacs Lajos. 7.30 3de Guitaar-kwintet, Boecherini. Heinrich Albert (guitaar) en leden van het Omroeporkest. 8.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. de „3 Brüdor Nehring" (xylofoon), Sohut- te's Attractieband en Wouter Locb, o.a. Ouv. „Dichter und Bauer", Suppé; 2cle Slavische Rhapsodic, Friedomann en A.V. R.O.-marsoh, Treep, 10 00 Vaz Dias. 10.1511.00 Omroeporkest o.l.v. N, Treep, o.a. Wiener Extrablatter, wals, Translateur. 11.00—12.00 Dansmuziek uit hotel „At lanta", Rotterdam. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 12.20 Orgelconcert Rog. Foort. 1.20 Leonardo Kemp's orkest. 2.202.50 Gramofoonpl. 4.20 Schotsch Studio-orkest o.l.v. G. Dal- nes m.m.v. Elsie Black (alt). 5.35 Kinderuur. kwart voor vijf met zijn 3l-jarige verloofde mej. M. M. oen roeitochtje gaan maken. Hij had daartoe in de z.g. vluohthaven een roeiboot gehuurd. Toen het bootjo buiten de haven kwam, passeerde daar juist oen sleep. Vermoedelijk tengevolge vaji zuiiging is het roeibootje met groote kracht tegen het eerste schip achter de sleepboot geva ren. Het bootje sloeg om on beide inzit tenden geraakten te wa-tor. v. d. V. greep, evenals het meisje zich nog vast aan bet anker van het schip, terwijl zij mot de andere hand de roeiboot omklemden. Deze boot maakte echter water en verdween na korten tijd in de diepte. Va-n der V. heeft 6.20 Berichten. 6.50 Beethoven's liederen door G. Par ker (bariton). 7.10 Leting. 7.40 Fransohe muziek, Hilda Dederich (piano), BBC-orlrest o.l.v. A. Boult, o.a. Ouv. „Dame blanche", Boieldiou en Fant. „Africa", Saint-Saëns. 9 00 Vaudeville, o.a. Sydney Bainos en tijn band. 10.00 Berichten. 10.20 „The Eiffel Tower" (Los Mariés de la Tour Eiffel), comedie van Jean Cocteau. 11.20—12.20 Dansmuziek door hot BBC- dansorkest o.l.v. Honry Hall. „R a d i o-P a r i e", 1725 M. 8.05, 12.20 en 7Gramofoonpl. 8.20 „Le Ohalot", van Adam, m.m.v. or kest en solisten o.l.v. Labis. 9.50 Vervolg conoert, oa. Ballet égyp- tien, Luigini. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Concert uit „Rest. „Wivex*. 3.505.50 Radio-blans-orkest o.l.v. J, An ders en, m.m.v. K. J. Kling* (zang) en V. Fischer (piano). 8.20 Radio-tooneel: „En Folkefjonde", van Ibsen. 10.35 Vioolreoital door L. Prejl, m.m.v. E. Jensen (piano), o.a. Polonaiso No. 3 in A gr. t., Wieniawsky. 10.55—12.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20 doneert uit Bad Pyrmont. 11.4012.20 Gramofoonpl. lfi.201,35 Concert uit Stuttgart. 1.502.50 Concert door werklooze mu sici o.l.v. Salger. 5.20—6.35 Concert door het Kurorkest Bad Schlangenbad. 8.20 Uit Weenent Operetteconoert door J. Holzer's orkest m.m.v. solisten, o.a. uit „Die gesohiedene Frau", Fall on „Fatinit- za", Suppé 9.03 Bach-Busoni-concert door koor on orkest m.m.v. solisten o.l.v. Busohkötter, oa. Pianoconcert op. 39 voor orkest en mannenkoor, Busoni. Rome 441 m. 99 05 „Lodoletta", opera in drie aeten van Pietro Madcag-ni. B r u s s e 1, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Concert o.l.v. Kumps. 0.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert o.l.v. Walpot. 0.20 Concert uit het Casino te Knook© o.l.v. Candaol, m.m.v. mevr. Watte (zang), o.a. 1ste Hongaarscho Rhapsodic, Litszt. Hierna: Gramofoonplaton. 338 M.: 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Concert o.l.v. Walpot. 6.50 Gramofoonpl. 8 20 Ital. en Fransche Operamuziek o.l.v. J. Kumps m.m.v. Eve Gavq (zang), o.a. uit „AIda", VerdiBarbier van Sc villa, Ros sini en „Mignon", Thomas. Hierna grft- mofoonplaten. Z o o s c n, 1635 M. 8.20 Concert door 214 werklooze musici. 0,35 „Aleko", opera in één acto mot mu- ziok van Rachmoninoff. 10.30 Berichten en hierna tot 12.20 con cert uit Hamburg. daarbij ook het anker losgelaten en zonk weg. Vermoedelijk is hij onder het schip te rechtgekomen; in ieder geval men heeft niets meer van hem gezien. Do schipper stak het meisje, dat zicb nog aan het an ker vasthield, een vaarboom toe, dooh zij was reeds zoo ver uitgeput, dat zij deze niet meer kon grijpen. Even later verdween ook zij in de diepte. Ofschoon men nog geruimen tijd do omgeving heeft afgezocht ie men er niet in geslaagd de lijken der beide slachtoffers te vinden. FEUILLETON. Naar het Duitsch (Nadruk verboden). 52) „Mij in de hand te houden", herhaalde Sigmund ongeloovig. En gij wéét zeker dat gij goed hebt gelezen?" „Ik heb den rampzaligen brief wel tien maal gelezen en ten slotte heeft mijn moe der mij alles bekend." „Wat kon zij bekennen juffr. Pollnitz?" „Dat zij op aandringen van Sandory u om dat geld gevraagd heeft." „Als ik voor dit alles maar een verkla ring kon vinden. Wat mag dien man toch hebben bewogen zulk een valsch spel met mij te spelenIk heb hem nooit iets in den ^"eg gelegd, hij heeft mij zijn vriendschap opgedrongen, ik heb de zijne niet ge zocht." „Dat zult ge hem zelf moeten vragen mijnheer Ruthardt, want ik geloof wel dat zijn eigenlijke beweegredenen ook mijn moeder onbekend zijn gebleven. Maar voor alles verzoek ik u het geld terug te nemen dat mij sinds vanmorgen als vuur in mijn handen brandt. Neemt u maar aan dat mijn moeder het u door mijn bemidde ling heeft teruggezonden." Zij reikte hem een gesloten enveloppe toe, maar Sigmund aarzelde die aan te ne men. „Gij weet, dat ik om het geld niet meei dringend verlegen ben sinds de heer San dory uit eigen beweging voorstelde om het mij te leenen." „Maar ge zijt toch door onze schuld in ernstige moeilijkheden gekomen, nietwaar? En go hebt ons voor verachtelijke schep sels gehouden „Neen, juffrouw Elli hoe zal ik u er toch van kunnen overtuigon dat ik ten opzichte van u nooit een leelijke gedachte heb gekoesterd Zij trok plotseling den sluier weg en keek hem met haar mooie glanzende oogen aan „Daar ben ik u dankbaar voor, mijn heer Ruthardt", zeide zij. „Geloof mij dat ik nooit zal ophouden u daarvoor dankbaar te zijn. Maar bevrijd mij nu ook van deze vrceselijke last. Gij kunt niet vermoeden, hoo ik sedert vier en twintig uur verlangd heb naar het oogenblik waar op ik dit ongelukkige geld weder in uw handen zou zien. „Maar moet ik dan niet gelooven, dat het u veel opoffering kost om het geld juist nu terug te geven? En het heeft nu toch werkelijk zoon haast niet." „Jawel, er is wel haast bij, groote haast", hield zij met nadruk vol. „Gij moet u van dezen slechten mensch los maken, die het zeker niet goed met u meent gij moet dat onmiddellijk doen. Ik heb angst genoeg uitgestaan, dat het misschien al te laat zou kunnen zijn. En ik begrijp niet hoe u kunt aarzelen om uw eigendom terug te nemen. Gij wilt me toch zeker niet beleedigen „Neen zeker niet", verzekerde hij, terwijl hij bijna schielijk zijn hand naai den brief uitstak. „En dat gij zelf geko men zijt om het mij te brengen. Ik kan niet zeggen hoe nameloos gelukkig u mij daarmee gemaakt hebt." Elli zag hoe hij het geld in zijn borst zak liet glijden, toen sprak zij na een diepe zucht: „Nu ik mijn opdracht heb volbracht wil ik u uj|> naam van mijn moo- der en ook voor mij zelf dank zeggen voor de vriendschap die u ons bewezen hebt en u allo goeds toewenschcn voor uw toe komst." Sigmund hield haar kleine hand in de zijne, oen diepe ontroering haakte zich van hem meester. „Moeten wij dan werkelijk alweer af scheid nemeb, juffrouw Elli zeide hij eindelijk. Gaat gij vanavond nog naar Brunn terug?" Zonder hare hand terug te trekken schudde zij het hoofd, „Noch van avond, noch op een andern dag. Ik heb mijn en gagement verbroken en mij van mijn moe der gescheiden, die het hare niet op geven wilde." En nieuwe angst overviel Sigmund. „En nu Wat kunt u nu anders doen in deze omstandigheden dan naar Amerika te gaan naar uw vader?" „W at moet ik bij mijn vader doen Ik ken heip nauwelijks en hij heeft zich nooit veel aan mij laten gelegen lioggen. Sedert jaren hebben we geen toeken van leven meer van hem gehoord. Neen, ik wil ein delijk weg uit dit zwerversleven. Ik wil voortaan niets meer met het tooneol te maken hebben." „Wat? Het is u dus ernst afstand te doen van uw kunst?" „Ik zal eerder van honger sterven, dan ooit weer een voet op het tooneel te zetten." „Maar juffrouw Elli, wat gaat zij dan doen 1" „Van een vroeger verblijf in Berlijn ken ik daar nog een familie. Die willen mij voorloopig graag een onderkomen ver schaffen en zij kunnen mij waarschijnlijk ook aan een betrekking helpen. En omdat ik de wil heb om te werken zal het mij wel lukken om me er doorheen te slaan." Zij waren langzaam doorgeloopen en liepen nu zwijgend naast elkander voort, alsof er niets meer te zegen was. Daar sloeg met dreunende slagen een kerkklok in de nabijheid. „Wat is het al laat gewordenschrok Elli op. „Ik mag me nu niet langer meer ophouden, als ik nog op tijd aan het sta tion wil komen voor den avondtrein naar Berlijn." „U zult me toch wol toestaan u naar het Btation te brengen?" „Heel graag, als het u niet te veel moeite is." „Te veel moeite? Ach juffrouw Elli, hoe graag ging ik met u tot het einde der aar de 1 Wees niet boos, dat ik het tegen u zeg. Ik weet wel, dat het onmogelijk ii, maar wij mogen vandaag toch niet voor al tijd van elkaar afscheid nemen. Dat zou ik niet kunnen verdragen. Gij moet mij zeggen, waar ik u vinden kan als ik me eens het recht heb verworven u te mogen zoeken. Wilt u me dat beloovon?" „Gij zult me spoedig vergeten zijn. Wat u aan mij interesseerde was ten slotte toch maar mijn actrice zijn, al zijt gij daar zelf misschien niet zoo van overtuigd. Gij zult bij hot tooneel, dat toen nog al uw belangstelling heeft' spoedig een ander voorwerp voor uw veroering vinden." „Wat beoordeeld ge me nu verkeerd", riep Sigmund uit. „Wat gij als begaafde kunstenares hebt kunnen doen, zou ik alR armzalige dilettant niet vermogen. Neen juf frouw Elli, met mijn dweperij met het tooneel is hot afgeloopen. Ik heb mijn be sluit voor de toekomst gemaakt on ik zal nu eindelijk hot bewijs leveren, dat ik mans genoeg ben om mij een bestaan te scheppen. Voor koopman deug ik al o ven- min als ik voor arts gedeugd zou hebben. Maar men heeft mij vroeger reeds gezogd, dat ik een goed leoraar zou kunnen wor den. Ik zal nog eenmaal do onderbroken studie opnemen en me voor dat ambt be kwamen. Ik zal daarmee geen schitorende positie kunnen krijgen, noch groote geld sommen bijeenschrapen. Mijn plaats in de wereld zal een bescheiden bliiven. Maar als ik die bescheiden plaats heb bereikt, mag ik je dan komen vragen Elli, en zul jij het dan niet versmaden mijn eenvoudig lot met mij te deelen „Neon", zeide zij duidelijk verstaanbaar en toen voegde zij er, terwijl zij haar met een diepe blos bedekt gelaat tot hem op hief, bij: „En ik zal op je komst wachten, hoe lang het ook moge duren. Ik zou toch niemand anders kunnen beminnen dan jou". Zij omhelsden elkaar niet, want zij waren nog midden in de stad en al was het donker, toch zouden velen het hebben gezien. Maar zij gingen hand in hand ver der naar het station en hoewel het zeker een afscheid voor langen tijd was dat zij tegemoet gingen, toch juichte en jubelde het in hun jonge harten. Zij spraken maar Weinig met elkaar, want do weg was maar kort en toen zij op het perron kwamen, stond de trein reeds tot vertrok gereed. Maar wat zij elkander hadden kunnen zeg gen, zou toch maar een herhaling geweest zijn van de verzekering, dat zij trouw op elkander zouden blijven wachten. „Tot ziens Vaarwel", klonk hot ovor en weer. toen de raderen zich knarsend in beweging zotten en tot de trein uit het gezicht verdwenen las, bleef öigmund met zijn zakdoek zwaaien. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9