DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 BUITENLAND DUITSCHLAND DE FRACTIE-LEIDERS IN HET RIJKSDAGGEBOUW BIJEEN. Voorbereidende werkzaamheden. Zaterdagochtend heeft in het Rijksdag gebouw een bijeenkomst der fractieleiders plaats gevonden, waarin de zetelverdeeling in de zittingzaal werd geregeld en maatre gelen met betrekking tot de eerste plenaire zittingen van den Rijksdag werden getrof fen. Het voorzitterschap bij deze bespre king werd gevoerd door Paul Löbe, die thans nog als voorzitter van den Rijksdag in functie is. De eerste zitting van den nieuwgekozen Rijksdag op 30 dezer zal uitsluitend van constitueerenden aard zijn. zoodat het Huis zal worden verdaagd, zoodra is geconsta teerd, dat het tot het nemen van besluiten bevoegd is. Tijdens de tweede zitting zullen dan zooals gebruikelijk het presidium en het bureau worden gekozen. Onmiddellijk na de verkiezing van het nieuwe presidium wil rijkskanselier von Pa pen met het nieuwe seniorenconvent van gedachten wisselen over de verdere parle mentaire werkzaamheden. In parlementaire kringen neemt men dan ook aan, dat na de beide eerste formeele zittingen van het par lement een onderbreking van enkele dagen intreedt, gedurende welke von Papen zijn besprekingen met de partijen zal kunnen voeren. "Wie tijdens de eerste zitting van den nieuwen Rijksdag het presidentschap zal bekleeden, is nog altijd niet bekend. Zooals men weet, is het oudste lid in jaren ambts halve voorzitter bij de opening van een nieuwgekozen Rijksdag. De oudste in jaren is ditmaal de communistische afgevaardig de Clara Zetkin, die echter sedert eenigen tijd ziek is. Of zij bij de openingszitting van 30 dezer aanwezig zal kunnen zijn, is niet bekend, daar men uit Moskou, waar zij op het oogenblik vertoeft, geenerlei bericht over het verloop vah haar ziekte heeft ont vangen. Het beschikbaar stellen van een vol doend aantal zitplaatsen in de zittingzaal ging, zooals bekend, met groote moeilijk heden gepaard, aangezien de zaal oorspron kelijk slechts voor 397 afgevaardigden was bestemd, terwijl er thans niet minder dan 608 in plaats moeten kunnen vindon. Men heeft de moeilijkheid intusschen aldus op gelost, dat nog slechts de eerste rij afge vaardigden lessenaars voor hun banken hebben behouden. Op de eerste rij hebben alleseerst de groote fracties en van deze weer de fractieleiders recht. ENGELAND SLOTZITTING TE OTTAWA. Voornaamste bepalingen van de gesloten overeenkomsten. De Rijksconferentie te Ottawa is Zater dagochtend met een plenaire zitting geslo ten. In de eerste plaats werden geteekend de overeenkomsten, welke Groot-Brittannië heeft aangegaan met alle dominions, met uitzondering van Ierland, dus met Austra lië, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland, Indië, Hew Foundland, Rhodesia en Canada. Daarna had de onderteekening plaats van de accoorden, welke Canada heeft gesloten met Zuid-Afrika, den Ierschen Vrijstaat en Zuid-Rhodesia. Tevens werd de overeen komst tusschea Zuid-Afrika en Nieuw-Zee- land van de ■••dige handteekeningen voor zien. Bij de verdragen met Zuid-Afrika, Australië, Nieuw-Zeeland, Canad- en Zuid- Rhodesië, is aan deze landen gedurende drie jaar vrijen invoer in Engeland toege staan van eieren, boter, kaas en andere melk-producten. De Engelsche regeering heeft beloofd wetten te doen aannemen om voor een pe riode van tien jaar een preferentieel recht te heffen op tabak, afkomstig uit Canada, Zuid-Afrika en Zuid-Rkodesië. Volgens de op de 'RHjksconferentie geslo ten overeenkomsten mogen producten van het Britsche Rijk ook na 15 November a.s. vrij in Engeland worden ingevoerd. De Engelsche regeering heeft zich voorts verplicht het invoerrecht op zekere buiten- landsche producten niet te verlagen, zonder de Dominions te raadplegen. De Engelsch-Canadeesche overeenkomst bepaalt dat Canadeesche melkproducten gedurende drie aarj vrij mogen worden in- gevoe'rd, doch na afloop dezer drie jaar kan Engeland invoerrechten heffen, als de be langen der Engelsche producenten ze eischen. De Britsche regeering heeft zich verbon den de volgende invoerrechten te heffen: op buitenlandsche graan twee shilling per quarter (12.7 kilogram), op buitenlandsche boter 15 shillings per hundredweight, op buitenlandsche kaas 15 procent van de waarde, op koper twee pence per pond. Aan den anderen kant heeft Canada een lijst opgestled van 220 artikelen voor den invoer waarvan aan Engeland preferen- tieele voorwaarden worden toegekend. Voorts is men overeengekomen, dat in dien Engeland en Canada er van overtuigd zijn, dat hun wederkeerige preferentieele rechten worden teniet gedaan door de actie van een buitenlandsche mogendheid, zij den invoer van dergelijke goederen zullen ver bieden. wekt door nog onbevestigde berichten, vol gens welke tusschen Rusland en Japan een overeenkomst tot stand zou zijn gekomen, waarbij een nieuwe regeling zou zijn ge troffen omtrent de rechten en belangen der beide staten in (Jost-Azië. Rusland zou den nieuwen staat Mandsjoekwo erkennen, nadat zulks door Japan zal zijn geschied, waardoor Japans positie zou worden ver sterkt. Verder wordt in diplomatieke kringen verklaard, dat deze algemeene overeen komst wordt aangevuld door een speciaal accoord, waarbij: 1. Rusland-s rechten ta.v. den Oost^Chi- neeschen spoorweg worden beschermd; 2. De Japansche troepenbewegingen in de nabijheid der Siberische grens en van Mongolië worden beperkt; en 3. De Russische handelsbelangen in het geheele betrokken gebied worden be schermd. Naar voorts door Reuter wordt gemeld, verklaarde de. Japansche gezant te Wash ington, Deboetsji, alvorens naar Tokio te vertrekken, te vertrouwen, dat de mea nings verschillen tusschen Japan en de Vereenigde Staten met betrekking tot de Mandsjoerijsohe kwestie uit den weg zul len worden geruimd. MEXICO DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Nieuwe beperking van het aantal priesters. De „Osservatore Romano" bevat thans weer een artikel over de verscherping van de godsdienstvervolging in Mexico. Het officieele Pauselijke orgaan schrijft dat de autoriteiten van verschillende Mexi- caansche staten opnieuw het aantal pries ters, dat bevoegd is om de geestelijke be diening uit te oefenen, belangrijk beperkt. Onder den invloed van de nationale Re volutionaire partij heeft de oentrale bonds- regeering de afzonderlijke staten tot deze sectansche maatregelen gedwongen. In den staat Hidalgo wordt er slechts een priester getolereerd -voor iedere stad, hoe groot het zielenaantal ook moge zijn. In den staat Mexieo, waar tot nu toe 150 priesters waren toegestaan, is dit aantal thans beperkt tot 34. In den staat Michoacan, die het aarts bisdom MorelLa en de bisdommen Zaïmora en Taconboro omvat, wordt slechts een priester toegelaten op de 33.000 inwoners. Bovendien mogen dezen geestelijken om geen enkele reden het grondgebied van een anderen staat betreden. De „Osservatore Romano" voegt hieraan toe, dat de toestand 't diepst treurig is in den staat Michoacan, waar de getolereer de priesters niet worden aangewezen door de kerkelijke autoriteiten maar door de Regeering. Verder protesteert het Pauselijk orgaan tegen dezen maatregel, die geheel en al in strijd is met de overeenkomst die in 1929 gesloten is tusschen den president van de Mexioaansche republiek Sr. Porte-s Gil en het hoofd der kerkelijke hiërarchie. Door dit verdrag immers werd een einde gemaakt aan den langdiurigen strijd tus schen de Mexioaansche katholieken en de regeering. Er werd toen een modus viven- di vastgesteld, die' tenslotte door de Kerk werd aanvaard, om althans e>en minimum vrede en godsdienstvrijheid te verkrijgen. Maar thans blijkt, dat de bepalingen van dezen modius vivendi door de afzonderlijke staten niet worden nagekomen. BUITENL. BERICHTEN. SPOORWEGONGELUK TE STRALSUND. Drie en dertig gewonden. Zaterdagmiddag tegen zes uur is op het station te Stralsund een spoorweg ongeluk gebeurd. Een voortrein van den Berlijnschen sneltrein E. 129 botste te gen een op het station staande rangeer locomotief aan. De schok was zoo hevig dat beide locomotieven aanzienlijk wer den beschadigd en dat van den voor trein vele vensterglazen kapot sprongen. De machinist en de stoker van de ran geerlocomotief werden met zware ver wondingen naar het ziekenhuis gebracht Van den voortrein werden 31 personen licht HEVIGE AARDBEVING IN RUSLAND Verscheidene slachtoffers. Zaterdag werden in het district Or- dubad hevige aardschokken waargeno men. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat do haard van de aard beving zich in Nachitsohewan bevond. In dit gebied is enorme schade aange richt. Talrijke huizen zijn verwoest. Het aantal dood sohaht men tot dusver op 26 tot 30. Hulpmaatregelen voor de dak- loozen zijn getroffen. In het district Paraklissa zijn even eens talrijke huizen ingestort. Hier schijnen echter geen slachtoffers te be treuren te zijn. IN BERLIJN WAS HET IN 37 JAREN NIET ZOO WARM! De hitte heeet Zaterdag in Berlijn een hoogte bereikt die sedert Juli 1895 niet meer was voorgekomen. De gemid delde temperatuur bedroeg 36.6 gr. Cel sius. In de avonduren betrok de lucht waarna zich een onweer ontlastte dat een temperatuurverlaging van ongeveer 13 graden tengevolge had. Zondagmiddag en avond is boven Stettin en omgeving een onweer losge broken dat gepaard ging met wolkbreu ken en orkaanachtige stormen. Op het landgoed Duisburg bij Greifenhahgen is door inslaan van den bliksem een groo te brand ontstaan waardoor in korten tijd het woonhuis en de schuren in de asch werden gelegd. Voorraad en vee verbrandden. 119 graden in de schaduw! Een hevige hitte is te Bagdad de be volking komen teisteren. De temperatuur in de schaduw bedroeg Vrijdag j.l. 119 graden Fahrenheit. Insectenplaag boven New York. Nauwelijks is de hittegolf uit New Vork weggetrokken of een nieuwe plaag komt de bewoners teisteren. De scherpe Oostenwind heeft uit de richting van Long Island geweldige zwermen insec ten, witte mieren en muggen naar de stad gedreven. Deze lastige insecten hebben een aan val gedaan op het publiek en ernstige verkeersbelemmeringen veroorzaakt. De insecten zetten zich vast op de kleeren der voorbijgangers; ooren, neus en oogen ondervinden zeer veel hinder. Voor de chauffeurs werd het uitzicht belemmerd. In de avonduren waren de straatlantaarns en lichtreclames ver duisterd tengevolge van de groote zwer men insecten, zoodat het gevaarlijk was om op straat te komen. Een afdoend middel om deze insecten te verdrijven heeft men tot nu toe niet gevonden. UITBREIDING VAN DE CHOLERA TE CHARBIN. Volgens officieele berichten uit Char- bin grijpt de cholera-epidemie steeds verder om zich heen. De Japansche mi litaire autoriteiten hebben geneeskundig personeel uit Japan ontboden en ook groote voorraden medicijnen uit Japan laten overkomen. Ter bestrijding van de epidemie is een speciale commissie, be staande uit vertegenwoordigers van de Japansche militaire overheid van de Mandsjoerïjsche regeering en van den Chineeschen Oosterspoorweg, ingesteld. De spoorweg-directie heeft 45.000 goud dollar beschikbaar gesteld voor de be strijding van de ziekte en hulpverleening aan de vluchtelingen. ZWARE HOTELBRAND. Twee brandweerlieden gedood. In het bekende tuincafé „ReichshoP* te Leschwitz is gisterennacht een ont zettende brand uitgebroken. Het geheele gebouw met omliggende perceelen werden geheel in asch gelegd. Twee brandweerlieden werden door een neerstortenden muur gedood. Twee andere brandweermannen en twee bur gers, die aan het blusschingswerk had den deelgenomen werden met zware rookvergiftiging in het ziekenhuis opge- DE WRAAK VAN EEN ARBEIDERSVROUW. Vijf staatsgebouwen en 42 boeren woningen in de asch gelegd. Een arbeidersvrouw to Moskou heeft uit wraak over 't ontslag van haar man brand gesticht in een huis. De wind wakkerde het vuur zoodanig aan, dat in minder dan geen tijd verscheidene an dere gebouwen in lichte laaie stonden. De brandweer stond tegenover deze vlammenzee machteloos. In totaal zijn vijf gebouwen, toebehoo- rende aan den staat, en 42 boerenwonin gen in de asch -gelegd. HET WRAK VAN DE „NIOBE" GELICHT. Uit Kiel wordt gemeld: Het wrak van het vergane Duitsche opleidingsschip „Niobe" is gisteren bo ven water gebracht en drijvende ge maakt. Uit het schip zijn 34 lijken van opvarenden geborgen zoodat de lijken van nog 35 opvarenden worden vermist. Gistermorgen vroeg lag het wrak nog tussohen de beide liohtingsvaartuigen „Simeon" en „Capella" aan de trossen vast en werden reusachtige hoeveelheden water uitgepompt. Hot bleek echter, dat het cadettenverblijf niet goed dicht was, zoodat duikers moesten afdalen om de lekken in dit gedeelte van het schip te dichten. Nadat ook het achterschip ge- - dicht was, werd het pompen voortge- zet. Tegen half tien '-onden de trossen worden losgemaakt en dreef de „Niobe", na eenige weken op den bodem van de zee te hebben gerust, weer op eigen kracht aan de oppervlakte. Het wrak verloor meer en meer zijn slagzij en maakte nog slechts eenige graden slag zij naar bakboord toen men de ver schillende verblijven kon binnendringen. In totaal werden, nadat alle verblij ven van het rchip waren doorzocht, 34 lijken gevonden. Men gelooft niet, dat zich in het eenige ruim, dat -nog onder water ligt, nog dooden bevinden, zoodat nog de lijken van 35 opvarenden wor den vermist. Tegen half vijf was men gereed met het vaststellen van de iden titeit der slachtoffers. Slechts van één hunner kon men de indentiteit niet vast stellen. NIEUWE EILANDEN IN DE NOORDELIJKE IJSZEE ONTDEKT. Door professor Samoilowitsj. Prof. Samoilowitsj heeft van boord van den Russischen ijsbreker „Rusea- now" een uitvoerig telegram aan de sovjet-regeering gezonden, waarin hij mededeelt, in de Noordelijke IJszee een aantal nieuwe eilanden te hebben ont dekt en waarin hij de positie van deze eilanden aangeeft. Zij liggen op onge veer 75 gr. 48 min. N.B. en 81 gr. 20 mni. O.L. De aanvankelijke veronder stelling, dat men slechts met één enkel eiland te doen heeft, bleek fout te zijn, aangezien men een tot nog toe geheel onbekende archipel heeft ontdekt. ALKEMADE. Geboren Johanna Maria, dochter van Franciscus Schoonderwoerd en Jo hanna Margaretha van Schie Sebastia» nus Cornelia Jacobus, zoon van Nioolaas Johannes van Berkel, en van Wijnanda Maria Martha van dor Meer Maria Ca- tharina, dochter van Soiuon Hoogenbooin en van Apolonia Maria Dobbe Johanna Wilhelmina, dochter van Wilhelmus Loos en van Cornelia Maria de Jong Deddo, zoon van Dedde Mik en van Lijsjo Gort zak Maria Petronella, dochter van Ja- oobue Heemskerk en van Cornelia Quirina Loos. Ondertrouwd: Erasmus Johannes Akerboom jm oud 26 jaar en Maria Wil helmina Zoet jd oud 23 jaar beiden te Al kemade Arie Lems, jm. oud 23 jaar en Maria Martha de Jong, beiden te Alke- mado Jacobus Coraelis van Veen jm oud 24 jaar en Johanna Alida van der Meer jd. oud 20 jaar, beiden te Alkesmade Gijsbertus Franciscus van der Ploeg, jm. oud 23 jaar en Maria Johanna Olijcrhook, jd. oud 24 jaar, beiden lo Alkomadc. HILLEG0M. GORGOELOF'S CASSATIE-VERZOEK VERWORPEN. Het Hof van Cassatie heeft Zaterdag het door Gorgoelof, den moordenaar van den president der republiek Frankrijk, Paul Doumer, aangeteekende beroep te gen het doodvonnis afgewezen. UIT DE OMGEVING KATWIJK. Ter herinnering. Naar we vernemen bestaan er bij het College van B. en W. planne om, ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe gemeentehuis herin neringsmedailles uit te geven, en wel in goud, zilver en brons naar gelang de waar digheid der personen voor wie ze bestemd zijn. Deze aangelegenheid zou de gemeente, naar we vernemen op pl.m. 700.komen te staan. Bloempjesdag. De bloempjesdag, ge houden voor het T.B.C.-fonds „Draagt el kanders lasten" bracht in de beide Kat wijken 104.03 op. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENT JE. JAPAN ACC00RD JAPAN—RUSLAND? Rechten en belangen in Oost-Azië zouden opnieuw zijn geregeld. In diplomatieke kringen te Washington ia, naar wUai**d Press" meldt, opzien ge 535. De achtervolging begon opnieuw. Aisof hij zeven mijlslaarzen aan had zoo liep de jongen gevolgd door den bosohgod, die zijn staartje opnieuw liet wiebelen, door Keesie en door den Koning. Het werd een echte jacht. 536. Over struiken en heggen ging het tot op eens de boschgod op den rug van den vluchteling sprong en hem zoo deed stil staan. Ook Keesie had den sprong ge waagd, maar was ongelukkig op den onderkant van zijn rug terecht gekomen. De Koning moest onwillekeurig er om lachen. Lid van den Raad. Wegens hot niot- aannemeu van zijn benoeming tot lid van den Gemeenteraad door den heer W. II. Ruigrok (vacature wijlen J. v. d. Loo) is thans benoemd verklaard de heer Jilles van Deursen. Men deelt ons mede, dat deze de functie zal aanvaarden. H. B. G. De afd. Hillegom van het Hollandsch Blocmbollenkweekers Genoot schap hield Vrijdagavond een matig be zochte ledenvergadering in „Flora'". De voorzitter, de heer D, E. Nieuwenhuis, opent de vergadering met een woord van welkom. Hij vindt het jhmmor, dat hot aan tal bezoekers niet veel grooter is; de groote drukte in dezen tijd en de abnormale hitte zullen dit wegblijven wel gedeeltelijk cp 't geweten hebben. Waar hot bestuur in dezen tijd zoo bijzonder actief is, mag op 100% medewerking der leden worden vertrouwd. De Secretaris leest nu de notulen, die on der dank worden goedgekeurd. Vervolgons is aan do orde: het inkrimpingsplan en de steunverleening der afd. Sassenheim van Bloembollencultuur. De voorzitter leest he., voorstel voor. De heer J. H. van Waveren acht do hef fing van 10 ct. per R.R. te hoog; velen kun nen hun 2 ets.-fonds niet betalen. Indien men eens ging bezuinigen door b.v. slechts 1 maal per week te Haarlem Beurs te hou den en het geld, dat de regeering besteedt aan het laboratorium aanwendde voor steun aan noodlijdende kweekers, was het beter. De voorzitter merkt op, dat dit niet aan de orde is; z.i. is het door den spreker ge noemde geen struikelblok, maar de over productie. Het inkrimpingsplan is werkelijk goed, doch de steunregeling is sober te noe men, althans voor den kleinen kweeker. Spr. stelt voor, het voorstel te steunen, ge zien het feit, dat nu de regeering zich met de zaak gaat bemoeien, or betere prijzen door inkrimping zullen komen. Indien do vakgenooten iets dergelijks moeten beslui ten, komt er meest niet veel van terecht. De heer J. H van Waveren wil oen fonds stichten om de kweekers, die hot noo- dig hebben, te steunen. De voorzitter inerkt op, dat oen dergelijk fonds gesticht moet worden in den goeden tijd, doch niet nu. Verder deelt hij mede, dat dit jaar de in krimping zal beginnen, zoo hot voorstel wordt aangenomen. Hierna wordt met alg. stemmen besloten het voorstel te steunen. Bij de Handelsbesprekingen deelt de se cretaris mee, dat er meer aan de schuren wordt gekocht dan vorig jaar; do mini mumprijzen worden tot en mot maat 17 best gehanhaafd; bij de veilingen is dit he laas nog anderB. Bij de rondvraag adviseert do hoer Goe- mans, om in de najaarsvergadering het vei lingwezen eens te bespreken, want zooals het nu gaat is het treurig. Wanneer er een groote partij geveild wordt en er zijn enkele manden verkocht, veilt men de partij niet over, doch wordt eenvoudig gevraagd: wie kan er nog meer hebben1? Dit is van den veilingmeester zeer handig, doch voor den kweeker zeer nadeelig. De voorzitter sluit nu met oen woord van dank voor de belangstelling en de zakelijke discussies. Getrouwd: Heinrich Leurb en Chris tina Oehrlcin. Marinus Gerardus Fischer en Aaltje Kreeft. Geboren: Gerardus Petrus, z, v. J. P. Teeuwen en D. H. Zonneveld, Wilhel mus Ad nanus, z. v. W. Trouwen en J. Glas. Hendrik Jan Christiaan,z. v. K. J. van Gemert en M. Kiers. Lconardus Agnes, d. v. J. A. O. Rutten en P. A. Kokkclkoren. Gerardus Maria, z. v. J. Verbruggen en C. H. Lommerse. Overleden: Maria Jacoba van dor Velden 73 jr. LEIMUIDEN. Arbeidsbemiddeling. Bij het agente schap der Arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag als werkzoekenden ingeschreven: 1 schipper, 2 scheepmakers en 8 landar beiders, Gehuwd: Gerardus Zandvliet jm, 33 j. en Cornelia Maria Bartcls jd. 32 j. Overleden: Roelof Appel melk 48 j. WASSENAAR. Aanrijding. De heer N. uit Den Haag, met zijn motorrijwiel uitwijkende voor een vanaf het Parkeerterrein aan het Slag achteruitrijdende auto, reed daarna to- geu een draadafsluiting. Do duorijdster, iriej. D. uit Den. Haag, werd daarbij aan het linkerdijbeen gewond. Nadat dr. Baart de la Faille do eersto hulp bad verleend, is zij per ziekenauto van den heer Goomans naar haar woning gebracht.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7