23ste Jaargang MAANDAG 22 AUGUSTUS 1932 No. 7284 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 3)e ÊcidiolTeCou^amt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per ^week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V „Vrijheden" aan het strand. De directie van het Volkszeebad te Sche- veningen heeft besloten, dat er geen ge- I mengde „zonnebaden" mogen worden ge- I nomen. Deze maatregel i® getroffen op ini tiatief Tan den betrokken katholieken wethouder. En het besluit heeft al heel wat oppositie uitgelokt, waarbij natuurlijk de gebruikelijke tactiek is gevolgd, om de I verdedigers ervan voor te stellen als be- krompen lieden, huichelaars, neepjes-mut- sen, menschen die de wijzers van de klok 1 achteruit willen zetten. Een liberaal blad, de „Avondpost", heeft die oppositie gelaakt: „Wij kunnen ons bij die oppositie niet aansluiten, omdat wij de getroffen maatregel in beginsel volko men gerechtvaardigd achten". En verder schrijft het blad: „Wij achten het besluit gerechtvaardigd door eischen van publieke welvoeglijkheid". „Wij hebben", aldus ver volgt het liberale orgaan, „in een enkel blad gelezen, dat de in het Volkszeebad genomen maatregel „uit den tijd" zou zijn. Deze opmerking is zeker niet geheel on juist. Inderdaad valt hij eenigszins 'buiten het kader van den toestand, zooals zich die ontwikkeld heeft. Omdat men het inzake de publieke eerbaarheid en welvoeglijkheid reeds veel te ver heeft laten komen. De vrijheidsbegrippen oip dit terrein zijn sinds lang met den goeden smaak en het zuivere 1 schaamte-gevoel in strijd: Daardoor maakt een besluit, als thans genomen is, den in druk van „uit den tijd" te zijn". Men heeft het inzake de publieke eer baarheid en welvoeglijkheid reeds veel te ver laten komen velen mogen deze op merking van het liberale orgaan 'ns i n- derdaad ter harte Men heeft het reeds veel te ver laten komen, speciaal ook aan de badplaatsen. En wie hebben var veel te ver laten komen 1 Mogen 'wij ons veroorloven, de ernstige vnaag voor te leggen, of daaraan ook niet mede schuldig staan wij willen veronder stellen: min of meer onbewust ka tholieke gemeentebestuurders, leiders van vereenigirygen als „V reemdelingen ver keer" e.d. Achteruitgang van de badplaatsen, der ven van inkomsten en winst kan, als men even ernstig nadenkt, geen excuus zijn voor den katholiek om het „veel te ver (te) laten komen". Wij kunnen en mogen nu eenmaal niet twee heeren dienenGod èn den Mam mon. Inkomsten en winst mogen niet worden verkregen en behaald door toe te laten, en gelegenheid te geven voor, strand- „vertooningen", welke in strijd zijn met „publieke eerbaarheid en welvoeglijkheid". Waar wij betrekkelijk zoo gemakkelijk worden meegesleurd in den stroom van heöidensohe zedenontaarding, kan deze her innering nu eens óók van liberale zijde versterkt voor ons niet overbodig wor den DIRECTIE VAN DEN ARBEID. De heer Zaalberg gaat heen. Naar het „Hbld." verneemt, zou den heer O. J. Ph. Zaalberg, met ingang van 27 Augustus a.s. ontslag worden verleend als directeur-generaal van den Arbeid. Dr. ir. A. H. W. Hacke, districtshoofd in de arbeidsinspectie Groningen, zal den heer Zaalberg opvolgen. De heer Hacke, schrijver van het in December van het vo rig© jaar verschenen boekwerk: „De so ciaal-economische beteekenis der arbeids wet", is, zoo het blad zich niet vergist, de jongste der districtshoofden. Naar verder verluidt, zal de heer Zaal berg belast worden met de directie van d© N.V. Mij. tot behartiging van de Nat. Scheepvaartbelangen, welke volgens de wet tot steun aan de scheepvaart in op richting is. ROERMONDS 700-JARIG BESTAAN- OFFICIEELE HERDENKING. De burgemeester protesteert in zijn feestrede tegen de even- tueele opheffing van de recht bank te Roermond. Om kwart voor zeven begonnen Vrij dagavond te Roermond alle klokken te beieren, ten teeken dat de herdenkings feesten werden geopend. De goheele stad bijna is versierd. Om half negen vereenigden het hoofd comité en de sub-comité's zich op het Wilhelminaplein en trokken zij, de door gestane hitte van den dag ten spijt, on der muziek de feeststad door, vergezeld door een groote volksmenigte. Op de markt werd de Roermondsche blauwwitte vlag geplant, welke tot 4 September zal blijven wapperen, ten teeken, dat Roermond het feest viert van zijn 700-jarig bestaan. Zaterdagmorgen namen de eigenlijke feestelijkheden ter viering van het 700- jarig bestaan van Roermond als stad een aanvang met een plechtige Hoogmis, opgedragen door den hoogeerw. heer mgr. L. N. Ie Bron de Vexela, Deken van Roermond, Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, ver leende pontificale assistentie. De H. Mis werd door een groot aan tal geestelijke en wereldlijke autoriteiten bijgewoond, w.o. burgemeester en wet houders, de meeste leden van den ge meenteraad, rechterlijke autoriteiten, verder het hoofdcomité en ook de vele comité's tot voorbereiding der feesten. Na de H. Mis werd door een groot koor, bestaande uit de Kon. Zangver. Roermonds Mannenkoor, en de gezamen lijke kerkkoren van Kathedraal, Mun ster- en H. Hartkerk, en Kapel in 't Zand het grootsche Te Deum van Hub. Cuypers gezongen. Om half elf nam de plechtige zitting van den gemeenteraad een aanvang, waar de zooeven genoemde autoriteitje mede aanwezig waren. De edelachtbare heer mr. M. A. M. Waszink, burgemeester, hield een uit voerige rede. Spr. gaat den oorsprong van Roer mond na en doet daarbij uitkomen, dat de lotgevallen der stad uitermate be langwekkend zijn en dat Roermond wel zeer sterk zijn „ups and downs-" heeft gekend. Zijn vroegere grootheid, welke Roer mond vooral dankte aan zijn verhouding tot Gelre, heeft het nooit meer kunnen bereiken en die zal ook wel niet meer zijn deel worden. Deel uitmakende van het koninkrijk der Nederlanden, gevoelt het zich gelukkig onder de regeering van H. M. Koningin Wilhelmina, aan wie spr. voorstelt, een telegram van trouw en aanhankelijkheid te zenden. Spr. wil het niet hebben over den al- gemeenen crisistoestand, dooh hij acht het gewenscht, deze gelegenheid te be- j nutten om met een enkel woord uiting te geven aan de ongerustheid, welke j zich in de laatste weken van de bevol- j king heeft meester gemaakt. Hij wil een ernstig woord van protest doen hooren vooreerst tegen de wijze, waarop men ten koste van het niaterieele en ideeelo belang van vele gemeenten de balans der Rijksbegrooting in evenwicht wil brengen en vervolgens tegen de wijze, waarop men in den vervolge onderscheid wil gaan maken tusschen de provinciale hoofdsteden en de overige gemeenten des lands. Spr. kan zich indenken, dat, om te voorkomen, dat op een bepaald oogenblik de rijksbegrooting met een aanzienlijk tekort sluit, dikwijls harde en onaangename maatregelen noodig zijn, die Meeds ontevredenen zullen ma ken'. Maar indien men door opheffing van een zestal rechtbanken der tweede klasse de som van 300.000 gulden jaar lijks wil besparen, vraagt ieder zich toch af, of het niet wenschelijker ware, dit bedrag te besparen op alle recht banken, zoodat men tot opheffing van enkele, niet behoeft ovér te gaan. Des kundigen geven deze mogelijkheid toe. Komt do Regeering derhalve toch met het voorstel, om de opheffing te be werkstelligen. dan zal of waar zijn en ook waar gemaakt moeten worden voor het geheele volk, dat de beoogde be zuiniging noodzakelijk, maar op andere wijze niet te verkrijgen is, of men moet aannemen, dat de Regeering onder het mom van bezuiniging een maatregel tracht te forceeren, die in economisch- normale tijden beslist geen genade zou gevonden hebben in de oogen der volks vertegenwoordiging. Spr. acht het wel bedroevend, dat op den dag, waarop Roermond het feit herdenkt, dat het voor zeven eeuwen stadsrechten en dus ook zijn schepenbank verkreeg, een schepenbank, die behoudens enkele uit zonderingen, de geheele rechtspraak uit oefende en tevens hoofdgerecht was voor tal van schepenbanken uit het Overkwartier, dat enkele dagen, nadat in het Gedenkboek er aan herinnerd is, dat in 1580 in Roermond geveetigd werd het souvereine Hof van Gelre, een plei dooi moet gevoerd worden voor het be houd der rechtbank in Roermond. Spr. acht het geen geschikt oogenblik, ver der op deze zaak in te gaan, dat kan la:er geschieden. Hij stelt voor, aan den Minister van Justitie een telegram ie zenden, waarin de hoop wordr uitge sproken, dat de persberichten omtrent overneming door de regeering van het denkbeeld déV Commissie-Welter. om zes rec'il banken tweede klasse op te heffen, althans voor wat betreft het hier ge vestigde rechtscollege onjuist zijn. In de 15de eeuw had Roermond een groote beteekenis alt- handels- en nij- verbeidsstad, zegt spr. Haar die positie lenig te geven zij ons doel en naar dit doel trachten B. en W. de laatste jaren welbewust heen te voeren. Na de rede van burgemeester Waszink kreeg de heer R. Höppener, algemeen voorzitter van het herdenkingscomité, het woord. Spr. zei da4, nu de stad terug ziet op zeve.ii eeuwen verleden, 't hem namens alle poorters vergund zij Roermond, dat de schoot was en waarom allen dezen dag vieren, te bejubelen. Spr. is o-p dit moment niet alleen de tolk van den jubel, in alle straten is het Óen roep: „Hoog dierbaar Roermond". Spr. wenscht de staderegeering, namens de geheele burgerij geluk, als feestgave de genegenheid en liefde van de geheele trouwe bevolking aanbiedend en Gods ze gen over de stad, den burgemeester, zijn medebestuurders en de inwoners afsmee- kend. Vervolgens werd -door het gemeentebe stuur ten stadhuize receptie gehouden. Bij de receptie kwamen nog op het stad huis 't gemeentebestuur gelukwenschen o.m Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, Mgr. dr. G. Bauduin, vica ris-generaal. In den namiddag werd de ju bileumtentoonstelling geopend, waarbij o.m. tegenwoordig waren Mgr. Le Bron de Vexela, deken en de heer J. Steenwijk, oud burgemeester van Roermond. De heer mr. J. Dahmen, voorzitter van het tentoonstel lingscomité verwelkomde de aanwezigen en dankte alle medewerkers. De heer mr. M. Waszink, burgemeester, sprak hierna de openingsrede over het tentoonstellings terrein, dat 2500 M2 oppervlakte heeft en waarop 311 stands staan. Tegen den avond werd in openluchtbij eenkomst op het stationsplein de winkel week geopend door de heer R. Beltjeus, voorzitter van het Winkelweek-comité. Daar sprak mr. R. Höppener, algemeen voorzitter van het herdenkingscomité. Be geleid door de muziek maakte het comité vervolgen® een rondgang langs de winkels. Het Roermondsche dagblad „De Nieuwe Koerier", heeft een feestnummer uitgege ven, dat om zijn interessante inhoud en keurige verzorging van blijvende waar de is. GEMEENTE-SECRETARIS VAN ROERMOND OVERLEDEN. Hedennacht is plotseling overleden de heer Floris Adriaanse, gemeente-secretaris van Roermond. De overledene bekleedde deze functie vanaf 1904. Hij werd op 22 Mei 1877 te Middelburg geboren. SCHAPENVLEESCH VOOR DE SOLDATEN? Een verzoek der landbouw-organisaties.. De drie centrale landbouworganisaties berekenen in een adres aan den Minister van Economische Zaken van Arbeid, dat er in de huidige omstandigheden hier te lande een belangrijk overschot is aan schapenvleesch van ruim 1 millioen kg. Dit overschot zal, zoo betoogen zij, eeni- germate kunnen worden verminderd, indien aan leger en vloot naast rundvleesch ook schapenvleesch zou worden verstrekt. Wat de kosten betreft, behoeft hiertegen h. i. geen bezwaar te bestaan, aangezien de prijzen van schapen- en rundvleesch resp. bedragen 0.400.45, per kg en 0.50 0.60 per kg. Adressanten verzoeken daarom den mi nister deze aangelegenheid met zijn ambt- -,'enoot van Defensie te willen bespreken in j dien zin, dat aan leger en vloot naast rundvleesch ook schapenvleesch zal .wor- den verstrekt. WPKLOOZENo.-UN IN NATURA. Een corr.r "*sie van onderzoek onder leiding van burgemeester Lambooy. Naar gemeld wordt, ligt het in het voor nemen van den minister van Binnenland- sche Zaken een commissie in het leven te roep I..1, aan welke za! worden opgedragen om na te gaan of niet, gelet op de moei lijke tijdsomstandigheden, het oogenblik is aangebroken, dat, ten einde tot een meer doeltreffende besteding van de overheids gelden te komen, de hulp, welke aan werk- loozen wordt verleend, geheel of ten deele in natura zal worden verstrekt. De burgemeester van Hilversum de heer J. M. J. H. Lambooy zal het voorzit terschap der commissie op zich nemen. De steunverleening aan werkloozen. Ingevolge het 4e lid van artikel 7 der steunregeling, vervat in ministerieel be sluit van 15 Januari 1932, moeten inkom sten, welke niet uit arbeid zijn verkregen, ten volle op het steunbedrag in mindering worden gebracht. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans op vorengenoemde bepaling deze uitzondering gemaakt, dat de ouder domsrente van inwonende gezinsleden, evenals inkomsten uit arbeid verkregen slecht® voor 2/3 van den steun behoeft te worden afgetrokken. KAASREGELING. In werking op 1 September. Met ingang van 1 September zal do re geling inzake uitkeeringeu voor kaas in gevolge de Crisis-Zuivelwet 1932 officieel in werking treden. De Crisis-Zuivelcentrale zal uitkeeringen kunnen doen voor alle kaas, welke na 10 Juli 1932 is afgeleverd. Producenten zul len ten genoegen van het kaascontrolesta- tion dienen waar te maken, welke hoeveel heden kaas werden afgeleverd. Hierbij zal gebruik gemaakt kunnen worden van even tueel reeds afgegeven bewijzen van verkoop en koop, van weegbriefjes en van de boek houding, welke ten behoeve van het kaas- controlestation wordt gevoerd. Voorts wordt bij herhaling er nog op ge wezen, dat elk der bij een transactie bo- trokken partijen er zich van dient te over tuigen of de andere partij door het con trolestation als produsent is erkend, resp. door de C. Z. C. als handelaar of waag- houder is ingeschreven. Ter toelichting diene, dat elk der betrokken partijen ge houden is d erkennings-, resp. inschrijvings- kaart op verlangen aan de wederpartij te toon en. Het doen van transactie met niet-erken- de of ingeschreven personen toch kan lei den tot groote bedrijfsmoeilijkheden. DE BESPREKING TUSSCHEN REGEERING EN BOUWBEDRIJF. Aangaande de Vrijdag gehouden be spreking van vertegenwoordigers der Regeering met de afgevaardigden van werkgevers en werknemers in hot bouw bedrijf weet het „Hbld." de volgende bijzonderheden te vermelden. De Regeeringscommissie betreurde j het, dat de vorige lijst van bouwplan- j nen onjuist geweest wae en legde thans twee nieuwe staten over, welke als volgt luidden: Aanvragen om rijksvoorschotten: Haar- j lem 85 woningen; Alkmaar 30 wonin- j gen; Nijmegen 71 woningen; Dordrecht j 220 woningen; Heerlen 83 woningen; Den Helder 84 woningen; Harlingen 28 woningen (in voorbereiding); Weesp 79 woningen; Almelo (26), Haarlem (104), Leiden (100), Arnhem (240); de laatste vier in voorbereiding. Aanvragen in behandeling bij de Rijks verzekeringsbank Gem. Bussum ten behoeve van Bouw- Ver. „Onze Woning": aanvankelijk ge deelte eener leening, groot 500.000, is geworden circa ƒ92.200; Mij. tot verbetering van woningtoe- stanten te Groningen: 180.000; Gem. Ouyk en St. Agatha 20.000 (op deze drie wacht de R. V. B. antwoord op haar aanbieding); Coöp. Arbeiderswoningbouwver. „De Arbeid" te Wormerveer: bouwplannen staan nog niet vast; Chr. Woningstichting „Eigen Haard", Nijmegen 51.000; Gem. Waalwijk: aanvankelijk gedeel te eener leening groot 250.000, is ge worden 30.000 „Zomers Buiten" en „Rochdale", Am sterdam resp. 1.437.350 en 977.400, is geworden 109.000; Woningstichting .Ons Genoegen", te Zwolle: aanvankelijk 120.000 (op al deze wacht de R. V. B. antwoord op haar aanbieding). Gem. Zaandam: 862.130, voorloopig VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De conferentie te Ottawa geëindigd. Ver scheidene overeenkomsten gesloten. (2e blad). Russisch-Japansch accoord? (2e blad). Nieuwe Kerkvervolging in Mexico. (2e blad). De „Niobe" blad). gelicht. (Buiten! Ber. 2e BINNENLAND. Een wetsontwerp tot wettelijke regeling van de huis-industrie. (3de blad). De onderhandelingen tusschen regeering en bouwbedrijf. (1ste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerlcn., 1ste en 2de blad). Een roeibootje op de Waal bij Nijmegen aangevaren. Een verloofd paar verdronken. (Gem. Berichten, 3de blad). Tal van personen verdronken als slacht offers van de warmte. (Gem. Berichten, 3de blad). Ernstige verkeersongelukken. (Gom. Boriahton 3de blad en Laatste Ber.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De R.K. N. A. U.-kampioenschappen te Amsterdam gehouden. De Holland-België kamp te water door de Belgen gewonnen. Kapt. Wynoldi Daniels, sabelkampioen van Noderland, plotseling overleden. advies V. G. gevraagd; Gem. Laren: 58.000. R. V. B. wacht antwoord op haar aanbieding; Woningstichting „De Nieuwe Vecht", Zwolle: 275.000, woningen reeds ge bouwd Woningb. Verg. „De Samenwerking", Venlo: 70.000, R. V. B. wacht ant woord op haar aanbieding. Voorts deelt het Amsterdamsche blad nog mede: Aangezien partijen nog geen overeen stemming hadden bereikt over het per centage, waarmede de loonen zouden worden verlaagd, hoeft de commissie als haar meening medegedeeld, dat deze verlaging inderdaad 5 pet. zal moeten zijn, wil het tot crediotverleening kun nen komen. Zal het zoover komen, dan is de re geering bereid de werkelooze bouwvak arbeiders te behandelen als crisiswerke- loozen en een subsidie te vcrleenen aan de werkloozenkassen van meer dan 100 procent. Deze beide toezeggingen werden door een der leden van de commissie geschat op een bedrag van 10 millioen. De grondprijs zal bij de uitvoering van nieuwe bouwplannen nader onder de loupe worden genomen. Als percentage van de rente voor de voorschotten, door de regeering te vcr leenen, werd als maximum genoemd 5 pet. In ieder geval zal het niet meer bo dragen dan het bedrag, dat het Rijk zelf moet betalen. Het bereids toegezegde totaalbedrag van 20 millioen blijft ge handhaafd. Van andere zijde wordt gemeld, dat een loonsverlaging van 15 pet. (en niet 5 pet.) door de regeering noodzakelijk zou worden geacht. De scheidende president der Haagsche Rechtbank. Bij K. B. is bevorderd tot commandeur in de Orde van Oranje -Nassau mr. A. H. du Mosch, president van de arrondisse- ments-rochtbank te 's-Gravenhage. De Crisis-Zuivelcentrale. Naar de Crisis-Zuivelcentrale mededeelt bedraagt de prijs van het Crisis-botermerk en de vervoervergunning van boter voofl de week van 21 tot 27 Augustus wederom 55 oent per kg.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1