LEDE RWAR E N H M 1 PIERROT Telefoon No. ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Piccard, de lange hoogvlieger. Adolf Hitler als Mussolini mislukt. O donna Clara Zetkin! De gele Japanners blijven onhebbelijk. De hoogvlieger. Prof Piccard, eisch kon de oude president niet inwilligen de lange Belgische koogleeraar met de en daarom antwoordde hij kort maar krach- wilde haren, heeft opnieuw bewezen, dat tig: neen. Maarsmanssteeg 21 293 Vele spreken over de JAARLIJ OPRUIMING ip onze afdeeling - Wij geven Lederwaarde 3W Nog ko KSCHE *- f Hebt U er al van g eerd rten tijd duurt deze Opruiming eprofi hij de grootste hoogvlieger van de we reld is. Lang hebben wij gewacht, wij hebben gehoord van zijn plannen, lazen dat hij wel starten zou, dat hij niet starten zou, dat de vlucht morgen zou gebeuren, dat de tocht voor onbepaalden tijd was uitgesteld enz. enz. En dan opeens het bericht: hij is de lucht in. Prof. Piccard is geen acrobaat, hij weet wat hij wil, en hij wachtte kalm af totdat de atmosferische omstandigheden gunstig waren. Donderdagochtend waren zij bijzonder gunstig en toen wrong hij zijn lange lijf in de nauwe aluminium gondel, groette de nieuwsgierige menigte en steeg naar hooger sferen, tot het verrichten van waarnemin gen en metingen, waar een gewone laag- bij-de-grondsche aardeling geen zier van begrijpt. Eén ding begrijpen we echter allemaal en dat is, dat zoo'n tocht naar een hoogte van ongeveer 17.000 M. (17 kilometer) een kranige prestatie is. Het wetenschappelijk element moge bij den hoogleeraar op de eerste plaats gestaan hebben, wij appre- cieeren in onze onwetendheid vooral net sportieve van zoo'n prestatie. Je stijgt te Ziirich in Zwitserland op, drijft over de Alpenreuzen, die tot kleine molshoopjes ineenschrompelen, over de puntige spitsen van Tirol langzaam naar de ltaliaansche meren en laat je zakken in Mantua, waar de „treue Hofer", de Tirool- sohe vrijheidsheld, nog in het gevang heeft gezeten. Wie doet het Piccard na? Nu de Belgische hoogvlieger het kunst stukje reeds tweemaal heeft uitgehaald, lijkt het een ongevaarlijk tochtje, maar ais je op een hoogte van 17.000 M. zit, waar je niet eens een raampje kunt open zetten, en je kijkt eens naar beneden, zal de ge dachte ook wel eens bij je opkomen: goede genade, hoe kom ik weer heelhuids naar beneden? Aan het gevaar moet je eigenlijk niet denken, als je in de lucht zit. Dat is nut teloos, als het gevaar werkelijk komt, is het nog tijd genoeg. Zoo denkt Mollison er ook over. Mollison is een Engelsohe vlieger, die onlangs in het huwelijk is getreden met de bekende vliegster Amy Johnson. Hij is thans bezig aan zijn huwelijksreisop z'n eenije. Donderdagochtend is hij gestart voor een klein Oceaantochtje van Ierland naar New York en bij leven en welzijn ook weer te rug. Laten we hopen, dat hij van het jonge vlieg-vrouwtje niet te spoedig een weduwe maakt. Onder de rubriek Luchtvaart kan men inmiddels lezen, dat het eerste deel van dezen dubbelen Oceaanvlucht hem ge lukt is. De mie lukte Mussolini. Ver leden week Zaterdag was het een groote dag voor Duitschland. Adolf Hitler, de as pirant-rijkskanselier, had toen een onder houd met rijkspresident von Hindenbuig en naar de berichten verluidden, had dit onderhoud een al te vlot verloop. Van Hin denburg bleef staan, alsof hij zeggen wilde: maak het kort. Op deze conferentie heeft de „sterke man", die Duitschland redden zou, dezelfde rechten en volmachten voor zich opge- eischt, welke Mussolini kreeg na den op- marsch naar Rome, d.w.z. dictatoriale macht. Later heeft de nationaal-socialisti- sche partijleiding dit ontkend en beweerd, dat Hitier slechts de leiding van het ka binet verlangd had, dus het kanselierschap slechts begeerd had, doch de Duitsche re geering verklaart pertinent, dat dit een leugen is en dat Hitier wel degelijk „alle" macht voor zich heeft opgeëischt. Dezen FEUILLETON. DE WREKENDE GERECHTIGHEID. Naar het Duitsch (Nadruk verboden). 51) XIX Nog ging op Norenberg's kantoor on danks de hopelooze ziekte van den pa troon alles z'n gewone gang. De boek houders zaten als gewoolijk aan hun les senaars, aan de loketten ritselden de bank biljetten <?n rinkelden de geldstukken, ac curaat als reeds zoovele jaren werden de klanten van het geziene bankiershuis be diend en de loopende zaken afgedaan. Maar er heerschte toch een sombere ge drukte stemming in het huis. Niet zoozeer de deelneming in het lot van den heer Norrenberg dan wel de zorg voor eigen toekomst, maakte de menschen stiller en zwijgzamer, dan zij het vroeger zelfs on der de oogen van den patroon waren ge weest. Sigmund Ruthardt's neerslachtig heid en zijn apathische manier van wer ken viel in dezo omgeving al in het geheel niet meer op. Niemand deed een poging om hem te plagen zooals men dat vroeger wel eens placht te doen, want nu was ieder met zijn eigen droeve gedachten bezig. Kort voor het sluiten van de kantoren kwam wederom een weinig bemoedigen de boodschap van de villa waar Norren- De mislukte Mussolini verliet daarop in een allesbehalve lieflijke stemming het pre- sidentieele paleis. Het is dus waar gebleken, dat Hindeu- burg er weinig voor voelde om Hitler in het zadel te helpen. Hij heeft integendeel von Papen de hand boven het hoofd ge houden en hij heeft hem beloofd, zijn ka binet te blijven steunen met al de kracht, waarover hij beschikt. En dat is niet weinig. Bij zijn afscheid van von Papen heeft von Hindenburg den rijkskanselier opgedra gen nu maar direct een aanvang te ma ken met de uitwerking van de plannen tot werkverschaffing op groote schaal. En de regeering-von Papen is ook inder daad daarmee begonnen, alsof er geen vuil tje aan de lucht was. Von Papen rekent er blijkbaar op, dat hij nog wel ©enigen tijd aan het bewind zal blijven. Misschien heeft hij wel gelijk; een kabi net dat nergens steun vindt, houdt het nog wel eens lang uit. Het kabinet-von Papen zal op 30 Augus tus, wanneer de nieuwe rijksdag bijeenkomt, hoogstens één' partij (de Duitsch-nationa- len) met zich mee krijgen en de rest zal zich allemaal in de oppositie bevinden. Daar deze oppositie echter niet homogeen is, kan het best gebeuren, dat het niet eens gelukt, om een votum van wantrou wen er door te krijgen en dan kan von Pu- pen op normale wijze blijven zitten, om dat het wantrouwen wel algemeen maar niet eensgezind is. Krijgt hij wel een votum van wantrouwen tegen zijn hoofd, dan /al hij waarschijnlijk nog blijven zitten en zal de rijksdag naar huis worden gestuurd. Die eerste zitting van den rijksdag De- looft anders heel wat. De oude communiste Clara Zetkin wil deze zitting absoluut ze!f presideeren, wat de Hitlerianen een slag vinden in het aangezicht van Duitschland. 't Zal me een spektakel geven! O, donna Clara Intusschen schijnt donna Clara bijtijds ziek te zijn geworden! Onhebbelijk Japan. Wij heb ben reeds eerder bij ©en bespreking van de redevoering van Stimson erop gewe zen, dat Japan reeds dadelijk nattigheid voelde, toen Stimson zeide, dat Amerika voort wilde gaan op den weg van het Kei- logg-pact en niet van plan was te gedoo- gen, dat dit pact tot een doode letter werd. Japan heeft plechtig beloofd, China's in tegriteit niet te schenden, toen het het Kelloggpact mede onderteekende, maar desalniettemin is het ondanks alle ver- toogen van den Volkenbond, van Amerika en van geheel de beschaafde wereld bezig om z'n veroveringen in Mandsjoerije krach tig te handhaven. Het wordt op alle mogelijke punten in het ongelijk gesteld, maar vertikt het zich te gedragen naar zijn eigen plechtig beze gelde beloften. Blijkbaar is de Oostersche mentaliteit een tikje anders georiënteerd dan de onze. Straks zal het rapport van de Volkenbonds-commissie-Lytton worden gepubliceerd en men verwacht algemeen, dat dit rapport zeer ongunstig voor Japan zal luiden. Japan verwacht dat ook en nes telt zich alvast stevig in Mandsjoerije. „Zie maar, dat je mij eruit krijgt!" En als de Volksbond veel spektakel maakt, dreigt Japan met opzegging van het -lidmaatschap. Gelukkig heeft Amerika ook belang bij de zaak en dat drijft dezen groo- ten broer meer en meer tot samenwerking met den Volkenbond. Dat is de goede zijde van dit onhebbelijk optreden van Japan. berg door zijn dochter .verpleegd werd. Hij was nog niet tot bewustzijn gekomen en tegen den middag was zijn toestand zoo verergerd, dat juffrouw Dora in allerijl dokter Ruthardt had laten roepen. De pro curatiehouder, die deze droeve mededee- ling kwam doen, meende, dat de heer Nor renberg den nacht wel niet zou halen. Op een vraag van een der oudere boek houders over de toekomst van de firma, kon hij slechts met een schouderophalen antwoorden en met de tamelijk nietszeg gende opmerking dat deze wel van de be palingen van het testament zou afhan gen, die hem natuurlijk geheel onbekend waren. Toen de kantoordeuren gesloten waren, ging men na een korte groet uit elkaar. Sigmund Ruthardt was de laatste die het gebouw verliet, waardoor hij er van ver zekerd was, dat geen van zijn collega's zich bij hem zou aansluiten. Want hij had sinds Elli's verdwijning alle menschelijke gezelschap gemeden. De gelukkige afwen ding van het reeds onvermijdelijk schijnen de ontdekkingsgevaar had hem niet de verloren gemoedsrust kunnen weergeven. Hij voelde zich steeds meer door het ge voel van schuld vernederd en terneerge drukt. Een moedeloosheid waartegen hij tevergeefs streed, nam hem de laatste da gen meer en meer in bezit en deze ver lammende neerslachtigheid die de eerste groote teleurstelling van een jong ver- trouwvol menschenhart steeds volgt, dreig de bij hem in zwaarmoedigheid te ontaar den. Het was zoover gekomen, dat hij met zekeren schrik dacht aan de onvermijde lijke ontmoetingen met zijn huisgenoo- ten, aan de opmerkingen van zijn vader, aan den vragenden blik vol zorg van zijn Bij het zevende eeuwfeest van Roermond De stad Roermond herdenkt dit jaar het feit, dat zij vóór zevenhonderd jaar van Graaf Otto II stadsrechten verkreeg. Dit zevende eeuwfeest zal van 20 Augustus tot 4 September a.s. met allerlei feestelijkhe den worden herdacht. De festiviteiten zul len worden geopend op Zaterdag 20 Augus tus met een middenstandstentoonstelling en ©en winkelweek, terwijl op Zondag 23 Augustus een bloemencorso zal worden ge houden. De Oranjefeesten op 31 Augustus zullen in het kader der herdenkingsfeesten worden opgenomen, terwijl op Zondag 4 September de historische optocht zal plaats hebben. Het voorgenomen bezoek van prin ses Juliana aan de stad Roermond op 23 dezer zal aan de feestelijkheden een groo- ten luister bijzetten. Tijdens haar bezoek aan de stad zal H.K.H. het nieuwe museum openen. De stad 'R'oermor.d is gelegen opgeveer in het midden der provincie Limburg op de plaats waar de Maas en Roer samenvloeien. Naar aanleiding van deze ligging heeft men dan ook dikwijls den' naam Roermond in verband gebracht met den „mond" van de Roer, waarmede dan de plaats moet wor den aangeduid, waar de rivier zich in de Maas stort. Geschiedkundigen verklaren deze afleiding echter voor onjuist. Roer mond is afkomstig van den ouden naam „Ruregemunde'", zooals. de plaats in oude annalen veelal wordt aangeduid. Rurege munde is de samentrekking van het woord „Rura" of „rure" met „gemunde", een Ger- maansch woord, dat^ve^dediging, hoogte of versterkte hoogte beteqkent. Ruregemunde beteekent dus de hoogte bij Fi'ura of Rure. Reeds eeuwen vóórdat--'FJjermond stads rechten verkreeg, was er op deze plaats een nederzetting gevestigd,ïen uit de verschil lende vondsten, weLke men hier van tijd tot tijd heeft gedaan, ie met bijna volkomen zekerheid komen va§t ta staan, dat de Ro meinen aan de samenvloeiing van Maas en Roer en nederzetting hebben gehad. De Romeinen hadden immers aan de Maas in de omgeving van Roermond verschillende nederzettingen gevormd op de plaatsen, waar tegenwoordig de dorpen Horn, Kessel en Asselt liggen. De gemeente Roermond, waartoe behalve de stad Roermond eveneens de vroegere voorstad St. Jacob, de buurten 'Rtoer, de Weerd, Gebroek en Kapel in 't Zand be- hooren, telt thans ongeveer 17.000 inwo ners. De oude>stad heeft breede straten en een drietal zeer ruime pleinen, namelijk de moeder en dat hij onder den ban van een niet te onderdrukken vrees zijn schreden vertraagde hoe dichter hij het ouderlijk huis naderde Plotseling was het of hij zijn naam hoorde noemen door een stem die alle wonden van zijn hart weer opnieuw open reet. Onwillekeurig was hij blijven staan, maar een zonderlinge angst hield hem er van terug zich om te keeren. Het was im mers onmogelijk, dat dit werkelijk Elli's stem was geweest en de gedachte, dat hij het slachtoffer was van met hallicunaties beginnenden waanzin, verlamde zijn bewe gingen. „Goeden avond mijnheer Ruthardt", klonk het ten tweede male met een zach te welluidende vrouwenstem en nu zoo dicht naast hem, dat hij niet om hoefde te zien om de sierlijke gestalte waar te nemen die hem snel was gevolgd. Zij was geheel in het donker gekleed en haar ge laat was met een dichte sluier bedekt. Maar hij zou het geliefde wezen, wier beel tenis dag en nacht voor zijn geest zweefde onder nog zwaarder vermomming op den eersten blik herkend hebben. Als dit nu nog eens zinsbegoocheling was, dan kon hij wel regelrecht naar het gekkenhuis gaan. „Ellistamelde hij. „Juffrouw Poll- nitzMaar het is toch geheel en al on mogelijk dat u het zelf bent?" „Toch wel, ik ben het", antwoordde zij kalm. „En ik denk mijnheer Ruthardt, dat u mij of mijn moeder toch zeker verwacht had." Sigmund was nog niet in staat zijn gren- zcnlooze verwarring te overmeesteren. Een geluksgevoel dat te hevig was om niet van adembeklemmende angst vergezeld te gaan, bracht hem heelemaal van de wijs. „Ja zeer zeker dat wil zeggen MUNSTERKERK. markt, het Munsterplein en het plein van Mariëngaarde. Het Munsterplein is genoemd naar de al daar gelegen Munsterkerk, welke in 1218 door graaf Gerard III werd gebouwd. De kerk is grootendeels in Romaanschen stijl opgetrokken, maar uitgebouwd met deelen in Gothische en latere stijlvormen. Tegen het schip zijn twee torens aangebracht, ter wijl het koor een achthoekigen koepel toren draagt, geflankeerd door twee torens. De kerk bevat een grafmonument voor Ger hard III, graaf van Gelre, en zijn echtge- noote Margaretha van-Brabant. Gedurende de jaren 1864 tot 1891 werd de Munsterkerk onder leiding van den grooten Roermond- schen bouwmeester P. J. H. Cuypers aan een grondige restauratie onderworpen. De Kathedrale kerk, ook wel de Sint Christoffelkerk genaamd, werd voltooid in het midden der 15e eeuw en in de tweede helft der 19e eeuw gerestaureerd. Behalve deze groote restauratie zijn er meermalen herstellingen aan dit bouwwerk uitgevoerd. Deze kerk bezit talrijke waardevolle schil derijen, onder anderen eenige stukken van Rubens. Van de oude kloosters moesten vooral worden genoemd het Karthuizer klooster, dat sinds 1841 als Groot-Seminarie in ge bruik is. Bezienswaardig is ook het oude bisschop pelijk paleis, dat thans als Gerechtsgebouw dienst doet. maar ik dacht, dat u op weg waart naar Amerika, naar uw vader?" „Naar mijn vaderherhaalde zij met bitterheid, die hem aanstonds spijt deed krijgen van zijn ondoordacht woord. „Het viel u dus niet moeilijk ons voor dieveg gen en oplichtsters te houden?" „O, juffrouw Elli, ik heb geen oogen- blik gedacht# dat u „En nu, nu ge hoort, dat ik van do zaak op de hoogte ben wat denkt u nu van mij 1" „Ik denk dat gij nooit iets onedels of onrechtvaardigs hebt gedaan en ook nooit zult doen. Ik zal altijd aan u denken als aan het reinste en edelste wezen. Waarom plaagt ge mij met dergelijke vragen?" „Omdat ik niet wil dat u een betere meening van me hebt dan ik verdien. Ik heb u onrecht aangedaan, zwaar onrecht. Gij zijt altijd goed voor mij geweest. Ik had u moeten schrijven op denzelfden dag dat ik vernam, dat men mij misleid had." „Mijn moeder heeft mij pas bij mijn te rugkeer van het feest gezegd, dat wij den volgepden dag naar Brunn moesten ver trekken voor een gastvoorstclling, waar voor de directeur ons verlof had gegeven. Ik vond het wel vreemd dat heel ons heb ben en houden daarvoor werd ingepakt en meegenomen, maar ik kon toch niet ver moeden, welke plannen mijn moeder had. Eerst op den tweeden dag van ons verblijf in Brunn werd ik door een toeval gewaar, dat ons vertrek uit Waldcnberg in werke lijkheid een vlucht was geweest en dat wij er nooit terug zouden keeren." Zij sprak wel heel rustig, maar haar stem had toch een bijzondcren klank als werd j zij door tranen verstikt, toen zij verder ging „En eerst gisteren ben ik ook het laatste, het verschrikkelijkste aan de UIT DE OMGEVING HAARLEMMERMEER. Geboren: Johanna Gijsbertha Maria, d. van C. Pijlman en E. H. Zoeteman. Karei Hendrikus, z. van H. Th. Zwctslooo en M. P. van Steijn. Jacoba, d. van K. W. Lammens en M. Spek. Gerardus Hendrikus, z. van M. Weijers en A. A. v. d. Lajis. Wijiui, d. van G van Tol en T. Boodzand. Willemina, d. van P. Enthoven en Th. Piairlevliet. J<un, z. van G. Visser en J. U. Michel. Geertje, d. van G. van der Luit en D. fcsappeo. Jan, z. van J. Bos en B. Burggraaf!'. Jannigje, d. van W vam Arkel en J. Brecschotou. Margien, d. van C'. van der Beek en G. van Rijswijk. Aaltje, d. van C. Hoekman en M. K. do Koning. Jannetje, d. van O. Plessius en A. Roos. Marui, d. van W. J. W. Verhoeve en F. M. de Troye. Ondertrouwd: H. Vervloed -7 j. en M. v. Neuren 17 j. T. G. Hendriks 24 j. en M. Gorter 23 j. Getrouwd: J. Commissaris 26 j. en M. 'leeuwen 23 j. K. Koese wedr. 26 j. en E. B. Gös 27 j. Overleden: S. Silver 73 j. goh. met T. Kvvantes. G. N. van Veen 77 j. A. Raaphorst 62 j. geh. met S. Eilander. Vertrokken:L. lvelleruian naur Am sterdam. E. Weide naar Meppol. J. Visbeen naar Haarlem. Mej. G. E. Wol- bers naar Lisse. Mej. S. van Dixhoorn naar Willemstad. H. J. Minnaerl naar St. Marguerite (BeLgic). A. A. Zijlstra naar Haarlemmerliedo c.a. station Half weg p/a. M. M. Eigenbrood. W. P. Luke naar Amsterdam. L. v. Ginkol naar Aals meer. Mej. A. J. Tim, wed. J. W. F. Vee- nendaal naar Maastricht. WARMOND. Zangvereeniging „St. Mathias". Boven genoemde verecniging gaf onder zeer groo te belangstelling, zoowel van de ingezete nen als van de in deze gemeente vertoeven de watersportliefhebbers oen uitvoering op de gemeentelijke muziektent, welke uitvoe ring onder leiding van den heer J. H. van Eganond stond. Wat ons bij deze uitvoo- ring bijzonder trof was de zuiverheid van toon. De nummers „Woudgedachten" en „Zomeravond" werden bijzondor prachtig uitgevoerd en oogstten dan ook vool bijval. De zangvereeniging kan nog veel materiaal gebruiken, en wij zouden daarom hen, die wat voor muziek voelen, willen aansjioron zich te laten inschrijven bij de zangver eeniging hetgeen de wensch zou zijn van ieder lid, getuige het gezongen lied „Van eiken rang en eiken stand, naar ons Mu ziek, Tooneel en Zang". Wij willen niet na laten een woord van bijzonderen dank te brengen aan den Directeur, die zooveel moeite en zorgen aan de verecniging bo- steed en onder wiens krachtige leiding do verceniging zoo krachtig in bloei is toe genomen. Roeiboot overvaren. Een roeibootje, waarin enkele jongenlui waren gezeten, is op de Sprietlaek alhier overvaren door een groote motorboot. Aan boord van dezen boot ontstond een groote ooii/sternatic, daar men vreesde dat do inzittenden van hot roeibootje niet meer boven zouden ko men. Gelukkig was dit niet het geval daar alle roeiers goed zwemmen kondon, zoodat zij na eenige moeite behouden aan den kant konden komen. Met een nat pak en do schrik kwamen zij vrij. Ook op hot wa ter is uitkijken de boodschap. weet gekomen. Sedert gisteren eerst weet ik alles alles." Een groote opwinding maakte zich plot seling van hem meeslor. „Alles? Uw moe der heeft u dus gezegd...." „Neen, mijn nioedr hoeft mij niets ge zegd. Maar zij was zoo onvoorzichtig een brief te laten slingeren dien deze Sandory, deze schurk aan haar heeft geschreven." „Noem hem niet zoo, juffrouw Elli", viel Sigmund haar in de rode. „Hij heeft mij onlangs een bewijs gegeven van zijn vriendschappelijk en onbaatzuchtig karak ter." „Dan kent u hem niet goed, want hij is niet edel en niet onbaatzuchtig. IToe zou hij er anders toe gekomen zijn om mijn moeder in Brunn te schrijven dat...." dat. .,Ah, hij kende dus uw verblijfplaats? Hij wist, dat gij niet naar Amerika waart gegaan 1" „Hij wist het zeer goed, want hij was de eenige wien mijn moeder in vertrouwen genomen had." Sigmund greep naar zijn hoofd, het dui zelde hem. „Hoe was dal. nu mogelijk? Wat kan hij er voor belang bij gehad hebben om met mij een onwaardige comedio te spelen. Wat heeft hij dan wel aan uw moe der geschreven „Hij vreesde, dat ik er naar kon verlan gen u een teeken van leven te geven en hij beval haar allerdringendst dit te ver hinderen. Over de teruggave van het ge leende geld moest zij zich maar geen zorg maken. Hij had dit voorloopig uit zijn eigen zak aangezuiverd en hij had er belang bij u nog een tijdje in de hand te houden. (Wordt vervolgd). RO0KJBRUG.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9