NAAR DE PYRENEEËN EN LOURDES! ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 IIÏTERPAROCHIEELE ADOLF KOLPING. XXXXIV. Rome, de eeuwige stad, de stad van den Paus, zou ook Kolping binnen haar muren zien. Niet als toerist of druk-doend zaken man, maar als stichter en eerste leider der Kath. Gezellen-Vereeniging zou hij opgaan naar Pius XI, den Stedehouder van Chris tus. Kolping wist, dat de Vader der Christen heid de Gez.-Ver. en haar beteekenis voor de arbeidende klasse erkend had en er groot© belangstelling voor koesterde, en voor een werk als dat van Kolping, groot© voorliefde had. Reeds herhaaldelijk was vanuit Rome aan enkele vereenigingen een aanmoedi gend schrijven gestuurd, o.a. aan die te München en te Weenen. Ook Kardinaal de Luca, toen Nuntius te Weenen, liet zich niet onbetuigd en schreef o.m.„Wanneer de Gez.-Ver. zich blijft ontwikkelen, dan is zij bestemd, om de vraagstukken kapitaal en arbeid tot een bevredigende oplossing te brengen. De christelijke liefde zal den har den tweestrijd der partiien verzachten en lenigen en wij zullen het onwraakbaar be wijs hebben voor de waarheid. Pietas ad omnia utilis, de vroomheid is tot alles nut tig. Dus ook voor de industrie en voor heel de moderne maatschappij". Kort daarna werd aan Mgr. von Geisel, Aartsbisschop van Keulen, te Rome den kardinaalshoed uitgereikt en toen hij door den Paus in audiëntie werd ontvangen, waarbij het resultaat van Kolping's werk in een brief aan den H. Vader werd mede gedeeld, gewerd hem een schrijven voor Kolping. Deze belangrijke brief, dien we de volgende maal zullen publiceeren, stelt Kol ping's arbeid in de dankbare waardeering van Pius IX, ons tot aansporing in Vader's ideaal. S. M. GESCHIEDENIS DER ST. JOSEPH- GEZELLEN-VEREENIGING. 1921. Overgaand naar de meer gewone „re gionen" der dagelijksche practijk, wordt onze aandacht gevraagd voor de tooneel- afdeeling. Aangemoedigd door haar mooi succes in April behaald, was een zevental clubleden in Oct. op concours getogen naar Schiedam. Aldaar vierde het Volksbond-Tooneel „Alberd. Thijm" zijn zilveren bestaans jubileum met een nationaal tooneelconcoure. Naar aanlei ding nu van de ingespannen studie onzer deelnemers aan dit concours, spreekt het van zelf, dat de studie voor het aan staande Stiohtingsfeest vertraging on dervond. Men had echter volle toestemming ontvangen om eens naar hartelust deel te nemen aan een zoo aantrekkelijk fes tijn buitenshuis. Vandaar het bestuurs besluit, om dit 34e jaarfeest te verzetten van November tot Januari van het ko mende jaar. Thans vraagt weer een droeve ge beurtenis onze aandacht. In Dec. d.a.v. ontviel aan de vereeniging een harer steunpilaren in den persoon van den verdienstelijken penningmeester, den heer W. Schmier. Wij citeeren het Kol- pingsblad van Dec. 1921 „Op 13 Dec. trof onze Vereeniging een smartelijk verlies. N,a een korte maar hevige ongesteldheid overleed, in den ouderdom van bijna 60 jaren, ons hooggeacht besturuslid, den weled. heer W. H. Schmier. Onder de vele functies, die hii als vooraanstaand katholiek met eere bekleedde, noemen wii <"-< h"* bijzonder het penningmeesterschap in den Raad van Bestuur onzer vereeni ging. De overledene had sedert 1 Mei 1898 zitting gehad in genoemd College. Veel omvattend en buitengewoon ver dienstelijk was het werk, door hem in die kwaliteit verricht. Zonder twijfel danken wij mede aan zijn doorzicht en kunde, dat wij thans zijn, die wij zijn. In de critieke jaren, die nu Goddank achter ons liggen, was hij een der be kwame stuurlieden, die het broze scheep je onzer vereeniging in veilige haven hielp sturen. Op verzoek van den Raad van Be stuur was de heer J. A. Vreeburg aan stonds bereid deze belangrijke vacature •voorloopig t© vervullen. In alle stilte herdacht op 20 Dec. de Tooneelclub „Vader Kolping" als zooda nig haar tienjarig bestaan. De drukke rtudie voor het a.s. 34e jaarfeest, het plotseling verscheiden van den heer Schmier en de Adventstijd waren vol doende redenen om af te zien van een vroolijke viering, maar het stond vast, dat dit uitstel geen afstel zou worden. Alzoo met lust en toewijding arbeidend, in afdeelingen en onderafdeelingen, was men als 't ware ongemerkt overgegaan in het nieuwe jaar, waarvan nog geen der léden vermoedden, dat het zooveel nieuws en ingespannen arbeid brengen I „OVERTUIGING". Xn ons aller leven rijen de dagelijksche werken en daden zich tot een geheel. On gemerkt wordt onze levensloop gevormd. Soms kalm en rustig, als een lustig kabbe lend stroompje. Van anderen daarentegen kan het dikwijls wild en in suizelende vaart voortsnellen. Ook zijn er, die zich nauwlijks afvragen, waartoe en waarheen; zij bepalen zich al leen op het heden en leven slechts voor het stoffelijke, de materie. En voor hoevelen is het een groot vraag- teeken. Hot blijft veelal een zoeken en tas ten, een dolen en dwalen. Zij missen een houvast, een steunpunt. Zulke menschen zijn feitelijk arm, straat arm, omdat ontegenzeggelijk een leegt© blijft bestaan, een onbevredigd gevoel. De levenspractijk voor ons Katholieken echter is een groot uitgeteekend plan. De aanvang, het gansche verloop en het einde, het vloeit alles tesamen naar dat eene groote: het Opperwezen. Vanzelf openen zich nu geheele andere gezichtspunten. Kolpingsbroeders, wij willen er zorg voor dragen, dat onze innerlijke overtuiging ge zond en sterk mag zijn. Des te gemakke lijker zijt ge tegen de uitspattingen van den modernen tijd opgewassen. A. K o 11 r o. REPETITIE MARA-NATHA. De Gezellen, die zullen deelnemen aan de Opvoering van ons Leekespel Mara- natha bij de Gezellen-demonstratie van het District Leiden op 8 October a.s., worden er aan herinnerd, dat de eerstvolgende re petitie wordt gehouden op Maandag a.s. te half negen in de Groote Zaal van het Club huis St. Antonius. Volgende repetities ook telkens des Maandags op zelfden tijd en plaats. Nieuwe deelnemers zijn nog zeer welkom. Het aantal deelnemers kan gerust tot een zestig worden uitgebreid. PROPAGANDA-AVOND. Het Commissariaat heeft besloten tot een Propaganda-avond op Donderdag 14 Sep tember. De bedoeling is voor dezen avond een aantal jonge menschen, die voor het lid maatschap onzer Vereeniging in aanmer king komen, uit te noodigen. Eenige onzer Onderafdeelingen zullen tot het welslagen dezer bijeenkomst bijdragen. Fraaie autotoch voor groot-toeristen door Frankrijks schoonste streken. De benaming „groot-toerist" wordt veel al vereenzelvigd met „duur", „lange vacan te", „groote reis-ervaring" en dergelijke. Nu is het ongetwijfeld waar: wanneer men maanden achtereen door onze oude wereld reist, en daarbij ettelijke duizenden gul dens opmaakt, verdient men den naam van groot-toerist evengoed als de Amster dammer, die in Bengalen op koningtijgers gaat jagen. Maar dat neemt niet weg, dat men óók per auto een verre reis kan ma ken, zonder over een fantastischen crediet- brief te beschikken, zonder dat men hier van jarenlang een gewoonte gemaakt heeft en zonder dat daarmede maanden gemoeid zijn. Een vacantie van twee of drie weken is voldoende, om een groot stuk van Frankrijk, Duitschland of Zwitserland ta melijk grondig te bezichtigen. „De vele honderdtallen aanvragen om reisinlichtin- gen van menschen, die naar verre streken willen", zoo schrijft ons de A.N.W.B. Toe ristenbond voor Nederland, „die ons in deze maanden bereiken, bewijzen wel, dat het groot-toerisme ook thans nog in trek is, en tevens, dat het mogelijk is, om een prachtigen tocht te maken, zonder exces sief veel geld uit t© geven". Op bijgaand schetskaartje is een bizon- der mooie reis aangegeven, welke van Cler mont-Ferrand tot Angoulême geheel op schaal is ge teekend, terwijl de aansluiten de routes via Parijs naar het westen en oosten des lands schematisch weergegeven zijn, dus zonder rekening te houden met de kilomterafstanden. Dat de toegangs wegen in Nederland er niet op voorkomen, vindt zijn oorzaak in practische overwe gingen (ruimte), terwijl voorts degenen, die dezen tocht gaan ondernemen, in het eigen vaderland den weg wel voldoende zullen kennen, om in Breda of Maastricht te ko men en anders geven de A.N.W.B. wegwij zers de juiste route wel aan. De rit Breda Parijs is weinig belangwekkend, afgezien natuurlijk van de groote steden, die men bezoekt, maar de tocht over Namen, door het Maasdal dus, is vooral op Belgisch ge bied hoogst interessant, terwijl ook in Frankrijk aantrekkelijke landschappen langs dezen weg voorkomen. Van Parijs gaat het door mooie bosschen op Fontaine- bleau.aan, terwijl vervolgens stroomop waarts de Loire gevolgd wordt tot Nevers, waar men in het dal van de Allier komt, dat vooral nabij de bekende modebadplaats Vichy zeer pittoresk is. Vervolgens langs de door de Micheline welbekende stad Cler mont-Ferrand naar St. Flour. Op deze wijze blijven de bergen van Auvergne (een mooi oud-vulkanisch landschap) westelijk liggen, wie ze bezoeken wil rijde van Cler mont over St. Nectaire en Mauriac naar St. Flour, vanwaar twee belangwekkende rou- j tes naar de Pyreneeën leiden: de eerste door een bergachtig gebied en de vrucht bare laagvlakte van de Garonne (over Albi en Toulouse dan wel via het hoogst merk waardige middeleeuwsche Carcassonne) en de tweede door de Gorges du Tarn, rots kloven en grotten, waardoor de rivier de Tarn stroomt. Deze laatste weg is ongetwij feld het meest belangwekkend. Voorbij La Malène (54 k.m. vanaf Mende) begint het meest indrukwekkende deel van de Gorges. Eerst komt men aan Le Détroit, waar de Tarn stroomt tusschen prachtig gekleurde, loodrecht opstijgende rotsen ter hoogte van 500 meter; verderop het Cirque des Baumes, terecht het glanspunt van dit wonderschoone gebied genoemd. Ook de verdere weg langs Millau is prachtig; wan neer de Causse du Larzac (een hoogvlakte) achter den rug is, komt men in nagenoeg vlak terrein; voorbij Narbonne enkele meren, die met de Middellandsche Zee in verbinding staan. Perpignan heeft, meer dan welke andere stad aan de grens ook, een typisch Spaansch karakter. Hier be gint de groote weg door de Pyreneeën welke tot Font Romeu tamelijk geleidelijk stijgt. Voor hen, die via Carcassonne (pracht- tige stad, typisch voorbeeld van een mid deleeuwsche' vesting, gedeeltelijk nog uit den Romeinschen tijd dateerend) gereden zijn, begint de Pyreneeënroute dus in Font- Romeu, dat speciaal als wintersportplaats in den laatsten tijd bekendheid verworven heeft. En hier begint in elk geval het „echte" bergterrein: tal van bergpassen moeten worden „genomen". Hiervoor be hoeft men echter geen vrees te koesteren, wanneer de wagen behoorlijk in orde is, en de bestuurder in de vlakte goed kan autorijden, zal hij zi<?h in luttele uren aan de inderdaad sterk gewijzigde omstandig heden leeren aanpassen. En bovendien doet men op de heenreis al heel wat berg- ervaring op. Het spreekt vanzelf, dat de bezienswaardigheden in de Pyreneeën hier slechts terloops vermeld kunnen worden; wij vestigen speciaal de aandacht op Ta- rascon sur Ariège waar verschillende prachtige grotten en onderaardsche meer tjes liggen (hier zijn diverse praehistorische vondsten gedaan) en op Bagnères de Lu- chon, de koningin der Pyreneeën, door een kabelspoor met het op 1800 M. hoogte ge legen Superbagnères verbonden. In Bagnères de Luchon verlaten wij het bergterrein om over Tarbes, (waar de route over Toulouse (zie boven) zich met onzen weg vereenigt, naar de bedevaarts plaats Lourdes te rijden, waar o.m. de Basiliek en de bekende grot (op den linker oever van de Gave de Pau) ook voor niet- r—LOURDES^ O'1—--JAGNÊRES jE. LUCHON SPANJE PERPIGNAN FONT ROMEU Katholieken zeer interessant zijn. Een ge makkelijke route voert van Lourdes langs de winterverblijfplaats Pau (prachtig kas teel en palmarium) naar Biarritz. Onder weg heeft men herhaaldelijk prachtige pa norama's op de Pyreneeën. In de badplaats Biarritz (interessant zijn hier de rotspar tijen aan de kust van den Atlantischen Oceaan) begint de terugweg. Van St. Vin cent tot Arcachon loopt de weg bijna voortdurend door de uitgestrekte bosschen van de Landes, waaruit veel hars gewon nen wordt. In deze streek komen nog ta melijk veel moerassen voor, zoodat men af en toe de bekende schaapherders op lange stelten (tot 2 meterkan zien. De weg loopt op eenigen afstand achter de duinen; bij Gujan een groote watervlakte, die met den Oceaan in verbinding staat. Bordeaux, de beroemde wijnstad, ligt schitterend aan de Garonne, op de brug over deze rivier heeft men een mooi uitzicht op de stad, die in halvemaanvorm is gebouwd. Vervolgen over een schitterende brug over de Dordog- ne, daarna tot Barbezieux vrij heuvelach tig, verder tot Angoulême een vrijwel vlak en tamelijk boschrijk landschap. De verdere route naar Parijs behoort niet tot de mooi ste van Frankrijk, maar de uitstekende we gen, waarop men zonder bezwaar flinke snelheden, uren achter elkander ontwikke len kan, kunnen mogelijk een kleine com pensatie geven. In Tours, aan de Loire ge legen, bevindt men zich midden-in het kas- teelengebied, waarheen een excursie zeer loonend is; wie hierover meer wil weten, kan zich tot onze Redactie of tot den A.N. W B wenden. Tenslotte over Versailles naar Parijs; wie het drukke, hoewel zeer ordelijke verkeer aldaar wil vermijden, kan van Versailles over Pontoise naar Ohan- tilly rijden. Kilometerafstanden. 1. MaastrichtParijs 439 km. Heenreis. Terugreis. Maastricht 439 Luik 32 407 Namen 97 342 Dinant 125 314 Givet 148 291 Charleville 204 235 Kteims 289 150 Chateau-Thierry 352 87 Meaux 401 38 Parijs 439 2. BredaParijs 394 km. Breda £94 Antwerpen 51 343 Brussel 98 296 Bergen 154 240 St. Quentin 260 134 Compiègne 324 70 Senlis 357 37 Parijs 394 3. ParijsVichy—Font Remeu 1005 km. Parijs Fontainebleau 57 Montargis 107 Nevers 232 Moulins 287 Vichy 344 Clermont-Ferrand 403 Issoire 438 St. Flour 526 Mende 608 Millau 702 Pézenas 802 Narbonne 851 Perpignan 919 Font Bomeu 1005 4. St. Flour—Font Romeu 435 km. St. Flour Espalion 87 Rodez 119 Albi 199 Mazamet 257 Carcassonne 306 Quillan 359 Font Bomeu 435 5. Font Romeu—Tarbes 348 km. Font Romeu Col de la Perche11 (1577 M. hoog) Col de Rigat17 (1488 M.) Bourg Madame 30 Col de Puymorens 58 (1918 M.) Ax les Thermes 87 Tarascon 115 Col de Port 133 (1249 M.) St. Girons 173 Col de Portet d'Aspet 204 (1074 M.) Col des Ares225 (788 M.) Bagnères de Luchon 254 Col Port de Peyre Sourde 269 (1545 M.) Col d'Aspin 300 (1497 M.) Bagnères de Bigorre326 Tarbes 343 6. AlbiTarbes 231 km. Albi Toulouse 77 Montréjeau iso Tarbes 231 7. TarbesLourdesBiarritz Angoulême 539 km. Tarbes Lourdes 19 Pau 60 Bayonne 168 Biarriftz 175 Bayonne 132 St. Vincent207 Mimizan 288 Arcachon 361 Bordeaux 422 Barbezieux 506 Angoulême 539 S. Angoulême—Prijs 436 km. Angoulême Poitiers 109 Chatellerault143 Tours 908 Vendóme 263 Chartres 346 'Rhmbouillet 388 Versailles 420 Parijs 436 KALENDER DER WEEK FEEST VAN DEN H. BARTHOLOMEÜS. ZONDAG 21 Aug. Veertiende Zondag na Pinksteren. Mis: Protector. 2e gebed v. d. H. Joanna Fremiot de Chantal, Weduwe; 3e v. h. octaaf. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Wij hebben hier geen blijvende woon plaats. Wij zijn bestemd voor het Rijk Gods. Daarop moeten dan ook al onze strevingen allereerst gericht zijn. (Evangelie en Oom- munio). Maar er zijn er zoo velen, ook on der de christenen, die er naar streven hunne met den H. Wil van God strijdende neigingen t© bevredigen, streven ook naar den Mammon, d.w.z. den rijkdom en over dreven angstig bezorgd zijn voor het tijde lijke en het Rijk Gods vergeten, 't Is heb gevolg van kleingeloovigheid, van gebrek aan vertrouwen op „Onzen Vader, die in den hemel is". Vandaag houdt de Kerk ons voor oogen, dat wij als ware christe nen, d.w.z. als ware volgelingen van Chris tus, onze bedorven natuur met Gods hulp moeten kruisigen (Gebed; Epistel), moeten vertrouwen op den Heer onzen God. Want het is goed te vertrouwen op God, beter dan op de menschen (Graduale). Wde op God vertrouwt zal zijn bijstand ondervin den (Introïtus; Offertorium) vooral in heb H. Offer der Mis en in de H. Communie. (Stilgebed en Postcommunio). MAANDAG 22 Aug. Octaafdag van Ma ria's ten Hemelopneming. Mis: Gaudea- mus (als op 15 Aug.). 2e gebed v. d. HJL Timotheüs, Hippolytus en Symphorianus, Martelaren. Credo. Prefatie van Maria (in vullen: En U om de ten Hemelopneming). Kleur: Wit. „Maria heeft het beste deel verkoren, dat haar niet zal worden ontnomen in eeuwigheid".(Communio). DINSDAG 23 Aug. Mis v. d. H. Philip- pus Bennitius, Belijder: Justus. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Vigilie v. d. H. Bartholomeüs. Kleur: Wit. Ook is geoorloofd de H. Mis v. d. Vigi lie: Ego autem. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Philippus. Kleur: Paars. Philippus hoorde ©ens in het klooster der dienaren van Maria (Servieten) in zijn geboortstad Florence de volgende woorden uit ©en Epistel„Philippus ga heen en houdt u bij dezen wagen". Onze heilige paste die woorden op zich zeiven toe en zag daarin zijne roeping tot de Servieten- orde. Als eenvoudig leekebroeder liet de goed in de wetenschap onderlegde Philippus zich opnemen. Maar langzaam klom hij tot hoo- ge waardigheden, nadat hij zich uit ge hoorzaamheid priester had laten wijden. Hij werd zelfs Generaal zijner Orde. Hij onderscheidde zich door een bijzondere godsvrucht tot de zeven smarten der H. Moeder Gods. Als Generaal doorreisde hij veel landen en ma'akte overal zeer vele be keeringen. Philippus stierf in 1285. WOENSDAG 24 Aug. Feestdag v. d. H. Bartholomeüs, Apostel. Mis: Mihi autem. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. Niet lang na de Nederdaling v. d. H. Geest over de Apostelen predikte de H. Bartholomeüs in Indië en Armenië. Ver bitterd om de bekeering van koning Poly- mius, diens gemalin en twaalf steden hit ste de heidenpriesters den stadhouder Astyages op om den verafschuwden Apos tel te dooden. Bartholomeüs werd gevan gen genomen en waarschijnlijk heeft men hem de foltering ondergaan van levend gevild en gekruisd te worden. DONDERDAG 25 Aug. Mis v. d. H. Gre- gorius, Bisschop en Belijder: Sacerdotes. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e ge bed v. d. H. Lodewijk, koning van Frank rijk; 3e A Cunctis (om de voorbede der Heiligen). Kleur: Wit. Door de omstandigheden van zijn tijd heeft de H. Gregorius nooit de H. Bis schopswijding ontvangen. Ongeveer twin tig jaren beheerde hij het Bisdom Utrecht met vermaarde herderlijke waakzaamheid. De H. Lodewijk dankt zijne heiligheid i ten deele zeker aan zijn opvoeding door I zijne moeder, de H. Blanca van CastdliÖ. i Bekend is haar heilig prachtwoord tot haar j zoon: „Ik bemin u als de appel van mijn I oog, maar toch: liever zag ik u aan mijne I voeten sterven, als ik wist ,dat gij ooit ééne I doodzonde zoudt bedrijven". VRIJDAG 26 Aug. Mis v. d. H. Zephyri- nus, Paus en Martelaar: Sacerdotes. 2e ge bed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. pries ter. Kleur: Rood. ZATERDAG 27 Aug. Mis v. d. H. Joseph Calasanctius, Belijder: Venite. 2e gebed voor den Paus. Kleur: Wit. Hoe mooi begint vandaag de H. Mis met de woorden: „Komt kinderen, ik zal u de vreeze des Heeren leeren". Van God geroe pen heeft de H. Joseph Calasanctius zijn leven gewijd aan het onderrichten van ar me kinderen in kennis en deugd. Daarvoor ■stichtte hij het later tot zelfstandige Con gregatie verheven Genootschap van de „Re guliere priesters onder de bescherming van de Moeder Gods der vrome leerlingen" korter genaamd de „Piaristen" welke Con gregatie zich zeer snel verbreidde over zeer vele provincies en rijken van Europa. De heilige stierf op 92-jarigen leeftijd in 1648. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. De gewone Prefatie. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender, be halve: MAANDAG. Feestdag v. d. zeven vreug den van Maria. Mis: Ego autem. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Ti- motheiis en Gezellen, Martelaren. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de vreugde). DONDERDAG. Mis v. d. H. Lodewijk, koning van Frankrijk: Os Justi. Credo. VRIJDAG. Mis v. d. Z.Z. Timotheüs van Montecchio en Bernardus van Offida, Be lijders: Confiteantur. 2e gebed v. d. H. Ze- phyrinus. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6