Z3ste Jaargang ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1932 No. 7283 3)e £cidóefoe0oti/fca/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Stands-eischen. Aan reohten zijn steeds plichten ver bonden. Als aan een bepaalden stand of rang rechten geschreven of ongeschreven zijn verleend, bijv. een hooger inkomen, dan zitten daaraan ook onverbreekbare plichten vast. De gezonde opvatting van stand steunt op een verschil in nuttigheid met betrek king tot het algemeen welzijn, welk ver schil in nuttigheid is gegrondvest op mo- reele en verstandelijke eigenschappen. Het verschil van bijdrage tot het alge meen welzijn wijst den mensch zijn stand aan in de gemeenschap. Wie zichzelf wil beschouwd zien als be- hoorend tot zekeren stand en alleen de rechten opeisoht of opstrijkt, zonder reke ning te houden 'met, te voldoen aan de plichten waaruit de rechten ontspruiten hij verdient zijn stand niet; hij behoort maatschappelijk lager te gaan staan, of, zoo hij dat niet eigener beweging doet, daartoe gedrongen te worden. Wij spraken hierboven van m o- r e e 1 e eigenschappen. De „Tijd" bevat een artikel over wan toestanden, die zich in het zomerkamp van den kader land storm te Laren hebben voor gedaan. De schrijver in de „Tijd" constat teert zelfs, dat „verschillende officieren ondubbelzinnig blijk (gaven) in een. toe stand te verkeeren, welke den door de krijgstucht verschuldigde eerbied bij vele koderlandstormers in walging deed omslaan." Zulke „heeren" moeten eerbiedig wor den gesalueerd door hun.... „minderen"! Ze moesten een openlijke afstraffing krij gen wat zou zijn in 't belang van de gezonde opvatting over stand. Zou hierover niet 'ns een katholiek Ka merlid de Minister van Defensie vragen kunnen stellen? Dat alleen reeds zou al een nuttig effect hebben. BINNENLAND SNIJBOONEN ALS VEEVOEDER. Voor een tiende van den laagsten veilings- prijs. Dezer dagen zijn aan de veiling te Pa penveer twingti motorschuiten met snij- boonen aangevoerd. Beneden twintig cent per zak vordt niet geveild. Geen enkele kooper wilde dezen prijs echter betalen, zoodat dus niet geveild is. De snijboonen zijn toen als veevoeder verkocht voor twee oent per zak, aldus be richt het „Volk". Vrijdag waren opnieuw een twintigtal schuiten voor den wal. Maar de koopers bleven weg. En wederom ging het pro duct der tuinders als veevoeder van de hand. Twee cent per zak. De vervoerkosten alleen bedragen reedi WERKLOOSHEID IN AMSTERDAM. Bijna 42.000 werkloozen. De jongste cijfers van de Amsterdanische arbeidsbeurs geven een droevig beeld van de werkloosheid. Er zijn thans bij na 42.00U werkloozen. Vergeleken met de maand Juli van het vorige jaar, toen 22.301 werkloozen worden genoteerd, is de werkloosheid in Juli van dit jaar 19.409 hooger. De stijging is vooral te oonstateeren in het bakkerbedrijf met 170 werkloozen meer dan vorig jaar, het bouwbedrijf met 4842 meer, het diamantvak met 296 meer, de grafische vakken met 541 meer, het handels-, kantoor- en winkelper soneel met 2690 meer, het hotel-, café- en restaurantbedrijf met 309 meer, het hout en meubelbedrijf met 909 meer, het klee- dingbedrijf met 265 meer, het metaalbedrijf (inclusief het electro-technisch, film- en ia- diobedrijf) met 3270 meer, het technisch en opzachthoudend personeel met 299 meer. De haven en de ongeschoolde beroepen heb ben resp. 2214 en 2882 werkloozen meer dan vorig jaar. KARDINAAL VAN ROSSUM NAAR AMSTERDAM. Om enkele dagen rust te nemen. Naar de „Maasb." verneemt, zal Z.Em. Kardinaal van Rossum de volgende week enkele dagen in Amsterdam vertoeven. Zijne Eminentie zal verblijf houden in het klooster der Eerw. Paters Redemptoristen aan de Keizersgracht. Aangezien de Kardi naal naar de hoofdstad komt om er enkele dagen rust te nemen, zal Z. Em. waarschijn lijk geen audiënties verleenen. Kardinaal van Rossum zal Dinsdagmor gen a.s. om 9.32 uur te Amsterdam arrivee- ren en na aankomst in het Redemptoristen klooster in de kerk aan de Keizersgracht een H. Mis opdragen. Verder zal Z.Em. Donderdagmorgen a.s. om half acht in de kerk van O. L. Vrouw een H. Mis met plechtige assistentie op dragen en onder de H. Mis zelf de H. Com munie uitreiken aan de geloovigen. DE VARKENSPRIJZEN. En de huisslachting. J. van Daal uit Linden schrijft in de „Gelderlander" over de uitvoering der cri sis var kensw et: Over de richtprijs zullen we maar niet veel zeggen. Doch de crisis-pachtwet zal er wel met door buiten werking gesteld behoeven te worden. Ook zullen de boeren ik be doel de massa's minder kapitaalkrachtige door dergelijke prijzen, niet in staat ge steld worden om aan hunne, van bovenaf opgelegde verplichtingen, te kunnen voi- doe<n. En daarvoor moesten die maatrege len toch ook genomen warden. Geen vrijstelling maar maatregelen waar door men die verplichtingen kan nakomen. Bij zulke prijzen zal men echter blij zijn eigen leven te behouden. Zal men den moed nooit meer krijgen de werkelijkheid te bekijken? Ouden van dagen hoorden we vaak ver tellen van de tachtiger jaren, toen de var kens 15 a 16 cent per pond kostten. Dit werd gememoreerd als een schrikbeeld van ellende. Nu schijnt men met zoodanigen prijs te meenen, de boeren de wereld in een doos je te geven. Nu gaat men hun daarvan nog wat aftrekken. Want zij zullen ook, voor him eigen gebruik geslachte varkens, moe ten betalen. Men neemt 't hem met de eeno hand af, laat 't dan waarschijnlijk een lan gen en kostbaren bureaucratischen weg af leggen en steekt 't hem dan leelijk ge havend wellicht met de andere weer toe. De boeren hebben er wat aan dat daar door de prijzen iets hooger worden. Als de consumenten te veel moeten betalen, had men dan nog maar liever den prijs wat la ger, gesteld. Nu krijgt men ook hog een absoluut on billijke heffing. De boeren slachten veelal zware varkens zeugen welke 't moe rende el der overige bevolking liefst niet consumeert. Zij de boeren echter zijn blij zich een jaar lang, op deze spek- en vleeschverzameling te kunnen vergasten. Voor 't gebruik dezer minderwaardige pro ducten zullen gij echter 't volle procent moeten betalen. Bovendien bepaalt niet de grootte van den varkensstapel, het aantal voor eigen gebruik te slachten varkens, doch wel wordt dit niet weinig beïnvloed door de grootte van 't huishouden, 't Is dus niet alleen een meerdere belasting op 't groote gezin, maar degenen die 't minst van de wet profiteeren, moeten er mis schien 't meest aan bijdragen. Dat de bij drage den steun overtreft kan zelfs voor komen. Als de silaigenrs, evenals de boeren, ook met dergelijke orisiswinsten werden af gescheept zouden ze zeker weinig concur rentie van huisslachtingen hebben te vreo- zen. In ieder geval had voot de boeren wol een uitzondering gemaakt kimmen worden. Dat dit voor niet-boeren gedaan is niet voor de allerarmsten maar voor renteniers enz. maakt de zaak nog erger. Boven dit alles in 't de boeren ook nog in een groote verleiding tot fraude brengen waarvoor geen noodzakelijkheid bestaat. Wat er van zij, de boer moet mede z'n eigen steun betalen. Anders krijgt hij dus te veel! Als hij niet wegens gebrek aan actief nog slachten en aocijns betalen kan. Waarvoor we vrcezen. 't Wordt hoe langer hoe mooier! NEDERLANDSCHE EXPEDITIE NAAR IJSLAND. De Nederlandsche meteoroloog, dr. H. G. Cannegieter, is gisteren, vergezeld van twee Nederlandsche vliegers en een me canicien, met twee vliegmachines van Ber gen vertrokken om op IJsland gedurende het Pooljaar vaarnemingen te doen. Hun plan is om onmiddellijk na aankomst te Reykjavik het werk te beginnen en da gelijks een of twee vluchten te maken. ONDERHANDELINGEN IN HET BOUWBEDRIJF. Verlaging der loonen? Onder voorzitterschap van mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsohe Zaken, heeft gisteren een bespreking plaats ge vonden met de organisaties van werkge vers en werknemers over aangelegenheden het bouwbedrijf betreffende. De voorziter deelde namens den minis ter mede, nadat de vertegenwoordigers van beide groepen enkele wenschen had den geuit, dat de minister van Binnen landsohe Zaken het zeer op rijs zou stel len, indien thans tot een afdoende oplos sing zou kunnen worden gekomen. De organisatie-vertegenwoordigers ver klaarden, dat zij in principe bereid waren de collectieve arbeids-overeenkomst op, 't punt van de loonregeling te verlagen, in dien de Regeering bereid is: A: de werk gelegenheid in het bouwbedrijg te vergroo- tenBden werkloozenkasen van de bouwvakarbeiders-organisaties extra hulp te verleenen; c. de bouwvakarbeiders in de Rijkssteenregeling op te nemen. Namens de Regeering is medegedeeld, dat de Regeering aan de geuite wenschen wil voldoen, mits een verlaigng van de loonen to stand komt. Na deze verklaring van Regeeringswege hebben de werkgevers en werknemers eerst afzonderlijk vergaderd, daarna heeft de Regeerings-delegatie met elk der groe pen de zaak verder besproken, waarop is komen vast te staan dat de partijen zoo spoedig mogelijk de Regeering schriftelijk zullen mededeelen tot welke wijziging in de loonen zij bereid zijn. BELASTINGPROBLEMEN IN ROTTERDAM. Ten einde uit de moeilijkheden te ko men, hadden B. en W. voorgesteld een ver hooging der Personele belasting, welke 9 ton moest opbrengen. De belastbare huurwaarde zou van 10 tot 12 procent worden verhoogd dit bracht 800.000 gulden op de verhooging van de belasting op motorrijtuigen bracht dan do negende honderdduizend gulden op. Het is in den raad evenwel anders ge- loopen en er was een wonderlijke samen werking. Bij stemming werd het eerste deel van het voorstel met betrekking tot de huur waarde verworpen met 22 tegen 15 stem men. Tegen stemden sociaal-democraten, liberalen, een staatkundig gereformeerde en een chr.-historisohe. Het tweede deel dat betrekking had op den grondslag voor motorrijtuigen, werd aangenomen met 19 tegen 18 stemmen, zoo dat het college althans nog 1 ton van de 9 die het zich had toegedacht kon binnen halen. De begrooting-1933 van Amsterdam. Naar de „Tel." verneemt, wijst de ge- meentebegrooting van Amsterdam voor hot jaar 1933, welke in den loop van de volgen de week zal verschijnen, op den gewonen dienst een eindcijfer aan van ruim 114 millioen of ruim 3ya millioen lager dan de vorige. Dit resultaat is o.m. bereikt door ver der doorgevoerde bezuinigingen, gewijzigde afschrijving op sommige bedrijven, lagere raming van den post „onvoorzien" en door belastingverhoogiug. Zijn wij wèl ingelioht, dan willen B. en W. de opcenten op de Gemeentofondsbelas- ting brengen ran 74 op het maximum 80 en de opcenten op de Personeele belasting va® maximaal 120 tot maximaal 140. LEG ER-INKRIMP ING. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen R. K. Onderofficiersbond „Sint Mar- tinus" heeft aan den Minister van Defen sie een verzoekschrift gericht, waann wordt te kennen gegeven: dat er onder de onderofficieren onrust heersckt als gevolg van de in het voorne men liggende veranderingen in de samen stelling van de wapens en(of) de dienst vakkon dat deze onrust wordt vergroot door het niet beleend zijn van de aantallen onder officieren, die als gevolg van vorenbedoel de verandering, als overcompleet zullen worden ontslagen dat geruchten worden verspreid, waarbij de aantallen overcompleet komende onder- officieern, naar de meening van het hoofd bestuur, overdreven worden genoemd; dat het eenigszins geruststellend zal wer ken indien ongeveer de juiste aantallen bekend zijn; dat blijkens persberichten de aanballen overcompleet komende officieren schijnon vast te staan. Reden waarom het Hoofdbestuur van „Sint Martinus" ziek tot den Minister van Defensie wendt met beleefd verzoek wel te willen doen bekend maken de aantal'en onderofficieren die als gevolg van de voor genomen verandering in de samenstelling bij elk wapen en (of) dienstvak, als over compleet zullen worden ontslagen. De salarissen bij de K. L. M. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Braat, betreffende het instellen van een onderzoek van Regeeringswege ter zake van uitgeven door de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij aan salarissen, enz, heeft de Minister van Waterstaat als volgt geantwoord Blijkens bij de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij ingewonnen inlichtingen zijn inderdaad bij de passage-afdeeling van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij per sonen in dienst, die een salaris van 60. per maand verdienen. Het aantal dier be ambten bedraagt 5: de gemiddelde leef tijd is 22 jaar. Aangezien het luchtvaart bedrijf uiteraard een internationaal ka rakter draagt, wordt bij voorkeur perso neel in dienst genomen, hetwelk over ken nis van vreemde talen beschikt. De werk tijd van dit personeel bedraagt gemiddeld belangrijk minder dan 80 uren per week. Het is juist, dat bij de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij enkele expeditie knechts in dienst zijn, die 17.50 per week verdienen. Aan enkele leden van het personeel met een maandgeld van 25.tot 60.is ontslag verleend. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Hoe lang zal von Papen aan het bewind kunnen blijven. (4e blad). De vroege Oostenrijksche bondskanselier Schober overleden. (4e blad). Piccard heeft het boven koud gehad. (Luchtv. Ie blad). De Oceaanvlucht van Mollison geslaagd. (Luchtv. Ie blad). BINNENLAND. De warmte der laatste dagen maakt slachtoffers. (Gem. Berichten, 4de blad). De ziekte van Weil. Een doodelijk geval te Rotterdam. (Gem. Berichten, 4de blad). De afgeloopen week in het buitenland. (3e blad). Het zevende eeuwfeest van Roermond. (3e blad). Beschouwingen over het vraagstuk-van- den-dag: het weer. (3e en le blad). Een geillustreerde pagina voor de dames. (4e blad). ZOETERWOUDE. VACANTIE-ONDERWIJ S. Kleine zus krijgt van Moeder les in het hengelen. Vaoantiefoto inge- zonden door C. van Scha gen te Hoogmade. Inzen ding van vacantiefoto's kan geschieden tot 15 September. Op de achterzijde der foto's moet de naam en het adres van den inzender vermeld staan. Eerste Plechtige H. Mis. Morgen te tien uur zal de welcerw. Pa ter Simon Schuur van de Orde van do Missionarissen van het H. Hart zijn eerste H. Mis opdragen. Hedenavond te half zeven zal de Nco- myst in de Zuidbuurt arriveeren vanaf het slation Leiden in zijn ouderlijk huis. Te zeven uur wordt daarna in de kerk van St. Joannes Onthoofding een plechtig Lof gehouden. LAND- EN TUINBOUW Holl. Bloembollenkweekersgenootschap. De directie van het Hollandsch Bloem bollenkweekers Genootschap heeft beslo ten, tot het houden van een spoedeischende Algemeene Vergadering op Maandag 22 Augustus, des voormiddags te 11 uur, in Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt te Haarlem. Aan de orde zal worden gesteld, het voor stel van de afdeeling Sassenheim van dc Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencul- tuuh, inzake het Inkrimpingsplan met Steunverleening voor de Bloembollencul tuur. KERKNIEUWS Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de geheele volgende week geen audiëntie verleenen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1