EEN ZEER EENVOUDIG MANTELPAKJE. De vrouw heeft nog steeds haar hart verpand aan het mantelpakje en terecht, want het is toch een heerlijke dracht, niet te gekleed en toch niet te gewoon. Ons voorbeeld No. 306 laat u een zeer eenvoudig mantelpakje zien van donkergrijze tweedstof van heel dunne kwaliteit. Het korte manteltje is nauwsluitend. De voorpanden hangen open en zijn zonder Suiting. De rug zit geheel glad, terwijl de aansluitende mouw naar binnen omgeslagen en met de voering wordt afgewerkt. De zijden voering voor het jasje neemt men van dezelfde kleur als de tweed- stof. De rok is iets hooger geknipt dan de taille en loopt van voren met een kleine punt omhoog. Een rok van dezen snit blijft alleen onberispelijk zitten als hij goed aansluit aan het lichaam, zoodat hij vooral niet kan afzakken, wat den heelen snit be- ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen kunnen per giro (125025), per postwissel of per brief met bij gesloten postzegels worden besteld uitsluitend bij de redactrice Dames rubriek, Laan van Meerdervoort 45a Den Haag. Maat en nummer van het gewenschte model duidelijk vermel den! DE HUISHOUD JAPON. Niet altijd is het zoo geweest, dat vele dames zelf de handen uit de mouwen steken om mee te helpen aan allerlei huishoudelijke dingen. Maar nu de economische tijden van dien aard zijn, dat wij op allerlei moeten bezuinigen, zal de huisvrouw die dat even kan doen, zelf haar huishouden waarnemen, of het des noods met een paar maal in de week een werkvrouw doen. Wij moeten het nu natuurlijk niet overdrijven en liever ons zelf dood moe werken, dan een dienstbode houden, want daardoor verergeren wij eerder den maatschappelijken nood, dan dat wij een helpende hand bieden, want iedere dienst bode, die wij ontslaan en die niet dadelijk een andere betrekking kan krijgen, komt weer ten laste van de heele gemeenschap. Maar voor de vrouwen, die om te bezuinigen meehelpen, laat onze teekening No. 305 u een huishoud- japon zien, van eenvoudige katoe nen of linnen stof. De snit is al heel eenvoudig, als deze japon van effen blauw of bruin keizerlinnen wordt gemaakt, doch met lange mouwen, kan hij eveneens zeer goed dienst doen als verpleegstersjapon. De gladde blouse sluit van voren met eenige parelmoeren knoopjes. De rok sluit goed om de heupen en loopt dan naar beneden toe wijder uit, niet tl te wijd, maar toch zoo, dat wij gemakkelijk op een trapje kunnen klimmen zonder hinder van den rok te ondervinden. Kraag en manchetten zijn van wit piqué. Om het goed geonduleerde haar draagt men een enkelen band in- plaats van het kanten ochtend mutsje; het haar blijft hierbij toch zeer goed zitten. Een klein aardig schortje geeft iets pikants aan de huisvrouw en als zij er voor zorgt, dat haar japon en schortje goed schoon en helder zijn, dan zal zij dergelijke japonnen graag in huis dragen bij het verrichten van aller lei huiselijke beslommeringen. Patroon verkrijgbaar a 0.58 (L. van Meerdervoort 45a, Den Haag). en vormt zoo de randen, waarin het lichtzijden vest wordt vastgehecht. Van even boven het middel tot aan den onderkant van het heupstuk ziet u een stuk bestaande uit zig zag-stiksels. Ook in het middel heeft men aan beide zijden een dergelijk stuk, dat echter niet verder reikt, terwijl een smalle ceintuur juist daar ter hoogte wordt bevestigd. De blouse heeft verder geen hals- garneering, alleen een vest, dat men een paar fantasieknoopjes sluit. De mouw is nogal lang en sluit goed aan. De rok loopt geplooid naar beneden, doch de plooien moeten niet al te diep zijn, omdat een te wijde rok dik maakt en veel goed verslindt. Patroon verkrijgb.- a 0.58 (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). ZILVER EN KRISTAL. Op een goedgedekte tafel hoort toch altijd nog het zilver en de kristallen glazen. Zeker, wij kun nen tegenwoordig voor een heel billijken prijs wel gekleurde glazen koopen, die vaak door kunstenaars van naam ontworpen zijn, wij kun nen witmetalen vorken, lepels en messen hebben, die altijd even mooi blijven, die heelemaal geen onder houd vragen, maar als wij feest heb ben of een verjaardag of desnoods alleen maar gasten, dan zal menige huisvrouw haar mooie zilver opzoe ken en haar damaste tafellakens, haar servetten en in het midden van haar tafel zal de prachtige kanten looper, geheel handwerk, liggen, waarop vaak een geslepen spiegel een plaatsje vindt, waarop een vaas met bloemen wordt geplaatst, welke zoo prachtig weerkaatst in den spie gel, maar dan zal het haar ook on mogelijk zijn op die keurig gedekte tafel het gekleurde glaswerk neer te zetten. Is zij zoo gelukkig kris tallen glazen te bezitten, in negen van de tien gevallen zal dien avond het kristal de tafel sieren. En te recht, want daar ieder stuk kristal met de hand geslepen versieringen draagt, geeft het aan den tafel een zeer bijzonder aanzien. Men heeft altijd verschillende soorten slijpsel gehad, b.v. het Ju- dith-slijpsel enz. Had men nu een verzameling kristal en wilde iemand u een geschenk geven, dan vroeg men eenvoudig een kristallen schaal of bakje of wat ook in dat speciale slijpsel. Zoo kreeg men een groot geheel en geen allegaartje van aller lei modellen en versieringen. Het tegenwoordige moderne zil ver, dat veelal zwaar is en versierd met gestybseerde afbeeldingen, heeft ook in de kristalindustrie langza merhand een omwenteling te weeg gebracht. Men kan nu n.l. tafelzil ver koopen, een voorbeeld naar een kristalfabriek sturen en men slijpt dan hetzelfde motief van het zilver desgewenscht in het kristal. Men verkrijgt hierdoor iets zeer persoon lijks, iets dat men op de tafel van zijn vrienden niet terug zal vinden want er zijn zoo veel verschillende modellen en versieringen in tafel zilver, dat het al heel toevallig zou zijn, als men bij vrienden dezelfde versiering zou terug vinden. Om u een voorstelling te geven van de eigenaardigheid van een der gelijk slijpsel geeft onze teekening u een viertal zilverheften te zien, waar naast u een glas vindt staan, dat geslepen is met dezelfde ver siering als het heft, al of niet voor zien van verder slijpsel. Het is nu maar te hopen, dat de crisis gauw voorbij is, dat er weer wat te verdienen valt, zoodat de ontwerpers van dit prachtige sier werk ook volop bestellingen kunnen krijgen. EEN MEISJESJURK. Wij moeten ook aan ons meiske voldoende aandacht besteden én haar een jurkje geven, dat geheel bij haar past. Wat zoudt u zeggen van het jurkje, dat u op ons prentje No. 308 ziet? Het is van gestreepte katoen, bedrukt met balletjes, een aardige stof voor kleine meisjes. Het jurkje is heel eenvoudig te maken en bestaat uit twee schou- derstukjes, en een achterstukje, waaraan de verdere stof met platte plooien wordt bevestigd. Op de hoogte van het middel hecht u de plooien vast, zoodat zij goed op hun plaats blijven zitten en de jurk ook niet het idee geven van te groot te zijn. In de zijnaden worden- twee breede slippen vastgehecht, die op den rug wordt gestrikt en een vlin der vormen. De opening van het jurkje vindt u in het voorpand, het belegstukke met een geschulpt randje. Het halsje wordt met een eenvoudige ronde bies afgewerkt. Het pofmouwtje wordt op een klein strak voering mouwtje gemaakt en ingehaald, ter wijl onderaan een leuke strik met een lintje is genaaid. Men kan het strikje, dat met het wasschen nogal ongemakken meebrengt, ook weglaten. De lengte van het jurkje is ook iets. dat men zelf moet bepalen, de eene moeder houdt van korte jurkjes voor haar meiske en een ander vindt een langere jurk veel liever staan. Daarin moet u dus geheel uw eigen smaak vol gen, ook of u een pofmouwtje, heele maal geen mouwtje of zelfs een lang mouwtje in het jurkje wilt zetten. Dit eenvoudige modelletje zal u wel beval len, vooral omdat het ook gauw gaat zelf zoo'n jurkje te maken. Patroon verkrijgbaar a ƒ0.50. (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). wordt en eindigt in een strik met effen punten. Van ditzelfde effen goed wordt ook de kraag gemaakt met de vierkante punten, waarop van de gebloemde stol een rand wordt aangebracht, die langs het motief is uitgeknipt. De mouw, die vooral gemakkelijk moet zitten, is geheel recht en loopt bij de pols smaller toe. Even onder den elleboog is een losse strook aange bracht, die evenals de kraag vierkante punten heeft, zooals de teekening dui delijk te zien geeft. De rok bestaat uit een van voren puntig neerloopend heupstuk, een voor pand, dat aan beide zijden van dit heupstuk met een smalle reep oploopt, dan twee smalle ingezette reepen en vervolgens een hiermee oploopend zij pand. Vinden de dames dit te bewerkelijk, dan kan het model ook verkregen wor den en misschien is dit voor een voile japon wel aan te bevelen, door de hier geteekende lijnen met een kopsnaadje gewoon op de voor- en zijpanden te stikken. U houdt dan het goed aaneen, doch u moet dan van te voren goed af- teekenen hoe deze schijnnaadjes moeten loopen. De rok wordt naar onderen toe iets klokkend wijder gemaakt. Een vestje met enkele dwarse open- gewerkte naadjes maakt deze gekleede japon af. Patroon verkrijgbaar a 0.58.' (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). EEN GEBLOEMDE JAPON. Niet alleen van voile maar ook van dunne soepele zijde ziet men veel ge bloemde patronen dragen. Het mooist zijn wel de kleine bloemversieringen, omdat die irastig aandoen aan het oog. Men ziet dan niet meer de verschillen de bloemetjes apart, doch het wordt meer een gebloemd geheel, dat alleen den indruk van iets frisch, iets kleurigs geeft zonder schreeuwerig te zijn. Onze teekening no. 309, is een ge bloemde middagjapon, die er zeer be werkelijk uitziet, doch bij het maken erg meevalt. Het lijfje, dat vrij ruim is, komt tot aan het middel, waar een breede ceintuur, die eenigszins geplooid KNOOPSGATEN. In een familie, waar kinderen zijn, heeft de moeder het vraagstuk knoops gaten iedere week weer opnieuw op te lossen. Want de knoopen, waarmee een rokje of broekje wordt opgehouden, vertoonen steeds neiging zoo strak te zitten, dat meestal niet alleen het knoopsgat, maar heel vaak ook de knoop scheurt, die dan een heele reep goed meeneemt. En dat is eerstens al tijd moeilijk te maken, want tenzij men de knoop er heelemaal aftornt en een klein stukje inzet, waarna men de knoop, weer bevestigd, blijft zoo'n plek je, als men het gat of de winkelhaak stopt, steeds zwak en men zal bij den eersten den besten keer, dat het kind zich bukt, en dus de knoop weer trekt, hetzelfde euvel zien ontstaan. Om hieraan een heel eind tegemoet te komen, zet men op de plaatsen waar een knoop moet komen te zitten aan den achterkant een stukje sterk linnen band vast, dan naait men de knoop er aan den voorkant van het goed op, met aan de achterzijde een heel klein knoopje, zooals wij wel bij regenjassen zien toegepast. Een op deze manier be vestigde knoop heeft een zeer lange levensduur en het goed kan bijna niet inscheuren. Deze zelfde manier kan men bij het maken van knoopsgaten ook toepassen. Dus ook weer aan den achterkant eerst een sterk stuk linnen band naaien, en dan door het goed en den band heen het knoopsgat knippen. Het volgende, waar het nu zeer op aan komt, is het goed en stevig borduren van het knoopsgat. Dit moet vlak naast elkaar geschieden en liefst als u heele maal rond bent geweest, nog eens over, of u kunt ook eerst het knoopsgat rond om overhancc vastnaaien dan dicht naast elkaar borduren. Brengt u nu aan beide kanten van het knoopsgat of, indien u een ronde hoek maakt, aan den eenen kant nog een flinke trens aan, dan hebt u een knoopsgat, dat ijzersterk is en dat de huisvrouw veel werk uit de handen neemt. derft. Het gladde heupstuk loopt uit in de rok, die naar beneden toe iets, maar heel weinig, klokkend uitloopt. Onder dit mantelpakje draagt men een witte waschzijden blouse, zoo eenvoudig mogelijk. Onze teekening laat u zien, dat het kraagje van de blouse over het manteltje wordt ge dragen, dit behoeft echter niet, hoe wel het manteltje rondom zonder kraag is afgewerkt. Patroon verkrijgb. a 0.58 (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag) DE JAPON VOOR OUDERE DAMES. Als de dames zoo tegen den mid delbaren leeftijd loopen, worden zij meestal ook iets gezetter en dan komt er een tijd, dat het heel moei lijk is om er. eenvoudig en toch ge kleed uit te zien ook in een dage- lijksche japon en vooral niet al te gezet te schijnen omdat zij dan een japon dragen, die teveel garneering heeft of strookjes, wat natuurlijk niet bevorderlijk is voor de goede lijn. Onze japon No. 307 is zeer een voudig en toch smaakvol. Het ver dient aanbeveling onze stof te kie zen in hetzij geheel effen kleur of bedrukt met kleine patronen omdat b.v. voille bedrukt met groote bloe men of crêpe de chine bedrukt met een groot patroon, een gezette vrouw veel te zwaar doet schijnen. De afgebeelde japon is gedacht van donkerbruine zijde. Het voor stuk bestaat uit drie panden, n.l. twee zijpanden en een heel smal voorpand. Het voorpand wordt even boven het middel in tweeën geknipt

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 16